actief in I vrije tijd I c Reizen in een tijd die voorbij is D Jongeren gooien eieren naar Nijpels bij WD-bijeenkomst Boek belicht historie Hollandse cartografie f=HU.«HM!l| Varia DONDERDAG 24 MEI 1984 LEIDEN - De charme van het kaartlezen is door de bekende zeventiende-eeuw- se kaartmaker Flo- ris Balthasars kern achtig verwoord. Het aangename, zo zei deze kenner, is dat je thuiszittend, zonder zweet, stof en moeite, het aard oppervlak met de ogen kan bewande len. Een wereldreis vanuit de luie stoel. Maar wat is de char me van een oude kaart? Waarschijn lijk het besef dat je naar een niet meer bestaande indeling van een gebied kijkt. Weemoed maakt zich van je meester omdat je weet: zo was het en zo zal het nooit meer zijn. Wie verslaafd is aan het turen naar kaarten, wie nooit met z'n vingers van een wereldbol kan blijven, kan nu een nieuwe aanwinst aan z'n collectie toevoegen: bij uit geverij Fibula-Van Dishoeck verscheen namelijk het boek 'Holland in kaart en prent'. De geschiedenis van de Hollandse carto grafie: reizen in een tijd die voorbij is. Na afloop van de presentatie van het boek, een handeling die vorige week geschiedde in het gebouw van het Hoog heemraadschap van Rijnland, zei de maker, J.E.A. Boomgaard, over zijn drijfveren: ''Ik ben historicus van beroep en als archivaris werkzaam bij dit hoogheemraad schap. Wij hebben een grote kaartencollectie; vandaar dat ik werd aangezocht om dit boek over Holland, de tegenwoordige provincies Noord- en Zuid-Holland dus, samen te stellen", Hij vond dat een fascinerende op dracht. "De grote verandering, daar gaat het om. Als je bijvoor beeld verschillende kaarten van de Alpen gaat bestuderen, dan zeg ik: leuk, maar zoveel is er niet veranderd. Kijkje naar kaar ten van Holland, dan zie je de in vloed van mensen. Dit gebied is een cultuurlandschap bij uitstek. Je ziet op de kaart de vorderin gen van de mensen". Uit de inleiding van het pracht boek: "Men kan zich afvragen of er ergens ter wereld een plaats is aan te wijzen die de laatste vijf honderd jaar zo vaak en zo ingrij pend is veranderd als het gebied van de huidige provincies Noord- en Zuid-Holland. Over stromingen, inpolderingen, ver veningen, droogmakerijen, stadsuitbreidingen, de aanleg van kanalen, trekvaarten en we gen hebben het vlakke land van Holland steeds weer een ander aanzicht gegeven". door Wim Brands Vier grote overzichtskaarten van Holland treft men in het boek aan. Daarneven: kaarten van het gewest, de regio's en de steden. De kaarten dateren van plusmi nus 1570 tot aan de achttiende Vooral de zeventiende eeuw krijgt in het boek veel aandacht, maar dat is ook niet merkwaardig: ook wat betreft de cartografie was de ze periode een Gouden Eeuw. Vondel Van Vondel is de uitspraak: "Dus schijnt de wereld heel om Am sterdam". Zou iemand het nu zeggen, hij zou naar een dokter worden verwezen, maar in de ze ventiende eeuw was dit geen grootspraak: Amsterdam was in die tijd het belangrijkste han delscentrum van de wereld. Die economische bloei had ook tot gevolg dat de wetenschap opleef de. En niet in de laatste plaats de cartografie. Dat had natuurlijk alles te maken met de ontdek kingsreizen naar Indië, Afrika en Amerika. Zeelieden die van ver re reizen terugkwamen verschaf ten cartografen gegevens, zodat die cartografen nog nauwkeuri ger kaarten konden maken, zo dat die zeelieden...u begrijpt: al les greep in elkaar. In het boek staat een aardige anek dote over de band tussen de car tografen en de zeelui. Het ver haaltje handelt over de uit Vlaan deren afkomstige predikant, car tograaf en leraar zeevaartkunde Petrus Plancius. "Vanaf de kansel van de Oude- zijdskapel in Amsterdam gaf hij onderricht aan de stuurlieden van de Verenigde Oost-Indische Compagnie, voor wie hij ook de kaarten tekende. Deze nevenac tiviteiten van Plancius, hij was tenslotte theoloog, namen hem zo in beslag, dat hij zich niet al tijd realiseerde wanneer het zon dag was. In plaats van een stich telijk woord over de zegen van Gods Koninkrijk kreeg de ver baasde gemeente dan een ver haal te horen over de nog te ont dekken rijken der aarde". Niet over God, maar over een ver land praten: Plancius doet den ken aan die Engelse excentriek die met zijn slaapmuts op aan het diner verscheen, zag dat de maan hoog aan de hemel stond en mompelde dat die zon tegen woordig toch zo vroeg opkwam. Maar deze anecdote typeert toch bovenal de gedrevenheid van de ze cartograaf: hij nam z'n werk serieus. Rijnland De communis opinio over de ze Een prent van Leiden, gemaakt in 1659 door Cas par Merian. Een van de vele carto grafische afbeel dingen uit het boek 'Holland in kaart en prent' ventiende eeuw is, zoals gezegd, uitstekend door Vondel ver woord: Amsterdam, Amsterdam, Amsterdam. Alsof de andere be woners van Holland ten prooi waren gevallen aan een ernstige aanval van lethargie. Waren er al leen cartografen die verre rijken in kaart brachten, waren er geen grote regionale kaartmakers? "Het beeld als zou alles om Am sterdam draaien klopt niet", zei Boomgaard tijdens de presenta tie van zijn boek. "Er zijn prach tige, regionale kaarten gemaakt". Aanvankelijk had men in dit ge west niet veel aandacht voor de cartografie, schrijft hij in zijn boek. In Holland, zo stelt hij, had men meer oog voor de handel dan voor de wetenschap; de ver diensten aan het eerste waren ze ker, aan het tweede twijfelachtig. De eerste algemene cartering van Holland - volgens het systeem van de driehoeksmeting - werd gedaan door Jacob van Dev.en- ter, die leefde van circa 1505 tot 1575. Kort na hem deed Chris- tiaan 's Grooten dit werk nog eens over. Tevreden waren de opdrachtge vers niet en hij moest een tweede versie maken. Volgens Boom gaard bracht deze cartograaf Holland fraai in beeld. Zij het dat hij het soms iets te bont maakte. "Zo liet hij de monding van de Oude Rijn, die sedert de twaalfde eeuw was verzand, weer bij Kat wijk in zee stromen. Ook bij de afbeelding van bosschages en wateringen ging hij niet altijd na tuurgetrouw te werk en liet hij zijn fantasie de vrije loop. Naar aanleiding van deze werkwijze kan men zich afvragen welk nut een dergelijke kaart had voor mi litaire veldtochten". Landschap Die overzichtskaarten van Holland waren trouwens geen van alle zo nauwkeurig; er ontbrak vaak een wetenschappelijk grondslag aan. Een contrast hiermee vormen de regionale kaarten, de kaarten die bijvoorbeeld in opdracht van de hoogheemraadschappen werden gemaakt. Boomgaard: "Die hoogheemraad schappen waren er natuurlijk bij gebaat om precies te weten hoe hun gebied er uitzag". In zijn boek schrijft hij: "Bovendien werd door de bevolkingsgroei in de zeventiende eeuw het platte land van Holland intensiever ge bruikt. Veenafgravingen en droogmakerijen veranderden het landschap regelmatig. Het in kaart brengen van deze ontwik kelingen was van groot belang' Direct voegt hij daar aan toe dat de kaarten niet alleen bedoeld ren voor cultuurtechnisch ge bruik. Dat lijkt een raadselachti ge opmerking, maar wie de crea ties die in het boek staan bekijkt, begrijpt direct wat Boomgaard met deze zin bedoelt. Ze zien er prachtig uit; sommige kaarten zijn ware kunstwerken. Rijk versierd. Waarom? Waren bestuurders van de hoog heemraadschappen zulke esthe ten dat ze bij het betreden van hun gebouw een mooie kaart wil den zien on^hun zinnen te stre len? Misschien. Zeker is in elk geval dat die mooie scheppingen macht uitdrukten. Wie een hoogheemraadschap be trad en aan de wand de kaart zag, die op onnavolgbare wijze was gemaakt, voelde van binnen iets gloeien. Of voelde zich klein wor den; dat hing af van de functie die hij vervulde. Boomgaard: "Een indrukwekkend gezicht, zeker ook voor de zeven- tiende-eeuwse ingeland die hier zijn belasting kwam betalen". Sleur In zijn boek vertelt Boomgaard dat het een Leidse familie was die de regionale cartografie op een ho ger wetenschappelijk plan bracht: de familie Dou. Vader Jan Pietersz (1572-1635) was de theoreticus, zoon Johannes (1615-1682) de practicus. De laatste was in dienst bij Rijn land als landmeter. Hij had veel kritiek op de kaarten van Floris Balthasars. In een verslag wees hij erop dat "veel crommetghens in de wegen en wateringen ge- stelt zijn die der in der daet niet gevonden werden, ofte anders gevonden werden, de forme van de dingen sijn doorgaens gantsch ghebreckelijk ende schijnen meer bij de sleur als uyt perfecte affmetinge geteijckent te zijn". Het zail je maar gezegd worden. Johannes kreeg het in elk geval voor elkaar dat hij een nieuwe cartering van Rijnland mocht maken. En een goede. De kaar ten van hem en zijn generatiege noten zijn beroemd om hun nauwkeurigheid. Boomgaard: "Tot in de tweede helft van de negentiende eeuw bleven deze kaarten het materiaal waarmee men werkte. Mag een kaartma ker zich een groter compliment wensen dan dat zijn producten soms meer dan twee eeuwen na ontstaan, nog zo node gemist kunnen worden?" 'Holland in kaart en prent', uitgegeven bij Fibula-Van Dishoeck. Prijs: 125 gulden. Het boek is in drie talen ge schreven: Nederlands, Engels en Duits). LEIDEN Geboren: Stephanie Maria Ali cia dv. J.H. Gertenaar en W.C.A.M. Witteman, Michael zv. W.L. van der Wel en A. Kop, Ngocchau dv. B. Le Thi, Deepak zv. R. Ramharakh en C.G. Khoenkhoen, Cornelis Dirk zv. C.D. Kromhout en L. Leeuwenburg, Lyanne Maria dv. F.L.A. Flikken- schild en M. de Boer, Willem Frederik zv. W.F. van Es en C. Stikkelorum, Cornelis zv. J.H. Steenbeek en A.K. Kraijenoord, Cornelis Dirk zv. A.J. Vianen en A.M. Leeuwenburg, Gligo- rija zV. J. Popovic en T. Veleva, Nien- ke dv. D.J. Bruin en C.S. Beek, Selma dv. R. Wolting en A. Heruer, Kevin zv. B.A. de Roo en J. van Es, David Cor nelis Marinus zv. M. Marijt en A. Ma- rynus, Elisabeth Louise Danielle dv. A.M. Bavelaar en E.J. Kleijn, Benja min George zv. J. Crama, Lambert zv. A.F.J.E. Kleinjans en M. Penning, Marthe dv. F.M. Mooijekind en H.A.M. Mol, Mariska Geertruida Eli zabeth dv. J. Kok en A.C. Rusman, Koen Pieter Robert zv. B.G.Q- Bartels en H.L. Winkster, Patrick Jeroen zv. J.A. de Koster en J.M.A. van der Luit, Hedv Hendnka Cornelia dv. E.M. LEIDEN - Een groep Leidse jon geren wierp gistermiddag in de Breestraat eieren naar Ed Nijpels (WD), die samen met liberale Europarlementariërs een bezoek aan Leiden bracht. Zij wilden hiermee hun protest tegen de korting op de uitkeringen per 1 juli kracht bij zetten. Enkele liberalen kregen de Euro pese landbouwprodukten op hun regenjas en haastten zich naar het toilet in het gemeente lijk vergadercentrum Het Gul den Vlies om aldaar hun kleding te reinigen. De groep jongeren kwam al trommelend het ge bouw in om hun grieven toe te lichten. Het Leidse gemeente raadslid en toekomstig Europar lementariër Gijs de Vries wist de groep in de hal op te vangen en na een kort gesprek handig naar buiten te werken. De inmiddels gealarmeerde politie hoefde niet op te treden. Na het incident gaf de liberale de legatie een persconferentie. Nij pels vertelde onder de indruk te zijn van zijn bezoek aan het Olga- bedrijfsverzamelgebouw en roemde de eensgezinde aanpak van gemeente en bedrijfsleven. De Duitse liberaal Bangemann had een gesprek gehad met het uni versiteitsbestuur over de moge lijkheden van een Europese stu die. Studenten zouden afwisse lend periodes in verschillende Europese universiteitssteden moeten kunnen studeren en dan een algemeen erkend diploma kunnen behalen, vond hij. Nijpels reageerde desgevraagd nog op de uitspraken van D'66-sena- tor Van Mierlo, die dinsdag pleit te voor uitstel van een beslissing over de kruisraketten. Een goed pleidooi, maar: "De conclusie staat haaks op zijn betoog". Brugman, Roy zv. J.W.E. van Daim en J. Duiker, Jeroen zv. J. Kromhout en M. van der Niet, Jeroen zv. T. de Jong en S. Stoekenbroek, Robbert Jan Ad zv. A. van der Niet en M.J.J. Beekink, Liesbeth Vistoria dv. K.R.J. de Waal en T. Fuentus de Waal, Lieke dv. M. van Hoogenhuijze en M.J. van Wetten, Matthew zv. M.J.A. Geerlings en'M. van Lopn, Marije dv. C. Konin gen en I. Alta, Dirk zv. D. Kloos en J. Kikkert, Danny Theodorus Gerardus zv. R.G. van den Brink en H.P.M. Hil- ders, Gösta Marvin zv. G. van den Burg en, I.J. Boom, Fleur dv. S. van Heijningen en T.J. van Velzen, Anna Cornelia Maria Antonia dv. J.N.L.M. Aartman en A.M. van der Luit, Corne lis Gerrit zv. G. de Mooij en C.F.W.S. Korsman, Bobby Arie Pieter zv. J.A. de Graaf en M. Wempe, Elisabeth Ma ria Irene dv. H.J. Blikman en E.M. Blok, Jacob Gerrit Albert zv. G.J. den Haan en J.M. Noteboom, Nadir zv. S. Ch'oukrani en F. Dgadeg, Huig zv. D. Ouwehand en K.P. van Rijn, Cees zv. W. Mooijekind en P.J. Smit, Jasmijn Nicoline dv. N.J.M. van der Valk en W.N. de Jong, You Liang zv. S. Chou en L.C. Kao, Guido Matthijs zv. L.J.C. van den Broek en W. Dam, Sander Yannick zv. G.C. Boogaards en H.L. Scherpenisse, Hendrik Ricardo zv. J.F. Stouten en M. Gaasbeek. Jongeren en WD'ers in de hal van het Gulden Vlies. Aanstaand Euro parlementariër Gijs de Vries derde van links, op de rug gezien) wist de gemoederen te sussen. (foto Holvast) Concordia De chr. muziek- en showband Concordia opent vanavond het nieuwe clubgebouw in het voormalige Harteveltcomplex aan de Langegracht. Wethou der Bordewijk is uitgenodigd de opening te verrichten. Om zeven uur trekt het jeugdkorps van Concordia via de Haar lemmerstraat naar de Lange gracht, waarna er in het nieu we clubgebouw voor leden, do nateurs en genodigden een re ceptie is. Duivensport De wedvluchten uit Noyon gin gen wegens het slechte weer niet door. Per vrachtwagen werden ze daarom naar Roo sendaal gebracht, waar alsnog een aantal vluchten van start gingen. De uitslagen: Het Oosten. 1,5,6,7 T. van As en zn.; 2 H. van Klaveren; 3, 4 H. Adali; 8 P. v.d. Muyt; 9 L. v.d. Nieuwendijk; 10 G. Hendrikse. P.V. Leiderdorp. In concours 246 duiven. 1,6 J. van Alphen2. 4 F. van Heusden; 3 A. Petit; 7 H. Flippo; 5, 8 P. Sloos; 9 W. Jaco- bi; 10 comb. Reijka. LPC. In concours 155 duiven. 1,4. 5, 6, 9 Schouten-Verhagen; 2 W. Onstenk; 3 L. v.d. Meer; 7 J. Staffelen8 F. Gijsman, 10 A. Singeling. Hengelsport Viscollege De Ruisvoom hield de vijfde wedstrijd in de Dwars- wetering. Uitslag: 1 J. Ciere 3125 gram-25 stuks, 2 M. Rie- mens 3200-19, 3 W. de Roode 2500-24, 4 A. Sinteur 2075-26, 5 T. van Daalen 1800-22, 6 J. Nieuwenburg sr. 2050-17, 7 J. den Hoed 1400-16, 8 C. Pierens 1725-12, 9 J. Brouwer 1050-11, 10 L. Klein 725-7. SOVPTT hield een wedstrijd in de Zijl. Slechts zeven deelne mers vingen wat, van wie P. de Bree een meerval van zo'n vijf centimeter aan de haak sloeg. Uitslag: 1 T. de Vink 1075 gram-5 stuks, 2 P. de Bree 725- 5, 3 P. v.d. Bogaard 325-2, 4 R. Kikkert 275-4, 5 P. v.d. Voort 225-3, 6 K. de Bree 150-1, 7 P. Kikkert 125-2. V olwassenenwerk Het volwassenenwerk van het Leidse Volkshuis houdt vrijdag een open dag, van half twee tot vijf uur. Deelnemers aan de cursussen brengen dan eeh pro gramma met demonstraties en tentoonstellingen van jazzbal- let, iiolksdansen, aerobic, een modeshow, weven, pottenbak ken, de resultaten van de klus- sencursus, kantklossen, han denarbeid, zelfverdedigingde open-schoolgroep Engels en Ne derlands laat van zich horen en het zangkoor treedt op, even als het smartlappenkoor 'Op Hoop van Zegen'. Het Volks huis is gevestigd aan de Apo- thekersdijk 33. Vegetarisch De 29ste buitenlands-vegetari sche vrijdag in Repelsteel (Breestraat 19) biedt morgen avond van half zes tot half acht Deens eten. Die Leythe Roeivereniging Die Leythe houdt zaterdag een open dag. Ieder een (ook kinderen van tien jaar en ouder) die geïnteresseerd is in roeien kan van elf uur af te recht op het botenterrein aan de Morsweg 148 (via de poort daar). Belangstellenden kun nen zich beperken tot rondkij ken, maar mogen onder bege leiding ook een stukje roeien. Feest in Meerburg De Stichting Meerburg/clubhuis Matilo organiseert zaterdag het jaarlijkse wijkfeest op het terrein voor het clubhuis aan de Zaanstraat. Het feest begint 's ochtends om kwart voor tien met een optocht voor kinderen, begeleid door drumband en majorettenkorps Matilo. Om half elf begint een fancy fair met vele attracties: darts, een schiettent, een caviarace, touw tje trekken, een loterij, een en- veloppestand en een rad van avontuur. Ambachtslieden ge ven demonstraties van o.m. pottenbakken, delftsblauw schilderen, hout draaien en ste nen slijpen. Tegelijkertijd is er een rommelmarkt onder de naam Waterlooplein. Over de hele dag verspreid zijn er diverse muzikale activitei ten: om één uur treedt 'Nieuw Leven' op, om twee, drie en vier uur de majoretten en miniret- ten van drumband Matilo en om acht uur 's avonds de boe- renkapel van Matilo. Om zeven uur in de avond voert Kuwa- hara, een demonstratieteam in fietscrossen, een show op met o.a. de Europese kampioen Phil Hoogendoorn. Na afloop is er een verloting met als hoofd prijs een crossfiets. LAK-salon Als traditionele afsluiting van het cursusseizoen biedt de LAK-salon zaterdag een bonte presentatie van toneel, dans, muziek, voordrachtskunst, pro- za, zang en vele andere vormen van expressie en kunst. Om vier uur begint een expositie van werk van cursisten in de foyer van het LAK Cleverings- plaats); om acht uur beginnen de overige activiteiten in het theater met tot slot een feest. Club '58 De Stichting voor sport- en vrije tijdsbesteding voor geestelijk gehandicapten, 'Club '58' opent zaterdag haar nieuwe clubgebouw, gelegen aan de Langegracht 57 (het voormalig Harteveltcomplex). Club '58 heeft verschillende activiteiten zoals een hobbyclub, een zwem- groevvoetbal, wandelen en een muziekgroep. Belangstel lenden kunnen zaterdag om 12 uur het clubgebouw inwijden. Schoolkorfbal Op het sportveldencomplex aan de Montgomerystraat worden zaterdag schoolkorfbalwed- strijden gehouden voor zowel het lager als het voortgezet on derwijs. De wedstrijden begin nen om negen uur 's ochtends. Rommelmarkt FNV De Vrouwenbond FNV houdt za terdag in gebouw Rapenburg 48 een rommelmarkt van tien tot vier uur. Youth for Christ Youth for Christ houdt zaterdag weer een koffiebaravond. Cen traal staat het optreden van zangerI gitarist Leendert de Jong, met liedjes over het ge loof. Dat gebeurt in het Hoog landse Huys, een zaal bij de Hooglandse kerk. Aanvang acht uur. Jazz Een IC P-groep treedt zaterdag avond op bij jazz-zolder Hot House. ICP staat voor Instant Composers Pool, onder leiding van Misha Mengelberg (piano) en Han Bennink (drums en percussie). Naast dit duo be staat ICP dit maal uit Maurice Horsthuis (viool), Ernst Reijse- ger (cello) en Larry Fishkind (tuba). Ook is de Duitse jazz musicus Peter Brötzmann (sa xofoons) uitgenodigd, maar diens komst is niet zeker. De op zet van het concert is dat de musici met twee of drie peros- nen met elkaar samenspelen, naar behoefte en voorkeur. De aanvang is om tien uur; Hot House is gevestigd in het LVC- gebouw, Breestraat 66. Pijpen In het Pijpenkabinet, een onder deel van het hof Meermansburg aan de Oude Vest 159a, wordt zaterdagmiddag een bijeen komst gewijd aan de Neder landse kleipijp uit de zeven tiende eeuw. Om half drie be gint er een dialezing over de re gionale zeventiende-eeuwse pijpmakerijen, de modellen- ontwikkeling en de onderlinge concurrentie. Vervolgens kun nen bezoekers hun pijpen laten determineren. Ook is er gele genheid een kijkje te nemen in de studiecollectie van dit pij- penmuseum.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4