'Arbeiders werden niet ingelicht over werk met gifgrond' a 'De overheid, die dacht: alle buitenlanders gaan wel terug' Rapport klaagt energiebedrijf en gemeente aan Junior Kamer houdt Nationale Conventie V Rijnen Lek: van pionierswerk naar professionele organisatie ZATERDAG 2 JUNI 1984 LEIDEN "Daar kwamen we zelf achter, omdat mijn laarzen wegrotten aan mijn poten en ik elke dag met barstende koppijn liep". Een uitspraak van iemand die op het terrein van het Energiebedrijf Rijnland aan de Langegracht werkzaam was; een terrein dat vorig jaar in het nieuws kwam in verband met bodemverontreiniging. De buurt die aanvankelijk van niets wist, arbeiders die niet wer den ingelicht, 350 bezwaarschrif ten voor niets geschreven: dit al les is beschreven in een verslag dat is gemaakt door studenten van het Centrum voor Milieu kunde. Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) wilde op 1 oktober 1983 op het terrein van de voormalige gasfa briek beginnen met de bouw van een nieuwe gasgestookte centra le. De bodem was vervuild met cyanide, aromaten en polycli- sche aromaten. Wat de gemeente betrof mocht het EBR beginnen met afgraven, maar dan wel op eigen risico. De grond, zo luidde de afspraak, zou worden opgeslagen in een niet meer gebruikte gashouder in Groenoord, op zo'n vijftig me ter van woonhuizen en tien me ter van een openbare weg. Had de buurt niets van zich laten ho ren, dan was het karwei geklaard zonder dat er een haan naar had gekraaid. Maar de buurt protes teerde. Met als gevolg dat onder druk van de bewoners de voorlopige toe stemming weer werd ingetrok ken. Verhalen over vrachtwa gens die - desondanks - doorgin gen met het afvoeren van grond werden door het Energiebedrijf Rijnland bestreden: fabeltjes, zo verklaarde men. Een van de meest merkwaardige voorvallen in deze geschiedenis - zo stellen de studenten - is de ontdekking dat het Energiebe drijf geen vergunning bij de ge meente, maar bij de provincie had moeten aanvragen. Zo'n 350 bezwaarschriften uit de buurt kwamen hierdoor plotseling te vervallen. Uiteindelijk werd de grond afge voerd naar een gebied in de DDR. Vraagtekens plaatsen de studenten van het Centrum voor Milieukunde bij de wijze waarop de arbeiders, die de grond heb ben afgegraven, zijn ingelicht. Teelaarde Eten en drinken mocht niet tijdens de arbeid in verband met eventu eel besmettingsgevaar. Het zou toch zijn gebéurd. "Volgens oog getuigen ging een boterham uit het vuistje echter goed samen met het werk in de bouwput. In het draaiboek stond ook dat het personeel allerlei beschermende kleding moest dragen, maar op een gegeven moment is er beslo ten dat dit niet meer nodig was. Volgens de buurt is er echter een grondwerker ziek geworden en heeft zijn ontslag genomen. Toen wijzelf op het terrein een kijkje namen bleek uit vragen dat werknemers van een onderaan nemer totaal niet waren ingelicht over de gevaren toen zij in de zo mer koelwaterleidingen moesten aanleggen". Volgens milieuambtenaar In 'Veld zijn deze klachten niet terecht. Hij verklaart desgevraagd: "Bij mijn weten is er indertijd sprake geweest van een goede begelei ding. Het lijkt me in elk geval niet juist dat er wordt gesteld: die arbeiders wisten van niks". EBR-woordvoerder De Boer hier over: "Het lijkt me onjuist wat de studenten over dit onderwerp hebben geschreven in hun ver slag, dat ik overigens een goede Onder het Huigpark ligt vergift ppging vind om een en ander eens duidelijk op te schrijven. Kijk, het gaat hier om: wij lich ten de bazen in, wij vertellen waaraan hun werknemers zich moeten houden. Eet een arbeider dus tegen de voorschriften in toch een boterham, ja, dan is dat op eigen verantwoordelijkheid". In het verslag van het Centrum wordt ook gerept over de veront reinigde grond die werd gebruikt bij de aanleg van het Huigpark. Daarop ligt weliswaar een laag vap zestig tachtig centimeter teelaarde, maar - zo vragen de studenten zich af - de vraag is of de verontreiniging hier niet steeds meer zal 'uitzweten'. In dezelfde alinea vragen de onder zoekers zich af wat er is gebeurd met gifgrond die in het verleden werd afgegraven op het terrein van de voormalige gasfabriek. Afval Uit ons onderzoek blijkt, zo stellen de samenstellers, dat deze gif zaak niet op zichzelf staat; er blij ken elementen in te zitten die ook in andere gevallen van bo demverontreiniging voorkomen. Ze op: t te soepel gehanteerde milieu wetgeving; - gebrek aan deskundigheid bij LEIDEN - De Juniorkamer Lei den organiseert op 5,6, en 7 okto ber in Leiden voor alle andere ju niorkamers in Nederland een Nationale Conventie over "car rièrestagnatie, probleem of per spectief?" Burgemeester Goe- koop mocht als beschermheer onlangs het symbool voor deze dagen, een beeldje - een replica van de Leidse schrijver dat te be zichtigen is in het museum van Oudheden - onthullen. Het ligt in de bedoeling het the ma van de conventie in zo breed mogelijke zin te behandelen. Zo zal er onder meer aandacht wor den besteed aan carrièrestagna tie bij vrouwen, waarbij de mo gelijke conflicten tussen carrière en huishoudelijke verplichtin gen ter sprake zullen komen. Centraal zal komen te staan wel ke mogelijkheden/alternatieven iemand heeft bij het ondervin den van een stagnerende ontwik keling/carrière. Daarnaast wordt er een groot on derzoek opgezet onder de eigen leden. De resultaten van dit on derzoek, dat wordt geleid door prof. dr. Ch. de Wolff, hoogleraar arbeids- en organisatiepsycholo gie van de Katholieke Universi teit Nijmegen, zullen nog voor de conventie worden bekend ge maakt, zodat tijdens de conven tie er in panel-discussies en work-shop over kan worden ge sproken. Van de Juniorkamer kunnen personen tussen de 21 en 40 jaar lid worden; beoefenaars van zelf standige functies of bekleders van van een leidende functie. Leiden heeft op dit moment on geveer 30 leden, zowel mannen als vrouwen. Voor de conventie worden ongeveer 2000 leden ver wacht uit geheel Nederland. ambtenaren, gebrek aan contro le; - onduidelijk beleid; ambtenaren die vaak ook als adviseur in het bedrijfsleven werken; - een verkeerde inschatting van mi lieuproblemen: de overheid is geneigd te sussen en volgt eerder een 'technische' dan een 'politie ke' benadering; - onwil bij bedrijven om eigen fou ten te herstellen; het probleem om de daders te achterhalen; het is veelal goedkoper om afval aan anderen door te geven, die het verwerken. Bij deze lijst wil De Boer de vol gende kanttekening maken: "Kijk, wij verbloemen niet dat er fouten zijn gemaakt, maar toch blijf ik er nog steeds bij dat op slag in een gashouder wel had gekund. Dat wil zeggen: tech nisch gesproken, sociologisch niet, zoals is gebleken". "Overigens wil ik ook nog wel even kwijt dat de Oostduitsers onze grond niet eens zo vervuild von den, ze hebben die grond ge bruikt als afdeklaag. Ik wil hier mee niets goedpraten natuurlijk, ik citeer alleen maar". Onderzoek naar psychotherapie LEIDEN - Vier studenten-psycho- logie van de Leidse universiteit zijn bezig met een onderzoek naar de zin en werkzame be standdelen van de psychothera pie. De psychotherapie heeft in de jaren zeventig een snelle op gang gemaakt, waardoor er vol gens de onderzoeksgroep ver schillende soorten therapieën zijn ontstaan. Een eerste enqüete onder een aan tal ex-cliënten geeft aan dat zij zelf geen voorkeur hebben voor één vorm van psychotherapie. "De diverse scholen en thera pieën mogen dan sterk uiteenlo pen, het resultaat ervan echter niet", aldus het Leidse viertal. "Er is gebleken dat psychothera pie gemiddeld genomen 'werkt'. Een groot aantal mensen profi teert van hun therapie-ervarin gen; slechts voor een klein deel is een verslechtering van de si tuatie vast te stellen". De onderzoeksgroep, onder leiding van F. Pelgrim, wil het nu geda ne onderzoek uitbreiden om meer inzicht te krijgen in de ma terie. De vraag welk soort aspec ten van de psychotherapie werk zaam zijn bij welk soort proble men kan op dit moment niet worden onderzocht omdat de cliënten aan wie deze vragen zouden moeten worden gesteld, ontbreken. Volgens het viertal is het heel moeilijk om aan een aantal ex- cliënten te komen om het onder zoek voort te zetten. Zij vinden dat dat verdere onderzoek er ze ker moet komen, "omdat er zo langzamerhand een rechtvaardi ging moet worden geleverd voor de psychotherapie". Ex-cliënten van pschychotherapeuten die willen meewerken aan dit onder zoek kunnen contact opnemen met M.L. de Bruyn, tel 070- 655906. ADVERTENTIE g»l ri y 11 y HET CULINAIRE VAN LEIDEN Restaurant Schout en Schepenen Camers (voor parties) Pannekoekenhuysje Steenstraat 51 Tel. 071-133144 Oók zondags geopend vanaf 17.00 uur GOUDA, LEIDEN - Hij noemt het achterstallig onderhoud, zoals de overheid indertijd het probleem van de buiten landse werknemers aanpak te. "Die eerste jaren dat de stichting Rijn en Lek van de grond kwam, deed de over heid niet veel anders dan de grootste nood lenigen". F. Ghijben, directeur van de Stichting welzijn buitenlan ders Rijn en Lek, nam vorige week na twaalf jaar afscheid. Gebruikmakend van de vut regeling draagt hij zijn werk over aan Inan? Kutlüer. door Annemiek Ruygrok Die woelige beginperiode van Rijn en Lek, toen er alleen met vrij willigers werd gewerkt, typeert hij als een tijd van vallen en op staan. "Het was voornamelijk doe-werk wat we deden. En er ging nog veel fout. Zo hadden we eens een ruimte opgeknapt en geschilderd. Bedoeling was dat het een ontmoetingsplaats voor Marokkanen werd. Maar er kwam geen hond opdagen. Wat wil het geval? We hadden vrolij ke kleuren gebruikt: rood en geel of zoiets. Maar dat waren nu juist de Marokkaanse doodskleuren". Er was nog geen sprake van maatschappelijke hulp, van eni ge kennis van de Marokkaanse en Turkse cultuur. Maar er ont stond toch een relatie tussen de buitenlanders en Rijn en Lek. Daaruit kwamen de problemen naar buiten. "Toen zijn we spreekuren gaan organiseren. En van lieverlede gingen we steeds professioneler werken. Het 'doe- werk' lieten we over aan vrijwilli gers". Groeifase Rijn en Lek, met een hoofdvesti ging in Gouda en een tweede vestiging aan de Doezastraat in Leiden, ging zich bezighouden met basis- en taalonderwijs voor buitenlanders, getracht werd de vrouwen meer uit hun geïsoleer de positie te halen, er werden huisbezoeken afgelegd en ou ders werden gewezen op de leer plichtwet. "Je komt steeds dieper in de mate rie. In die twaalf jaar dat ik direc teur ben geweest zat je tot voor twee jaar nog steeds in de groei fase". Rijn en Lek was, aldus Ghijben, de eerste organisatie die de regering waarschuwde voor het probleem van de buitenlandse werkne mers. "Maar de overheid luister de niet zo best. Die' dacht: alle buitenlanders gaan wel terug. Maar ze gingen niét terug. En wij zeiden steeds: overheid je moet iets doen. Aan gezinshereniging bijvoorbeeld". Ghijben vindt dat de huisvestingsproblematiek door de overheid niet genóeg is onderkend. "Op dat moment directeur van Rijn en Lek, I. Kutlüer: "Zo'n 88 procent heeft niet op de Centrumpartij gestemd". (foto Goudsche courant» wisten we nog niet hoe groot de gezinnen zouden zijn. We gingen uit van de omvang van Neder landse gezinnen". Is er in die jaren nu veel veranderd, wordt er meer voor buitenlan ders gedaan en is de Nederland se mentaliteit wat positiever ge worden? Ghijben ziet, nu en toen vergelij kend, wel degelijk verbetering. "Maar vergelijk je vandaag en gisteren, dan weet ik het nog niet". De verandering gaat dus langzaam. Halveren Net nu Rijn en Lek uit de groeifase begint te komen, kondigt minis ter Brinkman (wvc) allerlei be zuinigingen af. Als gevolg daar van moet het personeel van Rijn en Lek tot 1986 met de helft in krimpen. Brinkman wil een groot deel van de activiteiten overhevelen naar algemene in stellingen, waar ook Nederlan ders terecht kunnen. Ghijben staat hier niet negatief tegen over. "Het is passend in het ka der van de decentralisatie om ge meenten de problematiek zelf te laten oplossen. Maar de gemeen ten moeten nu instellingen vin den die een deel van het werk van Rijn en Lek overnemen. Een verbreding van het pakket wel- zijnsverbetering, zoals Brink man dat van plan is, is een goede gedachte. Maar Nederlandse in stellingen hebben nu al de groot ste moeite om het Nederlandse pakket bruikbaar voor buiten landers te maken. En ik ben zo bang dat het een loket voor bui tenlanders naast de Nederlandse loketten zal worden". Rijn en Lek is nu met 24 van de 49 gemeenten, waarin de stichting werkt, in onderhandeling wat er moet gebeuren en hoe dat zal gaan. "Weet je wat zo jammer is. Op het moment dat er nog volop geld was, ontbrak een samen hangend beleid. En nu er een aantal beleidsnota's op tafel ligt, is er geen geld om de plannen te financieren. Dus blijven het nog goeie voornemens". Overigens heeft Rijn en Lek de bui al zien hangen. De stichting heeft vroeg F. Ghijben, de scheidende directeur i zeiden steeds: overheid je moet iets doen. op de bezuinigingsdrang inge speeld en is al bezig met de taken voor 1987. "We hebben de nieu we taken wat preciezer gemaakt. We zullen ons meer op kernza ken moeten concentreren. Dat is een vervelend proces van weg strepen". Zijn opvolger zal er nog meer mee worden geconfronteerd. Deze heeft de groei van de stichting meegemaakt en keert nu, na tien jaar als opbouwwerker in Utrecht en drie jaar als docent methodieken aan de sociale aca demie De Horst te hebben ge werkt, 'terug naar het front'. "Onze nieuwe taak is om keuzen te maken. Keuze in doelgroepen, regioplaatsen, instellingen, in houdelijke keuzen ook". Hulp aan individuën zal moeten wor den beperkt. "Wij denken met name aan ondersteuning van zelforganisaties. Het emancipa tieproces zal zich toch voorna melijk via groepsvorming moe ten voltrekken", aldus Kutlüer. Centrumpartij Ghijben vreest wel dat door het loslaten van individuele hulp de directe signaleringsbron van fas cistische uitingen uitgeput raakt. Die bron is met name van belang in een periode, waarin de Cen trumpartij de kop opsteekt, ge tuige de winst van deze partij bij de deelgemeenteraadsverkiezin gen in Rotterdam. Hoe zien bei den de positie van Rijn en Lek in deze kwestie? Ghijben: "Vooral die signaalfunc tie is van belang. Waardoor-ont staan die spanningen, moeten we ons afvragen. Maar vooral de overheid moet aan de oorzaak van de populariteit van deze par tij iets doen. Want het is de over heid die de druk op de ketel heeft gelegd. En verder hoop ik dat die partij zo hard schreeuwt dat ze zichzelf onmogelijk maakt". Zijn opvolger ziet even eens een belangrijke taak voor Rijn en Lek om fascisme te sig naleren en organisaties die dis criminatie en fascisme bestrij den te ondersteunen. Overigens toont hij zich vrij optimistisch: "In Rotterdam heeft zo'n 88 pro cent van de stemmers niet op de CP gestemd. Dus dat geeft hoop voor de toekomst. Maar je moet altijd waakzaam zijn, want mis schien zwaaien die wel om. Het is een taak voor Rijn en Lek om dat tegen te gaan. Maar dat is niet in één gesprek op te lossen, want het is een heel proces, die groeiende aanhang". Sportdag LFC Voetbalvereniging LFC sluit zondag het seizoen af met een sportdag voor de jeugd. Dit festijn is onderdeel van de zo genaamde 'LFC-dag', waarop ook een onderling senioren- toernooi wordt gehouden. De Leidse jeugd, zowel jongens als meisjes, is welkom op het LFC-complex aan de Boshui- zerlaan en kan zich onder meer uitleven in een moon- walk of bij de schiettent. De jeugdactiviteiten beginnen om half twaalf; de LFC-dag zelf om half elf. Ramadan Jongerencentrum Stats, Haar lemmerstraat 73, organiseert volgende week activiteiten in verband met de Ramadan. Stats is dan woensdag- don derdag- en vrijdagmiddag van drie tot vijf uur geopend, met op vrijdag een videomu- ziekmiddag. Verdere activi teiten 's avonds van elf tot twee, achtereenvolgens op maandag bingo of kaarten, op dinsdag muziek, op woensdag en donderdag een videofilm en vrijdag culture le activiteiten. Actie jongeren De Jongerenbeweging, Kop- penhinksteeg 2, houdt dins dagavond een actiebijeen komst tegen de 1-julimaatre- gelen van de regering (kortin gen van uitkeringen). Aan vang: acht uur. Zowel jong als oud is welkom. Voor in lichtingen: tel. I?'i39. Folk De Leidse Folkclub sluit woensdagavond het seizoen af met een optreden van de groep Alpaca in De Waag aan de Aalmarkt. Deze groep speelt Zuidamerikaanse mu ziek, met teksten in het Spaans, het Quecha en het Guarani (Indianentalen). De groep maakt gebruik van in strumenten als viool, harp en mandolien, maar ook auth- tentieke: de quena (fluit), de charango (een gitaartje dat gemaakt is van de rug van een gordeldier) en de tarka. Aanvang half negen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3