'Ik hl b me met 1 1 hart en zm 31 hier op g estort Dood dier op de weg? Doorrijden! Prijs voor Leidse videofilm over Japanse theeceremonie Bakfietser rijdt ruiten restaurant aan diggelen PAGINA 4 Leiden DINSDAG 29 MEI 1984 Megafoon LEIDEN - Acht uur 's ochtends, Leiderdorp. Hij reed rustig. Opeens zag hij een wit hondje op straat liggen. Badend in een plas bloed. Was het dier dood of niet? Het had er alle schijn van, maar zeker wist hij het niet. Daarom week hij uit. En dat had verve lende gevolgen, want hij botste tegen een tegenligger. De uit- wijker werd naar het zieken huis vervoerd; later bleek wel iswaar dat hem niets mankeer de, maar de schrik bleef groot. Zowel de rechter als de officier van justitie had begrip voor de reactie van de man. "Maar", zei de laatste, "ligt er een dood dier op de weg, rij dan toch maar door, wijk niet uit, want u moet maar zo denken: dat dier is toch dood en uitwijken kan vreselijke gevolgen hebben". De officier van justitie is dus een nuchter mens, welbeschouwd heeft hij ook gelijk...maar toch: op de een of andere manier is zijn verhaaltje onheilspellend. LEIDEN - Een 24-jarige Leidenaar kwam gisteravond omstreeks half twaalf op het Noordeinde met zijn gemotoriseerde bakfiets tot stilstand tegen de pui van een restaurant. Een voor- en zijruit van deze eetgelegen heid sneuvelden. De man raakte de macht over z'n stuur kwijt toen hij een trek aan z'n sigaret nam, aldus de politie. (foto Holvast) De jongeman, bebopkapsel: "Oké, ik fiets daar op de He renstraat, ik neem de bocht en opeens hoor ik een stem. Het was ongeveer één uur 's nachts, ik schrok dus behoor lijk. Wat er gezegd werd - geen idee. Ik ben snel doorgefietst, ja, wist ik veel wat er aan de hand was? In een steegje ben ik even van m'n fiets gestapt. Ik heb al les eens rustig overdacht. Wat was er nu eigenlijk aan de hand? Ik heb dus een sigaret opgesto ken en nagedacht. Opeens be sefte ik: hé, dat moet politie zijn geweest. Zoiets schiet je plotseling te binnen. Ja, inderdaad, even later werd ik aangehouden. Ik moest mee naar het bureau. M'n verlich ting deugde niet. Of het nou m'n voor- of m'n achterlicht was, dat weet ik niet meer. Gebruikten ze een megafoon? O, dat kan wel, maar zoals ik al zei: ik hoorde een stem en wat er gezegd werd, heb ik niet meegekregen". Op ironische toon liet de officier van justitie weten dat hij zich wel kon indenken dat de jon geman een en ander eens even rustig had moeten overden ken. Met andere woorden: mij neem je niet in de maling. Uit de woorden van-de rechter viel op te maken dat hij er ook zo over dacht. Veertig gulden boete. Zenuwachtig Sommige mensen zijn vreselijk geslepen. Ze maken een verle gen indruk, maar ondertussen. Ze hebben zich nog niet omge draaid om de zaal te verlaten of op hun gezicht verschijnt een grote grijns, van oor tot oor. Toneelspelers bij uitstek. Anderen voeren geen drama op; die zijn echt zenuwachtig, ver legen. Zoals de man die gister morgen moest voorkomen om dat hij in een auto had gereden terwijl z'n rijbewijs was verlo pen en omdat hij geen WA-ver- zekering had gehad. Het was een ontroerend tafereel en het verliep als volgt. Nadat de officier een boete had geëist van zeshonderd gulden, waarvan vijfhonderd voor waardelijk, zuchtte de ver dachte even. Hij zei vervol gens: "Hoe moet ik die zeshon derd gulden nou betalen met m'n uitkering van vijftienhon derd per maand?" De rechter legde hem uit dat hij geen zeshonderd gulden moest betalen, maar honderd; dat an dere geld was voorwaardelijk, hing hem dus boven het hoofd als waarschuwing. En toen zei de rechter iets wat hij wel vaker zegt. Het is een zin waarmee hij zoveel wil zeggen als: En wat is hierop uw com mentaar? Die zin luidt: Wat zegt u dan? De verdachte was zo zenuwach tig dat de betekenis van deze zin hem ontging. Even was hij weer een klein jongetje dat be straffend wordt toegesproken door z'n vader, omdat hij het koekje van tante Ada zonder iets te zeggen aanneemt: "Wat zeg je dan?" De verdachte antwoordde be deesd: "Dank u wel". LEIDEN De Leidse antropoloog Roger Busschots maakte vorig jaar de videoproduktie 'De Weg van de Thee' en kreeg hiervoor onlangs in slot Loevestein de Sony Video Award toegekend. Deze jaarlijkse onderscheiding wordt toegekend aan de maker van een educatief videoprogramma van uitzonderlijke kwaliteit, dat in Nederland is gemaakt. Dit jaar maakten A. Gisolf (voorzitter en televisie-pro grammamaker), R. Groot (directeur Film en TV aca demie) W. Speelman (hoofd TV Stichting Film en Wetenschap), F. Maks (voormalig hoofd van de AV- dienst van Shell en de Erasmus Universiteit) en H. de Wildt (Wereldomroep) deel uit van de jury. De prijs bestaat uit een sculptuur en een reis ter waarde van 7500 gulden. Ambtenaar Reinholdt, directeur radio tv en pers op het ministerie van wvc, reikte de prijs uit. 'De Weg van de Thee' (tijdsduur: 42 minuten) laat in zijn geheel een Japanse theeceremonie zien, opge voerd in het Japanse theehuis van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden. Aan de hand van een tekst uit de roman 'Rituelen' van de Nederlandse schrijver Cees Nooteboom worden de handelingen en de voorwerpen belicht, die bij deze ceremonie horen. Het uiteindelijke resultaat kwam tot stand als co-produktie van het museum voor volkenkunde en het Audiovisueel Centrum van de Leidse univer siteit. Wie voor de Morspoort staat kan het kleine, Japanse gebouwtje in de fraaie tuin van het museum zien. Daar heeft elk jaar een theeceremonie plaats. Om deze gebeurtenis overzichtelijk op beeldband vast te leggen, werd ten behoeve van de camera een raam uit het huisje gehaald. Dat was niet zo'n probleem, omdat het Japanse theehuis een geprefabriceerd ge bouwtje is. Volgens Roger Busschots een voorbeeld van harmonieus samengaan van de hedendaagse Ja panse technologie met een eeuwenoude Japanse traditie, de theeceremonie. Tegenwoordig is het drinken van thee over de hele wereld een alledaagse gewoonte geworden. Het vond zijn oorsprong in India, de bakermat van het Boeddhisme en werd ook in Birma populair. Vanuit Birma verbreidde het zich geleidelijk naar het zuiden en noorden van China en vervolgens naar Korea. Men zegt dat de priesters uit het Verre Oos ten thee dronken om tijdens meditatie-oefeningen in tempels wakker te blijven en zich beter te concen treren. Het drinken van thee droeg bij tot de sfeer waarin de geest tot rust kon komen. In Japan zijn vandaag de dag nog zes grote, traditione le theescholen. Elke school heeft een eigen vorm van thee schenken ontwikkeld en draagt die uit. Een van die scholen heet de Enshu School of Tea. In de videoproduktie vertelt Kobori Sokei over de ach tergronden van de theeceremonie. Sokei is een rechtstreekse afstammeling van Koburi Enshu, stichter van de Enshu School. 'Ik schrok geweldig toen ik hoor de dat ik de eerste prijs gewon nen had met de film 'De Weg van de Thee'. Zoiets had ik totaal niet verwacht. Maar het betekent voor mij wel een aanmoediging voor de manier waarop ik nu be zig ben". door Roel Zaadnoordijk Met zachte, vriendelijke stem, doorspekt met zuidelijke accen ten, vertelt Roger Busschots dat zijn manier van werken niets te maken heeft met journalistiek en doelgroepgerichtheid. "Ik kom oorspronkelijk uit Ant werpen, maar in Nederland wa ren de vooruitzichten op werk gunstiger dan in België, ook op audio-visueel gebied. Daarom kwam ik in 1967 naar Leiden voor m'n studie culturele-antro- pologie. Eén van de specialisa ties daarin was etno-cinemato- grafie. Zo kon ik miin vak als filmer blijven uitoefenen, ook na mijn afstuderen in 1975". Busschots heeft zelf nooit een spe ciale opleiding gevolgd om film maker te worden. Hij vindt dat iets wat niet iedereen kan leren. "Het filmmaken is een merk waardig vak, je moet er talent of feeling voor hebben. Ik geef cur sussen en dan merk je hoe groot het verschil kan zijn. De een ziet dingen snel, die denkt visueel, de ander heeft het na een jaar nog niet door. Het moet in je zitten". Dat het filmen in hem zat, merkte hij toen hij samen met zijn twee lingbroer aan de arm van zijn va der voor het eerst een bioscoop binnenging. "Wat schrok ik toen zeg! Die film, het was een western, maakte enorme indruk op me. Dat je in een donkere zaal een prairie te voorschijn kon toveren, com pleet met cowboys! Dat moment heeft voor mij en mijn broer denk ik gezorgd voor onze inte resse in de film. Wij wilden dat nader onderzoeken. Ons leven heeft tot voor een aantal jaren ge leden vrijwel parallel gelopen. Als kind kregen we van ons vader een filmcamera met zo'n op- windveer. Daarmee gingen we op pad en op een keer - ik denk dat we twaalf jaar waren - film den we in de Antwerpse haven. We schoten beelden van het atoomschip De Savanna en hoe dat schip aanlegde. Dat zou te genwoordig zwaar verboden zijn, maar dat kon toen nog. Chrono logisch klopten onze plaatjes heel aardig. Jammer is alleen dat we alle filmpjes die we in onze jeugd gemaakt hebben tijdens een verhuizing zijn kwijtge raakt". Enthousiasme Nu, 23 jaar later, is een videopro duktie van Busschots bekroond met de Sony Video Award. Toch weet hij dat dat niet komt door allerlei gigantische uitschieters van sublieme vondsten. "De produktie is met enthousias me tot stand gekomen. Daarvoor ben ik onder anderen mijn regie assistent en cameraman Michiel Hekkens erg dankbaar. Ik heb Leidse Belg Roger Busschots met zijn prijs: "Dat geld ben ik al kwijt aan één minuut film. Zo duuir is dat". (foto Holvast) me met hart en ziel op het onder werp gestort en ben als beeldend kunstenaar geïnspireerd geraakt door de Japanse grafiek. Maar ook heb ik veel waardering voor zo'n theeceremonie waar respect voor de natuur, de geluiden en schoonheid zo centraal staat. Als antropoloog ben ik niet xalleen emotioneel, maar ook weten schappelijk betrokken bij dit ri tueel. Daarom duurt de ceremo nie in de film 28 minuten, dat is in werkelijkheid ook zo. De Westerse journalistieke manier zou zijn: hoogtepunten eruit ha len, kort houden en er verder een kernachtige documentaire van maken. En dat zou afbreuk doen aan het onderwerp. Ik denk dat de jury dat onderscheid gelukkig goed gezien heeft", zegt Roger. Even lacht hij als wordt gevraagd wat hij met z'n prijs van 7500 gul den gaat doen. "De prijs is mooi en ik ben er best wel trots op. 't Is een eer en ik zal het zeker aan wenden om een nieuw produkt te maken. Maar ach, dat bedrag ben ik al kwijt aan één minuut film, zo duur is dat". Leidenaar Jan Krul overleden LEIDEN - De Leidse opkoper Jan Krul, een markante figuur in het stadsbeeld, is gisteren op 75-jari- ge leeftijd overleden. Hij was reeds enige tijd ziek. Krul bracht een groot deel van zijn leven door in een oud huisje aan de Vrouwenkerkstraat in de Camp, dat hij kort geleden moest verla ten wegens sloopwerkzaamhe den ter plaatse. Krul vertelde zijn indringende le vensverhaal enkele jaren gele den in een Kerstbijlage van deze krant. Na jarenlang in weeshui zen en pleeggezinnen te hebben vertoefd, werd de vrije handel zijn beroep. Zijn visitekaartje luidde cynisch: 'Jan Krul, handel in List Bedrog. Inkoop van ge stolen goederen. Beleefd aanbe velend'. Zijn levensfilosofie luid de: acht uur werken, acht uur drinken, acht uur slapen. Hij was een zeer geziene figuur in tal van Leidse café's. "Dat komt omdót ik altijd onderhoudend ben", zei hij destijds. Jan Krul zal vrijdagmorgen om 10.30 op de begraafplaats Rhijn- hof ter aarde worden besteld. LEIDEN - Overleden: M.C. Nulkes, (1904) vrl. geh. gew. met N. Meeuwenoord, J.G. van Vliet, (1910) man, B. Bowles, (1983) man, C. Sin- teur, (1914) vrl. geh. gew. met J.H. Philippo, L. van Tilburg, (1910) man, G. Kerssens, (1916) vrl. geh. gew. met J. van Baar, H.J. van Kasterop, (1907) man, G. van Haestregt, (1919) man, J.C. Berg, (1907) man, J.H. Ouwe hand. (1937) man, P.J. Diels, (1897) man. I.J. Vioen, (1913) vrL geh. gew. met J.M.G. Julien, C. Ranselaar, (1900) vrl. geh. gew. met H. van Riet, N. van Dam, (1931) vrl., J.A. Boon, (1904) vrl. geh. gew. met D. de Wolf, J.A.A. Simonis, (1909) man, B. van Gelder, (1920) man, J. de Graaf, (1925) man, P.L. Turk, (1908) vrl. geh. gew. met W.P. Nederstigt. J. Troost, (1910) vrl. geh. gew. met N. van Oort, H. de Roode, (1920) man, F. Reijneveld, (1902) vrl. geh. gew. met N.H. van Leeuwen, P. Kanbier, (1890) man, P.J.M. Vekemans, (1912) man, J. Wij- nands, (1904) man, P.M. Buitelaar, (1929) vrl. echtg. van H.T. Verboom, W. Berkheij, (1913) man, J. Aande- wiel, (1938) vrl. echtg. van A. Schaap LEIDEN - Gehuwd: P. van Houten en G.J. Kok, R. Faas en J. Stolk, J. Bontje en Y. Ruiter, Th.J.M. van Giezen en G.M.H.J.E. Wallaart, P. Bodijn en J. Straathof, D.M. van Bra- kel en O.C. van Heumen, G. de Reus en H.W. van der Linden, M.J. van Goozen en I. Smit in bibliotheek LEIDEN - 'Cuba 25 jaar bevrijd', dat is het thema van de verschil lende exposities dié tot 12 juni in de Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat 4 worden gehouden. De organisatoren schrijven: "De tentoonstellingen geven een in druk van hoe Cuba van een straatarm, onderontwikkeld en uitgebuit land is omgevormd tot een van de belangrijkste leiders van de Derde Wereld". De volgende tentoonstellingen zijn te zien: tekeningen van Cubaan se kinderen; foto's van Osvalde Salas; foto's met als thema 25 jaar revolutie; reproducties van de schilder Mariane Rodriguez; reproducties van de schilder Re- né Portocarrero; Cubaanse boe ken die allerlei aspecten van de Cubaanse samenleving belich ten. In Augustinus zal vanavond een Cubaanse maaltijd worden geserveerd. Aansluitend is er een avond over onderwijs op Cuba. De avond begint om acht uur. Groene partijen De deelname van 'groene partij en' aan de Europese verkiezin gen is het onderwerp van een actualiteitencollege dat het Studium Generale van de Leid se universiteit vanavond houdt. Drs. C.P. Bons van het Sociologisch Instituut, die een proefschrift voorbereidt over 'Die Griinen' in West-Duits- land, zal een inleiding houden. Vervolgens is er een forumdisc- cussie met als deelnemers Roel van Duyn namens de combina tie CPN/GPN/PPRJPSP, Vic Langenhoff van de Europese Groenen en een spreker van de PvdA. De discussie staat onder leiding van dr. R.B. Andeweg, wetenschappelijk medewerker van de vakgroep Politieke We tenschappen aan de Leidse universiteit. Het college wordt gegeven in het Centrale Voor zieningengebouw aan de Cle- veringaplaats 1 en begint om acht uur. Kruisraketten De basisgroep Leiden houdt van avond de laatste informatiebij eenkomst over de blokkade van de kruisrakettenbasis in Woensdrecht op 1, 2 en 3 juni. Adres: Korte Mare 24; aan vang: acht uur. Popmuziek In de Koets-o-theek aan de Kruis straat speelt woensdagavond de groep 'Fox the Fox' die mo menteel met de single 'Precious Little Diamond' in de top-veer- tig staat. Fox the Fox bestaat uit zes personen: zanger/gita rist en oprichter Berth Tamae- la, Robbie Brans (drums), Sil houette Musmin (keyboards en tevens tekstschrijver), Roy Kus- hel (keyboards), Kier v.d. Werf (gitaar) en Gino Jansen (bas). De discotheek gaat om half ne gen open. Duivensport Uitslagen wedvluchten uit Cor- beil. De Reisduif. In concours 260 dui ven. 1, 10 K. v.d. Berg; 2, 8 W. Kop; 3 W. v.d. Hoogt; 4, 5 W. Tolboom; 6 Fokker-Van Leij- den; 7 N. de Groot en zn.; 9 G. Jongbloed. De Rijnklievers. In concours 272 duiven. 1, 4, 6,7, 8 J. Kok; 2 J. van Leyden; 3 J. v.d. Wal; 5 P. Juffermans; 9 P. v.d. Wal; 10 P. Veelenturf Het Oosten. In concours 202 dui ven. 1 T. van As en zn.; 2, 7, 9 H. Adali; 3, 8 C. v.d. Berg; 4, 6 J. Smit en zn.; 5 P. van Duyl; 10 B. van Putten. De Blauwkras. 1, 6 A. van Holst; 2, 8 J. Franken; 3, 9 R. Ver hoogt; 4, 10 P. Landensbergen; 5.10 P. Gijsman en zn.; 7 J. v.d. Meijden. LPC. In concours 158 duiven. 1,5, 6 Schouten-Verhagen2, 8 J. Staffelen; 3, 9, 10 J.H. Pen en zn.; 4 C. v.d. Horst; 7 J. v.d. Meijden. P.V. Leiderdorp. 1, 4 P. Sloos; 2 D. van Seggelen; 3. 9 comb. Reijka; 5 J. van Alphen; 6 comb. B en G; 7, 8 F. van Heus- den; 10 J.C. Knijnenburg. Montessori In het kerkelijk centrum De Re genboog in de Merenwijk wordt vanavond een informa tiebijeenkomst gehouden over het montessori-onderwijs. Spreekster is mevrouw Rietje v.d. Stek. aanvang acht uur. Aanleiding is het feit dat de Apolloschool volgend school jaar een montessorischool wordt. Zeehondencreche Medewerkers van de zeehonden creche in Pieterburen houden woensdagavond een lezing over het milieu in de Wadden zee en over de opvang en ver zorging van zeehonden. Zij doen dat op uitnodiging van de Dierenbescherming afdeling Leiden en omstreken in Wiener- wald aan de Steenstraat (aan vang acht uur). Voor de pauze worden er dia's vertoond, na de pauze is er gelegenheid tot vragenstellen. De Leidse die renbescherming zal na afloop een bedrag van 1500 gulden overhandigen aan de medewe- kers. Hanepoelloop Op Hemelvaartsdag, donderdag, organiseert gymnastiekvereni ging Harambee uit Rijpwete- ring in samenwerking met de Leidse atletiekvereniging De Bataven voor de dertiende keer de jaarlijkse Hanepoelloop. Deelnemers kunnen zich tussen kwart voor tien en kwart voor elf inschrijven op het Hertogs park aan de Oud-Adeselaan in Rijpwetering. De start van de halve marathon is om elf uur, evenals de tién kilometer; de deelnemers aan de vijf kilome ter gaan tien minuten eerder weg. Europees Parlement Het Stedelijk Volwassenenwerk van het Leidse Volkshuis orga niseert vanavond een informa tiebijeenkomst over de op 14 ju ni te houden Europese verkie zingen. Nico Portegijs, mede werker van de Stichting Bur gerschapskunde (Nederlands Centrum voor Politieke Vor ming) zal aan de hand van dia's of een film een inleiding houden over het Europees Par lement en vragen daarover beantwoorden. De bijeenkomst duurt van acht tot tien uur. Sluizen De uitwateringssluizen van Kat wijk zijn onderwerp van een lezing die drs. J.E.A. Boom gaard, archivaris van het Hoogheemraadschap van Rijn land, vanavond houdt op uit nodiging van de Vereniging Oud-Leiden. Aan de hand van dia's en kaarten zal hij een aantal plannen uit de zestien de tot en met negentiende eeuw nader toelichten, speciaal die met betrekking tot de belangen van de stad Leiden en de plan nen voor de droogmaking van het Haarlemmermeer. De le zing wordt gehouden in de gro te zaal van de Technische Dienst van het hoogheemraad schap, Breestraat 48, aanvang kwart over acht. Kinderfilms De kinderfilmmiddag in de Ka pelzaal van K&O, Hazewind- steeg, bevat woensdag de komi sche film 'Het Spookhuis' en een uitgebreide serie teken films met striphelden als Su permuis en Little Roquefort. Aanvang half drie. Emancipatie Het Vrouwen Emancipatie Steunpunt (VES) van de pro vincie Zuid-Holland houdt vanavond een informatiebij eenkomst in het Vrouwenhuis aan de Hooigracht 79. De be doeling is voorlichting te geven over het werk van dit vrouwen bureau, dat gevestigd is aan de Westvest 139 in Delft, tel. 015- 136140. De aanvang vanavond is om acht uur. Hengelsport Visvereniging VOP '74 hield een wedstrijd in de Rijn. Uitslag: 1 F. Reijken 3920 gram-17 stuks, 2 J. Heijmans 2700-8, 3 J. Kok- kedee 2520-8, 4 G.J. Kokkedee 1500-12,5 S. Kokkedee 1300-5,6 P. Aben 908-6. 7 K. v.d. Vliet 1100-5, 8 C. Meier 980-5, 9 A. v.d. Meij 880-5, 10 A. Segijn 1700-3.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4