Schakeljaar na de middenschool WD niet blij met variant -c Gemengde reacties op plan Deetman Abortusbesluit komt toch in Staatsblad Ook bij stress terughalen zieke toeristen vergoeden Kamer eist helderheid bij ldnderbeseherming DINSDAG 29 MEI 1984 DEN HAAG (ANP) - Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) heeft een plan gepresenteerd dat voorziet in een schakeljaar na de eerste drie jaar van de midden school. Dit plan is met gemengde reacties ontvangen. Het CDA loopt er niet direct warm voof, de PvdA daarentegen heeft waardering voor het plan. Binnenland Bij de onderwijsorganisaties varië ren de reacties van afwijzend (het Nederlands genootschap van leraren) tot'grenzend aan het onaanvaardbaré (de Protestants Christelijke Onderwijsvakorga nisatie). De Katholieke onder wijswereld ziet voldoende aan knopingspunten om met de mi nister tot overeenstemming te komen. Als een school zich wil ontwikke len tot middenschool of school voor voortgezet basisonderwijs (vbao), aldus het plan van Deet man, dan moet de aansluiting met het vervolgonderwijs zijn geregeld. De leerlingen mogen na de middenschool echter niet naar een school voor lager be roepsonderwijs (lbo) of middel baar algemeen voortgezet onder wijs (mavo). De aansluiting tussen de midden school en deze scholen is onvol doende. Daarom kunnen de leer lingen een extra jaar krijgen, in een nieuw schakeljaar, om te worden bijgespijkerd voor toela ting tot het middelbaar beroeps onderwijs (mbo) of de boven bouw van het hoger algemeen voortgezet en voorbereidend we tenschappelijk onderwijs (havo en vwo). Elf leergebieden Minister Deetman heeft dit plan voorgelegd aan de organisaties in het onderwijs. Volgens Deet man moet de kennis van de leer ling na de middenschool nader gestalte krijgen in het vervolgon derwijs. Het voortgezet basison derwijs (vbao) zal elf leergebie den omvatten: Nederlandse taal, wiskunde, natuur, moderne vreemde talen, mens en maat schappij, techniek, verzorging, informatica, kunstzinnige vor ming, lichamelijke oefening en geestelijke stromingen. Het kan ook nog godsdienst of levensbe schouwelijke vorming omvatt- ten, wat niet in de plaats mag ko men van het voorgeschreven ge bied geestelijke stromingen. Voor leerlingen met een niet-Ne- derlandse culturele achtergrond kan onderwijs worden gegeven in de landstaal, wat niet ten koste mag gaan van de lessen in Neder landse taal. Op de scholen in Friesland kan ook onderwijs worden gegeven in de Friese taal. Minister Deetman kiest uitdruk kelijk niet voor een afzonderlijk leergebied beroepenoriëntatie. beveiligd DEN HAAG (GPD) - De algemene maatregel van bestuur waarin de uitvoering van de abortuswet wordt geregeld, zal toch deze week al in het Staatsblad worden gepubliceerd. Dat heeft minister Brinkman (welzijn, volksgezond heid en cultuur) de Tweede Ka mer gisteren laten weten. De Kamer had hem gevraagd de maatregel niet te publiceren voordat er met de Tweede Ka mer over is gedebatteerd. Brink mans mededeling wil overigens niet zeggen dat het debat dat de Tweede Kamer volgende week over de algemene maatregel zal houden, nu zinloos is geworden. Maar mocht de Kamer verande ringen willen, dan zal de regering door middel van een nieuwe al gemene maatregel van bestuur de eerste moeten wijzigen. Volgens Brinkman is de algemene maatregel staatsrechtelijk be schouwd al in werking getreden. De minister wijst erop dat hoe wel de maatregel nog niet in het Staatsblad is gepubliceerd - zij wel reeds door de koningin is ge tekend en door hemzelf is mede- ondertekend. Daarmee is de maatregel rechtsgeldig. Weliswaar is het tijdstip van publi- katie in het Staatsblad wettelijk ook het tijdstip van de inwer kingtreding, zo schrijft Brink man, maar het niet-plaatsen wil niet zeggen dat de maatregel zelf daarmee niet genomen zou zijn. „Niet-plaatsing in het Staatsblad heeft uit dien hoofde geen bete kenis", aldus de minister. Hij benadrukt dat de door de rege ring gevolgde procedure geheel in overstemming is met de wet. Volgens Brinkman is nooit toe gezegd dat het besluit eerst in ontwerp aan de Tweede Kamer ter beoordeling zou worden voorgelegd. Brinkman houdt de Kamer overi gens voor dat deze gang van za ken geen probleem hoeft te zijn. Het komt regelmatig voor dat een algemene maatregel van be stuur op grond van kameruit spraken wordt gewijzigd, zegt hij. Zonodig kan ook door een apart wijzigingsbesluit de datum van de inwerkingtreding van de maatregel worden verschoven. DEN HELDER (ANP) - Minister Deetman (onderwijs en weten schappen) en de Indonesische ambassadeur in ons land, Waloe- jo Soegito, hebben gisteren in Den Helder de laatste tros losge gooid van het Nederlandse on- derzoekschip Tyro. dat kort daarop de haven verliet voor een veertien maanden durende expe ditie naar de Indonesische archi pel. Bij het vertrek van het on- derzoekschip, 55 jaar na de roem ruchte eerste Snelliusexpeditie, sprak de bewindsman van een veelbelovend wetenschappelijk avontuur en een staaltje van sti mulerend wetenschapsbeleid. Op 6 juli zal het onderzoeksschip van de Nederlands .Raad voor Zee-onderzoek Tandjong Priok. de haven van Jakarta verlaten, om met de steun van vijf kleinere onderzoekschepen van de LIPI, het Indonesisch instituut van wetenschappen, aan het onder Voor tweede keer Snellius expeditie naar Indonesië zoek in het oostelijk deel van de archipel te beginnen. Ongeveer 450 medewerkers en technici van instellingen voor oceanografisch onderzoek in ons land en in In donesië zullen de zee van ver schillende kanten bestuderen. Nederland, dat met de kosten van de uitwerking van de onderzoe kresultaten meegerekend, 26 miljoen gulden voor de onderne ming heeft uitgetrokken, heeft voornamelijk belangstelling voor het wetenschappelijk on derdeel van de expeditie. Indo nesië is meer geïnteresseerd in de praktische toepassingen van wat de onderneming zal opleve- Indonesië heeft behoefte aan meer fundamentele kennis van de zee en de zeebodem, die tweederde van zijn territorium met meer dan 13.000 eilanden en een kust lijn van 81.000 kilometer uitma ken. Deze is nodig om de rijk dommen van de zee beter te kun nen benutten, de zee te gebrui ken voor de winning van energie en de zee doelmatig te kunnen beschermen tegen een onverant woorde aanpassing en vervuiling door de industrie. De expeditie omvat een vijftal on derzoekprojecten, die de Neder landse Raad voor Zeeonderzoek heeft opgesteld en waarmee de Indonesiërs zich geheel kunnen verenigen. UTRECHT (ANP) - De verzeke ringsmaatschappijen zouden ook het terughalen (repatriëren) van zieke toeristen naar Neder land om psychologische redenen moeten vergoeden. Nu is het nog zo dat de terugreis van zieke toe risten meestal alleen wordt ver goed als er een medische nood zaak is. De grote verzekerings maatschappijen zijn vaak wel te bewegen tot vergoeding van de repatriëring om psychologische redenen, maar de kleinere maat schappijen willen daar meestal niet van weten. Dit zei de Haagse chirurg K. Wal deck, hoofd van de medische dienst van de ANWB-Alarmcen- trale, gisteren tijdens een pers conferentie over zijn proefschrift „Medische repatriëringen van Nederlandse toeristen". Waldeck hoopt morgen op dit proefschrift te promoveren tot doctor in de geneeskunde. Voor het proefschrift zijn enkele tientallen toeristen ondervraagd die tijdens hun vakantie in het ziekenhuis zijn opgenomen. Vrij wel alle patiënten hielden het na gemiddeld twee weken in een buitenlands ziekenhuis „niet meer uit, hoe goed ze ook wer den behandeld", aldus Waldeck. Door de taalbarrière en de ande re leefgewoonten raakt de pa tiënt - en vaak ook de familie - in een stresstoestand die repatrië ring vaak noodzakelijk maakt. Hoewel ook Waldeck geen pasklare „meetlat" voor stress heeft kunnen vinden, is hij van mening dat de verzekerings maatschappijen toeschietelijker zouden moeten zijn bij het goeden van repatriëring om psy chologische redenen. De medi sche noodzaak (dreiging va vensgevaar of van ernstige liditeit) blijkt geen volledige norm te zijn, aldus Waldeck. Vanuit zijn ervaring als hoofd van de medische dienst van de ANWB-Alarmcentrale weet hij dat grote verzekeringsmaat schappijen in veel gevallen toch over de brug komen. De kleine maatschappijen daarentegen houden zich strak aan de polis voorwaarden, waarin repatrië ring alleen in het geval van medi sche noodzaak wordt vergoed. „Ik raad de consument dan ook aan om zeer kritisch te zijn bij het afsluiten van een reisverze kering". aldus Waldeck. Van de zieke toeristen die de ANWB per auto of vliegtuig te rughaalt. heeft bijna de helft ver wondingen door een ongeluk (breuken) opgelopen. In zes van de tien gevallen gaat het om jon geren beneden de 26 jaar. De hartinfarct-patiënten komen met tien procent op de tweede plaats. Ondanks zijn pleidooi voor een ruimhartiger vergoedingsbeleid van repatriëring om psychologi sche redenen, zegt Waldeck dat terughoudendheid en voorzich tigheid geboden zijn. De praktijk leert dat de ANWB zeker niet on middellijk na het eerste telefoon tje de terugreis gaat regelen. In eerste instantie is het van belang dat de zieke toerist ook op zijn eigen verantwoordelijkheid wordt gewezen. Volgens hem kan er in nagenoeg elk leergebied aandacht worden besteed aan de wereld van arbeid en beroep. Heeft het voortgezet basisonderwijs een cursusduur van drie jaar, voor twee groepen leerlingen moet het mogelijk blijven een jaar langer op de mid denschool te zitten. Dat zijn de leerlingen die door ziekte of an dere omstandigheden het onder wijs niet ten volle konden vol gen, en de leerlingen die wat meer tijd nodig hebben om te kunnen doorstromen naar het kort beroepsonderwijs. 'Woensdrecht' wordt extra WOENSDRECHT (GPD) - Alle kwetsbare en voor Defensie be langrijke gebouwen op de basis Woensdrecht zullen extra wor den beveiligd. De defensielei ding heeft tot deze maatregel be sloten uit angst voor beschadi ging van de kwetsbare vliegtuig- apparatuur die op de basis ligt opgeslagen. Vernietiging ervan kan leiden tot een jarenlange achterstand bij de reparatie- werkzaamheden van militaire vliegtuigen. Zo zullen rondom het straalmotorendepot speciale prikkeldraadringen worden aan gebracht. Op de basis Woensdrecht zijn, net als bij andere vitale defensieob jecten, borden opgeslagen met de tekst: "Verboden voor onbe voegden. Bij overtreding zullen wapens worden gebruikt". Vol gens de voorlichter van het mi nisterie van defensie is het ech ter niet de bedoeling dat deze borden op Woensdrecht worden geplaatst. Bij komende acties in Woens drecht, begin juni, zal het Open baar Ministerie snelrecht toepas sen bij daarvoor in aanmerking komende gevallen. Deze proce dure is bijvoorbeeld niet denk beeldig in gevallen waarin de monstranten geweld tegen per sonen hebben gebruikt. Dit heeft de hoofdofficier van jusititie in het arrondissement Breda, mr. Kalthoff, gisteren meegedeeld. TWEE DODEN (ANP) - Een fron tale botsing tussen een perso nenauto en een vrachtwagen in Heumen heeft gisteren het leven gekost aan de 29-jarige A. Jans sen en de 21-jarige A.G.H. Jan sen uit Gioesbeek. Een derde in zittende van de personenauto van de twee slachtoffers raakte zwaargewond. Hij ligt in kritieke toestand in het ziekenhuis. Zo'n duizend jongeren demonstreerden gisterochtend op het Binnenhof tegen de bezuinigingsmaatregelen van staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) in de jeugdhulpverlening, als gevolg waarvan enkele internaten moeten sluiten. GPD> Demonstranten op plundertoer EINDHOVEN (ANP) - Onge- veer dertig demonstranten hebben gistermiddag om streeks één uur de kantine van het stadhuis in Eindho ven geplunderd. Ze namen onder meer broodjes en slaatjes mee, die ze later voor het stadhuis uitdeelden aan sympathisanten. Een woord voerder van de gemeente Eindhoven zei later dat de waarde van de gestolen etenswaren hooguit honderd gulden bedraagt. De actie was bedoeld als pro test tegen de voorgenomen kortingen op de sociale uitke ringen. Volgens de demon stranten is de politie op een onverantwoorde manier op getreden tegen de actie. Zij zijn van plan een klacht in te dienen. Er werden enkele ar restaties zijn verricht. Een woordvoerder van de Eind- hovense gemeentepolitie sprak de beschuldigingen te gen. Goudzwaard uit groep DEN HAAG (ANP) - De Oegst- geestse econoom dr. B. Goud zwaard vindt dat de groep rond de uit het CDA-getreden kamer leden Scholten en Dijkman te hard van stapel loopt in zijn stre ven naar een nieuwe politieke partij. Goudzwaard heeft daarom besloten zijn functie in de stuur groep ter beschikking te stellen en ook niet mee te doen in de nieuwe stuurgroep die na 23 juni de mogelijkheden tot partijvor ming concreet zal maken. Van een breuk is evenwel geen spra ke, aldus Goudzwaard gisteren. DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Korte-Van Hemel (justitie) zal op aandringen van de Tweede Kamer binnen zes maanden een nieuwe notitie opstellen, waarin zij haar visie geeft op de taken van de Raden voor de Kinderbe scherming. De Kamer vindt dat de staatssecretaris in een on langs verschenen notitie te wei nig recht heeft gedaan aan de kri tiek uit het jeugdwerk op de dub bele functie van de raden. Die houden zich zowel bezig met jus titiële taken als met hulpverle ning. Volgens het jeugdwerk heeft die vermenging van functies een 'fuikwerking' tot gevolg. De ra den kunnen een rechterlijke uit spraak uitlokken als ouders bij de opvoeding van hun kind in gebreke blijven, en adviseren de rechterlijke macht wanneer een minderjarige met justitie in aan raking komt. Maar zij treden ook op als hulpverlenende instantie wanneer er binnen een gezin conflicten zijn en bij de toewij zing van een voogd tijdens echt scheidingsprocedures. De Kamer bleek gisteren bij een debat over de notitie de klacht te delen dat deze dubbelfunctie leidt tot onduidelijkheid bij men sen die met de raden in aanra king komen. Korte-Van Hemel schrijft in haar notitie dat er sprake is van een schijnbare te genstelling tussen de hulpverle nende en justitiële taken, omdat in beide gevallen de belangen van het kind worden gediend. De drie grote fracties drongen er ie der in eigen moties op aan een duidelijke scheiding tussen bei de taken aan te brengen. Het CDA nodigde de staatsecreta ris uit de gerezen misverstanden in een nieuwe notitie uit de we reld te helpen. Korte-Van Hemel zegde dat toe onder de aanteke ning dat in de huidige situatie niet aan een vermenging van ta ken valt te ontkomen. De raden mogen volgens haar niet worden 'teruggedrongen' in het rechts systeem. Zij moeten ook blijven openstaan voor wat er in gezin nen leeft en daarom moeten ze hun doorverwijzende taak be houden, aldus de staatssecreta- Om die reden wees zij het voorstel van de PvdA om de raden zich uitsluitend met justitiële taken te laten bezighouden van de hand. Ook een in een wet vastgelegde scheiding tussen recht en hulp -zoals voorgesteld door de WD- wees zij om die reden van de hand. De Kamer drong er verder bij de staatssecretaris op aan mensen die met de kinderbescherming in aanraking komen, een beter klachtrecht te geven, wanneer zij het niet eens zijn met beslissin gen van de raden. Klachtenpro cedures worden nu nog voorna melijk behandeld door de raden zelf. Dossiers moeten volgens de Kamer eerder worden vernietigd dan nu het geval is. De staatssecretaris zei op deze za ken te willen ingaan in de justi tiebegroting voor volgend jaar, omdat er aan een verandering van het klachtrecht een aantal haken en ogen zitten. Zij wees echter op voorhand de suggestie van de PvdA af minderjarigen een kopie te geven van hun dos sier. Volgens Korte-Van Hemel kan zo'n afschrift gemakkelijk in verkeerde handen vallen. Celstraf voor Nederlandse kapitein op Grieks-Cyprus LARNAKA (UPI/ANP) - De kapi tein van een Nederlands fruit- schip heeft gisteren in Larnaka in het Griekse deel van het ei land Cyprus twee maanden cel straf gekregen omdat hij voer op het Turkse deel van Cyprus. Hij was in het weekeinde aangehou den. De politie verklaarde tegenover de rechter dat kapitein B. Slagter van de ,Anny Danielsen' (2.535 ton) in september Famagusta in het noorden van Cyprus had aan gedaan. De rechter verwierp het pleidooi dat Slagter niet wist dat hij een verboden haven had be zocht. .De wetten van de repu bliek zijn eenvoudig te verkrij gen voor alle scheepvaartmaat schappijen' zo stelde hij. Wij kunnen niet toestaan dat han del wordt gedreven met havens die worden bezet door Turkse in vasietroepen, aldus rechter George Nicolaou. De Grieken willen niet dat een schip een Griekse haven aandoet als het daarvóór ook in een Turk se havenplaats is geweest. Er moet ten minste een periode van zes maanden tussen zitten. Eer der was vernomen dat kapitein Slagter bij veroordeling een ge vangenisstraf van maximaal twee jaar en een geldboete van omgerekend ongeveer 54.000 gulden kon krijgen. Het is niet de eerste keer dat een Nederlandse kapitein op Cyprus is aangehouden, zo verklaarde directeur L. van de Oever van de firma Oost Atlantic Line in Rot terdam, die de belangen van de .Anny Danielsen' behartigt. "Zo langzamerhand hebben wij geen kapiteins meer over die nooit in Turkse havens zijn geweest. Alle schepen die in Famagusta zijn geweest worden door de Grieken geregistreerd", zei hij. Hij be streed dat het schip de laatste zes maanden nog in het Turkse deel van Cyprus is geweest. Volgens hem kwam het uit het Midden- Oosten om op Cyprus aardappe len te laden. Premie bejaarden DEN HAAG (ANP) De verschui ving van 120 miljoen gulden aan premie voor de bejaardenverze kering tegen ziektekosten van gehuwde naar ongehuwde be jaarden, die oorspronkelijk op 1 januari 1984 van kracht zou wor den, zal pas op een nader te bepa len tijdstip ingaan. Staatssecreta ris Van der Reijden (volksge zondheid) en zijn collega De Graaf (sociale zaken) hebben dat gisteren aan de Tweede Kamer laten weten in een nota. De bedoeling van de maatregel is om gehuwde bejaarden die hun kleine aanvullend pensioentje op hun aow-uitkering tot dusver vrijwel geheel moeten afstaan voor de ziektekostenverzeke ring, te ontzien. Van den Broek en De Ruiter eens over nieuw rakettenvoorstel Minister Deetman (links) en de Indonesische ambassadeur in Nederland Waloejo Soegito. gooien de laatste tros van het onderzoekschip 'Tyro' los. waarna het vaartuig kan beginnen met de 'Snellius Il-expeditie', een geza menlijk Indonesisch-Nederlands oceanografisch onderzoekprogramma in de wateren van oostelijk Indonesië. DEN HAAG (GPD) - De ministers Van den Broek (buitenlandse za ken) en De Ruiter (defensie)-zijn het eens over een door premier Lubbers ontworpen oplossing van het vraagstuk rond de kruis raketten. De WD daarentegen is pessimistisch gestemd over deze nieuwe variant, onder meer om dat deze een definitieve beslis sing vooruitschuift. Minister Van den Broek peilt vandaag in Was hington de mening van de NA- VO-bondgenoten over de variant van de premier. Bronnen in het CDA en goedingelichte kringen rond het kabinet hebben dit gis termiddag bevestigd. Het nieuwe voorstel wordt door onze bronnen een „aangeklede crisisvariant" genoemd. De hoofdlijnen ervan komen neer op het in juni uitspreken van be reidheid tot plaatsing, zonder daarbij een concreet aantal te noemen. De beslissing daarover valt pas na nieuwe onderhande lingen tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie over de middellange-afstandsraketten in Europa. Het tijdstip ligt dan eind 1986, of, als de Britten akkoord gaan met een ruil in het NAVO-plaatsings- schema, in 1988. Volgens dat schema zou Nederland eind 1986 moeten beginnen met plaatsing, terwijl de Britten hun laatste kruisraketten stationeren in 1988. Mislukken die onderhandelingen, dan treft Nederland in Woens drecht „enige voorbereidingen" om in geval van een internationa le crisis, raketten te kunnen plaatsen. Dit is de zogenoemde crisisvariant. Worden er wel re sultaten geboekt bij de onder handelingen, dan komt Neder land zijn verplichtingen ingevol ge het in 1979 door de NAVO ge nomen dubbelbesluit na en plaatst het een aantal raketten. Dat kunnen er dan 16 zijn of 32, dat hangt af van de vermindering van het totale aantal van 572 dat in 1979 is afgesproken. Woensdrecht Volgens de hoofdlijnen van de nieuwe variant is het niet nodig dat, na het kabinetsbesluit in ju ni, al dit jaar een begin wordt ge maakt met de constructiewerk zaamheden op de basis in Woensdrecht. Immers, in beide gevallen is het nog niet duidelijk óf en hoeveel raketten er in de toekomst zullen komen. Omdat er in elk geval nooit 48 raketten zullen komen, hoeft de bouw op Woensdrecht ook niet dit jaar al te beginnen, zoals in het NAVO- schema i Dat gegeven maakt de gekozen op lossing ook aantrekkelijk voor het CDA. want in theorie is het ook mogelijk dat - afhankelijk van een eventueel onderhande lingsresultaat - er in Nederland helemaal geen kruisraketten ko men. Moeten ze er toch komen, dan is in elk geval sprake van wa penvermindering als gevolg van onderhandelingen die gericht waren op wapenbeheersing. Voor de WD riekt het nieuwe voorstel nog te veel naar de door deze partij (en de bondgenoten) afgewezen crisisvariant en komt het in wezen neer op een her nieuwd uitstel van de plaatsings beslissing. Politieke waarnemers wijzen er echter op, dat het voor de WD nu bijzonder moeilijk wordt om minister Van den Broek, die heeft ingestemd met variant, nu alsnog af te vallen. "Stukjes meningen" Een WD-woordvoerder over de nu ontstane situatie: „De door Nijpels aangekondigde WD-va- riant is niet als nieuw voorstel van onze kant ingebracht. Er is totaal niet over concrete plannen gesproken, maar er zijn stukjes meningen van beide partijen op tafel geweest. Van den Broek is dus niet met een compromis naar Washington en dat maakt het vrijwel zeker dat er vóór de Europese verkiezingen (14 juni) geen besluit uit de bus komt". Ook volgens onze bronnen legt Van den Broek niet een uitge werkt voorstel in Washington op tafel. Hij zal er praten over de hoofdlijnen zoals die het afgelo pen weekeinde zijn geformu leerd. De minister zal in Was hington ook de meningen van de bondgenoten peilen. Op die ma nier wordt voorkomen, zo wordt gesteld, dat een voorstel wordt afgebrand en dat hoofdlijnen niet de kans krijgen tot een meer gedetailleerd voorstel te worden uitgewerkt.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5