Fides grijpt naast titel WK-zege in zicht voor zijspankoppel Vakbondsleider wint monsterrit Pedersen scoort tophit in Giro Tinazzi verbaasd over zege Bordeaux-Parijs Teniiisteam VS wint wereldbeker Winst kan Zuiderkwartier niet redden Wielrenners vinden draai 14 MAANDAG 28 MEI 1984 PAGINA 17 CAVA Dl TIRRENI (ANP/AFP) - De Noor Dag-Erik Pedersen wil maar niet stijgen op de hitlijsten. Wel is hij goed genoeg voor het beklimmen van de erepodiums van de professionele wielrennerij. Zaterdag boekte de bijna 25-jarige Pedersen het belangrijkste succes uit zijn loopbaan. Hij duelleerde met Tour de France-winnaar Laurent Fignon in de slotfase van de negende etappe van de Ronde van Italië en won de sprint. PARIJS (AFP) - Marcel Tinazzi heeft zaterdag de wielerwereld 1 verbaasd met zijn tweede over- winning in Bordeaux-Parijs. Twee jaar geleden won de 30-jari- ge in Algerije geboren renner uit Marseille de monsterklassieker over bijna zeshonderd kilometer eveneens. Toen was hij goed voorbereid. Dit jaar kwam van 5 een behoorlijke voorbereiding 1 niets terecht. Tinazzi was tot de laatste dag voor de start als voor zitter van de Franse vakbond voor beroepswielrenners bezig met het zoeken naar sponsors voor het deelnemen aan wed strijden van een aantal Franse renners zonder sponsor, werklo ze profs dus. Tinazzi is er zelf zo een. Na zijn eerste zege in Bor deaux-Parijs had hij met zijn gro te mond de ploegleiders (Ber- land en De Gribaldy) van twee sponsors tegen zich in het harnas gejaagd. Sores Dat deze Tinazzi met alle sores aan zijn hoofd voor de tweede maal Bordeaux-Parijs ging winnen mocht een mirakel heten. Bij de start geloofde hij er zelf ook to taal niet in. Na driehonderd kilo meter in de stromende regen be sloot Tinazzi tot een offensief. Het pelotonnetje van twintig ren ners, zonder al te veel naam met de Deen Andersen, de Franse achtervolger Bondue en de West- duitse krachtpatser Braun als fa vorieten, was tot dan angstvallig bij elkaar gebleven. Tinazzi viel aan om zijn pupil Do minique Sanders een dienst te bewijzen. Nadat hij achter zijn gangmaker een paar minuten voorsprong had genomen kwam de tegenactie nog steeds niet op gang. Na honderdtachtig kilome ter solo en nog honderd kilome ter voor de wielen had Tinazzi elf minuten voorsprong. Pas op dat moment begon hij in een nieuwe triomf te geloven. Hij moest wel nog minuten inleveren, maar kreeg geen echte inzinking en had bij de finish in Fontenay- sous-Bois, een voorstad van Pa rijs, zes minuten over. Tinazzi was zelf verbaasder dan zijn omstanders. „Het is eigenlijk onbestaanbaar", zei hij. „Ik heb hiermee bewezen dat de werklo zen onder de wielerprofs niet slechter zijn dan gesponsorde renners. Zij zijn geen zielepoten, maar slachtoffers van de slechte economische situatie". Marcel Tinazzi droeg zijn overwinning op aan Joaquim Agostinho, vorig jaar nog zijn ploeggenoot, die on langs overleed als gevolg van een valpartij in een wedstrijd in de Algarve. Uitslag De uitslag van de 81e Bordeaux-Parijs Is: 1. Marcel Tinazzi (Fra) 582 km in 13.08.10 (gem. 44.305 km/u); 2. Hubert Linard (Fra) op 6.28; 3. Maurice Le Guilloux (Fra) op 8.05; 4. Pierre Baz- zo (Fra) op 8.14; 5. Guy Gallopln (Fra) op 8.16; 6. Patrick Clerc (Fra) op 8.24; 7. Pascal Poisson (Fra) op 9.20; 8. Gregor Braun (Wdl) op 11.30; 9. Bené, Martens (Bel) op 16.58; 10. Kim An dersen (Den) op 18.42 Marcel Tinazzi (foto ap> Na dit publicitair voorname resul taat hoefde Dag-Erik Pedersen voorlopig niet meer te dagdro men over een loopbaan als pop zanger. Met eigen begeleiding op de guitaar probeert hij al enkele jaren hits te scoren in zijn vader land. Omdat de verkoop van zijn platen tegenviel besloot Peder sen beroepsrenner te worden. Hij was immers in verschillende internationale wedstrijden een talentvolle amateur gebleken. Hij bleek ook intelligent. Zo ver liet hij drie jaar geleden de En gelse 'Milkrace', nadat een land genoot op gebruik van verboden anti-griepmiddel was betrapt. Uit vrees hetzelfde lot te onder gaan stapte de, eveneens verkou den, Pedersen uit de koers. Pedersen kwam als profrenner in Italië terecht. Hij won in het na jaar van 1982 gelijk de semi-klas- sieke Ronde van Lazio. Vorig jaar was de derde plaats achter Bert Oosterbosch en Phil Ander son in de Ronde van Amerika zijn beste resultaat. Dit seizoen deed hij het beter. Pedersen werd zesde in Milaan-San Remo" alvorens hij in de negende etap pe van de Ronde van Italië aan de wielertop verscheen. De negende Giro-rit was kort en krachtig. Er hoefden maar 104 ki lometer afgelegd te worden. In de slotfase lagen twee venijnige klimmetjes. Fignon speelde daar de aanvaller. Op de Valico Chiunzi was hij nog af te rem men door rose-truidrager Fran cesco Moser en zijn helpers. In de tweede klim naar de eind streep in Cava de Tirreni achter haalde Fignon een vluchtgroep van zeven renners. Daarin be vond zich Pedersen. De Noor klampte aan en versloeg de Parij- zenaar in de sprint. Fignon bleef de groep met Moser en ook Jo- han van der Velde, die zich hand haafde op de zesde plaats, vier seconden voor. Door vijftien se conden tijdvergoeding bracht Fignon zijn achterstand op Mo ser tot 54 seconden terug. Het algemeen klassement is na negen etappes 1. Francesco Moser (Ita) 38.33.17; 2. Moreno Argentin (Ita) op 39 sec.; 3. Roberto Visenti- ni (Ita) op 49 sec 4. Laurent Fignon (Fra) op 54 sec.; 5. Marino Lejarreta (Spa) op 1.25; 6. Johan van der Velde (Ned) op 2.04. De klasseringen van de overige Nederlanders rtjn: 78. René Koppert op 27.36; 106. Frits Pirard op 36.40; 138. Martin Havik op 54.29. Doping De Portugese beroepswielrenner Acacio da Silva is tijdens het kampioenschap van Zürich op 6 mei betrapt op het gebruik van verboden stimulerende midde len. Dat maakte de internationa le wielerunie zondag bekend na dat ook door de contra-expertise de doping van de Portugees was bewezen. Da Silva is door de UCI bestraft met een boete van 1400 gulden en een schorsing van een maand voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Aragon De Belgische beroepswielrenner Frank Hoste is winnaar gewor den van de vierde etappe in de Ronde van Aragon. De rit voerde over 165 kilometer van Cala- tayud naar Calatorao door het Noordoosten van Spanje. De Spanjaard José Recio bleef lei der in het algemeen klassement. Raas In de profronde van Lage Zwaluwe heeft Jan Raas zaterdag zijn eer ste zege van het wielerseizoen geboekt. De klassieker-koning stond lange tijd op non-actief door een rugblessure opgelopen bij een valpartij in de klassieker Milaan-San Remo. Raas versloeg na honderd kilometer drie mede vluchters in de sprint. DÜSSELDORF (DPA) - De Ver enigde Staten heeft het toernooi om de wereldbeker tennis voor landenploegen gewonnen. In de finale werd Tsjechoslowakije gisteren met 2-1 verslagen. Na de overwinning van John McEnroe (zijn 36e overwinning op rij) op Ivan Lendl met 6-3, 6-2 trok To- mas Smid de stand gelijk door Jimmy Arias in drie sets te ver slaan: 6-4, 6-7, 4-6. Het dubbel spel moest de beslissing bren gen. De Amerikaanse combina tie McEnroe/Fleming, de Wim-- bledonkampioen 1983 toonde zich daarin de sterkste en ver sloeg Lendl en Smid erg gemak kelijk: 6-1,6-2. De Verenigde Sta ten verdiende met deze overwin ning 200.000 dollar (ruim 600.000 gulden). De Tsjeche-Slowaken toucheerden de helft. Michiel Schapers heeft zich niet kunnen plaatsen voor het hoofdtoernooi om de open ten niskampioenschappen van Frankrijk, dat vandaag in Parijs begint. Schapers verloor zater dag in de derde ronde van het kwalificatietoernooi kansloos van de Braziliaan Oncins met 0-6 2-6. LEIDEN (ANP) De veldcompetititie kreeg voor de Leid- se ploegen een bijzonder triest slot. Fides Pacta miste de titel na een 11-11 gelijkspel tegen VES, waardoor ZKC'16 als lachende derde het kampioenschap in de wacht sleepte. Zuiderkwartier versloeg weliswaar zaterdag nog De Driehoek (11-9), maar aangezien ook de ander degra datiekandidaten wonnen, waren de twee punten onvol doende voor lijfsbehoud. Het al gedegradeerde De Da naïden klopte DEVD met 11-5. Een lichtpuntje was de promotie van Ons Eiland, zaterdag met 8-11 winnend van IJsselvogels, dat na enig rekenen zich toch rechtstreeks voor de eerste klasse bleek te hebben geplaatst. Belangrijker nog dan handhaving in de zaalhoofdklasse, achtte Fi- des-coach Gerard Bos het kam pioenschap op het veld. En ook die eér ging zondag aan de ploeg van de Hagenaar voorbij, waar door zijn afscheid wel een erg triest karakter kreeg. Na het 11- 11 gelijkspel zaterdag tegen VES restte alleen nog het angstige wachten,, hopen op een misstap van concurrent ZKC'16. De Zut- phense ploeg wees AKC echter gedecideerd terug, waardoor al les vergeefs was geweest. Het waren dus twee verliezers, die zaterdag het veld afliepen. Het ene punt was onvoldoende voor VES, dat immers al met een punt achterstand op het leidende duo aan het beslissende treffen was begonnen. De start maakte ech ter al duidelijk, dat de Hagenaars nog wel degelijk in hun titelkans geloofden en tot tweemaal toe raakte Fides Pacta achterop. Dick Onderwater redde in eerste instantie bij 1-3, maar raakte met z'n vak verdedigend in de de pro blemen. De lange Hagenaar lan ge Johan Heus won teveel duels van Henk van der Waals en ook Onderwater redde het niet. Daar door was het 4-6 bij rust en moes ten Onderwater c.s. na de hervat ting het gat weer dichten. Bij 8-8 leek een Leidse doorbraak moge lijk, maar het was VES dat twee punten (9-11) afstand nam. Een wondere wederopstanding bracht Fides opnieuw in de strijd. Vijf spannende slotminu ten volgden, waarin VES nog een strafworp miste ën Dick Onder water in de allerlaatste seconden een schot van de korf zag afstui ten. De 11-11, goals van Dick On- derwater(3), Patricia Gottmer(2), Ronald van der Velden (2), Jea- net Smit en Robin Sommeling, beide ploegen Na de 9-11 overwinning op De Driehoek gloorde er nog hoop bij Zuiderkwartier. "We hebben er nu zelf al het mogelijke aan ge daan verwoordde coach Simon Boot dit gevoel. "Het is zondag aan Ready...". De overwinning van Ritola op Achilles, waardoor Ready reeds gedegradeerd was, temperde echter de vreugde, want de Hagenaars hadden nu niets meer te winnen. Zuiderkwartier vocht tegen De Driehoek bijna letterlijk voor haar laatste kans. Een duel op het scherp van de snede ont stond, want de Friese tegenstan der speelde technich dan wel ui terst pover, maar was fysiek al lerminst zwak. De overwinning kreeg gestalte in het laatste kwart van het duel, toen de thuisploeg wegliep van 6-6 naar 8-6 door goals van Carla Akse en Charles Stijger en vervolgens het verschil vergroootte tot 11-8. De 11-9 overwinning, met goals van Rens Henzen (3), Dick Derksen (2), Charles Stijger (2), Carla Ak se, Edith Hillebrand, Dirk Jan de Kreek en Erik van Lunteren, bleek een etmaal later van nul en gener waarde, omdat Rodenburg zich Ready toch van het lijf wist te houden. Ook veldgenoot De Danaïden ver dwijnt na een periode van 15 sei zoenen, uit de landelijke compe titie, maar hier stond de degrada tie al geruime tijd vast. De ploeg van coach Hans van Huis nam met een 11-5 overwinning op DEVD wel eervol afscheid van de promotieklasse. Na rust (3-2) viel al snel de beslissing in dit zeer ontspannen duel. Eric Kromhout (2) en Monique Slin- t Henny Piket zoekt naar afspeelmogelijkheid in het duel Fides Pacta-VES gerland tilden in het eerste kwar tier de score naar 6-3, waarna het verweer van de Amstelveners wegebde. De doelpunten kwa men verder op naam van Eric Pe ters (2), Hennie Devilee (2), Joke van Nood, Frans Brand, Cees Christiaanse en Kqj Locher. "We hebben ons gehandhaafd in de promotieklassse. Op zich pri ma, maar er had meer in gezeten voor dit Pernix, wellicht zelfs een derde plaats. De nederlaag tegen VEO was het keerpunt, de ploeg kon de concentratie niet langer bewaren" Zo luidde de analyse van coach Jasper Engel van het seizoen, dat zaterdag beëindigd werd met een 9-12 overwinning op het al uitgescha kelde Groen Geel. De ploeg uit Wormer speelde derhalve min der gemotiveerd en was geen partij voor het technisch sterkere Pernix. Na rust (4-6) liepen de Leidenaren beslissend weg naar 6-11, waarna Groen Geel bij 8-11 weer aanhaakte: 9-12. De goals kwamen op naam van Kees Hor- tensius (4), Denise Smits (2), Pe ter Kuipers (2), Ellen Jongkind, Geerten Breedveld, Kees Bro- kaar en Daan Vreeken. Promotie Ons Eiland wachtte zondag ge spannen de resultaten af van de promotieklassers. Uiteindelijk bleken 'slechts' drie ploegen te degraderen naar het district Zuid West, waardoor de promotie van de Leidse tweedeklasser een feit werd. De dag tevoren had de kampioens- ploeg van coach Gé van der Wa ter in Moordrecht revanche ge nomen voor de enige nederlaag van het seizoen. Liep IJsselvo gels na rust (4-3) nog tot twee treffers uit, na een kwartier was Ons Eiland weer op gelijke hoog te om via 7-7 winnend door te stoten naar 8-11. Patrick Verra scoorde driemaal, terwijl Rob Hasselbach tweemaal raak- schoot. Fiks sloot de competitie af met een 6-6 gelijkspel tegen DVS'69. Het op een tamelijk laag peil staande duel kenmerkte zich door bles sures; naast Sandra van Gelde ren en Jacqueline Anholts viel ook de arbiter uit. Robert van der Kraan (2) redde acht minuten voor tijd het punt voor de Oegst- geestenaren. Velocitas wist, spelend met vijf in vallers, het Animo nog lang moeilijk te maken. Halverwege de tweede helft zette de Zeeuwse kampioen echter aan en toen was de strijd snel gestreden. Van 6-5 werd het 10-5, waarbij Ron Goudsmit tweemaal tegen scoor de. Fluks hield op de slotdag van het veldseizoen toch nog een winst punt over aan de tweede compe titiehelft. RWR werd snel op een 0-4 achterstand gezet, maar na rust (3-4) ging de strijd weer ge lijk op. Het einde kwam bij 10-10 en daarvoor had met name Kees Zwanenburg zich met drie goals onderscheiden. BRAM VAN GENT LEIDEN - De Du Prie-wieler- ploeg begint temidden van de landelijke elite-amateur- ploegen langzaam maar ze ker zijn draai te vinden. Na dat de Van der Horst-équipe vorige week tijdens ronde van Limburg voor het eerst beslag wist te leggen op en kele kleinere prijzen, ging het gisteren tijdens de A- klassieker "de omloop van de Kempen" opnieuw beter. Alphenaar Michel Meere zet te met een viertal andere coureurs de enige ontsnap ping van betekenis op touw, terwijl in de uiteindelijke massaspurt Ad Verplancke, Dirk-Jan van Reek en Gert- Jan Zwaan goed waren voor een respectievelijke 19de, 20ste en 28ste stek. Leen Janszen werd 17de. Woens dag reist het viertal Peter Hogervorst, Gijs Nederlof, Richard Ippel en Marcel Duyvenstein naar het West- duitse Berlijn af, om aldaar aan een vierdaagse deel te nemen. De dames van de nieuwe Leid se wieleréquipe beheersen tot nu toe een driedaagse etappewedstrijd in Enge land. Hanneke Lieverse won het afgelopen weekeinde zo wel de eerste als de tweede etappe. Els van Leeuwen fi nishte gisteren als tweede, terwijl Mary van Galen als zevende en achtste over de meet kwam. Klaas Duivenvoorden betoont momenteel een uitstekende vorm bij de liefhebbers. Na donderdagavond al in De Bilt gewonnen te hebben (plaatsgenoot John van der Meer zegevierde tegelijker tijd in Rijsenhout), bracht de rappe Noordwijkerhou- ter zaterdag de eindspurt in Renoy op zijn naam. Rijns- burger Piet Kralt werd vier de, John Eradus finishte als 13de amateur. NÜRBURGRING (ANP) - De Ne derlanders Egbert Streuer en Bernard Schnieders vormen op dit moment de sterkste combina tie van de wereld op drie wielen. Gisteren versloeg het Asser duo in de zijspanrace om de Grote Prijs van Duitsland de concur rentie met straatlengten. Slechts drie combinaties eindigden in dezelfde ronde als Streuer/ Schnieders. De enige tegenstan ders van formaat, de Zwitserse wereldkampioenen Biland en Waltisperg, moesten het gevecht met de Nederlanders aan het ein de van de zeventiende ronde sta ken. Een kapotte zuiger was de oorzaak van de tegenvaller voor Biland binnen acht dagen. De Zwitser riep Egbert Streuer na diens overwinning op de ver nieuwde Nürburgring onmiddel lijk uit tot zijn opvolger. „Na de ze tweede tegenslag zijn onze kansen op het wereldkampioen schap verkeken. Deze achter stand maak ik in de resterende vijf races nooit meer goed", was het nuchtere oordeel van Rolf Bi land, de viervoudige wereldkam pioen in de door hem naar hoog niveau getilde motorracesport op drie wielen. Streuer en Schnieders leiden na twee ge wonnen races in de wereldtitel strijd van 1984 in ieder geval met dertig punten voorsprong op Bi- land/Waltisperg. De concurrentie voor de eindzege moet, onver wacht genoeg, komen van de duo's Schwarzel/Huber en Mi- chel/Frese. In de race van gisteren was de strijdwijze van Streuer ook afge stemd op de tweede positie ach ter Biland. Al na 500 meter koers begon de Drent met het reken werk. Streuer drong de onstui mige Biland de koppositie op. De Zwitser draaide stevig aan de gaskraan, maar dat verontrustte Streuer geen moment. „Ik had geen behoefte aan die eer ste positie. Het tempo bepalen kost veel kracht en je kunt de kwaliteit van je tegenstander niet goed inschatten. Ik ben keu rig achter Biland aangereden. Die reed op 100 procent, wij op 95. Ik had ruimte over op alle plaatsen van het circuit. Ik had Biland dit keer echt in mijn zak". Remmer Tot de twaalfde ronde kneep Streuer voortdurend in de rem men om Biland niet te passeren. Bij het voorbij steken van de eer ste achterblijvers kwam de der tigjarige beroepscoureur uit As sen wat gelukkiger uit. Streuer kreeg toen Biland in het zog, tot de wereldkampioen bij het in gaan van de achttiende ronde plotseling het zijspan aan de kant zette. De zuiger van de ma chine van Biland was in de cylin der vast gelopen. Biland wist sinds de Grote Prijs van Oosten rijk van dat euvel, maar kon het niet oplossen. In de race op de Nürburgring be zetten nog twee Nederlandse koppels posities in de top-tien. Het duo Van Drie/Van Dis ein digde als achtste, Van Kempen/ De Haas kwam als negende bin nen, beiden op een ronde achter stand van Streuer. Spencer In de 500cc-klasse kent titelverde diger Freddie Spencer dezelfde problemen als Biland bij de zij spannen. Na vier races had de Amerikaanse Honda-kopman dertig punten achterstand op zijn landgenoot Eddy Lawson. Spencer miste door blessures twee Grote Prijzen (Zuid-Afrika en Spanje) en werd vorige week in Oostenrijk duidelijk afge troefd door Lawson. Op de Nür burgring koos Spencer weer voor de drie-cilinder machine, waarmee hij vorig jaar wereld kampioen werd. De dit jaar inge zette vierpitter kende in de ogen van Spencer te veel problemen. De Amerikaan kreeg het gelijk aan zijn zijde, want in de Eifel was hij veruit de sterkste. Law son reed echter zeer beheerst Twee coureurs konden het afgelopen weekeinde op de Nürburgring niet op hun (250) motorfiets blijven zitren. De heren Head en Simeon liepen geen ernstige blessures op. (foto ap» naar de tweede plaats, waardoor Spencer zijn achterstand in de wereldtitelstrijd slechts met drie punten kon verkleinen. Lawson, gecoacht door vijftienvoudig we reldkampioen Agostini, moet nog zeven races lang het hoofd koel houden. In de 500cc-race kwam de Neder lander Boet van Duimen niet verder dan de negende plaats, waarmee hij evenwel zijn zesde positie in de WK-tussenstand consolideerde. Na van Duimen en Punt (dertiende) bezette de butant Henk van der Mark de po sitie van derde Nederlander. De 26-jarige Moordrechter eindige bij zijn race-debuut op de 500cc- Honda van de overleden Jack Middelburg als zeventiende, een verdienstelijk resultaat in zijn eerste les uit het Grand-Prixcir- cuit. Nederlandse topposities vielen verder volgens traditie te note ren in de lichtste categorie, de 80- cc. In de door Stefan Dörflinger gewonnen race eindigde de Rot terdammer Willem Heykoop als vijfde, onmiddellijk gevolgd door de Noordholïander Sjors Looijestein. Hans Spaan viel op de vijfde plaats na een schuiver uit en verspeelde daardoor zijn riante vierde positie in het WK- klassement, dat wordt aange voerd door de op de Nederlandse HUVO-machine rijdende Ita liaan Bianchi. In de 125-cc boek te de Spanjaard Nieto zijn 86ste Grand-Prix-overwinning. Bij de kwartliters verstoorde de Frans man Sarron de Westduitse eufo rie door Wimmer en Herweh in een bloedstollende race op de streep te kloppen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17