Alex Blanchard in puike vorm Topzwemster-1984 wacht vergetelheid Mesker kruist pad Navratilova Voetbalhysterie in Rome Roland Garros van start 'Publiek was enorme stimulans' Voorlopige selectie Rijvers Federaties beslissen zelf over juryleden Mogelijk Afrikaanse boycot om Zola Budd DINSDAG 29 MEI 1984 Sport PAGINA 13 Er hangt een sfeer van nutteloos heid rond de topprestaties die nu in diverse takken van sport in de Oostblok-landen worden geleverd. Het zijn net leerlin gen die prachtige cijfers halen, maar weten dat ze door een of andere bizarre regel van het eindexamen uitgesloten zijn. De kroon op een sportcarrière kan alleen in Los Angeles wor den gezet en daar zullen de sportlieden uit de communisti sche landen (behalve Roeme nië) ontbreken. Wereldrecords zoals dit weekein de door de Rus Serge Boebka bij het polsstokhoogspringen, van zijn landgenote Natalia Lissovskaja bij het kogelstoten) zijn natuurlijk prachtig, maar een Olympische titel is en blijft het hoogste wat een atleet of at lete in de sportwereld kan be reiken. Daarover bestaat in Oost en West geen verschil van mening. Zoals de frustraties in de Ameri kaanse sportgemeenschap nog jaren na de boycot van Mos- kou-1980 voelbaar bleven, zo zal men ook in het Oostblok lang met een kater opgescheept zitten. Een hele generatie sport lieden haakt ten diepste teleur gesteld af, omdat ze buitenge sloten werden op het moment dat ze de vruchten van jaren lange arbeid zouden gaan plukken; de motivatie van de opvolgers gaat wankelen en als gevolg daarvan stokken be paalde, nocfdzakelijke ontwik kelingen. De Amerikaanse zwemmerij bijvoorbeeld heeft zich nog altijd niet ten volle hersteld van het vacuüm dat na de boycot van 1980 ont stond. Afgelopen week hield Oost-Duits- land zijn nationale zwemkam- pioenschappen. Normaal wa ren dat tevens Olympische se lecties geweest. Wat een weelde aan talent manifesteerde zich daar. Als toonaangevende figuur kwam Kristin Otto naar voren. Tot dusver had ze furore ge maakt als rug slag zwemster (wereldkampioene 1982), maar in het afgelopen jaar heeft ze werkelijk fenomenale vorde ringen gemaakt op de vrije slag. Ze won in Magdenburg de 100 m vrij in 54.94, de 200 m in de wereldrecordtijd van 1.57.75 en de 100 m rugslaq in 1.01.3. Tijden waaraan niemand ter wereld kan tippen. Voeg je de estafettes er aan toe dan zou ze in Los Angeles goed zijn geweest voor vijf gouden medailles. Acht jaar na hét af scheid van de grote Kornelia Ender had Oost-Duitsland met Kristin Otto haar perfecte op volgster klaar staan; de vrou welijke evenknie van Mark Spitz en Don Schollander. Maar het goud zal straks ten deel vallen aan kwalitatief minde re zwemsters, wier namen ook langer in de herinnering zullen blijven. Want wie zal straks na al het rumoer, de glitter en de KRISTIN OTTO opwinding van Los Angeles nog een blik slaan op Kristin Otto's prestaties in het obscure Magdenburg? De mogelijkheid dat ze haar hoge niveau vier jaar handhaaft en in Seoel-1988 (als het Oostblok daar tenminste naar toe wil) alsnog de glorie verwerft die haar toekomt, moet zeer klein worden geacht. Zwemcarrières duren over het algemeen niet zo lang. De slijtage in het water is groot. En de gedachte dat je de kans van je leven intussen al hebt gemist, zal bepaald niet bevorderlijk zijn voor het mo reel. Nee, Kristin Otto, de beste zwem ster ter wereld in 1984, wacht de vergetelheid. Het is hard. Roemenië Hoe is het toch mogelijk dat Roe menië als enig land van het Oostblok de Russische beer trot seert en niet meedoet aan de boycot van de Olympische Spe len in Los Angeles? Wie gewend is iets verder te kij ken dan de gebeurtenissen op sportgebied zal niet zó verrast zijn. Ook op andere gebieden pleegt Roemenië er nog wel eens een afwijkende mening op na te houden. Een eigenzinnig landje dus. Het is een soort brullende muis (er verandert heus niets door in het Oostblok), maar in dit deel van de wereld mag, zoals be kend, nog geen tor een dissi- dend geluid laten horen. Geme ten naar die maatstaven is het in rode ogen heel erg wat Roe menië uithaalt. Juist op een moment als dit, met die boycot, hecht men in Moskou zeer veel waarde aan eenheid in het communistische kamp, hoe kunstmatig en geforceerd die ook is. Wij kijken met enig leedvermaak naar dat tafereel. Al die com munistische landen die als schapen de grote Russische ram nablaten over de onveilig heid in Los Angeles en dan in eens Roemenië dat zich nergens wat van aantrekt, dat gedoe over de veiligheid en het ge schonden Olympische Hand vest aan zijn laars lapt, en ge woon wil deelnemen. De vraag is hoe lang Roemenië tegen de druk bestand blijft. Want het laatste woord is er ze ker nog niet over gevallen. Mijn collega-columnist Nico Scheepmaker, slavist, heeft zich ook over het raaadsel ge bogen en hij merkt het volgende op: "Het is niet zo dat Roemenië een 'vrijer', 'minder dictatoriaal' land is, laten we zeggen in het genre van Joegoslavië. Het te gendeel is het geval, landen als Hongarije, Polen en zelfs Tsje- choslowakije en Oost-Duits land hebben een minder strin gent regime dan Roemenië. Soms denk ik wel eens dat Roe menië door de overige Oost blok-landen met voorbedach ten rade als een soort brugge- hoofd in de westelijke contreien wordt geplaatst, en bijvoor beeld als enige Oostblok-land betrekkingen met Israël mag onderhouden om op die manier nog ergens een voet tussen de deur te houden. Zoals er in de circusact met de hondjes altijd één hondje is dat niet over het poortje heen springt, maar er, tot verrukking van het publiek, omheen mag lopen". Curieus De "Olympic Review", het or gaan van het Internationaal Olympisch Comité, meldt de dood van de Amerikaanse oud- discuswerper Kenneth Carpen ter. Hij werd 70 jaar oud. Carpenter behaalde in Berlijn- 1936 de Olympische titel. Maar dat is niet de reden waarom hij hier nog even wordt opgevoerd. Het gaat om de uiterst ongelukki ge, nooit meer voorgekomen wijze waarop Carpenter een paar weken na de Spelen van 1936 bij wedstrijden in Boeda pest het wereldrecord misliep. Bij een zeer sterke worp van hem werd de discus in zijn vaart gestuit door een in de grond geplant vlaggetje. En dat vlaggetje markeerde het bestaande wereldrecord Receptie Vrijdagavond voor het eerst sinds tijden weer eens bij een kampioensreceptie geweest. Ik ben die dingen gaan mijden omdat sprekers bij die gelegen heid vrijwel altijd met de strot vol cliché's staan en daar krijg ik nu eenmaal het lendewater Voor Rijnsburgse Boys, afde lingskampioen zaterdagvoet bal, heb ik mijn bezwaren op zij gezet. Ik schrijf wel zelden vrolijk over die club, maar voor de bloei van deze rubriek hebben de Rijnsburgers op hun manier veel gedaan en dat moet gewaardeerd worden, als men begrijpt wat ik bedoel. Be stuursleden als Piet van Eg- mond en Gerard van Zuylen ken ik bovendien als goedge mutste lieden en waarom hen dan niet opgezocht in hun schoonste uur? De Boys hadden het feestje keurig georganiseerd, later op de avond was het ook heel gezellig, maar zoals ik al gevreesd had. was het officiële gedeelte weer saai en leeg. Behalve de moeder van Jack Ma- nuputty, een enige vrouw ("Ik ben een oud-voetballers vrouw uit Nederlandsch Indië") wa ren de sprekers als vanouds niet om aan te horen. Toespra ken als oude grammofoonpla ten. En de COVS-Leiden (scheidsrechtersorganisatie) bleek ook nog steeds grensrech tervlaggetjes aan te bieden. Het was alsof de tijd had stilge staan. De voetbalvereniging Noordwijk had er maar vanaf gezien een spreker het strijdperk in te stu ren. Die club is zo vaak kam pioen geweest en heeft in de loop der jaren derhalve zoveel duf gepraat moeten aanhoren dat ze nu zélf waarschijnlijk geen woord meer durft uit te brengen. Quick Boys voorzitter Guyt had een delicate missie te vervullen, gezien de gevoeligheden die er tussen beide clubs en beide dor pen liggen. Hij deed dat met verve. Als een volleerd diplo maat ontweek hij elk mijnen veld. RB-voorzitter Van Eg- mond toonde zich ook op zijn vriendelijkst jegens de aartsri vaal, maar dat is geen kunst met de titel op zak. Beide voorzitters verzekerden mij later, in het beste humeur, dat zij geregeld contact met el kaar hebben en alle problemen die zich voordoen grondig be spreken. Ik heb nog getracht hen op te hit sen door te vragen of ze geen dagboek konden bijhouden met daarin wat ze écht van elkaar denken, opdat ik daar later op mijn oude dag nog eens een bestseller van kan brouwen. Maar ze bleven glimlachen als broers die elkaar na lange, hef tige strijd hebben vergeven. Ontgoocheld ben ik de nacht in gelopen. Het zullen toch geen vrienden worden? PARIJS (Reuter/AFP) - Grote verrassingen deden zich op de openings dag van het toernooi om de open Franse tennistitel op Roland Garros niet voor, of het zou moeten zijn de uitschakeling van de als vierde geplaatste Amerikaanse Andrea Jaeger. Ze verloor echter niet op normale wijze van haar landgenote Jaime Golder, maar moest bij de stand 5-7 5-1 de strijd wegens een blessure staken. "Ik heb al weken lang last van mijn schouder en mijn rechterarm", aldus Jaeger mis troostig, „Het ging op een gegeven moment gewoon niet meer. Ik weet ook niet of Wimbledon voor mij haalbaar zal zijn". AMSTERDAM (GPD) Vijf jaar lang stapte Alex Blanchard als kroonprins in de boks- sport door het leven. De ranke Amsterdammer besteeg gisteren in zijn woonplaats eindelijk de troon, waarop zijn landgenoot Rudi Koopmans al die tijd een comfortabele zit had gevonden en die begin dit jaar door Caramanolis werd ingenomen. Twaalf seconden voor het einde van de zesde ronde deelt uitdager Alex Blanchard(l) de genadeklap uit aan Richard Caramanolis, die verslagen in de touwen hangt. (foto anpi Blanchard is gisteravond op impo nerende wijze Europees kam pioen in het halfzwaargewicht geworden. Precies anderhalfjaar nadat Koopmans een eerste greep naar de macht verhinder de, was de Franse titelhouder niet in staat Blanchard een voet dwars te zetten. Halverwege het gevecht ging Caramanolis zwaar knock-out. De danig verminkte man uit Mar seille moest met een ambulance naar het hoofdstedelijke Onze Lieve Vrouwe Gasthuis worden vervoerd, nadat zijn begeleiders een geheugenstoornis ontdek ten. Een voorzichtige diagnose van ringarts Postuma wees op een neusbreuken een hersen schudding. In de andere kleedkamer verwerk te Blanchard de voor hem rooskleurige afloop met een licht gezwollen linker oog. „Het tem po lag zo verschrikkelijk hoog, dat ik niet eens in staat ben om het gevecht te analyseren", ver ontschuldigde Blanchard zich. Te zwaar De 26-jarige uitdager, die bij de weging voor deining zorgde om dat de schaal 600 gram meer aan wees dan de limiet van 79 kilo gram en 378 gram (na het regle mentaire uur aftrainen bleef hij 22 gram te zwaar, maar EBU-se- cretaris Bini zag dat door de vin gers), kreeg Caramanolis in zes ronden vier maal neer. BOKSEN - De Brit Jimmy Cable heeft zijn Europese bokstitel in het weltergewicht behouden. In Toulouse gaf zijn Franse uitda ger Said Skouma vrijdag de strijd in de elfde ronde op. De eerste keer gebeurde dat in de tweede ronde door een linkse hoek op de kin. De volgende slachting deed zich voor in de zesde ronde. Een links-rechtse combinatie op het hoofd en kort daarop een rechtse hoek, even eens op het hoofd, zette arbitter Loew uit Italië aan het tellen. Ca ramanolis was er toen zo beroerd aan toe, dat de ringarts er werd bij geroepen. „Op dat moment dacht ik: de zaak is gepiept", vertelde Blanchard naderhand. „Toen ik bij mijn hoek kwam kreeg ik allerlei in structies die mij duidelijk maak ten dat ik nog door moest vech ten". Lang hoefde de in puike vorm stekende Amsterdammer zich niet meer in te spannen. Een ware slagregen van stoten velde leeftijdgenoot Caramanolis uit eindelijk afdoende. Karig De geslaagde onderneming van Blanchard mag opmerkelijk he ten, gezien het aantal gevechten dat de technicus de laatste tijd le verde. Sinds het Nederlandse on deronsje met Koopmans betrad hij slechts driemaal het canvas. Tegen respectievelijk José Seys (tien ronden), James Churm (drie ronden) en Sergio Bosio (drie ronden) betekende dat een kari ge portie ringroutine van 48 mi nuten. linkse directen. Ik heb het heus wel even moeilijk gehad, maar dan hielp het publiek me weer over zo'n inzinking heen. Soms is het gevaarlijk om je te laten opfokken door de toeschouwers, maar vanavond is daar een enor me stimulans van uitgegaan". Prikstoten In tegenstelling tot zijn confronta tie met Koopmans in 1982 klapte Blanchard na de veelbelovende openingsronden niet in elkaar. Hij bewaarde voldoende afstand om zijn langere reikwiidte uit te buiten en gooide hinderlijk fre quent zijn befaamde linkse prik stoten in de strijd. Caramanolis, die na 26 eerdere gevechten voor het eerst buiten de landsgrenzen opereerde, moest op die tactiek het antwoord schuldig blijven. Slechts in de vijfde ronde beleef de de Fransman een opleving, die Blanchard enigszins in verle genheid bracht. De Westduister Manfred Jass- mann, die als hoogst genoteerde EBU-uitdager zijn ogen goed de kost gaf, beoordeelde Blanchard delijk zijn: Rome is in de ban van AS Roma-Liverpool. Nadat hij eerst zijn handtekening onder een nieuw tweejarig con tract (een garantie van negen miljoen gulden) had gezet, voed de Roma's sterspeler Falcao de voetbalhysterie met de medede ling "dat Roma zijn supporters in heel Italië met de overwinning op Liverpool een feest zal schen ken, dat zijn weerga niet kent". De voetballers van Roma staan overigens onder zware psycholo gische druk na de overwinning (2-1) van Juventus op FC Porto in de Europa Cup 2-finale. De Romeinse supporters verlangen, dat de prestatie van de lands kampioen uit Turijn door hun club overtroffen wordt. Toninho Cerezo, de tweede Braziliaan bij Roma, kent zijn pappenheimers en paait de tifosi met: „Wy zullen vechten als leeuwen en het suc ces van Turijn overtreffen". Roma's club-baas, de steenrijke ondernemer Dino Viola, heeft een vermogen over voor de over winning. Hij heeft de spelers honderd miljoen lires, 200.000 gulden, in het vooruitzicht ge steld als de beker in Romeins be zit komt. Dat geldt niet voor trai ner Nils Liedholm. De naar AC Milan verhuizende Zweed heeft een groter bedrag bedongen voor vermoedelijk op die ronde. „Blanchard is optisch gezien een prima bokser, maar tactisch staat hij niet in de schaduw van bij voorbeeld Koopmans", vertelde Jassmann. „Ik ben zeer teleurge steld in Caramanolis, die de re flexen had van een slaaptablet". Volgens Jassmann is Blanchard al tijd zijn 'wens-tegenstander' ge weest, en zal hij dat na gister avond ook blijven. „Hij is heus te verslaan". een positief einde. Op de zwarte markt worden intus sen leuke zaken gedaan. Maan dag was de prijs van een kaartje van veertig gulden al veertig keer zo veel waard. Verwacht wordt dat de prijzen op de wed strijddag nog verder zullen oplo pen. Dan storten vierduizend En gelse supporters, die de over steek op goed geluk hebben ge waagd, zich in het strijdgewoel rond de zwart-handelaren. Van de echte toppers kwamen Martina Navratilova, eerste ge plaatst, en de als derde gerang schikte Jimmy Connors zonder problemen een ronde verder. Na vratilova won met 6-1 6-2 van de Francaise Natalie Tauziat, die voor het hoofdtoernooi een „wild card" had gekregen. Het verschil op de baan was niet eens zo heel erg groot en Tauziat kreeg zelfs open doekjes toen ze het bestond in de tweede set door de service van haar roemruchte tegenstand ster te breken. „In de eerste par tij van een toernooi moetje altijd weer een beetje aan de omstan digheden wennen", aldus Navra tilova later. In de tweede ronde vindt de in Tsjechoslowakije ge boren Amerikaanse Marcella Mesker, de enige Nederlandse in het hoofdtoernooi, tegenover zich. De Haagse kende in de eer ste ronde weinig problemen met Katerina Skronska (6-2, 6-3), die nog wel een Tsjechoslowaaks paspoort bezit. De Amerikaan Tim Mayotte kreeg de twijfelachtige eer de eerste ge plaatste speler te worden, die vroegtijdig werd uitgeschakeld. De 23-jarige Mayotte, die vijftien de was op de lijst, verloor van de stijlvolle Westduitser Rolf Geh- ring, die vorige week tijdens het teamtoernooi in Dusseldorp al een goede vorm toonde. Gehring won in drie sets: 7-5 6-1 7-6. De beslissing in de tiebreak viel bij 8-6. Mayotte is vooral bekend vanwege zijn prestaties op Wim bledon de laatste jaren. In 1981 was hij daar kwartfinalist, in 1982 haalde hij zelfs de laatste vier en vorig jaar bracht de spe ler uit Springfield het tot de laat ste acht. Jimmy Connors gunde op het door hem niet bepaald vereerde gra vel zijn landgenoot Eric Fromm zes games: 6-2, 6-3, 6-1. De 38-jarige Roemeen Ilie Nastase kreeg in de nadagen van zijn car rière nog eenmaal de kans op het centre court van Roland Garros te laten zien waartoe hij eens in staat was. Hy trof het niet dat hij tegen de Spaanse gravelspecia- list José Higueras, twaalfde ge plaatst, had geloot. Alleen in het begin van de partij kon Nastase tegen de nog wat onwennige Hi gueras, die een chronische arm- blessure heeft, maar met behulp van pijnstillende middelen toch door blijft spelen, nog wat van zijn kunsten laten zien. Toen de Roemeen eenmaal doorhad dat er voor hem toch niets te berei ken was vergastte hij het dank bare publiek op de van hem be kende show met grappen en grollen. ZEIST (ANP) - Bondscoach Kees Rijvers heeft voorlopig 22 spe lers geselecteerd voor een plaats in het Nederlands elftal, dat op 17 oktober zijn eerste kwalifica tiewedstrijd voor het WK-toer- nooi tegen Hongarije speelt In de groep zijn als „nieuwelingen" opgenomen de Feyenoorders Sjaak Troost en Michel van de Korput. Rijvers: „Deze selectie is natuurlijk zeer voorlopig. Toch heb ik gemeend reeds zeer vroeg een aantal namen bekend te ma ken. Dit acht ik belangrijk voor de planning van de clubs en van de KNVB". De voorlopige selectie bestaat uit: Mar co van Basten, Peter Boeve, Ronald Koeman, Edo Ophof, Frank Rijkaard, Sonny Silooy en Gerald Vanenburg (Ajax); Ruud Gullit, Joop Hiele, And- ré Hoekstra, Peter Houtman, Michel van de Korput, Sjaak Troost en Ben Wijnstekers (Feyenoord); Erwin Koe man en Adne van Tiggelen (FC Gro ningen); René van der Gijp (Loke ren); Hans van Breukelen (Notting ham Forest, later PSV); Piet Schrij vers (PEC Zwolle); Wim Kieft (Pisa); Willy van de Kerkhof en Michel Valke (PSV). Het Nederlands elftal speelt op 17 oktober thuis tegen Hongarije; op 14 november uit tegen Oostenrijk en op 23 december uit tegen Cyprus. LAUSANNE (SID/DPA/Reuter) - Vertegenwoordigers van de 21 Olympische sportfederaties heb ben gisteren tijdens een vergade ring in Lausanne verklaard dat elke federatie voor zich zal be slissen welke juryleden, scheids rechters en technische gedele geerden in Los Angeles actief zullen zijn. De eveneens aanwe zige Amerikaan Peter Ueberroth, voorzitter van het organisatieco mité, verklaarde daarop dat offi cials uit de Oostbloklanden, die geen sportploeg afvaardigen, welkom zullen zijn. Enkele da gen eerder had Ueberroth nog door laten schemeren dat ten minste de gedelegeerden uit de Sowjet-Unie uitgesloten zouden moeten worden. Voorts richtten de federaties tot het bestuur van het Internationa le Olympische Comité het ver zoek tot grotere medezeggen schap in de keuze van plaatsen, waar toekomstige Olympische Spelen gehouden zullen worden. Bovendien werd de wens geuit een vijf leden tellende commis sie, onder voorzitterschap van de IOC-preases, in te stellen die tot taak zou moeten krijgen de letter en de geest van het Olympisch handvest aan een onderzoek te onderwerpen en zonodig te wijzi gen. In Lausanne werd verder nog be kendgemaakt dat IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch mor gen naar Moskou zal reizen voor een gesprek met Sovjet-politici over het niet deelnemen van sportmensen uit de Sowjet-Unie aan de Spelen van Los Angeles. De namen van de gesprekspart ners waren gisteren overigens nog niet bekend. Het was Alex Blanchard gisteren niet aan te zien. Hoewel hij had aangekondigd zich niet als een dolleman in de wedstrijd te stor ten, was hij daartoe bijna ge dwongen als gevolg van Carama nolis' opvattingen. „Het leek er op dat hij het gevecht wilde for ceren. Ik moest wel mee in dat hoge tempo en zeer zorgvuldig zien om te springen met zijn ROME (SID/DPA) - Acht arresta ties en zeventien gewonden bij de voorverkoop. Aan zo'n 150.000 Romeinen die morgen avond de Europa Cup 1-finale wilden bezoeken moest 'nee' worden verkocht. Inkomsten tot ruim vier en een half miljoen gul den. Een politie-macht van 2000 man en 500 honden die op het ergste is voorbereid. Het zal dui- BELGRADO (SID) - Het Kongo lese persbureau ACI waar schuwt dat de start van een blanke Zuidafrikaanse in het Britse team, aanleiding kan zijn tot een Afrikaanse boycot van de Olympische Spelen in Los Angeles. Het in Brazzavil le gestationeerde persbureau doelt daarmee op de Zuidafri kaanse atlete Zola Budd, die kortgeleden een paspoort van het Verenigd Koninkrijk ver wierf. ACI meent dat hiermee de reglementen van het Inter nationaal Olympische Comité die deelneming van Zuidafri kanen aan de Spelen verbie den, met voeten worden getre den. Bovendien werden door het persbureau de veilig- heidsmaatregelen in Los An geles bekritiseerd. Eerste titel Zola Budd heeft haar eerste Britse atletiektitel binnen. De zondag achttien geworden at lete won in Cwmbran in Wa les het nationale kampioen schap op de 1500 meter in de goede tijd van 4.04,39. De in Zuid-Afrika geboren en geto gen Budd verwierf onlangs ongewoon vlot de Britse na tionaliteit teneinde aan de Olympische Spelen te kunnen meedoen. De kampioensrace van de jeug dige atlete was allerminst vlekkeloos. Na tweehonderd meter viel ze bijna. Een ronde verder nam Budd de kop om vervolgens met een voor sprong van vijftig meter te winnen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13