VS versterken macht Saoedfs De ongelooflijke gang van Gelli en zijn geheime loge Tanlcvliegtuigen vergroten Genscher geen lijsttrekker EG positief over top Midden-Amerika Amerikaanse klacht over concurrentie Arianespace Lage opkomst verkiezingen Egypte MAANDAG 28 MEI 1984 Buitenland WASHINGTON (GPD/AFP/Rtr.) - De VS zullen Saoedi-Arabië KC135 tankvliegtuigen leveren die het vliegbereik van de Saoedische luchtmacht belangrijk zullen vergroten. Volgens Amerikaanse regeringskringen zijn de tankvliegtuigen van grotere betekenis voor de bescherming van de oliescheepvaart in de Perzische Golf dan de 200 Stinger luchtdoelraketten, die Washington ook wil sturen. PARIJS (ANP) - De Parijse politie heeft dit weekeinde wederom een journalist van het tijdschrift Paris Match gearresteerd en op gesloten wegens heling en ver spreiding van foto's van justitiële instanties. Dat gebeurde na een inval op de redactie van Paris Match op last van rechtercom missaris Grellier die is belast met een onderzoek naar de publika- tie van foto's van delen van het lichaam van de Nederlandse Re- née Hartevelt. De Japanner Isseï Sagawa heeft haar in juni 1981 vermoord om dat ze niet inging op zijn avan ces. Hij bereidde delen van haar lichaam toe en at ze op. Sagawa is ontoerekeningsvatbaar ver klaard en vorige week besliste een Parijse rechter, dat hij over geplaatst kon worden van een Franse psychiatrische inrichting naar een Japanse. Heling foto's vermoorde vrouw: weer arrestatie De gepubliceerde foto's waren af komstig van het pathologisch- anatomisch instituut in Parijs. Het maandblad „Photo" van de cember 1983 drukte ze af. Onder druk van de familie van de Ne derlandse vrouw en de Franse justitie besloot de directie het nummer uit de markt te nemen. Er volgde niettemin een veroor deling. Hoofdredacteur Jean Du- rieux van Paris Match, van de groep Filipacchi waartoe „Pho to" behoort, werd opgepakt en bracht een week door in voorar rest. De rechtercommissaris wil de weten hoe hij aan de gerechte lijke foto's kwam.(wv). Tot dusverre is de Franse justitie er niet achtergekomen waar het lek zit. „Photo" .heeft behalve deze foto's ook afdrukken verspreid van de dood van Jacques Mesri- ne. Deze „staatsvijand nummer één" werd enkele jaren geleden in Parfjs door de politie op straat doodgeschoten. De foto's van Mesrine in „Photo" werden ge- i het lijkenhuis. Het optreden van de politie heeft de woede gewekt van Jean Du- rieux, een van de hoofdredacteu ren van Paris Match. De politie heeft volgens hem alle dossiers overhoop gehaald, en wat van haar gading was meegenomen. Onder andere documenten van de oorlog in Tsjaad en van de raadselachtige moord op de film producent Gérard Lebovici twee maanden geleden. BONN (DPA) - De voorzitter van de Westduitse liberale partij FDP en minister van buitenland se zaken, Hans-Dietrich Gen scher, zal zjjn partij bij de ko mende parlementsverkiezingen in 1987 niet meer aanvoeren. Dat heeft de partijleider gisteren aan gekondigd. „Ik ben van mening dat een jonger persoon dat moet doen", zo ver klaarde Genscher voor de televi sie. De beslissing over zijn opvol ging is volgens Genscher een zaak van het partijcongres, maar zeker ook van gesprekken met politieke vrienden. Alle moge lijkheden moeten worden ge bruikt om de FDP van een goede toekomst te verzekeren, aldus Genscher. Saoedi-Arabië heeft vorige week om de 'vliegende pompstations' gevraagd, waarmee het zijn F-15 gevechtsvliegtuigen in de lucht van nieuwe brandstof kan voor zien. Twee of drie van de toestel len zijn al in Riaad gestationeerd voor de bevoorrading van de AWACS (vliegende waarne- mings- en commandoposten) waarmee de VS onder meer het Saoedische luchtruim bewaken. Riaad ligt te ver van de Golfkust om van daar uit de Saoedische gevechtsvliegtuigen te kunnen bij-tanken. De regering in Riaad zou volgens zegslieden in Washington over- Tankers wegen een 'veilige zone' voor de tankvaart in te stellen, nabij de eigen kust, die met de F-15's en de KC135's zou kunnen worden bewaakt. De Stinger-raketten, die vanaf de schouder worden af gevuurd, hebben vanwege hun bereik van omstreeks vier kilo meter slechts beperkte militaire betekenis. De Saoedi's hebben de VS ook ge vraagd om bommenrekken voor de F-15. In 1978 bepaalde Carter om Israël gerust te stellen, dat deze hulpstukken niet zouden worden verschaft. Ook momen teel blijft Israël tegen zo'n le verantie scherp gekant, zo heeft dat land in Washington duidelijk gemaakt. In Washington werd via diploma tieke bronnen bekend dat Ame rika de Sowjet-Unie heeft verze kerd zich te onthouden van mili tair ingrijpen. Moskou zou Was hington via de geëigende diplo matieke kanalen dezelfde garan tie hebben gegeven. Zweedse reders heb ben besloten voorlopig geen olie tankers meer te sturen naar het noorden van de Perzische Golf. Het besluit van de Japanners volgt op de raketaanval van don derdag op de onder Liberiaanse vlag varende tanker „Chemical Venture", die was gecharterd door een Japanse scheepsfirma. De Amerikaanse militaire leveran ties moeten in Riaad duidelijk maken dat de VS het regime van de Saoedische prinsen zullen steunen bij hun inspanningen om het voor de westelijke olie- voorziening onontbeerlijke vaar water van de Perzische Golf open te houden. De crisis zal ook worden bespro ken tijdens de vergadering van de NAVO-ministers van buiten landse zaken, die morgen in Was hington begint. Binnen het bondgenootschap zo zeggen di plomaten, heerst overeenstem ming over de noodzaak om Saoe di-Arabië en de andere Golfsta ten van westelijke steun te verze keren. Vulkaan actief JAKARTA (Rtr./AFP) - Op het In donesische eiland Sulawesi (Ce lebes) is vrijdagavond de 1.852 meter hoge vulkaan Soputan tot uitbarsting gekomen. Duizenden bewoners in de omgeving lopen gevaar en houden zich gereed voor evacuatie. Uit de krater van de Soputan stromen grote hoe veelheden lava en de vulkaan spuwt vulkanisch gesteente tot 1000 meter de lucht in. Twee jaar geleden werd de Soputan tot driemaal toe actief. Uit bronnen van de olie-industrie werd vernomen dat het besluit grote gevolgen zal hebben voor de Japanse olie-import uit Koe weit, maar dat sommige Saoedi sche olieterminals niets van de maatregel zullen merken. Vorig jaar importeerde Japan 99 procent van zijn olieverbruik, waarvan tweederde uit het Golf- gebied. Drieëndertig procent van zijn totale olie-invoer was uit Sa oedi-Arabië afkomstig. Uit Koe weit voerde Japan nog geen 2 procent van de totale import aan ruwe olie in. De Zweedse scheepvaartmaat schappij Salen heeft besloten haar vier tankers uit de Perzi sche Golf terug te roepen. Dat heeft de Zweedse krant Svenska Dagbladet gisteren gëmeld. De rederij wil de bemanningen en de vaartuigen niet langer bloot stellen aan de risico's die verbon den zijn aan het oplaaien van het conflict tussen Iran en Irak. Als reden werd ook „de duizeling wekkende stijging van de verze keringspremies" opgegeven. Sa len had de 350.000 ton metende tanker Safina al-Arab gechar terd, die 26 april bij het eiland Kharg werd beschadigd door een Iraaks projectiel. Volgens waarnemers zal de beslis sing van Salen nauwelijks gevol gen hebben voor de olievoorzie ning in Zweden. Dat land betrekt ongeveer 85 procent van zijn olie uit Noorwegen. Verwrongen staal. Het aanblik van de Saoedi-Arabische mammoettanker Al-Ahood, nadat het eerder deze maand door een Iraaks vliegtuig in brand was geschoten (Foto AP) DEN HAAG (ANP) - De tien lan den van de Europese Gemeen schap staan welwillend tegen over het idee van de Costaricaan- se president, Louis Alberto Mon- ge, in september in de Costari- caanse hoofdstad San Jose, een conferentie te houden over de problemen van Midden-Ameri ka. Maar zij zullen alleen af gevaardigden sturen als een uit nodiging daartoe wordt gedaan door alle vijf landen van Midden- Amerika - El Salvador, Guatema la, Nicaragua, Honduras en Cos ta Rica. Dit heeft de staatssecretaris van buitenlandse zaken, Wim van Ee- kelen, gisteren meegedeeld na afloop van het informeel overleg van ministers en staatssecretaris sen dat dit weekeinde in het Zuidfranse Salon de Provence is gehouden. Aanvankelijk zou mi nister Van den Broek dit overleg bijwonen, maar die besloot vrij dagochtend in Den Haag te blij ven voor overleg over de plaat sing van de kruisraketten. De Tien waren het er ook over eens dat de christen-democraat José Napoleon Duarte, nu hij eenmaal is gekozen tot president van El Salvador, de steun van West-Eu ropa verdient. Maar die steun wordt wel gekoppeld aan het na leven van de beloften die Duarte tijdens de verkiezingscampage heeft gedaan: het aanknopen van een dialoog met alle by de strijd betrokken partijen, en het onder controle brengen van het leger. De politieke vleugel van de Salva doraanse guerrillabeweging is voorstander van een dialoog met Duarte, zo verklaarden de leiders van het Democratisch-Revolu- tionaire Front (FDR) vrijdag in San José na besprekingen met de Costaricaanse president Luis Alberto Mongé Alvarez. In een communiqué van het FDR staat dat Duarte een „wettig bemidde laar" is en dat de opstandelingen „hun bereidheid herhalen zon der voorwaarden vooraf en met een open agenda een brede dia loog te beginnen met de komen de president". OBSERVER - Het invloedrijke Britse zondagsblad „Observer", dat vorige maand te kampen had met een conflict tussen ei genaar en hoofdredacteur, zit weer in de problemen. Gisteren verscheen het weekblad niet wegens een staking van druk kers en eigenaar Roland „Tiny" Rowland dreigde het blad defi nitief te sluiten als het arbeids conflict voortduurt. WASHINGTON (AFP) - De Amerikaanse onderneming „Transpa- ce Carriers", het eerste bedrijf in de Verenigde Staten dat ver gunning heeft zich met commerciële ruimtevaart bezig te hou den, is van mening dat de Europese ruimtevaartorganisatie „Arianespace" oneerlijke concurrentie bedrijft. Het heeft bij de bevoegde instanties een klacht ingediend. De president-directeur van Transspace Carriers, David Grimes, zei dat het Europese consortium, waarin ondernemingen uit een tiental Europese landen op commerciële basis samenwerken bij lanceringen van kunstmanen door Ariane-raketten, dank zij re geringssubsidies met twee tarieven werkt. Aan Europeanen be rekent Arianespace ongeveer 30 miljoen dollar voor een lance ring, voor Amerikanen kost het 10 miljoen minder. Transpace wil dat de Amerikaanse regering de verkoop van de diensten van Arianespace in de Verenigde Staten verbiedt. De Europese ruimtevaartorganisatie snoepte haar Amerikaanse concurrent NASA, die met ruimteveren werkt, kort geleden de lancering van de verbindingskunstmaan Spacenet-1 af. CAIRO - Slechts een klein deel van de Egyptische bevolking heeft dit weekeinde van zijn de mocratische recht gebruik ge maakt om een nieuw parlement te kiezen. De eerste vrije verkie zingen die Egypte ooit heeft ge kend, met de keuze uit vijf partij- door Jaap van Wesel en. Woensdag zullen de definitie ve uitslagen bekend zijn die zon der enige twijfel een grote over winning van de Nationaal Demo cratische Partij van president Moebarak zullen brengen. De democratie in Egypte heeft zijn begrenzingen, zeker op het veraf gelegen platteland, waar nauwe lijks vreemdelingen komen. De verkiezingen zijn daar dan ook niet zonder incidenten verlopen. Er zijn twee grote en een aantal kleine incidenten gemeld. Er is zelfs een dode in Luxor (Zuid- Egypte) gevallen en magistraten hebben officieel gerapporteerd dat er op het platteland zich hier en daar horden van de stemloka len hebben meestergemaakt en alle stembiljetten hebben inge vuld ten gunste van de Nationaal Democratische Partij. Ook zijn er massale vechtpartijen ge weest, waarbij waarnemers van de partijen, die toezicht moeten houden op de ordelijke gang van zaken, uit het stemlokaal werden gegooid. President Moebarak heeft op zijn eigen partij gestemd. Dat liet de Egyptische televisie heel duide lijk zien. Een voorbeeld natuur lijk voor anderen. Hoe velen van de andere 2 3 miljoen Egypte- naren hebben gestemd - niet meer dan 15 procent van de stemgerechtigden is, de inci denten ten spijt, geheim, al klaagt de oppositie dat de verkie zingen minder vrij waren dan zij gehoopt en verwacht hadden. Want anders dan bij vorige gele genheden was er in de stemloka len gezorgd voor een stemhokje dat afgeschermd was met een gordijn. Zo ook het stemlokaal in de drukke arbeiderswijk Shobra waar premier Fouad Mohiedin zijn stem kwam uitbrengen op het plaatselijke politiekantoor. Door de gaten van het gordijn kun nen wij een niet-representatieve steekproef nemen: vijf stemmen op de Nationaal Democratische Partij, één op de linkse oppositie partij van de Progressieve Unio nisten en één op de Nieuwe WAFD Partij. Dat komt onge veer overeen met de voorspellin gen. Toen kolonel Vincënzo Bianchi op een regenachtige dag van maart 1981 bezig was met een huiszoe king in het kantoor van de tex- tiel-industrieel Licio Gelli, werd hij aan de telefoon geroepen. Dat verbaasde hem, want de op dracht tot huiszoeking was strikt geheim en zelfs zijn eigen man schappen waren die morgen niet op de hoogte geweest van hun bestemming. Nog verbaasder was hij, toen hij zijn hoogste superieur aan het toestel kreeg, generaal Orazio Giannini, commandant van de „Guardia di Finanza" het mili taire korps dat zich in Italië be zighoudt met economische delic ten. De generaal drukte hem op het hart heel goed uit te kijken met wat hij deed, want „op die naamlijst staat de hele top van het korps". door Hein ten Kortenaar Inderdaad had de kolonel juist be slag gelegd op de ledenlijst van de geheime vrijmetselaarsloge P- 2, die geleid werd door de „eer biedwaardige meester" Licio Gelli. Maar hoe wist generaal Giannini van de huiszoeking en van de aanwezigheid van de lijst in Gelli's kantoor? Hij heeft daar nooit een afdoende verklaring van gegeven en voor de parlementaire commissie die de afgelopen dertig maanden een onderzoek naar de affaire P-2 heeft gedaan was dit een van de redenen voor een sterk vermoe den dat de lijst met opzet in de handen van de kolonel, en daar mee van de rechters in Milaan en tenslotte van de regering is ge speeld. Waarschuwing Door Gelli zelf, bij wijze van waar schuwing aan zijn beschermers die hem in de steek dreigden te laten? Of door die beschermers, om zich te ontdoen van een al te compromiterende bescherme ling? Het is een van de vele on beantwoorde vragen rondom de affaire, die dat jaar in Italië als een bom ontplofte en waarvan de nasleep nog steeds merkabaar is. Wie is Licio Gelli? „Een middelma tig mens, met een heel beschei den ontwikkeling", zo wordt hij ook door zijn eigen volgelingen omschreven. Maar wel iemand met een bijzonder talent voor in triges, voor chantage en voor het aanknopen en tegen elkaar uit spelen van belangrijke relaties. In 1943 sloot hij zich aan bij Mus solini's „sociale republiek" in Noord-Italië en als verbindings man tussen de fascisten en de SS was hij actief bij het oprollen van partisanengroeperingen. Toen een jaar later duidelijk werd wie er zou winnen, begon hij van zijn positie en uniform gebruik te maken om de partisanen te helpen en wist hij met name bij de communistische formaties een wit voetje te krijgen door een aantal van hun gevangen kame raden uit de Gestapo-cellen van Pistoia te bevrijden. Na de oorlog rolde hij dan ook vrij wel ongedeerd door een aantal collaboratieprocessen en de poli tie verloor alle belangstelling voor hem. Tot 1950, wanneer de geheime dienst een rapport pro duceert waaruit blijkt, dat hij minstens sinds 1947 geheim agent van het Oostblok (Comin- form) is geweest. Stilzwijgen Nadien heerst er slechts stilzwij gen over Gelli: het rapport ver dwijnt in een donkere kast en als er eens ergens een onderzoek naar zijn handel en wandel wordt ingesteld, worden de onderzoe kers met ontslag bedreigd of op een dood spoor gezet en hun rap porten bereiken nooit het cen traal archief in Rome. Van de opstellers van drie rappor ten uit 1974 (die later in het bezit van Gelli werden gevonden) pleegde er een zelfmoord, een tweede nam uit gezondheidsre denen onstslag, terwijl de derde omkwam in een nooit opgehel derd auto-ongeluk. De kamer commissie kwam tot de conclu sie, dat de Italiaanse geheime dienst, met het rapport over zijn Oostblok-betrekkingen als een Damocleszwaard boven zijn hoofd, Gelli „omdraaide" en hem voortaan voor zichzelf liet werken. Griezelige bijzonderheid: Luigi Pe- corelli, een journalist in dienst van Gelli, die in zijn nieuwsbul letin „op" allerlei bedekte toe spelingen maakte op schanda len, bij wijze van waarschuwing aan Gelli's vijanden, stond in ju ni 1979 op het punt zijn meester te verraden en het Cominform- rapport uit 1950 te publiceren. Enkele dagen voor de aangekon digde publicatie werd Pecorelli op straat voor zijn kantoor door een nog altijd onbekende dader vermoord. Het klinkt als de door snee-spionageroman, maar het is allemaal echt gebeurd en staat in nuchtere burocratentaal in het rapport van de kamercommissie. Intussen was Gelli ook als een me teoor omhooggestegen in de Ita liaanse vrijmetselarij. In 1965 moest hij nog een jaar wachten voor hij eindelijk als „leerling" werd toegelaten. Al in 1967 wordt hij aan de toenmalige grootmeester van het Groot-Oos ten van Italië Gamberini voorge steld als „iemand die in staat is hooggeplaatste persoonlijkhe den binnen te brengen". Tegen de regels In 1969 is hij bezig met een opera tie aan de vrijmetselaarstop, de hereniging van de uiteengeval len Italiaanse „families" en in 1970 krijgt hij van de nieuwe grootmeester Lino Salvini de lei ding over de „bedekte" loge „Propaganda 2" (P-2) met, tegen alle regels in, de bevoegdheid om op eigen gezag nieuwe leden in te wijden. Deze loge bestond dus al voor Gelli op het toneel kwam, en werd ge vormd door „broeders" Gelli: middelmatig mens... <f< het lidmaatschap zo geheim was, dat niet alleen de „profane" bui tenwereld, maar ook de overige leden er niets van mocht en we ten. Zij werden niet in een plaat selijke loge, maar door de groot meester zelf ingewijd en waren alleen aan hem bekend („Aan het oor van de grootmeester"). Alles wijst erop dat Gelli de vrij metselarij binnendrong om zich meester te maken van de „P-2" en die voor zyn eigen doeleinden te gebruiken. Wie de vrijmetsela rij beschouwt als een enigszins uit de tijd geraakte vereniging van onderling hulpbetoon, met voor volwassenen weinig ge schikte geheime rituelen, zal op kijken van de agenda van de ver gadering die Licio Gelli op 5 maart 1971 met enkele van zijn nieuwe broeders hield. Er stond vermeld: „De politieke en economische situatie van Italië, de dreiging van de communisti sche partij, samen met het cleri- calisme, gericht op het veroveren van de macht, het gebrek aan macht bij de ordebewaarders, het om zich heengrijpen van on zedelijkheid en gebrek aan bur gerzin, alsmede onze houding in geval van machtsovername door de clericaal-communisten en on ze betrekkingen tot de Italiaanse staat". Noodplannen Gelli zelf zei hier onder meer over: „Velen hebben gevraagd hoe wij ons dienen te gedragen als we op een goede morgen zouden ont dekken dat de clericaal-commu nisten zich hebben meester ge maakt van de macht: of wë pas sief moeten berusten of positie moeten kiezen op basis van wel omschreven noodplannen". „Zoals je ziet", schreef hij later aan de afwezige broeders, „we heb ben de filosofie aan de kant gezet om ons bezig te houden met har de concrete zaken, die het hele nationale leven aangaan". Wat hij hiermee bedoelde werd lang zamerhand duidelijk. Binnen en kele jaren had hij zich omringd met de hele topleiding van de ge heime diensten, met hoge mili tairen, politici, financiers en in dustriëlen, journalisten en uitge vers. Zijn naam werd genoemd bij de mislukte staatsgreep van de „zwarte prins" Valerio Borghese, by de fascistische aanslagen op de Italicustrein, op de vakbonds demonstratie van Brescia en op het station van Bologna. Hij no digde de bevriende generaals uit na te denken over een militaire regering en stelde de hoofdoffi cier van justitie van Rome (P-2- lid) Spagnuolo in dat geval voor als president. Kortom, wat de P-2 ook geweest moge zijn vóór Gelli's komst, hij maakte er een staatsgevaarlijke organisatie van, met plannen voor omverwerping van de ge vestigde democratische instellin gen en de vestiging van een auto ritair bewind („Alles beter dan de communisten") en hij schuw de geen enkel middel om het land daarvoor rijp te maken. Bij dit alles werd hem door het be stuur van de vrijmetselarij voort durend de hand boven het hoofd gehouden, terwijl in de lagere re gionen van de organisatie steeds meer weerstand ontstond tegen de compromiterende aanwezig heid van Gelli en zijn privé-loge. Een besluit tot opheffing van de lo ge door de grootloge van Napels (december 1974) bleef in feite een dode letter en een intern proces tegen Gelli eindigde met de uit stoting van zijn aanklagers, een groep „democratische vrijmetse laars". Onfrisse praktijk Maar aan de publieke opinie kon dit alles niet langer voorbij gaan: de tot dan toe onbekende namen van Gelli en de P-2 kwamen steeds vaker in de kranten en er raakte met de dag steeds meer bekend over hun onaantrekkelij ke politieke ideeën, maar ook over de onfrisse praktijken van veel P-2-broeders, die bij alle zorg voor hun vaderland hun ei gen welzijn allerminst uit het oog hadden verloren. Bij een miljoenenschandaal van ontdoken olie-accijnzen waren hoge officieren van de „Guardia di Finanza", allen P-2, betrok ken, de internationale zwende laars Sindona en Calvi waren le den van de loge, evenals de van fraude beschuldigde uitgever Angelo Rizzoli. Dat verklaart de enorme schok die door het land ging, toen in 1981 de authentie ke, maar hoogstwaarschijnlijk incomplete ledenlijst tevoor schijn kwam. De regering-Forlani viel, er werd een enquêtecommissie inge steld, er volgde een regen van ontkenningen. Het verklaart ook de beroering die vorige week op nieuw ontstond, toen de voorzit ster van de commissie, Tina An- selmi, haar ontwerp-eindrapport bekendmaakte. Daarin stond on der meer dat de lijst, ongeacht de ontkenningen, waarheidsge trouw was bevonden en dat on wetendheid van de leden om trent de ware aard van de loge uitgesloten moest worden geacht. In haar eindconclusie verklaart Anselmi, dat Licio Gelli, die in zijn leven van alles en iedereen gebruik heeft gemaakt, zelf ook is gebruikt. Zij vergelijkt dit met twee pyramides, die elkaar aan de top raken. In de bovenste, om gekeerde pyramide „worden de uiteindelijke doelen vastge steld", in de onderste die rechtop staat, „worden ze in de praktijk uitgevoerd". Op het raakpunt van de twee staat Gelli als be middelaar. hoogste van de uit voerders, laagste van de leiders. „Welke krachten zich roeren in de bovenste structuur", zo ein digt het rapport, „kunnen wij niet te weten komen". Spoorloos Dat P-2 en alles waar het voor staat nog niet dood is, kunnen we op maken uit het feit dat Licio Gelli, na enkele geriefelijke maanden in een Zwitserse gevangenis, op de dag voor zijn uitlevering aan Italië rustig de gevangenis uit liep, over de nabije Franse grens werd gereden en sindsdien spoorloos is verdwenen. Na alle tegenslagen van de laatste jaren mag hy voor zijn opdrachtgevers zijn nut grotendeels hebben ver loren, op hun dankbaarheid en bescherming mag hij kennelijk nog steeds rekenen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7