Lubbers: geen kabinetscrisis rp -C D Markt voor haring vrijwel verzadigd 'Nederland moet desnoods machtsmiddelen gebruiken Rakettendiscussie op schema' Drankbestrijder: ministers moeten borrel laten staan Ortolaan vogel van het jaar 'Geen behoefte aan bijzonder onderwijs' Vrouw (83) bij inbraak gedood pa*:. Betico Croes over positie Aruba: MAANDAG 28 MEI 1984 MAASTRICHT, ROTTERDAM (GPD) Premier Lubbers verwacht geen kabinetscrisis rondom de kwestie van de kruisraketten. Hij zei gisteren in Maastricht dat de ministers de 'instelling hebben' met elkaar tot een besluit te komen. De beslissing zal zoveel mogelijk recht doen aan de verschillende opvattingen. Binnenland De premier verklaarde dit na af loop van een CDA-manifestatie voor de komende Europese ver kiezingen. Hij zei dat de besluit vorming in het kabinet nog steeds op schema ligt. Hij gaat er verder vanuit dat het besluit nog op tijd komt om de Tweede Ka mer ruimschoots vóór het zomer reces te laten discussiëren. Vrijdagochtend heeft het kabinet een eerste bespreking aan de kruisraketten gewijd. Geduren de anderhalf uur deed premier' Lubbers verslag van het gevoer de overleg en de mogelijkheden om een compromis te bereiken. Conclusies werden volgens de premier nog niet getrokken. Hij verklaarde voorts gisteren ook dat minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) geen mandaat van de ministerraad heeft om morgen in Washington met de NAVO-bondgenoten over de ra ketten tot overeenstemming te komen. Na afloop van de ministerraad had Lubbers nog een gesprek met Van den Broek. Hieruit en uit de sfeer tijdens het kabinetsberaad trok hij de conclusie dat de mi nisters 'er samen wel uitkomen'. Hoewel de bewindsman van bui tenlandse zaken geen mandaat heeft voor de bondgenoten, heeft hij wel een boodschap bij zich, aldus Lubbers. Vice-premier Van Aardenne toon de zich zaterdag minder optimis tisch dan minister-president Lubbers. In een vraaggesprek voor de VARA-radio zei hij dat het 'niet eenvoudig' zal zijn eruit te komen. „Ik ben van nature een optimist. Maar dat betekent niet dat je af en toe niet moet zeggen: het zit niet gemakkelijk," aldus minis ter Van Aardenne. Hij zie niet te weten of het zal lukken eruit te komen. 'Nee' De PvdA-lijsttrekker bij de Euro pese verkiezingen, Piet Dankert, zei zaterdag dat na het misluk ken van het Geneefse overleg Nederland niets anders overblijft, dan 'nee' te zeggen tegen de plaatsing van kruisraketten. Als' dat 'nee' door de Nederlandse re gering goed wordt gebruikt, dan kan dat leiden tot minder wa pens aan beide zijden, zei Dan kert in Rotterdam bij het begin van de Europese verkiezings campagne van zijn partij. ARNHEM (ANP) - Ministers, kamerleden en andere politici „die beschouwd worden als leiders van de samenleving en waar ve len tegen opzien" dienen het goede voorbeeld te geven en de borrel vaker te laten staan. Dat bepleitte voorzitter Y. Dijkstra van de drankbestrijdersorganisatie ANDO zaterdag op de leden- vergadering in Arnhem. Dijkstra zei dat het drankmisbruik („de levensgevaarlijke zwelg partij") in ons land mede in de hand wordt gewerkt door het drinkgedrag in politieke kringen. Maar als de „leiders van de samenleving" hun leven beteren zal dat ook het drinkgedrag van anderen positief kunnen beïnvloeden, zo opperde hij. De ANDO meent dat er met name voor staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) en Tweede-Kamervoorzitter Dolman een taak is weggelegd om te bevorderen dat de politici „op ver antwoorde wijze met alcohol omgaan". Dijkstra constateerde dat er tot nu toe niets terecht is gekomen van het destijds door de overheid beloofde „ontmoedigingsbe leid" dat een dam zou moeten opwerpen tegen het alcoholge bruik. Hij eiste dat Van der Reijden eindelijk eens met concrete maatregelen over de brug komt om het alcoholgebruik terug te dringen. Volgens de ANDO is het alcoholgebruik in ons land sinds 1960 meer dan verdubbeld tot 8,5 liter pure alcohol per hoofd van de bevolking en overlijden er jaarlijks in ons land ruim 1700 men sen aan de gevolgen van alcoholgebruik, inclusief verkeers slachtoffers. DEN HAAG (ANP) - De stichting Mondiaal Alternatief heeft de ortolaan, een kleine zangvogel uit de Gorsenfamilie, uitgeroe pen tot „vogel van het jaar 1984". De stichting gaat dit jaar in brede kring actie voeren om te voorkomen dat deze vogel uit Nederland verdwijnt. De ortolaan is volgens de stichting een van de meest bedreigde zangvogelsoorten van West-Europa, die vooral schade onder vindt van de snelle veranderingen in de landbouw sinds de jaren zestig. In Nederland bevinden zich nog slechts op twee plaatsen levensvatbare populaties: in Gelderland bij Winterswijk en op de Limburgse Kraijeiheide. Juist een deel van die heide staat op de nominatie om op te gaan in een militair oefenterrein bij Ven- lo. De stichting heeft al een brief geschreven aan minister De Ruiter (defensie) met het verzoek om, te doen wat mogelijk is teneinde de ortolaan overlevingskansen te bieden. EDE (GPD/ANP) - Het openbaar onderwijs staat onder druk. De protestants-christelijke en ka tholieke verzuilers stellen zich steeds harder en koppiger op. In Nederland is echter allang geen meerderheid te vinden voor een' verzuilde opstelling. Daardoor staat de vrijheid van onderwijs op het spel. Veel openbare scho len worden bedreigd met ophef fing, waardoor de ouders worden gedwongen hun kind naar een confessionele school te doen. Dat is de kern van de afscheidsre de van voorzitter L. van der Jagt van de Vereniging voor Open baar Onderwijs op het congres afgelopen zaterdag in Ede. Na vijf jaar voorzitterschap gaf Van der Jagt zijn functie over aan G. Meelker, tevens wethouder voor onderwijszaken in Dordrecht. Op het congres van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs is te- vens het boek 'De nieuwe schoolstrijd' gepresenteerd. Daarin beschrijven de auteurs Fons van Schoten en Hans Wan- sink hoe groot het verschil is tus sen aanbod van confessioneel onderwijs (twee derde van de scholen) en de behoefte daaraan (een derde van de ouders). Dat blijkt uit de laatste onderzoeken. De auteurs gaan in op de oorza ken van dat verschil en conclu deren dat het onderwijs het laat ste verzuilde bolwerk is in een open en verscheiden samenle ving. Volgens Wansink en Van Schoten zijn WD, PvdA en vooral het CDA daaraan schul dig. Ze merken onder meer op dat in het laatste CDA-PvdA-kabinet het confessionele onderwijs in stand kon blijven (CDA-wens), in1 ruil voor invoering van de mid denschool (PvdA-wens). Een jaar later werd bij de vorming van het huidige CDA-WD-kabinet het confessioneel onderwijs be schermd door af te spreken dat de middenschool juist niet zou worden ingevoerd. De auteurs menen dat ten gevolge van de bezuinigingen op het on derwijs en de terugloop van de leerlingenaantallen een nieuwe schoolstrijd nodig is, om de posi tie van het openbaar onderwijs tegenover de machtige koepels van katholieke en protestants- christelijke scholen te kunnen handhaven. Het VOO-congres heeft zaterdag besloten een intensieve leden-i werfcampagne te houden. De vereniging moet haar ledenbe stand op peil houden om te kun nen overleven. Gestreefd wordt naar verdubbeling van het leden tal. Tevens wordt de structuur van de vereniging aangepast. De VOO heeft thans 65.000 leden, inclusief ouder- en medezeggen schapsraden. Tweederde van de leden zijn ouders, de overigen zijn leerkrachten. De vereniging is volledig afhankelijk van de contributies van de leden. Nog maar enkele weken geleden zei Dankert in de Haagse Post het absolute 'nee' van de PvdA tegen de kruisraketten .flauwe kul' te vinden. Dat gebeurde en kele weken nadat hij zich op een PvdA-bijeenkomst, onder druk van de PvdA-top, juist tegen de plaatsing had uitgesproken. Dankert zei in anderhalf jaar tijd een duidelijke tegenstander van plaatsing te zijn geworden. „Een proces bijna omgekeerd aan dat van CD A-lijsttrekker Bouke Beumer, die van een atoompaci fist, die 'nooit voor' was, gewor den is tot een verdediger van het CDA-standpunt, en wat dat is blijft in het duister", aldus Dan kert. PvdA-leider Joop den Uyl hield in Rotterdam een pleidooi voor een nee tegen de kruisraketten ge koppeld aan een algehele bevrie zing van kernwapenarsenalen. Volgens Den Uyl moet Europa een actieve rol spelen in de vei ligheidsdiscussie. „Nederland moet daartoe een signaal geven, maar ik ben bang dat het een ver keerd signaal zal zijn", aldus Den Uyl. Ook de leider van de Britse Labour Party, Neil Kinnock - gast de PvdA in Rotterdam - hield een vurig pleidooi tegen plaat sing van kruisraketten. „Ontwa pening zal nooit het gevolg kun nen zijn van herbewapening. Grote voorraden kernwapens verlagen de atoomdrempel in plaats van die te verhogen". Hij riep de Europese kiezers op om hun stem op 14 juni te gebruiken om zich uit te spreken tegen „de bom". PERNIS (ANP) - Een bejaarde vrouw is in de nacht van zater dag op zondag in haar woning in Pernis mogelijk door inbrekers om het leven gebracht. De politie heeft dit gister bekendgemaakt. Inwoners van Pernis gingen gis termorgen op zoek naar het slachtoffer, de 83-jarige W. de Winter, omdat zij niet in de kerk was verschenen. In de woning troffen zij het stoffelijk over schot aan. De inboedel bleek overhoop te zijn gehaald en het geldkistje van het slachtoffer werd op straat aangetroffen. De politie houdt rekening met een geweldsmisdrijf. Vermoed wordt dat de vrouw wakker is gewor den van een of meer inbrekers en daarna om het leven is gebracht. MAN VERDRONKEN - Een 49-ja- rige man uit St. Michielsgestel is in de nacht van zaterdag op zon dag verdronken in de Dommel. De man was men een groep an deren aan het nachtvissen. Toen de vissers 's nachts ophielden en bij elkaar kwamen bleek het slachtoffer verdwenen. Politieman mag oorknopje niet dragen ROERMOND (ANP) - De pas benoemde commandant van het rijkspolitiedistrict Roer mond, overste P. Leers, heeft een wachtmeester verboden een klein oorknopje te dra gen omdat dit naar zijn me ning niet past bij het imago van een politieman. De des betreffende wachtmeester eerste klas C. van Avesaath uit Baarlo, is het met de op vatting van zijn baas niet eens en heeft nu via de Ne derlandse Politiebond een procedure aangespannen bij de Roermondse Ambtena renrechter. Volgens Van Avesaath is dit oorknopje bedoeld als teken dat hij homofiel is en voor die geaardheid wenst hij open lijk uit te komen. Hij heeft een beroep gedaan op het COC om na te gaan of hier geen sprake is van discrimi natie van homofielen, wat bij de wet verboden is. In af wachting van de uitspraak van de rechter is hij zijn com mandant echter ter wille ge weest en heeft hij het oork nopje even afgedaan. Doet hij dat niet dan loopt hij de kans te worden overgeplaatst naar een bureaufunctie en ver speelt zo financiële toeslagen voor onregelmatige werktij den. Minister wil wet tegen discriminatie verscherpen DEN HAAG (ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) wil de mogelijkheden verruimen om ra cistische en neo-fascistische or ganisaties en activiteiten te ver volgen. Hij wil daartoe een wets voorstel van zijn voorganger De Ruiter verder uitwerken en op nieuw aan de Tweede Kamer voorleggen. De minister maakte dit zaterdag bekend in het VA- RA-radioprogramma 'De stand van Zaken'. Het uit 1982 daterende wetsont werp van minister De Ruiter, waarin de bepalingen ten opzich te van verboden organisaties worden verruimd, kwam inder tijd tot stand na een verbod de Nederlandse Volksunie. Het ondervond toen in de Kamer veel kritiek, omdat de meeste partijen er huiverig voor waren dat de vrijheid van meningsui ting in het gedrang zou komen. Minister Korthals Altes deed zijn uitspraken zaterdag naar aanlei ding van het optreden van de Vi- kingjeugd in het Friese Drach ten. De groep bedreigde onlangs een lid van het plaatselijk anti- fascismecomité met de dood en verspreidde stickers met haken kruisen en teksten als 'Auslan- der raus'. Politie en justitie in Friesland konden daartegen door de beperkingen van de dis criminatiewetgeving niet optre den. SCHEVEN1NGEN - Afgelopen zaterdag werd in Scheveningen het nieuwe haringseizoen geopend met de traditionele Vlaggetjesdag in de haven. Deze oude traditie is vorig jaar in ere hersteld, toen voor het eerst sinds 1977 weer op 'Hollandse nieuwe' mocht worden gevist. Er werden tal van manifestaties gehouden, waaronder een boottocht met staatssecreta ris Ploeg visserijen EG-commissatis Andriessen. Bij de foto: de staatsse cretaris consumeert met plezier de hem aangeboden haring. (foto anp» L. Ouwehand somber over toekomst SCHEVENINGEN - Er zit meer haring in de Noordzee dan de consument zal gaan kopen. De markt voor haring is vrijwel ver zadigd. Het moment is nabij dat de aangevoerde haring aan de varkens zal moeten worden ge voerd. Dit voorspelt voorzitter L. Ouwehand van de Redersvereni ging voor de Nederlandse Zee visserij, in het zaterdag versche nen blad Project van de onder zoekorganisatie TNO. De Katwij- ker is van mening dat de Noord zee, te lang gesloten is geweest voor de haringvisserij. Een be perkte haringvangst in 1981 en LANGKAMPEERDERS (ANP) - Houders van vaste standplaatsen op campings worden op hoge kosten gejaagd, en zijn vaak overgeleverd aan de willekeur van beheerders. Het wordt hoog tijd dat er iets wordt gedaan aan de verbetering van hun rechtspo- sitie. Dat concludeert de Consu mentenreisgids, die een onder zoek heeft gehouden onder lang- kampeerders. Daarbij bleek dat langkampeerders voor hun vaste standplaats forse prijzen moeten betalen, die rond de 1400 gulden per jaar liggen. Daartegenover staan weinig rechten. 1982 zou volgens hem verant woord zijn geweest. Aanstaande woensdag wordt het startsein gegeven voor de tradi tionele haringrace. De Neder landse vissers mogen van de Eu ropese Gemeenschap 41.000 ton haring. In de jaren vijftig en zes tig haalden de vissers zo'n 100.000 tot 120.000 ton haring per jaar uit de Noordzee. Vanwege de overbevissing stelde de Euro pese Commissie in 1975 en de daaropvolgende jaren vangstbe perkingen in. Twee jaar mocht er helemaal niet op haring worden gevist. In 1983 werd de Noordzee voor de haringvangst weer open gesteld. Er wordt sterk betwijfeld of de vis sers zich wel aan de vangstbeper kingen hebben gehouden. Ir. Th. Tienstra, tot voor kort directeur van de visserijen bij het ministe rie van landbouw en visserij, heeft sterk de indruk dat de Ne derlandse vissers zich in het al gemeen weinig van de maatrege len hebben aangetrokken. Volgens Tienstra ontdekten de vis sers dat ze lang niet zo streng werden gecontroleerd als was ge vreesd. Velen gingen gewoon door met het vangen van grote hoeveelheden haring, alcjus Tienstra. Jager gedood door ongeluk met geweer RUINEN (ANP) - Bij een jacht partij in Ruinen zijn zaterdag middag twee jagers door een per ongeluk afgegaan geweer getrof fen. Een van hen bezweek zater dagavond aan zijn verwondin gen. De politie heeft dit gisteren bekendgemaakt. Het ongeluk gebeurde zaterdag middag nadat een groep van zes jagers jacht had gemaakt op schadelijk wild. Zij wilden on derling het schotbeeld van hun jachtgeweer vergelijken en be vestigden daartoe een krant over de afrastering, waarop werd ge schoten. Toen daarbij het geweer van een van de jagers na twee keer vuren niet afging, wilde hij het „breken" om de oorzaak van het mankement te onderzoeken. Op dat moment ging het dubbel loops jachtgeweer af en volgden alsnog de twee schoten hagel. Die kwamen terecht in de groep van vier jagers die tussen de schutter en het doel stonden te kijken. Twee van de vier jagers werden op een afstand van acht tien meter geraakt. Zij werden overgebracht naar een zieken huis, waar de 78-jarige F.van Laar uit Ruinen in de loop van zaterdagavond overleed. De ver wondingen van het andere slachtoffer, een 73-jarige man uit Ruinen, zijn volgens de politie niet levensgevaarlijk. ABN venvacht tot '90 sluiting 10.000 winkels AMSTERDAM (ANP) - De Alge mene Bank Nederland verwacht dat het aantal verkooppunten in de detailhandel in levensmidde len tot 1990 met 10.000 zal ver minderen. Nu zijn er ongeveer 27.000 ondernemingen met één winkel en 7.175 filiaalbedrijven. Dat staat in de studie 'Detailhan del in levensmiddelen' van de bank. Vooral een aantal zelfstan digen en kleine en middelgrote zaken zal het loodje leggen. Het grootwinkelbedrijf zal een steeds belangrijker aandeel in de markt krijgen, maar ook hier zal een verdere stroomlijning van het winkelapparaat zich voor doen. De kleine winkels die over blijven zullen in toenemende mate zijn aangesloten bij franchi- sesystemen. Dat wil zeggen dat zij tegen betaling een formule en een produktenassortiment van een franchise-organisatie hante ren, maar als ondernemer zelf standig blijven. ETTEN-LEUR/WOENSDRECHT (GPD) - Bijna 2000 motoren, be plakt en behangen met stickers, vlaggen en affiches, hebben gis teren in West-Brabant voor een grote demonstratie tegen de be wapeningswedloop gezorgd. De stoet, die door een aantal dorpen tussen Etten-Leur en Woens- drecht trok en werd aangemoe digd door honderden Westbra banders, vond zijn climax bij de toegangspoort van de vliegbasis Woensdrecht. Elke motorrijder die dit punt passeerde, hief een luid geclaxoneer aan „ter afwen- Demonstratie motoren tegen wapenwedloop ding van het grote gevaar". Ondanks het enorme aantal motor rijders dat heeft deelgenomen aan de vredesmanifestatie, is het geheel vlekkeloos verlopen. Een Limburgse deelnemer zei na af loop: „Motorrijders zijn een apart volk. We worden vaak afge schilderd als doodrijders. Maar door deze geweldloze actie tegen de plaatsing van kernraketten la ten we ons ook eens van de ande re kant zien". De vrouwenverzetsweek is zater dag bij de vliegbasis bij Volkel zonder noemenswaardige inci denten afgesloten. De afgelopen week zijn door de vrouwen in het gehele land acties gevoerd tegen de toenemende militarisering en de verslechterde economische omstandigheden van vrouwen. SCHIPHOL (ANP - Nederland zal machtsmiddelen moeten inzet ten als de Antilliaanse regering niet wil meewerken aan de reali sering van de status aparte van Aruba, per 1 januari 1986. Dat heeft de leider van de Arubaanse meerderheidspartij MEP, Betico Croes, gisteren verklaard bij aan komst op Schiphol. Croes blijft tien dagen in Nederland en zal overleg plegen met minister van Antilliaanse zaken De Koning en kamerleden. „Ik hoop dat de overige eilanden zich alsnog laten overtuigen dat zij de op de Ronde Tafelconfe rentie (RTC) overeengekomen punten moeten uitvoeren. Maar mochten ze kwaadwillend zijn dan zal Nederland de beschikba re machtsmiddelen moeten in zetten", aldus de Arubaanse lei der. Croes wilde niet zeggen wel ke machtsmiddelen Nederland zou moeten hanteren. „Dat laat ik aan Nederland over, maar Ne derland beschikt over zowel juri dische als economische midde len", zei hij. Volgens de MEP-leider mogen de overige eilanden „die gekozen hebben koloniën te blijven". Aruba niets in de weg leggen bij de verwezenlijking van de onaf hankelijkheid via een status aparte. Hij wees in dit verband op de herhaalde verzekering van Nederlandse kant dat de afspra ken van de RTC zullen worden nagekomen. Croes zei tijdens zijn bezoek het „achterste van de tong" van Ne derland te willen zien en te wil-, len vaststellen wat het Neder landse draaiboek is. nu de overi ge eilanden niet meewerken aan de realisering van de status apar te en er een 'impasse' is ontstaan. Volgens Betico Croes komt de houding van Curasao neer op een „boycot". Met name rond de zogenoemde boedelscheiding (het verdelen van de deviezen en andere bezittingen) is ernstige vertraging ontstaan omdat de Antilliaanse regering weigert te praten over deze kwestie, aldus Croes. De Arubaanse leider noemde ook de weigering de MEP op te nemen in de centrale regering. Hij wees verder op het opschorten door de overige vijf eilanden van het overleg over een onderling staatsverband, dat na 1 januari 1986 met Aruba een unie moet vormen. Croes bena drukte dat het uitblijven van overeenstemming hierover tus sen de vijf eilanden geen gevol gen mag hebben voor de verwe zenlijking van Aruba's aparte status. Hij onderstreepte dat ook Nederland dit standpunt heeft ingenomen. De Antilliaanse regering heeft fel geprotesteerd tegen de uitlating van minister De Koning dat Ne derland niet in een positie moest worden gedwongen dat het machtsmiddelen zou moeten ge bruiken. In een boodschap aan de Nederlandse regering zegt zij met verbazing en ergernis van deze uitlating kennis te hebben genomen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5