NAC lonkt weer naar eredivisie Mostert als 'ruimer-lip' IOC vergadert over gevolgen van boycot Boebka verlegt polsstok-grens LEIDSCH DAGBLAD Krachttoer van Russin Fin slingert ver met kogel WV enige concurrent Richter sluit af in stijl NS sturen trein terug Dode bij speedboatraces Zuid-Jemen meldt zich af; Mali komt Schermbond dreigt Kardolus MAANDAG 28 MEI 1984 PAGINA 11 BRATISLAVA (AFP/SID) - De Sowjetrus Sergej Boebka heeft zaterdag tijdens internationale atletiekwedstrijden in Bratislava het wereldre cord polsstokhoogspringen gebracht op 5 meter en 85 centimeter. Het oude record stond sinds 1 september van het vorig jaar in Rome met 5,83 meter op naam van de Fransman Thierry Vigneron. Boebka haalde het nieuwe wereldrecord in zijn eerste poging. In 23 jaar is de progressie op dit atletiekonderdeel, dat langzamerhand een duize lingwekkende hoogte heeft bereikt, één meter geweest. Op 20 mei 1961 bracht de Amerikaan George Davies als eerste met een fiber-glasstok het wereldrecord op 4,83 meter. Vooral dank zij de Amerikanen Uelses, Sternberg, Pennel, Hansen, Seag- ren en Wilson werden de grenzen snel verlegd. Na een lange overheer sing van de Amerikanen verhuisde het wereldrecord in 1970 naar Oost- Duitsland, waar Wolfgang Nordwig over 5,45 meter wipte. Nadat achtereenvolgens de Griek Papanicolaou en de Zweed Isaksson het record enige tijd in hun bezit hadden waren het weer de Amerikanen (Seagren opnieuw, Roberts en Bell), die tot 11 mei 1980 de toon aanga- yen. Toen bracht de Pool Kozakiewicz het wereldrecord in Milaan op 5,72 meter. Daarna zijn de Amerikanen niet meer op het hoogste plan teruggekeerd. Vooral de Franse polsstokhoogspringers, met als expo nenten Vigneron, Houvion en Quinon. deden de laatste jaren keer op keer een geslaagde aanval op het wereldrecord. Alleen de Pool Kozako- wiecz en de Sowjetrus Poljakov konden zich nog in die strijd mengen. Sergej Boebka werd zaterdag de tweede Sovjetrus, die met de polsstok over de wereldrecordhoogte zweefde. Boebka, die vorig jaar augustus in Helsinki de eerste wereldkampioen polsstokhoogspringen werd, begon de wedstrijd op 5,50 meter. Daarna ging de lat naar 5,65 en 5,75 meter. Alle hoogten nam Boebka in zijn eerste poging. Na de geslaagde poging op 5,85 meter, probeerde de Rus twee maal vergeefs de hoogte van 5,90 meter. SOTSJI (AFP) - Natalja Lissovska- ja heeft gisteren tijdens atletiek wedstrijden in Sotsji (Georgië) het wereldrecord kogelstoten verbeterd. De Russin stootte de kogel naar 22 meter en 53 centi meter. Dat was acht centimeter verder dan het oude record, dat sedert 11 mei 1980 (Potsdam) in handen was van de Oostduitse Ilona Briesenick-Slupianek. Lissovskaja had de wereld vorig week al gewaarschuwd. Met een stoot van 21,75 meter plaatste de Sowjet-atlete zich aan kop van de wereldranglijst. Toen verbe terde de 21-jarige Lissovskaja al het nationale record. De 1,88 me ter lange en 105 kilogram zware krachtvrouw schrapte de presta tie van oud-wereldrecordhoud ster Nadesjda Tsjisova (21.20 me ter) uit de boeken. De Sowjet top-verrichting van Tsjisova da teerde van 1973. Lissovskaja, die vorig jaar tijdens de wereldtitelstrijd in Helsinki als vijfde eindigde, heeft haar beste prestatie dit seizoen met ruim anderhalve meter verbe terd. JOUTSENO (SID/AFP) - De Fin Juha Tiainen heeft zaterdag tij dens atletiekwedstrijden in Jout- seno voor de beste wereldsei- zoenprestatie kogelslingeren ge zorgd. Hij kwam tot een afstand van 81 meter en 36 centimeter. Dit betekende tevens een nieuw Fins record. Dit seizoen was de Sovjetrus Joeri Tamm met 81,06 meter tot nu toe het verst geko men. Het wereldrecord is met 84,14 meter in handen van de Sovjetrus Sergej Litvinov, die deze afstand op 21 juni vorig jaar in Moskou verwezenlijkte. DOETINCHEM (GPD) - NAC is onstuitbaar op weg naar de eredivisie. Op professionele wijze hield de Bredase ploeg zaterdag De Graaf schap op 1-1 en hand haafde tamelijk moeite loos de koppositie. NAC verkeert boven dien in de prettige we tenschap dat het van de drie resterende wed strijden twee op eigen veld kan spelen, zodat er niet zo veel meer kan misgaan. NAC zal dan de winnaar wor den van de na-competitie van de armoede. De sensationele trekjes die doorgaans dit unieke toernooi kenmerken hebben plaatsgemaakt voor een zekere matheid, boven dien is het vertoonde voetbal van uiterst bedenkelijk al looi. Niet ten onrechte stelde Sandor Popovics de trainer van De Graafschap, dat er van de vier na-competitie deelnemers niet één rijp is voor de eredivisie. Voor een redelijk succesvolle terug keer in de eredivisie zal NAC zonder twijfel flink moeten investeren in nieuwe spelers. „We verdienen inderdaad geen schoonheidsprijs", zo tracht te NAC-trainer Buitelaar de schamele verrichtingen nog wat te verdoezelen. „Men moet niet vergeten dat het in zo'n toernooi slechts om het resultaat gaat. Voor goed voetbal is geen plaats". Routine NAC redde het zaterdag op rou tine. Juist op de kritieke mo menten zijn er de ervaren spelers Krijnen, Dusbaba, De Schepper en Smits die de rust bewaren en de ploeg in het rechte spoor zetten. De Graafschap bracht NAC heel even aan het wankelen toen Kelderman op slag van rust met een fraaie schuiver 1-0 aantekende. De Bredase ploeg pareerde ver volgens een kort offensiefje moeiteloos en sloeg zeven minuten na rust via Guus van der Borgt toe: 1-1. Dat von den de Bredanaars kennelijk voldoende. Zij beperkten Ondanks de stijlvolle actie van Graafschap-goalie Brookhuis kopt Guus van der Borgt de gelijkmaker voor NAC in de touwen. <foto anp> zich tot het vasthouden van deze stand en zagen tot hun genoegen dat De Graafschap er aanvallend niet veel van te recht bracht. In hoge mate verantwoordelijk daarvoor was de pas 18-jirige voor- stoppers Schrijvers, die Graafschap-spits Peitsman volkomen uitschakelde. De gevaarlijkste angel was daarmee uit de Doetinchem- se aanval getrokken. Eén keer maar kwam NAC in de tweede helft in de proble men: in goede positie trof Ro- sendaal de lat boven doelman Van Eenennaam. Het bete kende tegelijk een van de schaarse opwindende mo menten in de met 6000 toe schouwers matig bezette Vij verberg. Revanche NEC werd zaterdag de dupe van de revanchegevoelens bij FC WV, dat in het thuisduel tegen NAC een onfortuinlijke l-Ó nederlaag had moeten in casseren. Voor beide teams was het praktisch de laatste strohalm en het pleit voor de mentale veerkracht van de Venlonaren dat ze dit minie me kansje voor honderd pro cent hebben aangegrepen. Aangezien ook NEC zich niet op de eigen speelhelft ver stopte, kreeg het publiek, on der wie bondscoach Kees Rij vers, een open strijd te zien met de thuisclub als uiteinde lijke winnaar. Daarmee kwam de volle winst terecht bij de ploeg die de meeste agressiviteit op de grasmat legde. Het ogenschijnlijk conditionele overwicht er zat veel meer beweging in het Venlose team dan bij het in starre li nies opererende NEC re sulteerde in een snelle ope ningstreffer. Johnny Taihut- tu 'danste' na vijf minuten door de Nijmeegse defensie en glipte ook langs de uitko mende doelman Van Cuijk: 1-0. Een prachtig doelpunt van Gerrie van Rosmalen hij knalde uit een vrije trap haarzuiver langs het muurtje in de benedenhoek bete kende in feite een veilige marge voor de Noordlim burgse formatie. Gehaastheid Aan NEC-zijde toonde alleen centrumspits Frans Janssen zich gevaarlijk, maar door te grote gehaastheid werden twee kansjes niet doeltref fend afgerond. Heel even kwamen de Nijmegenaren daarna toch terug in de race. Rob Hasselbach, ingevallen voor de falende Dannie Hoekman, kreeg de bal ge lukkig voor de voeten en mocht tweemaal uithalen voordat het raak was: 2-1. Drie minuten later herstelde WV de marge. Andreas Brandts kopte in de rebound raak toen een vrije trap van libero Edwin van Bergen He negouwen van de deklat te rugsprong. WV kwam daar na voor 5500 toeschouwers zelfs op rozen te zitten toen Reinierse scoorde vanaf de penaltystip, nadat doelman Wim van Cuijk de doorgebro ken Van Rosmalen in nood ten val had gebracht: 4-1. Een va banque spelend NEC strandde in het slotkwartier op enkele schitterende refle xen van VW-doelman John Roox. MAAGDENBURG (SID/ANP) - Met zijn derde Europese record heeft Dirk Richter gisteren de zesdaagse Oostduitse zwemkam- pioenschappen beëindigd. Naast de produktie van Richter werden in Maagdenburg twee wereld- en twee Europese records verbeterd en achttien beste jaarprestaties verwezenlijkt. Richter haalde gisteren op de 100 meter rugslag als startzwemmer op de wisselslag-estafette één- tiende seconde af van het Euro pese record (55.45), dat hij zater dag op het individuele nummer had gevestigd. Alleen de Ameri kaan Rick Carey is als wereldre cordhouder (55.19) sneller dan de Oostduitser. Seconde Astrid Strauss had zaterdag op de 800 meter vrije slag sneller vol tooid dan ooit eerder in haar loopbaan. Met 8 minuten en 28,36 seconden was ze 1,25 se conde sneller dan haar eigen Eu ropese record. Gisteren voegde Kathrin Zimmermann op de 100 meter rugslag daaraan de acht tiende beste jaarprestatie van het toernooi toe. Met 2.10.97 was ze zelfs Kristin Otto, de revelatie van de zwemstrijd en sinds het begin van de week houdster van het wereldrecord op de 200 me ter vrije slag. te snel af. Jens-Peter Berndt. die eerder de Braziliaan Prado het wereldre cord op de 400 meter wisselslag afhandig maakte, noteerde op de halve afstand 2.03,29. Berndt toonde zich na afloop teleurge steld over de beslissing van zijn Olympisch Comité niet aan de Spelen in Los Angeles deel te ne men. „Ik was liever Olympisch kampioen geworden, dan nu we reldrecordhouder". UTRECHT (ANP) - Naar schat ting 500 supporters van NAC zijn zaterdag op weg naar een voet balwedstrijd van hun club in Doetinchem niet verder geko men dan Arnhem. De aanhang maakte het onderweg zo bont dat NS besloot ze met de inmiddels flink beschadigde trein weer te rug te brengen naar Breda, in plaats van een overstap op een dieseltrein naar Doetinchem. Op de heenreis stond de trein door een ruk aan de noodrem stil en werden bierflesjes en stoelzittin gen uit de trein gegooid. Omdat de NS en de politie nog meer on geregeldheden vreesden, werd besloten iedereen terug naar Breda te sturen. (Van onze verslaggever) DEN BOSCH De Leidse speedboat-piloot Arthur Mos- tert (34) is in de Grand Prix van Nederland als tweede in de Formule 1-klasse geëindigd. Mostert finishte in beide heats die gisteren op de Ertveldsplas in Den Bosch wer den gevaren als 'runner-up' achter de Engelsman Roger Jenkins, die winnaar werd van de Grand Prix. De Grand Prix in de Formule 1- klasse werd drie jaar geleden voor het laatst in Nederland ge houden. Al in de beginfase van de wedstrijd kwam de Italiaanse piloot Luigi Valdano om het le ven toen zijn boot in een 'flip' raakte. Valdano (35) werd uit zijn boot geslingerd en kwam boven op het vaartuig terecht. Hij was op slag dood. De Formule 1-race, die meetelde om het wereldkampioenschap, werd geen succes voor de huidi ge wereldkampioen Renato Mo- linari uit Italië en Nederlands ze venvoudig wereldkampioen Cees van der Velden. Beide ge doodverfde favorieten zagen Ar thur Mostert in de eerste heat na vijf ronden de kop nemen. Op nagenoeg hetzelfde moment ver loor Valdano, die door de leiders in het veld al een keer gelapt was, de macht over het stuur. Waarschijnlijk werd hij verrast door een windvlaag vanonder een brug nabij een keerboei. De boot van de Italiaan steeg op en ging in de lucht over de kop. Val dano werd eruit gecatapulteerd en kwam ondersteboven op zijn boot terecht. Hierbij brak hij zijn nek. Volgens organisatie-arts C. Broekmeulen, die als een van de eersten ter plekke was en de doodsoorzaak vaststelde, moet Luigi Valdano op slag zijn overleden. De race werd afge schoten. Na overleg tussen de wedstrijdlei ding en alle Formule 1-piloten, werd besloten ondanks het over lijden van Valdano de overige twee heats toch door te laten gaan. Een beslissing die volgens jury-voorzitter Wim Ruberg una niem werd genomen. Alleen de Engelsman Tom Percival wilde het voor gezien houden. Hij ver telde: "Als ik nu in mijn boot stap, raak ik mijn vrouw kwijt". Niettemin verscheen Percival toch voor beide resterende heats aan de start en werd tweemaal derde, achter Mostert en Jenkins. Wel bleken drie Italiaanse deelne mers uit piëteit de strijd te heb ben gestaakt. Het is de tweede maal sinds de oor log dat tijdens een speedboatra- ce in Nederland een dode valt te betreuren. De eerste maal werd piloot Will Peeters het slachtof fer van een frontale aanvaring, nadat hij door de golfslag op de tegenliggende baan terecht was gekomen. Dat gebeurde in 1978 in Kampen tijdens de Kamper Ui(t)dagen. Toen werden de res terende races afgelast. Voor de organisatie van de Grand Prix in Den Bosch is het ongeval met Valdano een nieuwe dom per. De evenementen in '80 en '81 op de Ertveldsplas, waarnaar men bij gebrek aan veiligheids voorzieningen op de Amstel -waar in het verleden 'de Drie Uur van Amsterdam' plaatsvon den- was uitgeweken, verregen den. De piloten in de Formule 1, MOSKOU (SID/RTR/Tass/AFP) Vlak voor Juan Antonio Samaranch naar Moskou zal reizen voor een onderhoud met regeringsleiders van de Sowjet-Unie heeft het Kremlin zijn eerste officiële reactie gegeven op het niet deelnemen van sportmensen uit de Sowjet-Unie bij de Spelen van Los Angeles. Roger Jenkins (voorgrond) houdt Arthur Mostert op afstand. De Engels man bleef hem gisteren in beide heats voor (Foto anp) de zwaarste speedboatklasse met buitenboordmotoren van 300 a 400 pk, zochten toen hun heil buiten Nederland. Om niet opnieuw een domper op het evenement te zetten, liet commentator Peter Knegjens na de duizenden toeschouwers langs de plas over de toestand van Valdano te informeren. Er werd slechts meegedeeld dat hij niet meer aan de start zou ver schijnen. Arthur Mostert, die een jachtwerf heeft aan de Rijndijk, is door zijn tweede plaats in Den Bosch op geklommen naar een derde posi tie in het algemeen klassement om het wereldkampioenschap. De eerste en tweede plaats in de ze rangschikking worden ge deeld door Cees van der Velden, die gisteren tweemaal wegens pech voortijdig het water moest verlaten, en Roger Jenkins. Mos tert heeft evenveel punten als Molinari, die gisteren met een vijfde en zevende plaats geen punten aan zijn totaal kon toe voegen. Er volgen nog negen wedstrijden in het wereldkam pioenschap voor Fl-speedboa- ten. De eerstvolgende races zijn aanstaande zondag in Parijs. Die reactie is weinig bemoedigend voor de voorzitter van het IOC. Leonid Zamjatin, hoofd van de afdeling voorlichting van de Communistische Partij van de Sowjet-Unie en lid van het cen trale Comité, verklaarde dat de afwezigheid van de Sowjet-Unie niets te maken heeft met de boy cot van de Amerikanen in Mos kou. Zamjatin, die in een gesprek voor de televisie weliswaar stelde dat de betrekkingen tussen zijn land en de Verenigde Staten in een dieptepunt verkeren, verklaarde de boycot met dezelfde woorden, die Marat Gramov, voorzitter van het Olympische Comité van de Sowjet-Unie had gebruikt. „Po litiek georiënteerde en criminele groepen in de Verenigde Staten, willen de Spelen misbruiken voor provocaties gericht tegen de Sowjet-Unie. Wie meent dat ons standpunt uitgaat van het principe oog om oog, tand om tand, denkt verkeerd. Het besluit NIEUWEGEIN (ANP) - Tijdens de voorjaarsvergade ring van de Koninklijke Algemene Scherm Bond (KNAS) is zaterdag in Nieuwegein besloten tegen Kasper Kardolus een tuchtrechtelijke procedure bij de tuchtcommissie van de KNAS in te leiden als de Zoetermeerder de belangen van de bond in de toekomst blijft schaden. De besturen van de af delingen Midden en Zuid van de KNAS hadden het bondsbestuur in een brief laten weten genoeg te hebben van de handelwijze van Kardolus van de laatste jaren. Elkaar opvolgende gerechtelijke procedures hadden de KNAS in de periode van ok tober 1980 tot mei 1983 bijna 20.000 gulden gekost. Ook nu nog is Kardolus, die onlangs op 47-jarige leef tijd weer nationaal sabelkampioen werd, in twee procedures met de KNAS gewikkeld. Samaranch zit vandaag en morgen in Lausanne een vergadering voor van het dagelijks bestuur van het IOC, waarbij organisato rische zaken en zo nodig andere groepsindelingen voor bepaalde takken van sport zullen worden besproken. Het is te verwachten dat Samaranch na woensdag in Moskou een gesprek zal hebben met Andrei Gromyko, minister van Buitenlandse Zaken en niet met het staatshoofd Konstantin Tsjernenko, omdat Gromyko binnen het Politbureau de eerst betrokkene bij de zaak-Los An geles zou zijn. Jemen De Volksrepubliek Jemen (Zuid- Jemen) heeft zich zaterdag als twaalfde land afgemeld voor de Olympische Spelen van Los An geles. Het Olympisch comité van dat land verwijst naar schendin gen van het Olympisch charter en de weigering de veiligheid van de sportlieden te garande ren, speciaal die van de Sowjet- Unie en andere socialistische landen. Inmiddels heeft het organisatie-co- mite in Los Angeles (LAOOC) bekend gemaakt, dat Mali zich officieel heeft aangemeld, het geen het aantal deelnemende landen op 124 brengt. Individu Het organisatie-comite onderzoekt nog de mogelijkheid om sport- uit landen die hebben aangekondigd geen ploeg af te vaardigen, toch als individu on der de Olympische vlag te laten deelnemen. Op het hoofdkwar tier van het LAOOC is een dozijn brieven van atleten uit Oosteuro- pese landen binnengekomen met de vraag of die mogelijkheid bestond. Het LAOOC is weinig gelukkig met het feit, dat de technische uitrusting van het schermtoer- nooi wordt geleverd door de Sowjet-Unie. Als het even kan, wil men van het contract af, ook al is reeds het grootste deel van het materiaal, ter waarde van een half miljoen dollar in Californie aangekomen. LAOOC-voorzitter Ueberroth heeft het al dikwijls als 'storend' beti teld, dat er weliswaar geen atle ten uit het oostblok naar Los An geles komen, maar wel scheids rechters, functionnarissen en technici. In dit verband wil hij in Lausanne contact opnemen met het Internationaal Olympisch Comité (IOC) en de internationa le sportbonden. Hij voorziet vooral moeilijkheden bij het tur nen. „Het is mogelijk dat vier van de zeven juryleden bij die tak van sport afkomstig zijn uit landen, die niet deelnemen". „Wij ontzeggen niemand het recht om te komen, maar als landen niet komen omdat het bij ons on veilig zou zijn, zie ik niet in dat zoiets niet geldt voor een official maar wel voor een atleet in het Olympisch dorp. Het is één van de vragen, die ik in Lausanne zal stellen".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11