Steeds Busdiensten bij NZH ingrijpend veranderd Regionale lijnen in speciaal boekje Opnieuw uitzending regionale omroep op televisie en radio Nieuw clubgebouw Concordia geopend Waarschijnlijk geen woningen in voormalig Mostertcomplex Sen met fcclonib btadktee/d 198| VRIJDAG 25 MEI 1984 >1 LEIDEN De meeste buslijnen in de Leidse regio zullen op 3 juni ingrijpend verande- 11 ren. De veranderingen zijn het gevolg van een lijnenstudie die drie jaar heeft geduurd. Vooral in Leiden, Leiderdorp, Voorschoten en Oegstgeest heeft de studie geleid tot ingrijpende wijzigingen in de bussenloop. De veranderde lijnen zijn opgeno men in het nieuwe busboekje, maar komen ook in een regionaal dienstregelingboekje van de ge meente Leiden. In dat regionale boekje komt behalve de dienst regeling van de NZH ook die van Centraal Nederland en West Ne derland, evenals de belangrijkste spoorverbindingen. Het Leidse boekje is met ingang van volgen de week vrijdag verkrijgbaar en gaat drie gulden kosten. De ge meente Leiden betaalt een deel van de kosten. Overigens is de fi nanciële bijdrage maar eenmalig. Gemeente-ambtenaar Kuiper, de stuwende kracht achter het boekje: "Ik ga er vooralsnog van uit dat het openbaar vervoer dit initiatief zal overnemen. Ik denk niet dat de gemeente Leiden wil blijven betalen". Verwarring Vele busreizigers zullen het boekje overigens hard nodig hebben, want de wijzigingen die per 3 ju ni ingaan zullen veel verwarring veroorzaken. Dat beseft NZH- districtschef B. Leeuwenburgh ook: "Verwarrend? Ja, ik denk dat het wel even wennen zal wor den". Maar volgens Leeuwen burgh zijn de wijzigingen nood zakelijk. Hogere frequenties, be ter bereikbaarheid van diverse wijken en gemeenten en een be ter gebruik van het materieel, is volgens Leeuwenburgh het re sultaat van de wijzigingen. Bo vendien, aldus Leeuwenburgh, zijn met deze wijzigingen veel van de wensen die leefden bij ge meentebesturen en inwoners van de vier gemeenten ingewil ligd. De belangrijkste wijzigingen zijn: Lijn 13/14 blijft na eerder plan nen tot opheffing bestaan. De ringlijn van Leiden gaat wel een iets andere route volgen. Via de Zijlsingel, Hoge Rijndijk, Burg- gravenlaan, station Lammen schans, Tomatenstraat en Zoe- terwoudseweg komt 13/14 weer op de Vijf Meilaan. De bus ver dwijnt dus van de Oosterkerk straat, Hooigracht, Korevaar- straat en Koninginnelaan. Bo vendien zal 13/14 in september als de Churchillburg gereed is via het Morskwartier, de Muider- kring en Vondellaan naar het sta tion rijden. Lijn 13/14, de 'sociale lijn', is gehandhaafd op verzoek van vele instellingen. De bus doet vele bejaardentehuizen, zie kenhuizen en andere instellin gen aan. Lijn 15 rijdt met ingang 3 juni om het kwartier van het Morskwar tier naar de Leiderdorpse Aca cialaan en vandaar via de Hoog- madeseweg naar Leythenrode en het Elisabethziekenhuis. Overi gens zal lijn 15 zondags en op an dere dagen na acht uur niet meer rijden. Op zondag wordt de ver binding overgenomen door lijn 16 die dan doorrijdt tot het Elisa bethziekenhuis. Lijn 30 krijgt het beginpunt in het Oegstgeestse Haaswijk en rijdt dan via het station en Lei den Zuidwest naar de Stevens hof. Vandaar gaat het via Valken burg naar Katwijk, waar het eindpunt het Vuurbaakplein wordt. Mensen die door willen naar- Katwijk Hoornes zullen moeten overstappen op lijn 31, die verder dezelfe route van Lei den naar Katwijk rijdt. Lijn 31 gaat in de toekomst niet meer naar Meerburg. In plaats daarvan komt lijn 60. Lijn 32 blijft gelijk. Door deze wijziging komt er een tien minutendienst tussen Kat wijk en het Leidse station en tus sen Zuidwest en het station. De eerste tien minutendienst in de Leidse regio. Lijn 40/41/42 blijft dezelfde route rijden al zal de frequentie iets minder worden. Bovendien zal de bus in de toekomst via Bui tenhof (Leiderdorp) rijden. Lijn 43 verandert ingrijpend. In plaats van de route over de Lan- gegracht zal de bus voortaan via het Kort Rapenburg, Noordein de over de Witte Singel naar de Merenwijk rijden. Van het sta tion gaat 43 over het universi teitsterrein aan de Wassenaarse- weg naar Wassenaar. Lijn 43 rijdt dagelijks tot negen uur 's avonds en niet op zondag. Lijn 45 is ongewijzigd maar zal samen met nieuwe lijn 49 tussen de Merenwijk en het station en de Korevaarstraat overdag een kwartierdienst gaan rijden. Via de Vijf Meilaan gaat 49 naar Voorschoten en 's zomers ook nog door naar de Wassenaarse- slag. Door de komst van 49 ver dwijnen de lijnen 63 en 64. Lijn 46/48 gaan een nieuwe kwar tierdienst vormen in Leiderdorp. De route van 48 blijft onveran derd, maar 46 zal per 3 juni door rijden naar de Hoofdstraat in het oude Leiderdorpse centrum. Hierdoor ontstaat een verbin ding tussen oud en nieuw Lei derdorp. Lijn 46 rijdt overigens niet op zondag en ook niet 's avonds na acht uur en zal niet meer in Oegstgeest komen, maar naar het Elisabethziekenhuis in Lijn 43 rijdt straks via de Witte Singel (zie foto) Leiderdorp gaan. Lijn 48 en 49 gaan naar het Voorschotense Noord-Hofland. Lijn 45/46 naar de Vlietwijk in Voorschoten. Lijn 50 en 51 (naar Haarlem) ver andert niet, evenals lijn 65 (van Leiderdorp naar Den Haag). Duurder De wijzigingen in de dienstrege ling zijn bijna allemaal uitge voerd zonder extra materieel te zetten. De NZH heeft van de minister van verkeer en water staat slechts vijf chauffeurs en een bus extra gekregen. Volgens districtschef Leeuwenburgh zal er door de betere inzet van het materieel toch een betere lijn- voering ontstaan. Tegelijkertijd met de invoering van de nieuwe routes zal ook de herziening van de zones worden doorgevoerd. Vooral voor de in woners van de gemeenten Lei den, Leiderdorp en Oegstgeest zal dat forse gevolgen hebben. Oegstgeest en Leiderdorp wor den voortaan aparte zones (uitge zonderd de Warmonderweg en de Abtspoelweg in Oegstgeest en de halte Rietschans in Leider dorp). Dat betekent dat busreizi gers uit Oegstgeest vijftig pro cent meer gaan betalen als ze naar Leiden gaan en zelfs hon derd procent meer als ze naar Leiderdorp willen met de bus. Fietster op Stationsplein verongelukt LEIDEN - De 43-jarige Leidse J. van den Broek-Verplancke is gis termiddag bij een verkeersonge luk op het Stationsplein om het leven gekomen. De vrouw fietste rond half drie in de richting van het belastingkan toor. Ter hoogte van het kantoor gebouw van de NZH reed zij door onbekende oorzaak met haar voorwiel tegen de trottoir band die het fietspad scheidt van de rijbaan. De vrouw viel met haar fiets naar links en belandde onder de ach terwielen van een passerende vrachtwagen van een firma uit Harderwijk die werd bestuurd door een 26-jarige man uit Nun- speet. Het slachtoffer was op slag dood. J. van Iersel voorzitter FNV-Leiden LEIDEN - Jos van Iersel is de nieuwe voorzitter van de FNV, afdeling Leiden. Hij is daarmee opvolger van J. Bloem, die als tweede voorzitter actief blijft. Van Iersel is afkomstig uit de Dienstenbond FNV. Dick Wortel is afgetreden als secre taris van de 'Leidse' FNV. Hij stelde zich niet voor een nieuwe termijn beschikbaar. De vak bond is nog op zoek naar een op volger voor hem. LEIDEN - Omroep Rijnland ver zorgt morgen voor de tweede maal een experimentele uitzen ding op televisie en radio. Het te levisieprogramma begint 's avonds om tien uur op het kanaal van de franstalige zender TV-5 in Leiden en omgeving en op het mededelingenkanaal in de Bol lenstreek. Het programma is niet te ontvangen in Warmond. De regionale omroep laat in de te levisie-uitzending reacties zien op de eerste uitzending, die op 12 mei was. Verder bevat het pro gramma onder meer een inter view met minister Brinkman die de media in portefeuille heeft, een videoclip van de muziek groep Les Zazous uit Katwijk, aandacht voor de opening van het Witte Singel/Doelencomplex van de Leidse universiteit, de nieuwe dienstregeling van de NZH en de kampioenswedstrijd van de Leidse voetbalvereniging UVS tegen het Goudse Olympia. Het programma duurt tot elf uur. De radio-uitzending is er morgen tweemaal, 's Middags van drie tot vier uur, via de kabel te ont vangen op 95.5 mHz en 's avonds na de tv-uitzending van elf tot twaalf, eveneens te beluisteren op 95.5 mHz en via het t.v.-kanaal waarop het regionale program- Turks moskee LEIDEN - In het vroegere pand van het Leger des Heils aan de Hooigracht komt vrijwel zeker een Turkse moskee. Het defini tieve koopcontract zal binnen kort worden getekend. De Tur ken hebben al de sleutel van het pand gekregen en zijn nu bezig het op te knappen. LEIDEN - Wethouder Bordewijk (links op de foto) opende gisteravond het nieuwe clubgebouw van de christelijke muziek- en showband Concordia in het Harteveldcomplex aan de Langegracht. Het jeugdkorps van Concordia verzorgde de muzikale omlijsting. Concordia kreeg het nieuwe clubgebouw, omdat de vereniging de oude ruimte in de Barbaraschool had moeten verlaten. Die school is inmiddels onder de slopershamer terechtgekomen. (foto Holvast) Mogelijk bedrijfsverzamelgebouw en buurthuis LEIDEN - De kans dat er wonin gen komen in het leegstaande Mostertcomplex aan de Uiterste gracht is gering. Het gemeente bestuur laat de mogelijkheid on derzoeken om in het complex een bedrijfsverzamelgebouw te vestigen, gecombineerd met een buurthuis. In antwoord op schriftelijke vra gen van het PPR-raadslid Van Lint zeggen B en W dat het toch niet mogelijk zal zijn in het Mos tertcomplex ook woningen te realiseren, gezien het totale aan tal woningen dat de gemeente de eerstkomende jaren van het rijk mag bouwen. Het PPR-raadslid had in zijn vra gen de vrees geuit dat daarmee ook de kans op een buurthuis in het Mostertcomplex aanzienlijk kleiner wordt. Dit gebouw geniet de voorkeur van een aantal bin nenstadsorganisaties. Op hun verzoek hebben de technisch-be- wonersadviseurs een globaal plan opgesteld met een bedrijfs verzamelgebouw, een sociaal- culturele voorziening èn wonin gen in het Mostertcomplex. Dit als alternatief voor het voorstel van B en W om het buurthuis te vestigen in het schoolgebouw aan de Middelstegracht 5-7. De gemeenteraad besloot daarop de mogelijkheden van het Mostert complex nader te laten onder zoeken. Zonder woningen is het echter twijfelachtig of het plan van de technisch-bewonersadviseurs fi nancieel haalbaar is, denkt van Lint. Daarentegen menen B en W dat juist woningen de zaak be moeilijken, omdat er slechts dit jaar subsidie te krijgen is voor een bedrijfsverzamelgebouw, op grond van de daarvoor geldende stadsvernieuwingsregeling. In een reactie op de schriftelijke antwoorden van B en W zegt Van Lint dat het toch mogelijk moet zijn wel woningen in het Mos tertcomplex te bouwen. Hij sug gereert om dat desnoods te doen ten koste van de woningbouw el ders in de stad, gezien het be perkte aantal dat de gemeente mag bouwen. Van Lint had zich in zijn vragen ook ontevreden getoond over het feit dat in de projectgroep die het onderzoek verricht geen ambte naren van de afdeling volkshuis vesting zijn opgenomen en ook de buurt en de technisch-bewo nersadviseurs niet. Volgens B en W is het verstandig om de werk groep zo klein mogelijk te hou den "aangezien het thans in de eerste plaats gaat om het inven tariseren van een aantal gege vens". Verder is het architecten bureau Veldman begonnen met de voorbereidingen voor een schouwrapport van het gebouw alsmede met een globaal plan met een kostenraming. .Van Lint blijft het een ernstige zaak vinden dat de buurt buiten de projectgroep is gehouden. "Wat ga je precies onderzoeken en welke voorwaarden stel je aan een sociaal-culturele voorzie-, ning? Dat zijn vragen die nu van belang zijn en daarom moeten er juist vertegenwoordigers van de buurt in de projectgroep zitten". Hij kondigt aan in overleg met de buurt te zullen treden om te be zien wat er nu moet gebeuren. Redactie: Bart Jungmarm Jaap Visser Tussen de rails 'Op de fiets geniet je voor niets' was een jaar of wat geleden een kreet van de ENFB. De ANWB (twee letters en een wereld van verschil) is samen met de Con sumentenbond eens gaan on derzoeken hoe genot en kosten in combinatie met de trein zijn geregeld: 'hoe aardig zijn de spoorwegen voor fietsers'? Conclusie: "Zelden hebben wij een enquête meegemaakt, die zoveel ontevredenen oplever de als dit onderzoek naar de dienstverlening van de NS met betrekking tot de fiets". Dat liegt er dus niet om. Eén van de vragen die onder meer aan de orde kwam, was hoe het huren van een fiets op het station geregeld is. Dat kost per dag vier gulden vijf- entwinig. Geniet je toch bijna voor niets. "En dat zijn dan ook nog heel goede fietsen", verzekert NS-voorlichter Bin nendijk. Maar waar de ANWB bij van haar fiets valt, is de waarborgsom die op sommige stations moet worden betaald. Normaal is dat vijftig gulden, bij dertien stallingen moeten echter twee briefjes van hon derd te voorschijn worden ge haald. Bijvoorbeeld Leiden. "Ja", zegt het voorlichtende neefje van de familie Spoor ge lijk: "Dat klopt. Leiden be hoort tot de zogenaamde zwar te gebieden. Dat zijn de plaat sen, voornamelijk in de rand stad, waar mensen, laat ik zeg gen, nog wel eens vergeten hun fietsen terug te brengen". Sinds het garantiebedrag op twee 'meier' ligt, zijn de men sen een stuk minder vergeet achtig, weet Binnendijk. Alles goed en wel, maar stel nu dat een gezin met twee kinde ren een fiets aan het station wil huren. Dan moet toch eerst de bankrekening worden leegge plunderd. "Nee", zegt de voor lichter nu: "Dat kan ook an ders. In dat geval kan een giro kaart gedeeltelijk worden inge vuld. Alleen het bedrag blijft open en die kaart laten dc men sen dan achter bij de stalling houder. Ze krijgen de kaart te rug als ze de fiets weer onge schonden inleveren". Binnendijk gaat er voor het ge mak maar even van uit dat ie dereen giroblauw is, maar zegt hij "anders kan er misschien ook wel iets met bankcheques worden geregeld". Zo werd in september '81 de fietsenstalling geopend. Een spoor student reed zich te pletter op een jaarkaart. Een NS-directielid keek goedkeurend toe. (archieffoto) Nu de voorlichter toch aan de lijn en fietsenstalling het ge spreksonderwerp is nog maar even een oude koei uit de sloot gesleept. De nieuwe stalling (nu bijna drie jaar in gebruik) zorgde lange tijd voor proble men en vooral klachten. Hals brekende en levensgevaarlijke toeren waren nodig om het sta-, len ros te stallen. Twee verdie pingen zijn er in de stations- stalling. Moest de fiets in het bovenste rek dan verrekte je alle spieren en moest hij onder in dan liep je het risico van een hersenschudding. Binnendijk vraagt het even en weet dan. "De maatverhoudin gen klopten destijds niet. Dat bleek uit onderzoek en daar hebben we toen ook een oplos sing voor gevonden. Voorzover ons bekend zijn er geen klach ten meer". Zeker nog geen bezoek gehad van een Algemene Nederland se Bondswielrijder. Watergruwel (2) Net op tijd heeft i de Hooglandse Kerkgracht ge dicht. Er zijn nog geen men sen, laat staan kalveren verzo pen. Maar de kans dat dit toch gebeurt, is nog altijd aanwezig. Immers, de geleerden zijn het over één ding roerend eens: de Hooglandse Kerkgracht zit boordevol rotte plekken en moet hoognodig worden geres taureerd. Anderhalve maand geleden zak te een vrachtwagen van de ge-' broeders Haas bv. uit Stomp- wijk spontaan door het weg dek. Een kraanmachinist die het gat moest dichten, trok ver volgens de waterleiding aan flarden waarop een fraai water ballet werd opgevoerd. De gemeenteraadsleden Jan Hoekema (D'66) en Michiel Zonnevylle (WD) voelden zich met hun neuzen op het feit gedrukt dat langer uitstel van de opknapbeurt van dc Kerk gracht onverantwoordelijk is. Dat roepen de bewoners al ja ren, maar de gemeente roept al jaren net zo hard terug dat er geen geld voor is. Er bestaan al geruime tijd restau ratieplannen voor de Hoog landse Kerkgracht. Die liggen onderhand te vergelen in een bureaula ergens in het Stads- bouwhuis. Maar op het priori teitenlijstje van de afdeling Stadsvernieuwing is deze mil- joenenklus inmiddels opge klommen naar een twee plaats. Achter het kwarwei: kelders en bruggen Hoogstraat. Stadsvernieuwings-ambtenaar Clara Dubber meldt dat op dit moment met man/vrouw en macht wordt gewerkt aan de voorbereiding van dit binnen- stadswerk dat zeker een jaar gaat duren, in twee fasen wordt uitgevoerd zodat de win kels gewoon (Dubber: "Nou ja, gewoon") bereikbaar blijven en alles bij elkaar 5,3 miljoen gulden gaat kosten. Maar het plan dat Dubber en haar collega's aan het uitknob- belen zijn, moet eerst nog aan de gemeenteraad worden voor gelegd, zodat de werklieden pas op z'n vroegst in septem ber hun mouwen kunnen op stropen. Kortom: de bewoners van de Hooglandse Kerkgracht moeten voorlopig maar zien te leven met hun valkuilen. Toch vinden Jan Hoekema en Michiel Zonnevylle dat er niet langer kan worden gewacht met de restauratie van de Hooglandse Kerkgracht "ge zien eerdere toezeggingen, als mede de situatie ter plaatse". Daarom hebben zij een motie voorgelegd aan de gemeente raad waarin zij het college van burgemeester en wethouders verzoeken "in elk geval voor I oktober 1984 aan te geven hoe het zich de financiering en uit voering van de plannen met betrekking tot de Hooglandse Kerkgracht voorstelt". Het antwoord van het college laat zich raden. Voorlopig stelt het zich natuurlijk helemaal niets van die financiering voor, omdat er simpelweg geen geld is. En of dat geldt er volgend jaar wel zal zijn, hangt volgens Clara Dubber helemaal af van de miljoenen die Leiden wel of niet krijgt in het kader van de zogenaamde interim saldo re geling. Een regeling die is ont regeld door een miljoenente kort. Tegen de tijd dat de benodigde miljoenen er eindelijk zijn, is de Hooglandse Kerkgracht waarschijnlijk al lang en breed een open riool. J.V.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3