Noordwijk met lege handen Quick Boys: afscheid van kwakkel) aar MVKV heeft Pret om zege 'Het gaat al stuk beter met RCL' VaUeivogels eist met 1-3 zege periodetitel op LotLSW en GWS in handen Abbenes MAANDAG 28 MEI 1984 Sport PAGINA 15 KATWIJK Lichtelijk gedeprimeerd wendde Quick Boys zich zaterdag af van de voetbalcompetitie, afgesloten met een wei nig ter zake doende 2-1 overwinning op Bennekom. De herin nering aan "een teleurstellend seizoen" liet zich op Nieuw Zuid niet verdringen door het gevatte antwoord dat Arnold Boers en Martin van der Plas in de eindfase van het laatste competitie duel vonden op de op de fraaie lobgoal van Bennekommer Leo Gardien. Waar in Katwijk traditioneel was geopteerd voor min stens een plaats in de subtop, lieten 24 competitiewedstrijden Quick Boys kennismaken met het alledaagse leven van een modale zaterdag-eersteklasser. LEIDERDORP Dankzij een 3- 1 winst op WOG, heeft RCL zaterdag het seizoen nog met enige flair en een redelijke plaats op de ranglijst kunnen afsluiten. Met vlotte combina ties en in de tweede helft zelfs een man minder op het veld, bleven de Leiderdorpers hun hooggeklasseerde opponenten uit Harderwijk gemakkelijk de baas. Nu er voor geen van beide partij en nog iets op het spel stond, kreeg RCL op "De Bloemerd" alle gelegenheid om de techni sche registers open te trekken. Daar was het voorbije seizoen nog maar weinig van gekomen, de thuisclub nam dit buiten kansje dan ook gretig ten baat. Bij VVOG bleek de fut er daar entegen duidelijk uit. Via goed geolied aanvalsspel zetten de rood-witten de Veluwezoom- bewoners meteen flink onder druk. Na tien minuten wierp dat overwicht zijn vruchten af. Dick van der Bijl plaatste de bal op de diepgaande René Kammenga, die vanaf de rand van het strafschopgebied het leder langs goalie Eype in het net schoof: 1-0. Acht minuten later stond de 2-0 reeds op het scorebord. Dick van der Bijl joeg het leder, na een door Ben Heemskerk subtiel genomen vrije schop, van afstand in het doel. Daarna sprong RCL slordig met de geboden kansen om. Met name Pierre van Gemerden en René Kammenga kregen de bal herhaaldelijk op een pre senteerblaadje aangeboden, zonder daarbij tot scoren te ko men. Aan de andere zijde had Peter van der Heijden het no dige te doen, maar ook bij WOG stond het vizier niet op scherp. In de rust maakten vol gens afspraak Dick van der Bijl en Ruud Boendermaker plaats voor Sieto Schalkers en Hanno van Breugel. Dat bleek de goden te verzoeken. Kort na de hervatting liep namelijk Cees Ruis een dubbel gebro ken neusbeentje op. De libero verliet prompt het veld rich ting ziekenhuis, waarna RCL met tien man verder moest. Het was echter Schalkers, die vrijwel direkt van de ook aan WOG-zijde ontstane verwar ring gebruik maakte. Na een fraaie solo leverde hij de bal op een presenteerblaadje aan Pe ter Siera: 3-0. De kloof bleek daarmee groot genoeg. De Har derwijkers kregen alle ruimte om tot het strafschopgebied op te rukken, maar stuitten daar op de plotsklaps stugge Lei- derdorpse verdedigers. Daar buiten had Peter van der Heij den vrouwe Fortuna duidelijk aan zijn zijde. Verder dan de 3- 1, tien minuten voor tijd door Evert-Jan Jansen, kwam WOG dan ook niet. Scheidend trainer Jan Dahrs, hij gaat naar zondag-vierdeklasser Voorland in Amsterdam, liet na afloop doorschemeren nog wel een jaartje bij RCL te heb ben willen blijven: "Het is voor mij te kort tijd geweest om er uit te halen wat erin zat. De ploeg is misschien niet zo hoog geëindigd, maar dat was het jaar daarvoor ook niet het ge val. De tweede competitiehelft ging het bovendien al duidelijk beter. RCL is technisch bezien een uitstekende ploeg, kijk maar naar de wedstrijd van vandaag. Dat alleen is echter niet genoeg, aan de mentaliteit schortte soms het nodige. Wat dat betreft ben ik wel een beetje teleurgesteld". Dat het dit seizoen tussen spelers en trainer niet klikte blijkt uit de woorden van Dick van der Bijl: "Dahrs was een aardige man en een uitstekende veld- trainer, maar met zijn coaching en taktiek hadden we grote moeite. Hij heeft gedurende het seizoen de bij ons levende scepsis nooit door een duidelij ke beleidslijn kunnen wegne men. Halverwege de competi tie dreigde het, met een positie onderaan de ranglijst, dan ook helemaal mis te lopen. Pierre van Gemerden ging kopje on der in de sociale problemen en gooide er het bijltje als aan voerder bij neer. Tijdens de winterstop heb ik toen een ver helderend gesprek met Dahrs gevoerd. Ik kreeg de aanvoer dersband weer om en werd door hem bij zijn plannen be trokken. Daarna ging het een stuk beter". De komst van Laurens Mouter ziet Van der Bijl als dikke winst: "De spelersgroep wrijft zich nu zelfvergenoegd in de handen. Vorig jaar vroeg het bestuur onze mening voor het aantrekken van een nieuwe trainer. Ondanks die inspraak kregen we echter een coach, die absoluut niet aan onze ideëen voldeed. De consequen ties zijn niet uitgebleven. Dit jaar werden wij niet door het bestuur geraadpleegd, maar zie, prompt kijgen we een trai ner toegewezen die geheel in ons beeld past". RUUD DOBBELAAR Frans van der VeenMenno van Ginkel (7) en Gerard Top gooien hun hele 'hebben en houwen' in dit duel om de bal. Tot de toeschouwers behoren Klaas Vink, René van Hensbergen en keeper Jan Blauwendraad. (foto Holvast) LEIDEN - Abbenes wijst komen de donderdag aan, wie naar de eerste klasse van de zaterdagaf deling promoveert. Zelf is de ploeg uitgeschakeld voor de pro motie, maar in de krachtmeting tegen GWS op Hemelvaartsdag kan de ploeg uit de Haarlemmer meer de Sassenheimse opponent of LSW laten feestvieren. GWS heeft aan een gelijkspel ge noeg. Wint Abbenes dan is LSW de gelukkige. De studen ten weigerden zaterdag in een di recte confrontatie met GWS al orde op zaken te stellen. Hoewef de roodhemden de gehele wed strijd dicteerden, kwam men niet verder dan 0-0. Uiteraard was GWS het meest gelukkig met die uitslag, nu komende donderdag tegen het al uitgeschakelde Ab benes de promotie op eigen ter rein kan worden bewerkstelligd. Zich bewust van het feit dat een gelijkspel een uitstekend resul taat zou betekenen, had GWS geen aanvallende bedoelingen. LSW was daardoor het meest aan de bal. Vooral in de tweede helft kreeg de Leidse ploeg kan seri, maar aanvoerder John Steijn weigerde de kansen te be nutten. Wat de ploeg duur kwam te staan. Nu moet worden afge wacht of Abbenes aanstaande donderdag (17.00 uur, terrein GWS) zijn sportieve plicht ver vult. Speelplan RB RIJNSBURG - Het program ma van de strijd om het zater dagkampioenschap is gewij zigd en luidt nu alsvolgt: 31 mei: NSW-Rijnsburgse Boys (18.00 uur) 5 juni: IJsselmeervogels-NSW (19.30 uur) 9 jiini: Rijnsburgse Boys-IJssel- meervogels (15.00 uur) Na elke wedstrijd wordt tussen beide verenigingen een serie strafschoppen genomen. Het resultaat daarvan is doorslag gevend als alle drie de clubs met een gelijk-aantal punten eindigen. Als twee clubs ge lijk eindigen, wordt op 12 ju ni op het terrein van de ver liezende ploeg een beslis singswedstrijd gespeeld. De punten die de zaterdag- en zondagclubs in hun eigen na- competitie veroveren, tellen ook mee in de strijd om het algeheel landskampioen schap. Daarvoor is het sche ma alsvolgt: 16 juni om 18.00 uur: Zwolsche Boys/Emmen-NSW, Elinkwijk- IJsselmeervogels en Geldrop- Rijnsburgse Boys 20 juni om 19.30 uur: Geldrop- NSW, Elinkwijk-Rijnsburgse Boys en Zwolsche Boys/Emmen- IJsselmeervogels 23 juni om 15.00 uur: NSW-Elink- wijk, Rijnsburgse Boys-Zwolsche Boys/Emmen en IJsselmeervo- gels-Geldrop Een eventueel noodzakelijke beslis singswedstrijd volgt op 27 of 30 juni. NOORDWIJK - Van teleurstelling afdruipende spelers zijn in deze tijd van het voetbaljaar een ge bruikelijke verschijning op het veld. Als na afloop van één of an der beslissingsduel de ene partij een feestje viert, staat de andere ploeg er doorgaans wat verloren bij. Behalve afgelopen zaterdag avond, toen Noordwijk-spelers zich na hun douche verwonderd vergaapten aan de huldiging van Valleivogels, dat aan de Duinwe tering zijn debuut in de eerste klasse afsloot met een 3-1 over winning op de kampioen van vo rig seizoen en, wat veel belangrij ker was, winst van de derde pe riodetitel. Waar elftalleider Jan Vieveen zich goed in de gedachten van de club uit Scherpenzeel kon verplaat sen, reageerden enkele spelers aflatend op de bloemenhulde. Alsof zij niet goed wisten wat er eigenlijk precies aan de hand was. Voor Noordwijk, dat het no dige gewend is waar het op kam pioenschappen en huldigingen aankomt, is een periode-titel 'maar' een periodetitel, mogelijk goed voor het bezoek van een topclub in de KNVB-bekerstrijd van volgend seizoen. En ook dat is in Noordwijk niets bijzonders. "Een periode-kampioenschap leeft niet meer bij de spelers", moest trainer John Eelman zich veront schuldigen voor het ronduit zwakke competitie-slot. Door met vier goals verschil van Val leivogels te winnen zou Noord wijk zelf beslag hebben gelegd op de laatste bonus van het sei zoen. Maar dat kon de spelers niet bijster inspireren, plus dat -zoals Eelman stelde- "net als in andere belangrijke wedstrijden in dit seizoen bepaalde spelers uit de boot vielen". Loting Gevolg daarvan is dat Noordwijk nu (nog) met lege handen staat. Hoewel eerder is beweerd dat Noordwijk de periodetitel van kampioen Rijnsburgse Boys toe geschoven zou krijgen (en dus het deelnamebewijs voor de KNVB-bekercompetitie), blijkt na nadere bestudering van de re geltjes dat de clubs die zo'n tus sentitel niet zelf hebben ver diend om een klein aantal rest- plaatsen moeten loten. Maar zo als zaterdag in de vooravond wel duidelijk werd, zal dat Noord wijk een zorg zijn. Wat kon de Zeekanters eigenlijk de hele competitie nog schelen, na dat zij in de winter door Rijns burgse Boys op een onoverbrug bare achterstand werden gezet in de strijd om het kampioenschap. Want dat is toch het enige dat nog telt aan de Duinwetering, zo wijst ook het bezoekersaantal uit. "Word je tweede in de com petitie, dan ben je hier niets waard", benadrukte zaterdag avond (Noordwijk-Valleivogels begon pas om vijf uur) Frans van der Veen, zij het in iets gespier dere bewoordingen. Of Noord wijk tweede wordt hangt trou wens af van de uitslag van het morgenavond te spelen duel Nunspeet-Spakenburg. Een tweede of derde plaats (in geval van Spakenburgse winst) is ech ter om het even. Druk Het seizoen ging voor Noordwijk in de winter verloren, om het heel cru uit te drukken. Terwijl Rijnsburgse Boys met de regel maat van de Big Ben aan een twaalfdelige overwinningscyclus werkte, zat Eelman met zijn for matie noodgedwongen voor de kachel. Hoewel de achterstand op RB in theorie lange tijd maar een paar punten bedroeg, werd de kloof met de week groter. Uit eindelijk lag Noordwijk zelfs vijf wedstrijden achter op Rijns burgse Bóys. Hoewel de Eelman- ploeg met name in de uitbeurten bij Bennekom en GVW aanvan kelijk aantoonde niet voor die druk te willen zwichten, kostte hen dat toch de kop. Waarmee overigens niets moet worden afgedaan aan het kam pioenschap van de Rijnsburgse buur, die zoveel completer was en beter voetbalde dan Noord wijk graag zelf zou hebben wil len spelen. Want zoals bijvoor beeld in diezelfde wedstrijden bij Bennekom en GVW dekte het resultaat de lading niet. Vooral op het middenveld ging veel mis. Geert Jan Bakker (weg bij Noordwijk?), Timo Gerlof en Jos Smits hadden hun seizoen niet. De vergeefse diepte-spurts van Klaas Vink waren daardoor per wedstrijd niet dikwijls op de vingers van één hand te tellen. Hij werd met elf doelpunten top scorer van Noordwijk, maar steeg vooral door het vertonen van diverse onvolwassen trekjes nauwelijks in aanzien. Wegwerp gebaren en domme charges (waarvoor hij ook afgelopen za terdag weer een boeking ont ving) moeten hem worden afge leerd. Verdediging In weerwil van het door de terug gekeerde trainer Eelman voorge schreven tactisch recept (voet ballen op de helft van de tegen stander) steunde Noordwijk zo als in alle succesvolle voorgaan de jaren ook in het afgelopen sei zoen op de verdediging, die tot voor zaterdag de minst gepas seerde in de afdeling IB was. Keeper Dick Dortmundt ver toont weliswaar slijtage-ver schijnselen, maar de linie voor hem presteerde onberispelijk. De eigen goal waarmee Mark Vink Valleivogels zaterdag reeds na vier minuten spelen aan de lei ding bracht, kan de rechtsback Na de redelijk aan het hoge ver wachtingspatroon beantwoor dende opening van de punten- dans geraakten de Katwijkse voetballers gaandeweg zozeer uit de maat, dat de prijzenpot van het zaterdagvoetbal onaange roerd bleef. Het afdelingskam pioenschap ging naar rivaal Rijnsburgse Boys, zelfs een pe riodetitel bleek geen haalbare kaart. "Tegen RCL hebben we het eerste periodekampioen schap op een punt gemist", dacht trainer Martin van Vianen zaterdag met enige wroeging te rug aan die gedenkwaardige thuiswedstrijd in november, waarin zijn elftal met de 2-2 één punt te kort kwam om zich op nieuw te kwalificeren voor het landelijke bekertoernooi. Daaruit diepte Quick Boys in het juist afgesloten seizoen temid den van alle misère nog enige glorie op. In Nijmegen werd eer- stedivisionist NEC op een alles zins prijzenswaardige 0-0 gehou den; in de 'replay' (uitslag 2-4) hielden de semi-profs de liefheb bers alsnog het verschil tussen betaald en amateurvoetbal voor. Van Vianen: "Zeker die uitwed strijd tegen NEC was een hoogte punt, maar ik denk ook dat die prestatie zijn weerslag op de ploeg heeft gehad". üp het eerste gezicht geven de re sultaten, geboekt na de bekeruit schakeling, voedsel aan die theo rie: Quick Boys haalde na NEC uit 7 competitie-ontmoetingen zegge en schrijve 2 punten. Dat Quick Boys in die fase van het voetbalseizoen zo door nederla gen werd achtervolgd, had even- worden vergeven. Het wordt de jongeling op die manier vanzelf duidelijk dat voetbal méér is dan alleen het uitschakelen van de directe tegenstander, wat hij in dit seizoen overigens zeer correct keer op keer herhaalde. Hij heeft nog niet de bravoure en de flair van zijn companen Sjaak Sluys en de stijlvolle, afscheid nemen de Anton Marijt, volgend jaar trainer bij afdelingsclub GWS. Andries Wendt staat klaar om zijn plaats in te nemen en kan die klus met Simon van Beveren aan zijn zijde vol vertrouwen tege moet zien. Feestje Dat ook een goede verdediging driemaal gepasseerd kan wor den, bewees Valleivogels zater dag. Na dus eerst het eigen doel punt van Mark Vink, bouwde Alex van Ginkel de score in de tiende minuut van de tweede helft op aangeven van familie-lid Arend uit tot 0-2. Met de tegen treffer van René van Hensbergen zeven minuten later, leek Noord wijk nog van zins om de overen thousiaste supportersclub uit Scherpenzeel nog het zwijgen op te leggen. Een kwartier voor tijd konden zij echter toch hün feest je reeds vieren, toen opnieuw Alex van Ginkel een knal van Harry Valkenburg de juiste rich ting meegaf: 1-3. GERARD HAVERKAMP wel diepere oorzaken. Het strekt Van Vianen tot eer, dat hij nooit zijn aandeel in de matige verrich tingen van zijn selectie heeft ver bloemd. "Ik heb te lang gekozen voor mooi voetbal", beschouwde de Hagenaar zaterdag zijn eerste seizoen bij Quick Boys na. "Het gekke van die nederlaagserie was, dat we in die wedstrijden steeds uitstekend voetbalden. Het combinatiespel verliep uit stekend, we creëerden veel kan sen, maar de voortzetting was telkens zwak. Heel wat wedstrij den heeft Quick Boys toen met 1-0 verloren, vooral tegen die Gelderse ploegen. Die voetbal den met veel mensen achter de bal, hopend op een geslaagde counter die vaak nog kwam ook". Concessies De realiteit van de harde strijd om de punten weersprak Van Via- nens schone opvattingen over of fensief voetbal. Hij zag zich uit eindelijk genoodzaakt tot het doen van concessies aan zijn idealistische benadering. "Er moet effectiever, wat behouden der worden gevoetbald", was de opdracht die Van Vianen zijn manschappen meegaf, met ge volg dat "Quick Boys de laatste weken minder fraai voetbalde, maar wel meer punten behaal de". Quick Boys 1 telde in de voorbije voetbaljaargang veel gezichten. Van Vianen gebruikte niet min der dan 23 spelers, waarmee eens te meer wordt aangegeven dat Quick Boys zojuist afscheid heeft genomen van een kwakkel seizoen. Vooral in de linksback plaats herkende Van Vianen een vrijplaats voor wisseltrucs: achtereenvolgens traden Martin Heerikhuizen, Leo van Delft, Martin Haasnoot en de zaterdag uitstekend presterende Fred Eysberg ter linkerzijde van de defensie op. Van Vianen: "Er was te weinig evenwicht in het elftal, te weinig samenhang, ik had op een gegeven moment te veel spelers van hetzelfde type. Hier en daar schortte er ook het een en ander aan de mentaliteit. Na die verliespartijen ben ik aan het wisselen geslagen". Doorstroming In de A-jeugd ontdekte Van Via nen de voetballers die hij naar zijn visie ontbeerde in zijn eigen selectie. De junioren Leen van der Plas en Kees Varkevisser lie ten zich opmerkelijk vlot inpas sen in de eerste editie van hun vereniging, incidenteel mocht ook Jan Hoek (Van Vianen: "Een sobere, degelijke verdediger") opdraven. Uit de laatste negen wedstrijden peurde QB dertien punten. "De winst van dit verlo ren seizoen is de doorstroming van de jeugd geweest", aldus Van Vianen, die zich in het ko mende seizoen wil laten leiden door een evenwichtiger beleid. Tijdens de besprekingen met het bestuur over de verlenging van zijn contract heeft de vroegere doelman van Holland Sport zich sterk gemaakt voor een profes sionelere aanpak. "De A-selectie bestaat voortaan uit 16 man, nu nog traint het eerste en tweede Met een gekortwiekte groep begint de naar rehabilitatie hunkerende Van Vianen op 24 juli de voorbe reiding op een seizoen "waarin het beter moet gaan dan in de af gelopen competitie". "Praten over een kampioenschap doe ik niet, maar naar een periodetitel zal toch zeker wel moeten wor den toe gewerkt". Leiden uitgeschakeld voor promotie den weigerde door te drukken. Alleen aanvoerder Henk Land- waart voldeed aan de verwach tingen, zijn ploeggenoten daar entegen reikten nimmer tot een aanvaardbaar niveau. Ook Fred Kanbier niet. Om de voor hem vreemde positie van spits kwam de getalenteerde Leidenaar nau welijks uit de voeten. Het doelpunt van Rick Curfs deed bij MVKV de eetlust weer toene men. De vleugelspits profiteerde van een misrekening van doel man Fred Gravenkamp, die een hoge voorzet van Erik Onderwa ter verkeerd beoordeelde. De Leidse defensie sprong 5 minu ten voor het theeintermezzo weer in de fout. Rolf de Jong liet zich het hem voorgezette 'buiten kansje' goed smaken: 3-1. Toen Rick Curfs pal na de rust 4-1 liet aantekenen, leek de stryd ge streden. De schijn bedroog, want nadat Rob Pret voor 4-2 had ge zorgd, maakten de Katwijkers enige benauwde minuten door. De 5-2 van Rolf de Jong beteken de evenwel de genadeklap voor Leiden. "Dit is natuurlijk leuk", wist oefenmeester De Jong, "de ploeg leverde na maanden einde lijk weer eens aanvaardbaar spel af. Maar het betekent natuurlijk niet dat we er al zijn. Donderdag nog twee maal drie kwartier en dan kunnen we de balans opma ken". Zijn collega Jan Pret had dat al lang gedaan. singwedstrijd tegen Voorscho ten had verklaard "MVKV te zul len opvreten". De maaltijd die de Katwijkse 'voet balobers' zaterdagmiddag op dienden, smaakte de Leidse trai ner evenwel zuur. Het voorge recht was voor de Morsbewoners al moeilijk te verteren, want Rolf de Jong schoot MVKV al na 5 mi nuten op voorsprong. De rossige spits zou nadien nog enkele op gelegde kansen missen. Halver wege de eerste helft leek René Brugman nog roet in het Kat wijkse eten te gooien, want na een doorkopbal van Henk Land- waart liet de rechterspits 1-1 aan tekenen. MVKV was aangeslagen, maar Lei TER AAR - MVKV en TAW ko men in aanmerking voor de extra promotieplaats naar de zaterdag- vierdeklasse van de KNVB. Lei den viel zaterdag in de nacompe- titie af na een 2-5 nederlaag tegen MVKV op het terrein van TAW in Ter Aar. De Katwijkers heb ben komende donderdag tegen TAW (14.30 uur, terrein Leiden) aan een gelijkspel voldoende om met Voorschoten uit de Afdeling te treden. Trainer Leo de Jong behoefde te gen Leiden niet bijster veel te doen om zijn Katwijkse man schappen te motiveren. De oe- fenmeester verwees naar de uit- Ondanks verwoede pogingen van de MVKV-defensie (vlnr doelman Jaap Visser, Erik Onderwater en Aad spraken van zijn collega Jan Bousie), zorgt René Brugman voor de Leidse gelijkmaker: 1-1. (foto Holvast» Pret die na de verloren beslis-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15