LEIDSCH DAGBLAD Na besluit: CDA en WD tevreden NAVO: Nederland slaat bres in vastberadenheid Voor een tientje véél wijzer Interpretatieverschillen over 1985 Zoekactie op de Noordzee gevelreiniging Shultz in Nicaragua WAPENBEHEERSING 071-89 6595 HYPOTHEEK LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 JUNI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw No. 37412 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon Woensdag wordt in Normandië officieel D-Day herdacht. Terwijl in Parijs nog wordt uitgevochten wie er allemaal vooraan mogen staan, maakte Rudolph Bakker een tocht langs de invasiestranden. Ook aandacht voor een tragisch voorval dat aan 6 juni voorafging: het grootste geheim van D-Day. Boerhaave, Dirk Draadje en Piet de Pap hadden één ding gemeen. Ze waren alle drie Voorhouters. Vandaar dat ze hartstochtelijk over de tong gaan in de tiende aflevering van 'Aan de Stamtafel.' Europese ording. DEN HAAG (GPD/ANP) - De regeringspartijen CDA en WD hebben tevreden gerea geerd op het besluit van het kabinet om kruisraketten in Nederland te plaatsen, afhankelijk van het aantal SS-20's in de Sowjet-Unie. Een definitief plaatsingsbe- sluit neemt het kabinet pas eind volgend jaar. Het besluit is gistermiddag genomen na intensief overleg met de vijf meest betrokken bewindslieden. CDA-fractieleider De Vries toonde zich 'redelijk tevreden' over het kabinetsbesluit. Het omvat vol gens hem duidelijk de twee ele menten, wapenbeheersing en loyaliteit aan de NAVO, waarop het CDA altijd de nadruk heeft gelegd. Hij sprak de wens uit, dat het parlement de redelijkheid van de voorwaarden, die het ka binet heeft opgesteld, inziet en steunt. Hij kondigde aan dat hij het kabi netsbesluit 'met kracht' in de fractie zal verdedigen en zei te verwachten voldoende steun te vinden bij zijn CDA-fractiegeno- ten. LEIDEN - Een dertigtal demonstran ten heeft gisteravond een betoging tegen raketplaatsing gehouden voor de woning van minister Brinkman in Leiden. Ze kozen hem als doelwit omdat hij het dichtst in de buurt woonde. De betoging had een rustig verloop. Op een aanbod van de be windsman om te praten werd niet ingegaan. Vijf volhouders hebben de nacht op zijn stoep doorgebracht. van 48 kruisraketten. Verder heeft Nederland de mogelijkheid opgegeven druk uit te oefenen op de NAVO-partners om de on derhandelingen weer op gang te krijgen, aldus Den Uyl. Volgens Den Uyl heeft de WD, vanaf 1979 voorstander van plaatsing, de slag in het kabinet gewonnen. De kleine linkse partijen in de Tweede Kamer hebben het kabi netsbesluit afgewezen omdat het volgens deze partijen feitelijk Tevreden De WD'er Nijpels zei 'dik tevre den' te zijn. 'Met dit besluit ligt het probleem weer waar het hoort: op het bordje van de Sow jet-Unie'. Verder juichte Nijpels het toe, dat de bondgenoten het kabinetsbesluit aanvaardbaar vinden en dat' het uitgaat van tweezijdige ontwapening. Vol gens de WD'er gaat het om een 'onherroepelijk besluit, een exact spoorboekje voor CDA en WD'. Hij gaat er van uit dat de Reagan in Ierland GALWAY (GPD) - De Amerikaan se president Reagan is gisten avond op het Ierse vliegveld Shannon aangekomen voor een bezoek aan de Ierse Republiek, dat drie dagen zal duren. Reagan en zijn vrouw Nancy werden di rect na aankomst per helikopter overgebracht naar Ashford Cast- Ie, een uitermate luxueus hotel in Noordwest-Ierland dat geves tigd is in een negentiende eeuws kasteel. Om het hotel waren gisterochtend al de veiligheidsmaatregelen tot het uiterste opgevoerd. Zelfs zijn rond Ashford Castle, net als bij diverse andere locaties in Ierland die Reagan zal bezoeken, laser- geleide luchtdoelraketten opge steld om aanvallen uit de lucht te voorkomen. Zie ook extra. regeringsfracties aan de beslis sing van het kabinet zijn gebon den. 'Wie nu ja zegt, legt zich ook vast voor de beslissing na 1 no vember 1985'. Over dat laatste punt - wat er na 1 november 1985 moet gebeuren - houdt. De kleine rechtse partijen - die het kabinet nodig kan heb ben om een kamermeerderheid achter zich te krijgen - spraken zich voorzichtig positief uit. novemDer i»ou moei geueuren - T/r* 9 f ff 119 verschilt Nijpels van mening met Vb teleurgesteld mCldr ODgelUCllt premier Lubbers en De Vries. 10 Volgens de beide christen-demo craten betekent het gelijkblijven van het aantal SS-20-raketten aan Sowjet-zijde dat Nederland afziet van plaatsing. Nijpels ech ter ontkende dit 'automatisme'. 'Het kabinet moet zich dan over de nieuwe situatie beraden', al dus de liberaal. a. pieteree ALUMINIUM PUIEN tel. 071-890387 Regen Vandaag zonnige perioden met een en kele bui, morgen veel bewolking en enige tijd regen, mogelijk ook on weer. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Matige wind uit uiteenlo pende richtingen. 3 juni 1984 Zon op: 05.24 uur, zon onder: 21.53 uur. Maan op: 08.33 uur, maan onder: 01.04 4 juni 1984 Zon op: 05.23 uu: Maan op: 09.54 i Overigens noemde hij het gelijk blijven van het aantal SS-20's een 'uiterst hypothetische' kwes tie. Volgens hem is Rusland in de komende anderhalf jaar nog van plan het aantal raketten met vijf tig procent te vermeerderen. Oppositieleider Den Uyl (PvdA) noemde het kabinetsbesluit 'on gelukkig'. Volgens hem moet er 'een wonder van de hemel' ge beuren, wil het kabinet na 1985 niet besluiten tot de plaatsing DEN HELDER (ANP) - Rijkspoli tie te water, een reddingsboot, een marinesleepboot en enkele particuliere boten hebben gister avond nabij Den Helder uren lang gezocht naar twee of drie opvarenden van een vlet, die tij dens een zware onweersbui op de Noordzee was omgeslagen. Het ongeluk werd gezien door een passerend schip, dat alarm sloeg. De vlet werd gevonden en naar Den Helder gesleept. Van de op varenden geen spoor. Laat in de avond moest de speuractie wor den gestaakt, zij is vanochtend hervat. vochtwering/ impregneren injecteren irnpr, WASHINGTON/BRUSSEL (GPD/ AFP) - Het voorstel van Neder landse regering de plaatsing van 48 kruisraketten voorlopig uit te stellen slaat een bres in de vast beradenheid die het Westers bondgenootschap bij de crisis rond de kruisraketten heeft ge toond. Dit is vrijdag vernomen in NAVO-kringen in Brussel. Het Nederlandse besluit is volgens het Franse persbureau AFP in NAVO-kringen met ergernis ont vangen, maar zonder verbazing vanwege de moeilijkheden die de Nederlandse centrum-rechtse regering zou kunnen verwachten als ze zich aan plaatsing verbond. Op politiek gebied dreigt de NA VO een deel van de „overwin ning" te verliezen, die zij in de diplomatieke strijd met Moskou eind vorig jaar behaalde met het begin van de stationering van de Pershing 2-raketten in de Bonds republiek en van kruisraketten in Groot-Brittannie en Italië, zo meent men in Atlantische krin gen. Formele teleurstelling gepaard aan waardering voor het feit dat Ne derland zal meedoen aan de uit voering van een eventueel ver drag met de Sowjet-Unie en on der bepaalde omstandigheden tot plaatsing van alle 48 kruisra de eensgezindheid binnen de NAVO doorbreekt, omdat het voldoende is opgevuld met plaat singsvoornemens om de geal lieerden een gematigd positieve reactie mogelijk te maken. Uit eindelijk wordt de totale plaat singsperiode aangehouden zoals die was bepaald. Onze correspondent in Bonn regi streerde eveneens een terughou dende reactie. Een regerings woordvoerder zei „geen verschil van opvatting tussen Nederland en de bondgenoten te zien waar het de westerse tegenmaatrege len op de voortgaande plaatsing van SS 20-raketten betreft". Minister Genscher, direct na het NAVO-overleg in Washington af gereisd naar het FDP-partijcon- gres in Münster, wilde het Ne derlandse besluit „eerst bestude ren". Hij leek het tamelijk inge wikkeld te vinden, maar bewaar de een reactie tot na overleg met andere kabinetsleden. Ook in de andere plaatsingslanden België, Italië en Groot-Brittannië, werd afwachtend gereageerd. Eerst bestuderen, daarna een mening geven, was de reactie. Vooral in België wordt veel waarde aan het Nederlandse be sluit toegekend. In België wordt al gebouwd aan de basis Flofen- nes en er zijn reeds Amerikaanse militairen aanwezig. In Moskou heeft het persbureau Tass melding gemaakt van het Nederlands besluit, dat afwijkt van het NAVO-standpunt. Dat Nederland alsnog tot plaatsing zou kunnen belissen als de Rus sen meer raketten zullen plaat sen werd er niet bijgezegd. Van een onzer verslaggevers) KATWIJKI1JMU1DEN - De Kat- wijkse kotter 'Jannie Jacoba' heeft de haringrace gewonnen. Gisteravond om kwart voor elf voer de KW 4 van schipper-eige- naarJ. van der Plas uit Katwijk, de IJmuidense haven binnen met 21 kantjes aan boord. De harin gen, 150 mijl ten noordoorsten van IJmuiden gevangen, zijn volgens haringdeskicdingen "van uitstekende kwaliteit". Vorig jaar werd de haringrace, na een lange periode waarin een vangstverbod van kracht was, in ere hesteld. Het is dit jaar voor het eerst in de geschiedenis van de haringrace dat een kotter met de winst is gaan strijken. Maan dagochtend wordt de eerste ha ring in Katwijk afgeslagen. Foto: De bemanning van de KW 4 laat zich de Hollandse Nieuwe goed smaken. Geheel rechts schip per Maarten Plug, tweede van links staat schipper-eigenaar J an van der Plas. (foto anp>. (Zie ook pagina 8 Meer bijeenkomsten in de toekomst MANAGUA (AFP) - Nicaragua en de Verenigde Staten zullen in de toe komst weer bijeenkomen om de verschillen tussen de twee landen te bestuderen. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, George Shultz gisteravond in Managua verklaard kort voor zijn vertrek naar Washington. De minister bracht een kort bezoek aan de Nicaraguaanse hoofdstad, waar hij een gesprek van twee uur had met de Sandinistische leider, Daniel Ortega. De regering in Washington heeft ambassadeur Harry Schlaudeman als vertegenwoordiger bij de komende onderhandelin gen aangewezen. "Geen wapen meer dan xSfrTpaf nodig, geen wapen eerder dan nodig", be knopter kon premier Lubbers niet aangeven hoe serieus zijn kabinet streeft naar wapenbeheersing in Oost en West. In weerwil van de kritiek die onmiddellijk werd geuit op de gekozen uitweg uit de impas se over de kruisraketten, kan de premier zijn argumenten terzake van de wapenbeheersing met over tuiging staande houden. Het oorspronkelijke voorbehoud van Nederland ten aanzien van de plaatsing van kruisvluchtwapens (nee, tenzij) blijkt thans te zijn om getoverd tot een nieuw dubbelbe- sluit van eigen bodem (ja, tenzij). Maar dit nieuw gevonden compro mis, waarmee het kabinet zich mo gelijk weet te redden, blijkt verras send helder en duidelijk. Compro missen zijn dat doorgaans zelden, maar ditmaal ontbreken de Lubbe- riaanse mistbanken. Het probleem van de plaatsing van de kruisraketten, allengs uitge groeid tot een twistappel van natio nale allure en de aanleiding tot bij kans religieus getinte disputen, is door het kabinet tot in de kem ver eenvoudigd. Er is geen koppeling gelegd met de zes bestaande kern taken, noch is er een verband ge zocht met de onderhandelingen over andere soorten wapens. Hoe wel deze koppelingen een- en an dermaal zijn aanbevolen als ont snappingswegen uit de ontstane moeilijkheden, heeft het kabinet te recht gekozen voor een benadering van de kern van het probleem, de internationale verhoudingen. Langs die weg maakt het kabinet twee zaken duidelijk: de Sowjet- Unie wordt zonder veel omhaal van woorden ten volle medeverant woordelijk gesteld voor de zo vurig bepleite wapenbeheersing, en de NAVO-partners, met de Verenigde Staten voorop, krijgen ingeprent dat de solidariteit in het bondge nootschap wel degelijk kan samen gaan met een eigen Nederlandse opstelling. Het zou overigens naïef zijn te veron derstellen dat onze partners in de NAVO zich in het Nederlandse be sluit kunnen vinden op grond van de door het kabinet aangevoerde argumenten. De alternatieven, zo als een kabinetscrisis en een mo gelijke rentree van de PvdA in de regering, waren ook niet bepaald aantrekkelijk. Het thans zo moeizaam afgedwon gen uitstel van de plaatsing van kruisraketten, betekent echter ze ker geen afstel. De tijdelijke opluch ting en/of teleurstelling die alom in den lande wordt beleefd, dient een vervolg te krijgen. Het woord is nu eerst aan de Tweede Kamer, maar ook als het kabinet die horde heeft genomen, zal dat niet de laatste zijn. De discussie moet eigenlijk nog be ginnen, nationaal en internationaal, en deze behoort niet te worden be zwangerd met zwaar beladen sym bolen zoals de tweedeling tussen plaatsen en niet-plaatsen. In het komende en ongetwijfeld nog moeizame proces van menings- en besluitvorming zal het optreden van het kabinet evenals vandaag in de eerste plaats moeten worden getoetst aan het volgende crite rium: het oprechte en hardnekkige streven naar wapenbeheersing. Toi piaaising van aiie iö Kruisra- o i i i i ketten zal overgaan: dat zijn de oCliaCie StaKlllff Dij kenmerken van onofficiële Ame- D J rikaanse reacties op de beslissin gen in Den Haag. Van Amerikaanse zijde wordt wel iswaar betreurd dat de bouwwer ken op de vliegbasis Woens- drecht pas na november volgend jaar zullen beginnen, maar ook te Washington kan in diplomatieke kring een onmiskenbare opluch ting worden bespeurd over het feit dat de kogel eindelijk door de kerk is. Amerikaanse zegslieden denken niet dat het Nederlandse besluit Milieu Technische Service/ Leiderdorp r'Wili'nlITiriinï Ir' CM] Het Motor huis Vondellaan 80. Lelden. Tel.071 -76 9313 postorderbedrij ven DEN HAAG (GPD) Hoewel veel omzet verloren ging door de poststaking, boekten de Neder landse postorderbedrijven vorig jaar toch een omzetstijging. Ver geleken met 1982 (dat een zeer slecht jaar wordt genoemd) was er een stijging met 5 procent tot 1,4 miljard. Dat blijkt uit het verslag over 1983 van de Neder landse Postorderbond, waarvan de aangesloten bedrijven onge veer 90 procent van de totale postorderverkoop in ons land vertegenwoordigen. Wat de gebeurtenissen tijdens de postsstaking betreft, zegt het verslag dat de daardoor ontstane onzekerheid bij het publiek niet door telefonische opdrachten werd gecompenseerd. De schade wordt op totaal bijna 80 miljoen geschat. Wij kunnen momenteel hypotheken aanbieden waarbij de rente voor 10 jaar vast staat. RENTE NU 7,7 M/A Voor hypotheken tot 60 ex. waar de géén afsluitprovisie. Voor hypo theken tot 75 ex. waarde of met Gem. Garantie is 1 afsluitkosten verschuldic Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. "Ons advies kost u niets" iLIPS)*ssuum^-i I Westeinde 12 Noordwijk V Tel. 01719-15300 Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van da bon op te aturen, kunt u ook even bellen (071-144941) Het Ierse dorpje Ballyporeen - niet meer dan een stip op de kaart - beleeft een opwindend weekeinde. Morgen komt de Amerikaanse president Reagan er op bezoek. Om heel speciale redenen...

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1