c 7.9% Voor efficiënt bestuur moet Rijnmond blijven Ongeregeldheden centrum Nijmegen Raad van State schorst vergunning kippengigant ANWB: alternatieve routes naar de zon Huis van Arubaans politicus beschoten BOUWFONDS HYPOTHEEK. RENTE NU ZATERDAG 2 JUNI 1984 DEN HAAG (ANP) - Het rijden over de „Autoroute du Soled" blijft een dure aangelegenheid. De autoroute blijft echter de kortste, en neemt (als er geen sprake is van filevorming) de minste tijd in beslag. Er zijn ech ter twee alternatieve routes, die welsiwaar niet sneller, maar wel aangenamer zijn en waarbij het verschil met de „Autoroute du Binnenland Soled" maar twee uur is. staat in de jongste uitgave ANWB-tijdschrift Kampeer- Caravankampioen. Dit Onderzocht werden (onder verge lijkbare... omstandigheden) de drukke en vaak danig verstopte „Autoroute du Soleil" (via Lyon), de Bison Futé (Guignes - Mou- lins - Clermont-Ferrand - Lodè- ve) en de „Autoroute Océane/ Aquitaine (via Bordeaux - Tou louse). De routes werden met ca ravancombinaties afgelegd. Hoewel de Autoroute Océane niet direct de aangewezen weg lijkt om via Narbonne en Perpignan Spanje binnen te komen, is zij aanzienlijker stiller dan de „Au toroute du Soleü", aldus het blad. „Als je tijd hebt", aldus de opstel lers van het verslag, is de reis via de „Bison Futé"-route de meest aantrekkelijke. De voordelen zyn dat de route gezellig en af wisselend is, het gemakkelijk is om boodschappen te doen, er langs de route veel eethuisjes te vinden zijn „in plaats van de eet- fabrieken langs de „Soleil", en bovendien campings en pick nickplaatsen. „Maar voor op- schieters is het niks". NIJMEGEN (ANP) - Enkele hon derden demonstranten tegen het zogeheten 1-juli-pakket hebben gisteren voor ongeregeldheden gezorgd in het centrum van Nij megen. Daar vonden activiteiten plaats van het CDA in het kader van de Europese verkiezingen, 's Morgens werd door actievoer ders de St. Stephenskerk omsin geld. Daar opende oud-premier De Jong als vervanger voor pre mier Lubbers het 32-ste congres van Oranjeverenigingen. Wegens het beraad over de kruisraketten en te verwachten ongeregeldhe den had de premier van zijn komst naar Nijmegen afgezien. De oud-premier moest wegens de blokkade na het uitspreken van zijn rede gebruik maken van een helikopter van de rijkspolitie. Kort na zijn vertrek werd de om singeling beëindigd. Daarna is het vrijwel de hele dag onrustig gebleven in het cen trum van Nijmegen. Enkele hon derden demonstranten trokken naar het Kolpinghuis, waar het CDA een verkiezingsbijeen komst hield. Daar kwam het tot ongeregeldheden tussen de poli tie en demonstranten. Een aantal demonstranten gooide met ste nen naar de politie. De opgeroe pen ME voerde vervolgens enke le charges uit. Ook op andere plaatsen in het cen trum van Nijmegen kwam het tot ongeregeldheden. In totaal heeft de' politie zes mensen aangehou den in verband met openlijke ge weldpleging en baldadigheid. ORANJESTAD/DEN HAAG (ANP) - Op Aruba is geschoten op het huis van het Staten- en Ei landsraadslid Benny Nisbet. De leider van de kleine partij PPA heeft tegenover de politie ver klaard dat de beschieting ver moedelijk heeft plaatsgevonden toen hij niet thuis was. Bij het schoonmaken van zijn huis werd een kogel in een muur en gebro ken glas gevonden. Nisbet heeft van de zaak aangifte gedaan bij de politie. De PP A-leider beschuldigde giste ren de leider van de Arubaanse meerderheidspartij MEP, Betico Croes, ervan de oorzaak te zijn van de beschieting. Volgens Nis bet is de beschieting het gevolg van de „ophitsing" door Croes. De MEP-leider had onlangs ge zegd dat het volk Nisbet wel zal tonen dat hij met zijn partij de centrale regering in stand houdt en daarmee toetreding van de MEP onmogelijk maakt. Croes deed de uitlating, nadat het aftre den van een PPA-minister niet had geleid tot toetreding van de MEP tot de centrale regering. De kwestie van deelname van de MEP aan de regering sleept al lange tijd. Pogingen van de MEP toe te treden tot de regering van premier Don Martina zijn steeds op niets uitgelopen. Betico Croes, die in Nederland ver blijft, verklaarde gisteren desge vraagd het gebeurde te betreu ren. „Ik vind dat de justitiële au toriteiten de zaak dienen te on derzoeken", aldus de MEP-lei der. Croes noemde het verwerpe lijk dat Nisbet de beschieting in verband heeft gebracht met de MEP. „De MEP is niet bezig op te hitsen. Maar door het feit dat Nisbet het democratisch recht van het Arubaanse volk vertrapt door deel te nemen in een centra le regering die zich anti-Aruba opstelt, werkt hij zich in een po sitie waarin hij problemen kan verwachten van de Arubaanse bevolking", aldus Croes. Proces tegen verdachten Heineken-zaak in september AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam zal op 26 en 27 september de zaak tegen de verdachten van de ontvoering van Freddy Heineken en diens chauffeur Ab Doderer behande len. Met deze uitspraak gisteren vol deed de rechtbank aan de wens van de officier van justitie, die deze data had voorgesteld. De rechtbank was bijeen gekomen om op verzoek van' de officier van justitie de voorlopige hech tenis van de drie in Amsterdam gedetineerde verdachten, de 31- jarige J.C.B., de eveneens 31-jari- ge F.M. en de 20-jarige M.E., te verlengen. Ruim een jaar geleden raakte Bet co Croes tijdens een verkiezing! manifestatie overigens zelf g< wond door een politiekogel. Waarnemend politiecom: op Aruba, R. Peterson, verklaar de tegenover het ANP dat kwes tie rond Nisbet „bijzonder ern stig" wordt opgenomen. „Wij kunnen niet tolereren dat indivi duen om hun rhening worden be dreigd". Het politie-onderzoek is in volle gang. Geen apart budget voor fotografie AMSTERDAM (ANP) - Minister Brinkman (WVC) is niet bereid op zijn kunstbegroting een apar te plaats in te ruimen voor (crea tieve) fotografie. "Ik vind het veel belangrijker", aldus de be windsman, "dat de fotografie in het kader van de bestaande mo gelijkheden die erkenning krijgt, die ze verdient". Brinkman ver klaarde dit gisteren in de Nieuwe Kerk in de hoofdstad bij de ope ning van de tentoonstelling „Amsterdam Foto '84". Creatieve fotografie valt op het mi nisterie van WVC onder de verza melnaam beeldende kunsten. Brinkman herhaalde een uit spraak eerder deze week dat hij in 1985 op de beeldende kunsten „geen cent" zal bezuinigen. „Amsterdam Foto '84" is deze maand te zien op 30 plaatsen in de stad. De Nieuwe Kerk is de belangrijkste lokatie. ADVERTENTIE Inlichtingen: Bouwfonds-infocentrum Leiden, Botermarkt 2. (071) 13 43 43. Haarlem, Anegang 29, (023) 3138 52. Den Haag, Nassauplein 13, (070) 65 08 00. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten De autoroute via Lyon kwam ge middeld op 328 Francs neer, zo hebben de onderzoekers bere kend. Die via Bordeaux-Toulou se op 498 Francs. Voor de "Bison Futé" hoeft niet betaald te wor den. De 'Soleil"-route begint overigens hier en daar wat oud te worden. De oudste stukken be staan alweer zo'n 25 jaar en de slijtage is hier en daar merkbaar. De route via Bourdeax-Toulouse is grotendeels nieuw en het weg dek van de "Bison Futé" is over het algemeen behoorlijk te noe- In juli en augustus is er op de auto route "Soleil". vooral tussen Lyon en Valence veel opont houd. Voor de autoroute langs Bordeaux geldt dit niet, terwijl op de wegen van de "Bison Fu té" sprake is van oponthoud door smalle wegen en het door rijden van stadjes en dorpen. De Nederlandse automobilisten zullen overigens in Frankrijk op rotondes een nieuw bord aantref fen dat daar tevens nieuwe voor- rangsregels impliceert, het ver keer dat de rotonde nadert moet voorrang geven aan het verkeer op de rotonde. Het waarschu wingsbord is driehoekig met een witte ondergrond en een rode rand. Daarop-staan drie pijlen die de rijrichting van de rotonde aangeven, met al dan niet een on derbord met de tekst "Vous n'a- vez pas la priorité". Op rotondes die niet van dit bord zijn voor zien, geldt dezelfde regeling als in Nederland. DEN HAAG (ANP) - De Raad van State heeft gisteren het verzoek van een aantal omwonenenden, landbouworganisaties en de re gionaal inspecteur voor de volks gezondheid in Zwolle om de hin derwetvergunning van het kip- penmammoetbedijf Poultry Training Farm Holland BV in Dronten te schorsen ingewilligd. Dat betekent dat Poultry voorlo pig niet kan bouwen. Overigens had het bedrijf zelf eer der al laten weten niet te zullen bouwen hangende het beroep dat tegenstanders bij de Kroon tegen de verlening van de ver gunning hebben ingesteld. Ook de gemeente, bij monde van bur gemeester Dekker, verklaarde dinsdag tijdens de behandeling van het schorsingsverzoek, eerst de uitspraak van de Kroon te wil len afwachten. Waarnemend voorzitter drs. J.M. Aarden van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State heeft dit ook in zijn overwegingen betrokken. Tegenstanders hadden om schorsing van de vergunning ge vraagd, omdat zij bang waren dat Poultry toch zou gaan bouwen en dat daardoor de Kroon voor een voldongen feit zou worden geplaatst. Poultry wil op een 34 hectare groot bedrijf twaalf hallen met totaal 2,4 nliljoen legkippen bouwen plus een mengvoederfabriek en een eiersorteerhal. Het bedrijf moet werk bieden aan ongeveer 150 mensen, naast opleidingsfa ciliteiten. Het project zou onge veer 190 miljoen gulden moeten kosten. Een van de financiers, een Westduitste agro-industrieel, heeft zich onlangs teruggetrok ken omdat hij de in de hinder wetvergunning gestelde eisen te zwaar vond. De gemeente Dron ten heeft het bedrijf gelegenheid gegeven tot 1 augustus om een nieuwe financier te vinden. Celstraf voor smokkelende politieman MIDDELBURG (ANP) - De recht bank in Middelburg heeft een voormalig politieman uit Dor drecht, de 31-jarige F.A.S., giste ren veroordeeld tot negen maan den onvoorwaardelijke gevange nisstraf. De man had vorig jaar, toen hij nog bij de politie werkte, een partij hasj vervoerd van het Zeeuws-Vlaamse Axel naar het Franse Millhouse. De officier van justitie eiste twee weken geleden elf maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf en 1.500 gulden boete. De rechtbank veroordeelde tegelij kertijd de 29-jarige M.B. uit Ter- neuzen tot acht maanden gevan genisstraf, waarvan drie voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Zij vervoerde voor de zelfde opdrachtgever per auto cocaïne en had deze in een pop gestopt die op de achterbank tus sen haar kinderen lag. Tegen haar eiste de officier twee weken geleden twee jaar onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. De op drachtgever zal op een later tijd stip worden berecht. Het beroep dat tegenstanders bij de Kroon hebben ingediend richt zich op milieu-aspecten. De tegenstanders vrezen dat lucht uit de hallen onvoldoende gezui verd in de buitenlucht zal wor den gebracht en dat er met de door de kippen geproduceerde mest te veel ammoniak (zure re gen) in het milieu zal komen. Los daarvan zijn sommigen tegen stander van het project omdat de produktie van Poultry de Neder landse eierproduktie, die zich net iets aan het herstellen is, in één klap met ongeveer acht pro cent uitbreidt. Pluimvee- en eier- organisaties zijn bang dat vele kleine (familie)bedrijfjes hiervan de dupe zullen worden. Medisch centrum in Amsterdam houdt open huis AMSTERDAM (GPD) - Het Aca- demisch Medisch Centrum houdt zaterdag 16 juni „open huis" voor het publiek. Deze complete „medische stad" (zie kenhuis, stuk universiteit, on derzoekinstellingen en aanver wante voorzieningen in één com plex) kan op een stormloop reke nen. Er zijn nu al 5000 toegangs bewijzen afgehaald; meer dan 15.000 mensen kunnen niet wor den verwerkt. Het AMC is, wat inhoud betreft, het grootste gebouw van ons land. Het vervangt enkele oude Amsterdamse ziekenhuizen en is tevens medische faculteit en aca demisch ziekenhuis. Omdat het werk gewoon doorgaat zijn be perkingen gesteld aan het aantal bezoekers. De Amsterdamse po litie houdt rekening met een gro te toeloop en zet extra personeel in om het verkeer in de omge ving van het AMC-complex (Am- sterdam-ZO) te kunnen verwer ken. Zaterdag 16 juni worden diverse rondleidingen gehouden, zoals langs de (nu al vermaarde) kunst werken in het gebouw, naar de röntgen- en operatiekamers. Met niet minder dan 57 stands en 81 demonstraties wordt een beeld gegegeven van wat er in het AMC omgaat. Voorbeelden van stands: afdeling voor couveusekinderen, zieken omroep, hartziekten, eerste hulp. Met behulp onder andere van vi deofilms kan men demonstraties zien van diverse soorten opera ties, bevallen in het ziekenhuis, verhoogde bloeddruk, anatomie e.d. Ook kan men een echt colle ge bijwonen, zoals hoogleraren- specialisten die aan de medische studenten geven. (Toegangsbewijzen zijn gratis te verkrijgen in de gemeentehuizen van Amsterdam en omliggende gemeenten (Lelystad en Almere inbegrepen) en bovendien in alle wijkcentra van de hoofdstad.) ROTTERDAM 'Opruimen die handel', zegt de man uit Poortu- gaal, "t kost allemaal geld en je hebt er niets aan'. Even kort en krachtig zegt een Rotterdammer: 'Rijnmond? Opdoeken'. 'Ach', zegt een huisvrouw in Maassluis, 'mij maakt het niets uit. Het stinkt hier even hard'. De ondervraagde bewoners van het Waterweggebied bevinden zich in hoog gezelschap. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) is het met hen eens: het openbaar lichaam Rijnmond kan wat hem betreft worden opgeheven. De provincie Zuid-Holland is vol gens de bewindsman even goed in staat de belangen van het Rijn mondgebied behartigen. Het was een klap die hard aan kwam bij de bestuurders van Rijnmond. Alles had er op gewe zen dat het Openbaar Lichaam over niet al te lange tijd een echte provincie zou worden. Om de splitsing van Zuid-Holland voor te bereiden had het ministerie van binnenlandse zaken in maart nog 2,2 miljoen gulden toege kend. door Weert Schenk Ook vorig jaar was er geld los geko men, zoals die 350.000 gulden voor de bouwplannen van een nieuw provinciehuis. Rietkerk had zich altijd zeer positief opge steld. De splitsing van Zuid-Hol land staat tenslotte in het regeer akkoord, de Heilige Schrift van de minister van binnenlandse za ken. Als reden voor zijn verbazingwek kende ommedraai voert Riet kerk de verdeeldheid over de splitsing in de Tweede Kamer aan. Volgens hem weerspiegelen de meningsverschillen in het parlement de verdeeldheid in de maatschappij over dit onder werp. Alsof deze regering zich daar bij andere onderwerpen iets van aantrekt. Een ander argu ment is de bezuiniging van 16 miljoen gulden per jaar. Vertraging Het lijkt er meer op dat Rietkerk door zijn eigen partij, de WD, onder druk is gezet. De liberalen verzetten zich als enige tegen splitsing van Zuid-Holland. Het CDA en de PvdA zijn voor, zij het dat de socialisten de nieuwe i provincie extra bevoegdheden willen geven. Op 5 juni is hier- De industie in het Waterweggebied wil dat Rijnmond blijft bestaan, omdat het snel besluiten kan nemen. Een efficiënt bestuur is in het belang van het bedrijfsleven. debat in de Tweede Ka- Het is niet ongebruikelijk dat de WD niet luistert naar de protes ten van de vakbeweging die op heffing van Rijnmond schadelijk vindt voor het bedrijfsleven Dat de partij ook doof is voor de hevige reactie van het bedrijfsle ven in het Waterweggebied, het economisch hart van Nederland, is op zijn minst verwonderlijk. 'Het bedrijfsleven heeft belang bij korte lijnen naar de bestuurders', zegt J. H. Klein Molenkamp, se cretaris van de Kamer van Koop handel voor Rotterdam en de Be neden-Maas, 'Rijnmond is een duidelijke gesprekspartner voor de ondernemers, zeker nadat het bevoegdheden kreeg op het ge bied van milieu en ruimtelijke ordening'. Hij verwacht dat de opheffing van Rijnmond leidt tot grote vertra gingen bij de verlening van ver gunningen. 'De provincie Zuid- Holland is een logger apparaat. Rijnmond gaat over 16 gemeen ten, Zuid-Holland over 130. Dat betekent dat de besluitvorming trager gaat verlopen. Niets is er ger voor een bedrijf dan onzeker heid. Het moet zo snel mogelijk een ja of een nee horen'. Grote broer Opheffing van het Openbaar Li chaam zet de klok 20 jaar terug. Op 5 november 1964 werd Rijn mond ingesteld om het beleid van de toen nog 23 gemeenten in het gebied beter te coördineren. Aan dat besluit was een al meer dan 30 jaar durende discussie over de bestuurlijke structuur van het gebied vooraf gegaan. Een beter bestuurlijk overleg was nodig omdat al in de jaren twin tig Rotterdam door ruimtege brek en financiële nood de ha vens niet verder kon uitbreiden. Om die reden wilde Rotterdam het grondgebied van andere ge meenten annexeren, wat op be stuurlijke problemen stuitte. Zo kwam op den duur Rijnmond tot stand, een belangrijk instrument voor de omliggende gemeenten om de macht van hun grote broer in te dammen. Rotterdam heeft zich wellicht daarom nooit enthousiast ge toond over het Openbaar Li chaam. Terwijl andere burge meesters uit het gebied dezer da gen te hoop lopen tegen Riet kerks voornemen, heeft het Rot terdams gemeentebestuur niets van zich laten horen. Lobby Burgemeester J. van Es van Maas sluis begrijpt die opstelling van Rotterdam wel. 'Voor zo'n grote stad maakt het niets uit. Die stapt zo bij een minister naar bin nen. Voor ons ligt dat moeilijker. Wij zijn veel meer gebaat bij een provincie in de grootte van Rijn mond, die de lobby voor ons voert in Den Haag'. De burgemeester noemt als groot voordeel van Rijnmond de korte verbindingslijnen. 'Als ik een ge committeerde (lid van het dage lijks bestuur red.) van Rijn mond wil spreken, kan ik vrijwel direct bij hem terecht. Ze ken nen het gebied als hun broekzak. Bij het provinciebestuur in Den Haag moetje zes weken wachten en daar is men veel minder op de hoogte'. Schaamteloos Rietkerk vindt dat de gemeenten zelf de problemen van het gebied moeten oplossen, voor zover no dig met behulp van intergemeen telijke samenwerking. Het gege ven dat Zuid-Holland, de dichtst bevolkte provincie van Neder land, drie miljoen inwoners heeft en twee grote steden, vindt hij onvoldoende reden om Rijn mond met één miljoen inwoners los te koppelen. 'Waarom wordt de provincie Zee land niet opgeheven. Dat levert ook een aardige bezuiniging op. Of wat denk je van Drente. Dat kan best, zoveel mensen wonen er niet in die provincies. Zeker niet zoveel als in Rijnmond'. Met deze vraag wil mevrouw L van Rijn-Vellekoop, gecommitteerde van het Openbaar Lichaam Rijn mond, aangeven dat de argu mentatie van minister Rietkerk niet deugt. 'Hij heeft geen goed inhoudelijk argument gegeven voor de opheffing'. Van Rijn heeft de positieve uit spraken van Rietkerk over de splitsing van Zuid-Holland op een rijtje laten zetten. Ze noemt het gênant dat de minister op al deze uitlatingen terugkomt. Ook vindt de bestuurder het schaam teloos hoe het kabinet tot ophef fing van Rijnmond besloot. Aan dat besluit kwam geen discus sie te pas. Formeel als Rietkerk is, zei hij in de rondvraag dat hij 'het ernstige voornemen had om de Koningin te vragen het wets ontwerp voor splitsing in te trek ken'. Alleen minister Winsemius (milieubeheer en ruimtelijke or dening) was even verbaasd. Van Rijn: 'Dit gebied heeft een ei gen identiteit, een sterke interne sociaal-economische en maat schappelijke samenhang. Wan neer dit geen eigen bestuur krijgt, wordt een grote kans ge mist. Bestuurlijke chaos is geen alternatief. Het is een kapitaal vernietiging om Rijnmond op te heffen. Ik ben er van overtuigd dat het misloopt en dat men op den duur toch bij een provincie Rijnmond uitkomt'.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5