'Besluit niet te veranderen' De kruisraket is geen wonderwapen Vredesbewegingen gematigd positief D- Kabinet koos 'boodschap aan Moskou' Letterlijke tekst plaatsingsbesluit ME maakt einde aan blokkade Woensdrecht Puzzel voor de NAVO Binnenland ZATERDAG 2 JUNI 1984 DEN HAAG (ANP) - De diverse vredes- groeperingen in Nederland hebben ge matigd gereageerd op het kabinetsbe sluit. Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft het besluit over de kruisra ketten een winstpunt voor de vredesbe weging genoemd. 'Maar meer dan een winstpunt is het niet', aldus secretaris Mient Jan Faber. 'Want de plaatsing van kruisraketten is absoluut nog niet van de baan. Voor ons is er alle reden om met het verzet door te gaan'. Ook het ICTO, het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening, is 'gematigd positief over het besluit. Het stemt het ICTO (de tegenhanger van het IKV) te vreden dat het besluit duidelijk uitgaat van wapenbeheersing, zonder dat de Sowjet-Unie wordt beloond voor het te genhouden van een akkoord, aldus een woordvoerder. Ook Pax Christi ziet winstpunten in de ka binetsbeslissing: de plaatsing wordt uit gesteld evenals de bouw in Woensdrecht. Een derde winstpunt vindt Pax Christi dat de datum voor het definitieve besluit vlak voor de verkiezingen van 1986 ligt. Positief IKV-secretaris Faber noemde het rege ringsvoornemen 'een vooruitschuiving van de beslissing'. 'Dat is een belangrijk gegeven, omdat Nederland voor het eerst uit het NAVO-planningsschema stapt. De atlantische bondgenoten zullen hier niet gelukkig mee zijn. Nederland doet op dit moment niet wat de NAVO heeft ge vraagd'. De vredesbeweging heeft nu, aldus Faber, voor de tweede keer een kleine winst be haald. 'Het voorbehoud van Nederland bij het dubbelbesluit in 1979 kwam tot stand onder druk van de publieke opinie. En nu hebben we weer enige ruimte ge schapen. De Nederlandse regering is in een positie gebracht waarin het niet kan doorgaan volgens de lijnen die door het bondgenootschap zijn uitgestippeld. Er is een land dat zegt: we gaan niet mee met de ontwikkeling die is ingezet. Dat zal zonder meer zijn invloed hebben op Bel gië en op landen waar al kruisraketten zijn geplaatst. Die invloed zal door de vre desbeweging worden gebruikt'. Het ICTO betreurt het uitstel van een be slissing, maar is niettemin positief. Be stuurslid Jobse benadrukte, dat het Ne derlands voorbehoud door dit voorstel is opgeheven 'waardoor de positie van het bondgenootschap is versterkt'. Volgens Jobse betekent dit uitstel in ieder geval geen uitstel. De Rotterdamse bisschop mgr. Bar, een uit gesproken voorstander van de plaatsing van kruisraketten, toonde zich 'ziels- dankbaar' dat het kabinet nu eindelijk een besluit heeft genomen. 'De onzeker heid over het uitblijven van een beslis sing vond ik veel erger', aldus de bis schop. Jan ter Laak, secretaris van Pax Christi, noemde het uitstel een overwinning voor de vredesbeweging. 'We zijn het eerste land, dat zich niet geheel wil voegen on der het NAVO-juk. Dat is winst De vre desbewegingen zullen nu verder moeten Minder verheugd Duidelijk minder verheugd waren de FNV, de actiegroepen „Stop de N-bom" en „Stop de kernwapenwedloop" en de sol- datenvakbond WDM. FNV-bestuurder Commandeur vond dat het kabinet geen rekening heeft gehouden met het brede verzet, dat in ons land is ontstaan tegen de plaatsing van kruisraketten. Het kabi net hecht blijkbaar meer waarde aan het behoud van de coalitie dan aan het wezen van de kernwapenkwestie, aldus Com mandeur. De actiegroepen „Stop de N-bom" en „Stop de kernwapenwedloop" hebben het rege ringsvoornemen van de hand gewezen. Zij menen dat het besluit te weinig ruim te overlaat om tot geen enkele plaatsing van raketten in ons land te komen. De soldatenvakbond WDM noemt het be sluit een „theoretisch uitstel, dat uitein delijk toch zal neerkomen op plaatsing van kruisraketten in Nederland". DEN HAAG (GPD) - Het plaatsingsbesluit dat het kabinet-Lubbers gisteren heeft geno men is nauwelijks voor wijziging door het parlement vatbaar. Het kan het kabinet de hals kosten, maar we moeten eens onze nek uitsteken, aldus gistermiddag de minister president tijdens zijn persconferentie. Lubbers omschreef het kabinets besluit (waarvan rechts boven op deze pagina de integrale tekst) als „een boodschap aan de Sow jet-Unie dat het nu welletjes is" met de toename van het arsenaal SS-20-raketten. Een kerngedachte achter het be sluit is volgens Lubbers dat reke ning wordt gehouden met bevor deren van wapenbeheersing, „zonder de fout te maken het ge zicht geheel van plaatsing af te wenden. Het is allemachtig be langrijk een ommekeer in de ont wikkelingen te bereiken. Ik weet absoluut niet of de Sowjets er op instappen, maar het zou een fan tastisch resultaat zijn", aldus Lubbers. Volgens de premier beschikt de Sowjet-Unie thans over 378 SS- 20-raketten met elk drie koppen. Een deel ervan staat niet op Eu ropa gericht, maar is in het Azia tisch gedeelte van de Sowjet- Unie gestationeerd. Lubbers be nadrukte echter dat het kabinet bij zijn afweging in november volgend jaar geen aandacht zal schenken aan verplaatsing van raketten binnen Rusland. „Ons criterium blijft het totale aantal. We maken een politieke afwe ging, geen militaire", zo zei hij. Wijziging van het NAVO-plaat- singsschema is volgens de pre mier mogelijk, omdat Nederland met zijn voorbehoud zich nooit op een datum heeft vastgelegd. Met de eveneens op de perscon ferentie aanwezige ministers Van den Broek en De Ruiter was hij van mening dat de bondgeno ten de Nederlandse verschuiving zullen billijken, te meer daar wordt gegarandeerd dat eventue le Nederlandse plaatsing binnen het NAVO-schema zal blijven. In 1979 is vastgelegd dat de plaat sing van de 572 Pershing 2- en kruisraketten uiterlijk december 1988 voltooid moet zijn. Lubbers maakte ook duidelijk dat met het kabinetsbesluit het Ne derlandse voorbehoud tegen plaatsing van de baan is. „We hebben nu voor iedereen duide lijke Nederlandse criteria ge steld. Er is geen sprake van een hutspot", aldus de premier. Hij achtte het niet waarschijnlijk, maar evenmin onmogelijk dat Moskou als gevolg van de Neder landse houding de voortgaande stationering van SS-20's zal stop pen. „In dat geval is een Neder lands besluit niet te plaatsen pu re winst, want dan is er een einde gemaakt aan de jarenlange acti viteiten van de Sowjet-Unie op dit punt", aldus de premier. Minister Van den Broek meende dat het Nederlandse uitstel kan worden opgevangen door de bondgenoten. „Maatgevend is de einddatum 1988. Bij Nederland se vertraging kan misschien el ders sneller dan het oorspronke lijke schema worden geplaatst". Hij verwachtte naast teleurstel ling ook begript bij de bondge noten, die via de ambassadeurs in Den Haag gistermiddag op de hoogte zijn gesteld. Officiële reacties waren nog niet geko- De Ruiter beklemtoonde dat hij „niet om is gegaan". Hij zei de afgelopen tijd ten onrechte te zijn afgeschilderd als tegenstan der van plaatsing onder alle om standigheden. „Het ging mij niet om zomaar voor of tegen, maar om een verantwoord defensiebe leid waarin wapenbeheersing voldoende tot uitdrukking komt. Dat is ook met dit besluit het ge val", aldus De Ruiter. Het kabinet kwam gistermiddag tot het rakettenbesluit na een vergadering van amper één uur. Daarvoor was intensief overleg gevoerd tussen de vyf meest be trokkenen premier Lubbers ën de ministers Van den Broek (bui tenlandse zaken), De Ruiter (de fensie), Van Aardenne (vice-pre mier) en Korthals Altes (justitie). Bovendien werden de fractie voorzitters De Vries (CDA) en Nijpels (WD) telefonisch van de ontwikkelingen op de hoogte ge houden. In het begin van de week waren he le andere oplossing in het kabi net in bespreking, maar daarte gen heeft de WD bezwaar aan getekend. Volgens De Vries heeft toen Lubbers een „laatste voorstel" aan het kabinet ge daan, waartegen de bewindslie den slechts 'ja of nee' konden zeggen. De WD heeft toen het laatste compromisvoorstel van Lubbers aanvaard, aldus De Vries. De letterlijke tekst van het plaatsingsbesluit van de regering luidt: - 1. De Nederlandse regering verklaart nu dat als het tot een wa- penbeheersingsovereenkomst tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie komt, die handhaving van een aantal LRINF-syste- men in West-Europa inhoudt, Nederland zijn aandeel daarin zal aanvaarden en tot plaatsing zal overgaan. - 2. De plaatsingsdata voor Nederland, als voorzien in het NAVO- plaatsingsschema, worden naar achteren geschoven en wel zo danig dat december 1988, dat is de einddatum van het NAVO- plaatsingsschema, niet overschreden wordt. - 3.a. Het kabinet zal hiertoe op 1 november 1985 een besluit nemen over een dan met de Verenigde Staten te sluiten overeen komst over de plaatsing van kruisvluchtwapens in Nederland, zodat op 1 januari 1986 het goedkeuringswetsontwerp bij het parlement kan worden ingediend. - b. Ter voorbereiding van de totstandkoming van deze overeen komst zal tijdig overleg met het parlement en de bondgenoten worden gevoerd over de „beheersaspecten" van de eventueel te plaatsen kruisvluchtwapens. - c. De voorbereidende werkzaamheden ten behoeve van even tuele plaatsing worden voortgezet waar het betreft de ruimtelij ke ordeningsprocedure, noodzakelijke vergunningen en het aanbestedingsrijp maken. - d. Op 1 november 1985 zal aanbesteed worden, teneinde beging 1986 te kunnen gunnen. - 4.a. Indien op 1 november 1985 een wapenbeheersingsovereen- komst als bedoeld onder 1 is tot stand gekomen, zal met de Verenigde Staten een overeenkomst worden gesloten, welke be trekking zal hebben op de plaatsing van het aantal kruisvlucht wapens dat Nederland in redelijkheid als zijn aandeel zal heb ben te aanvaarden. - b. Indien op 1 november 1985 een dergelijke wapensbeheer- singsovereenkomst niet tot stand is gekomen en de Sovjet-Unie gemeten vanaf de datum van dit besluit (1 juni 1984) het aantal geplaatste SS-20's nog verder heeft opgevoerd of niet heeft te ruggebracht tot het niveau van 1 juni 1984, zal de met de Ver enigde Staten te sluiten overeenkomst betrekking hebben op de plaatsing van 48 kruisvluchtwapens. - 5. Indien aldus besloten is tot plaatsing zullen gunning en bouw direct aanvangen na de parlementaire goedkeuring van de over eenkomst, zodat het onder 2 genoemde tijdschema aangehou den kan worden. - 6. In samenhang met het bovenstaande heeft het kabinet beslo ten de nucleaire'taken, zoals die thans vervuld worden, tot 1 januari 1986 voort te zetten en dan opnieuw onder de loupe te nemen. Tijdens een schorsing van het kabinetsberaad, zetten de ministers De Ruiter (defensie) en Van den Broek (buitenlandse zakengistermiddag hun discussie over het plaatsingsbesluit voort, in de tuin van het Catshuis. WOENSDRECHT (ANP) - Bij de ontruiming van een blokkade bij de vliegbasis Woensdrecht is gis teravond voor het eerst de ME in gezet en gebruik gemaakt van de wapenstok. De blokkade was 's morgens begonnen. Met uitzon dering van enkele arrestaties ver liep de actie rustig tot aan de avond.*, Omstreeks half negen 's avonds kregen ongeveer tweehonderd demonstranten te horen dat zij een van poorten moesten vrijma ken, omdat er manschappen van de luchtmacht van buiten naar WASHINGTON - De NAVO-bond- genoten hebben Nederland sinds 1979 onder wisselende druk gezet om akkoord te gaan met de plaatsing van de 48 kruisraket ten. Die druk bereikte de afgelo pen weken een hoogtepunt met de Amerikaanse ministers Schultz (buitenlandse zaken) en Weinber ger (defensie), die op snelle plaat sing aandrongen, en met de Ne derlandse defensieminister De Ruiter, die tot tweemaal toe openlijk door zijn NAVO-colle- ga's stevig op het matje werd ge roepen. door Ferry Mingelen Of het allemaal heeft geholpen, zul len de bondgenoten nog aan het uitpuzzelen zijn, nu ze het inge wikkelde kabinetsbesluit uit Den Haag binnen hebben. Het zal in ieder geval onvoldoende zijn voor NAVO-secretaris-gene- raal Luns, die deze week nog bij de opening van de NAVO-minis- terraad in Washington betoogde, datje niet tegelijk voor de NAVO en tegen de volledige uitvoering van het NAVO-dubbelbesluit over de kernwapens kunt zijn. Volgens die logica is Nederland nu dus niet meer voor de NAVO, maar secretaris-generaal Luns is met pensioen en de bondgenoten zullen er minder zwaar over oor delen. Niet het plaatsen van de raketten om de Sowjet-Unie tot onderhan delingen te dwingen is tegen woordig het NAVO-credo, maar het doorgaan met plaatsen om de Sowjet-Unie niet te belonen voor zijn weigering om te onderhan delen. Dat is een credo dat de bondgenoten Nederland de laat ste tijd met alle hevigheid hebben willen opleggen. Dat gebeurde in een soort dubbele aanpak, volgens de zogenaamde stok-en-het-stuk-worst-formule. De worst kreeg minister Van den Broek, die als voorstander van de plaatsing door de bondgenoten openlijk werd geprezen voor zijn sterke karakter en zijn goede uit leg van de Nederlandse situatie. De stok kreeg minister De Ruiter, die als tegenstander van de plaatsing gebrek aan leider schap en buigen naar de vredes beweging werd verweten, tot tweemaal toe. De eerste keer op de vergadering van de Nucleaire Plan Groep van de NAVO in Tur kije, en enkele weken daarna in Brussel nog eens dubbel op. De druk tot plaatsing kwam niet alleen van de Verenigde Staten, maar evenzeer, zo niet meer van Westeuropese bondgenoten zoals Groot-Brittannië, België en in wat mindere mate West-Duits- land. Deze landen vreesden een negatief effect op hun publieke opinie als Nederland nee zou zeg gen. D$ laatste weken hebben de bond genoten enerzijds geprobeerd het effect van een Nederlands nee te minimaliseren, en anderzijds de nadruk van eensgezindheid bin nen de NAVO onderstreept. „We hebben een bladzij omgeslagen, alleen in Nederland is de plaat sing van de kruisraketten nog een probleem, de NAVO kan zich aan andere zaken gaan wijden zei een hoge Amerikaanse func tionaris in een poging de zaak 'down te spelen'. Op de afgelopen NAVO-Raad in Washington werd echter sterk de nadruk gelegd op de noodzaak om de Sowjet-Unie in deze moei lijke tijden niet „de verkeerde boodschap" te sturen. De goede boodschap in NAVO-ogen is una nimiteit, standvastigheid, een heid in opstelling tegenover de Sowjet-Unie, zonder gaten in de gelederen. Men was dus zeer te vreden toen minister Van den Broek in Washington aankondig de dat een Nederlands besluit „bondgenootschappelijk aan vaardbaar" zou moeten zijn. Of dat nu echt zo is, dat kunnen de bondgenoten nu pas in november 1985 beoordelen, en daarover zul len ze toch niet zo tevreden zijn. de basis dienden te worden ge bracht. Toen de demonstranten weigerden weg te gaan, begon de rijkspolitie de actievoerders weg te dragen. Toen de demonstranten zich ver volgens toch weer op de toe gangswegen naar de poort op stelden, werden paarden tegen hen ingezet. Na hard duwen en trekken tussen demonstranten en politie kwam tenslotte de ME in actie. Die mocht gebruik ma ken van de wapenstok 'mits de situatie dat verlangde en dan nog in alle redelijkheid'. Meteen daarop werden de demon stranten met de wapenstok be handeld, wat in sommige geval len tot een hard treffen leidde. Daarbij viel op dat de demon stranten het treffen met de ME, die overigens zonder helm en schild waren, niet uit de weg gin gen. Toen de militaire wagens de basis binnenreden, trok de ME zich snel terug. Daarna werd het weer rustig rond de basis. De blokkadeen naaf hun barakken moest op de weg nog een aantal eenvoudige versperringen wor den opgeruimd. Snel toege stroomde mededemonstranten hadden die opgericht. Kort na tien uur werd het weer rustig in Woensdrecht. Op de drie tentenkampen die de demonstranten rond de basis hebben ingericht waren gister avond enkele honderden tenten opgezet. Enkele tientallen busjes en auto's van de organisatie zorg den ervoor dat de blokkadeploe- gen naar de toegangspoorten werden vervoerd. Op de kampen zijn grote tenten opgezei, waar eten wordt gekookt en wordt vergaderd over de actiestrategie. De volle naam is General Dyna mics BMG-109G Tomahawk Ground Launched Cruise Mis sile. Maar hoewel „cruise" kruis en missile „raket" bete kent is de kruisraket geen kruis-RAKET. Het is in feite een klein onbemand straal- vliegtuigje, dat zich met een snelheid van 880 kilimeter per uur (even snel als een straal- passagiersvliegtuig) naar zijn doel begeeft. De zachtere naam „kruisvlucht- wapen" is daarom eigenlijk meer op zijn plaats, maar we zullen het spraakgebruik maar even blijven volgen. De 6,40 meter lange en 1400 kilo zware „Tomahawk" is zeker geen wonderwapen. Er is immers niets nieuws onder de zon. De V-l die de Duitsers in de Twee de Wereldoorlog in grote aan tallen op Engeland afvuurde, was ook een soort kruisraket. Dergelijke wapensystemen door Hans de Bruyn zijn zelfs al sinds de jaren '20 in ontwikkeling. De benaming „kruis"-raket heeft de Tomahawk, omdat hij zich niet persé in een directe lijn naar zijn doel begeeft. De To mahawk vliegt laag, zo'n vijf tien tot dertig meter boven de grond dat is te laag om door vijandelijke radar te worden opgespoord - en past zijn koers en vlucht aan de grond- gesteldheid aan. Heuvels, da len of bossen worden in een golvend patroon moeiteloos gevolgd. De kruisraket is daartoe in staat dank zjj een zeer ingenieus „brein", het Tercom-systeem, dat zich direct achter de nu cleaire lading bevindt. Tercom staat voor Terrain Comparison (terreinvergelijking), en dat is precies wat het systeem doet. In de computer van de Toma hawk worden tevoren digitaal coördinaten en radarbeelden van het te overvliegen gebied opgeslagen, die verkregen zijn via satellieten en spionagefo- to's. De radar aan boord van de kruisraket vergelijkt op een aantal tevoren vastgestelde momenten al vliegend die ge gevens in zijn geheugen met die welke hij op het moment werkelijk onder zich ziet. De computer brengt daarna in dien nodig correcties aan in de koers van de kruisraket en stuurt hem zo feilloos naar zijn doel, dat afwijkingen maxi maal enkele meters van de vooraf geprogrammeerde rou te bedragen. Inmiddels is al een verbeterde versie van dit systeem ontwikkeld, die voor al de afwijkingen in het laatste stadium van de vlucht tot een minimum beperkt. Hoewel de kruisraket in principe uitgaat van het „fire-and-for- get"-principe (afvuren en ver der doet hij alles zelf) is het mogelijk om de raket via een radiografische instructie in de lucht uit te schakelen indien de oorlogssituatie dat mogelijk maakt. De atoomkop kan bo vendien pas op een tevoren ge pland, via het Tercom-systeem te controleren plaats geacti veerd worden, zodat bij een af wijking van de koers de raket niet per ongeluk boven een verkeerd doel kan ontploffen. Gezien de lage snelheid duurt het zeker drie uur voordat een vanuit Nederland afgevuurde kruisraket een doel in de Sow jet-Unie kan treffen. De maxi male reikwijdte is - afhanke lijk van de weersomstandighe den - ongeveer 2000 kilome ter, dus even voorbij Moskou. De atoomkop van de kruisra ket is er een van het type W-80, met een explosieve kracht van ongeveer 200 tot 300 kiloton TNT, dat is 10 tot 15 maal zo veel als de bom van Hiroshima. Voor het afvuren van een kruis raket hebben de flight-com- mandanten een instructie no dig van de president van de Verenigde Staten. Zij ontvan gen'daartoe een gecodeerde boodschap, de Emergency Ac tion Message. De kruisraketten worden afgevuurd vanaf een grote vrachtwagen. Die wagen bevat vier lanceerbuizen. Voor 48 kruisraketten zijn dus twaalf lanceervrachtwagens nodig. Daarmee is de kruisra- ketteneenheid echter aller minst compleet. Er komt nogal wat voor kijken vooraleer die eenheid operationeel is. De kruisraketteneenheden be staan uit „flights" van elk 16 raketlanceerbuizen. Daarom gaat het bij plaatsing altijd om veelvouden van 16. Drie flights vormen een „wing". Voor Woensdrecht is de 486 US Air Force Tactical Missile Wing aangewezen. Elke flight bestaat uit maar liefst 22 voertuigen: vier (in Duits land te bouwen) lanceerwa- gens, twee rijdende comman do- en controleposten, wagens met onderdelen en lichte pant serwagens voor de beveiliging van de eenheid. Die bestaat in totaal uit 69 mensen: de flight- commandant, vier lancerings officieren, negentien man on derhoudspersoneel, allen Amerikaanse militairen, en een medisch-assistent, een vei ligheidsofficier en 44 soldaten voor de bewaking en beveili ging, voor een deel Nederlan ders. In de twee rijdende commando- en controleposten (waarvan er één reserve is) kunnen de Ter- com-systemen van de kruisra ketten worden geprogram meerd. Zij ontvangen de gege vens daarvoor pas in het laat ste stadium via de satelliet van een centrale commandocentra le, in Engeland of West-Duits- land. Het is mogelijk in het ge heugen van een commandowa gen 1700 verschillende doelen op te slaan. De flights staan in permanent radiocontact met de thuisbasis. Via de satelliet is het mogelijk zonder tussen komst van de basis direct met andere commandowagens te communiceren. In oorlogstijd blijven de kruisra ketten niet op de basis (Woens drecht) maar gaan „op stap". De lancering kan immers door het mobiele karakter van elke plaats gebeuren, waar de grond een beetje stevig is. In zo'n geval vormen de 22 voer tuigen per flight dus één grote kolonne, hoewel het ook moge lijk is de flight te splitsen in twee maal twee lanceerwagens met één commandopost. In vredestijd staan de eenheden op de basis. By 48 raketten ver keert één van de drie flights in een parate status, gereed om binnen vijf minuten een of meer raketten te kunnen afvu ren, één is in onderhoud en één is beschikbaar voor oefenin gen. De flights worden onderge bracht in betonnen bunkers („shelters"), die voor het groot ste deel ondergronds zijn. Elke bunker bestaat uit drie „cel len" en in elke cel (50 bij 4 me ter) kunnen twee lanceer- of commandowagens worden ge borgen. Het dak wordt afge dekt met vijf meter zand, ter wijl de toegangsdeuren één meter dik en 75 ton zwaar zijn, om de wapensystemen te be schermen tegen een eventuele nucleaire aanval. Buiten de bunkers zijn'op de ba sis nog tal van andere voorzie ningen nodig, zoals aparte even zwaar beveiligde opslag- bunkers voor de los te bewaren atoomkoppen van de kruisra ketten, loodsen voor onder houd en controle, bewakings gebouwen, legeringsgebou wen voor de soldaten en een brandweergarage. In totaal zullen bij een plaatsing van 48 raketten 1100 Ameri kaanse militairen werkzaam zijn op de basis. Voor hen en hun naar schatting 1400 fami lieleden -zullen op de basis 650 woningen, scholen, winkels, recreatiegelegenheden, sport faciliteiten en andere dorps- voorzieningen gebouwd moe ten worden. Daarvoor is in Woensdrecht maximaal 100 hectare beschikbaar. Vermin dering van het aantal raketten betekent ook vermindering van het aantal Amerikanen. Voorts zullen permanent 100 Nederlandse soldaten aanwe zig zijn voor de buitenbewa king van de basis en werken er nog eens 100 burgers. Op de vliegbasis moet ook de startbaan worden aangepast voor het ontvangen van zware transportvliegtuigen van het type Lockheed C-5 Galaxy of Lockheed C-141 Starlifter, om dat de wapensystemen ook via de lucht verplaatst moeten kunnen worden. Rond de basis zal een aantal wegen moeten worden verbeterd om de zware vrachtwagens in kolonne on gehinderd te kunnen laten pas seren. Regelmatig zal namelijk met de flights geoefend moe ten worden. Dat zal meestal op andere militaire terreinen ge beuren.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6