Bluyssen einde van een Tiberaaf tijdperk Lotto:.elke week kan het geluk u toelachen -c Wel protest, geen verzoeken om herziening J- Bisdom Den Bosch wacht met spanning op opvolger CDA poogt gelijk te halen in abortusstrijd DINSDAG 29 MEI 1984 Varia 's-Hertogenbosch, het grootste Nederlandse bisdom, met 1,3 miljoen katholieken verdeeld over 387 parochies, neemt deze week afscheid van zijn bisschop, mgr. J. Bluyssen. Hiermee gaat de laatste Nederlandse bisschop heen, die het Tweede Vaticaanse Concilie nog heeft bijgewoond en betrokken is geweest bij nagenoeg alle gebeurtenissen in het rumoerige na-conciliaire tijdperk. Uit de reacties op de berichten van zijn gezondheidstoestand en de noodzakelijke consequentie die hij daaruit moest trekken, is gebleken, dat niet slechts de mensen in het Bossche bisdom, maar ook katholieken daarbuiten uitermate teleurgesteld zijn. De schok is voor tweeërlei uitleg vatbaar. In de eerste plaats was mgr. Bluyssen een uiterst minzaam mens, die de kerkelijke leiding een zo menselijk mogelijk gezicht trachtte te geven. Hij is de bisschop, die de meeste bekendheid geniet, zo heeft een enquête eens uitgewezen. Dit heeft zeker te maken met zijn regelmatig verschijnen voor de televisie, maar ook doordat hij ieder mens in zijn waarde liet en ruimte gaf aan het eigen geweten van elke mens. Nieuwe wind In de tweede plaats komt de treurnis om zijn heengaan on getwijfeld ook voort uit het be sef dat er in de kerk van 's-Her togenbosch een einde komt aan een 'liberaal' tijdperk, zo als ook in de meeste andere bisdommen al is gebeurd. Den Bosch neemt namelijk niet slechts afscheid, het wacht ook met spanning op de benoe ming van een nieuwe bis schop. Het ligt voor de hand dat Rome in het streven naar herstel van de traditionele ge zagsverhoudingen in de rooms-katholieke kerk in Ne derland, dit 'buitenkansje' zal aangrijpen om de met Simonis en Gijsen ingezette en met Bo mers en Bar doorgetrokken lijn ook in Den Bosch voort te zetten. De beleidsmedewerkers, de priesters, leken-pastores, de gelovigen enerzijds en de nieu we bisschop anderzijds zullen ongetwijfeld zeker in het begin moeite hebben met elkaar. De Bossche mensen zijn gewend geraakt aan bisschoppen die mensen belangrijker achtten dan kerkelijke wetgeving. Eerst was er de zeer geliefde mrg. W. Bekkers, een echte kerkelijke doorbraakfiguur, maar ook nog een bisschop-ou- de-stijl, een man met allure, een echte gezagsdrager. Van Bluyssen zou je kunnen zeg gen dat hij eigenlijk de conse quentie getrokken heeft uit het beleid van zijn voorganger door niet in de eerste plaats 're geerder' te zijn, maar door mid den tussen de mensen te gaan staan, luisterend, voorzichtig sturend, zeker niet afstotend. door J.A. de Winter Bij zijn installatie eind 1966 liet hij dit ook nadrukkelijk weten: „Ik wil alleen maar bisschop zijn, omdat ik een opdracht van bovenaf heb gekregen. Ik kan het alleen zijn wanneer ik van onderaf wordt gesteund". Voorzichtig Het is bekend dat niet iedereen waardering had voor zijn wijze van beleidvoeren. Er werd nogal eens geklaagd over zijn besluiteloosheid, hij kon als vele Brabanders geen 'nee' zeggen. Klachten kwamen zo wel van zijn voor- als van zijn tegenstanders. De eersten he ten evenwel hun waardering prevaleren. Zij spraken die ook uit, zoals mevrouw E. van de Vaart-v.d. Besselaar 'namens allen' op 3 juni 1975 in de St. Jan bij de viering van het 25- jarig priesterfeest van de bis schop. Zij noemde hem vrien delijk, toegankelijk en tot luis teren bereid, een priester die ons aanspreekt, motiveert en ontroert, een goede bisschop, een geschenk van de Heer, en dit in een moeilijke tijd van po larisatie en afnemend kerkbe zoek. Er zijn er die zijn voor zichtigheid prezen, omdat hij er heel bewust mee bedoelde de zaak bij elkaar te houden en dit is in deze tijd zeker een ver dienste. Utopie Toch kon hij soms zijn tegen standers onomwonden duide lijk maken waarom hij en in het verleden ook het meren deel van de Nederlandse bis schoppen niet altijd klare wijn konden schenken. In zijn Nieuwjaarsbrief van 1969 schreef hij: „Ik sluit niet uit dat de bisschoppen duidelijker zouden kunnen zijn, maar ik weet wel dat het gewoon een utopie is te menen dat het nog precies zo zou kunnen of weer zou moeten, zoals het in het verleden was". Duidelijk ook was de bisschop in zijn afwij zing van opdeling van zijn bis dom. Daarentegen kwam hij Rome weer tegemoet door na aandringen toch maar akkoord te gaan met de benoeming van een hulpbisschop. Deze aan vraag is nu door zijn plotselin ge heengaan overigens weer ingetrokken. Zeer veel van zijn tijd werd opge slokt door allerlei kerkelijke en maatschappelijke conflicten; de huwelijksrechtspraak in zijn bisdom, de catechese op de Brabantse middelbare scho len, de benoeming van profes soren in Tilburg en Nijmegen, de bisschoppensynode in 1980, de vlucht van 150 met uitwij zing bedreigde Syrisch-ortho- doxe christenen in 1979 in de St. Jan. Samen Toch heeft bisschop Bluyssen ten aanzien van de pastoraal in zijn bisdom èen beleid gevoerd waarin de 'gezamenlijk gedra gen verantwoordelijkheid' van alle gelovigen absolute voor rang kreeg. Hij maakte dit reeds duidelijk in zijn eerste brief aan zijn gelovigen op 3 november 1963. Hij trok deze gezamenlijkheid door in alle geledingen van zijn bisdom, van de leiding tot aan de basis. „De kerk moet worden terug gegeven aan de leken", schreef hij in zijn beleidsnota van au gustus 1972. Volgens sommi gen in zijn bisdom was hij zo zeer overtuigd van de juistheid van dit beleid, dat hij wat al te gemakkelijk allerlei beslissin gen aan anderen overliet. Het is al geschreven dat bisschop Bluyssen mensen altijd in hun waarde liet, niet kon afstoten. Dit gold ook voor de vele uitge treden priesters. Op een bij eenkomst op 4 januari 1969 met hen zei hij: „Ik sta tot uw dienst als bisschop van de Rooms Katholieke Kerk; uw zorgen, uw behoeften, uw moeilijkheden gaan mij intens ter harte". Zware gang Gelijktijdig en ondanks alle moeilijkheden die hij met de curie-instanties had bleef hij Rome trouw. Hij klaagde wel eens, dat Rome niets van de si tuatie in Nederland begreep, maar hij kon ook mensen die te hard van stapel liepen terecht wijzen. Eveneens bij de ont moeting met uitgetreden pries ters in 1969 distantieerde hij zich van groepen katholieken die gehuwde priesters wensten te handhaven. „Het celibaat is geen randkwestie", zei hij toen en ook: „Wij willen geen breuk met Rome". Geen breuk met Rome dus, maar het is ook van hem bekend dat hij ontzettend opzag tegen zijn noodzakelijke bezoeken aan de curie-instanties. Zijn horizon tale gezagsopvatting in dialoog stond lijnrecht tegenover de autoritaire, centralistische ge zagsuitoefening van Rome. Be kend van hem is dat hij het meest van alle bisschoppen moeite had met de besluiten van de Nederlandse bisschop pensynode, omdat hij voor voelde dat die thuis niet of slechts met de grootste moeite zouden kunnen worden gerea liseerd. Wie de stand van zaken opmaakt nu vier jaar na de sy node kan hem slechts gelijkge- ven. De afstand tussen de basis en de kerkelijke leiding is eer der groter dan kleiner gewor den. ADVERTENTIE EN VERGEET HET CIJFERSPEL NIET. DUS DEZE WEEK OP TIJD INLEVEREN. Lotto-inleveradressen staan in de Gouden Gids. DEN HAAG - De behandeling in de Tweede Kamer van de alge mene maatregel van bestuur waarin de uitvoering van de in 1981 aanvaarde wet afbreking zwangerschap wordt geregeld, zou - na de jarenlange discus sies over die wet een formali teit moeten zijn. Maar de abortuskwestie is voor sommigen met het aanvaarden van die wet nog steeds niet voor bij, en zeker niet naar ieders zin geregeld. Het is dus waarschijn lijk dat in het debat over de maatregel, morgen, veertien jaar abortusdiscussie nog eens dun netjes worden overgedaan. In 1981 werd eindelijk - en vooral door toedoen van de toenmalige minister van justitie De Ruiter - een politiek compromis bereikt tussen CDA en WD over de abortuswetgeving. Daarmee was er een nieuwe abortuswet die ondanks alle feilen - in elk geval meer aansloot bij de 'tijdgeest' dan de oude abortusartikelen uit het wetboek van strafrecht. Het succes voor het kabinet-Van Agt/Wiegel was overigens mini maal: in de Tweede Kamer haal de het wetsvoorstel het met twee stemmen verschil, in de Eerste Kamer met slechts één. Het eni ge wat nog moest volgen, was de algemene maatregel van bestuur (amvb), waarmee de wet ook uit voerbaar zou worden. door Hans de Bruijn Dat het drie jaar heeft geduurd voordat de amvb er eindelijk kwam, heeft slechts in beperkte mate te maken met het feit dat er inmiddels tweemaal verkiezin gen zijn gehouden. Belangrijker oorzaak is dat de strijd ogen schijnlijk in 1981 is beslecht, maar dat het CDA zich niet echt bij die uitkomst heeft willen neerleggen. De critici in het CDA van een libe rale abortuswetgeving hebben een medestander gevonden in de eerstverantwoordelijke minister voor de amvb, de eigenzinnige Elco Brinkman, die niet onder stoelen of banken heeft gestoken dat hij persoonlijk grote moeite heeft met een vrijere abortus praktijk. Het is daarom niet verwonderlijk dat Brinkman (lees: het CDA) bij het opstellen van de algemene maatregel heeft gepoogd zich voor het in 1981 verloren gegane terrein te revancheren. Die hou ding heeft opnieuw tot gevolg gehad dat niet de maatschappe lijke werkelijkheid maar het par tijpolitieke compromis bepalend was voor de inhoud van de amvb. Machtspositie De hele abortusdiscussie is voor een belangrijk deel bepaald door de grote problemen die het con fessioneel-politieke volksdeel - een minderheid had en heeft met die abortuspraktijk. Dat eerst de PvdA en later PvdA en WD samen in het begin van de jaren '70 zo hamerden op de tot standkoming van een echte abor tuswetgeving, had minder te ma ken met hun onvrede over die praktijk - al wilde men duidelijk af van het commerciële aborte ren - dan wel met hun wens het CDA het initiatief op dit punt uit handen te nemen. Dat het CDA, ondanks de grote meerderheid voor een liberale abortuspraktijk, op die discussie toch zo'n groot stempel heeft kunnen drukken, kwam meer door de wens van vooral de WD om coalities (waaraan het CDA altijd meedoet) in stand te hou den, dan uit het verlangen om met het CDA zaken te doen. Het gevolg daarvan was wel dat een minderheidsstandpunt overma tige invloed kon krijgen. De machtspositie van het CDA in de- Nederlandse politiek is nauwe lijks doeltreffender te beschrij- Het gevolg was een wet die voor velerlei uitleg vatbaar was. Via de amvb heeft het CDA nu als nog de gelegenheid gegrepen om zijn gelijk te halen. De maatregel betekent daardoor op een aantal punten een duidelijke verslech tering ten opzichte van de in 1981 aanvaarde wet, waarin ook al op ACHTERGROND aandrang van het CDA zulke on zinnige en onhanteerbare bepa lingen als de vijf-dagen-bedenk- tijd waren opgenomen Zo is in de wet vastgelegd dat spe ciale abortusklinieken moeten samenwerken met algemene zie kenhuizen in hun omgeving om een vergunning te krijgen. In de amvb zijn de voorwaarden voor die samenwerking zo aangetrok ken. dat in feite het ziekenhuis een doorslaggevende stem krijgt bij de vraag of een abortuskli niek kan functioneren. Dat betekent dat ziekenhuizen die in hun regio een monopolieposi tie innemen - en dat zijn er nog al wat in Nederland op door henzelf vast te stellen gronden de uitvoering van de abortuswet in hun streek kunnen blokkeren. Hetzelfde geldt voor de verplich te contacten tussen de aborteren de artsen en andere professione le hulpverleners, waarbij het zie kenhuisbestuur in laatste instan tie de beslissende stem heeft. Een andere nieuwigheid is opgeno men in de wettelijk verplicht ge stelde rapportering door de arts van elke abortus. Die rapportage stelt op zichzelf al weinig voor omdat een arts die niet volgens de regels aborteert dat natuurlijk nooit zelf aan de inspectie zal melden. Toetsing Minister Brinkman wil nu ook in die (overigens anonieme) rappor tage „een stelsel van objectie- veerbare elementen" opgeno men zien, waaraan de motieven voor de abortus moeten zijn ge toetst. Gebeurt dat onvoldoende, dan kan de arts later op zijn vin gers worden getikt. Maar wat blijft er dan over van de in de wet vastgelegde stelling dat de vrouw - per definitie subjec tief beoordeelt of er sprake is van een noodsituatie? Boven dien kunnen volgens de amvb ziekenhuizen deskundigen in schakelen om de noodsituatie van de vrouw te beoordelen. In feite wordt zo via de achterdeur toch de in 1980-1981 afgewezen norm-toetsing weer in de abor tuswetgeving binnengehaald. Dit zal de vertrouwensrelatie tus sen de aborterende arts en de in nood verkerende vrouw en daar mee de hulpverlening niet goede zal komen. Ondanks deze bezwaren en dan hebben we het nog niet eens ge had over de bepaling dat abortus in een kliniek niet door het zie kenfonds zou mogen worden vergoed - heeft de WD ver heugd gereageerd op de afkondi ging van de amvb. Maar die tevredenheid zal wel meer te maken hebben met een gevoel voor politieke realiteits zin. De WD heeft - behalve op het punt van de ziekenfondsver goeding op dit moment weinig behoefte aan een herleving van de abortusdiscussie met coalitie partner CDA, waarmee een aan tal belangrijker zaken zijn af te handelen. Bovendien rekent de WD er waar schijnlijk op dat de abortusprak tijk - die sterk in omvang aan het afnemen is - onder invloed van deze betuttelende algemene maatregel niet wezenlijk zal ver anderen. Iedere vrouw die een abortus wil, kan er een krijgen, was de conclusie na het debat van 1981. Brinkman c.s. hebben daar misschien moeite mee, maar de geschiedenis heeft be wezen dat de abortuspraktijk zichzelf regelt. Hervormde synode en kernwapens Hervormde gemeenten en kerkleden hebben wel per brief protest aangetekend te gen het synodebesluit tegen plaatsing van kruisraketten in ons land, maar bij het bureau van de synode in Den Haag zijn geen verzoeken binnenge komen om dit besluit te her zien. Een woordvoerder van de Hervormde Kerk deelde dit desgevraagd mee. In maart besloot de synode, met 37 stemmen voor en 15 tegen, kabinet en regering eraan te herinneren, dat de kerk zich bij herhaling (laatstelijk in de 'pastorale brief van 1980) had uitgesproken voor verwijde ring van reeds aanwezige kern wapens en tegen toelating van nieuwe. Ongeveer 25 kerkera den en ruim 100 particulieren hebben daartegen geprotes teerd. Er zijn ook positieve reacties ontvangen, zowel van kerkeraden als van particulie- Het hoofdbestuur van de Gere formeerde Bond in de Her vormde Kerk kreeg wél ver zoeken om hef. besluit van 7 maart, waarbij de mogelijke plaatsing van kruisraketten werd veroordeeld, te herzien. Dat waren er meer dan 70. De hervormde woordvoerder zei in dit verband nog, dat de sy node in maart geen nieuwe uit spraak deed, maar hoofdzake lijk verwees naar een eerder besluit en eerdere uitspraken over de kernwapens. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Oud-Beijerland W. C. Hovius Apeldoorn, te Den Helder C. Wismeyer Westmaas, te Kam pen B. W. Steenbeek Nijega- Opeinde, Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Middelburg P. Paulus Zutphen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar As sen H. van den Berg Hoek (Z.). Nederlands Gereformeerde Ker ken: beroepen te Bunschoten- Spakenburg L. Blokhuis Schiedam. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Rotter- dam-Capelle aan de IJssel W. van Benthem Genemuiden, te Tholen-Oud-Vossemeer G. Bouw Scheveningen. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Scherpenisse J. Koster Klaaswaal, voor Krim pen aan de IJssel A. Hooger- land Dirksland, voor Werkendam J. van Vliet Veen. Overleden. Op 77-jarige leef tijd is in Schiedam ds. G. Ca- dée overleden. Van 1955 tot aan zijn pensioen in september 1971 was hij hervormd predi kant in Alphen aan den Rijn- Oudshoorn (Oudshoornse kerk), tevens voorganger van de afdeling Woubrugge- Nieuwveen van de Nederland se Protestantenbond. Voordat ds. Cadée naar Oudshoorn ging, werkte hij achtereenvol gens in Zweeloo, Arum, Oos- terwolde (Fr.) en Haaksbergen. Morgen om half 12 wordt in de Oudshoornse kerk een rouw dienst gehouden. Daarna wordt ds. Cadée op 'Ocken- burg' gecremeerd. In Bentveld is dr. A. van Bie- men op 70-jarige leeftijd overleden. van 1946 tot 1976 is dr. Van Bie- men directeur geweest van de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers in Nederland en van het vormingscentrum in Bentveld. Eerst was hij her vormd predikant in Barsinger- horn en Haarlem In 1969 werd hij aan de theologische facul teit van de Universiteit van Amsterdam benoemd tot bui tengewoon hoogleraar om on derwijs te geven in de kennis van de samenleving en haar problemen in relatie tot kerk en godsdienst. Voorzitter was Van Biemen van de 'Internationale bond van re ligieuze socialisten' en redac tievoorzitter van het weekblad 'Tijd en Taak'. Hij zat ook een aantal jaren in het hoofdbe stuur van de Partij van de Ar beid. In Haren is, 100 jaar oud. de hervormde predikant P. Sie- melink overleden Dit jaar her dacht hij nog, dat hij 75 jaar ge leden als predikant in Hooge- loon werd bevestigd Vieren dertigjaar geleden werd hij ge pensioneerd Ds Siemelink werkte na Hoogeloon achter eenvolgens in Meliskerke, Gaastmeer, Burum, Gasselter- nijveen en Dorkwerd. Hemelvaartsdag Gregoriaans. In de Lodewijks- kerk (Steenschuur 19) in Lei den verzorgt de Schola Gre- gonana Lugdunensis op- He melvaartsdag om half 5 's mid dags een gregoriaanse vesper, waarbij pastoor A. Vreeburg voorgaat. Psalmen, hymne en Magnificat zullen op monastie ke wijze in beurtzang worden gezongen onder leiding van di rigent Theo Goedhart. Het koor, dat niet gebonden is aan een kerkelijke gemeente, parochie of gezindte, bestaat nu uit zestien leden. Zij zingen eenstemmig gregoriaans. De Urker koren geven donder dagavond om 7 uur in de visaf- slag (3500 zitplaatsen) een ge zamenlijke uitvoering onder leiding van Frits Bode. Het programma vermeldt ook sa menzang. De zangavond is een onderdeel van de Urker 'Visse- rijweek'. De Evangelische Zendings alliantie - een samenwer kingsverband van ruim 60 on afhankelijke zendingsgenoot schappen houdt overmorgen van 10 uur af in de Jaap Eden- hal in Amsterdam (Radioweg, dichtbij het Ajax stadion) een zendingsdag met beurs. De sa menkomsten zijn om kwart over 10, half 2 en kwart voor 4 Sprekers zijn Theodore Wil liams, secretaris van de World Evangelical Fellowship (waar bij vele nationale Evangelische Allianties zijn aangesloten) en de evangelist Ben Hoekendijk. Het thema van deze zendings dag is 'Waarom alleen Jezus?'

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17