Schatten te kijk 'Leiderdorpse fietsers hébben geen voorrang' Vliegshow trekt ruim 5000 kijkers Botsing in Wassenaar Opkomst bij fietstocht stelt teleur Inbrekers actief in Warmond Jubileum Meerburg feestelijk besloten Wassenaar is oudheidkamer rijker Stad en rand MAANDAG 28 MEI 191 Musical van Voorschotense koren WASSENAAR - Inwoners van Wassenaar zijn een oudheidka mer rijker. Dit museumpje vol (pre)historische voorwerpen, ge vestigd in de voormalige Europa- school, werd afgelopen zaterdag geopend door de Haagse stadsar- cheologe R. Magendans. Een opening die volgens voorzitter P.G. de Geus van het Historisch Centrum Wassenaar "een mijl paal in de archeologie van het dorp" kan worden genoemd. Het merendeel van de curieuze uit stalling stamt uit de opgravin gen, die door deze stichting zijn verricht op de plaats waar ooit Huis ter Weer stond, naast het huidige jongerencentrum Time- Out aan de Deylerweg. Dit kas teel werd in de late Middeleeu wen gebowd en in de achttiende eeuw afgebroken. Een schat aan gebruiks- en siervoorwerpen, alsmede oude fundamenten en putten, werden hier onder de Automobilist richt ravage aan in Warmond WARMOND - Een lichtmast aan de Warmondse Vlietwei is in de nacht van zaterdag op zondag door een onbekende automobi list omver gereden. De paal ver nielde by zijn val ook nog een schutting van een woning aan de Vlietwei terwijl de bedrading er van open en bloot kwam te lig gen. Degene die verantwoorde lijk was voor de aanrijding is echter doorgereden zonder zich bekend te maken en heeft zichr tot nu toe niet gemeld. WASSENAAR - Een 9-jarig meis je uit Leiden is gisteren lichtge wond geraakt toen de auto waar in ze meereed op de kruising Lange Kerkdam/Prinsenweg/ Van Oldenbarneveldweg in Was senaar in botsing kwam met een andere wagen. De bestuurder van de wagen, een 34-jarige Lei- denaar, verleende geen voorrang aan een van rechts komende au to, bestuurd door een 58-jarige Rotterdammer. Het meisje, dat op de achterbank zat, knalde met haar gezicht op een van de voor- stoelen en werd voor nader on derzoek overgebracht naar een ziekenhuis. Daar bleken de ver wondingen echter nogal mee te vallen. ogen van enthousiaste amateur- archeologen blootgelegd. Het aardewerk, de munitie, siera den en het glaswerk liggen nu keurig geordend in de vitrines. Bovendien is er van de opgra vingsresultaten in het veld een maquette gemaakt, alsmede een reconstructie van de vroegere toestand, gebaseerd op oude te keningen. Ook voorwerpen uit de prehistorie sieren de collectie. Het is volgens de Haagse stadsar- cheologe dan ook juist de Ijzer tijd (800 voor Christus tot 100 na Christus) die een belangrijke pe riode vormt in de Wassenaarse geschiedenis. Overigens is niet al het materiaal uit de opgravingen van het ge bied Ter Weer afkomstig. Zo komt een niet te verwaarlozen gedeelte uit de collectie van de plaatselijke amateur-archeoloog A.A.G. van der Kleij. Hij schonk zijn 'schatten' aan de oudheidka mer. Daaronder is heel wat curio sa, zoals een vooroorlogse melk fles uit de fabriek Rust en Vreugd en een nog ouder bier flesje van een plaatselijke bier- stekerij. In het werkvertrek naast de oud heidkamer krijgt men een in druk van het gigantische geduld- werk, dat door de stichting en haar leden is verricht. Een mans hoge stapel fruitkistjes vol on verwerkt materiaal wacht nog op bestudering. De meest interes sante spullen zyn volgens P.R. de Kieviet, lid van de werkgroep, al aan de beurt geweest. De oudheidkamer is iedere zater dag geopend-van één tot drie uur en op donderdagavond van acht tot tien uur. Groepen die op een ander tijdstip willen komen kun nen eventueel een afspraak voor bezichting maken. VOORSCHOTEN - De Voorscho tense christelijke jeugdkoren de "Alouettes" en de "Lenteklokjes" hebben zaterdagavond in het Cultureel Centrum een uitvoe ring gegeven van de musical "De pruik van de koning". Pianist Joop Brons en slagwerker Fred Cohen zorgden voor de begelei ding. Rita Eriks leidde het geheel. Op de foto staan de sterren rond de troon van de koning. Voor en na de uitvoering, die om half acht begon, probeerden leden van de "Alouettes" exemplaren van hun tweede langspeelplaat te slijten. De lp heet "Nieuwe liedjes rond de bijbel" en kan worden gele verd met een tekstboekje. (foto Holvast) Fietsersbond in geweer Gemma L., d.v. M.R. Giles-Methven; Daniel Ch., z.v. Ch.H. Cole-Heckel; Willem D., z.v. W.G.B. Knijnenburg- Sander; Geert H.J., z.v. J. van Veen- Van Egten; Dhanraji. d.v. K. Rama- nand-Balwant; Patrick J., z.v. P.J. van Leeuwen-Pothuizen. Getrouwd: R.J. Nolen met J. Bras; R.F.H.M. Tummers met F.G. Hazel- bag; M.M.L. Bos met B.C.M. van Noort. Overleden: M.J. Hoogeveen (76); W.S.I. Siteur, w.v. Schotanus (86); H.M.C. Smit. w.v. Buikstra (80); M.E. van Lo- chem, w.v. Nouwens (94); R. de Vries (56); JA. van Beek (80); A. Hemelaar, w.v. Heus (83). VALKENBURG - Ruim vijfdui zend mensen hebben zaterdag middag genoten van een vlieg show op het Marine Vliegkamp Valkenburg. Ze bewonderden onder meer een Dakota van de Dakota-assosiation uit Alphen aan den Rijn, vier Fokker S-ll- instructors van de vrienden van Fokker-Four en natuurlijk de Orions- en de Atlantics-verken- ningsvliegtuigen van de Marine. Het was één van de laatste moge lijkheden voor het publiek om de Atlantic te bezichtigen, zo ver klapte W. Geneste, woordvoer der van de marinevoorlichtings dienst. Verwacht wordt dat het toestel nog voor het eind van dit jaar uit de roulatie wordt geno men. Er zijn in het verleden en kele ongelukken mee gebeurd doordat het hoogteroer niet goed werkte. Het verhelpen van dit mankement zou veel geld kosten. De Neder landse overheid besloot daarop het toestel uit de lucht te nemen. De bedoeling is dat dertien Orions de taak van de Atlantic Het grootste deel van deze nieuwe vliegtuigen is inmiddels op de basis gearri veerd. Verwacht wordt dat de laatste exemplaren van de be stelling voor het eind dit jaar zul len komen. De Orions zullen overigens niet al leen worden gebruikt als verken ningsvliegtuigen, maar worden ook ingezet voor de reddings- en opsporingsdienst (OSRD) van de marine. Omdat het echter ruim twee uur duurt voordat een Orion startklaar is, wordt er op aangedrongen voor dit werk ook een Fokker-maritime aan te schaffen. Naast de moderne Orions en Atlan- tics waren zaterdag ook oude vliegtuigjes aanwezig, waaron der Fokkers en een Dakota. Ook twee NF.5 straaljagers van de luchtmacht doken op. Eén daar van voerde 's middags enkele de monstratievluchten boven het gebied uit. Klapstuk van het vlieggebeuren was een een de monstratie van een eenheid ma riniers. Deze mannen lieten zich vanuit een helikopter op de grond zakken. LEIDERDORP - Peuterspeelzaal 'Ukke Pukke' heeft onderdak ge vonden in één van de lokalen van het voormalige kleuterschoolge bouw "t Kwettemest' aan het Kwikstaartplein in Leiderdorp. Zaterdagochtend werd de speel zaal feestelijk geopend. Een peu ter trok een laken van de muur waarna een groot blauw vlak met witte handafdrukken tevoor schijn kwam. Alle peuters had den hun naam bij hun handje ge zet. 'Ukke Pukke' is open van 8 uur 's ochtends tot 1 uur 's middags. Dat is een uur langer dan bij een gemiddelde peuterspeelzaal. Het experiment duurt een jaar. Daarna wordt bekeken of de peu terspeelzaal in deze vorm blijft bestaan. (foto Holvast) Weer sterkste man-verkiezing in Zoeterwoude Tijdens de braderie, die op 5 en 6 juni in Zoeterwoude wordt gehouden, zal de KPJ weder om de verkiezing van 'De sterkste man van Zoeterwou de' organiseren. Ook op 8 en 11 juni houdt de KPJ de ver kiezingen. Op verschillende onderdelen moeten Zoeter- woudenaren zich van hun sterkste kant laten zien. Zo is er het accu-tillen, bankdruk- ken, muurzitten, stenen-til len, trekker-trekken, vlegel- hangen en bandslingeren. Tijdens de 'marktdagen' op 't Watertje organiseert de KPJ ook een waterfietsfestijn ter hoogte van slagerij Van der Hoeven. De bedoeling is dat een 'waterloeier' in werking wordt gezet door behendig vanuit de waterfiets een be paald voorwerp te raken. LEIDERDORP - Wethou der Meerburg bezondigt zich aan "een behoorlijke denkfout" als hij stelt dat het langzaam verkeer in Leiderdorp altijd voor rang heeft. Dat schrijft de Echte Nederlandse Fietsersbond (E.N.F.B.) in een reactie op uitlatingen, die wet houder Meerburg deed in deze krant van 16 mei. "Zodra er een fietser of voetganger in beeld verschijnt, kan deze ongehin derd doorgaan", aldus de wet houder, en het gevolg daarvan is dat automobilisten vaak node loos lang gioeten wachten. Meer burg en een aantal raadsleden vragen zich af of het langzaam verkeer koste wat het kost voor rang moet blijven houden. Volgens de E.N.F.B. ziet de wet houder "het verschil tussen een politieke intentieverklaring en de realisering daarvan" over het hoofd. "De Leiderdorpse ge meenteraad heeft zich misschien wel uitgesproken voor voorrang voor het langzaam verkeer, maar daarmee is die vrome wens nog geen werkelijkheid geworden", aldus de fietsersbond. "Wie denkt dat het langzaam verkeer in Leiderdorp voorrang heeft, heeft ongelijk. Wie suggereert dat die voorrang de oorzaak is van stagnatie van het snelver keer stelt de zaken opjuist voor". Volgens de fietsersbond wordt het tijd dat de wethouder zich op de hoogte stelt van de wachttijden die voor fietsers en voetgangers gelden op het beruchte kruis punt Van der Valk Boumanweg/ Acacialaan/Persant Snoepweg. En van de oplossing om files te gen te gaan, een in twee fasen op gesplitste oversteekmogelijk- heid voor fietsers, moet Meer burg niet teveel verwachten. Het aantal auto's wordt er volgens de E.N.F.B. niet minder door. Bo vendien vereist zo'n maatregel een heel zorgvuldigé afstelling van de stoplichten "en daar staat Leiderdorp niet om bekend". Ten slotte is voor veilig oversteken in twee fasen veel zelfdiscipline vereist van de fietsers. De bond steekt de hand in eigen boezem Avondvierdaagse Inschrijven voor de Voorschoten se avondvierdaagse kan mor gen, woensdag en donderdag in de kantine van voetbalvereni ging SVLV aan de Juliana van Stolberglaan. Steeds van zeven tot negen uur 's avonds. Er zijn afstanden te lopen van vijf, tien en vijftien kilometer. Verdere inlichtingen ook via telefoon nummer 071-765566. Sport en spel Oudere Voorschotenaren kunnen morgenmiddag in Huize Ade- geest terecht. In dat bejaarden centrum bij de Bachlaan wordt AGENDA - Leiden Raadhuis, gemeenteraadsvergaderir -|q 19.30 uur. M.1 Studentenekklesia, Rapenburg 100, t stuk 'Het interview' met documentï re over Ank van der Moer, 20 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorsteeg, fil. •Nostalgia* 20 en 22.15 uur. U* Leiderdorp Gemeentehuis, commissievergaderir i ruimtelijke ordening, verkeer en m lieu, 20 uur. Wassenaar Schaapskooi Duinrell, WD-bijeei komst Europese verkiezingen, 20.1 DINSDAG Oegstgeest Gemeentecentrum Lijtweg, opening ju bileumtentoonstelling 75-jarige Oran jevereniging, 17.30 uur, receptie li Voorschoten Huize Adegeest, sport- en spelmiddaj voor ouderen, 14 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 25 tot 1 juni door: Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Leiden, tel. 763439; Apotheek Tot Hulp der Menschheid Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Voorschoten - Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. INBRAAK - In een drankwinkel in het Oegstgeester winkelcen trum Langevoort en in een bak kerszaak aan de Kempenaar- straat is het afgelopen weekein de ingebroken. In beide gevallen kwamen de dieven binnen door het forceren van de voordeur. Bij de bakkerszaak werd vervolgens voor ongeveer 25 gulden klein geld en een paar worstebroodjes gestolen. Uit de drankwinkel verdween een nog onbekende hoeveelheid wisselgeld. als ze stelt dat niet alle fietsers evenveel zelfdiscipline bezitten. "Maar misschien zijn veel fiet sers wel zo ongedisciplineerd ge worden, juist door het eindeloze en vaak als nodeloos ervaren wachten voor stoplichten", zo schrijft de belangenvereniging voor de fietsers. De E.N.F.B. ziet maar één oplos sing voor de gecompliceerde si tuatie rondom de twee kruispun ten en de brug; een aanzienlijke vermindering van het aantal au to's dat die plek moet passeren. Om dat te bereiken moet alle ver keer, dat niet in Leiderdorp zelf moet zijn, zoveel mogelijk om de gemeente worden omgeleid via de rijkweg en de provinciale we gen. "En om zich te verplaatsen binnen Leiderdorp kan Meer burg, en velen met hem, maar het beste de fiets nemen", zo be sluit de E.N.F.B. haar schriftelij ke reactie. WARMOND - De fietspuzzeltocht die de Warmondse werkgroep Missie, ontwikkeling en vrede van de Matthiasparochie giste ren organiseerde, heeft ongeveer honderd deelnemers getrokken en zeshonderd gulden opgele verd. De deelname aan deze vier de tocht was volgens een van de organisatoren ongeveer de "helft van de eerdere drie fietstochten, wat volgens hem vooral te wijten was aan het slechte weer. De op brengst van de tocht is, net als die van andere acties die de werkgroep dit jaar georganiseerd heeft en nog gaat organiseren, voor het werk van pater Aarts in Zaire. Voor de aanschaf van zon nepanelen, bedoeld voor de elec- triciteitsvoorziening in de kraamkliniek waarbij Aarts nauw betrokken is, heeft de werkgroep nu in totaal 1400 gul den bijeengehaald. moreen vanaf twee uur een sport- en spelmiddag gehouden. Collecte De collecte ten bate van de ge zondheidszorg in Guatemala, die de eerste week van mei in Oegstgeest werd gehouden, heeft tot heden 6716,25 opgele verd. Het geld is besterad voor de Christelijke Gezondheids Or ganisatie, die het besteedt aan medische voorzieningen. Tumult om Warmondse kinderen WARMOND - De Warmondse politie heeft gistermiddag een viertal Warmonders, in leeftijd variërend van twaalf tot veertien jaar, opgepakt die op de spoorbaan aan het spelen waren. De politie werd gealarmeerd door een treinmachinist, die de hen tot zijn grote schrik plotseling op de spoorbaan zag opdoe men. Na een vermanend woord op het politiebureau werden de jongelui weer naar huis gestuurd. Volgens de politie gebeurt het regelma tig dat Warmondse jeugd de spoorbaan als speelplaats kiest, hetgeen levensgevaar lijk is. WARMOND - Bij een inbraak ping aan het Oosteinde heb ben inbrekers in de nacht van vrijdag op zaterdag een kleu rentelevisie en een radio-cas setterecorder buitgemaakt. De dieven kwamen de cara van binnen door het forceren van de deur. Ook werd vrij dagnacht een poging gedaan om in te breken in de kantine van voetbalvereniging War- munda. Zaterdagmorgen werd ontdekt dat een ruitje van de kantine was ingesla gen. Bij onderzoek werden echter geen sporen in de kan tine zelf aangetroffen. Ook wordt niets in de kantine ver mist. Voorschotense fabriek twee keer 'bezocht' VOORSCHOTEN - Voor de tweede keer in tien dagen is vapmorgen vroeg ingebro ken in de Voorschotense aar dewerkfabriek Delfosia. Er werden, net als de vorige keer, meerdere dozen met witte aardewerk vaasjes ge stolen, die een nog onbeken de waarde vertegenwoordi gen. De vazen werden gesto len van de opslagplaats, die tegen de spoorlijn ligt en daarvan wordt afgescheiden door een hekwerk. De dieven knipten het gaas kapot en haalden via het aldus ontsta ne gat de dozen van een pal let weg. Gezien de gestolen hoeveelheid vermoedt de po litie dat de inbrekers in elk geval gebruik hebben ge maakt van een auto. ZOETERWOUDE - De feestelijkhe den rond het zestigjarig bestaan van turn- en gymnastiekvereni ging Meerburg zijn dit weekein de afgesloten. Op een redelijk druk bezochte receptie zette bur gemeester Houdijk van Zoeter woude Truus Peer, Riet Vermeu len en Jan van der Meer in het zonnetje. Voor hun grote activi teiten ten behoeve van de gymnastiekvereniging ontvin gen zij een vaas, het gebruikelij ke relatiegeschenk van de ge meente. Rob Hogenelst, de voorzitter van de sportcentrale 'Meerburg', schonk de gymnastiekvereniging een ca deau voor de spiegelwand die de vereniging krijgt. Wellicht dat met zo'n wand de vele successen kunnen worden geprolongeerd die Meerburg in de voorbije ja ren heeft behaald. De receptie die zaterdagavond in de Eendenkooi plaatsvond, werd afgesloten met een demonstratie trampolinespringen en oefenin gen op de lange mat. Deze de monstratie werd gegeven door (oud)leerlingen van de Haagse sportacademie. Nadat ook de jubileumcommissie was geprezen voor hun vele werk, werden de stoelen aan de kant geschoven en was het tijd voor een dansje. De uitgebreide vie ring van zestig jaar georgani- f seerde lichaamsbeweging werd aldus op passende wijze besloten. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan. Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur), zaterdag v Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Indien éen verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Kwartaalabonnement 63.10 Per post 85.50 Maandabonnement f 21.21 (Autom betaling) Losse r Betaling v 5 30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Ad| Hootdredacteur R U Paauw Alg redactiechef Alg r :tiechel J Kroon (stad) B W T. Jungman (plv) HIJ Veldhuizen (regio) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) M. Hoenson-de Graaf» (randgem P C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941. tsl 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2