Raadslid reinigt Rosenburgh Toch opknapbeurt Rozensteinstraat? Zoeterwoudenaar al 10 jaar in klompen St. Jan's fanfare: subsidie is broodnodig Stad en rand ZATERDAG 2 JUNI 1984 ZOETERWOUDE Als jongetje van zeven, acht jaar poogde Koos Vreeswijk zijn eerste klompje te boetse ren. Nu de Zoeterwoudenaar de 48 is gepasseerd heeft hij aan dat bijna uitgestorven beroep - de meeste klompen worden machinaal gemaakt een goede broodwinning. Veertig jaar in de klompen: Vreeswijk heeft er geen spijt van destijds in het beroep van zijn vader te zijn gestapt. "Het was niet dat ik móest. Ik mocht zelf kiezen van m'n vader. Maar ik heb het gewoon altijd al willen worden", vertelt de klompenmaker in zijn schuur aan de landelijke Stompwijkseweg in Zoeterwoude-dorp. De voorbijganger die hem zo aan het werk ziet, temidden van honder den paren klompen en mét een weiland als uitzicht, zou de illusie kunnen krijgen dat zijn werk van de klompenmaker een kluizenaar heeft gemaakt. Schijn bedriegt ook hier. Koos Vreeswijk reist voor zijn werk stad en land af. In talrijke werelddelen heeft de Zoeter woudenaar bewonderende kreten weten te ontlokken van mensen die hem op zijn vingers keken. Want Vreeswijk wordt op kaasmark ten, braderieën, Oudhollandse markten en andersoortige toeristi sche attracties gevraagd om te laten zien hoe vaardig hij ze maakt, of, liever gezegd: vormt. Ook naar zijn werkplaats stromen ze toe. Met name Amerikanen weten de weg naar Zoeterwoude geregeld te vinden. Ze plegen toe te kijken hoe de klompenmaker met een bijl razendsnel model hakt in een vormloos stuk hout hakt. De zo karakteristieke vorm van de klomp, compleet met omhoogsteken de neus, is na één, twee minuten al zichtbaar. Vreeswijk legt dan zijn bijl weg om een paal-of blokmes ter hand te nemen, waarmee het hout verder wordt geschaaft. Het zwaarste werk is het uithollen van het stuk hout met een lepelboor. Dan is hij al halverwege. Het gaat bedrieglijk snel. Vrees wijk haalt ietwat onverschillig z'n schouders op: "Tja, één klomp maken is de kunst ook helemaal niet. Het moeilijkste is om een póér te maken, want dat dient helemaal identiek te zijn. Dat is een geduldwerkje: vergelijken en nog eens verge lijken. Daarmee ben je zeven door Miep Hoenson Soms kapt Koos Vreeswijk het benodigde wilge- of populierehout zelf. Dan krijgt hij weer eens een telefoontje van een boer die een paar bomen over heeft. Eigenlijk loont dat werk niet, maar de klompenma ker vindt het leuk om de spieren die bij het uitoefenen van zijn vak niet in werking zijn ook eens te gebruiken. (foto's Theo van Basten) Klompenmaker Koos Vreeswijk aan zijn ambachtelijke werk. Hij gebruikt een aloude maatstok om de grootte van de klomp te meten. Het andere gereedschap op de foto is een lepelboor. Overigens heeft de Zoeterwoudenaar in totaal acht stuks gereedschappen nodig om uit een blok hout een klomp te modelleren. kwartier bezig. En ik mag wel stellen dat er maar heel weinig mensen meer zijn die dat am bachtelijk kunnen". Maatwerk Aan de andere kant zijn er ook niet zoveel Nederlanders meer die van de klomp hun dagelijk se dracht maken. Hoewel, in een landelijk dorp als Zoeter woude is de houten schoen niets opzienbarends in het straatbeeld. Vreeswijk gelooft dat de gemiddelde boer er ook nog bij zweert. "Ja, het aantal boerenbedrijven neemt na tuurlijk wel af, maar dat omzet verlies wordt goedgemaakt door mensen die op campings en in hun vrije tijd op klompen lopen". De klompenmaker zou geen klompenmaker zijn als hij niet zou beweren dat er geen beter schoeisel denkbaar is dan deze middeleeuwse uitvinding. "Mits 'ie goed gemaakt is na tuurlijk. Kijk, zo'n klomp zit los in je voeten. Het isoleert, 's Winters is het niet koud, 's zo mers niet warm. Bovendien, het voetbed kan nooit, zoals bij leren schoenen, wegzakken. Gewone schoenen gaan naar je voeten staan, een klomp niet. Vooral voor kinderen is het goed om op klompen te lopen, want ze moeten met hun tenen grijpen om ze vast te houden. En dat is een goede spieroefe- ning". De klompenmaker met zijn veer tigjarige ervaring mompelt dat er geen voet op de wereld het zelfde is. Vandaar ook zijn maatwerk: zit er iets niet goed, dan snijdt hy de klomp ter plekke bij. Ook de fa- brieksklompen ("Je kunt niet alles zelf meer maken, zeven kwartier werk, reken maar uit") worden op die r handeld. De Zoeterwoudenaar i melijk in de weer voc met moeilijke onderdanen: brede voeten, hoge voeten, be nen die niet even lang zijn en degenen die letterlijk op grote voet leven. "De grootste klomp die ik ooit heb gemaakt was een maat 54. Ja, dat is wel wat Demonstraties Soms komen zijn klanten voor niets, want Vreeswijk blijft niet altijd in zijn schuur zitten. Zo gaat hij er vaak zelf op uit om de grondstof, wilge- en po pulierehout, bijeen te sprokke len. En dan zijn er de demon straties, waarmee hij de laatste jaren zijn halve werkweek zoet is. Overal wordt hij gevraagd. Een speciaal busje met klom pen, gereedschap en werk bankjes staat dikwijls rijklaar voor zijn schuur. Hy waardeert die uitjes in binnen- en buiten land, al kan hij er na al die ja ren ontelbare malen dezelfde vragen te hebben aangehoord niet laaiend enthousiast meer over vertellen. "Ach", zegt de Zoeterwoudenaar, "je moet op passen op den duur niet een beetje geïrriteerd te raken van die vragen. Als je het aantal de monstraties beperkt tot drie. vier keer per week, dan is het net leuk. Je komt per slot van rekening ontzettend veel men sen tegen en je ziet een hoop van de wereld". Opveren doet de klompenmaker weer wel als de toeschouwers ter sprake komen die zelf ook een vak kennen. Want deze ca tegorie kijkers heeft oprechte waardering voor zyn werk. "Ze zien dat je je vak verstaat". Koos Vreeswijk laat foto's zien waarop hij zijn vak uitoefent, temidden van een menigte toe schouwers. De Zoeterwoude naar trekt er steevast een boe renkiel voor aan ("ach ja, dat hoort er zo bij") en uiteraard loopt hij bij die gelegenheden op klompen. Maar die behoren niet tot een speciale uitrusting, want Vreeswijk loopt van kindsaf aan al als wandelend reclamebord voor zichzelf rond. Alleen als hij, keurig in het pak gestoken, uitgaat wil hij zijn lievelingsschoenen wel eens ontrouw worden, maar dat zal met spijt in het hart zyn. Er gaat toch niets boven -eaoa klomp? VOORSCHOTEN - Het Voorscho- tense raadslid J. Aeijelts Averink (WD) heeft onlangs het park Ro senburgh een flinke opknapbeurt gegeven. Samen met amateur- bioloog Edwin Brussee en een ge leende bakfiets van de gemeente, begaf hij zich op een vrije dag het bos in en verzamelde hij vele ki lo's plastic zakjes, blikjes en an dersoortige rotzooi. Drie uur lang was hij bezig, toen was de bakfiets meer dan vol. "Het was echt een rotzooi in het park", legt hij uit. De WD'er, die vaak zijn hond uitlaat in het groengebied, vindt dat verve lend: "Het is geen gezicht en slecht voor de natuur. Al dat speenkruid kan niet tot ontwik keling komen. En als die viezig heid in het water terecht komt, is dat hartstikke slecht". 'Tn het verleden nam ik vaak een plastic zak mee en stopte daar de rotzooi in", vervolgt hij. "Maar op een gegeven moment was het niet meer bij te houden". Toen hij vervolgens bij het watervlooien- vangen Rosenburghvriend Ed win Brussee tegenkwam, dook het woord grote schoonmaak als anzelf op. weest. Hij heeft in zijn fractie aandacht gevraagd voor het schreeuwende tekort aan papier bakken in het park. Aeijelts Ave rink: "Er staan er maar vier. Eén bij de begraafplaats, een bij de Migchelbrinklaan en twee ronde tonnen in het park. Bij de zitban ken staan geen bakken". Ook achteraf vindt het raadslid het Hij vraagt zich echter af of het de gewoonste zaak van de wereld dat raadsleden met prikkers rot zooi te lijf gaan: "Het is doodnor maal dat burgers hun buurt schoonhouden, dat deed ik vroe ger al rond mijn woning, toen ik nog geen raadslid was, en nu doe ik het hier. Ik vind dat je daar niet zo'n tamtam over moet ma ken". En bescheiden benadrukt hij dat Brussee veel meer heeft opge haald. De politicus is echter op een ander terrein meer actief ge- park geholpen zal zijn met extra bakken: "Ik denk dat je het meer moet zoeken in de discipline van mensen. Men is het nu eenmaal gewend de rommel zomaar te la ten slingeren". Hij zegt het brom mend, maar is niet ontmoedigd: "Soms denk ik wel eens: god, moet het nou zo? Maar je moet re kenen dat de grote rotzooi nu weg is; de komende tijd kan ik het wel bijhouden. Ik neem gewoon af en toe een plastic zak mee. Ik vind dat zelfs wel leuk". Uitslag enquête verrassend ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse St. Jan's fanfare neemt geen genoegen met de weigering van de welzijnscommissie om het muziekkorps vijfduizend gulden extra subsidie te geven. Dat geld is nodig, zegt het be stuur, om op het hoogste fanfare niveau te kunnen blijven mee draaien. De zestig muzikanten tellende fan fare is vorig jaar gepromoveerd naar de ere-afdeling. Om dat ho ge niveau te handhaven is echter wel geld nodig. Elk instrument moet honderd procent in orde zijn, en de jeugd moet met het oog op de toekomst een goede opleiding hebben. By St. Jan ge beurt dat door de eigen dirigent in plaats van door de muziek school, omdat deze 'precies weet op welke manier hij deze mensen moet opleiden'. Met name voor deze eigen opleiding vroeg de fanfare vijfduizend gulden extra subsidie. By de gemeente ving het muziek korps echter bot, omdat de raad zich op het standpunt stelde dat Zoeterwoude drie muziekvereni gingen heeft en niet één daarvan extra subsidie kan geven zonder de andere twee te passeren. Bo vendien zit in de huidige subsi die die St. Jan krygt al geld voor de opleiding van jeugdleden, re deneerde de raad. St. Jan is nu echter opnieuw in de pen geklommen om alsnog de gevraagde subsidie te krijgen. Het argument dat men St. Jan geen geld kan geven zonder drumband VIOS en drumfanfare de Rijntamboers te passeren, snijdt volgens de fanfare geen hout. "Het lijkt ons niet een goe de manier van benadering voor deze extra subsidie, want elke vereniging zal men toch apart Radio In de Lelderdorpse bibliotheek (Muzenhof) wordt deze maand de tentoonstelling 'Radio als hobby' gehouden. De nadruk bij deze tentoonstelling ligt op het zenden en het ontvangen. Be halve een collectie boeken en tijdschriften is er ook allerlei apparatuur die de ontwikkeling laat zien van deze bijna 100 jaar oude hobby. Avanti Het Avanti-toerteam heeft voor morgen een 230(!) kilometer lan ge fietstocht op het programma staan. Het is de eerste rit van een drieluik die in totaal 850 ki lometer bedraagt. Zoals altijd is gekozen voor de mooiste we gen. Het vertrekpunt is het clubhuis van Avanti op de Raadhuislaan. Om 6.00 uur kun nen belangstellenden vertrek ken. (Inlichtingen: 071-760844). Fietsen Twee wielerteams (Casa Materna en KJP) zijn vanmorgen vroeg uit Groningen vertrokken om zo snel mogelijk naar Zoeterwou de te fietsen. Belangstellenden kunnen op het Dorpsplein in Zoeterwoude een gokje wagen over het tijdstip dat het snelste team vanmiddag aankomt. De werkgroep Casa Materna orga niseert vanmiddag gelijktijdig home-trainer wedstrijden op het plein. De finales hiervan zijn rond de aankomst van de snelste fietsers uit Groningen. Sterrit 33 ste maal gereden. Deelne mers aan deze 'Sterrit' kunnen kiezen uit óf 40 óf 75 kilometer. In de routebeschrijving van de langste rit is een licht puzzel element verwerkt. De tochten bestaan uit twee gedeelten met een tussenliggende pauze van drie kwartier tot een uur. Belangstellenden kunnen voor de 40 kilometer route vertrekken tussen 11.00 en 14.00 uur. Voor de langere rit ligt de vertrek- tijdtijd tussen 7.30 en 11.00 uur. Drukke wegen worden zoveel mogelijk gemeden. Fietspaden en leuke weggetjes verdienen de voorkeur. De monteurs van Het Wapen van Zoeterwoude zijn morgen op pad om eventuele pechvogels zo snel mogelijk weer op weg te helpen. (Informatie: 01715-1229). moeten beoordelen. Een majo- rettestok of een trommel is toch niet te vergelijken met een so praansax, waldhoorn of welk an der instrument dan ook binnen de fanfare", aldus het bestuur. Daar komt nog bij dat een aantal instrumenten van het korps moet worden vervangen, ver volgt het bestuur. Als dat niet ge beurt, kan de fanfare het komen de jaar niet meer n sen toe. Zonder extra subsidie moet het verenigingsbestuur straks kie zen tussen 'goede lessen' voor de jeugd of de aanschaf van nieuwe instrumenten, schrijft het, zodat er hoe dan ook dan een aanslag op 'klank en kwaliteit' van het orkest wordt gedaan. Het be stuur hoopt dat de gemeente als nog vijf mille extra geeft 'voor de instandhouding van een goed or kest met een goede naam bij an dere verenigingen'. WASSENAAR - Een meerderheid van de bewoners van de 53 reno vatiewoningen in de Wassenaar- se Rozensteinstraat en omstre ken is voorstander van een reno vatie. Dit is de verrassende uit komst van een enquête die de verhuurder, de St. Willibrordus Bouwvereniging heeft gehou den. De kans dat de vooroorlogse wo ningen een opknapbeurt krijgen opdat ze weer 25 jaar meekun nen, is door deze uitslag aanzien lijk gegroeid. De enquête heeft echter geen definitief karakter: de bewoners zullen zich in de toekomst nog een keer moeten uitspreken over de renovatie. De uitslag is opzienbarend omdat vorig jaar nog grote aarzelingen bestonden over de wenselijkheid van een opknapbeurt. Weliswaar bleek uit een onderzoek van de bouwvereniging dat 28 van de 50 bewoners vóór waren. Maar een enquête van bewoners van eqn totaal ander beeld: de voorstan ders bleken in de minderheid (7 tegen 36). Enige huurders kwamen in actie. Zij schreven een boze brief aan wethouder Cocheret de la Mori- nière (ruimtelijke ordening). De huren zijn te hoog, men heeft reeds zelf veel opgeknapt en er is eerder sprake van achterstallig onderhoud dan van noodzaak tot verbetering, zo voerden zij aan. Men pleitte dan ook voor een vrije keus. Een groot aantal huurders wilde niet verder gaan dan groot onderhoud, zo lieten ze weten in een brief aan de Directie van de Volkshuisvesting in de provincie en de staatssecretaris. Provincie en rijk wilden echter niet ingaan op dit verzoek. Men betwijfelde of de Wassenaarders nog wel wil den meewerken aan een plan. Om uit de impasse te komen stelde de wethouder voor verschillende plannen op te stellen: een onder houdsplan, een onderhoudsplan met enkele verbeteringen en een renovatieplan. Ze zouden stuk voor stuk moeten worden door gerekend. Het leek een mooi plan, maar het leidde tot verhitte twisten. Zo berekende bijvoor beeld een architect dat een on derhoudsplan te duur is. Het Landelijk Overlegteam Steds- vemieuwing, ingeschakeld door de bewoners, kwam tot een to taal andere conclusie: het was wel degelijk mogelijk. verscheen vervolgens een' bewonerskrant. Hierin werden vier keuzemogelijkhe den ontvouwd: twee ingrijpende renovatieplannen, een beperkte renovatie en een groot onder houdsplan. De keus was aan de bewoners. ZATERDAG Leiden LVC - Breestraat. optredens van Leidse formatie Backstage, 15 uur en Engel se punk/rockformatie Major Acci dent, 22.30 uur. Stadsgehoorzaal - Breestraat, Antil- liaans nachtfeest, 20-6 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Hans, het leven voor de dood', 21.15 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco. 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. ZONDAG Leiden Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon, 14- 18 uur. disco. Vanaf Clubhuis Swifttoer - Kanalenrit, recreatieve fietstocht, 8.30-9 uur. Zoeterwoude Vanaf Schenkelweg - Zoeterwoudse ry- wiel-sterrit over 75 km, 7.30-11 uur. Vanaf Don Boscohuis - Zuidbuurtse- weg, rywiel-sterrit over 40 km, 11-14 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in regio Leiden, wordt waargenomen van: 1 tot 8 juni door: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 120136. Apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. •- Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af- Leidse acties tegen besluit kruisraketten LEIDEN - Het Leids Platform Kruisraketten Nee is veront waardigd over het plaatsingsbe- sluit dat het kabinet-Lubbers gisteren heeft genomen. Het be sluit druist in tegen de wil van de meerderheid van de bevolking en het voorbehoud is omgezet in een "ja" tegen plaatsing, aldus het platform dat een aantal acties heeft aangekondigd. Morgen vertrekt om elf uur op het station in Leiden een groep de monstranten naar Bergen op Zoom,, waar een landelijke de monstratie wordt gehouden. Maandagmorgen om kwart voor twaalf wordt op het Stadhuis plein gedemonstreerd en 's avonds om acht uur is er een ac tievergadering aan de Plantage 16. Vrijdagavond wordt vanaf elf uur een zg. "picket-line" gehou den by het huis van minister Brinkman in Leiden. C. Steketee overleden NOORDWIJK/VOORHOUT - De Voorhouter C. Steketee, oud-ge neesheer-directeur van de Noordwijkse psychiatrische in richting dr. mr. Willem van den Berghstichting, is gisteren op 78- jarige leeftijd overleden. Steke tee is van 1942 tot 1970 genees heer-directeur geweest van de Noordwijkse inrichting. GS: Plesmanlaan aansluiten op nieuwe weg om Valkenburg DEN HAAG - Het dagelijks be stuur van de provincie (GS) zal provinciale staten voorstellen de omleidingsweg ten zuiden van Valkenburg (S4) aan te laten slui ten op de Leidse Plesmanlaan. Daartoe zal een hoge brug, (door- vaarthoogte 5,40 meter), over de Oude Rijn worden aangelegd. De weg sluit in Katwijk aan op de Provinciale Weg (De Zilk-Wasse- naar). Het is nog niet bekend wanneer met de aanleg van de weg kan worden begonnen. De kosten van realisering van de S4, die vooral het vele doorgaande ver keer uit Valkenburg moet weren, worden geraamd tussen 26,4 en 38 miljoen gulden. De nieuwe verbindingsweg krijgt twee aansluitingen met de huidi ge doorgaande weg door Valken burg, er komt een verbinding met de Valkenburgerweg en een met de Voorschoterweg. Het da gelijks bestuur van de provincie wijst het voorstel van de provin ciale planologische commissie af om de weg in gedeelten aan te leggen. Om praktische redenen, bijvoorbeeld hoe snel men de no dige grond kan aankopen of de (on)mogelijkheid van financie ring, kan een gefaseerde aanleg onvermijdelijk zijn, maar dat mag niet het uitgangspunt zijn, aldus GS. LEI DSC H -£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Pos! •.uisluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Een Sleutelde opgeven 071-143545 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19.30 uur) zaterdag van 16 30-18.00 uur Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan incassokosten verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging abonnementsgelden op g 3203571 tnv Damiate Holding BV te Haarlem Hootdredacteur ürs J W E MetseU Ad| Hoofdredacteur R L> Paauw Alg redactiechef M. Hoenson-de Graaft (randgem.) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941.1st 219 Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen. Pari|s. Washington. Cairo. Rome. f I. Mexico

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2