Steeds 'Politie handelt klachten over zichzelf slordig af -c D Diverse schiijfacties Amnesty International tegen martelingen Voorbereiding rijksweg 11 roept bezwaren op Vlekkeloos bezoek van koningin Boekhouden (1) Z.DONDERDAG 24 MEI 1984 JLEIDEN - Burgemeester Goekoop zal morgen uit handen van een vertegenwoordiger van de men senrechtenorganisatie Amnesty International het rapport 'Marte len is mensenwerk, maar de be strijding ervan ook' in ontvangst nemen. Dat gebeurt om één uur t 's middags op het stadhuis. Daarna begint in de hal van het stadhuis een 'schrijflunch' waar voor Jan Tolsma en Jeroen van Rooden van de Leidse werk groep van AI alle wethouders hebben uitgenodigd. Maar ieder een die voor een gevangene in Honduras, de Sowjet-Unie en/of Zaïre wil schrijven, kan aan deze schrijflunch deelnemen. Ook organiseert AI vandaag een schrijfavond in de Ekklesia, Ra penburg 100. Die begint om 20.00 Tolsma en Van Rooden hopen dat mensen zich niet laten afschrik ken door de term 'schrijfavond', want die wekt de indruk dat het een hele avond duurt. Maar er wordt voor drie gevangenen ge- Leiden schreven, dus in een uur of an derhalf is het bekeken. Amnesty zorgt ervoor dat er voor beelden van alinea's en brieven en woordenboeken beschikbaar zijn. Wie het moeilijk vindt zélf te verzinnen wat er moet worden geschreven, kan in de betreffen de taal een voorbeeldbrief in zijn geheel overnemen. Belangrijk is dat de brief, gericht aan de auto riteiten van het land waar de ge vangene wordt vastgehouden, in heel beleefde bewoordingen is opgesteld. Met schelden en ver ontwaardiging wordt een ave rechts effect bereikt, zo is de er varing. Dergelijke schrijfavonden hebben volgens Jan Tolsma en Jeroen van Rooden een tweeledig doel: in de eerste plaats zijn de meeste regeringen gevoelig voor het feit dat overal ter wereld bekend is dat in hun land mensen worden gefolterd. Omdat uit de talloze brieven blijkt dat velen op de hoogte zijn van wantoestanden in hun land, zijn ze eerder ge neigd mensen vrij te laten of in elk geval hun gevangenissituatie te verbeteren. Ten tweede heeft de Leidse werkgroep de taak de Leidse bevolking in te lichten over landen waar mensenrech ten worden geschonden. Zo kan de burger actief bij acties wor den betrokken. Amnesty International is geen po litieke organisatie. Acties zijn ge richt op elk land, waar menson terende toestanden heersen, of dat nu de Sowjet-Unie, Nicara gua, Iran of El Salvador is. Het resultaat ervan is moeilijk te me ten, omdat regeringen nooit zul len toegeven dat er in hun land wordt gemarteld. Toch blijkt het effect uit reacties van ex-gevan- genen en uit de soms geïrriteerde reacties van de autoriteiten. Ook weten gevangenen vaak zelf dat anderen acties voor hen voeren. Zoals in het geval van de Ur- guayaan Liber Seregni die door zijn vrouw in de gevangenis van Montevideo op de hoogte werd gesteld van de acties die voor hem werden gehouden. "Het feit dat je weet dat miljoenen men sen op de hoogte zijn van het lot dat je ondergaat, houd je op de been. Zodra je dat weet, voel je je niet in de steek gelaten, niet lan ger alleen", zegt de inmiddels vrijgelaten Seregni. De Leidse werkgroep van Amnes ty International houdt de ko mende tijd nog meer schrijfavon den: op 25 mei en 28 juni in de Merenwijk (de Regenboog), aan vang 20.00 uur, in de Ekklesia, Rapenburg 100 op 21 juni (20.00 uur), in de Bevrijdingskerk (Bruunstraat) en de Vredeskerk (Burggravenlaan) op 26 juni (19.30 uur). LEIDEN - Bij de gemeente Leiden is een drietal bezwaarschriften ingediend tegen bouwplannen die verband houden met de voor genomen aanleg van rijksweg 11. De bouwplannen betreffen het ver lengen van een duiker in rijks weg 4 nabij de Vrouwenvaart en het verlengen van duikers en het maken van leidingoverkluizin- gen ter plaatse van de toekomsti ge aansluiting van rijksweg 4 op rijksweg 11 (oost). Tegen de bouwplannen zijn vier bezwaarschriften ingediend. De bezwaarden menen dat door de uitvoering van voorbereidende werkzaamheden moeilijker wordt om te besluiten alsnog af te zien van de aanleg van rijks weg 11. Dopr toestemming te verlenen voor de werkzaamhe den zouden de democratisch vastgestelde procedures worden geschonden. De gemeente wijst er op dat rijks weg 4 en de geprojecteerde rijks weg 11-oost zijn opgenomen in het (goedgekeurde) bestem mingsplan Roomburg. De aanleg van rijksweg 11 wordt van be lang geacht voor de ontlasting van het gedeelte van de Hoge Rijndijk in de gemeenten Zoeter- woude, Hazerswoude en Alphen aan den Rijn. De huidige ver keerssituatie in deze gemeenten is onaanvaardbaar zodat er spra ke is van een zekere urgentie. De thans in gang gezette procedure is volgens de gemeente daarom aanvaardbaar. Men acht de inge diende bewaren daarom onge grond. Se-M niet Ae/anié btaclblwefd Redactie: Bart Jungmann 4 Jaap Visser 'Bouwen in lichte steensoort' LEIDEN - De bezwaarschriften tegen de bouw van twaalf woningen aan de Pelikaanstraat zijn ingetrokken. Bewoners van de Lege Werfsteeg vrezen dat door de nieuwbouw de lichtinval in hun woningen aanzien lijk zal verminderen. Door het bouwplan aan te passen is al gedeeltelijk tegemoet gekomen aan de bezwaren van de Lege Werfsteegbewoners. In overleg met de architect en een vertegenwoordiger van de bouwer is naar voren gekomen dat de uitvoering van de nieuwbouw in een lichte steensoort nog aanmerkelijk zou bijdragen aan de vergroting van de lichtinval. Uit welstandsoverwegingen bestaan daartegen evenwel be zwaren. De bewoners verzoeken het college van B en W toch te overwe gen het bouwen in een lichte steensoort toe te staan. Bezwaar tegen woningbouw Middelstegracht LEIDEN - Een bewoonster van de Middelstegracht maakt bezwaar tegen de bouw van zevental nieu we woningen voor een Centraal Wonen Project omdat zij meent dat één van de woningen in haar tuin wordt gebouwd. Een andere bewoonster 'van de Middelstegracht vreest dat door de nieuwbouw haar uitzicht zal worden belemmerd. Zij maakt voorts bezwaar tegen het feit dat geen brandgang aan de achterzij de aanwezig is. De zeven woningen zijn gesitueerd rond een open terrein tussen de Middelste- en de Uiterstegracht. Daarnaast wordt nog een aantal woningen gerealiseerd in be staande panden aan beide stra ten. Tegen het bouwplan zijn twee bezwaarschriften inge diend. De gemeente wijst er op dat de oor spronkelijk bebouwing van het binnenterrein al lang niet meer bestaat en dat tengevolge daar van een betreurenswaardig mis verstand is ontstaan over de diepte van de tuinen achter de Middelstegracht. In het kadaster komen volgens de gemeente on nauwkeurige oppervlaktematen voor over de gronden achter de Middelstegracht. De beoogde nieuwbouw zou evenwel in over eenstemming zhn met de daar voor aangegeven oppervlakte in het bestemmingsplan. Naar aan leiding van deze kwestie heeft de gemeente de grenzen van de tui nen opnieuw door het Rgkska- daster laten vaststellen. Deze grens blijkt overeen te komen met het bestemmingsplan Volgens de gemeente hadden de Middelstegrachtbewoners kun nen weten dat het bestemmings plan woningbouw op het binnen terrein mogelijk maakt. De licht toetreding in de woningen zou daardoor niet op onaanvaardba re wijze verminderen. In overleg met de bewoonsters zou een op lossing gevonden kunnen wor den voor de aanleg van een brandgang. De raadscommissie voor ruimtelij ke ordening zal zich binnenkort uitspreken over de bezwaren. Uiteindelijk belanden we bij de (in onze ogen) meest wijze computer van allemaal, de ZX Spectrum. Een parmantig din getje dat ons onvervaard ver telt van de akten, thema's en personen in het werk van Sha kespeare. Van Wijngaard kijkt vooruit: "Ik denk dat in de toekomst men sen niet meer een heel boek hoeven te nemen, maar dat ze kunnen volstaan met het op vragen van een bepaald hoofd stuk". Wie zei er ook al weer dat het boek zou blijven bestaan? B.J. Wilde vaart De Jan van Galengroep Zeever kenners te Leiden. Het gaat goed met deze vereniging: vijf tig jonge leden en dertig oude re. Zaterdag wordt de nieuwe welpenhut aan het Marowij- nenpad geopend. Wat wil zo'n club nog meer? Leiders. De huidige coördinator Wim Ploeg, schipper heet hij in de zeemond, neemt binnenkort afscheid en er moet een opvol ger voor hem worden gevon den. In de vereniging waren geen mensen te vinden die zijn 'baan' wilden hebben. "Wat nu?", zegt Ploeg, "er moet toch iemand zijn die schipper wil worden. Hoewel...ik be grijp best dat sommigen terug deinzen voor die baan, want er gaat veel vrije tijd inzitten. Overigens: we zoeken niet al leen een nieuwe coördinator maar ook een paar nieuwe lei ders". Aan welke eisen moeten deze mensen voldoen? Het proflei ziet er als volgt uit: de man of vrouw moet autoritair zijn zon der autoritair te zijn; hij of zij moet goed overweg kunnen met pubers; en de leider moet een geplande chaos in de hand kunnen houden. Dat is niet niks. Ploeg! "Nee. je zou kunnen zeggen dat het om een flink aantal voor waarden gaat. Maar aan de an dere kant: je moet dit profiel ook weer niet te serieus ne men. Ik bedoel, het klinkt alle maal zwaarwichtig, maar in wezen komt het toch allemaal op een ding neer: een beetje met die kinderen overweg kunnen". "Ja", zegt hij even later, "laten we het op dat punt houden, want die eisen lijken anders zo streng. Als mensen die lezen, denken ze misschien: nou. nou... en dan komt er geen hond op af'. Wim Brands Hoogste punt nieuwbouw GAK LEIDEN - De nieuwbouw van het Gemeenschappelijk Administratie kantoor (GAK) aan de Leidse Plesmanlaan verloopt voorspoedig. Giste ren werd het hoogste punt bereikt, waarbij het gebruikelijke pannebier werd gedronken. Het GAK is nu nog verspreid over drie gebouwen in de stad. In hel nieuwe gebouw, dat begin volgend jaar in gebruik moet worden genomen, wor den alle 250 werknemers gehuisvest. Voor de chenten van het GAK is het grote voordeel van de nieuwbouw dat alle afdelingen bij elkaar zitten. Het gebouw wordt zes verdiepingen hoog en heeft een parkeerkelder. Voor hel verfraaien van de binnenzijde van hel gebouw overweegt men regio nale kunstenaars in te schakelen. (foto Holvast) Jaarverslag bureau rechtswinkel: "Het boek blijft toch wel be staan", zegt F.J. Arkenau hal verwege het gesprek met grote stelligheid. "Het wordt heus niet zo dat mensen van een ter minal gaan lezen", voegt de di recteur van Kooyker 'interna tional university booksellers' (jazeker) er aan toe. Toch is de boekhandel in de Nieuwe Rijn dezer dagen da nig in de greep van de hard en soft ware. Niet alleen is er op de planken ruimte gemaakt voor allerlei computerboeken, maar bovendien piepen de beeldschermen je van verschil lende kanten tegemoet. Waarom? "Omdat wij beginnen met een nieuw systeem. Door onszelf ontworpen en ik durf te zeggen: daar zul je er geen tweede van vinden. In de hele wereld niet". Dat zegt Wim van Wijngaard, hoofd boekhou ding. Kooyker is dus in de overgang en 'viert' dat met vier computerweken. In '78 was Kooyker namelijk al uniek ("ook een eigen ontwik keling") toen het als eerste boekhandel de administratie per computer ging voeren. "Schrijf maar dat we het sys teem nu hebben geoptimali seerd", stelt van Wijngaard voor. In het nieuwe systeem zit de complete voorraad van de wetenschappelijke boekhan del opgeslagen. Maar daar houdt het niet bij op. Van Wijn gaard: "Het hele ISBN-be- stand (boeken met een compu tercode) is er in opgenomen en zo'n tachtig procent van alle uitgeverijen in het buitenland is er bij aangesloten". Arke nau: "En binnenkort is er met dit systeem ook een lijn naar een uitgeverij in Hamburg". In augustus treedt het Wang-sys teem in werking en zullen, schat Arkenau, bijna 300.000 artikelen via de computer op te vragen zijn. "Alle bibliografi sche werkzaamheden zijn dan volledig automatisch", voegt hij er aan toe. Joop Sweris komt ter sprake, de vorig jaar overleden boekhan delaar aan de Prinsessckade met zijn handel kriskras in alle hoeken opgestapeld. "Maar zo kunnen wij niet meer werken", roept Arkenau gelijk. Van Wijngaard: "Niet met wat wij aan informatie moeten vast houden. Met zo'n 120.000 factu ren per jaar gaat dat niet meer. LEIDEN - Misschien zit de konin gin op dit moment in haar paleis wel gebogen over de degelijke studiegids van de Leidse univer siteit. Wie weet. De voorzitter van het College van Bestuur van de universiteit, mr. K.J. Cath, meende er in elk geval goed aan te doen hare majesteit en haar echtgenoot, als ouders van op groeiende zoons, de gids ten ge schenke te geven. Zo wordt het toch nog spannend de komende jaren. Zou Leiden opnieuw de studiestad worden van een lid van de koninklijke fa milie? Als de koningin de organi satie van gisteren nog eens na loopt vast en zeker. De genodig den bogen als knipmessen. De plechtigheden verliepen vlekke loos en er waren geen opstandige studenten die haar pad tijdens haar wandeling doorkruisten, maar vriendelijke Leidenaren die aan de kant stonden te wui- Koningin Beatrix was gistermor gen in de stad om het nieuwe complex van de Leidse universi teit aan de Witte Singel en op het Doelenterrein officieel te ope nen. Om tien uur precies begon in grote collegezaal van het facili teitengebouw ter ere van haar aanwezigheid een werkcollege over de geschiedenis van de bouw en de architectuur van de universitaire bolwerken. Een werkcollege op moderne leest geschoeid. Alle audiovisuele ap paratuur die maar voorhanden was, werd ingeschakeld. Zo kre gen de toehoorders een niet on interessant beeld van de nieuwe Leidse universiteit te zien. Sma kelijk gelachen werd er alleen om de zinssnede: 'dat de koepels op de gebouwen erop waren ge zet om het beton te dramatise- Ook de gebruikers kwamen op de videobeelden aan het woord. De opmerkingen varieerden van "frutselig, net een fabriek, niet wat ik mooi vind" tot "knus en gezellig". Na deze uitspraken vertrokken de koningin en haar gevolg, waaronder alle bestuur- LEIDEN - "Er is in een aantal gevallen stevig opgetreden door de Leidse politie. Dit blijkt geenszins uit enig rap port van de politie zelf. Ons is evenmin bekend of de klach ten hebben geleid tot enige wijziging in het politiebe leid". Gewelddadig politieoptreden, een lange klachtenbehandeling: dit zijn enkele grieven die aan de or de komen in het verslag over het jaar 1983 van het Justitieel Klachtenbureau. Plaatsvervan gend commissaris Mostert vindt het beeld dat wordt geschetst "zwaar overtrokken". Honderddrie zaken heeft het bu reau - een onderdeel van de Leid se Rechtswinkel - in 1983 bin nengekregen. Daarvan hebben er 59 betrekking op politieoptre den. De analyse van het bureau heeft voornamelijk betrekking op deze zaken. "Een tweede beperking brengen wij aan door van de politiezaken slechts die zaken te behandelen waarbij de Leidse gemeentepoli tie betrokken is. Dit betreft een aantal van 32. Wij doen dit aange zien ons gebleken is dat deze za ken representatief zijn voor alle politiezaken". Opvallend is volgens het verslag dat bijna driemaal zoveel man nen als vrouwen het spreekuur hebben bezocht. Merkwaardig vinden de samenstellers het dat het jaarverslag van de Leidse po litie spreekt over tien ingediende klachten en het bureau over ze ventien. Aan de hand van voorbeelden pro beert het bureau uit te leggen dat een aantal klachten onbevredi gend is behandeld. Meestal gaat het om klachten waarbij geweld werd gebruikt. Die klachten, zo stelt het bureau, worden boven dien veel te traag afgehandeld. Dat de afhandeling zelden bevredi gend is, is volgens het verslag aan twee dingen te wijten: de on derzoekers zijn zelf belangheb benden; het gaat namelijk om de interne eenheid van het korps; de beklaagde agenten spelen geen open kaart tegen de onder zoeker, die tegelijk zijn meerdere Een onafhankelijke klachtencom missie zou uitkomst kunnen bie den, aldus het klachtenbureau. "Wij zijn dan ook benieuwd wel ke resultaten de op 1 januari 1984 aan het werk gegane klachten commissie zal behalen". Generaliseren Plaatsvervangend commissaris Mostert vraagt zich naar aanlei ding van dit verslag het volgende af: mag je wel zo generaliseren over een politiecorps? Hij licht toe: "Er wordt een aantal zaken uitgelicht en die zaken worden vervolgens gepresenteerd in de trant van: zo gaat het. Die toon zetting bevalt me helemaal niet; ze schetsen een eenzijdig beeld". Dat de politie geen melding heeft gemaakt van zeven klachten is volgens Mostert geen kwade op zet, integendeel, beweert hij. "Het klachtenbureau had iets be ter moeten opletten. Kijk, een aantal klachten hebben wij ge bundeld. In verband met de ont ruiming in de Scheepmakers- steeg werd een aantal klachten ingediend; die hebben we teza men behandeld". Dat de politie de klachten niet ob jectief behandelt omdat de on derzoekers zelf belanghebben den zijn, is volgens Mostert niet waar. "Kijk, ik denk dat het klachtenbureau die stelling po neert omdat de conclusies hen niet bevallen. Ze krijgen soms geen gelijk en daarom doen wij het onderzoek fout; dat is geen redenatie". Computers tussen de boeken op de planken van Kooyker. Zal het boek handhaven? (foto p.r.) Een zeventig procent bij ons gaat op rekening. Houd dat maar eens met de hand bij". Arkenau: "Hoeveel leveran ciers denkt u dat we hebben"? Tweehonderdvijftig zeggen we overmoedig. Zevenduizend zegt Arkenau fier. Van Wijn gaard: "Stel datje een boek uit Nigeria bestelt, dan blijft via het nieuwe systeem alle infor matie bewaard". Boekhouden (2) "Waarom al die moeite", vraagt F.J. Arkenau zich af. "Aller eerst om te kijken hoe de klant reageert", antwoordt de direc teur van Kooyker, 'internatio nal university booksellers' zelf. "De geïnteresseerden alle mo gelijkheden tonen". In de winkel staat Wim van Wijn gaard met zichtbaar plezier de geïnteresseerden wegwijs in informatica-land te maken. Op de Casio 1100 Micro speelt hij met Viditel en gaat vervolgens over op voice-response met Boektel. Hij telefoneert met het Centraal Boekhuis en be gint vervolgens een gesprek met een mechanische dame in Culemborg. Hij tikt in, zij ant woordt vriendelijk. Vervol gens belt Arkenau met Ham burg, waar een mechanische heer het antwoord geeft. Een stuk strenger. Hilariteit bij het plaatsen van het handschrift van Willem van Oranje in de vitrine. V.l.n.r. mevrouw Ginjaar- Maas, staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, mr. W.G. Koppelaars, voorzitter van het college van bestuur van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam en de conservator van het Academisch Historisch Museum, drs. W. OtCespeer. Koningin Beatrix wordt geflankeerd door prof. A.A.H. Kassenaar, rector magnificus van de Leidse universiteit en burgemeester Goekoop. (foto Holvast) ders van de universiteit, om het een en ander met eigen ogen te kunnen aanschouwen. Hoe zij het heeft gevonden, kan geen schrijver u melden, want deze hofnarren van het volk werden keurig een andere kant opge stuurd. Precies op schema, om elf uur, arri veerde het gezelschap inclusief de koningin, die gehuld was in een witte wollen mantel met een paarse zomerhoed, in de univer siteitsbibliotheek. Volgens velen het pronkstuk van de Leidse uni versiteit. Cath riep nog uit: "Welk een voorrecht zo gehuis vest te zijn, dat faculteiten, voor wie het boek nog steeds het be langrijkste werktuig is, zo dicht en modern zijn ondergebracht bij de bibliotheek". De koningin verrichte hier de offi ciële opening door een brief van Prins Willem van Oranje, waarin het voorstel tot oprichting van de Leidse universiteit wordt gedaan in een vitrine te plaatsen. Spe ciaal voor deze gelegenheid, is er een tentoonstelling over deze Prins van Oranje, samengesteld, getiteld: 'Neêrlands dierbre Va der. Daarna volgde een korte receptie, waar sommige mensen de konin gin de hand mochten schudden. Klokslag twaalf verdween ze weer, voorzien van studiegids en bloemen in een blauwe limousi- Geïntresseerden kunnen zaterdag om half twaalf eenzelfde rondleiding krijgen door het universitaire nieuwbouwcomplex als Beatrix gisteren heeft gehad. Geen bestuurders van de universiteit zullen hen vergezel len, maar hostesses van de VW. Ook wordt er een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van Willem van Oranje in de universiteitsbiblio theek. Deze tentoonstelling omvat twee onderwerpen. Ten eerste wordt aan de hand van belangrijke documenten en prenten duidelijk gemaakt wat Oranje's bedoeling was met de Leidse universiteit. In het tweede gedeelte wordt ingegeaan op de manier waarop historici die aan de Leidse universiteit waren verbonden, over Oranje hebben geschreven. Opgave bij de voorlichtingsdienst, Stationsweg 46; tel 071-148333, tst. 3665/3133.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3