'Ik wil niet door het leven als Imca Simca' De poëzie ligt op straat K2L TV-rubriek Imca Marina wil geen autoreclames maken Gif "B. ZATERDAG 2 JUNI 1984 Radio - tv - kunst L)e poézie ligt op straat, dat is bekend. Soms in de Vondel- straat, soms in de Dapper- straat, soms zelfs in de bos sen rond Woensdrecht, waar activisten tegen de kruisra ketten zonder kampeerver- gunning hun tent opzetten (op zichzelf ook al een vorm van poëzie; „wat zoudt u, bij het openschuiven van de gor dijnen, liever ontwaren in uw achtertuin: een opgestelde kruisraket of honderd slaap zakken vol vredesdemon- stranten?", was de kernvraag die vorige week in de Be scheurkalender werd ge steld). Een politiebusje ver scheen. Een politie-inspec- teur pakte een megafoon en meldde in uitgebalanceerd proces-verbaalproza: „Als u met deze activiteiten toch doorgaat, dan moet ik de con sequentie aan u zelf geven". Boudewijn Büch, die aan het slot van het programma het gedicht „Iemand die, in dienst van een bepaald per soon of lichaam, of zich tel kens verhurend, een tuin of tuinen bewerkt en in orde houdt, en de toestand die in treedt bij het beëindigen van het leven" uitbeeldde door als hovenier bij een skelet te gaan staan, deed ook nog de heugelijke mededeling, dat hij het volgende seizoen doorging met een eigen pro gramma, maar dan op de late zaterdagmiddag. Ik mag hem graag bezig zien, Boudewijn Büch. Hij heeft iets... bewegelijks, iets... op- vrolykends, iets... enthou- siasmerends, iets... aanstelle rigs maar tegelijkertijd iets... ontwapenends... (aanvullen de prijsvraag: doe ik nu Mul- tatuli na of Gerrit Komrij?), door Nico Scheepmaker en hij gaat net zomin het mi- nisterpresidentïele paar b.d. Joop en Liesbeth den Uyl uit de weg als de winkelende marktbezoekers in de Am sterdamse Dapperstraat. De poëzie ligt op straat, ik zei het al. Onder het straatnaam bordje „Dapperstraat (Oost)" las hij J. C. Bloems beroemd ste gedicht voor, eindigend met de terzinen: „Alles is veel voor wie niet veel verwacht. Het leven houdt zjn wonderen verborgen Tot het ze, opeens, voor het kat- tekwaad troost. Dit heb ik bij mijzelve over dacht, Verregend, op een miezerige morgen, Domweg gelukkig, in de Dap perstraat (oost)". Navraag leerde hem dat niet veel bezoekers van de Dap- perstraatmarkt poëzie lazen, wat gezien een gemiddelde oplage van 1400 exemplaren per bundel op een bevolking van 14 miljoen (dat is één ko per per 10.000 inwoners, en er liepen precies 1000 mensen in de Dapperstraat, dus re kent u zelf maar uit) toch niet als een onaangename verras sing kan zijn gekomen. Bou dewijn besloot, na een ge sprekje te hebben aange knoopt met enkele buurtbe woners, de twee terzinen dan nog maar eens publiekelijk voor te dragen. „Kun je dan lezen?", vroeg iemand, toen hy vroeg of hij dat gedicht even zou voorlezen? Hij was nog maar halverwege de zes regels, of een vrouw riep: „Hou je portemonnee vast!" Een ander vroeg be langstellend: „Heb je dat nou zelf bedacht?", en weer een ander zei waarderend: „Je kunt er nog op rijmen ook!" Gelooft u mij nu maar, de poë zie ligt op straat. De Gebrs. Flint zongen bij accordeon- muziek „Havensteden" van Slauerhoff, maar omdat poë zieprogramma's altijd hard nekkig blijven weigeren ge zongen poëzie te ondertite len, opdat je het gezongene ook kunt verstaan, verstond ik dat ze zongen: „Ik heb een hond in iedere stad", wat ik, vergeleken met de gebruike lijke „meid" bij zeelieden, een heel dichterlijke gedach te vond: „Hij is gek op dieren, in elke stad heeft hij wel een hondje zitten!" Toen kwamen Liesbeth en Joop den Uyl, gesitueerd in boekhandel Veenstra aan de Utrechtsestraat in Amster dam. In die boekwinkel was het aan geraakt. Liesbeth was er boekverkoopster. In die zelfde boekwinkel stond, tien jaar later, een meisje dat ik vanuit de verte bewonderde. Ik was een jonge en onerva ren student en bedacht een ingewikkelde methode om haar mee uit te vragen naar het Haags Studentencabaret van Rinus Ferdinandusse. Ik kocht een dichtbundel van mezelf bij haar, zei dat ik er even een opdracht in wilde schrijven, en toen ik haar het bundeltje met die uitnodi ging en een van de twee kaar tjes erin wilde overhandigen, zei ze: „Zal ik het even voor je inpakken?" Ik knikte ver ward, ze ging ermee naar ach teren, ik wachtte, dan geef ik het haar ingepakt, bedacht ik, dat is wel zo aardig, en even later kwam haar colle ga-boekverkoopster met de ingepakte bundel terug en zei: „Alsjeblieft". In nog gro tere verwarring ging ik toen maar de winkel uit, niet we tend of het puur toeval was of dat „de mijne" stiekem de opdracht gelezen had en had aangenomen dat die voor haar bestemd was, en toen ben ik maar met Ada naar Ri nus Ferdinandusse c.s. ge gaan, dat was ook heel gezel lig. U ziet het, de poëzie ligt niet alleen op straat maar ook in boekhandel Veenstra, zo als ook nog bleek uit een uit spraak van Joop den Uyl: „Men weet dat de poëzie voor mij een zekere terugvalfunc- tie vervult". OUDENDIJKE (GPD) Als kind van drie zong ze al op verjaardagen voor de familie. Voor een dubbeltje of een stuiver. Over het 'neukebos'. Wist zij veel dat ze over het beukebos moest zingen. Inmiddels zingt ze nog steeds. Negentien jaar alweer als be roeps. Aan de muur van haar fraaie boerderij in het Noordhollandse Oudendijke hangt als bewijs van haar succes een handvol gouden platen. Bob m 't Hout. Perchef van de VARA. In die functie tevens verantwoordelijk voor het promotionele beleid van die omroep voerde onder andere het nieuwe VARA-beeldmerk in en was eindredac teur van het meerjarenbeleidsplan 'de VARA in perspectief waardoor de koers van de VARA werd verlegd. Werkte daarvoor als publiciteitschef bij de Volks krant. Heeft jarenlang in de reclame gewerkt waarnaast hij bijdragen leverde aan televisie programma's voornamelijk voor de VARA. Maakte enkele jaren deel uit van het schrijvers collectiefdat o.a. tekende voor de "Stratemaker- op-zee-show" enJ.J.de Bom. Eerst even een test vooraf. Als ik tegen u zeg: "Europa", denkt u dan aan a) Henk Vredeling die met z'n dronken kop kristallen asbak ken door een luxe bordeel loopt te gooien. b) Jaap Berkhouwer die met zak ken vol kouwe kip en flessen wijn in de binnenzakken van z'n krijtstreepje ongemerkt de party probeert te verlaten c) Kotsende en aan de schijterij geraakte hoogwaardigheidsbe kleders net terug van een re ceptie in Maastricht d) Europarlementariërs met de man tien smakelijke secreta resses onder handbereik op werkbezoek aan een tropisch eiland vol sociaal onrecht e) Een oorlogsbodem in ijskoude wateren waarop via de luid spreker vanaf de brug de 'Se cretaris Generaal' wordt aan gekondigd waarna vanuit een helikopter een oude man in een zwemvest op het dek wordt neergelaten. Of denkt u aan al die ingewikkel de dingen die in kranteartike- leh staan waarbij het portret van Piet Dankert is afgedrukt. Voor degenen die ogenblikkelijk aan abcde denken is de televi sie een grootscheepse campag ne begonnen. "Kiezen voor Eu ropa", elke dag een uitzending van een politieke partij en voor de liefhebbers extra veel Oiro- pa op alle Duitslanden. Zou het lukken? Zou de kiezer zijn verantwoordelijkheden besef fen en zijn stembiljet uit het stapeltje reclamedrukwerk in de hal vissen om te kijken wan neer die verkiezingen nu ei genlijk zijn? Laten we de gids er eens bijpalk- ken. Zondag 27 mei, 18.15 Ne derland I. "Kiezen voor Euro pa II. Eén van de 25. Portret van Hemmo Muntingh één van de 25 Nederlande leden van het Europese Parlement, gemaakt door Carel Kuyl". En verder: "Een paar maanden uit het leven van een Europar lementariër: het lobbyen, de Vino-Vino, Lass mein Herz nicht weinen, Harlekino, lichtvoetig, onbekommerd werk, in goud vervat. Imca Marina, in Zuid- broek geboren en in Hoogezand getogen als Hendrikje Imca Bijl, heeft het wel gemaakt in de va derlandse showbusiness. Of zo als ze het zelf zegt: „Ik ben een vrouw uit het noordelijke volk dat overleefd heeft". Een prototype van een Noordeling is ze niet. Via moeders kant stroomt er bij haar onstuimig zi geunerbloed door de aderen. Van haar vader ontving ze het te genovergestelde: zeer, zeer be houdend, diep nadenkend. Het resultaat is een geestesgesteld heid waarvan de grenzen Ver uit elkaar liggen in een lichaam dat Rubens gretig vereeuwigd zou hebben. Vandaar dat ze dan weer uitbundig Bourgondisch door het leven dartelt, dan weer smar telijk in het Tranendal vertoeft. „Weet je, ik mag graag filosoferen. Dat doe ik dan met een paar hele goede vrienden. Samen worden we dan goed dronken. Ik vind dat heerlijke bijeenkomsten. Ik hou van mensen die diepe ge dachten over bepaalde zaken hebben. Filosofen zijn vaak zwaar op de hand. Ik ook. Oh, God, die diepe dalen waar ik soms doorheen ga. Vreselijk. Dan komen er momenten dat ik uit het leven wil stappen, dat ik zelfmoord wil plegen". „Gelukkig heb ik het niet zo erg als Johnny Kraaykamp. Die man is manisch depressief, hoewel hij dat voortreffelijk voor de buiten wereld weet te verbergen. Mijn suicidale neigingen komen pak weg eens in de drie maanden voor. Gelukkig duren die mo menten niet lang. Hooguit tien minuten. Daarna ben ik weer dolgelukkig". „Ik heb nooit over mijn zelfmoord- neigingen durven praten. Tot ik op een dag met een 34-jarige vriendin sprak, die zich van het leven wilde benemen. Tegen haar heb ik er voor het eerst over gesproken. Overigens heeft zij haar plannen, mede dankzij haar man, niet uitgevoerd. Had je die sombere gedachten niet achter mij gezocht? Zo zie je maar datje je hart niet kunnen dwingen om gelukkig te zijn en dat buurmans gras altijd groener lijkt dan bij jou". „Bovendien heeft ieder mens zo zijn eigen geheime kamertjes. Dat moet ook zo blijven. Je moet niet zomaar al je gevoelens op ta fel leggen. Ook niet in de relatie tussen man en vrouw. Wie be vrijd je ermee en wie belast je er mee en hoe zwaar? Sommige dingen moet je als mens gewoon voor jezelf houden. In die gevoe- lens moet je elkaar sparen, hoe wel je wel altijd fair tegenover el kaar moet staan". *,Die zin om te filosoferen heb ik van mijn vader meegekregen. Met hem ging ik vroeger altijd de door Theo Koopman natuur in. Dan wandelden we door de Drentse bossen of langs die schitterende koolzaadvelden bij Uithuizen. Mijn vader en ik genoten dan intens. Mijn moeder niet. Die vroeg altijd „wanneer goan we weer vot". Bloemiste „Ik heb vroeger altijd gedacht dat ik bloemiste zou worden. Dat is dus niet gebeurd. Op een gege ven moment sta je in het leven op een kruispunt en dan moetje kiezen. Ik ben met zingen door gegaan, ondermeer omdat ik het reizen zo mooi vond. Maar nog steeds ben ik jaloers op mensen die in een bloemenzaak werken. Zeker, hier bij mijn boerderij heb ik ook een tuin waar ik me in kan uitleven. En dat doe ik dan ook. Mijn hele ziel en zaligheid ligt in mijn tuin". „Ik denk er wel eens aan om te ver huizen naar een woning die wat dichter bij de platenstudio's staat. En als ik dan door de tuin loop denk ik, die plant neem ik mee, die boom en het eind van het liedje is dat ik alles mee wil nemen. Zo verknocht ben ik aan mijn tuin". „Die grote belangstelling voor de natuur heb ik niet alleen van mijn vader meegekregen,-maar ook van meester Nieboer van de lagere school. Met hem gingen we vroeger regelmatig de velden in. Dat doen de onderwijzers te genwoordig toch praktisch niet meer. Wat weten de jongeren van nu nou nog van wat er zoal in de natuur groeit en bloeit". „Mijn eigen zoon weet er wel iets vanaf, omdat ik hem dat zelf bij breng. Maar hoe moeten die an dere kinderen daar achter ko men als er op school of door de ouders geen aandacht aan wordt besteed. Nee, ik ben niet iemand die tijdens de ouderavonden de leraren vraag tijdens de lessen meer aandacht aan de natuur te besteden. Daar begin ik niet aan. Moet ik soms zeggen hoe onder wijzers hun vak moeten uitoefe nen? Die mensen worden toch al zo betutteld tegenwoordig". Eerbied „Ik heb trouwens wel de indruk dat de jongste kinderen meer be langstelling voor de natuur wordt bijgebracht. Hen wordt geleerd eerbied te hebben voor een boom die twintig jaar oud is en dat het doodzonde is om zo'n boom om te hakken, omdat het dan toch weer twintig jaar duurt voordat hij er in zijn oude glorie is. We moeten ons blijven realise ren dat de natuur een onderdeel van ons leven is en elementaire kennis van de natuur is volgens mij wezenlijk om respect voor het leven zelf te krijgen". „De natuur is een onderdeel van mijn leefwijze geworden. Wat ik bijvoorbeeld eet vind ik in de na tuur. Zonder al die chemische rotzooi. Vlees. Nee, dat hoeft voor mij niet zo. Ik ben wel vege tarisch ingesteld, maar geen ve getariër voor de honderd pro cent. Maar de rest van mijn fami lie is wel op vlees gesteld. He laas, helaas. Ach, ik lust het wel, maar ik krijg het nooit op. Mijn lichaam vraagt er niet om. Die heeft het kennelijk niet nodig". „Als ik helemaal alleen zou zijn, dan zou ik geen enkel dier opof feren om het vlees. Een visje wel. Dat is inderdaad inconsequent. Veel vlees eten schijnt trouwens ook niet zo gezond te zijn. Als ik in mijn eigen omgeving rondkijk dan heb ik de indruk dat mensen die veel vlees eten agressiever zijn dan vegetariërs. Die laatsten zijn veel liever, veel bedachtza mer". Make up „Behalve dat ik veel dingen zo uit mijn tuin opeet, groeien er ook planten die ik voor andere doel einden gebruik. Als crème voor mijn make up bijvoorbeeld. Laatst kwam ik Ria Valk tegen en die zei: „Mijn kop is veel ou der dan die van jou". Ik heb haar toen beloofd dat ik ook een crè me voor haar zal maken. Medicij nen maak ik soms ook uit mijn planten". „Zo heb ik voor Ria Valk ooit een kalmeringsdrankje gemaakt. Ze was op een gegeven moment nogal depressief. Voor haar ge voel mocht ze veel dingen niet doen. Ik heb toen een tijd met haar zitten praten en heb gezegd „meid, als je straks dood gaat verdwijnt je geld toch naar ande ren. Besef dat goed en koop nu zelf maar eens mooie kleren en zovoort voor jezelf'. Toen een tijdje later haar man overleed be greep ze wat ik had bedoeld". „Maar goed, voor haar heb ik een medicijn van produkten uit mijn tuin gemaakt. Er is één keer een verhaal over mijn medicinale kruiden gepubliceerd. Het was gewoon waanzinnig zoveel brie ven ik toen heb gekregen. Van mensen die heel erg ziek waren en die mij als een soort laatste reddingsboei zagen. Verschrik kelijk. Ik heb niet één brief beantwoord. „Zelf ben ik zelden ziek en als ik dat dan wel eens ben genees ik weer heel snel. Mijn moeder zei vroeger altijd „nait soez'n wicht". Weet je, mijn moeder ge nas ons vroeger op haar intuitie. Ik kan me nog goed herinneren dat op een dag een jongen bij ons uit de buurt zo ziek was, dat hij in de kamer in bed lag, en dat wilde in die tijd wat zeggen. Vol gens de dokter had de jongen een kronkel in zijn darmen. Ik zeg dat tegen mijn moeder die bezig was aardappelen te schil len. Ze legt het mesje weg, doet werkbezoeken, verkiezings avonden, het leven in hotels en de eindeloze vergaderingen". Nu was ik persoonlijk altijd al benieuwd naar zowel mens als de H achter Hemmo Muntingh. En een documentaire van Sa- rel Kuyl zal ik zelden over slaan. Maar ben ik wat dat be treft wel representatief voor de Nederlandse kiezer? Bij de uitzendingen van de poli tieke partijen hoor je nog eens wat. Wist u dat er Europese Li berale Democraten bestaan? En een Groen Progressief Ak koord? En Europese Groenen? Bij het ter perse gaan van deze editie is voor wat mij betreft het klapstuk net geweest. Want op vrijdag 1 juni om 18.45 maakt de politieke partij "God Met Ons" zijn opwachting bij het Nederlandse kiezerspu bliek. Weest u nu eens eerlijk. Hebt u ook maar één van de bovenge noemde uitzendingen gezien? Nee. Ik trouwens ook niet. En dat, terwijl de televisie altijd doorgaat voor een machtig, ge vreesd medium. Het valt mijns inziens wel mee, met de mani pulatieve kracht. Imca Marina: "Crème voor mijn make-up maak ikzelf van planten uit mijn t haar schort af en neemt ipe mee wone hardwerkende stumperds. naar de jongen. Ze kijkt hem aan Het stoort me niet, dat mensen en zegt 'die jongen heeft geen me op straat herkennen of willen kronkel in de darmen. Dat kind aanraken. Het hoort erbij. Als je heeft wormen. Een heleboel". de lusten van het vak wilt, dan moet je ook genoegen nemen met de lasten. Met een jongen als André van Duin heb ik medelij den. Die kan zich niet meer op straat vertonen zonder dat er een horde kinderen achter hem i loopt". „Ze gaf hem wormenolïe, een me dicijn dat inmiddels is verboden. En het klinkt misschien erg on smakelijk, maar van onderen en van boven verheten de wormen het lichaam van de jongen. De dokter heeft het mijn moeder de natuur zo schoon blijft. Ik doel hierbij inderdaad op Kees Brusse in een spot voor de Shell. Al zou ik er een half miljoen voor Mathilde krijgen dan nog zou ik zoiets niet doen. En dat meen ik zeer op recht. Ik veroordeel anderen die zich er wel voor willen lenen niet, maar nogmaals, mij niet ge- vanuit Hilversum, je noemt al leen maar uitzendingen die op slecht bekeken tijdstippen vie len. Dan proberen we het nog eens. Wie heeft "Tout devient musique" gezien. Nederland I, woensdag 30 mei, vijf voor half tien. "Prime Time" zoals ze in Hilversum zeggen. Nu is er met uitzendingen van de VPRO iets bijzonders aan de hand. Iedereen ZEGT dat hij er naar kijkt, maar uit de cijfers zal blijken dat de VPRO die film net zo goed in Lido II had kunnen draaien. Natuurlijk. In dit geval hebben we met z'n al len naar het voetballen op het andere net zitten kijken. Maar zo is er altijd wel wat. Nee, vol gens mij is de televisie lang niet de dwangbuis hij altyd gehouden wordt. Voor mezelf kan ik die stelling onderstepen met het feit dat ik haar heb moeten verzinnen om te verbloemen dat ik deze week haast niet aan televisie kijken ben toegekomen. Ik heb Tracy onvoorzichtige dingen zien zeggen tegen Krystle hoe wel ze, wanneer ze de voor gaande afleveringen had ge zien, op haar vingers had kun nen natellen hoe dat zou aflo pen. Ik heb Sean Connery er nu eindelijk echt met die boe- venwagen vandoor zien gaan. Maandag bij de AVRO heb ik een verleidingsscène in een zwembad gezien waarbij het lustobject in een buitensporige maat bikinislip was gehuld en woensdag heb ik één doelpunt gezien bij A.S. Roma-Liver- pool, voor de verjaarsvisite binnenkwam. En daarmee heb ik het wel gehad, voor deze week. Voor wat mij betreft hoeven we niet wakker te lig gen over de macht van het me dium. God Met Ons! Vrijdag I juni, 18.45, Nederland I. Die verkiezingen zijn op 14 juni. BOB IN T HOUT Ongepast „Zo zal ik mijn naam ook niet ver binden aan het voor of tegen bij voorbeeld kruisraketten zijn. Nogmaals, ik vind het ongepast om mensen te indoctrineren met mijn eigen visie. Ik vind het fout om in de verkiezingstijd op een tafel te klimmen en te zingen dat je bijvoorbeeld voor de WD bent en dus op Kamminga stemt. Ik ben een artieste en ik ben er dan niet om een ideologie te ver kondigen". „Wie ben ik om te zeggen dat we wel of niet kruisraketten moeten plaatsen. Dat hoort niet bij ons vak. Ik wil niet op de barricaden staan, of het moet al zijn dat ik zo ongelooflijk diep door iets wordt geëmotioneerd dat ik echt niet anders kan. Maar zover is het tot nu toe nog niet gekomen". „Ik wil zingen, zonder bijgedach ten. Als ik zing en de mensen be ginnen na een kwartier te jui chen dan is dat het mooiste wat er is. Dan ben ik blij, dat ik dat kan. Schilderen? Ja, dat kan ik ook. Ik heb altijd modetekenin gen gemaakt, maar vorig jaar ben ik op een avond met een vriend begonnen te schilderen. Het is me zomaar aangevlogen. Later heb ik een boek van Dörner over verftechnieken en materiaalken nis gekocht. Met behulp van dat boek probeer ik nu allerlei din gen uit. Ik heb ook al geëxpo seerd en wel in het schilderscol lectief van Jan Blaaser". .Aanvankelijk had ik slechts één schilderij om er op te hangen. Dat vond ik wat erg weinig en de avond voor de opening ben ik als een razende aan het werk gegaan om meer werken op te kunnen hangen. Ik heb bijna alles ver- kocht. Er was een schilderij by, dat al verkocht was zonder dat ik het zelf goed en wel had kunnen bekyken. Er hing nog niet eens een prijskaartje bij". „Maar er was een vrouw, die het hoe dan ook wilde kopen, want het paste zo goed bij haar bank stel, dat ze zojuist had gekocht. Eigenlijk vond ik het wel jam mer, dat alles zo snel werd ver kocht. Maar goed, je kunt niet al les voor jezelf houden". niet in dank afgenomen, wat dat „Omdat artiesten zo populair zyn betreft is er niks veranderd. Net als mijn moeder kan ik ook kwa len herkennen. Als ik mensen een hand geef of gewoon op straat zie lopen, krijg ik soms een flits of impuls waarin ik zie dat iemand een bepaalde kwaal heeft. Dat is best wel doodeng en ik laat ook nooit iets merken als ik zo'n flits krijg". Lasten „In dit artiestenvak kom je veel mensen tegen. De mensen kijken vaak op tegen artiesten uit de showbusiness. Ten onrechte hoor, want wij zijn ook maar ge- misschien een zekere macht kunnen toedichten. Ik ge loof ook wel dat we in staat zijn om bijvoorbeeld mensen te in doctrineren met bepaalde pro dukten. Maar dat wil ik niet Ik zal myn stem nimmer lenen voor een STER-reclamespot die ik niet leuk vind en waar ik niet achter kan staan. Ik ben voor van alles en nog wat benaderd. Maar moet ik mezelf verbinden aan bijvoorbeeld een automerk en als zeg maar Imca Simca door het leven gaan". „Ik vind ook niet dat je voor een multinational moet zeggen dat „Ik word ook veel gevraagd om al lerlei zaken of bedrijfjes te ope nen en ook daarbij pak ik niet al les wat er te pakken valt. Echt, ik ben met een natte vinger te van gen. Als het moet sta ik op een bifjart te zingen, maar dat bete kent nog niet dat ik alles doe". „Voordat ik ja zeg om een zaak te openen verdiep ik me eerst in de toekomstmogelijkheden. Ik heb er geen enkele zin in om iets te openen dat een maand later weer op de fles gaat. Vandaar dat ik een zekere reputatie heb dat din gen die ik open ook goed lopen. Echt, ik ben heel kieskeurig in dat soort dingen, omdat myn naam eraan wordt verbonden". „Daarnaast heb ik inderdaad ook een opdracht gekregen en uitge voerd om Mathilde Willink te schilderen. Mathilde en ik ken den elkaar al vele jaren. Ze was een heel extreme vrouw. Je kon haar 's morgens koffie zonder een koekje voorzetten en dan vond ze het prima, maar een vol gende keer als ze pontificaal kwam opdraven dan kon ze zich opwinden als je haar een boter ham met kaas voorzette. Dat vond ze dan niet riant". „Ik vond het vreselijk, dat aanvan kelijk werd gedacht dat ze zelf moord had gepleegd en ik ben blij dat het is uitgekomen dat ze werd vermoord. Nu pas komt ook de herwaardering voor haar. Het schilderij is bijna gereed. Mathilde moet nog in de lijst. Ik ben blij dat het nog bij mij thuis staat. Zo kan ik er elke keer nog evenfjes naar kijken".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 29