"Verzwaar lasten grote bedrijven Macintosh breidt kledingverkoop uit Gesprek bonden-Philips stokt Prijsbederf op baggermarkt FNV-er Drabbe tot minister Ruding: -C Werkloosheid gaat wellicht licht dalen' Wilton-Fijenoord nu gered van ondergang Spuitbus is terug van weggeweest Vele acties als steun voor Duitse stakers Autofabriek Renault zakt snel weg uit Europese top Japanse yen komt op open kapitaalmarkt ^>e. 4\«*e oV L .,^v DONDERDAG 24 MEI 1984 Economie DEN HAAG (GPD) - De winststijgingen bij de grote concerns zijn spectaculair. Het gaat dan ook niet aan deze bedrijven tegemoet te komen met lastenverlichtingen. Veel eerder past daarbij een lastenverzwaring, zodat deze bedrijven een grotere bijdrage leveren aan de schat kist. Tenslotte zullen deze bedrijven ook een extra bijdrage moeten leveren aan de herverde ling van arbeid door meer mensen in dienst te nemen. Dit zei FNV-vice-voorzitter Frans Drabbe gistermiddag tegen mi nister Ruding (financiën) tijdens een bezoek dat hij met een groep uitkeringstrekkers aan de be windsman bracht. Drabbe voeg de de minister toe dat een pen ningmeester die uitsluitend oog heeft voor de inhoud van de kas, wel goed is voor de penning, maar zich nog geen meester toont. Drabbe bestreed de opvatting van de minister dat de lichte econo mische opleving van dit moment toe te schrijven zou zijn aan het bezuinigingsbeleid van het kabi net. „De triomfantelijkheid waarmee u het bezuinigingsbe leid presenteert als de oorzaak van het economisch herstel, is verbluffend. En uw suggestie dat Heineken Heineken heeft ongeveer 100 mil joen gulden uitgetrokken om een belangrijke minderheidsdeelne ming te bemachtigen in de Spaanse brouwerij El Aguila. Deze brouwerij is de grootste in Spanje met een marktaandeel van ruim 20 procent. Het bedrijf bezit twee mouterijen en zeven brouwerijen met een produktie- capaciteit van ongeveer 7,5 mil joen hectoliter, aldus Heineken. WSW-ers De circa 65.000 werkenden in so ciale werkplaatsen hoeven zich binnenkort niet meer als werk loos te laten inschrijven bij de ar beidsbureaus. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) zei dit gisteren in Amsterdam bij de opening van een nieuwe sociale werkplaats. Hij geeft daarmee gevolg aan een door de Tweede Kamer geuite wens. Vanuit de sociale werkplaatsen wordt er al lang op aan gedron gen WSW-ers niet als werklozen te beschouwen. Personeel van sociale werkplaatsen ontvangt normaal loon en doet - zij het langzamer - volwaardig werk. de bezuinigingen op de uitkerin gen als gevolg van de opleving minder pijnlijk zijn, lijkt hele maal nergens op", aldus Drabbe. Hij zei dat de uitkeringstrekkers hun bijdrage aan de economi sche groei volop hebben gele verd. „Zij hebben vaak tientallen DEN HAAG (ANP) - Misschien kan de stijging van de werkloos heid in de loop van 1985 tot staan komen en heel misschien zelfs overgaan in een lichte daling, al dus prof. dr. F.W. Rutten, secre taris-generaal van het ministerie van economische zaken. Op de jaarvergadering van het Alge meen Orgaan Voedselvoorzie ning zei hij gisteren dat dit sterk afhankelijk is van de aanpak van de jeugdwerkloosheid die werk gevers en werknemers in de in dustrie hebben ontwikkeld en hoe die weerklank vindt bij het bedrijfsleven en de overheid. Dat plan verdient volgens prof. Rutten grote bewondering we gens de uiterst constructieve geest die eruit spreekt. Voor de bestrijding van de jeugdwerk loosheid dienen algemene lijnen te worden uitgezet om te voorko men dat goed bedoelde maar on gecoördineerde pogingen schip breuk lijden door onderlinge strijdigheden in de afzonderlijke sectoren. jaren hard gewerkt en hebben meegeholpen de welvaartsstaat op te bouwen. De bewering dat deze mensen van hun vaak scha mele uitkering moeten inleveren om opnieuw economische groei mogelijk te maken, trapt deze mensen op het hart", zei Drabbe. Volgens hem is het lichte economi sche herstel in ons land voorna melijk toe te schrijven aan de op leving van de internationale eco nomische conjunctuur. Voor zover Nederland daarvan profi teert, is dat volgens Drabbe voor al het gevolg van de zeer gema tigde loonontwikkeling. Hij wees er de minister op, dat bij voort zetting van het huidige rege ringsbeleid de vakbeweging wel eens tot een andere koers ge dwongen zou kunnen worden. Een woordvoerder van de FNV voegde daar desgevraagd aan toe dat de vakbeweging tot dusver een gematigde loonontwikkeling voorstond ten behoeve van her stel van de economie en de werk gelegenheid. Maar als de winsten die het bedrijfsleven mede dank zij die loonmatiging maakt niet of nauwelijks voor werkgelegen- heidsdoeleinden worden ge bruikt, dan kan dat spanningen oproepen bij de werknemers. Spanningen die kunnen leiden tot looneisen. En als die roep om looneisen mas saal wordt dan kan dat er uitein delijk toe leiden dat de vakbewe ging haar huidige, op loonmati ging gerichte koers noodge dwongen moet verlaten en met looneisen de boer op moet gaan. „Wij vrezen dat we die kant op gaan als de regering het roer niet snel omgooit", aldus de FNV- woordvoerder. Tunesië wordt concern te duur Bruggen Het staalconstructiebedrijf Hollan- dia KLoos gaat 60 bruggen bou wen in Indonsië. Het gaat hier om tralieliggerbruggen over ri vieren waarmee in totaal 40 mil joen gulden is gemoeid. De fi nanciering is geregeld via het mi nisterie van ontwikkelingssa menwerking dat voor het project een lening tegen zachte voor waarden ter beschikking heeft gesteld. De technische contrac ten zijn inmiddels getekend, al dus desgevraagd een woordvoer der van Hollandia-Kloos. In de fabriek zullen onderdelen worden gemaakt voor onder meer de infractructurele werken die Hollandia in Indonesië uit voert. De laatste vijf jaar behaal de Hollandia in Indonesië een omzet van gemiddeld f 30 mil joen per jaar. Kinderpostzegels De kinderpostzegelactie van vorig jaar heeft 14.100.000 gulden op gebracht. Ten opzichte van 1982, toen 15.250.000 gulden aan de verkoop van kinderpostzegels en kaarten werd ingezameld, bete kent dat een achteruitgang van 8,4 procent. Het Nederlands Co mité voor Kinderpostzegels wijt de verminderde opbrengst voor al aan de poststaking waardoor de scholen niet op tijd konden worden bevoorraad met de eer ste verkoop van de zegels en kaarten. STEIN (GPD) - De Super Confex- winkelketen waarmee Macin tosh twee maanden geleden on der meer in Oegstgeest startte, lijkt een succes te worden. In het najaar zal het huidige aantal van tien worden verbubbeld. Het concern verwacht eind volgend jaar 30 tot 40 vestigingen in Ne derland te hebben die enkele honderden miljoenen guldens aan de omzet zullen bijdragen. Super Confex is een winkelformu le die een compleet kledingas- sortiment biedt dat aanzienlijk goedkoper wordt aangeboden dan in de kledingbranche ge bruikelijk is. Lagere personeels kosten door zelfbediening en kortere openingstijden; goedko pe huisvesting en publiciteit di rect naar de klant via op naam en adres gestelde pasjes waardoor alle klanten geregistreerd wor den, maken de kosten veel lager dan in de „normale" detailhan del in kleding. Daardoor kan Ma cintosh kleding van dezelfde kwaliteit gemiddeld 20 procent goedkoper aanbieden. De uitbreidingen in Nederland, maar ook andere Europese lan den, gaat gepaard met een terug- trekbeweging uit de lagelonen landen, die Macintosh ooit op zocht. In het produktiebedrijf in Tunesië wordt een sanering doorgevoerd. Daar zullen an de 571 personeelsleden er honderd worden ontslagen. De loonkos ten zijn daar volgens Beijer de af gelopen jaren sterk gestegen. Tu nesië is als produktieland inmid dels al duurder geworden dan Portugal, waar Macintosh even eens een produktiebedrijf heeft. Niet alleen in Nederland breidt Macintosh uit, ook in België en Portugal komen er een tiental winkelvestigingen bij waardoor het totaal aantal eind dit jaar rond 125 zal liggen. Dan zal drie kwart van de omzet uit de detail handel komen. „Wij worden", al dus president-directeur drs. G.J. Beijer, „nog altijd een textielon derneming genoemd, maar wij zien ons zelf inmiddels meer als een detailhandelsonderneming". Hoewel de omzet bij Macintosh een fractie terug liep naar 527 miljoen gulden liep die in de de tailhandel met 10 procent om hoog tot 331 miljoen. De winst liet een verbetering zien van 16,2 miljoen naar 22,8 miljoen gulden. Die stijging was vooral te danken aan een betere gang van zaken in de produktie en handelsmaat schappijen en het terugdringen van de verliezen bij de Neder landse produktiebedrijven. Bij Bendien Smits in Almelo ver dwenen vorig jaar 195 arbeids plaatsen en dit jaar gaan er nog eens 66 weg. Voor dit jaar verwacht het concern een verdere stijging van de winst en een groei van de omzet. Welk marktaandeel Macintosh op de Nederlandse kledingmarkt na streeft, liet Beijer gisteren hij in het midden. Duidelijk is wel dat dat marktaandeel ten koste zal gaan van de bestaande detailhan del. De kledingmarkt in Neder land groeit niet meer en zal eer der afnemen. In totaal telde het concern eind vorig jaar 4119 me dewerkers waarvan 894 in Ne derland. In 1984 zal voor het eerst na jaren door de start van de winkelketen het aantal perso neelsleden in Nederland weer groeien. DEN HAAG (GPD) - De scheeps werf Wilton-Fijenoord kan vol gende week uit de surséance van betaling van het aan de grond ge raakte RSV-concern worden ge haald. De laatste beletselen voor de redding van het bedrijf lijken te zijn weggenomen, zo bleek gisteravond in vergaderingen van de Tweede-kamercommissie voor economische zaken. Directie en bewindvoerders van Wilton-Fijenoord hebben in het gesprek met de kamercommissie laten weten dat zij akkoord gaan met de voorwaarden waaronder minister van economische zaken Van Aardenne 25 miljoen gulden steun wil verlenen. Een van die voorwaarden is dat orders voor marineschepen (ook buitenland se) in eerste aanleg naar de staatswerven De Schelde in Vlis- singen en de RDM in Rotterdam gaan. Wilton-Fijenoord, dat nu gelegen heid krijgt twee onderzeeboten voor Taiwan af te bouwen, zou voor nieuwe marine-orders pas in aanmerking komen wanneer De Schelde en de RDM capaci teit te kort komen. In zo'n geval zal de Nederlandse marine alle medewerking verlenen waar het op advisering aan komt. Sluiting van de nieuwbouwwerf, zoals het ministerie van econo mische zaken vorig jaar nog eis te, is thans geheel van de baan. Wel verwacht zowel het ministe rie als de kamercommissie dat Wilton-Fijenoord de gesprekken voortzet die kunnen leiden tot een samenwerking met de Gor- kumse werf Damen Shipyards. Damen heeft al eerder grote be langstelling voor de nieuwbouw werf van Wilton-Fijenoord aan de dag gelegd. Zelf wil Damen de markt op met grotere schepen x dan het bedrijf op de eigen werf in Gorinchem kan bouwen. Wil ton-Fijenoord zou die mogelijk heid bieden. Voor Wilton zou het verkoopapparaat van Damen een belangrijke aanwinst zijn. Volgende week dinsdag vallen de beslissingen over de toekomst van Wilton-Fijenoord. Na de ver gaderingen van de kamercom missie voor economische zaken (met directie en bewindvoerders van Wilton-Fijenoord en met mi nister Van Aardenne) ligt het voor de hand dat een zodanige steun-operatie tot stand komt, dat de werf zal blijven bestaan. In die steun-operatie deelt ook de gemeente Schiedam met veer tig miljoen gulden. Er wordt ondertussen op aange drongen dat voor het reparatie- gedeelte van Wilton-Fijenoord afspraken tot stand komen met andere reparatiewerven in het Rotterdamse havengebied. In elk geval zou moeten worden be reikt dat gezamenlijk orders wor den geworven. Duizenden metaalarbeiders demonstreerden gisteren voor de fabriek Siemens in Berlijn. Zij toonden hun solidariteit met stakende collega's. <foto AP> AMSTERDAM (ANP) - De Ne derlandse spuitbusindustrie heeft vorig jaar meer spuit bussen verkocht dan ooit. Ondanks de dalende koop kracht bij de consument was de stijging van 6,7 procent op de binnenlandse markt de grootste van de afgelopen tien jaar. De export nam met 5,6 procent toe, zodat de teruggang in 1982 volledig werd goedge maakt en het export-record van 1981 is weer in zicht ge komen. In totaal nam de pro duktie van de bij de Neder landse Aerosol Vereniging (NAV) aangesloten bedrijven (90 procent van de Neder landse aerosolindustrie) toe met 9,5 miljoen bussen tot bijna 171 miljoen stuks. Volgens de NAV is 'hernieuwd vertrouwen van het publiek' in de spuitbus debet aan de verkoopsuccessen, "zeker nu blijkt dat de spuitbus als zo danig niets te maken heeft met de overigens achterhaal de ozonproblematiek". STUTTGART (DPA-AFP) - Het Westduitse vakverbond DGB heeft gisteren regionale acties georganiseerd ter ondersteuning van de staking van metaalarbei ders en drukkers voor een 35-uri- ge werkweek met behoud van loon. Ongeveer 100.000 mensen hebben aan de acties, werkon derbrekingen en manifestaties, deelgenomen, zo meldde een woordvoerder van de DGB. Het vakverbond had met name le den in het gebied rond Stuttgart, waar de metaalstaking tien da gen geleden begon, opgeroepen vanaf het middaguur het werk neer te leggen. De DGB protes teert hiermee tegen de door de werkgevers afgekondigde uit sluitingen. De werkgevers heb ben in een reactie op de stakin gen, waarbij officieel 58.000 ar beiders zijn betrokken, 35 grote bedrijven gesloten en ongeveer 65.000 werknemers naar huis ge stuurd. Vele duizenden werknemers in de Belgische automobielsector zijn op dit moment gedwongen werk loos of worden dat zeer binnen kort als gevolg van de staking in de metaalsector in West-Duits- land. Gisterochtend werden twee fabrieken van General Mo tors in Antwerpen stilgelegd. Morgenavond zal de produktie stilvallen bij Volkswagen in Vorst nabij Brussel. Westduitse automobielfabrieken kunnen na melijk geen onderdelen meer aan de assemblagebedrijven in België leveren. Italië Op de tweede dag van de nieuwe protestacties van de Italiaanse douane waren de gevolgen al duidelijk merkbaar: gistermid dag om vier uur stonden aan de Zwitserse kant van de grens over de honderd vrachtwagens op toegang tot Italië te wachten. Als de besprekingen met de regering geen oplossing brengen, zijn de twee categorale bonden nog meer stiptheidacties uit te schrij ven. De douane wil uitbreiding van het aantal ambtenaren en ho gere vergoedingen. EINDHOVEN (ANP) - Philips en de bonden hebben gisteren geen overeenstemming bereikt over de wij ze waarop bij het concern met ingang van volgend jaar een gemiddelde werkweek van 38 uur moet worden ingevoerd. Volgens A. van der Veen van de Industriebond FNV zijn er weinig lichtpunten die wijzen op een positieve afronding van het overleg. Mr. R. de Lange van Philips daarentegen is minder pessimistisch. Volgens hem is Philips de bonden op een aantal punten tegemoet gekomen. „Wij hebben geprobeerd een aantal kloven te overbruggen. Het antwoord is nu aan de bonden". De afspraak om de werkweek gemiddeld terug te brengen tot 38 uur is vorig jaar gemaakt in het kader van de cao-onderhandelingen. Gelijktijdig zijn bei de partijen overeengekomen dat vóór 1 juli duide lijk moet zijn op welke wijze die arbeidsduurverkor ting ingevoerd moet worden. Het overleg daarow startte enkele maanden geleden. De vakorganisaties vinden met name dat duidelijk ge maakt moet worden welke gevolgen de arbeids duurverkorting heeft op de werkgelegenheid. Ver der zijn de bonden van mening dat de arbeidsduur verkorting gestalte moet krijgen in duidelijk her kenbare blokken. De bonden vinden het ook van belang dat de medezeggenschap van ondernemings raden en werknemersorganisaties op centraal ni veau geregeld wordt. Tenslotte menen de bonden dat invoering van de ar beidsduurverkorting geen verlaging van de huidige arbeidsvoorwaarden met zich mag meebrengen. Bij dat laatste spelen onder meer een rol de eventuele invoering van de zaterdag als werkdag (wat door de bonden wordt afgewezen), het vervallen van roos- tervrije dagen bij ziekte, de overwerkregeling en dergelijke. A. van der Veen toonde zich gistern na afloop van het overleg uitermate bezorgd over de goede afloop. „Ik wil geen valse verwachtingen wekken", aldus de FNV-bestuurder. Mr. de Lange erkende dat het overleg nu in een beslissende fase is gekomen. Hij benadrukte dat de arbeidsduurverkorting in zijn ge heel niet vertaald kan worden in vakantiedagen. „Het overleg mag naar mijn mening niet op dat punt stranden". Volgens hem heeft Philips zich bereid verklaard vier roostervrije dagen toe te zeggen. Ook ten aanzien van een regeling voor het overwerk is Philips volgens hem de bonden tegemoet gekomen. PARIJS (RTR/ANP) - Het Franse staatsconcern Renault heeft vo rig jaar een verlies geleden van ruim 570 miljoen gulden (1,58 miljard frank) tegen een verlies 468 miljoen gulden in 1982. Het verlies is veroorzaakt door de slechte gang van zaken bij Re nault Véhicules Industriels SA, de bedrijfswagensector, waar een negatief saldo werd geboekt van 1,9 miljard frank, 695 miljoen gulden. Op de Europese perso- nenautomarkt moest Renault de eerste plaats afstaan en Fiat. De onderneming zakte naar de zes de plaats met een aandeel van nog geen elf procent. In totaal verkocht het staatsbedrijf 2.072.193 motorvoertuigen tegen 1.966.709 in 1982. Renault zag de verkoop van vrachtwagens verminderen van 45.402 in 1982 tot 37.060 vorig jaar, hetgeen een gevolg is van de hevige concurrentie op de vrachtwagenmarkt. Bij de perso nenwagens ging het daarentegen beter. Daar werd een winst vóór belastingen gemaakt van 674 miljoen frank, 247 miljoen gul den, tegen twintig miljoen frank, 7,3 miljoen gulden, in 1982. De vooruitzichten voor de korte termijn worden slecht genoemd. In april zakte de verkoop van personenwagens in Frankrijk met maar liefst 34 procent. Re nault heeft laten weten met de vernieuwing van de modellen op zijn minst negen maanden achter te lopen. Renault heeft zijn hoop gevestigd op de nieuwe R-25, die in februari is geintroduceerd. Op het ogenblik worden er 600 per dag gemaakt en Renault kan de vraag niet aan. ROME (RTR) - De Verenigde Sta ten en Japan zyn het in principe eens geworden over maatregelen die de Japanse kapitaalmarkt moeten openen en die de yen een grotere rol moeten laten spelen in het internationale geldver keer. Dit is woensdag in Rome meegedeeld na een driedaags overleg tussen de Amerikaanse onderminister van financiën, Be ryl Sprinkel, en diens Japanse ambtgenoot, Tomomitsoe Oba, in Rome. Bijzonderheden zullen aan het eind van deze maand worden be kendgemaakt als de Washington en Tokio de overeenkomst heb ben geratificeerd. Een Japanse functionaris liet weten dat de li beralisering van de Japanse ka pitaal- en geldmarkt en de „inter nationalisering" van de yen zul len bijdragen aan een beter func tioneren van de Japanse econo mie en van de wereldeconomie. Van Amerikaanse kant is er lan ge tijd op aangedrongen om de voorschriften voor buitenlandse banken in Japan te versoepelen en om de yen buiten Japan een grotere rol te laten spelen. De nu bereikte overeenkomst zal een uitbreiding van de investe ringen in de yen tot gevolg heb ben, waardoor de koers van de Japanse munteenheid omhoog zal gaan en de opwaartse druk op de dollar wat zal afnemen, het geen de Amerikaanse exporteurs ten goede zal komen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE jar- rYv^' ODIJK - Een dalende vraag en zeer scherpe concurrentie in de 'natte' waterbouw leidt in Neder land tot tot aanbiedingen onder de kostprijs. Dat meldt het bag ger- en aannemingsconcern Van Oord in Odijk, dat kampt met een dalende omzet. Daarin zal volgens de directie ook dit jaar geen verandering in komen. Toch heeft Van Oord, dat zich op dezelfde markt beweegt als Bos kalis Westminster, vorig jaar een 'zeer bevredigende' winst netto winst geboekt van 11,8 miljoen gulden bij een omzet van van 242 miljoen. Twee jaar geleden be droeg die winst bijna 13 miljoen, maar lag de omzet op 277 miljoen gulden. Overigens lag de omzet van vorig jaar wel ruim boven die van 1981. Deze daling ten opzichte van 1982 deed zich voor op de binnenland se markt (van 84 naar 78 miljoen), maar vooral in het buitenland (van 193 naar 164 miljoen), waar Van Oord momenteel de winst vandaan moet halen. Grote op drachtgevers als Nigeria en de Latijnsamerikaanse landen vrij wel geheel zijn weggevallen als gevolg van de financiële proble men waarmee zij kampen. Het goede resultaat is dan ook me de te danken aan de verkoop van het baggervaartuig Volvox Zee- landia, die een boekwinst van 5 miljoen opleverde. Tegenover sterk stijgende afschrijvingslas ten (van 11,5 naar 17,9 miljoen) stonden voor 3,1 miljoen hogere rente-inkomsten. De hoge af schrijvingen leverden bovendien een belastingvoordeel op: over 1983 is maar 650.000 gulden over gemaakt naar 's rijks schatkist tegen 2,3 miljoen in 1982. De huidige onderbezetting van baggerschepen weerhoudt Van Oord er niet van nieuwe schepen aan te schaffen. Binnenkort zal de zeer moderne sleephopperzui ger Volvox Delta (kosten 60 mil joen gulden) worden afgeleverd. Het totale investeringsprogram ma van 100 miljoen gulden om vat verder de bouw van een drij vend tussenstation en een mid delzware cutterzuiger. Ondanks de investeringen bleef de finan ciële positie goed. Dankzij een achtergestelde lening van de Na tionale Investeringsbank is het garantievermogenvorig jaar ver dubbeld tot 94 miljoen gulden op een balanstotaal van 193 miljoen. Bij de Van Oord Groep werkten vorig jaar 386 mensen in vaste dienst, voornamerlijk Nederlan ders. Daarnaast is er een sterk wisselend personeelsbestand op buitenlandse projecten. Dat aan tal varieerde vorig jaar van 110 tot 157. \ecW iVe#

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9