Rietkerk is voor opheffen Rijnmond 'Reagan oefent geen druk uit' -c Openbaar lichaam verontrust 3- Uitlevering verdachten Heineken-zaak mogelijk Kwaliteit groen in steden loopt terug Schoo maakt positie van papoea's 'bespreekbaar' 4 DONDERDAG 24 MEI 1984 ROTTERDAM (ANP) - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) wil het openbaar lichaam Rijnmond met ingang van 1 januari 1986 opheffen. Het dagelijks bestuur van het open baar lichaam, onder leiding van voorzitter André van der Louw, heeft dat te horen gekregen in een gesprek met de bewindsman over de toekomst van Rijnmond. Binnenland Volgens een woordvoerder van het openbaar lichaam staat minister Rietkerk op het standpunt dat opheffing van Rijnmond het lo gische gevolg is van het intrek ken van het wetsontwerp tot splitsing van de provincie Zuid- Holland. Officieel is Rijnmond terughou dend in haar commentaar op het gesprek met de minister. Het da gelijks bestuur wil nu niet te veel praten over opheffing. Eerst moet worden afgewacht hoe het parlement zal reageren op de plannen van de minister. Overi gens wilde de woordvoerder van Rijnmond wel kwijt, dat het da gelijks bestuur zeer verontrust is over de opheffingsplannen. Men acht deze onaanvaardbaar en niet alleen vanwege de gevolgen voor de 600 personeelsleden. Aanvankelijk wilde minister Riet kerk gistermorgen - in een toe spraak voor de Vereniging van Nederlandse Gemeenten nader ingaan op het intrekken van de splitsingsplannen, het eventueel opheffen van Rijnmond en de ge volgen voor het personeel, maar op het laatste moment besloot de minister deze kwestie niet aan te roeren. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken verklaarde dat er nog vol op overleg gaande is met andere departementen. In Rijnmond-kringen worden de plannen van Rietkerk verbazing wekkend genoemd. Er wordt aan herinnerd dat de minister op 13 april zijn staatssecretaris op dracht gaf om een bedrag van 2,2 miljoen gulden over te maken aan het Openbaar Lichaam voor de kosten die Rijnmond zou moeten maken bij de uitvoering van de splitsing van de provincie Zuid-Holland (Rijnmond zou na de splitsing ook een provincie- status krijgen). Een woordvoer der wees er gisteren op dat twee weken later de minister plotse ling met het plan kwam om het wetsontwerp tot splitsing van Zuid-Holland in te trekken. Als de plannen voor het opheffen van het Openbaar Lichaam Rijn mond doorgaan, dan is het dage lijks bestuur zeer bezorgd over de toekomst van de 600 perso neelsleden. Volgens de Rijn mondwoordvoerder is de provin cie Zuid-Holland niet bereid om alle ambtenaren over te nemen, maar alleen diegenen die zich momenteel bij het Openbaar Li chaam bezighouden met provin ciale taken. Burgemeester Vijf PvdA-burgemeesters uit Rijn mond houden er ook rekening mee, dat het intrekken van het wetsontwerp tot splitsing van de provincie Zuid-Holland zal wor den gevolgd door het intrekken van de wet op het openbaar li chaam Rijnmond. In een brief van de vijf burgemees ters (Schiedam, Vlaardingen, Spijkenisse, Poortugaal en Hel- levoetsluis) aan de Tweede Ka mer-fractie van de PvdA wordt PARIJS (ANP) - Twee verdachten rondom de ontvoering van Al fred Heineken en zijn chauffeur Doderer in november vorig jaar mogen aan Nederland worden uitgeleverd. Het hof van appèl in Parijs heeft gisteren een gunstig advies gegeven op het Neder landse verzoek tot uitlevering van de 26-jarige Cor van H. en de 25-jarige Willem H., allebei af komstig uit Amsterdam. Alle argumenten van de verdedi ging, dat uitlevering niet kon op de gevraagde gronden - onder meer ontvoering en gijzeling - omdat die niet worden genoemd in het Frans-Nederlands uitleve ringsverdrag van 1894, zijn van de hand gewezen. Het wachten is nu nog op de uitein delijke beslissing van de Franse regering. Die valt vermoedelijk binnen een week. De Parijse advocaat van H. wil cas satie aanvragen van de uitspraak van het Hof. Hij vroeg zich af waar uitleveringsverdragen nog voor dienen als die niet een op somming geven van redenen waarom iemand kan worden uit geleverd. Een cassatieprocedure houdt evenwel niet in, dat H. in Frankrijk kan blijven tot er een uitspraak is. Hij kan wat betreft de Franse justitie nu al over de grens. In zijn overwegingen verklaarde de president van het uit drie rechters bestaande Hof, dat ont voering en gijzeling onder de omstandigheden die Heineken en zijn chauffeur hebben onder gaan, in Frankrijk met levens lang kunnen worden bestraft. Dat geldt zowel voor degene die zich er werkelijk schuldig aan maakt als voor een medeplichti ge. De advocaat van H. heeft ge durende de hele procedure de minder belangrijke rol van zijn cliënt voor het voetlicht ge bracht. Als het Hof akkoord was gegaan met de argumenten van de ver dediging dat misdrijven uitdruk kelijk in een uitleveringsverdrag moeten zijn vermeld, dan had den de twee na hun uitlevering in Nederland slechts veroor deeld kunnen worden voor min der belangrijke feiten. In dat ge val riskeerden ze een gevange nisstraf van maximaal vier jaar. Van H. en H. worden eind februari in de Franse hoofdstad aange houden. Dat gebeurde na een tip van de Nederlandse aan de Fran se politie. ADVERTENTIE Spanje. Playa del Ingles/Gran Canaria. 15-Daagse vliegreis naarfraai app. complex. Neder landse leiding. rl C C P.p.v.a. Hs 1021.- Ls JJ Malta. Mellieha Bay. 8-Daagse vliegreis. App. aan de mooiste baai van dit historische eiland. Q O P.p.v.a. Hs 946, Ls ÖZ J BOEK BIJ DE ANWB. DAT VOORKOMT VERRASSINGEN. Joegoslavië. Sibenik/Dalmatië. 15-Daagse clubvakantie. Goed hotel. Halfpension. Vele activi teiten. Per persoon ZfA C vanaf Hs 1278.- Ls Of J Spanje. Lloret/Costa Brava. 15-Daagse vliegreis. App. (max- 5 pers.) bij centrum en strand. Extra kinderkorting. C O P.p.v.a. Hs 914, Ls DD Griekenland. Gournes/Kreta. 15-Daagse vliegreis. Luxe appar tementen. Extra Martinair kinderkorting. "I f\A A P.p.v.a. Hs 1291.- Ls ILrtU." Tunesië. Hammamet. 15-Daagse vliegreis. Hotel direct aan strand. Zwembad, tuin, amusement. Vol- pension. P.p.v.a. 1 AQQ Hs 1494, Ls lUöy." Italië. Rimini/Adriatische Rivièra. 15-Daagse vliegreis. Hotel (logies ontbijt), bij strand en uitgaanscentrum. rlC\A P.p.v.a. Hs 1094, Ls Engeland. Jersey/Kanaal eilanden. 8-Daagse vliegreis. Hotel bij strand. Halfpension, zwembad, tennisbaan. QQA P.p. v. a. Hs 1045, Ls O sZ Portugal. Funchal/Madeira. 15-Daagse vliegreis. Goed hotel (logies+ontbijt), direct in centrum. 11 Q/J P.p.v.a. Hs 1434, Ls 11 Griekenland. Rhodos. 15-Daagse vliegreis. Gunstig gelegen hotel. Logies ontbijt. Hsim.-Ls 968,- ANWB-Leiden. Stationsweg 2. tel. 071-146241. UW VLIEGVAKANTIE IS BELANGRIJK GENOEG OM 'M TE BOEKEN BI J HET REISBUREAU VAN DE ANWB. Hs Hoogseizoen. Ls Laagseizoen) 40672 Wiegel gaat vóór Nijpels DEN HAAG (GPD) - Van de bekende WD-politici wordt de commissaris van de ko ningin in Friesland Hans Wiegel nog steeds het meest als leidersfiguur beschouwd. Dit blijkt uit een onderzoek van het NIPO naar de beoor deling van bekende WD'ers. De ondervraagden kregen een lijst van vijftien politici voor gelegd waaruit ze de mensen moesten kiezen die zij als 'echte leidersfiguren' be schouwden. Van alle onder vraagden noemde 26 procent Wiegel en 10 procent de te genwoordige WD-leider Ed Nijpels. Van de WD-stem- mers noemde 46 procent Wie gel tegen 21 procent Nijpels. Ook bij de vraag in wie de geënquêteerden een goede minister-president zagen, scoorde Wiegel aanmerkelijk hoger dan Nijpels: 33 tegen 16 procent als alleen de WD- stemmers worden geteld, en 13 tegen 6 procent als alle on dervraagden worden gere kend. Bij de vraag welke politiqi 'echt begrip' hebben voor de men sen, komt Nijpels er beter af. Hij wordt door 47 procent van de WD-stemmers ge noemd, Wiegel door 40. DEVENTER (ANP) - De kwaliteit van het openbaar groen in vooral de stedelijke gebieden van ons land loopt terug. De Nederlandse Vereniging van Hoofden van Ge meentelijke Beplantingen (VHB) leidt dit af uit de kortere levens duur van bomen in de steden. Oorzaak van „deze zorgwekken de ontwikkeling" is een reeks aantastingen van het milieu zoals de zure regen. De VHB, die vandaag in Deventer met een congres het 75-jarig be staan viert, vindt dat het niveau van de beplantingen in tal van gemeenten eveneens achteruit gaat als gevolg van bezuinigin gen. Het betreft hier niet alleen het snoeien in de uitgaven voor onderhoud, maar ook gaat het om het bouwen van huizen op die terreinen in nieuwe wijken die aanvankelijk voor groen wa- rexvbestemd. Ook komt het voor dat in bestaande buurten plant- plaats maken voor wo ningbouw. Deze ontwikkeling raakt naar de mening van de VHB direct de leefbaarheid van deze wijken. „Groen is geen luxe. Het is een noodzakelijke voorwaarde voor een goed leefklimaat", stelt voor zitter ir. J. Guldemond van de VHB. De VHB wil overigens de toekomst van het openbaar groen in Ne derland niet somber inzien. Maar om een rampzalige ontwikkeling te voorkomen is het volgens de vereniging wel noodzakelijk dat alle instanties en overheden sa menwerken om er - ondanks de geringe financiële mogelijkhe den - voor te zorgen dat het groen wordt behouden en uitgebreid. Gezien de schaarste aan geld en de toenemende behoefte aan recrea tieruimte op korte afstand van de woning, zullen naar het inzicht van de VHB zo nodig de estheti sche waarden ondergeschikt moeten worden gemaakt aan de gebruikswaarden. Dit kan in de praktijk inhouden dat er bijvoor beeld minder bloembakken wor den geplaatst en het accent meer komt te liggen op grasvelden en bomen. Ook is het naar de me ning van de VHB zaak om meer onderhoudsarm groen aan te leg gen om de kosten te drukken. Een grotere betrokkenheid van de burgerij bij het beheer en onder houd van het openbaar groen om kosten te besparen juicht de ver eniging toe. Al moeten in dit op zicht geen grote verwachtingen worden gewekt. Positief effect van het inschakelen van de bur gers is ook dat zij er van door drongen raken hoe belangrijk groen voor de mens is. Positief beoordeelt de VHB de plannen van gemeenten om ter reinen die door de economische malaise (nog) niet kunnen wor den uitgegeven voor woning bouw, met bomen te beplanten. Dat zou niet alleen een welkome aanvulling op het Nederlandse groen betekenen, maar ook de mogelijkheid bieden op rendabe le wijze aan hout te komen. vastgesteld, dat door het intrek ken van het splitsingswetsont werp en de wet op het openbaar lichaam Rijnmond het Water weggebied wordt teruggewor pen naar een bestuurlijke situa tie die vóór 1964 bestond. De burgemeesters doen een beroep op de fractie alles in het werk te stellen om te voorkomen dat door de 'manoeuvre' van minis ter Rietkerk in één klap alles on gedaan wordt gemaakt. Voorzitter S. Faber van de vaste kamercommissie voor binnen landse zaken noemde het giste ren voorbarig dat Rietkerk het dagelijks bestuur van Rijnmond te kennen heeft gegeven van plan te zijn Rijnmond met in gang van 1 januari 1986 op te hef fen. Op 5 juni voert de kamercommis sie voor binnenlandse zaken overleg met Rietkerk over Rijn mond, aldus Faber (CDA). Vol gens hem heeft de minister de kamercommissie tot dusver voorgehouden dat hij vóór die- tijd zijn plannen aan de Kamer zou ontvouwen en dat de Kamer daarover dan een oordeel velt. T unnelwachter kan straks via de autoradio waarschuwen DORDRECHT (ANP) - Rijkswater staat verwacht dat het binnen vier weken wettelijk mogelijk wordt, dat tunnelwachters van uit de controlekamers van enke le Nederlandse rijkstunnels in noodgevallen mededelingen via de autoradio doorgeven aan in de tunnels rijdende automobilisten. De gewone Hilversum-program- ma's kunnen daartoe door de tunnelwachter worden onder broken. Dit zei ir H.J.C. Oud, hoofd afde ling tunnelbouw bij Rijkswater staat, gistermiddag bij de presen tatie van het 'Renovatieplan Tunnels' in het dienstgebouw van de Drechttunnel te Dor drecht. In dat plan, waarvoor honderd miljoen gulden is gere serveerd en dat in 1990 afgerond moet zijn, wordt al rekening ge houden met de voorziening om noodmededelingen in tunnels door te geven. Het renovatieplan van Rijkswater staat omvat een algehele aanpas sing van de tunnels ter verbete ring van de verkeers- en brand veiligheid. Alle tunnels worden voorzien van een drie centimeter dikke betonlaag met een vuur- vertragend middel er in ver werkt. Hierdoor wordt het moge lijk dat na de renovatie vervoer van brandgevaarlijke stoffen door de tunnels plaatsheeft. Ver voer van ontplofbare stoffen blijft uitgesloten, al zal in sommi ge gevallen met het oog op even tuele gevaren voor bijvoorbeeld een woonwijk toestemming voor het vervoer door een tunnel wor den gegeven. Rijkswaterstaat kondigde gistermiddag aan, dat de benodigde wetswijziging be gin volgend jaar zal worden doorgevoerd. DEN HAAG - De Amerikaanse voorvechter voor gelijke burgerrechten Vernon E. Jordan, tevens advocaat in Washington met een aanzienlijke invloed in de democratische partij, begroette prins Claus gistermiddag zeer hartelijk in de Nieuwe Kerk in Den Haag. Hij hield daar een lezing in het kader van de 'Ambassador Geri Joseph Lectureship' over de Amerikaanse politiek en de werking van de democratie in de VS. Hij zei onder meer dat president Reagans plaats in de geschiedenis verzekerd is omdat hij grotendeels heeft bereikt wat hij beloof de te zullen doen. «foto anp> 'Alleenstaande steeds gepakt door overheid' DEN HAAG (ANP) - De 70 pro centsnorm in de bijstandswet (voor alleenstaanden 70 procent van het bedrag dat gehuwden krijgen) werkt door op terreinen waar die niet thuishoort. Voor al leenstaanden heeft dat nadelige gevolgen: vermindering van uit keringsrecht en hogere financië le bijdragen voor allerlei collec tieve voorzieningen. Het is de vraag of er nog wel van solidari teit gesproken kan worden wan neer overheidsmaatregelen con sequent in het nadeel van dezelf de bevolkingsgroep (de alleen staanden) uitpakken. Dit schrijft L. de Zwaan, van het platform van Organisaties voor Alleenstaanden, in het blad So ciaal Bestek. Zij haalt als voor beeld de individuele huursubsi die aan waar de 70 procentsnorm ertoe heeft geleid dat die subsi die voor alleenstaanden vanaf dertig jaar drastisch is verlaagd. Verder doet de norm mee bij de eigen bijdrage gezinszorg en bij ww-, wao en wwv-uitkeringen en bij de ziekenfondspremie onge huwde bejaarden. Zij constateert bij de overheid een grote gretig heid om telkens op nieuwe ter reinen die norm te hanteren. Wilde taferelen rond consulaat DEN HAAG (ANP) - Een perso neelslid van het consulaat van Koeweit in Den Haag heeft gisteravond voor de grote opschudding gezorgd, door bij het verlaten van het pand per ongeluk de alarmin stallatie in werking te stellen. De Haagse politie, die na het afgaan van de installatie door een vrouwelijke employé werd opgebeld, maar uit haar onverstaanbaar Nederlands alleen kon opmaken dat er paniek heerste in het gebouw aan de Amaliastraat, nam het zekere voor het onzekere en rukte uit. Enkele politiemensen ver schansten zich in een ge bouw aan de overkant van de straat, terwijl hun collega's gehuld in kogelvrije vesten het gebouw bestormden, een ruit verbrijzelden en binnen drongen. Pas toen bleek dat ze ook gewoon bij de voor deur hadden kunnen aanbel len. DEN HAAG (GPD) - Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) is niet van plan om de kwestie van de mensenrechten in Indonesië op de agenda van de conferentie van de Intergouver nementele groep voor Indonesië te zetten. Zij heeft wel de Twee de Kamer toegezegd de kwestie in de vergadering bespreekbaar te maken als de donorlanden bij de bespreking van de sociaal- economische kanten van het In donesische vijfjarenplan vragen stellen over de positie van de Pa poea's als gevolg van de verhui zing van miljoenen Javanen naar Irian Jaya. Minister Schoo zei dit gisteren in een uitgebreide com- missievergasdering in de Twee de Kamer. Niet alleen de PvdA, maar ook de WD en het CDA drongen er bij de minister op aan de positie van de Papoea's, die door het binnen stromen van de Javaanse mi granten dreigen te worden weg gedrukt, alsmede de kwestie van de standrechtelijke executies en de schending van de piensen- rechten op Oost Timor of) de IG- GI vergadering, die in juni in de residentie wordt gehouden, aan de orde te stellen. Minister Schoo verklaarde dat op die vergadering het vierde vijfja renplan centraal zal staan en dat, als in die context vragen worden gesteld over de mensenrechten, de Indonesische vertegenwoor digers wel opheldering zullen ge ven. Nederland is voorzitter van de IGGI. Naar aanleiding van vragen van de Kamerleden Knol (PvdA) en Gualthérie van Weezei (CDA) over de dood van een prominen te Papoea, Arnold Ab, in Irian Jaya begin april, zei de minister dat zij de Indonesische regering daarover om opheldering heeft gevraagd en als dat „nodig mocht zijn stappen daartegen zal ondernemen". Volgens De Zwaan wordt de koop krachtdaling bij ongehuwden onderschat en die van gehuwden overschat. In de inkomensstatis tieken wordt de gemiddelde koopkrachtdaling of stijging aangegeven voor de verschillen' de inkomensgroepen: minimum, modaal en boven-modaal. Door dat gemiddelden worden gehan teerd meestal zonder onderschei ding naar burgerlijke staat wordt de koopkrachtontwikkeling van alleenstaanden onderbelicht. Motorprotest WOENSDRECHT (ANP) - De orga nisatoren van de 'Motorkruis tocht tegen Wapenwedloop' die zondag zal worden verreden, ver wachten dat zeker 2.000 motorrij ders aan het evenement zullen meedoen. Vanuit een veertigtal opstapplaatsen in het hele land komen de deelnemers naar de centrale verzamelplaats Etten- Leur, van waaruit om 13.00 uur de demonstratieve motortocht naar Woensdrecht begint. In blokken van 200 motorfietsen wordt via de provinciale wegen claxonnerend naar de vliegbasis Woensdrecht gereden. Van den Broek over uitspraak in rakettenkwestie DEN HAAG (GPD) - „Er is geen sprake van opnieuw druk uitoe fenen op Nederland om een be slissing over plaatsing van kruis raketten te nemen". Die reactie gaf minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) gisteren in de Eerste Kamer op de uitlatingen van de Amerikaanse president Reagan. Volgens Reagan zou een Nederlands 'nee' geen kettin greactie tot gevolg hebben bij de andere bondgenoten. Van den Broek legde de opmerkin gen van Reagan uit als bevesti ging dat Nederland een onafhan kelijke beslissing kan nemen. „Eén ding staat vast: Reagan heeft niet willen zeggen dat Ne derland per definitie een negatief plaatsingsbesluit neemt, noch dat de Nederlandse beslissing niet belangrijk is voor het bond genootschap", aldus Van den Broek. Van den Broek en zijn collega van defensie De Ruiter beantwoord den gisteren vragen van Eerste- Kamerleden over de begrotingen van Defensie en het NAVO- hoofdstuk uit de begroting Bui tenlandse Zaken. Het debat stond in het teken van een voor stel van D'66-senator Van Mierlo, die dinsdag had gesuggereerd een aantal maanden te wachten met een Nederlands plaatsings besluit. Van den Broek wilde daarop ech ter niet ingaan zolang het kabi net zelf nog niet uit de plaat singsdiscussie is. „Het antwoord op uw uitstelsuggestie, moet ik dus ook wat uitstellen", zei hij. Minister De Ruiter noemde Van Mierlo's suggestie een „voor mij persoonlijk objectief noch poli tiek bevredigende handreiking". Vrees Van Mierlo's vrees dat bij een eventueel toekomstig akkoord tussen de supermachten over vermindering van strategische kernwapens (START) de onder handelingen over vermindering van kernwapens in Europa (INF) op de achtergrond zouden raken, noemde Van den Broek onge grond. Van Mierlo had erop ge wezen omdat de VS en de Sow- jet-Unie voor het afbreken van die START-onderhandelingen al dicht bij een akkoord waren. Een eventueel START-akkoord zon der dat er op INF-gebied resula- ten zijn geboekt, levert, aldus de Democratische senator, het risi co op dat de bewapeningswed loop in Europa onverminderd doorgaat. Volgens Van Mierlo zouden de Eu ropese plaatsingslanden zich on derling over dit risico moeten be raden om een gemeenschappe lijk beleid te kunnen voeren. Van den Broek deed wel de toezeg ging dat hij bij de komende NA- VO-top in Washington deze kwestie „in de marge van de ver gadering" met de bondgenoten zal bespreken. Volgens Van den Broek heeft de Sowjet-Unie een politieke neder laag geleden doordat de NAVO- landen zijn overgegaan tot plaat sing van Pershing-II- en kruisra ketten in Europa. Als gevolg daarvan is er een verharding op getreden in het beleid van Mos kou ten opzichte van het Westen. De Sowjet-politiek is er ook op gericht geen enkele steun te ge ven aan een mogelijke herverkie zing van de huidige Amerikaan se president Reagan, zo meende Van den Broek. Geen initiatieven 's Avonds moest minister Van den Broek in de Tweede Kamer nog eens zijn licht laten schijnen over de kruisraketten. Daar liet hij weten niet van plan te zijn op de NAVO-conferentie die begin vol gende week in Washington wordt gehouden, met initiatie ven te komen om het Ameri kaans-Russische wapenbeheer- singsoverleg weer op gang te brengen. „Zulke initiatieven", al dus de minister, .juist van Ne derland en uitgerekend op dit moment, zouden een van te vo ren verloren zaak zijn". Van den Broek wees voorstellen van D'66 en PvdA, die beide pleitten voor bevriezing van plaatsing van nieuwe kernwa pens voor de middellange af stand, van de hand. Woensdag abortusdebat DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer houdt volgende week woensdag een spoeddebat over de uitvoeringsmaatregelen van de abortuswetgeving. Dit omdat minister Brinkman (WVC) die maatregelen voortijdig van kracht wilde laten worden, ter wijl het parlement er nog niet over heeft kunnen praten. Derge lijk overleg was twee jaar gele den, bij de aanvaarding van de abortuswet, beloofd.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5