LEIDSCH DAGBLAD Gasexport kan op peil blijven Beveiliging van Heineken Moebarak stevent op grote zege af massa ANDIJVIE EN HAMBURGERS Voor een tientje véél wijzer Gasunie: genoeg voor komende 25 jaar Dure olie jaagt gas- prijs op DRUKKERIJ DELTABACH Nederlanders meest tevreden Europeanen LEIDSCH DAGBLAD 1AANDAG 28 MEI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37408 irecteur: G. Koopman oofdredacteur: drs.J.W. E. Metselaar dj. hoofdredacteur: R. 0. Paauw HET GROOTST Postbus 54 2300 AB Leiden Voot tol nrs. zie cololon DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN In de tweede klasse van de KNVB is onderaan nog niets beslist. Blauw Zwart, aanvan kelijk een titelkandi daat, is na de neder laag tegen FC Lisse nog niet in veiligheid. SJC bewees zichzelf een slechte dienst door met 1-3 van GSV te verliezen. Vijf clubs kunnen nog degrade ren. PAGINA 13 In de korfbalcompetitie vielen de laatste be slissingen. Voor Fides Pacta kreeg ook het veldkorfb al seizoen een wrange bijsmaak want de Leid se vereni ging miste bet kam pioenschap van de promotieklasse. Bij Zuiderkwartier viel er ook al niets te vie ren. Integendeel, het twaalftal was ge doemd te degraderen. PAGINA 17 Het Nederlands zij- spankoppel Egbert Streuer en Bernard Schnieders nam gis teren afstand van de concurrentie in de strijd om het wereld kampioenschap. Het Asser duo won met overmacht de Grand Prix van West-Duits- land. De Zwitserse regerend kampioen Biland heeft het ge vecht al opgegeven. PAGINA 17 LEIDSCH DAGBLAD Het begint erop te lijken dat de korte termijn politiek NAC succes gaat opleveren. Na het 1-1 gelijkspel bij De Graafschap heeft de Bredase voetbal club een uitstekende kans om via de nacom- petitie de promotie naar de eredivisie te bewerkstelligen. NAC'er Geert Meyer GRONINGEN (ANP) - De voorraad aardgas in de Neder landse bodem blijkt volgens nieuwe schattingen groot genoeg om de export de komende 25 jaar op peil te hou den. Vooral in de tweede helft van de jaren negentig zouden nieuwe of verlengde buitenlandse contracten ertoe bijdragen dat de gasafzet niet te snel inzakt. ZOETERWOUDE/ALMELO (GPD) - Heineken begint per 1 juni met een beveiligingsbe drijf. Daarvoor zijn tien leden van de arrestatieteams van de rijkspolitie aangetrokken. Nog 55 andere rijkspolitiemensen die deel uitmaken van arresta tieteams zijn uitnodigd te solli citeren. De rijkspolitie bevestigt het ver trek van haar mensen, Heine ken wil „geen commentaar over beveiligingszaken" geven. Ook wordt geen commentaar gege ven op de vraag of de oprichting van een beveiligingsbedrijf di rect verband houdt met de ont voering van Freddie Heineken en zijn chauffeur Ab Doderer. Tien leden van arrestatieteams aangetrokken Een woordvoerder van de Alge mene Inspectie van het Korps Rijkspolitie zegt „niet erg ner veus te worden" van het massa le vertrek. De leden van de arrestatieteams zijn speciaal opgeleid voor het arresteren van vuurgevaarlijke criminelen én beveiliging van politici en ambassadepersoneel. Voor Heineken zouden zij de topmensen van het bedrijf en incidenteel ook die van andere bedrijven beschermen. krijgt per maand 1500«gulden salarisverhoging en tevens een verhuiskostenvergoeding van 15.000 gulden. Voor het beveili gingsbedrijf zijn drie gepantser de Mercedessen aangeschaft en alle benodigde apparatuur. Het zou om een miljoeneninveste ring gaan. UTRECHT (GPD) - De stijging van de olieprijzen zal per 1 janua ri 1985 ook de prijs van een ku bieke meter aardgas met drie cent omhoog jagen. Dat zei dit weekeinde A. J. Kaland, voorzit ter van de Vegin, de vereniging van gemeentelijke en regionale gasbedrijven. Vorig jaar stuitte het voornemen van minister Van Aardenne (eco nomische zaken) om de gasprijs met drie cent te verhogen nog op groot verzet. De Vegin stapte toen zelfs naar de rechter om de prijsverhoging ongedaan te ma ken. Maar nu is de situatie op de wereldmarkt van stookolie zoda nig veranderd, dat aan een ver hoging van de aardgasprijs niet is te ontkomen, aldus de Vegin. De gasbedrijven blijven wel van mening verschillen met Van Aar denne over de oliesoort waaraan de aardgasprijs moet worden ge koppeld. De Vegin kiest voor een koppeling aan de prijs van stook olie, de minister kiest voor de duurdere huisbrandolie. Als Van Aardenne zijn zin zou krijgen, zou de aardgasprijs volgens de Vegin met zeker 16 cent omhoog moeten. Van de totale afzet van de Neder landse Gasunie nemen de Neder landse gasbedrijven 25 procent voor hun rekening. Voor de ove rige 75 procent geldt een vaste formule met de internationale marktprijs als uitgangspunt. Over de prijs van de 25 procent voor binnenlands gebruik moet elk jaar opnieuw met economi sche zaken worden gestoeid. Van Aardenne wilde zaterdag voor de VARA-radio niet op voorhand nee zeggen tegen de verlan gens van de gasproducenten. Wel wees hij op de mogelijkheid dat er in het nieuwe systeem prijsverschillen per gemeente kunnen ontstaan. Hij verwacht overigens niet dat nieuwe stijgin gen in de olieprijzen, als gevolg van de Golfoorlog, op korte ter mijn in de gasprijzen zullen doorwerken. Dat zegt de N.V. Nederlandse Gas unie vandaag in het Plan van Gasafzet dat jaarlijks 25 jaar vooruitblikt. De Gasunie raamt de aardgasreserve in Nederland (Groningen) en op het Neder lands deel van het continentale plat in de Noordzee met een gro te mate van zekerheid op 1900 miljard kubieke meter. Een jaar geleden was dat nog 1530 mil jard. De Gasunie wijst erop dat de hoge re schatting niet betekent dat de totale aardgasreserve van ons land is toegenomen, maar alleen dat over een groter deel daarvan zekerheid bestaat. Bij dit zoge naamde verzekerd aanbod be draagt de kans dat de voorraad minder zal blijken slechts tien procent. De meeste exportcontracten lopen in de tweede helft van de jaren negentig snel af. De Gasunie noemt het belangrijk nu al dui delijk te maken dat nieuwe ex portleveranties in de jaren ne gentig mogelijk zijn: Alleen dan kan worden voorkomen dat ge bieden in het buitenland die op het Nederlandse gas zijn inge steld, geleidelijk worden omge bouwd om anderssoortig gas van andere leveranciers te ontvan gen. Thans zijn onderhandelin gen gaande over de levering van belangrijke, maar beperkte hoe veelheden aardgas in de jaren ne gentig en de eerste jaren na de eeuwwisseling. Nieuwe exportcontracten zijn vol gens de Gasunie alleen verant woord als de aardgasvoorziening in Nederland op lange termijn niet wordt aangetast. Het niveau van de binnenlandse aardgasaf- zet kan naar verwachting op lan ge termijn worden gehandhaafd op 35 tot 40 miljard kubieke me ter per jaar - een aandeel van on geveer 45 procent in het binnen landse energieverbruik. In 2008, 25 jaar na nu, zal volgens de Gasunie de zekere aardgasre serve 600 miljard kubieke meter zijn, ofwel voldoende voor 16 jaar binnenlands verbruik. Telt men ook de reserves mee waar over iets minder zekerheid be staat dan komt die periode op 25 jaar. De Gasunie is voor 40 pro cent eigendom van het staatsbe drijf DSM, tien procent van de aandelen is rechtsreeks in han den van de staat, terwijl Shell en Esso ieder voor 25 procent deel nemen. Het Motorliuis Vondellaan 80, leiden. Tel: 071-76 9313 Afnemende buienkans Wolkenvelden en mogelijk een bui. Mi nimumtemperatuur omstreeks graden. Middagtemperatuur van lc graden in het Waddengebied tot 1" graden in het zuiden van het land. Matige noordelijke wind, kracht 4, aar de kust nu en dan krachtig, 6. 29 mei 1984 Zon op: 05.29 uur, zon Maan op: 04.56 uui 20.34 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 03.09 en 15.33 uur, laagwater 11.23 en 23.47 uur. Verkiezingen in Egypte menpercentage van Moebaraks partij liep uiteen van 60 tot 99 procent, aldus de kranten. Vol gens de oppositie werden de ver kiezingen gekenmerkt door frau- de en intimidatie op grote schaal. gisteren ongeveer De centrum-rechtse Nieuwe Wafd- de stemmen heb- partij volgt op grote afstand. De centrum-linkse Socialistische Arbeiderspartij en de communis- tisch-getinte Nationale Een heidspartij lijken eveneens de kiesdrempel van acht procent te halen. De Liberale Partij komt daarvoor stemmen tekort, aldus de voorlopige uitslagen. (zie ook pagina 7) CAIRO (AP) - De eerste resultaten van de verkiezingen in Egypte wijzen erop dat de partij van pre sident Moebarak op een grote overwinning afstevent. De Natio nale Democratische Partij Moebarak zo 75 procent v; ben behaald. De kranten in Cairo publiceerden niet-officiële cijfers, die waren gebaseerd op uitslagen in de hoofdstad, Alexandrië en enige landelijke districten. Het stem- Protest tegen sluiten van internaten DEN HAAG (ANP) - Meer dan vijf tienhonderd jongeren, ouders en medewerkers in de jeugdhulp verlening hebben vanochtend op het Binnenhof geprotesteerd te gen de voorgenomen sluiting van een groot deel van de inter naten. Een delegatie bood namens be trokkenen uit 34 instellingen in de hal van het Tweede-Kamerge bouw een petitie aan. Daarin werd gesproken over een ramp zalig beleid dat desastreus is voor de jeugdhulpverlening. „Ongehoord" werd het genoemd dat de overheid de risico's van een bezuinigingsbeleid afwentelt op de kinderen, jongeren en al leenstaande ouders. LONDEN (AFP) - Iran begint ver moedelijk vrijdag een groot scheeps en mogelijk beslissend of fensief in de zich al 44 maanden voortslepende Golfoorlog. Vrij dag 1 juni is het begin van de is lamitische vastenmaand Rama dan. Dit schrijft de Britse krant Sunday Times", die zegt zich te baseren op gegevens van weste lijke inlichtingendiensten. Iran bereidt al maanden een groot scheeps offensief voor. Met het oog op het offensief bevinden zich geruime tijd 500.000 tot 600.000 soldaten, revolutionaire gardis ten en vrijwilligers aan de grens met Irak. Een topman van het Amerikaanse ministerie van de fensie noemde als aanwijzing ook de grote Iraanse activiteit op de op Irak veroverde Madj- noon-eilanden Op de foto: het Amerikaanse schip 'Luce'een van de oorlogsbodems in de haven van Bahrein, gereed om olietankers te escorteren in de Golf. (foto AP) (zie ook pagina 7) OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. Overstromingen in Amerika TULSA (AFP) - Zeker tien mensen zijn dit weekeinde verdronken en verscheidene gewond geraakt bij overstromingen als gevolg van zware regenbuien in Tulsa (Oklahoma), in het zuidwesten van de Verenigde 47 uur. Staten. onder: Meer dan tweeduizend gezinnen zyn geëvacueerd, en de burgemeester van Tulsa, een stad met 470.000 inwoners, heeft de noodtoestand afge kondigd. De autortiteiten schatten de materiële schade op „verscheide ne miljoenen dollars". Elke dinsdag en woensdag hebben wc groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, kilo Hamburgers gepaneerd, 100 g E2D1.09 9.90 kilo Ü90T Onderzoek Europees Parlement: DEN HAAG (GPD) - Van alle inwoners van de EG- lidstaten zijn de Nederlan ders samen met de Denen de meest tevreden Euro peanen en zijn zij de Euro pese Gemeenschap bo vendien het best gezind. Dit blijkt uit een voor het Europees Parlement gehouden opinie-on derzoek, waarvan de resultaten vandaag in alle EG-landen wor den bekendgemaakt. De Ge meenschappelijke Persdienst (GPD), waarbij ook onze krant is aangesloten, heeft de uitkomsten van de enquête exclusief voor Nederland verworven. Uit het onderzoek kan worden af geleid dat de Europese verkie zingen van 14 juni in Nederland nog weinig weerklank hebben gevonden. Dat beeld werd eind vorige week bevestigd door een NIPO-enquête waaruit bleek dat vermoedelijk slechts 52 procent van de Nederlanders naar de stembus zal gaan. Volgens de voorzitter van het Europees Par lement en PvdA-lijsttrekker Piet Dankert zijn de meeste Westeu ropeanen - ook de Nederlanders - nog niet op de hoogte van de Eu ropese verkiezingen. Dankert reageerde vanuit Straatsburg op de resultaten van het Europese onderzoek, waaruit verder naar voren kwam dat slechts weinig Westeuropeanen voorstander zijn van een Europese Unie. Vol gens het Europees Parlement zou deze Unie, als toekomstige politieke macht, centraal moeten staan bij de verkiezingen van 14 juni. Dankert verklaart de afwijzing van de Europese Unie uit "onbe kendheid met Europa en met de positieve effecten die een Euro pese Unie met zich mee zou brengen". De mensen ervaren niet duidelijk genoeg wat de Eu ropese Gemeenschap hun dage lijks brengt, zei hij. Inmiddels heeft premier Lubbers zich eveneens uitgesproken voor een streven naar de 'Verenigde Staten van Europa'. Op een CDA-bijeenkomst gisteren in Maastricht noemde hij de Euro pese Unie een 'goed gekozen project'. Hfj zei het toe te juichen dat het Europees Parlement pro beert via de nationale parlemen ten deze gedachte ingang te doen vinden. Lubbers steunt ook het plan van de Franse president Mitterrand om in Europese ministerraden gaandeweg meer meerderheids- beslissingen te nemen. Wat Ne derland betreft zou dat nu al kunnen gebeuren. Dat zou bo vendien tot gevolg hebben dat de positie van het Europees Parle ment wordt versterkt, aldus de premier. (Zie voor de resultaten van de Eu- ropese enquête pagina 6) Nog sterkere groei handel met Duitsland MIDDELBURG (ANP) - De handel tussen Nederland en Duitsland bloeit. Nadat vorig jaar het han delsverkeer ten opzichte van 1982 met 6 procent was toegeno men, is de eerste maanden van dit jaar de groei nog sterker ge worden. Dit heeft de voorzitter van de Nederlands-Duitse Ka mer van Koophandel, dr W. von Ilsemann, vandaag gezegd tij dens de algemene ledenvergade ring van de Kamer in Middel burg. Von Ilsemann schrijft het verster ken van de handelspositie van zowel het Nederlandse als Duitse bedrijfsleven onder meer toe aan het feit dat er weer meer aan dacht wordt geschonken aan huurmarkten. Dit na een periode van hooggespannen verwachtin gen voor afzetmogelijkheden van produkten in overzeese ge bieden. Men is blijkbaar ont nuchterd, aldus Von Ilsemann. In 1983 leverde het Nederlandse bedrijfsleven goederen ter waar de van 57 miljard aan de Bonds republiek, meer dan 30 procent van de totale export en meer dan 12 procent van de Duitse invoer. Vanuit Duitsland werd voor bij na 39 miljard aan goederen uit de Bondsrepubliek aan Nederland verkocht. Dat is 22 procent van de Nederlandse import. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mi| voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Adres Tel. albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1