'Een steen in de dorpsvijver' STAJ» Chefs blikken terug op 12 V2 jaar Alphens Dagblad DINSDAG 29 MEI 1984 DO/ST Aan de tafel zitten Jan Westerlaken, momenteel redacteur bij het Leidsch Dagblad - in 1971 pionier in Alphen - Henk de Kat, nu chef van de Delftse Courant, Jan Uitzet ter, eindredacteur op de binnenlandredactie van het ANP en Henk Houtman, de huidige chefredacteur van het Al phens Dagblad. De Rijnstreekeditie van het Leidsch Dagblad ging op 30 no vember 1971 onder de eigen naam 'Alphens Dagblad' van start en is momenteel de grootste regionale avondkrant in Alphen en de omliggende dorpen. In de twaalfeneenhalf jarige geschiedenis van het Alphens Dagblad hebben vier chefs de scepter gezwaaid over de redactie. In de serre van hotel-restaurant 's Molenaarsbrug aan de Rijn werd nog eens teruggeblikt op de nieuwsgaring in het nog niet eens zo grijze verleden, op de verstandhou ding met bestuurders van de oude stempel en de groeistui pen van Alphen. Jan Westerlaken begon in november 1971 bij het Alphens Dagblad en keerde na een tropenjaartje, dat tot septem ber 1972 duurde terug naar het Leidsch Dagblad. Hij werd opgevolgd door Henk de Kat die tot januari 1976 in Al phen bleef. Jan Uitzetter hield de chefstoel warm tot mei 1980, waarna Henk Houtman aan het bewind kwam, tot op heden. "Er was al langer over gepraat om wat in Alphen te beginnen. Tot het moment dat we met de Rijnstreekeditie in een televi siequiz kwamen. Het is toen in een stroomversnelling geraakt en het Alphens Dagblad ge worden. Ik ben thuis begon nen, boven, op een kamertje. Daar was het echt een bende. Mijn huis was net een zoete inval. Van 's morgens vroeg - tot 's avonds laat kwamen er mensen langs. Later betrokken we het stulpje aan de Juliana- straat, dat vroeger een kap perszaak was", bijt Jan Wester laken het spits af. Redactie en administratie van het Alphens Dagblad zijn daar nog steeds gevestigd. "We zijn begonnen met niks. Zonder archief. Het nieuws was aanvankelijk koetje-boe- nieuws dat in een Tante Betje- stijl in de krant kwam. De raadsvergaderingen werden wel gedaan, maar dat was toch frutselwerk. Driekwart van het nieuws in Alphen bleef liggen. Toch waren er nogal wat men sen die blij waren dat ze een uitlaatklep hadden. In Alphen had de Rijn en Gouwe immers de hegemonie. Wat die krant niet zinde werd eruit gelaten". Henk de Kat: "Dat pionierswerk van Jan is toen twee jaar voort gezét. Dat was in de tijd dat het oude lintdorp van vroeger met zijn kerkelijk georiënteer de bevolking - ineens een stadsbevolking binnen de grenzen haalde. Na een paar weken aftasten schreef ik een artikel, wat becommentarië rend, met het woord 'grijs' als kleurbepaler zowel voor de sfëer in de gemeenteraad als voor de pakken van de heren die er toen in overgrote meer derheid in zaten. Dat was wel even een steen in de dorpsvij- "Het Alphens Dagblad werd als een verfrissend element gezien in die gemeenschap. Ik denk dat het AD die functie van wekker en wakkerhouder nog steeds heeft. Je kreeg wel al gauw de naam, juist doordat de krant dat andere geluid liet ho ren, alleen maar uit te zijn op protest en linkse geluiden. Het was natuurlijk moeizaam om duidelijk te maken dat niet het stommetje spelen van de zwij gende meerderheid het nieuws is, maar vaak datgene wat een oppositie heeft te zeggen". Sabel "De commissaris Van Voorden van de politie ging in die tijd naar recepties in zijn deftige pak en met zijn sabel langszij. Die kwam altijd samen met de burgemeester. Over bromsnor gesproken", haalt Jan Uitzet ter lachend herinneringen op. "En dan was je lucht voor hem. Dan keek hij je niet aan", lacht Jan Westerlaken mee. Henk de Kat: "Dat was ook de tijd van netjes bidden voor de raads vergadering". De chef van de Delftse Courant meent dat het Alphens Dag blad in die tijd baanbrekend werk heeft verricht. "Als er een plan was voor de bouw van een kantoorflat bij de Julianabrug, dan bemachtigde het AD een tekening die het zien hoe het ging worden. Die voorinforma tie maakte dat mensen wisten wat er gebeurde en dat die hele besluitvorming meer in het daglicht kwam". "Over die flat gesproken", herin nert Jan Westerlaken zich, "daarbij stond op de plaats waar nu het christelijk lyceum staat, een snackbar. Daar kwam een keer een soldaat, die stikte zowat de moord in een kroket. Ze hebben in allerijl een arts moeten laten komen die die vent op zijn kop heeft gezet en ermee heeft staan Vier redactiechefs van het Alpheus Dagblad bekijken aan de stamtafel nog eens hoe het er twaalfeneenhalf jaar geleden uitzag. Van links i Houtman, Jan Uitzetter en Jan Westerlaken. rechts: Henk de Kat, Henk ook nog dat een voorlichter uit belangrijke besloten vergade ringen werd gezet". Henk Houtman: "Voor een stad als Alphen, die zich graag als groeikern uitgeeft, is een voor- lichtingsapparaat van één man toch onvoorstelbaar. Die had uitermate goed werk kunnen doen voor het image van de stad". Kritiek Kritiek op de krant is er in de af gelopen jaren ook altijd ge weest. Sommige mensen wor den boos als de krant door hen aangedragen informatie niet interessant genoeg vindt en het niet plaatst. Henk Hout man: "Selectie is subjectief, daar ontkom je niet aan. Wij gaan niet de Amrobank inter viewen over hoe snel die bank groeit. Bij het schrijven pro beer je die objectiviteit wel te pakken te krijgen". Jan Westerlaken: "De een hecht meer waarde aan nieuws uit de gemeentelijke bron en de an der wil dagelijks een verhaal in de sfeer van 'human interest' in zijn krant lezen". "Je moet elke keer een gevarieerde dag schotel maken", stelt Henk de Kat. "Je hebt dat alleen niet helemaal in de hand omdat er te veel mensen door de gaar keuken lopen". Gerechten die al twaalfeneenhalf jaar in de gaarkeuken van het Alphense Dagblad worden toe bereid: De Kom, Rijksweg 11, Kerk en Zanen en Rijnomleg ging brengen een koor van 'aha-Erlebnisse' te weeg. "De Prins Bernhardlaan", vult Jan Westerlaken het lijstje aan. "Kamerlid Imkamp (D'66) kwam hier toen poolshoogte nemen. Hij heeft het via de Ka mer in de publiciteit gebracht. Maar dat heeft niet veel gehol pen. De mensen hebben zich er vermoedelijk toch by neerge legd". De verhezen van Rijnoord (Henk de Kat: "Er is in mijn tijd zelfs sprake geweest van opheffing van het streekziekenhuis"), de uitbreiding van het Alphense raadhuis en Avifauna, en de neergang van de scheepswer ven (alle chefs hebben er wel één zien sluiten) zijn ook on derwerpen die al jarenlang de nieuwskolommen vullen. Splitsing Over de functie van de regiojour- nalistiek en de toekomst van de regionale krant willen de heren tot slot ook een woordje doen. "Heel belangrijk", vindt Henk de Kat regionale verslag geving. "Je zou eens toemoe- ten naar een splitsing van puur regionaal en landelijk werk. Veel lezers willen een landelij ke krant voor het grote nieuws en daarnaast de kritische be richtgeving uit de streek niet missen. In zo'n streekkrant, waarvoor niet het volle pond hoeft te worden betaald, zie ik wel brood". "De krant zal wel blijven", meent Henk Houtman. "Je ziet de nieuwe media op je af komen maar de gedrukte krant biedt zoveel voordelen boven bij voorbeeld een kabelkrant. Je kan het lezen op een tijdstip dat jou schikt en de krant is al tijd bij de hand. Henk de Kat: "Die krant blijft een uniek ding in je hand". Een toepasselijke slotopmer king waarna de heren nog een laatste borrel drinken op twee mensen wier namen jarenlang aan de krant waren verbonden: ome Piet Butterman, degene die het Alphens Dagblad vroe ger aan de bezorgers uitdeelde en op Will Dijkman, jarenlang als fotgraaf en correspondent voor de Rijnstreek een steun pilaar voor de krant. springen om die kroket uit zijn strot te krijgen. Dat was kantje boord". "Op dat moment trokken de groeistuipen van Alphen de aandacht", neemt Henk de Kat de draad weer op. "De uitbrei ding in Ridderveld of in Kerk en Zanen was toen een item voor de gemeenteraadsverkie zingen. De Volkskrant schreef een verhaal, alles vlijmscherp geregistreerd. Zo'n man kon dat veel vernietigender dan wij. Wij doseerden dat mond jesmaat". Jan uitzetter: "Toen ik hier na jou kwam, was er in ieder geval respect. Je schreef kritisch, je legde je oor niet alleen te luis ter bij notabelen. Integendeel, juist bij de door hen 'aangeval len' partij. Clubs die vaak wer den veronachtzaamd. Als een ambtenaar zei dat een burger iets niet wilde of iets niet ge daan had, dan werd dat voet stoots aangenomen. De ambte naar dicteerde hier vrolijk het gebeuren, eigenlijk". "Ik kwam toen uit Zwolle, dat de naam en faam had achter te zijn bij het westen van het land. Maar hier in Alphen speelde zich alles zich achter gesloten deuren af. Ik wist waarlijk niet wat me over kwam. Ook niet toen meneer Gallas zich bij voorkeur liet aanspreken met burgemeester. Ik zei dus 'dan spreekt u mij aan met journalist?". Geritseld Jan Uitzetter: "In de vier jaar dat ik hier heb gezeten is er wel wat gebeurd met betrekking tot de openbaarheid. In een raadsvergadering, als het echt moeilijk werd en voor ons als journalist dus echt leuk, dan werd er een besloten 'commis soriale' raadsvergadering be legd. Daar werd dan ook niks in besloten, zoals de burge meester altijd fijntjes zei. Dat klopte wel, maar daar werd na- tuurUjk wel alles geregeld, ge manipuleerd en geritseld en de leuke details uit de doeken ge daan". Jan Westerlaken: "Ik weet nog wel dat ik in de krant invoerde dat 'de heer' bij de namen van raadsleden verviel. Ik heb toen van meneer Gallas min of meer op mijn donder gehad, hoe ik het in mijn hoofd haalde om raadsleden en ambtenaren geen 'de heer' te noemen. 'Wa ren dat dan geen heren?' vroeg hij zich letterlijk af'. Henk Houtman: "Zoals je nog steeds dat soort vragen krijgt. Zo ben ik wel gebeld door een lezeres die er schande van sprak dat. de krant schreef 'Beatrix bezoekt RAI'. Dat er niet Hare Majesteit of Hare Ko ninklijke Hoogheid stond". Jan Uitzetter: "Dat geknok tegen die gouvernementele overheid is altijd gebleven. Voor de bur ger is er alleen maar 'ach en foci' over te roepen. Maar als journalist kon je altijd leuke verhaaltjes naar boven halen. En hoe vaak moesten ze in de gemeenteraad een raadstuk te rugnemen omdat dat dekselse AD toch maar aan het licht had gebracht dat het met de feiten niet helemaal goed zat". Hoorzitting Henk de Kat: "In mijn tijd is het fenomeen hoorzitting voor het eerst naar boven gekomen. Toen werd het de gemeente langzamerhand duidelijk datje er toch beter aan deed de be volking te polsen voordat je een besluit nam". Jan Uitzetter: "Maar de gemeen teraad heeft nog vaak de nei ging om dingen die moeilijk liggen, belangwekkende zaken waartegen je veel tegenstand kunt verwachten, eerst door de raad te jassen om dan naar het volk te stappen en te zeggen 'dat is besloten en u zult dat moeten aanvaarden' "We kabbelen zo door van 1980 naar 1984 en dan merkje dat de bestuurder de schok van de openbaarheid nog niet te bo ven is", vervolgt Henk Hout man. "We hebben op mei 1980 de wet openbaarheid van be stuur gekregen, maar in de praktijk is gebleken dat die wet in feite een onding is. Er wordt nog steeds een hoop bin nenskamers bestuurd, gepraat en dingen voorgekauwd". "Dat kan niet, dat kunnen we niet allemaal vertellen, dat le vert brokken op. We moeten privacy en belangen van wie dan ook beschermen", somt Henk de Kat de te pas en te on pas door bestuurders gebruik te argumenten op om zaken aan de openbaarheid te ont trekken. "Achteraf blijkt dat openbaarheid nog nooit ie mand schade heeft berok kend", heeft hij ervaren. "Vaak hele interessante rapporten die alleen de discussie zouden starten en daardoor de besluit vorming mee kunnen helpen krijgt de pers niet of te laat", doet Henk Houtman ook een duit in het zakje. Henk de Kat: "In Delft, waar ik nu werk, zit nu de oud-burge meester van Alphen, Gallas. Je merkt dat die toen heel duide lijk zijn stempel heeft gezet op de archaïsche sfeer van Al- phen. Jan Westerlaken: "Ge- door Raymond Peil meentesecretaris Van der Top ook". "Gallas heeft nog eens aan de bel getrokken bij onze toenmalige hoofdredacteur Han Mulder", weet Jan Uitzetter nog. "Van wege wat geprikkeldheid over de manier waarop wij dingen boven tafel brachten. Van het bezwaar bleef uiteindelijk wei nig over". Scherper Toch blijkt die geprikkeldheid nog te bestaan. Henk Hout man: "Die is er nog steeds. Men durft wat meer te zeggen en te schrijven dan vroeger. Door die veranderde gezags verhouding is de toonzetting wat scherper geworden bij de krant. Wethouders en burge meesters hebben daar ontzet tend veel moeite mee. Als zij iets leuks en iets positiefs mel den en wij zijn niet zo enthou siast, wordt ons dat kwalijk ge- Door het redactionele beleid van het Alphens Dagblad, het niet de slippendrager willen zijn van het gezag, krijg de krant een links etiket opgeplakt, meent Henk Houtman. De vier chefs vinden dat niet geheel te recht. "Kritisch, niet klakke loos, gravend naar achter- en ondergronden", schetst Henk de Kat het karakter van het AD. Jan Uitzetter bezigt uit drukkingen als 'progressief en 'niet zittend op het behouden de'. De terugblik op de twaalfeneen halfjarige historie van het Al phens Dagblad houdt ook de lachspieren van de ex-chefs en chef in training. Jan Westerla ken: "Een politie-adjudant ver telde mij eens dat hij uit zijn bed kwam omdat hij buiten la waai hoorde: er manoeuvreer de een automobilist over de stoep en langs een lantaarn paal. Hij pakte direct zijn boek je en noteerde, gekleed in slechts zijn onderbroek, het Later op het bureau schreef de man het dagrapport dat hij de overtreding had geconsta teerd, 'in mijn onderbroek'. Dat verhaal kwam zo in de krant. Iedere politieman die dat bericht las ging in het dag rapport zitten bladeren om te kijken wie die idioot was die in zijn onderbroek de bekeuring had uitgeschreven". Rechter Aan de gepensioneerde kanton rechter mr. H.H. Kirchheiner denken de heren ook met een glimlach terug. "Die werd om de haverklap bekeurd omdat hij veel te hard reed in dat ou de volkswagentje van hem", weet Jan Westerlaken nog. Jan Uitzetter: "Hij presteerde het om de zitting te onderbreken omdat de burgemeester moest komen opdraven als getuige. Hij was immers de kanton rechter in Alphen en dus de baas in de rechtzaal". Henk de Kat: "Een typerend trekje van hem was dat hij mensen die een aanrijding hadden veroorzaakt steevast vroeg 'hoe lang schat u dat de ze rechtzaal is'. Dat werden af standen van 20 tot 80 meter. Of dat hij iemand naar buiten stuurde om kauwgom uit de mond te halen". Jan Westerlaken: "De Alphense Nel Spijker was ook een opval lende persoon. Die vrouw ging aan de waterkant zitten, ging aan het praten en op het mo ment dat ze haar stem liet ho ren zwommen de vissen naar de kant en aten uit haar hand. Heel frappant". Sprekend over andere markante Alphenaren laten de heren de namen vallen van Poedel van Dam, Winninghoff, de inmid dels overleden Piet Houwe- ling, Leger des Heils-m^joor Eva den Hartog, schrijfster Jackie Lourens-Koop. Jan Uit zetter: "Hans van Steenis (PSP) was dé man van progres sief Alphen, de luis in de pels. En Henk Pijper (D'66), die erg geslepen was en slim. Henk de Kat: "Winninghoff was echt de kopman van het katho lieke volk. Piet van Oostrom als een steeds linkse, felle tek kel was ook zo'n figuur. Siem van 't Wout en zijn vrouw vond ik voor het Bernhardlaan-co- mité representatief. Dat waren toch mensen die een stroming vertegenwoordigden". "Wethouder Goedhart was na tuurlijk ook een markant man zoals hij ieder jaar zijn begro ting opdiende en steeds weer waarschuwde dat we dreigden af te glijden naar artikel 12 ge meente en op de proppen kwam met een achter-de-hand je, de spreekwoordelijke potjes van Goedhart". Krenten Leuke primeurs, de krenten in de journalistieke pap, hebben alle betrokkenen uiteraard meegemaakt. Jan Westerla ken: "Ik ben de concurrent een keer voor geweest met een pu- blikatie over de afgeronde plannen van het winkelcen trum De Aarhof, hoewel zij goede vriendjes waren met de middenstand. Dat was nogal wat voor Alphen, een echt win kelcentrum, dat kende men niet. En de sluiting van Hollan- dia Tricots. Daar kwamen toch maar even tweehonderd vijftig mensen op straat te staan". Jan Uitzetter: "Wij hadden de primeur van het tracé van de Zegerbaan. We kregen een luchtfoto van het zogenaamde zanddepot van Alphen. Amme- zolen. Je kon zo de Zegerbaan zien liggen. Ik zie die foto, ik denk daar heb je hem", zegt hij, tot grote pret van de aan wezigen. Henk de Kat: "We hebben een voortrekkersrol gehad in de opgraving van de Romeinse schepen in Zwammerdam. Toen een wrak was gevonden trok de architect Perotti zich dat aan en wilde de plaatselijk bevolking bewust maken van wat er hier heeft gespeeld. Hij stelde voor een actie te starten. Hoewel we bedenkingen had den we waren een kleine krant - zijn we daarin meege gaan. Dat heeft een sneeuw baleffect gehad, tot in het bui tenland aan toe, wat tot gevolg had dat die wrakken zijn ge conserveerd". Aanleiding tot ergernis is het im mer gebrekkige apparaat van de gemeentelijke voorlichting naar de pers toe geweest. Jan Uitzetter: "Dat lag aan het ambtenarenapparaat dat daar in niet goed functioneerde. Er was in mijn tijd al wel een voorlichtingsambtenaar, maar daar zat een slot op. Ik weet

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19