Stuttgart viert titel met verlies 5DT Liverpool: continuïteit troef Amateurvoetbal: 'Meer contact met de overheid' Finland verrast Hongaars voetbal in opspraak Beveren wint ook 'Supercup' BOEDAPEST (SID) - Een jaar na het toto-schandaal is er weer een nieuwe crisis op komst in het Hongaarse voet bal. Drie officials uit de hoog ste klasse werden voor in to taal vierentwintig jaar ge schorst. Voorts startte de voetbalbond een. onderzoek naar de handel en wandel van Czepel Boedapest en VSSC Nyiregyhaza. Zij zouden ge manipuleerd hebben met de uitslag van hun onderlinge wedstrijd. Gekocht Het met degradatie bedreigd VSSC zegevierde verrassend met 3-0 bij het sterke Czepel. Er zouden bewijzen bestaan dat de bestuursleden Laszlo Karaffa en Lajos Szyjarto die overwinning gekocht hadden van Czepels bestuurslid Jenö Kun. Karaffa en Szyjarto werden ieder tien jaar ge schorst, Kun vier jaar. VOETBAL - Wereldkampioen Ita- lïe heeft zaterdag in Toronto een vriendschappelijke wedstrijd te gen het Canadese voetbalteam met 2-0 gewonnen. De 18.000 toe schouwers zagen doelpunten van Altobelli (30) en Battistini (84). MAANDAG 28 MEI 1984 ZEIST (GPD) - Tijdens de vooijaarsvergadering van het amateurvoetbal, afgelopen zaterdag in het KNVB-sport-, centrum, heeft voorzitter Marten Kastermans kritiek geuit op lokale overheden die de huurtarieven opdrijven en subsidieregelingen afbouwen. Verder laakte hij een advies van de Sociale Verzekeringsraad om de clubvrij- williger geen 600 gulden belastingvrije onkostenvergoe ding toe te staan. Het vrouwenelftal van Groote Lindt legde zaterdag in Tiel beslag op de landstitel. De ploeg uit Zwijndrecht behaalde in de kampioenscompetitie acht punten uit vijf wedstrijden. LIVERPOOL (Reuter) - Liverpool, sinds tien jaar de Europese topclub, staat woensdag voor de moeilijkste van zijn Europese bekerfinales. Roma is niet al leen tegenstander maar ook gastheer in het Olympisch Stadion van de Italiaan se hoofdstad. De kampioenen van de Engelse league beginnen dus met ach terstand aan de finale van de strijd om de Europese beker voor landskampioe nen in het seizoen 1983-1984. Wanneer er een club in Europa is die een dergelijke handicap kan overwinnen, dan is dat Liverpool, als geen ander ge wend aan succes en desondanks niet het minste spoortje van voldaanheid to nend. Bijna twintig jaar geleden, in 1966, verloor Liverpool in Glasgow zijn eerste Europese finale, die van de be kerwinnaars, van Borussia Dortmund met 1-2. Daarna is de ploeg naar de top geklommen en daar gebleven. Het geheim van de Britten is de continuï teit. Het vermogen om vervangers te vinden voor mensen, die niet te vervan gen lijken. Niemand verwachtte dat de onvergetelijke manager Bill Shankley op niveau zou kunnen worden opge volgd, maar Bob Paisley deed het 'on mogelijke' en de nu 61-jarige Joe Fagan heeft, schijnbaar zonder moeilijkheden, de draad opgepakt die Paisley liet lig gen. Zoals managers elkaar bij Liverpool ple gen af te lossen, zo volgen ook de voet ballers elkaar op. De figuren en de ge zichten zijn veranderd, maar Liverpool is dezelfde gebleven. Roger Hunt, Ian St. John en Ron Yeats droegen de ploeg in de zestiger jaren. Zij zijn niet verge ten, maar zij werden nauwelijks gemist omdat Ray Clemence, Kevin Keegan, Emilyn Hughes en Tommy Smith kwa men. Het verlies van Kevin Keegan werd nooit als zodanig gevoeld na het aantrekken van Kenny Dalglish. Parel De Schot wordt bij Liverpool nog steeds beschouwd als de parel in de kroon. Als 33-jarige, na zestien seizoen league-voet bal, niet meer de watervlugge, aalgladde spits van vroeger. Wel gerijpt en ge groeid door de routine en daardoor nog altyd de man die een wedstrijd kan be slissen met die ene handeling, die slechts de groten kunnen verrichten. Dalglish wordt op dit moment dan ook be schouwd als onvervangbaar, hetzelfde geldt voor Graeme Souness en Ian Rush. Liverpool echter heeft al weer een rijtje spelers klaar staan om de on juistheid van die gedachte aan te tonen. De tweede keus van de club won voor de dertiende keer in zestien jaar het lea guekampioenschap voor reserve-elftal len en Joe Fagan achtte die prestatie even belangrijk als de titel in de eerste divisie. Die voor niet-ingewijden wat potsierlijk aandoende blijk van waardering spruit voort uit Fagans streven naar continuï teit. Als geen ander weet hij dat een tweede elftal de kweekplaats is van fru straties. Met een klop op de schouders van de reserves heeft hij het lange wach ten op een kans voor een optreden in het eerste willen verzachten. Want het moment komt onherroepelijk naderbij dat de schier onvervangbaren moeten worden vervangen. Zoals destijds Ro ger Hunt en Ian St. John, zoals later ook Kevin Keegan. En dan zullen onbeken den als Michael Robinson, Garry Gilles pie en Steve Nichol klaar moeten staan om vedetten als Souness en Dalglish af te lossen. De aan voetballers zo.driftig knagende tand des tijds, mag naar de visie van Fagan immers in geen geval ook vat krijgen op de club. Ook het niet honoreren van de be lofte om het jaarlijkse btw-vrije bedrag van 125.000 gulden te in dexeren is het amateurbestuur langzamerhand een doorn in het oog. Kastermans: „Het onbegrip kan alleen worden weggenomen door een structureel contact met de overheid, zoals periodiek té voeren gesprekken met fractiele den van politieke partijen, die sport in hun portefeuille hebben, en met topambtenaren van WVC en de Vereniging van Nederland se Gemeenten". Hiermee doelde de voorzitter op het geringe ren dement van de talrijke inspan ningen die de werkgroep SOP (Sport Overheid en Politiek) zich getroost om alle mogelijke over heidsmaatregelen, die het be staan van de vereigingen bedrei gen, te lijf te gaan. Het komend seizoen zal worden uitgeroepen tot 'Jaar van de Jeugd', wat onder meer betekent dat straks een afdelingstoernooi om het kampioenschap van Ne derland voor A-junioren wordt géhouden. De geplande activitei ten omvatten een verhoging op de begroting amateurvoetbal van 400.000 gulden. Hierin is inbegre pen het aantrekken van een me dewerker, belast met jeugdvoet bal en -promoting: de 30-jarige Henk van de Wetering, drs. so ciale geografie, die 15 juni in dienst treedt. In het onlangs verschenen rapport Technische en Opleidingszaken, dat heeft geleid tot het contracte ren van Rinus Michels als bonds- manager, staat de aanbeveling dat een tweede trainer in het ka der van Jeugdplan Nederland moet worden aangetrokken, waarbij de gedachten uitgaan naar een oud-voetballer die zijn sporen als oefenmeester al heeft verdiend. Ook het in dienst tre STUTTGART (ANP) - Het eerste kampioenschap van Vfb Stuttgart in de Bundesliga ging zaterdag gepaard met een nederlaag van 0-1 tegen titelverdediger Hamburger SV. Nota bene in eigen stadion, waar 72.000 Zuidduitsers waren samengekomen om de vorige week theoretisch behaalde titel te vieren. Het feest zou alleen geen doorgang kunnen vinden als de laatste wedstrijd met 0-5 verloren zou gaan. In het prestigetreffen tegen de ti telverdediger en (nog drie dagen) Europa Cup-houder heeft Stutt gart alle risico's vermeden. De slotapotheose was dan ook nau welijks het aanzien waard en werd verdiend door HSV gewon- Graafschap wil Notten DOETINCHEM (GPD) - De kans is groot dat René Not ten (34) zijn betaalde voet balloopbaan afsluit bij De Graafschap. Zaterdagavond na afloop van de wedstrijd tussen De Graafschap en NAC had Notten een eerste gesprek met het bestuur van de Doetinchemse club, mor genavond in Breda gaan bei de partijen weer om de tafel zitten. Mocht Notten met De Graafschap tot overeen stemming komen, dan hij op de Vijverberg als speler/ jeugdtrainer aan de slag. Notten staat overigens ook in de belangstelling van het Franse Lille. Vitesse bereikte gisteravond overeenstemming met Har ry Lubse. De 32-jarige aan valler van Helmond Sport tekende een contract voor een jaar. Overigens heeft het manage ment van de Arnhemse eer- ste-divisionist nog altijd goede hoop dat Jan Peters het nieuwe seizoen het geel/ zwarte shirt draagt. Volgens de club is met Peters al over eenstemming bereikt. Alles hangt nu af van de transfer som die Genua voor zijn spelbepaler vraagt. nen. Vijf minuten voor het slot signaal van scheidsrechter Esch- weiler maakte Milewski het win nende doelpunt. Daardoor ein digden drie ploegen met 48 pun ten. Stuttgart had betere doelcij- fers dan Hamburger SV en Bo russia Monchengladbach. Hamburger SV heelt zich met Bo russia Monchengladbach oi Bayern München, die nog tegen elkaar in de bekerfinale spelen, geplaatst voor het UEFA-be- kertoernooi met Werder Bremen en 1FC Köln. Voor de Keulena ren was dat een hele prestatie. De ploeg begon de competitie met Rinus Michels op straat te zetten. Dat hielp aanvankelijk weinig. Köln verloor wedstrijd op wedstrijd, maar pakte in de tweede competitiehelft zoveel punten, dat internationaal voet bal gered werd. Op de laatste competitiedag won 1FC Köln een rechtstreeks duel voor het UEFA-cuptoernooi tegen Bayer Leverkusen met 2-0. Allofs maakte beide doelpunten. De plaatsen van de degradanten 1FC Nürnberg en Kickers Offen bach worden volgend seizoen in genomen door Karlsruher SC en Schalke'04. Eintracht Frankfurt, als derde van onderen in de Bundesliga geëin digd, en MSV Duisburg, de num mer drie van de tweede Bundes liga, moetenin twee promotie- degradatiewedstrijden moeten uitmaken wie volgend seizoen in de hoogste Westduitse voetbalaf deling zal spelen. De duels vin den plaats op 1 en 5 juni. Protest Rot Weiss Essen is uit de tweede liga gedegradeerd naar de ama teurs. De clubleiding diende ech ter een protest in bij de Westduit se voetbalbond (DFB) naar aan leiding van de nederlaag var teren tegen Schalke 04 (0-5) Reeds voor het laatste fluitsig naai kwam een deel var 25.000 toeschouwers in Gelsen kirchen het veld op om de pro motie van hun club te vi „Onze doelman Hallmann raakte door één van de supporters ge blesseerd, waardoor hij niet ver der kon spelen en wij de reste rende tijd slechts tien man tot onze beschikking hadden", voer de voorzitter Rolf Neuhaus van Rot Weiss Essen aan als reden voor het protest. Rummenigge Karl-Heinz Rummenigge nam als topscorer van de Bundesliga af scheid van Bayern Munchen. West-Duitslands beste voetballer gaat naar Inter Milan. Hij maakte de afgelopen 34 competitiewed strijden 26 doelpunten, zes meer dan Allofs van Köln. Met de 33 treffers uit de laatste competitie ronde kwam het totaal op een re-, cord van 1097 te staan. Het oude record was 1085 uit het seizoen 1972/73. In totaal bezochten 6.03 miljoen toeschouwers de stadions van de Bundesliga, het geringste aantal in elf jaar. In het seizoen na het omkopingsschandaal kwamen, 5.01 miljoen kijkers. Een ander, negatief record werd gevormd door 21 rode kaarten. België Landskampioen Beveren heeft za terdagavond ook de Belgische supercup gewonnen. De wed strijd tegen bekerwinnaar AA Gent leverde een uitslag van 5-1 op. Er waren voor dit treffen slechts 7000 toeschouwers opge komen. Binnen elf minuten stond Gent al op een haast on overkomelijke achterstand. Jas pers (10e minuut) en Kusto (11e) schoten van afstand raak. Scha pendonk (ex-MW) bracht na een half uur de spanning nog Karl Heinz Förster, aanvoerder van VFB Stuttgart, is de 0-1 nederlaag tegen Hamburger SV al vergeten. Trots houdt hij de kampioensschaal omhoog (foto AP) even terug. Schapendonk was even later met een schot tegen de lat ook dicht bij de gelijkmaker. Na de rust stoomde Beveren via Albert, Martens en Creve door naar de ruime winst. Gelykspel De nationale voetbalelftallen van Schotland en Engeland hebben ar 74.000 toeschou wers in het Hampdenpark in Glasgow de laatste wedstrijd voor de strijd om het Britse kam pioenschap gelijk gespeeld: 1-1. Deze stand was bij de rust al be reikt door treffers van de Schot Mark McGhee in de 13e minuut en Tony Woodcock in de 36e mi nuut. Door dit resultaat zijn alle vier deelnemende landen met drie punten uit drie wedstrijden geëindigd. De titel kwam bij Noord-Ierland terecht, dat het beste doelsaldo heeft (plus één). Wales werd tweede, voor Enge land en Schotland. Het was de laatste maal in ruim honderd jaar dat het toernooi werd gehouden. Eind vorig jaar werd besloten met deze traditie te stoppen wegens gebrek aan belangstelling van de toeschou wers. Dit ging voor deze slotwed strijd in elk geval niet op. den van een vrouwelijke trainer voor het damesvoetbal wordt overwogen. Kastermans: „Het kostenplaatje van dit alles is 330.000 gulden, waarbij KNVB, betaald voetbal en amateurvoetbal elk een/derde deel voor hun rekening nemen, althans voor zover het het salaris betreft van Rinus Michels. De verdeling van de overige kosten vindt in nader overleg plaats". Naar aanleiding van schriftelijke opmerkingen uit dq afdelingen T\vente en Amsterdam, die kri tiek bevatten op de inhoud van het bondsblad Voetbal Totaal, wordt er een werkgroep ge vormd die tot taak heeft de aard van de artikelen in overeenstem ming te brengen met de getals verhouding betaald voetbal-ama- teurvoetbal. Nu is de inhoud on evenredig gewijd aan onderwer pen uit het betaalde voetbal, wat de amateurclubs, die verplicht abonnementen moeten afnemen, danig dwars zit. Over de samen stelling van de commissie wordt intern beraad gevoerd. Van der Kley naar Haarlem KATWIJK - Frank van der Kley heeft zich als amateur gemeld bij Haarlem. De aan valler, afkomstig van Quick Boys, kreeg bij Feyenoord een B-contract aangeboden dat hij niet heeft geaccep teerd. Na drie maanden zal bij Haar lem worden bekeken of Van der Kley in aanmerking komt voor een verbintenis. HELSINKI (Reuter) - Finland heeft gisteren in Pori met de 1-0 winst op de Noordieren voor de eerste grote verrassing gezorgd in het Europese kwalificatietoer nooi voor het wereldkampioen schap voetbal 1986. Aanvaller Ari Valvee maakte het beslissen de doelpunt negen minuten na rust, na een fout van de Noord- ierse verdediger John McClel land. Het was de tweede over winning van Finland in 23 wed strijden. Noord-Ierland, dat in 1982 in Span je nog de tweede ronde van het eindtoernooi bereikte, beheerste het duel in Pori wel, maar slaag de er niet in de voortreffelijke doelman Olarvi Huttunen in ver legenheid te brengen. Bovendien misten Billy Hamilton en Nor man Whiteside in de eerste helft unieke mogelijkheden de Ieren aan een voorsprong te helpen. Finland werd gedwongen te ver dedigen en te loeren op een inci dentele tegenaanval. Bij één daarvan verzuimde McClelland Leo Housonen op te vangen. Housonen stelde Valvee in staat met een laag schot doelman Pat Jennings, die zijn 104e interland wedstrijd afwerkte, te verslaan. De Noordierse coach Billy Bing ham verklaarde teleurgesteld te zijn, maar het hoofd niet te zullen laten hangen. „De Finnen trok ken zich van onze druk niets aan. Niettemin hadden we niet mo gen verliezen. Naast de revanche in november in Belfast moeten we nu onze hoop op kwalificatie levend houden in de ontmoetin gen met de belangrijkste tegen standers Engeland en Roemenië. Als Finland blijft spelen zoals nu, is de ploeg een gevaar voor elk nationaal team". Het Spaanse voetbalelftal heeft za terdagavond in Genève een vriendschappelijke wedstrijd te gen Zwitserland met 4-0 gewon nen. Bij de rust was de stand al 3-0 door treffers van Santillana (14e minuut), Gallego (26e) en Rincon (36e). Goicochea bracht in de 63e minuut de eindstand op het scorebord. Dertien minuten voor het einde stopte de Zwitser se doelman Burgener een straf schop van Senor.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 12