Sacharov strijder voor wereldvrede C Vrijwilliger in onderwijs: een onbehoorlijke situatie Groenen (2) Heineken Meningen ZATERDAG 2 JUNI 1934 Tussen de stroom van circulaires, die de scholen voor voortgezet onderwijs de laatste tijd berei ken, was er een met als onder werp: "Vrijwilligers in het on derwijs door werkzoekenden". De circulaire was gedateerd 9 mei 1984, ondertekend door mi nister Deetman zelf en gericht aan Besturen en Bevoegde Geza- gen van allerlei soorten van on derwijs. door J.B.L. Geerts Samengevat komt het hierop neer: Regelmatig worden aan het Mi nisterie verzoeken gericht om "vrijwilligerswerk" (ook wel ge noemd betaalde arbeid op pro- deo-werk) aan een school te laten of mogen verrichten. Het betreft hier niet alleen verzoeken van schoolbesturen of van werkloos onderwijspersoneel (ontslag uit keringsgenietenden), maar ook verzoeken van schoolverlaters. De minister wil nu enkele duide lijke richtlijnen opstellen in het belang van de vrijwilliger, omdat de wetgeving op dit terrein nog wel enige tijd zal vergen. Vrijwil ligerswerk, aldus de bewinds man, is er op gericht de vrijwilli ger betrokken te laten blijven bij het onderwijsgebeuren. Om het een en ander mogelijk te maken, heeft de minister enkele voor waarden geformuleerd. Het moet werk zijn dat op de school niet door een betaalde kracht wordt gedaan. Het gaat om aanvullende werkzaamhe den. Het te verrichten vrijwilligers werk moet werk zijn waarvoor de school m.b.t. salariskosten geen subsidie heeft of kan krij gen. Het totale pakket vrijwilligers werk moet tot 30% van het aan tal formatie eenheden beperkt blijven. De vrijwilliger mag slechts een halve weektaak op zich nemen. De sollicitatieplicht blijft. Bij eerste lezing is men enigszins verbaasd en verward en men ge looft zijn eigen ogen niet. Kenne lijk is er in de scholen een enor me hoeveelheid werk te verrich ten door hooggekwalificeerde onderwijskrachten, maar in het kader van de financieel-econo- mische situatie in ons land, mag dit werk door jonge mensen niet worden verricht. Jonge mensen, die deze kwalificatie vaak na ja renlange studies hebben bereikt. Het werk is er, de minister wil hen ook bij het onderwijsgebeu ren betrekken of betrokken laten blijven, maar op kosten en risico van deze jonge mensen zelf. Bij de voorwaarden waaronder het toelaatbaar is dat er aan een school vrijwilligerswerk wordt verricht, staat concluderend dat die werkzaamheden die tot de di recte functie van een bezoldigd personeelslid behoren, niet door vrijwilligers kunnen en mogen worden verricht. Bij dezelfde voorwaarden worden enkele voorbeelden gegeven van onbe taalde activiteiten die door vrij willigers aan een school kunnen worden gedaan. a. Het ondersteunen van werk zaamheden van de aan de school verbonden onderwijsge venden. b. Het ondersteunen van de bege leiding van de leerlingen. c. Het meewerken aan projecten waaraan de school deelneemt voor zover dit behoort tot de taak van het bezoldigde onder wijspersoneel en studiebegelei ding. Hoe valt dit nu met elkaar te rij men. Een enkel voorbeeld: Zoals u weet is de differentiatie binnen lessenverband een hot item. bij het onderwijs. D.w.z. dat kinde ren op hun eigen tempo in klas- severband aan de slag kunnen. De snelle leerling doet aan ver- diepingsstof, de langzame leer ling houdt zich bezig met de her haling van het reeds aangebode ne. Voor dit soort onderwijs wordt van de leraar het onmoge lijke verwacht, omdat hij/zij maar op één plaats tegelijk kan zijn. De oplossing ligt nu voor het grij pen. Deze vorm van onderwijs waar velen achter staan, krijgt nu een unieke kans om gerealiseerd te worden. De jonge vrijwilliger, opgeleid voor juist dit onderwijs, gaat de bezoldigde leraar, die er niet uit kan komen, ondersteu nen. De assistent-leraar, zij aan zij met de zittende kracht, werkt aan een vorm van onderwijs die anders nooit gerealiseerd kan worden. Broodnodige steun voor een ideale vorm van onderwijs. Remedial teaching op zijn best. Een ander voorbeeld: Het project onderwijs d.w.z. een vorm van onderwijs, waarbij het klassever- band wordt verbroken en vaak buiten de normale rooster om een bepaald onderwerp dwars door de vakken heen, bestu deerd wordt. Een vorm van on derwijs die de vereiste afwisse ling kan brengen in de didacti sche werkvormen. Wil men pro jectonderwijs van de grond krij gen, dan moet aan een aantal randvoorwaarden worden vol daan. Eén van deze randvoor waarden is; dat de docent tijd moet hebben om deze geheel an dere aanpak goed voor te berei den. Een ieder die bij het onder wijs betrokken is, weet wat dit met een 29-urige lestaak bete kent. Ook hier weer duikt de vrijwilliger op die met zijn intellectuele ca paciteit en zijn belangstelling voor andere benaderingen een ideale partner kan zijn voor de overbelaste bezoldigde docent. Realisatie van onderwijs waar al ja ren naar gestreefd wordt, realisa tie van steeds maar weer nieuwe plannen, die in het verleden toch vaak stukliepen op de personele bezetting of wel de faciliteiten voor de zittende docenten. En dit is nu wat ik op deze circulaire zo tegen heb. Enerzijds duidelijk vanuit pragmatisch oogpunt de mogelijkheid echt iets aan het onderwijs te veranderen, maar anderzijds de droevig stemmen de situatie waarin jonge mensen na jarenlange studie gemanou- vreerd worden. De gemeenschap heeft een plicht t.o.v. alle burgers, ze heeft de plicht degenen die bepaalde werkzaamheden voor de ge meenschap verrichten, op de juiste manier te belonen. Het gaat niet aan om te wijzen op de financieel-economische situa tie van ons land. Dan zal hier, hoe dan ook, water bij de wijn moeten worden gedaan. En het gaat zeker niet aan om de jonge mensen die staan te trappelen om aan de slag te kunnen het on derwijs binnen te sluizen met het argument: Begin maar als vrij williger, dan hou je contact met het onderwijs en hoe het verder rechtspositioneel en verzeke ring-technisch zit, dat moet je maar vragen bij het arbeidsbu reau, want een goede regeling van het vrijwilligerswerk en van de positie van de vrijwilliger vergt wetgeving van formele aard. En dat kan dus nog jaren duren. De jonge afgestudeerde is onder tussen bezig het contact met het onderwijsveld niet te verliezen, door zich intens van zijn kant in te zetten en moet maar afwach ten wat er van komt. De minister schrijft, dat de aard van vrijwilligerswerkzaamheden wezenlijk anders is dan die van normale (betaalde) arbeid. Hij zegt: "In het algemeen veronder stelt het verrichten van arbeid een tegenprestatie in de vorm van loon, salaris of bezoldiging. Daartegenover staat het werk van vrijwilligers, die in het alge meen geen loon- en dienstbe trekking beogen". Inderdaad dat klopt, dit maakt nu de andere aard van de werk zaamheden uit, het wel of niet voor hetzelfde werk betaald wor den. Kortom een onbehoorlijke situatie. Verandering en verbetering van het onderwijs. Ja. Met behulp van al degenen die daarvoor in de afgelopen jaren zijn opgeleid, maar dan wel op een redelijke basis. Geef het onderwijs de mo gelijkheden om de leerlingen van nu voor te bereiden op de maatschappij van morgen en geef de werkers die daarvoor zor gen, hun verdiende loon. De auteur is rector van de Rembrandt Scholengemeenschap in Leiden. Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs 'Het onderwijs moet de kans krijgen leerlingen voor te bereiden op de maatschappij van morgen", (foto Holvast) Lezers schrijven Politiek is een smerig bedrijf, zeg gen ze wel eens. Je zou het haast gaan geloven als je de reaktie van de heer v.d. Meij over de Europe se Groenen leest (Leidsch Dag blad van 25 mei j.l.). Dat artikel tje staat bol van valse suggesties en halve waarheden. Daarom hier enkele correcties. Het Groen Progressief Akkoord (lijst 6) is een samenwerkingsver band van PSP, Groene Partij Ne derland, PPR en CPN. Een stich ting bestaande uit twee PPR- prominenten bestaat niet. Wel nemen in de Groene Partij Ne derland ook enkele aktieve PPR- leden deel. Het groen progressie ve samenwerkingsverband poogt stemmen te winnen voor haar programma dat gericht is op een goed milieubeleid, een vre despolitiek, strijd tegen racisme èn een rechtvaardig sociaal-eco nomisch beleid. In de samenstel ling of het programma lag dan ook niet de oorzaak van het af wijzen van de oorspronkelijke naam door de Raad van State. Nee, de oorzaak hiervan was ge legen in het feit dat De Gaay Fortman reeds in een zeer vroeg stadium 'groene partijnamen' bij de Kiesraad had laten registre ren. Namen die later niet ge bruikt werden. De heer v.d. Meij suggereert dat de Europese Groenen over brede in ternationale contacten beschikt. Helaas voor de Europese Groe nen heeft de enige groene partij in Europa die tot op de dag van vandaag op veel kiezers kan re kenen, Die Grünen in Duitsland, besloten tot samenwerking met het Groen Progressief Akkoord. Die samenwerking garandeert een sterke en goede groen-pro- gressieve fractie in het Europees Parlement. Voor het Groen Progressief Ak koord is milieu een zeer belang rijk deel van een progressief to taal-program. De Europese Groe nen willen milieu los zien van de keuze links-rechts. Het GPA acht dat onmogelijk. Daarom haakten de Europese Groenen af. De discussie zou daar over moeten gaan. Want dat verschil van inzicht kan vergaande conse quenties hebben in de prakti sche politiek. Bestuur PPR-Leiden p/a Boerhaavelaan 9 Leiden Tunnelwachter straks via de autoradio waar schuwen" een kort briefje. Best een aardig idee van Rijkswater staat, maar het is toch wel be kend dat autoradio's NIET werken in tunnels, dus wat heb ben dan die mededelingen in noodgevallen voor nut voor auto mobilisten die in tunnels rijden.? P.Hassig - Philippeau Roerdompstraat 1 Leiden. Volgens een bericht in de krant van 28 mei j.l. schijnt een woord voerder van de Rijkspolitie 'niet erg nerveus te worden' van het feit, dat vele getrainde politie mensen naar Heineken vertrek ken met het doel te gaan werken bij een z.g. beveiligingsbedrijf. Maar het is de vraag of men het recht heeft onder een dergelijk bericht rustig te blijven. Want is het niet zo, dat door de hiervoor genoemde daad, de vorming van een particulier politiecorps, een van de grondpijlers van een de mocratische staat wordt onder graven? Namelijk, de bescher ming van alle burgers door een politiecorps, dat in naam van de ze burgers wordt opgeleid, be taald en in stand gehouden. Het getuigt nu niet bepaald van een democratische instelling, wanneer men zich in dat opzicht door een welvarende particuliere onderneming laat verleiden. Noch geeft genoemde onderne ming er blijk van over een derge lijke instelling te beschikken, omdat men politie-mensen door het bieden van een groot salaris- voordeel en onkostenvergoeding tot deze stap durft aan te zetten. Wellicht wordt daarbij over het hoofd gezien, dat dit alles met het huidige en rampzalige bezui nigingsbeleid te maken heeft. Het gevolg zal dan ook zijn, dat de rijken steeds rijker en de ar men steeds armer zullen worden. Want wat is het geval. Wanneer een welvarende onderneming in staat wordt gesteld goed getrain de politie-mensen met een grote financiële aanbieding bij de overheid weg te lokken, dan zul len de minder welgestelden voortaan van de hulp van deze deskundigen verstoken blijven. En een overheid die dit soort za ken toestaat, bevordert en er zelfs niet nerveus van wordt, heeft nu niet bepaald het alge meen belang op het oog. Maar ook de burgers van een staat, waarin dergelijke praktijken voorkomen, kunnen niet van me deplichtigheid worden vrijge pleit. Wanneer ze namelijk deze zaken gelaten over zich heen la ten gaar., zonder een krachtig protest langs de daarvoor geëi gende kanalen, maken ze zich mede schuldig aan de toenemen de verpaupering van hun mede mensen. Om niet te spreken over bedrijven waar men de euvele moed heeft om alleen met het ei gen belang rekening te houden. Men behoeft zich daarom geenzins te verwonderen over de toene mende criminaliteit, omdat deze in alle gevallen voortkomt uit ei gen belang. Enerzijds, het eigen belang van hen die uit gemak zucht hun mond houden en niet krachtig protesteren en ander zijds, het eigen belang van diege nen, die uit win-zucht van deze toestand gebruikmaken. In bei de gevallen laat men de medeve rantwoordelijkheid voor zijn me demens geheel buiten beschou wing. Men zou wensen, dat het Nederlandse volk nu eindelijk eens wakker wordt om orde op eigen zaken te stellen. En dit be hoeft niet met geweld gepaard te gaan, maar door de door haar aangestelde overheid op een dui delijke manier te doen blijken hoe men het land geregeerd wenst te zien, niet alleen in het belang van de enkeling, maar in het belang van het gehele volk. J. Carton, Pr. Mauritslaan 60. 2252 KT VOORSCHOTEN Het ziet er naar uit dat de Sowjet- autoriteiten bezig zijn de Russi sche vrijdenker Andrej Sacharov voorgoed monddood te maken. Zijn gedwongen opname in een ziekenhuis, de officiële aan klacht tegen zijn vrouw Jelena Bonner en de lugubere campag ne in de Sowjet-pers tegen het echtpaar, wijzen in die richting. door Martin van de Heuvel Andrej Sacharov, het kan niet dui delijk genoeg worden gesteld, is in de eerste plaats een strijder voor behoud van de wereldvre de. Zijn geestelijke ontwikkeling is even merkwaardig als logisch geweest. Als natuurkundige werd hij in 1948 opgenomen in een team dat een thermo-nu- cleair wapen ontwikkelde. In de westerse pers is hij vaak „de va der van de Russische waterstof bom" genoemd. Hij had indertijd geen moeite om aan zo'n project mee te werken. Hij vond het voor het machtsevenwicht in de we reld noodzakelijk dat de Sowjet- Unie ook over een superwapen zou beschikken. Maar Sacharov zag de gevaren van het nieuwe wapentuig zeer snel in. Al in 1955 zei hij op een ban ket, na een geslaagde Russische kernproef, te hopen dat „onze produkten nooit boven steden zullen exploderen". Een hoge militair antwoordde daarop dat het de taak van geleerden was om betere wapens te maken, maar dat het gebruik ervan niet tot hun competentie behoorde. Vanaf 1957 voelde Sacharov zich, mede onder invloed van mensen als Albert Schweitzer en Linus Pauling, verantwoordelijk voor het probleem van radio-actieve besmetting ten gevolge van kernproeven. Hij ging dat pro bleem op vergaderingen aan de orde stellen en memoranda schrijven, maar stuitte bij de Sowjet-partijleiding op een muur van onbegrip. Berlijnse kwestie Het duidelijkst bleek dat in de zo mer van 1961. Partijleider Chroestjov riep toen een aantal kerngeleerden bijeen om hen de Russische dissident kritiseert Moskou, maar ook Washington opdracht te geven een bijzonder grote en zware serie kernproeven voor te bereiden die de eis van de Sowjet-regering met betrekking tot de Berlijnse kwestie kracht moesten bijzetten. Sacharov liet Chroestjov toen een briefje overhandigen met de tekst: „Hervatting van de pBoe- ven, na een onderbreking van drie jaar, zal de besprekingen over het stopzetten van de proe ven en over de ontwapening on dermijnen en zal leiden tot een nieuwe ronde in de bewape ningswedloop, met name op het gebied van de intercontinentale raketten en het raketafweersys teem". Later, tijdens het diner, ging Chroestjov hierop in. Hij zei on geveer: „Sacharov is een goed geleerde. Maar de buitenlandse politiek is het terrein van ons, specialisten. Het gaat hier alleen om macht, om de desoriëntatie van de vijand. Wij kunnen niet zeggen dat wij politiek bedrijven vanuit een machtspositie, maar zo moet het wel zijn. Ik zou eer: slappeling zijn en geen voorzitter van de ministerraad, als ik zou luisteren naar mensen als Sacha- Sacharov liet zich echter door Chroestjov's reactie niet af schrikken. Integendeel, steeds meer raakte hij overtuigd van de grote gevaren die het moderne wapentuig voor de mensheid in houden. En steeds actiever ging hij zich daar tegen teweer stellen en ontwapening bepleiten. De af wijzende houding van de Sowjet- overheid deed hem belanden in het kamp van de Russische dissi denten of, zoals hij hen zelf liever noemt, vrijdenkers. Ontspanning Geleidelijk ging hij inzien dat, om een echte ontspanning in de we reld te bereiken, de democratise Sacharov en zijn ring van de Sowjet-Unie onont beerlijk was. Hij ging toen steeds meer ageren voor de mensen rechten in eigen land, maar zag dat steeds als noodzakelijke voorwaarde om de wereldvrede te bewaren en tot een rechtvaar diger wereld te komen. In al zijn publicaties zitten passages over de vraag hoe de ontspanning in de wereld het beste kan worder. bevorderd. Onspanning is voor Sacharov geen gesjacher tussen grootmachten die zaken onderling regelen, maar een echte verzoening en convergentie van het kapitalis me en socialisme. Die samenwer king tussen Oost en West acht hij ook noodzakelijk om samen de honger in de Derde Wereld te kunnen bestrijden. Sacharov is nooit een blinde aan bidder van de westerse democra tie geworden, hij kritiseerde de Amerikaanse Vietnam-politiek en bepleitte een verbetering van de positie van de arbeiders en een vermindering van het milita risme in het Westen. Al in 1968 stelt hij zich kritisch op ten op zichte van extremistische krach ten in Israël. Maar hij kritiseert ook zijn eigen politieke leiders. Hij keert zich tegen de militarisering van de Sowjet-maatschappij en het mili tair-industrieel complex in de Sowjet-Unie. Hij wijst ook op de wapenleveranties van zijn land aan tirannieke regiems in de Der de Wereld. Hij waarschuwt bij herhaling tegen het Russische „messianisme", dat wil zeggen een buitenlandse politiek die voortdurend gericht is op de uit breiding van de Russische in vloed in de wereld. Daarnaast heeft hij al vroeg een scherp oog voor de vele gevaren die het mi lieu in Oost en West bedreigen. Verbannen In januari 1980 wordt de wereld op geschrikt door het bericht dat Sacharov zonder proces naar de stad Gorki, vierhonderd kilome ter ten oosten van Moskou, is verbannen. De bedoeling hier van is uiteraard om hem van zyn Russische vrienden en van de westerse pers af te snijden en om de Russische dissidentenbewe ging een definitieve slag toe te brengen. De Sowjet-pers begint een steeds fellere campagne tegen hem waarin hij er van beschuldigd wordt tegen ontspanning en te gen wapenbeheersing te zijn. Op 5 mei jl. schreef de Prawda dat Sacharov „zijn volk door het slijk haalt, openlijk tot oorlog op roept en oproept tot het gebruik van kernwapens tegen zijn eigen land". Volgens een artikel in de Izvestia van 21 mei onder de titel „Overlopers en hun bescher mers" getuigt elke regel van Sa- charovs geschriften van „haat te gen zijn land en zijn volk". De artikelen in de Prawda en Iz vestia richten zich in het bijzon der tegen Sacharovs vrouw, Jele na Bonner. Zij is de Sowjet-auto- riteiten al lang een doorn in het oog, want zij fungeerde als con tactpersoon tussen haar man en de buitenwereld. Bijna elke week reisde zij van Gorki naar de hoofdstad met berichten van en over haar man. Ook probeerde ze dan aan boeken te komen waar door Sacharov in Gorki zijn we tenschappelijke studies nog kon voortzetten. De Sacharovs stonden in Gorki aan een ongekend aantal peste rijen bloot. Veel van hun post werd onderschept, hun flat werd dag en nacht bewaakt en afge luisterd, en bij hun afwezigheid regelmatig onderzocht waarbij steeds brieven en documenten ontvreemd werden. Er kan na tuurlijk geen twijfel over bestaan dat de KGB hier in het spel was, want een gewone misdadiger breekt bij mensen die dag en nacht door de geheime en gewo ne politie bewaakt worden na tuurlijk niet in. Diefstal Eén keer kwamen de Sacharovs thuis en was er nog iemand in hun flat die rustig via het raam naar buiten stapte. Sacharov droeg daarom, hoewel hij een zwak hart heeft en herhaaldelijk bij het lopen moet stoppen om meer lucht te krijgen, altijd een tas bij zich waarin zijn radio, ma nuscripten. dagboeken en ande re persoonlijke bezittingen za ten. Hij was bang dat ze anders gestolen zouden worden. Twee keer zijn Sacharovs papieren gestolen in een taxi en een keer bij de tandarts. De tweede keer in de taxi moet daarbij chloro form of een ander bedwelmings middel gebruikt zijn want hij was toen een hele poos buiten bewustzijn. Toen hij bijkwam miste hij een koffertje met aante keningen en zijn levensbeschrij ving waarmee hij bezig was. Soms keerden ook Sowjet-burgers, als gevolg van de lastercampag nes in de pers, zich tegen de Sa charovs, meestal in opdracht van de overheid. Op Sacharovs auto zat eens het opschrift: „Oorlogs hitser, maak dat je uit onze stad komt!" Jelena Bonner is in de trein naar Moskou door mede passagiers lastig gevallen. Ook het inkopen doen in Gorki was soms geen pretje. Mevrouw Bon ner is half joods en Sacharov werd wel eens toegevoegd: „Uw jodenvrouw moest worden om gebracht". Jelena Bonner is arts en oorlogsin valide. Zij onderging al eens een oogoperatie in Italië en durfde zich niet onder behandeling te stellen van Sowjet-artsen. Eind 1983 kreeg ze haar tweede hart aanval. Sacharov wilde per se dat zij opnieuw in het buitenland be handeld zou worden. Hij heeft verklaard dat haar dood ook voor hem het einde zal betekenen. Daarom begon hij op 7 mei een hongerstaking toen hy verno men had dat Jelena Bonner in staat van beschuldiging was ge steld. Volgens de Izvestia kon de gezondheid van haar man Jelena Bonner echter geen snars sche len. „Voor haar telt alleen dat zij over het lyk van haar man naar het Westen kan komen". Isoleren De Sowjet-autoriteiten willen nu Sacharov kennelijk helemaal iso leren. Ze kunnen hem in een on bekend ziekenhuis houden en af en toe aan het buitenland mel den dat zijn gezondheid goed is. Sowjet-bronnen hebben diverse malen gesuggereerd dat Sacha rov allang geestelijk niet meer gezond is, maar hem in een psy chiatrische inrichting stoppen zou wel zeer verregaand zijn. Wel lijkt de rechtsvervolging tegen Jelena Bonner nu voor de hand te liggen. Als zy wegens anti- Sowjet-activiteiten voor een tyd veroordeeld zou worden, zou de band tussen Sacharov en de bui tenwereld praktisch verbroken zijn. (De auteur is medewerker van het Oost-Europa Instituut van de Uni versiteit van Amsterdam)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 25