Wereldhandel uit greep olie-export c Chinezen doen orders niet cadeau Na inzinking van twee jaar Overleg begonnen over Duits arbeidsconflict Britse concurrentie wekt zorg op Damrak NCW: forser voordeel voor alleenverdiener Vicon rukt op in VS en Canada VRIJDAG 25 MEI 1 GENEVE (UPI) - Na twee jaar van stagnatie is het omvang van de wereldhandel in 1983 met twee procent toegenomen tot het niveau van 1980. De waarde van de wereldhandel, uitgedrukt in dollars, nam echter met twee procent af, mede door de daling van de olieprijzen. Ook nam de handel in olieprodukten nam verder af, terwijl de export van landbouw- en eindprodukten bleef toenemen. Economie Dat meldt de Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Han del (GATT) in Genêve, de organi satie die waakt over de vrijheid van handel en ijvert voor het slechten van importbelemmerin gen. De traditionele olieproducerende landen zagen een afneming van hun olieproduktie van acht pro cent, waarbij de produktie van Saoedie-Arabië afnam met 25 procent. Het evenwicht werd echter hersteld door een toene ming met vijf procent van de Waarde uit en invoer sterk omhoog DEN HAAG (ANP) - In het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg de waarde van de Nederlandse uit voer 54,1 miljard gulden, een stij ging van 17 procent ten opzichte van de eerste drie maanden van het vorig jaar (46,2 miljard). De waarde van de Nederlandse goe- dereninvoer bereikte in het eer ste kwartaal een waarde van 49,3 miljard gulden, een stijging met 19 procent in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1963 (41,4 miljard). Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). De trendmatige groei in de in- en uitvoer die het tweede halfjaar van 1983 plaatsvond, heeft zich in het eerste kwartaal van 1984 voortgezet. Gemeten over de eer ste drie maanden van 1984 resul teerde een positief uitvoersaldo van bijna 4,8 miljard gulden (uit voersaldo januari maart 1983 eveneens 4,8 miljard), aldus het CBS. Onderscheiden naar goederensoor ten valt in het eerste kwartaal aan de uitvoerzijde een belangrij ke toeneming ten opzichte van de eerste drie maanden van 1983 te constateren van de export van vetten en oliën 64 procent), minerale brandstoffen 23 pro cent), organische chemische pro- dukten 36 procent), kunstma tige plastische stoffen 24 pro cent) en optische instrumenten 47 procent). Aan de invoerzijde trad in vergelij king met het eerste kwartaal van 1983 een belangrijke stijging op van de import van koffie 48 procent), zaden 39 procent), vetten en oliën 74 procent), ca cao 63 procent) en machines olieproduktie van andere ont wikkelingslanden en door een groei met drie procent van de olieproduktie van de westerse landen. Olie-export De export van ruwe olie nam af met acht procent. Het volume van de export was het kleinste sinds het einde van de jaren zes tig. De olieproducerende ontwik kelingslanden zagen hun inkom sten uit export afnemen met twintig procent. Hierdoor moes ten zij hun import drastisch be perken. Bij de niet-olieproducerende ont wikkelingslanden staan goede resultaten van India, Hongkong en Zuid-Korea in scherp contrast met de voorgezette recessie in Latijns-Amerika, grote delen van Afrika en enkele gebieden in Zuid-Oost-Azië. De produktie van goederen en diensten door de industrielanden nam in 1983 toe met twee procent nadat zij in 1982 met een half procent was af genomen. In Noord-Amerika en Japan bedroeg de groei drie pro cent tegen één procent in West- Europa. De Oosteuropese landen en de Sowjet-Unie zagen hun produk tie in 1983 toenemen met 3,5 pro cent. Het handelsoverschot de Sowjet-Unie bereikte een re cord van elf miljard dollar tegen negen miljard dollar in 1982. Ook het handelsoverschot van Oost- Europa werd groter; van een mil jard dollar in 1982 werd dit in 1983 vijf miljard dollar. China De voorlopige cijfers over de Volksrepubliek China geven een vergroting van de industriële produktie van tien procent te zien terwijl de agrarische pro duktie ook belangrijk groter werd. De import nam met onge veer zeven procent toe terwijl de export stagneerde. Hierdoor ver minderde het handelsoverschot van China van drie miljard dollar in 1982 tot twee miljard dollar in 1983. De Geneefse organisatie voorziet voor 1984 een groei van het volu me van de wereldhandel van vijf zes procent. Wel blijven de ge varen van inflatie en de schulden in met name de ontwikkelings landen een groot gevaar. BONN/STUTTGART (GPD/DPA/ AFP/UPI/RTR) - Bij de stakin gen in de Westduitse metaalin dustrie en de drukkerijen is na een week vol prikacties, manifes taties en oproepen aan weers kanten, een zekere rust ingetre den. Vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersor ganisaties in de Westduitse metaalindustrie kwamen giste ren in de namiddag in Stuttgart bijeen om te proberen een oplos sing te zoeken voor het arbeids conflict in deze bedrijfstak. Die onderhandelingen kunnen wel enkele dagen duren. De stakingen werden gisteren wel gewoon voortgezet. Rond de 100.000 metaalarbeiders stonden nog op straat, terwijl degenen die niet bij een vakbond zijn aange sloten, geen uitkering krijgen van het centraal arbeidsbureau. Bij tientallen kranten en drukke rijbedrijven lag het werk door prikacties plat. Toch zijn er dui delijke tekenen dat het conflict over werktijdverkorting op een voor beide partijen aanvaardbare wijze op te lossen valt. De onderhandelaar van IG Metall, Ernst Eisenmann, verklaarde voor de aanvang van de bijeen komst gisteren dat de vakbond niet van plan is de eis te laten val len van arbeidstijdverkorting tot 35 uur per week met behoud van loon. Niettemin wil de IG Metall alle mogelijkheden bestuderen, zo zei hij. Eisenmann reageerde daarmee op uitlatingen van vertegenwoordi gers van de werkgeversorganisa tie Gesamtmetall. Bestuurslid Rudolf Geer deelde mee dat de werkgevers concrete voorstellen zullen indienen voor een 'flexi bele verkorting' van de arbeids tijd. Er zijn mogelijkheden, zo verklaarde hij, de arbeidstijd voor een aantal groepen arbei ders te verkorten mits dat ge paard gaat met het invoeren van variabele werktijden. De werkgevers in Frankfurt heb ben gedreigd met ingang van volgende week woensdag negen fabrieken te sluiten wanneer te gen die tijd geen compromis is bereikt. Sluiting van deze bedrij ven betekent dat 30.000 arbei ders worden 'uitgesloten', wat ontslag tijdens staking betekent. Op de eis van de directies van twee autofabrieken om stakende pos ters te verbieden werkwilligen de toegang tot het bedrijf te ont zeggen, is door twee rechtban ken in de Bondsrepubliek ver schillend gereageerd. Een recht bank in Darmstadt wees de eis van General Motors (Opel) af; een rechtbank in Kassei daaren tegen wees de eis van Daimler- Benz toe. De IG Metall heeft aan gekondigd tegen het vonnis van de rechtbank in Kassei in beroep te gaan. De vakbond in de grafische indus trie, IG Druck und Papier, heeft gisteren 9.000 arbeiders opgeroe pen het werk neer te leggen. De acties zullen worden gehouden in 80 bedrijven. Ook de IG Druck und Papier heeft de eis tot ar beidstijdverkorting als speer punt van de acties gekozen. Niettemin maakte voorzitter Erwin Ferlemann gisteren duidelijk dat de vakbond bereid is tot conces sies op dit gebied. Hij onthulde dat IG Druck und Papier de werkgevers het aanbod heeft ge daan de eis tot arbeidstijdverkor ting in de ijskast te plaatsen en voorlopig slechts te onderhande len over de loonstructuur en garanties voor de werkgelegen heid bij saneringsmaatregelen. De werkgevers, zo verklaarde hij, hebben dat aanbod echter niet aanvaard. DEN HAAG - Op het ministerie van economische zaken werd gisteren het FNV-plan tegen de l juli-kortingen aangeboden aan minister Van Aardenne. Voorafgaand werd een demonstratie gehouden naar het ministerie. Op de foto is te zien hoe F NV-bestuurder Herman Bode de bijeengekomen demonstranten toespreekt. In Utrecht is gisteren overigens ook de actiekaravaan van het Landelijk Beraad Uitkeringsgerechtigden van start gegaan. Deze karavaan houdt de komende maand in zo'n dertig plaatsen in het land protestbijeenkomsten tegen de kortingen op sociale uitkeringen. «Foto anpi AMSTERDAM (ANP) - Voorzitter B.F. van Ittersum van de Am-I sterdamse effectenbeurs acht be-i lastingvoordeel voor aandelen- bezitters nodig, om het Neder landse bedrijfsleven uit de greep van buitenlandse beleggers te houden.Bevordering van het aandelenbezit door de overheid is nodig, zo meent hij, om de be drijven voldoende risicokapitaal' vanuit Nederland te bezorgen. "Ik hoop dat men, als men iets doet, niet krenterig is". De beurs volgt met argusogen de ontwikkelingen in Londen, waar geprobeerd wordt de verhande ling van niet-Britse fondsen te vergemakkelijken. "Als onze concurrentiepositie wordt aan getast", zo zei Van Ittersum, dan zullen we wellicht maatregelen moeten nemen". Wat voor maat regelen dat precies zouden moe- SVR stemt in 28 procent). Uit de CBS-gege- H verder, dat de export UJgt SnelieFC 3 blijkt naar de Verenigde Staten met 71 procent steeg ten opzichte van de eerste drie maanden van 1983, terwijl uit de VS voor bijna 4,7 miljoen gulden aan goederen werd ingevoerd, een stijging met 24 procent. Naar Frankrijk werd voor 6,1 mil joen gulden geëxporteerd, het geen een stijging betekent van 23 procent in vergelijking met het eerste kwartaal van 1983. De im port uit Frankrijk beliep in de eerste drie maanden van dit jaar 3,4 miljoen gulden 26 pro cent). Kort zakelijk Dollar De koers van de Amerikaanse dol lar is gisteren op de meeste valu tamarkten vrij sterk gestegen. Op de wisselmarkt in Amster dam werd een officiële koers vastgesteld van 3,1135 gulden, bijna drie cent meer dan de koers van 3,0845 op woensdag. De ban ken vroegen vandaag 3,17 gulden voor een dollar en betalen er bij aankoop 3,05 gulden voor. De koersstijging van de dollar werd in de valutahandel toege schreven aan de stijgende ten dentie bij de rentetarieven in de Verenigde Staten en aan de spanningen in het gebied van de Perzische Golf. Veerboten De National Union of Seamen (NUS) heeft zijn leden die bij de veerbootdiensten van Sealink werken, opgedragen volgende week woensdag en donderdag (Hemelvaartsdag) te staken. Dit zal onder meer gevolgen hebben voor de dienst tussen Hoek van Holland en Harwich. Sealink is een dochter van de Brit se Spoorwegen en onderhoudt veerdiensten tussen Groot Brit- tannië en onder meer Nederland, België, Frankrijk,. Ierland en de Kanaaleilanden. De regering- Thatcher wil Sealink verkopen, in het kader van haar program ma van privatisering. De werk nemers van Sealink zijn bang dat dit een kwart van de 10.000 ba nen bij Sealink gaat kosten. premieafdracht ten zijn wilde hij niet zeggen, maar hij het wel doorschemeren dat er aan de tarieven wordt ge dacht. Zoals bekend zijn verscheidene Nederlandse bedrijven, die door hun sterke groei veel kapitaal no dig hebben, al in Londen de ka pitaalmarkt opgestapt. Eén daar van is het Goudse computer-in stallatie Minihouse, dat op de Britse kapitaalmarkt een veel ho gere prijs per aandeel kon krij gen dan in Nederland door een gunstiger beoordeling van de toekomstige winstkansen. De Nederlandse beurs geldt nog al tijd als goedkoop, hetgeen aan trekkelijk is voor buitenlandse beleggers. Van Ittersum vindt het niveau van de aandelenkoer sen echter niet teleurstellend. Hij wees erop dat de algemene beursindex, die het gemiddelde niveau van de aandelenkoersen aangeeft, op woensdag 23 mei op 161,3 stond tegen 154,2 op de laatste dag van vorig jaar. De totale omzet lag van januari tot en met 23 mei op 67,4 miljard gulden tegen 54,9 miljard in de eerste vijf maanden van 1983. Die stijging komt geheel voor re kening van de aandelenomzet, die steeg van 26,2 miljard naar 38,9 miljard, maar is wel in be langrijke mate veroorzaakt door de omzetten in januari en februa ri, aldus Van Ittersum. Aan een voorspelling over het koersverloop in de rest van het jaar waagde hij zich niet. De vooruitzichten in het binnenland zijn niet slecht, daarvan hoeft geen ngatief effect op de markt uit te gaan. Het buitenland en de rakettenkwestie, waarvan het voortbestaan van dit kabinet af hangt zullen voornamelijk het verloop bepalen, aldus Van Itter sum. Vette hap troef in kantines UTRECHT (ANP) - Het voed selaanbod in de bedrijfskan tines kan een stuk gezonder. Alle voorlichting over gezon de voeding ten spijt, is er in de meeste bedrijven nog steeds een overvloedig aan bod van vette snacks als fri- kandellen en gehaktballen, terwijl het aanbod van gezon dere hapjes als een sneetje fris veel magerder is. Ook ge rechten als soep worden veel al zouter opgediend dan ei genlijk nodig is. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Nederlandse Hartstich ting heeft laten verrichten onder 60 kantines van grote bedrijven met 1.000 of meer werknemers. Slechts tien procent van de onderzochte bedrijven had een evenwich tig, gezond voedselaanbod, waarbij er bij voorbeeld veel bruin brood, halfvolle melk en fruit op de toonbank ligt en minder vette hapjes. In 35 procent van de bedrijven was het basisassortiment re delijk maar was wel een over dadig aanbod van vette snacks. De rest van de bedrij ven had een assortiment dat de toets der kritiek van de voedingsdeskundigen niet kon doorstaan, zo bleek uit het onderzoek dat gisteren in Utrecht werd gepresenteerd op een congres over kantine voeding. NIEUW VENNEP - De landbouw- werktuigenfabriek Vicon in Nieuw Vennep heeft vorig jaar belangrijke winst geboekt op de Amerikaanse markt. In de Ver enigde Staten en Canada bereik te Vicon een omzet van ruim 64 miljoen gulden, 22 procent van de totale omzet die met veertien procent steeg naar 294 miljoen. De brutowinst ging van vijf naar tien procent van de omzet ofwel van 13 naar bijna 30 miljoen gul den. Vicon schrijft het succes op de Noordamerikaanse markt, die twee jaar geleden nog maar twaalf procent van de (lagere) omzet vertegenwoordigde, toe aan de uitbreiding van de ver- koopoprganisatie en de zeer ge richte produktontwikkeling. De Nieuwvennepse fabriek speciali seert zich in machines gewas teelt en winning van ruwvoer. Door de overname van Trioliet Mullos is de positie op het gebied van kuilvoerverwerking ver sterkt, terwijl op het terrein van de gewasteelt een nieuwse serie pneumatische zaaimachines in ontwikkeld, samen met een Westduitse firma. Vicon nam vo rig jaar ook de Belgische specia list in veldspuiten Allaeys over. De groei van Vicon, in handen van de industriële groep Thyssen- Bornemisza, gaat ook dit jaar on verminderd door. De eerste vier maanden is een omzetstijging van twintig procent geboekt ten opzichte van 1983. DEN HAAG (ANP) - Het Neder lands Christelijk Werkgeversver bond (NCW) is voorstander van een verder fors belastingvoor deel voor alleenverdieners ten koste van tweeverdieners. Dat blijkt uit het voorstel bij de loon- en inkomstenbelasting tweever dieners te laten kiezen tussen be lastingheffing naar het indivi duele inkomen en belastinghef fing naar het totale inkomen van de leefeenheid volgens een split singstelsel. NCW-secretaris drs N. Vogelaar doet dit voorstel de ze week in De Werkgever, het blad van zijn organisatie. Het belastingvoordeel voor de al leenverdiener zou een terechte correctie zijn op de gevolgen van een al te eenzijdig beleid in de voorbije jaren, aldus Vogelaar. ZOETERMEER (ANP) - De pre mie-afdracht van de bedrijfsver enigingen aan de centrale sociale fondsen zal op korte termijn wor den vervroegd. Hierdoor ont staat een éénmalige besparing van 580 miljoen gulden. Een meerderheid van de Sociale Verzekeringsraad (SVR) heeft dit gisteren besloten. Vóór stem den de werknemersleden en zes kroonleden. Tegen waren de werkgeversleden en twee kroon leden. Vorige week stemde de SVR ook al over deze zaak. Toen staakten echter de stemmen. De bedrijfsverenigingen innen de premies die zij vervolgens aan de fondsen overmaken. Tussen in- i T~ft 11 .1. 1 1 l'*l 9 ning en overmaking staan de gel- (Jok BolkeStCin Stelt ZlCll Zakelllk OH den op de rekeningen van de be- A drijfsverenigingen die daar rente mee verdienen. Daar komt ver andering in door het besluit van de SVR. Eerder dit jaar werd besloten het betalingsverkeer van de fondsen naar de bedrijfsverenigingen an ders te laten lopen. Dit leverde eveneens een besparing op van 380 miljoen gulden. Dit bedrag is door het kabinet meegenomen in het zogenoemde 1 juli- pakket, waardoor de korting op de uitke ringen wat kon worden verzacht. De centrale fondsen zijn het Alge meen Werkloosheidsfonds (WW), het Arbeidsongeschiktheids fonds (WAO), het Algemeen Ar beidsongeschiktheidsfonds (AAW) en de algemene kas van de ziekenfondswet. Hij zegt in dit verband dat de koopkracht van een werknemer en zijn gezin met een modaal in komen (thans rond 38.000 gulden bruto per jaar) nu beneden het niveau van 1973 ligt. Tweeverdie ners met beiden een minimum loon gingen er echter 12 procent in koopkracht op vooruit en al leenverdieners met een mini muminkomen 13 procent. Volgens de NCW-secretaris beïn vloedt het verschijnsel tweever dieners de bereidheid van alleen verdieners tot loonmatiging ne gatief. Ook dat pleit voor het meer ontzien van de alleenver diener. Mogelijk kan zo ook het werken in deeltijd worden bevorderd en samenlevenden ontmoedigen allebei een volledi ge baan te zoeken, aldus Voge laar. Het keuzesysteem zal volgens de NCW-secretaris belangrijke in komensverschuivingen tot ge volg hebben. Als het voorgestel de stelsel goed is, mag dat vol gens hem echter geen tegenargu ment zijn. Wel kan men overwe gen het systeem geleidelijk in te voeren. Dat zou kunnen door aan de derde fase van de belasting wetgeving voor tweeverdieners die per 1 januari 1985 moet in gaan, een vierde toe te voegen. In het keuzesysteem van het NCW zou elke inkomenstrekker in be ginsel naar zijn of haar indivi duele inkomen worden belast. Als sprake is van een gemeen schappelijke huishouding van twee partners moeten zij kunnen kiezen voor belastingheffing over het totale inkomen volgens een splitsingsstelsel. Bij twee in komens worden die bij elkaar opgeteld, vervolgens gehalveerd en toebedeeld aan beide part- PEKING - Na de eerste dag van het bezoek van staatssecretaris Bolkestein van buitenlandse handel aan China ziet het er naar uit dat hij met lege handen naar Nederland zal terugkeren. De Chinese regeringsvertegenwoor- WINST AMEV - De nettowinst van verzekeringsconcern AMEV be draagt over het eerste kwartaal van dit jaar 48,97 miljoen gulden tegen 40,01 miljoen over dezelfde periode van 1983. De stijging van ongeveer 20 procent is sterker dan in het jaarverslag over 1983 werd veronderstelt. Naar ver wachting zal het levensverzeke ringsbedrijf dit jaar meer winst maken dan in 1983. Voor het schadeverzekeringsbedrijf wordt rekening gehouden met ongeveer gelijk blijven van het resultaat. De omzet is met der tien procent gestegen van 1,39 miljard (1983) tot 1,57 miljard in het eerste kwartaal van 1984. digers die Bolkestein tot nu toe heeft ontmoet, stellen zich op het standpunt dat Nederland ge woon met andere leveranciers moet concurreren, en hoogstens op wat meer „aan«dacht" zal kun nen rekenen. door Ruud Kreutzer Van zijn kant heeft Bolkestein af wijzend gereageerd op het Chi nese verzoek om zachte export kredieten. Dit punt werd gister avond nog eens met nadruk naar voren gebracht door mevrouw Chen Muhua, de minister van buitenlandse economische be trekkingen en handel, tijdens een banket dat zij aan Bolkestein had aangeboden. Nederlandse bewindsman maakte duidelijk dat daar geen sprake van kon zijn, omdat de rente voor Nederlandse commer ciële kredieten laag genoeg is, dank zij het straffe financiële be leid van de regering. Later ver klaarde Bolkestein tegenover Nederlandse journalisten dat er in bepaalde concrete gevallen best gemengde kredieten kun nen worden verleend, om con currerende aanbiedingen te kun nen evenaren. Hij zei echter die mogelijkheid niet zomaar te wil len „weggeven". Het enige tastbare resultaat dat het bezoek waarschijnlijk zal opleve ren is een lijstje met tien soorten Nederlandse produkten waar voor China belangstelling heeft. Op dit lijstje dat donderdag werd overhandigd tijdens het gesprek dat Bolkestein had met de vice- minister voor buitenlandse eco nomische betrekkingen en han del, Jia Hoi staan onder meer aluminium buizen, snoep en ta baksverwerking. Het gaat om een pratisch verzoek om offertes en in elk geval nog niet de grote orders waar Nederland op ge hoopt had. Opvallend was dat minister Chen met geen woord repte over de nieuwe situatie in de Neder- lands-Chinese betrekkingen na het besluit van Den Haag om de levering van meer onderdelen aan Taiwan tegen te houden. Mo gelijk komt dit vandaag tijdens het onderhoud van Bolkestein met premier Zhao Ziyang wel aan de orde. Brussel stemt in met ruimere haringvangsten BRUSSEL (ANP) -- Het heeft in Brussel veertien uur vergaderen gekost, maar de Nederlandse ha ringvissers kunnen gerust zijn: vanochtend heeft de Europese visserijraad een besluit genomen over de haringvangst. Voorlopig zal dit jaar 155.000 ton haring ge vangen mogen worden. De Nederlandse vissers mogen daarvan in totaal 40.820 ton van gen en wel 22.820 ton van 1 juni af in het noordelijke en centrale deel van de Noordzee (maatjes haring) en in de herfst nog eens 18.000 ton in het zuidelijk deel van de Noordzee en het oosten van het Kanaal. Van die laatste 18.000 ton kunnen ze bovendien nog eens 20 procent „inleveren" ten behoeve van de eerste hoe veelheid. In de praktijk wil dat zeggen, dat er 26.420 ton maatjesharing gevan gen kan worden. Daar staat dan tegenover dat er in de herfst van de 18.000 ton zo'n 3.600 ton af gaat. In een raadsverklaring is bovendien vastgelegd dat een definitief besluit over de haring vangsten genomen zal worden op een zodanig tijdstip, „dat de visserijactiviteiten niet worden onderbroken". Dat opent de mogelijkheid tot het vaststellen van een definitieve vangst van in totaal meer dan 155.000 ton voor dit jaar. En van wat er aan haringvangst eventu eel nog bij komt krijgen de Ne derlandse vissers 27 procent. Hormonen De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij heeft de af gelopen dagen tijdens steekproe ven bu 26 veehouderijbedrijven in Zeeuws-Vlaanderen op zes plaatsen verboden hormoonpre paraten aangetroffen. Volgens een woordvoerder van het minis terie varieerden de vondsten van een paar flesjes tot een kleine handelsvoorraad. ROTTERDAM (ANP) - Het Rotter damse bedrijf Stokvis moet de werkloosheidsuitkeringen van ruim honderd oud-werknemers aanzuiveren tot het contractueel overeengekomen bruto loon. Dit heeft de vice-president van de Rotterdamse rechtbank, mr S. Oudkerk gisteren bepaald in een kort geding, dat de Diensten bond FNV tegen het bedrijf had aangespannen. Sinds de verlaging van de uitkerin gen met drie procent per 1 janua ri dit jaar weigerde Stokvis die drie procent aan te vullen. Vol gens het vonnis is in het sociaal plan dat Stokvis in 1981 afsloot Stokvis moet uitkeringen aanzuiveren weliswaar geen garantie voor be houd van koopkracht gegeven, maar is wel overeengekomen dat het bedrijf de uitkeringen van de 115 ontslagen werknemers aan zal vullen tot een bepaald per centage van het laatst verdiende bruto salaris. Stokvis moet de drie procent bin nen veertien dagen alsnog aan de oud-werknemers uitbetalen. Ook de korting op de uitkeringen per 1 juli moet worden uitbetaald, zo bepaalde de rechtbankpresident. Het bedrijf moet daar in ieder ge val mee doorgaan tot 1 septem ber. Mr Oudkerk vindt wel dat er voor die datum een definitieve uitspraak van een arbitrage-com missie moet komen. De Dien stenbond heeft er goed vertrou wen in, dat met de rechtbank-uit spraak in de hand, de zaak ook in arbitrage zal worden gewonnen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9