Steeds Opknapbeurt Leidse Volkshuis verkeert opnieuw in impasse U hoeft uw geld niet meer vast te zetten als u n hoge rente wilt. Raad aanvaardt migrantennota 'Aantal burgerraadslieden van twee op drie brengen Aanleg busbaan Leiden-Zoeterwoude Plan veel duurder dan gemeente wil DINSDAG 29 MEI 1984 Tarief vuil verbranding gaat omlaag LEIDEN - De diverse gemeenten die hun vuil dumpen bij de Leid- se vuilverbranding gaan in 1985 minder betalen. Dat blijkt uit de begroting voor 1985 van de Ge meenschappelijke Vuilverwer king voor Leiden en omgeving. De verlaging per ton bedraagt vijf gulden. Voor de gemeente Lei den betekent die verlaging een besparing van ongeveer 175.000 gulden, voor Leiderdorp pakweg 35.000 gulden en voor bijvoor beeld Sassenheim 25.000 gulden. Ook grote particulieren gaan min der betalen. Nu moeten ze nog 11,30 gulden neerleggen voor honderd kilo vuil, volgend jaar wordt dat 10,80 gulden. Het tarief voor de 'kleine aanbie ders' - vijftig kilo of minder - blijft gelijk: vijf gulden. SURINAMESTRAAT. De Surina- mestraat in de Kooi wordt nog dit jaar herinricht en geasfal teerd. De gemeente wil een aan tal verkeersremmende maatrege len nemen. Op 4 juni wordt over de plannen in clubhuis De Mirt/ Honken een informatie-avond gehouden. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN - Wethouder Peters heeft gisteren de eerste handeling verricht voor de aanleg van de busbanen tussen Leiden en Zoeterwoude. Peters deed dat op de Plantage, een van de drie plaatsen waar nu is begonnen met het werk. De aannemer gaat vrijwel overal de riolen vernieuwen, waarna de wegen Hoge Rijndijk, de Plantage, het Levendaal, de Korevaarstraat en de St. Jorissteeg opnieuw ingedeeld en bestraat worden. Het werk zal ongeveer een jaar in beslag nemen. (foto Holvast» LEIDEN - In de nu al zeven jaar slepende kwestie over het opknappen van het Leidse Volkshuis is opnieuw een impasse onstaan nu de plannen zijn begroot op bijna drie miljoen gulden. De gemeente wil slechts 1,8 miljoen voor de renovatie uittrekken, een bedrag dat op grond van de oude, globale begroting is bepaald. Opnieuw botsing tussen SP en overige partijen LEIDEN - De Leidse gemeente raad is gisteravond (uitgezon derd het SP-raadslid Vergeer) akkoord gegaan met de migran tennota, de nota waarin het be leid voor de komende jaren ten opzichte van de minderheden is vastgelegd. De wijzigingen, die vooral door klein links en D'66 waren ingediend, werden voor een groot deel door het college overgenomen. De behandeling spitste zich gister avond wederom toe op het stand punt van het SP-raadslid Ver geer. De SP wil dat de buitenlan ders kunnen kiezen: of hier blij ven, maar dan moeten ze zich wel aanpassen, of terug naar hun eigen land, maar dan wel met fi nanciële steun van de Neder landse overheid. In een vorige vergadering van de gemeente raad had het WD-raadslid De Vries de SP al betiteld als "de Centrumpartij van links". Het PSP-raadslid De la Mar was het daarmee niet eens. Er kan per de finitie geen linkse Centrumpartij bestaan, aldus De la Mar, omdat linkse partijen juist opkomen voor de groepen die door die par tij in de hoek worden gedrukt. Bovendien maakte De Vries vol gens De la Mar de fout de SP tot de linkse partijen te rekenen. De la Mar zag overigens wel over eenkomsten tussen de SP en de Centrumpartij. "De Sp wakkert vooroordelen aan door ze niet te "bestrijden. En de SP benadrukt de negatieve zaken van de bui tenlanders", aldus De la Mar. Bo vendien stelt de SP, evenals de Centrumpartij, dat zij "de eerste en enige partij is die een eind wil maken aan... Dat zijn regelrechte leuzes van de Centrumpartij", vond De la Mar. Hij noemde de SP dan ook "een gevaar voor de buitenlanders". Strijd Vergeer was het duidelijk niet eens met de opmerkingen van De la Mar en De Vries, die ook door de andere partijen werden gemaakt, zij het in wat vriendelijkere be woordingen. "Janmaat en zijn trawanten vinden dat alle niet- blanken moeten oprotten. Dat is niet het standpunt van de SP", aldus Vergeer, die vond dat De Vries en De la Mar het "wel erg bont hadden gemaakt met hun Begeleidingscommissie: werkdruk te groot LEIDEN - Het Instituut Burger raadslieden moet met een derde burgerraadsman/ of vrouw wor den uitgebreid. Dat vindt de be geleidingscommissie van het in stituut, die in een brief aan B en W subsidie vraagt om het aantal formatieplaatsen op drie te kun nen brengen. De commissie dringt aan op een spoedige beslissing, omdat de werkdruk voor de huidige twee burgerraadsvrouwen te groot wordt. Het is niet verantwoord volgens de beleleidingscommis- sie te wachten tot een (nog in te stellen) werkgroep die de rechts hulp in de gemeente onder de loep moet nemen, rapport heeft uitgebracht. De burgerraadsvrouwen hebben het de laatste jaren veel drukker gekregen. Dat blijkt uit cijferma tige vergelijkingen die de bege leidingscommissie heeft ge maakt. Zo is het aantal hulpvra gen in 1983 in vergelijking met 1981 met 43 procent toegeno men. "Deze toename heeft een directe relatie met de economi sche crisis, waardoor veel men sen voor het eerst geconfron teerd worden met werkloosheid en/of daling van inkomsten bij een toename van de kosten van levensonderhoud". De groeiende drukte heeft er vol gens de begeleidingscommissie toe geleid dat de burgerraadslie den veel van het werk in hun vrije tijd moeten doen. "Gemid deld werken beiden drie avond en per week over. Dit overwerk kan niet of nauwelijks in vrije tijd worden gecompenseerd. Noodgedwongen heeft het Insti tuut Burgerraadslieden perio diek de spreekuren moeten slui ten om de werkvoorraad enigs zins op een verantwoord peil te kunnen houden". Van het 'signa leren' van veel voorkomende problemen, naast hulp verlenen ook een taak van de burgerraads lieden, komt niet veel meer te recht. "Deze ontwikkelingen zijn voor ons als begeleidingscommissie reden geweest om aan de nood rem te trekken. Incidenteel over werk is acceptabel en zelfs in ze kere zin inherent aan de functie van burgeraadsman/-vrouw. Structureel overwerk gaat echter ten koste van de gezondheid van ADVERTENTIE De Giro Plus Rekening is een aan trekkelijke spaarvorm van de Amro Bank. U profiteert van een hoge rente en toch kunt u over uw spaargeld beschikken wanneer u dat wilt. Dat is handig als u onverwachts een rekening moet betalen of spaart voor iets speciaals. Want van uw Giro Plus Rekening kunt u elke maand f 3.000- op nemen (of meer tegen 1% kosten). Inleggen en opnemen gaat heel een voudig via uw bank- of girorekening. Bij elke Amro Bank kunt u direct zo'n spaarrekening openen. Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt. loze, ongenuanceerde kreten". Hij stelde bovendien dat de werkelijke strijd tegen het kapi talisme alleen kan worden ge vochten als alle mensen in de zelfde situatie zouden verkeren. Buitenlanders moeten zich dus aanpassen, aldus Vergeer. Vol gens hem was dan ook gelijk alle de voedingsbodem voor racisme en discriminatie verdwenen. Maar de rest van de gemeenteraad was het totaal niet eens met de standpunten van Vergeer. Het ging zelfs zover dat de door Ver geer ingediende moties door hem moesten worden ingetrok ken. Geen enkel raadslid wen sten de moties mede te onderte kenen, hetgeen nodig is voor het in stemming brengen. "Ik moet constateren dat de politieke moed ontbreekt om mijn moties te ondersteunen", zei hij, waarop De la Mar antwoordde: "Nee, het ontbreekt u aan politieke moed om ondersteuning van uw mo ties te vragen". En De Vries: "Het gaat niet om politieke moed, maar om politieke duide lijkheid. Duidelijkheid om te la ten zien hoe wij er over denken". Hoe dit gat van ruim één miljoen gulden moet worden overbrugd, is nu de grote vraag, waarover het Leidse Volkshuis vanmiddag met wethouder Van Dongen (on derwijs, samenlevingsopbouw en emancipatie) is gaan praten. Peter van Swieten van het Leidse Volkshuis vindt dat Van Don- gens voorganger. Peters, haar met de gebakken peren laat zit ten. Want op het moment dat Pe ters het wethouderschap van zijn voorganger Van Dam overnam, was alles in kannen en kruiken. Het Leidse Volkshuis was name lijk, onder Van Dam, akkoord ge gaan met nieuwbouw. Dat ging overigens met veel vijven en zes sen gepaard, want liever bleven de medewerkers in het oude, op te knappen gebouw zitten. Maar Van Dam had hen voor de keuze gesteld: voor opknappen krijgen jullie één miljoen, voor nieuw bouw stel ik twee miljoen gulden beschikbaar. Aangezien opknap pen van het gebouw aan de Apo- thekersdijk toen al op 1,9 miljoen was begroot, koos het Leidse Volkshuis schoorvoetend voor nieuwbouw. Wethouder Peters draaide de boel weer helemaal terug. "Van het begin af aan heeft hij erop aange drongen te verbouwen, in de waan dat dat goedkoper zou zijn dan nieuwbouw", aldus Van Swieten. Emotionele band Gemeenteambtenaar Richelle zegt dat er meer overwegingen waren voor Peters om vóór verbouwing te kiezen. "Het Volkshuis is groot geworden in het pand waarin ze nu zitten. Dat vormt een emotionele band met het monumentale pand. Inmiddels was het op dat moment ook dui delijk geworden dat nieuwbouw aan het Ir. Driessenplein niet alle buurten tot tevredenheid zou stellen. Verder zou het pand aan de Apothekersdijk moeilijk te slijten zijn. De gemeente zou dan weer met een leeg pand me exploitatiekosten in haar maag komen te zitten", aldus Ri chelle. Er werd dus besloten te verbou wen en de gemeente trok er 1,8 miljoen voor uit. In het Leidse Volkshuis gingen medewerkers en 'bewoners' om de tafel zitten om hun eisen nu allemaal eens op papier te zetten. Van belang was dat in het twee verdiepingen tellende gebouw een lift zou ko men. Vooral bij het volwassenen- werk komen veel oudere men sen, sommigen in rolstoelen, en die zouden ook van de tweede verdieping gebruik moeten kun nen maken. Bovendien zou de beschikbare ruimte beter moe ten worden verdeeld, zodat een goede afscheiding zou kunnen komen tussen de werkgebieden van het Leidse Volkshuis: Stats (jongerenwerk), het club- en buurthuiswerk en de volwasse neneducatie. Door het wegbre ken van een steunmuur zou een stuk gang bij een lokaal kunnen worden getrokken. Het club- en buurthuiswerk zou in dat geval kunnen beschikken over 150 vierkante meter, een eis die ook de gemeente had gesteld. Met dit pakket ging de gemeente-archi tect aan het werk en kwam toen uit op drie miljoen gulden. "De gemeente is er voortdurend op uit geweest goedkoop uit te zijn. Maar wij willen dat de gemeente het probleem nu eens serieus neemt. Ze kan niet zeggen: ga het gebouw nu maar verbouwen, maar je krijgt niet meer dan 1,8 miljoen. Want met dat bedrag voldoet het gebouw niet aan de eisen, die ook de gemeente stelt", aldus Kees Schouten van het Volkshuis. 1 Minder luxe Ambtenaar Richelle heeft een an dere uitleg van de begroting: "Wethouder Peters heeft steeds gezegd: wanneer men de lift wil, moet er maar minder luxe in an dere zaken worden gestopt. Dan moet de grote zaal bijvoorbeeld minder grootscheeps worden aangepakt. Verder moet er een concreet benuttingsplaatje van alle activiteiten worden ge maakt. Dan zou je tot de consta tering kunnen komen dat be paalde ruimten door meerdere werksoorten kunnen worden be nut". Een blik op de begroting leert dat de aanleg van een lift 150.000 gul den kost en wijziging van inde ling van het gebouw ruim een half miljoen. Opknappen van de grote zaal kost bijna drie ton. De door het Volkshuis gewenste overkapping van een binnen plaats is eveneens op bijna drie ton begroot. Bij elkaar opgeteld is dat een bedrag van ruim 1,2 miljoen. Het ziet ernaar uit dat op deze posten zal moeten wor den beknibbeld om de kloof tus sen de door de gemeente be schikbaar gestelde subsidie en de gemaakte begroting te over bruggen. Beide partijen zullen water in de wijn moeten doen. Maar de gemeente heeft duide lijk laten weten beslist niet bo ven de 1.8 miljoen uit te willen. Het Leidse Volkshuis wil een goed opgeknapt gebouw met voldoende voorzieningen. Peter van Swieten: "Met 1,8 miljoen hebben we wel een mooi pand, maar dat beantwoordt dan niet aan de doeleinden". de burgerraadsvrouwen", schrijft de commissie aan B en W. Door de drukte wordt ook de hulpverlening zelf slechter, vol gens de commissie: "Noodge dwongen ontstaat de neiging eer der af te gaan op informatie van (deskundig veronderstelde) der den en wordt geen tijd vrij ge maakt zelf de dcoumentatie door te spitten". De begeleidingscommissie heeft zich bezonnen op mogelijkheden om de werkdruk te verminderen, door bijvoorbeeld het werkter rein te beperken, eerder door te verwijzen naar andere instanties, spreekuren te laten vervallen enz. Maar al deze mogelijkheden leiden tot een beperking van de dienstverlening, "iets wat gezien de toenemende hulpvraag een ei genaardig soort 'oplossing' is". Conclusie van de commissie: al leen uitbreiding van het aantal formatieplaatsen kan soelaas bieden. Waarbij zij opmerkt dat de werksituatie voor de twee burgerraadsvrouwen wel aan zienlijk is verbeterd dank zij de verhuizing van het pand aan de Koornbrugsteeg naar Breestraat 92. Sen mei fcclcnik btadblteefcl Maatwerk (1) "O, je moet de schoenenfrik heb ben", zegt een oudere man als we een tijdje tevergeefs naar het huis van Sjaak Kerstjens hebben gezocht. "Ze hebben er de raarste namen voor", weet Kerstjens even later, "De man van die kromme schoenen, dat soort dingen". Misvattingen waar hij zich behoorlijk over kan opwinden. Velen kennen Sjaak Kerstjens, weinigen weten wat zijn werk van orthopedisch schoenma ker inhoudt. "Schoenen ma ken voor mensen die min of meer gehandicapt zijn", is zijn eigen definitie. "En men weet niet half hoeveel mensen daar last van hebben". Twaalfeneenhalf jaar plus een dikke week is Kerstjens voor die mensen in touw, de laatste jaren aan de Pieterskerk gracht. Het huis aldaar is be zaaid met bloemen, afgelopen zaterdag vierde Kerstjens z'n jubileum en een groot deel van de clientèle nam een bloemetje mee. "En werkelijk: aan de meeste mensen kon je niet zien dat ze iets aan hun voeten heb ben". Daarmee zijn we precies waar Kerstjens ons hebben wil. "Of zwart of bruin, je ziet het al van meters af', karakteriseert hij de 'normale' schoenen voor mensen met een voethandicap. "Het moet vooral lelijk zijn". Kerstjens daarentegen pro beert enige sierlijkheid in zijn maatwerk aan te brengen: "Modellen, kleuren. Zoeken naar leuke oplossingen. In goed overleg met de klant zelf'. Hij laat wat schoenen zien, waar je inderdaad niet direct een voet met problemen in ziet ver dwijnen. "De mensen zijn vrij er geworden", verklaart Kerst jens de grote behoefte ("Ze ko men van overal bij mij") aan een modieuzere schoen. Toch is het diezelfde mode die Kerstjens aan zijn klanten kring helpt. "Voetafwijkingen kun je in een vroeg stadium oplossen", doceert hij. "Pro bleem is dat de meeste kinde ren, zeker meisjes, als ze een maal dertien, veertien jaar zijn alles aantrekken wat verboden is. Gaan op compleet verkeer de schoenen lopen. Nou ja, lo pen, het is meer balanceren. Met als gevolg dat het steeds erger wordt". Welvaartsafwij- Sjaak Kerstjens geeft tekst en uit leg: "Men weet ncit half hoeveel mensen er proble men met hun voe ten hebben". (foto Holvast) kingen noemt Sjaak Kerstjens dat. Maatwerk (2) Sjaak Kerstjens is van kindsbeen opgegroeid met de orthopedi sche schoenmakerij. "Dat is echt van opa op vader en van vader op zoon gegaan. M'n broer zit ook al in het vak". Wel een voordeel zo'n vroege ken nismaking vindt hij, hoewel Kerstjens ook een opleiding heeft gevolgd. "Eerst in Duits land omdat er toen hier niets was en later ook nog een tijdje in Nederland". Aanvankelijk belandde Limbur ger Kerstjens (geen heimwee) op de Anna-kliniek. "Maar ik was waarschijnlijk niet zo ge schikt voor een baan van ne gen tot vijf', zegt hij daar zelf over. Dus begon Kerstjens een eigen zaak. Eerst aan de Oude Singel, later alweer een jaar of acht - aan de Pieterskerk- gracht. Een bordje in de tuin herinnert nog aan de vroegere bewoner: 'Club Romance'. Een verleden waar Kerstjens in het begin nogal wat mee te stellen had. "De praat ging dat ik nog steeds door ging met die sex- club en dat werd driftig ge loofd. Op een gegeven moment moest ik zelfs bij de toenmali ge wethouder komen. Ver boom was dat". Uiteindelijk kon hij de wethou der van zijn eerbare beroep overtuigen. 'O, u maakt van die. misvormd^, schoenen', zei de wethouder toen. Van die din gen. B.J. Geelzucht (2) Het Vrouwenplateau lijkt de geelzucht-aanval redelijk te hebben afgeslagen. Een kleine twee weken geleden werd het onkruid dat welig tiert op deze gewijde grond behandeld met een infrarood verdelgingsap paraat. Gerrit de Bruijn van In- frond Nederland bv. ontpopte zich als 'de grote vergeler'. Vol gens hem zou het onkruid na de eerste behandeling met zijn AD-Infron P60 geel uitslaan en na een tweede behandeling bij na helemaal van het plateau z(jn verdwenen. De Bruijn was door de reinigingsdienst naar Leiden gehaald om de nieuw ste milieu-, mens- en diervrien delijke verdelgingsapparatuur te demonstreren. Maar voorlopig slaat het plateau in De Camp nog bijna net zo groen uit als voorheen. Slechts op enkele plekken breken wat vaalgele plekken door. Vol gens Praet- en Filmhuisbaas Jan Boer, die uitkijkt op het plateau, is de gemeente in de maling genomen: "Die zoge naamde infrarood verdelger was gewoon een grasmaaier met een paar gasbranders er onder", vertrouwt hij ons in onvervalst Leidse toe Hoe dan ook, onze conclusie luidt voorlopig: onkruid ver gaat dus echt niet. Gerrit de Bruijn is het daar mee eens, al leen is er volgens hem wel sprake van een nuancever schil: "Onkruid vergaat niet echt". Zelfs niet als het wordt bestraald. "Was dat wel het ge val dan zou ik geen interviews meer geven aan het Leidsch Dagblad, maar alleen nog maar aan kranten als de New York Times en zo", laat hij er la chend op volgen. De Bruijn vindt ons wat te onge duldig. "Afgelopen zaterdag ben ik zelf in Leiden wezen kij ken en ik heb geconstateerd dat er al heel wat onkruid is verdwenen. Op 6 juni kom ik terug voor de nabehandeling en daarna is dat plein behoor lijk schoon. Dat verzeker ik". Wij blijven twijfelen al geven wc onmiddellijk toe dat wij nog zo groen als straatjesgras zijn als het op tuinieren aankomt. J.V.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3