LEIDSCH DAGBLAD Sneller ontslag straks mogelijk Conflict Iran- VS verscherpt ÉüHet Motorhuis Voor een tientje véél wijzer Kabinet wil eenvoudiger regels ABP zal iii onroerend goed blijven beleggen Schadereparatiesaan alle merken gevelreiniging SPLITSEN 071-89 6595 [ATERDAG 26 MEI 1984 #l OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37407 Jirectetji: G. Koopman tooldtedacteuf: drs. J. W. E. Metselaar Ut hooldredacteur: R D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voof tel nrs. zie colofon Bezit gijzelt Yoko üno als weinig anderen. Sinds de dood van John Lennon moest ze tal van verschrikkingen doorstaan. In een interview vertelt de 51-jarige Zwarte Weduwe over haar traag verlopende rouwproces. "Het is beter om langzaam weg te lopen." - PAGINA 17 DEN HAAG (GPD) Het kabinet gaat de ontslagregels vereenvoudigen, waardoor be drijven personeel sneller kunnen ontslaan. Dit blijkt uit het rapport 'Deregulering inko mensvorming en arbeidsmarkt', dat minister De Koning (sociale zaken en werkgelegen heid) en zijn collega Van Aardenne (economische zaken) gisteren hebben aangeboden aan de Tweede Kamer. Ontslagprocedures zullen worden verkort doordat de behandeling van ontslagaanvragen bij de ar beidsbureaus aan een termijn wordt gebonden. Bovendien zal de opzegtermijn straks ingaan op het moment dat de ontslagproce dure bij het arbeidsbureau is be gonnen. Nu gaat die termijn pas in als een ontslagvergunning is verleend. Het kabinet stelt voor de periode voor de behandeling van de ont slagaanvraag door het arbeids bureau te beperken tot maxi maal vier weken. Daarmee volgt het kabinet het advies van de Stichting van de Arbeid, het overlegorgaan van de centrale werkgeversorganisaties en vak beweging. Met zijn plannen komt het kabinet een eindweegs tegemoet aan de verlangens van de werkgeversor ganisaties. Deze pleiten al jaren voor vereenvoudiging van de ontslagregels. Zij menen dat veel schade wordt aangericht doordat bedrijven die moeten inkrimpen, verplicht zijn personeel langer in dienst te houden dan verant woord zou zijn. Uitzendkrachten Het kabinet wil de beperking waar bij uitzendkrachten niet langer dan drie maanden achtereen mo gen worden uitgezonden, weer ongedaan maken. Tot nu toe mag de uitzendduur slechts na een melding aan het ministerie van sociale zaken worden verlengd tot een half jaar. Die verplichte melding komt straks te verval- DEN HAAG (GPD) - Het kabinet ziet geen aanleiding om de activiteiten van de in opspraak geraakte afdelingen beleggingen en onroerend goed van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te beëindigen. Wel vindt het kabinet dat de beleggingsactiviteiten moeten worden onderworpen aan strakke voorwaarden en procedures. Dat heeft minister Rietkerk (binnenlandse zaken) namens de regering laten weten in reactie op de aanbevelingen van de commissie-Polak over het ABP. Voor de toekomst streeft het kabinet naar een doorzichtige en evenwich- i te structuur voor-het ABP, waarbij taken, bevoegdheden en de bijbeho rende verantwoordelijkheden nauwkeurig zijn afgebakend. Per 1 ja nuari 1985 zal bij Binnenlandse Zaken een blijvend beleidsorgaan voor het ABP worden ingesteld, dat de taken van het nu functionerende I tijdelijke ABP-projectteam moet overnemen. 1 De raad van toezicht moet volgens het kabinet gaan functioneren in de rol die zij wettelijk heeft toebedeeld gekregen, namelijk als medebe stuurder van het pensioenfonds. De leden van de beleggingsraad zullen onafhankelijk en deskundig moeten zijn. In verband met Hemelvaartsdag (donderdag 31 mei a.s.) zijn de sluitingstijden voor advertenties voor vrijdag 1 juni en zaterdag 2 juni als volgt: VRIJDAG 1 juni: Automarkt advertenties Sleuteltjes Overige advertenties ZATERDAG 2 juni: Onroerend goed advertenties Personeelsadvertenties Sleuteltjes Overige advertenties woensdag 30 mei 10.00 uur woensdag 30 mei 11.00 uur woensdag 30 mei 14.00 uur woensdag 30 mei 15.30 uur woensdag 30 mei 15.30 uur vrijdag 1 juni 11.00 uur vrijdag 1 juni 14.00 uur Directie Leidsch!Alphens Dagblad len, waardoor de maximale uit- zendtermijn automatisch zes maanden wordt. Ook voor werknemers die met een bedrijf een tijdelijk contract heb ben, worden de ontslagregels vereenvoudigd. Tot nu toe is dit soort arbeidsovereenkomsten bij verlenging onderworpen aan de normale ontslagbescherming, die ook geldt voor werknemers in vaste dienst. Het kabinet stelt nu voor tijdelijke arbeidscon tracten slechts eenmaal met de zelfde periode te verlengen, maar niet langer dan een jaar. Aan het eind van die verlenging loopt het contract automatisch ten einde zonder dat daarvoor een opzeg ging of ontslagvergunning nodig Het kabinet wil verder een verrui ming van het anciënniteitsbegin- sel, waarbij werknemers die het langst in dienst zijn tot nu toe het laatst in aanmerking komen voor ontslag. Ook zou de wettelijke ontslagtermijn ten hoogste 1 13 weken moeten worden. Wat de openbaarheid van inko mens betreft doet het kabinet een stap terug. Er ligt nog steeds een wetsvoorstel om werkgevers te verplichten aan het ministerie van sociale zaken opgaaf te doen van de inkomens in hun bedrijf. Dat voorstel wordt gewijzigd. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zal door middel van steek proeven gedetailleerde informa tie over de inkomens verzame len. Duitse metaal: geen resultaat STUTTGART (DPA) - De onder handelingen in Stuttgart tussen werkgevers en werknemers in de Westduitse metaalindustrie heb ben gisteren geen resultaat opge leverd. Afgesproken is, dat de partijen dinsdag opnieuw bijeen- Over de uitlatingen AMSTERDAM - In Amsterdam heeft de alternatieve Dienst Parkeerbeheer actie gevoerd tegen de overlast her en der in de stad geparkeerde auto's. Onder het motto Fout Parkeren Dood Gewoon werd gistermiddag op het Beursplein een auto weggesleept. (foto anp> komen. De werkgevers vinden de eis van bond om de arbeids tijd per week terug te brengen tot 35 uur .onaanvaardbaar'. Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (IVW) in Brussel heeft zich solidair ver klaard met de Westduitse vak bonden. Bij het IVW zijn vak bonden uit 95 landen aangeslo ten die gezamenlijk 83 miljoen leden tellen. Lubbers: één btw-tarief komt er niet HILVERSUM (ANP) - De invoe ring van één btw-tarief van 14 tot 15 procent wordt door het kabi net niet serieus overwogen. Dat zei premier Lubbers gisteravond in een televisie-uizending van KRO's Brandpunt. Staatssecretaris Koning (Finan ciën) zei eerder deze week tij dens een bijeenkomst in Scheve- ningen van de Bond van Fris drankenfabrikanten en Groot handelaren in Dranken dat hij geen gegronde reden zag om niet een eerste stap in de richting van één btw-tarief te zetten. Lubbers zei gisteravond dat het „wel serieus is in technische zin, dat het zou kunnen", maar dat het niet echt wordt overwogen door het kabinet. staatsse- Topberaad in Witte Huis cretaris Koning, waarop diverse organisaties ongerust hadden ge reageerd, zei Lubbers dat die wellicht „niet zo verstandig" zijn geweest, n ons land gelden twee BTW-tarie- ven en wel van 5 procent en 19 procent. Het verlaagde tarief geldt vooral voor goederen voor de eerste levensbehoeften om de BTW-druk voor minder draag- krachtigen te verzachten. Aanhoudend koel Veel bewolking en mogelijk regen. Minimumtemperatuur omstreeks acht, raiddagtemperatuur ongeveer met donderdag: koel a dan regen. In het midden van de week vrijwel overal droog en hogere middagtempcraturen. 27 mei 1984 Zon op 05.31 uur, zon onder: 21.44 uur. Maan op: 04.25 uur, maan onder: 18.04 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 01.54 en 14.17 uur, laagwater 09.56 en 22.28 uur. 28 mei 1984 Zon op: 05.30 uur, zon onder: 21.45 uur. Maan op: 04.39 uur, maan onder: 19.17 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 02.32 en 14.56 uur, laagwater 10.42 en Rooseveltstraat 61, Leiden 071-76 48 00 STAKING* Hikt U WS,"'111!® "otohhuxs mebt alle nmw OPELEABRIEK DICHT* Halt Halt*** HET fowasia mISB WASHINGTON/NEW YORK/TE HERAN (AFP-DPA-REUTER- UPI) - Het gevaar van een con flict tussen Iran en de Verenigde Staten of de gematigde Golfsta ten moet 'zeer ernstig' worden genomen. Dit verklaarde de Amerikaanse minister van de fensie Weinberger gisteren in een vraaggesprek met de om- roepmaatschappij ABC. "De betrekkingen tussen de VS en Iran worden de afgelopen vier jaar gekenmerkt door een extre me vijandigheid", zei hij. "De Iraanse leiders zijn volstrekt on berekenbaar." De VS overwegen niet, aldus Weinberger, om troe pen naar het Golfgebied te stu- Welke stappen Amerika wel denkt te nemen is niet bekend. Kort na de uitspraken van de minister was er gisteravond laat topbe raad in het Witte Huis. Dit duur de slechts twintig minuten. Eventuele besluiten zijn na af loop van de bijeenkomst niet be kendgemaakt. Eerder op de avond kwam de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties bijeen voor overleg over een resolutie, waarin zes staten aan de Perzische Golf Iran be schuldigen van 'ongerechtvaar digde' aanvallen op internationa le schepen in de Golf. De resolu tie, waarover niet voor volgende week zal worden gestemd ver oordeelt Iran krachtig voor zijn ongerechtvaardigde aanvallen op schepen die onderweg waren naar of van havens in Koeweit en Saoedie-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten. In de reso lutie wordt met geen woord ge rept over Irak, hoewel dit land de meeste acties tegen schepen in de Golf heeft ondernomen. Daar- vochtwering/ impregneren I injecteren om verwachten waarnemers bij de Verenigde Naties dat de reso lutie niet zal worden aangeno men, omdat die onevenwichtig is in het voordeel van Irak. De New York Times berichtte gis teren over een op handen zijnde escalatie van de Golfoorlog en over Iraanse aanvallen op olie velden in Saoedie-Arabië alsme de kamikaze-acties tegen olietan kers in de Perzische Golf. Vol gens de krant beschikt het minis terie van buitenlandse zaken over inlichtingen dat Iran in de vastenmaand Ramadan een groot offensief te land zal begin nen tegen Irak. Sinds het begin van de Iraaks- Iraanse oorlog, in september 1980, zijn ongeveer honderd koopvaardij- en olieschepen in de Golf beschoten. Dit blijkt uit gegevens van de Londense ver zekeringsmaatschappij Lloyds. Vrijwel alle acties zijn onderno men door Irak. Het gevolg hier van was dat Lloyds besloot de verzekeringspremies deze maand al drie keer te verhogen. De maatschappij overweegt niet om te stoppen met het verzeke ren van schepen die naar de Per zische Golf gaan. De schade die tot nu toe aan schepen is toege bracht wordt geschat op 430 mil joen gulden. il3* is vooruit zien. Dat moet minis ter Rietkerk (binnen landse zaken) hebben gedacht, toen hij aankondigde dat het open baar lichaam Rijnmond wat hem betreft per I januari 1986 mag op houden te bestaan. Een voorne men dat direct verband houdt met de splitsing van de provincie Zuid- Holland, die van hem ook ineens niet meer zo nodig hoeft. Afgelopen woensdag, op bezoek in Leeuwarden, wilde Rietkerk aan vankelijk nog even een grote broek aantrekken over zijn krachtdadige voornemens, maar op het laatste moment liet hij zijn bespiegelingen terzake achterwege. Was zijn ver haal misschien te zwak onder bouwd om de verbijstering te kun nen voorkomen van de verzamelde bestuurders van de VNG, de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten, die in Leeuwarden zijn gehoor vormden? Of vond de minister het bij nader inzien verstandiger om toch maar eerst de Tweede Kamer te informeren? Hoe het ook zij, Rietkerk heeft wel een sterk staaltje aan onbehoorlijk bestuur ten beste gegeven ten aan zien van Rijnmond en Zuid-Hol land. De discussies over alle mogelijke hervormingen van het binnenlands bestuur hebben zich jarenlang voortgesleept, steeds zijn de papie ren plannen weer veranderd, bijge steld, of helemaal verworpen. Toch leek er één vast punt te zijn in de bestuurlijke mallemolen, Rijnmond was in de stijgers gezet, de provin cie Zuid-Holland zou worden ge splitst, en met de noodzakelijke vol harding gingen alle betrokkenen voort op deze moeizame weg. Ook deze regering betrad in het regeer akkoord dezelfde weg. Economisch, qua geografische lig ging en ook qua omvang van de bevolking, zijn er voldoende sterke argumenten om Zuid-Holland te splitsen. De nieuw te vormen pro vincies Rijnmond en Midden-Hol land zouden elk apart nog zeer for se bestuurlijke eenheden vormen met veel werk aan de winkel. Het huidige Zuid-Holland is, met een kwart van de totale Nederlandse bevolking, wel heel erg groot ver geleken met de andere provincies. Jarenlang is dan ook toegewerkt naar deze splitsing, die nu geen ge nade kan vinden bij Rietkerk. De enige reden hiervan moet wel zijn, Rietkerk geeft het zelf ook aan, dat hij zijn partijtje wil meeblazen in het orkest der bezuinigers. Er zijn im mers met de beste wil van de we reld geen deugdelijke bestuurlijke argumenten te bedenken om de voorgenomen, splitsing nu nog te rug te draaien. Begin juni zal de Tweede Kamer zich over deze zaak buigen en dan is het geen tijd voor een bestuurlijk koehandeltje. De Kamer zal Riet kerk aan het verstand moeten peu teren dat zowel Rijnmond als Mid den-Holland volwaardige en krach tige provincies kunnen worden. Het pleidooi vanuit het Haagse provin ciehuis om de nieuw te vormen pro vincies ook uitgebreidere taken en bevoegdheden te geven, kan dan mooi worden meegenomen. Als minister Rietkerk zelf geen be hoorlijke oplossing kan bedenken, moeten anderen dat maar even van hem overnemen. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Tel. In plaats van de bon op te t j bellen (071-144941) Leiden voorschoten Katwijk Leidschendam Milieu Technische Service/ Leiderdorp "Een pianoconcert van Beethoven doet Europa als een verblindende schoonheid voor mij oprijzen." W. L. Brugsma als eerste in een serie van drie gesprekken over de Europese eenwording in EXTRA. Ook Alphen spreekt 'Aan de stamtafel' een woordje mee. In het achtenswaardige hotel-restaurant 's Molenaarsbrug worden andermaal anekdotes opgehaald. "Elfjes met een stukje blote buik, dat mocht niet." PAGINA 21 Hells Angels worden in Amsterdam jaarlijks met 65.000 gulden gesubsidieerd. Daarmee wordt veel geweld van vroeger jaren in feite afgekocht. Een kijkje achter de schermen van deze internationaal georganiseerde club van motorduivels.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1