Eén btw-tarief is toch serieus plan Massaal protest tegen uitsluiting CIW-voorzitter kraakt kabinetsbeleid Koning weerlegt uitspraak Lubbers Schiedam akkoord met reddingsplan Wilton Staldngsdreiging bij Melkunie van de baan Computerfabrikant Aster in problemen DINSDAG 29 MEI 1984 (Van e r verslaggevers) DEN HAAG/WASSENAAR - Het kabinet bestudeert wel degelijk de invoering van één uniform btw-tarief. Het hangt echter af van de nog te voeren discussie in regering en parlement of de twee huidige btw-tarieven inderdaad worden vervangen. In ieder geval is een btw-wijziging volgend jaar al uitgesloten. De stellige ontkenning van premier Lubbers dat het kabinet geen btw-wijzi ging overweegt, geldt dan ook uitsluitend voor 1985. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst giste ren meegedeeld. Premier Lubbers had afgelopen vrijdag voor de KRO-televisie ge zegd dat het kabinet niet serieus overwoog één btw-tarief in te voeren. Hij reageerde hiermee op uitlatingen van staatssecretaris Koning (financiën) begin vorige week tijdens een bijeenkomst in Scheveningen van fabrikanten en groothandelaren in dranken. Koning had gezegd dat hij de twee huidige btw-tarieven van 5 en 19 procent wil vervangen voor één tarief van rond de 15 procent. Het btw-tarief van 5 procent geldt vooral voor goederen die beho ren tot de eerste levensbehoef ten. Het lage tarief is ingevoerd om de lastendruk voor de lagere inkomens te verlichten. Goede ren die buiten de groep van di recte levensbehoeften vallen, worden belast met 19 procent. Uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt echter dat zowel de hogere als de lagere inkomens in gelijke mate goederen uit beide btw-klassen aankopen. Tijdens de bijeenkomst van de fris drankhandelaren in Schevenin gen verklaarde staatssecretaris Koning dat momenteel op het ministerie een nota wordt voor bereid over wijziging van de btw- tarieven. Gezien de uitslag van het onderzoek zouden volgens de bewindsman de lagere inko mens niet ernstig hoeven te lij den onder de invoering van een uniform tarief. Aan het hanteren van de twee btw-tarieven kleven te veel nadelen, aldus Koning. Het betekent een zware admini stratieve belasting die het be drijfsleven 100 miljoen gulden per jaar kost. Bovendien worden veel aanverwante goederen ver schillend belast, waardoor con currentieverhoudingen ver stoord raken. In een KRO-uitzending afgelopen vrijdag noemde premier Lub bers de opmerkingen van de staatssecretaris 'niet zo verstan dig'. Volgens de premier beston den er geen kabinetsplannen om één btw-tarief ii Uit de mededelingen van de Rijks voorlichtingsdienst blijkt nu echter dat het kabinet de door het ministerie van financiën op gestelde btw-nota binnenkort zal bespreken. Ook staatssecretaris Koning zelf kwam gisteravond terug op de btw-kwestie. Op een spreekbeurt in Wassenaar zei hij dat de uitla tingen van Lubbers alleen be trekkinghebben op het jaar 1985. Of er daarna tot herziening van de tarieven zal worden overge gaan, moet nog in het kabinet worden besproken aan de hand van de opgestelde nota. Koning verwees opnieuw naar de uitslag van het CBS-onderzoek en herhaalde dat de lagere inko mens by invoering van één btw- tarief niet zwaarder zullen wor den getroffen dan de hogere. De minimuminkomens besteden 23 procent van hun geld aan goede ren waarop vijf procent btw rust. Voor hoge inkomens is dat 20 procent. Voor goederen die on der het hoge btw-tarief vallen lig gen die percentages respectieve lijk op 42 en 44. De overige beste dingen zijn onbelast (huur, tele foon, verzekeringen). SCHIEDAM (ANP) - De gemeente raad van Schiedam heeft gister middag besloten het onroerend goed van de werf Wilton Fij- enoord aan te kopen. Daarmee is een bedrag gemoeid van 40 tot 45 miljoen gulden. Het besluit van de raad betekent een belangrijke stap op weg naar redding en ver zelfstandiging van Wilton Fij- enoord. Als de crediteuren akkoord gaan met een regeling van de bewind voerders, waarbij ongeveer de helft van de schulden wordt vol daan, dan kan Wilton Fijenoord volgens de Schiedamse burge meester drs. R. Scheeres op kor te termijn uit de surséance van betaling komen. Naast de trans actie van de gemeente Schiedam bestaat het reddingsplan uit een achtergestelde lening van het rijk van 25 miljoen gulden voor de scheepsreparatie van Wilton Fijenoord en een lening van on geveer twintig miljoen gulden van RSV. Het besluit van de gemeenteraad van Schiedam is een belangrijk onderdeel van de zogenoemde Tipgeld Tijdens zijn spreekbeurt in Wasse naar ging Koning ook in op het eventueel belasten van fooien die worden gegeven aan horeca- personeel. De verontwaardigde reacties van horeca-bedrijven hadden de staatssecretaris ver baasd, zei hij. Te meer omdat er nog geen besluit over een moge lijk belasten van tipgeld is geno men, aldus Koning. Hij heeft ver tegenwoordigers van de horeca- industrie uitgenodigd op het mi nisterie voor overleg. WOERDEN (ANP) - Een dreigende staking bij de Melkunie is van de baan nu de vakbonden gisteren van de directie zwart op wit de toezegging hebben gekregen dat de produktie van de vestiging in Den Haag (150 werknemers) niet voor 1 januari '86 zal worden ver minderd of stopgezet. Eind vorige week dreigde de Voe dingsbond FNV met een staking bij het bedrijf. Volgens de bond had de directie plannen om al op korte termijn het mes in het Haagse produktiebedrijf te zet ten. Dat was volgens de bond in strijd met eerdere beloften dat er voor januari '86 geen ingrijpende reorganisaties zouden worden doorgevoerd. De directie van de Melkunie zei vorige week dat er sprake moest zijn van een mis verstand en dat de directie niet van plan is de gemaakte afspra ken te doorkruisen. Een woordvoerder van de Voe dingsbond zei dat de directie nog eens zwart op wit de belofte van destijds heeft vastgelegd. "Daar mee zijn onze eisen ingewilligd", aldus de vakbondswoordvoer der. Ook is afgesproken dat de directie volgende maand een to taalplan op tafel zal leggen voor het hele concern. De Melkunie kampt momenteel met omzet verlies omdat Albert Heijn zijn melk voor de winkels in het Zuiden niet meer betrekt bij de Melkunie in Rotterdam maar bij Campina omdat de aanvoerlij nen dan korter worden. Margarine Plantaardige magarine en halvari- ARKEL - Aster Computer in het Brabantse Arkel heeft uitstel van beta- ^"8 aangevraagd. Aanloopverliezen, hoge ontwikkelingskosten en afle- worden. Vanaf die datum gaan veringsproblemen hebben het bedrijfje in directe geldnood gebracht. Aster is één van de twee uitsluitend Nederlandse computerfabrikanten. de fabrieken de plantaardige garine voor twaalf plantaardige halvarine voor zes cent meer per pakje van 250 gram leveren aan de handel. Dat blijkt uit een mededeling van de Bond van Nederlandse Magari- nefabrikanten van gisteravond. De magarines en halvarines met vooral dierlijke grondstoffen gaan niet in prijs ómhoog. De prijsverhoging van de plantaar dige magarines moet volgens de bond vooral worden toegeschre ven aan een sterke stijging van de grondstoffenprijzen van plantaardige oliën en vetten. De handel is overigens niet ver plicht de hele prijsstijging door te berekenen aan de consument. Rotterdam De concernomzet van Stad Rotter dam is in het eerste kwartaal van dit jaar gestegen met 48,7 pro cent ten opzichte van dezelfde periode in 1983. Het verzeke ringsbedrijf heeft dat gisteren meegedeeld tijdens de algemene aandeelhoudersvergadering. De stijging is voor een groot deel veroorzaakt omdat de Amers- foortse Verzekeringen, vorig jaar overgenomen door Stad Rotter dam, voor het eerst meetellen bij de gegevens. Als de Amersfoort - se erbuiten wordt gelaten is de omzet van Stad Rotterdam geste gen met 14,4 procent. Audet Het uitgeversconcern Audet ver wacht dit jaar 20 procent meer winst te zullen maken. In het eer ste kwartaal was de winst 28 pro cent hoger dan in dezelfde perio de vorig jaar. Dat heeft het be stuur gisteren meegedeeld tij dens de algemene aandeelhou dersvergadering. Audet verdien de over vorig jaar 11,3 miljoen gulden. De betaalde oplage is in het eerste kwartaal van dit jaar gedaald met 1,1 procent, maar zoals het be drijf al eerder heeft meegedeeld is het advertentievolume in die periode gestegen met 3,4 procent ten opzichte van het eerste kwar taal van 1983. Bij de tijdschriften ging het in het algemeen ook be ter dan verwacht met adverten- tentievolume en oplage. Schiedam-optie. het reddings plan dat begin maart werd opge steld door Schiedam samen met de directie van Wilton en de be windvoerders. Het plan werd ontwikkeld nadat overname van de werf door scheepsbouwer Kommer Damen uit Gorinchem niet haalbaar bleek. Tijdens de raadsvergadering zei burgemeester Scheeres niet erg gelukkig te zijn met de voor waarden die minister Van Aar- denne verbindt aan de steunver lening van 25 miljoen gulden. Die voorwaarden treffen vooral de nieuwbouwsector van Wilton. Ondanks een geringe versoepe ling van de oorspronkelijke voor waarden, die minister Van Aar- denne gistermorgen in een ge sprek met het Schiedamse stads bestuur heeft toegezegd, blijven de exportmogelijkheden van Wilton-nieuwbouw beperkt ten gunste van de staatswerven RDM en De Schelde. „De voorwaarden die het rijk de werf oplegt staan in geen verhou ding tot de omvang van de steun. Het is duidehjk dat Wilton Fij enoord moeilijke jaren tegemoet gaat wegens gebrek aan arm slag", aldus Scheeres. Hij merkte ook op dat een bepaalde acquisi- tie-samenwerking met scheeps bouwer Damen van belang kan zijn. Een dergelijke vorm van sa menwerking wordt ook nage streefd door directie en onderne mingsraad. Burgemeester Scheeres stelde nog eens vast dat Schiedam de red ding van Wilton via aankoop van onroerend goed heeft voorge steld om te voorkomen dat enke le duizenden werknemers buiten hun schuld het slachtoffer zou den worden van een faillisse ment. Bij sluiting van de werf zou Wilton in haar kielzog een aantal toeleveringsbedrijven meeslepen. De werkloosheid in Schiedam zou dan oplopen tot zesduizend personen of 25 pro cent van de afhankelijke be roepsbevolking. Bij een faillissement van de werf zou de gemeente een onmiddel lijke financiële schade van 5,3 miljoen gulden hebben geleden, omdat vorderingen van de ge meente op de werf niet meer zou den kunnen worden geïnd. Het stadsbestuur raamt voorts bü sluiting van' de werf een verlies aan inkomsten van 1,25 miljoen gulden door het wegvallen van leveranties van de nutsbedrijven en van belastingopbrengsten. Verder zouden financiële nade len zijn ontstaan als gevolg van een stijging van de gemeentelij ke bijdrage aan de RWW-uitke- ringen (1,5 miljoen gulden). Vakbondsleden van IG Metall tijdens een bijeenkomst in de regen. Zij demonstreerden op het Hofgartenplein in Bonn ter ondersteuning van de staking voor een werkweek van 35 uur (Foto anpi Het produceert een microcomputer die bestemd is voor kleine zelfstan digen en vrije beroepsbeoefenaren. De overheid schakelde Aster in (samen met Philips) bij het oip proef plaatsen van computers op ruim honderd scholen. De andere Nederlandse computerfabrikant (Philips-computers worden niet in Nederland gemaakt) is Compudata in Den Bosch, producent van de Tulip-microcomputer. Tot afgelopen vrijdag had Compudata plan nen Aster over te nemen, maar dit is volgens directeur Romein niet haalbaar. Volgens hem is er 2 miljoen gulden nodig om Aster overeind te houden. Ook Philips zegt overname niet te overwegen. Aster heeft vooral problemen gehad bij de toelevering van onderdelen, maar die zijn inmiddels verholpen. Gevolg was echter dat de compu ters maar mondjesmaat konden worden geleverd, zodat er onvoldoen de betalingen binnenkwamen, aldus directeur Roth. Bovendien zijn de ontwikkelings- en aanloopkosten hoger uitgevallen dan gedacht en wa ren er problemen in de produktieplanning. Roth hoopt dat er oplossingen voor Aster gevonden kunnen worden, mogelijk met hulp van de overheid. "We waren net goed op dreef', aldus Roth. Aster, opgericht in 1980, heeft 25 mensen in dienst en raamt de omzet voor dit jaar op 7,5 tot 8 miljoen gulden (een produktie van vier- tot vijfduizend computers). Haringvangst EG is Noren doorn in oog OSLO (UPI) - Noorwegen zal nog deze week een officieel protest indienen bij de EG te gen de verdeling van de hoe veelheid haring van 155.000 ton die dit jaar in de Noord zee mag worden gevangen, zo heeft het Noorse ministerie van visserij gisteren laten we ten. Het land is boos omdat het bij de besprekingen over de verdeling niet is gehoord. Het protest is ook gericht te gen de vangst vorig jaar van teveel jonge haring. Noorwegen, dat geen lid is van de EG, heeft van de EG scha deloosstelling gevraagd om dat volgens Oslo de EG-vis- sers in 1982 en 1983 grote schade aan de haringstand hebben toegebracht. Er zou in die jaren 275.000 ton ha ring teveel zijn gevangen. Tot nu toe heeft Noorwegen nog niet zijn sterkste wapen in de strijd gebracht, het verbod op de haringvangst voor Euro pese vissers in de Noorse 200- mijlszone. Noorwegen en de EG liggen al lang met elkaar overhoop over de verdeling van de ha ringvangst. De EG wil altijd een groter deel dan Noorwe gen bereid is te geven. In 1977 besloten beide partijen de haringvangst te verbieden om de haringstand weer op peil te brengen. Dit jaar is er voor het eerst sinds zeven jaar weer sprake van een ver deling van een volledige ha ringvangst. Stakingsmars overspoeld Bonn BONN (GPD) De stakingsacties in de Westduitse metaalindustrie kregen gisteren een extra dimen sie door de protestmars door Bonn van meer dan 200.000 metaalarbeiders. Ondanks drui lerig en koud regenweer warenze uit alle delen van de Bondsrepu bliek gekomen met 60 extra trei nen, 3000 bussen en rijnaken om voor de 35-urige werkweek met volledig behoud van loon te de monstreren. Werkgevers en regering waren het doelwit van de voorzitter van de Centrale Vakbonds Federatie (DGB), Ernst Breit. „Als de werkgevers ons dwingen, gaan alle 17 vakbonden de straat op", riep Breit onder groot gejuich van de betogers op de Bonner Hofgartenwiese. Voorzitter Breit en de voorzitter van de metaalbond Mayer, pro testeerden in felle bewoordingen tegen de tijdelijke ontslagen van 93.000 werknemers die gedwon gen op straat staan nadat de werkgevers hun bedrijven op slot deden. Zij hebben (hoewel velen slechts zijdelings bij de sta king betrokken) volgens het Centraal Bureau van Arbeid geen recht op een uitkering. De ze 'uitsluiting' (een omstreden werkgeverswapen) noemt de DGB, met 17 miljoen leden, het gedrag dat eerder in een bana nenrepubliek of een midde leeuwse staat past, maar niet in een democratie. 100.000 werknemers worden daar niet (zonder uitkering) tijde lijk op straat gezet, maar zullen vakantie moeten opnemen. Ne gentienduizend typografen volg den de oproep van hun vakbond en legden het werk neer in 60 drukkerijen om eveneens werk tijdverkorting af te dwingen. Dagbladen verschenen vandaag niet of in beperkte oplage. Vandaag werden de cao-gesprek- ken in de metaalbrache weer her opend. Ook de vakbond Druk en Papier zoekt naar een compro mis met de werkgevers. De werkgevers bieden een soepele arbeidstijdverkorting, vervroegd pensioen en 3,5 procent meer loon. Ze houden tot nu toe het been stijf. Volkswagen Zes Volkswagenfabrieken legden vandaag het werk neer wegens gebrek aan onderdelen De Schade Elke stakingsdag bezorgt de Duit se economie een schade van 250 miljoen mark. „De stakingen zijn daarom zo gevaarlijk omdat de gevolgen zich vermenigvuldigen en door de doelgerichte acties van de bonden steeds meer be drijven plat komen te liggen. Als dit zo doorgaat kunnen wij al in de komende dagen als gevolg van de stakingen 250.000 werk nemers geen werk meer bieden", verklaarde de vertegenwoordi ger van het dagelijks bestuur in de werkgeversbond van de metaalindustrie, Kirchne. Van werkgeverskant was te horen dat er bereidheid tot onderhan delen is „net zolang tot overeen stemming is bereikt". De werk gevers willen echter absoluut de 40-urige werkweek handhaven. Op protestbijeenkomst over sociale uitkeringen: UTRECHT (GPD) - CNV-voorzit- ter Harm van der Meulen heeft op een protestbijeenkomst van zijn bond in Utrecht het kabi netsbeleid inzake de sociale uit keringen gekraakt. „Mensen die niet kunnen of mogen werken, moeten de zekerheid hebben dat ze echt kunnen leven. Het 1-juli- pakket geeft die zekerheid niet", aldus Van der Meulen, die zei dat het kabinetsbeleid de uitkerings gerechtigden het gevoel geeft hun uitkering als een gunst te moeten beschouwen. Per 1 juli worden de uitkeringen van ww en wao verlaagd naar 75 procent en de wwv zakt naar 70 procent. Het CNV heeft een plan ingediend om de uitkeringen voor een lange reeks van jaren op 75 procent te houden. Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid heeft al aange kondigd dat in het kader van de wijziging van het sociale-zeker- Van der Meulen: uitkeringsge rechtigden komen op glijbaan. (foto GPD) heidstelsel de ww- en wao-uitke- ringen zullen worden verlaagd naar 70 procent. Harm van der Meulen zei op de protestbijeenkomst bang te zijn dat het daarbij niet zal blijven. „Er is sprake van een glijbaan. Werklozen en arbeidsongeschik ten worden losgelaten en komen in een grote vergaarbak terecht waarop staat: hier inleveren". Het CNV wil niet verder gaan dan 75 procent, aldus Van der Meu len. Dat betekent dat het 1-juli- pakket voor het CNV nog net aanvaardbaar is op voorwaarde, dat op 1 juli de wwv-uitkering tot 75 procent wordt opgetrokken. Het geld dat vrijkomt door de verlagingen moet volgens het CNV worden gebruikt om te voorkomen dat uitkeringstrek kers in de bijstand terechtko men. Ontslagrecht Het CNV heeft ook ernstige bezwa ren tegen een aantal voorstellen van het kabinet om het ontslag recht te versoepelen. De christe lijke vakbeweging meent dat de ze „voorbarige en onrechtvaardi ge plannen zonder meer zullen leiden tot een wezenlijke afzwak king van de rechtsbescherming van werkmemers". Bovendien leidt een dergelijke versoepeling niet tot meer werkgelegenheid, aldus het CNV. Volgens het CNV loopt het kabinet kritiekloos achter de werkgevers aan en wordt het akkoord in de Stichting van de Arbeid over een doelmatiger uitvoering van de ontslagprocedures genegeerd. Zowel het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid als het secretariaat van de Stichting van de Arbeid hebben verbaasd gereageerd over deze uitval van het CNV. Deze bij de nu voorge stelde regeling betrokken partij en zijn van mening dat de minis ters De Koning (sociale zaken) en Van Aardenne (economische za- RAI: alleen verkoop van motoren nog op dieptepunt AMSTERDAM (ANP) - De in de RAI vertegenwoordigde secto ren (fietsen, autobussen, perso nenauto's, vrachtauto's, cara vans, motor- en bromfietsen en zovoorts) kunnen de toekomst optimistischer tegemoet zien dan in de afgelopen jaren. In de meeste sectoren is sprake van een opleving: dieptepunten zijn in elk geval gepasseerd. Uitge sproken slecht gaat het met de verkoop van motorfietsen. Voor zitter W. Breukink van de RAI- vereniging (ondernemers) zei dit vandaag in zijn jaarrede tijdens de algemene ledenvergadering te Amsterdam. De personenautobranche ver wacht dit jaar een verkoopstij ging van 5 procent. Vorig jaar werden 13 procent meer auto's verkocht. Ook in de bedrijfsauto- sector gaat het wat beter, aldus Breukink. Dit jaar worden naar verwachting wat meer bestel- en vrachtauto's dan vorig jaar ver kocht. De al twee jaar durende prijsslag in deze sector „lijkt aan scherpte te verliezen". Ongeveer parallel loopt volgens de RAI-voorzitter de ontwikkeling in de categorie speciale voertui gen, carrosserieën, opleggers en aanhangwagens. In deze sector worden behoorlijke exportresul taten behaald. De caravanver koop loopt nog slecht De afzet is in enkele jaren gehalveerd, maar in de branche leeft het gevoel, al dus Breukink, dat het diepte punt eindelijk voorbij is. De verkoop van motorfietsen is in 1983 met dertig procent gedaald. Deze zal zich dit jaar niet herstel len. Oorzaak van deze teruggang is volgens Breukink koopkracht verlies bij de jongeren en de in voering van de bijzondere ver bruiksbelasting. De belangstelling voor de scooter neemt weer wat toe en de afzet van bromfietsen is voor het eerst sinds jaren weer gestegen. „Op zienbarend is het totale cijfer nog niet, maar er zit weer beweging in", meent Breukink. De fietsen- branche denkt 1984 te kunnen af sluiten op minstens hetzelfde ni veau als vorig jaar. 1982 was voor de fietsfabrikanten een topjaar. ken) zich gehouden hebben aan het unanieme advies van de Stichting van de Arbeid. In een eerste reactie zegt de FNV dat het ontslagrecht in de kabi netsplannen wordt ondermijnd. De vakcentrale zou het onaan vaardbaar vinden als de preven tieve toetsing van een ontslag aanvraag door de GAB-directeur zou worden afgeschaft. De FNV ziet bovendien niet in waarom de opzegtermijn voor ontslag be kort moet worden van maximaal zes tot drie maanden. Volgens het secretariaat van de Stichting van de Arbeid zal de oude procedure gehandhaafd blijven als de werknemer waar voor een ontslagaanvraag is inge diend, binnen vier weken een in houdelijk bezwaar maakt bij de directeur van het arbeidsbureau. „Met de plannen loopt het kabi net beslist niet met klompen door de adviezen van de Stich ting van de Arbeid heen". "Vegin moet harder werken aan verlaging van gasprijs" DEN HAAG (ANP) - Konsumen- ten Kontakt (KK) heeft de Vegin er gisteren van beschuldigd be wust mee te werken aan een ver dere verhoging van de gasprijs voor kleinverbruikers. Terwijl de onderhandelingen over de tarie ven per 1 januari 1985 met de Gasunie nog moeten beginnen, spreekt de Vegin al over een ver hoging van drie cent. Volgens de consumentenorganisatie is een dergelijke verhoging ontoelaat baar. Volgens Konsumenten Kontakt bewijst de Vereniging van Ener gieproducenten hiermee dat zij de belangen van de consumen ten op geen enkele manier wenst te behartigen. Dit beleid staat in schril constrast met de meer kri tische benadering die de Vegin er vorig jaar op nahield, aldus KK. Toen immers probeerde de Vegin via een kort geding een prijsverhoging van drie cent te voorkomen. Konsumenten Kontakt vindt dat de Nederlandse consument in middels aan een forse verlaging van de gasprijs toe is. KK wijst erop dat zowel het buitenland als de binnenlandse grootindustrië len de afgelopen jaren aanzienlij ke prijsverlagingen hebben ge kregen. De exportprijs van aard gas daalde de afgelopen jaren met zes procent. De grootindus trie, verenigd in de SIGE, heeft de afgelopen jaren prijsverlagin gen gehad die inmiddels zijn op gelopen tot 23 cent exclusief BTW per kubieke meter aardgas.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9