Koehandel rond verkoop Zoeterwoudse van grond Wassenaar krijgt kinderdagverblijf Aanleg fietspad hangt nu aan zijden draad Benefiet concert van lions AGENDA Minister op bezoek bij Wassenaarse 96 Folder in bus o. g.-belasting Toekomst bejaarden ;stgeest somber Oegs jillsp Triest einde van wafelactie PAGI"AStad en rand ZOETERWOUDE - De komst van het fietspad aan de Nieu- weweg in Zoeterwoude is aan een zijden draad komen te hangen, nu de onderhan delingen met grondeigenaar G.P.W. Belt opnieuw zijn spaak gelopen. Aan de ande re grondeigenaar, J. Verstee- gen, blijken in een ontwerp overeenkomst behalve finan ciële tegemoetkomingen ook bouwvergunningen toege zegd. Belt, tevens CDA- raadslid, wil voordat hij nu verder onderhandelt gelijk waardig worden behandeld door de gemeente. Hetgeen burgemeester Houdijk van Zoeterwoude de opmerking ontlokt: "Als Belt niet ak koord gaat, komt het fietspad er ook niet". Vorige maand nog ontkende bur gemeester Houdijk van Zoeter woude in de gemeenteraadsver gadering dergelijke tegemoetko mingen te hebben gedaan aan de eigenaren van de grond die voor het fietspad nodig is. Gisteren gaf hij echter toe dat er wel zo'n ontwerp-overeenkomst bestaat met Versteegen. Daarin wordt hem naast de aankoopprijs voor de grond ook bouwvergunnin gen voor twee woningen zijn be- OEGSTGEEST De Lions-club Oegstgeest/Warmond organi seert aanstaande zaterdag een benefietconcert ten bate van het SOS-kinderdorp Bylakuppe in India. In dit kinderdorp worden gevluchte Tibetaanse weeskin deren opgevangen, verzorgd en opgevoed. Er zijn ruim 260 van dergelijke dorpen in ruim 70 lan den opgericht door SOS-kinder- dorpen, dat nauwe banden on derhout met de Unesco. De bouw voor het dorp Bylakuppe is in 1980 begonnen. Er zijn in middels zestien huizen voltooid voor 409 kinderen plus een zie kenboeg en een lagere school. In voorbereiding zijn nog acht hui zen en een ontspanningsruimte, speelplaatsen en schooltuinen. De Lions-club Oegstgeest/War mond bracht met een eerdere ac tie al ruim achtduizend gulden bijeen voor Bylakuppe. De club hoopt dat er door middel van het concert morgenavond nog een flink bedrag bijkomt. Het concert wordt gehouden in het Oegstgeester Rijnlands Lyceym door de Koninklijke Orkestver eniging Musica, met als soliste de pianiste Toos Onderdewijn- gaard. Op het programma staan werken van Brahms, Liszt, Kauffmann en Wilms. Aanvang kwart over acht. loofd. De bouwvergunningen worden afgegeven als alternatie ve schadeloosstelling, zodat voor de grond verder de normale agra rische prijs wordt betaald. De Zuidbuurt, het gebied waar de twee woningen van Versteegen zijn gepland valt onder het be stemmingsplan 'Landelijk ge bied'. Volgens dat plan mogen er geen woningen worden ge bouwd. Via een artikel 19-proce- dure zou alsnog toestemming kunnen worden verkregen om te bouwen. Volgens de burgemees ter zegt dat de woningen van Versteegen mooi zullen aanslui ten bij de dorpskern. Hij loopt daarbij vooruit op de te verwach ten bebouwing die de projecten 'Westeinde III en Watertje/Oost opleveren. Juist die toezegging voor de wo ningen maakt de grondverkoop voor Versteegen aantrekkelijk. De grondeigenaar: "Toen de on derhandelingen begonnen, heb ik tegen de burgemeester gezegd dat hij zich moest inspannen voor die woningen. Op papier zijn ze klaar". Maar voor het zo ver is, moet de gemeenteraad die plannen eerst goedkeuren. Burgemeester Hou dijk daarover: "Dat is het risico van het standpunt van het colle ge. Als het niet doorgaat, gaan we terug naar af. Maar we heb ben de gemeenteraad wel glo baal geïnformeerd". De burgemeester doet wellicht wat te luchtig over de 'koehandel'. Want, zegt fractieleider De Graaff van Progressief Zoeter woude (PZ), "Er moeten hele goede redenen zijn, wil ik met die bouwvergunningen akkoord gaan". Vergeten De gemeente heeft Belt laten we ten dat hij een bouwvergunning tot het bouwen van een woon huis wel kan vergeten. Burge meester Houdijk: "Het is abso luut ondenkbaar dat er in de Wei- poort nog 'burgerwoningen' ge bouwd worden. Als de gemeente niet tot een akkoord komt met Belt, komt het fietspad er niet. De gemeente kan wel tot een ont eigeningsprocedure overgaan, dat wel. Maar ik hoop en ver wacht dat ze toch tot overeen stemming met Belt komt, ook al wordt de kans daarop steeds kleiner". De raad zal vanavond ingaan op een mogelijke onteige ning. Halverwege maart deed de ge meente Zoeterwoude een voor Belt reeël voorstel over de ver koop van de grond. Het zag er naar uit eindelijk een begin kon worden gemaakt met de realise ring van het fietspad. "Maar dat is allemaal in de war geschopt toen hardnekkige geruchten de ronde gingen doen dat boer Ver steegen twee bouwvergunnin gen zijn toegezegd. Ik wil een zelfde uitgangspunt als basis. Wat is daar verkeerd aan?", zegt Belt. De komst van het fietspad hangt nauw samen met de aanleg van gasleidingen en riolering. Er moeten diverse leidingen in het land (onder het fietspad) komen om de Weipoort aan te sluiten op het aardgasnet en op de riole ring. Juist de combinatie fiets pad-leidingen maakt de zaak fi nancieel haalbaar. De Weipoort is een zogenaamd on rendabel gebied. Er bestaat een zogeheten verfijningsregeling om dergelijke gebieden van rio lering te voorzien. Het vermoe den bestaat dat nog dit jaar op de regeling wordt bezuinigd of zelfs verdwijnt. Volgens raaadslid Cees Straver (PZ) probeert de gemeente nog tijdig gebruik te maken van deze regeling. "Zodra er geld wordt toegewezen, moet de gemeente de werkzaamheden beginnen. Wanneer dan nog geen overeen komst met Belt is gesloten, komt de gemeente voor het blok te staan. Óf ze gaat door de knieën voor Belt, óf ze probeert het recht te verwerven de leidingen door het land van een andere boer te leggen. Dat laatste bete kent dat het fietspad er niet meer komt. De gemeente zou ook kun nen overgaan tot een onteige ningsprocedure. Dat kan door al lerlei vertragende factoren wel drie jaar duren", aldus Straver. Tijdens de afgelopen raadsverga dering zegde Houdijk de heer Straver toe te bekijken of zo'n onteigeningsprocedure mogelijk is. De burgemeester zegt nu: "We denken er nog over na. Er is nog geen rapport uitgebracht en er bestaat nog geen afgerond voor stel". Beu De bewoners van Zoeterwoude zijn het wachten beu. Het plan om een fietspad langs de levens gevaarlijke Nieuweweg aan te leggen is al tien jaar oud. Vol gens veel bewoners is Belt de schuldige van het lange wachten. Hij krijgt zelfs anonieme briefjes en telefoontjes, waarin mensen hem op niet mis te verstane wijze laten weten dat hij nu maar eens vaart achter de onderhandelin gen moet zetten. Belt vindt der gelijke aantuigingen getuige van lafheid. "Ik wil ook dat dat fiets pad er komt, maar ik wens op de zelfde manier te worden behan deld als Versteegen. Bovendien wil ik mijn broodwinning veilig stellen". Hij vervolgt met: "Kijk, op die bouwvergunning loopt het niet stuk. Die heb ik min of meer al uit mijn hoofd gezet. Ik heb var kens, die beesten zijn mijn broodwinning. Als ik de gemeen te vraag om mijn boterham veilig te stellen door een oud stuk van mijn varkensstal te vevangen door een nieuw gedeelte, komt ze met een vreemde, ambtelijke uitleg uit het bestemmingsplan. Ik begrijp niet dat de gemeente nog steeds zo moeilijk doet. Wat is er onredelijk aan zo'n voor stel?" Eind 1980 zei gemeentesecretaris Kruithof in een interview: "Als gemeente ga je natuurlijk afwe gen of de prijs en het belang van zo'n fietspad wel overeenstem men. Met andere woorden: is 't het waard?". Die vraag stellen de betrokkenen, bewoners en gemeente zich anno 1984, nog steeds. DONDERDAG 24 MEI 1984 DONDERDAG Leiden SSR - Hogewoerd 108, lezing over het thema 'De positie van de DDR in Co- mecon en Warschau-pact', 20 uur. I Nieuwe Clubgebouw Concordia - voor malige Harteveltcomplex aan de Lan- gegracht, opening, 19 uur. Augustinus - Rapenburg, flitsende Trendy Modeshow en Trendy Disco, 20.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Gentle men prefer blondes', 20 en 22.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - spreekuur 20-21 i Stadhuisplein - straatvoetbaltoernooi, 18.30-21 uur. Lak-Theater - Het Theatercoöeratief met 'Serenade', 20.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film Tc 'Nostalgia', 20 en 22.15 uur. 19-22.30 v Bloemerd - terrien Velocitas, avondvier daagse, 17.45-19 uur. De 96-jarige mevrouw Van Veen uit Wassenaar bekijkt s nister Brinkman het bejaarden-nummer van Trefpunt. WASSENAAR - In Huize Willi- brord te Wassenaar overhandig de minister Brinkman vanmor gen het speciale themanummer van het vwc-maandblad Tref punt aan de 96-jarige mevrouw Van Veen. Dit nummer is spe ciaal gewijd aan het bejaarden beleid. In de uitgave van Trefpunt komen behalve kritische noten van de drie bejaardenbonden onderwer pen aan de orde als: de inkomen spositie van ouderen, de huis vestingproblemen van ouderen in het algemeen en woongroepen in het bijzonder. Mevrouw Van Veen was één van de geïnter viewden in Trefpunt. Zij nam pas 1 januari van dit jaar haar in trek in huize Willibrord. Voor die tijd werd zij verzorgd door haar zes kinderen. Toen die zelf op leeftijd kwamen, de oudste is 73 jaar, besloot ze dat ze niet langer een beroep kon doen op de kin deren. Brinkman noemde situatie van mevrouw Van Veen "haast ide aal". Maar hij gaf onmiddellijk toe dat de toekomst er wat dat betreft zorgelijk uitziet. De ver wachting is dat rond het jaar 2000 bijna 26 procent van de be jaarden geen kinderen heeft, zo dat voor de plannen van wvc om de bejaarden zo lang mogelijk buiten bejaardentehuizen te hou den een oplossing buiten de fa milieleden moet worden ge zocht. "Maar wanneer we er met z'n allen aan werken om de ideale situatie voor een oudere, het zo lang mo gelijk zelfstandig functioneren, te kunnen bereiken", sprak mi nister Brinkman hoopvol zijn we op de goede weg. Omdat Mevrouw Van Veen een le vend voorbeeld is van zijn toe komstverwachting, werd zij uit verkoren om het thema-exem plaar van Trefpunt in ontvangst te nemen. raadsvergadering, 20 Voorschoten Cultureel Centrum - Pr. Manjkelaan 4, contactavond Alg. Ned. Bond voor Wassenaar De Zonnehof - avondfietsvierdaagse. start tot 18.30 uur voor 40 km en 19.30 voor 25 km. Warmond Strand Noordwijk - prestatieloop War- mondse korfbalver., 19.30 bij vuurto- Leiden Breehuys - Breestraat, boksfilm, 15 uur. Leidse Volkshuis - Apothekersdijk, open dag volwassenwerk, 13.30-17 Leiderdorp Menswording - Heelblaadjespad, paro chiemiddag voor oudere parochia nen/belangstellenden, 14-16.30 uur. Bloemerd - terrein Velocitas, avondvier daagse, 17.45-19 uur. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis. Middelweg 38, tel. 121753 e APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 18 mei 7. Leiden, tel. 123553. Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. REGIO Inwoners van Leider dorp, Voorschoten, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude heb ber dezer dagen deze week een folder in de bus gekregen vol handige tips over het kwijtschel den van onroerend-goedbelas- ting. De Socialistische Partij (SP) verspreidt het drukwerkje, waarin uit de doeken wordt ge daan dat grote groepen mensen in aanmerking komen voor kwijtschelding of uitstel van be taling. Genoemd worden AO- W'ers en AWW'ers en mensen die moeten rondkomen van een mi nimumloon of -uitkering. Ook mensen die boven deze mini mumgrens zitten, kunnen er voor in aanmerking komen. OEGSTGEEST - De toekomst van het bejaardenwerk in Oegstgeest ziet er somber uit. Het tekort aan bejaardenwoningen neemt ge zien de vergrijzing van de bevol king toe, er wordt van rijkswege fors gesneden in het bejaarde- werk en tot overmaat van ramp is er van coördinatie tussen de verschillende welzijnsinstellin- gen geen sprake. Dat meldt de Stichting welzijn ouderen Oegst geest (SWOO) in het jaarverslag over 1983. Dc bezuinigingen stellen de stich ting voor grote problemen. Nu de gemeente Oegstgeest heeft besloten kortingen van het rijk op welzijnswerk niet aan te vul len uit de gemeentekas maar door te berekenen aan de instel lingen, komt er veel minder geld voor het bejaardenwerk. In eer ste instantie is geprobeerd dat op te vangen door dure activiteiten te vervangen door goedkopere om zodoende het aantal activitei ten te handhaven, maar dat is niet voldoende gebleken. Ook het aantal goedkope evenemen ten dreigt te moeten worden ver minderd, aldus de stichting. Ook bij de huisvesting van bejaar den bestaan problemen. Uit een onderzoek van vijf jaar geleden kwam naar voren dat een over grote meerderheid zo lang moge lijk zelfstandig wil blijven wo nen, al dan niet met huishoude lijke hulp. Een flink aantal heeft wel behoefte aan een aangepaste woning, maar die zijn er onvol doende. Weliswaar worden in 1985/1986 in het Oegstgeestse Haaswijk 85 bejaardenflats ge bouwd, maar dan nog blijft er een groot tekort. Zeker zoals uit de bevolkingscijfers blijkt, in de jaren negentig het aantal ouderen explosief toe neemt. Per 1 januari 1983 be droeg het percentage bejaarden in het werkgebied van de stich ting, Oegstgeest en een klein stukje Leiden, al 13,4, wat neer komt op een aantal van 2566 65- plussers. Overigens moet vol gens de stichting bij huisvesting van bejaarden niet alleen worden gedacht aan bejaardenflats, maar ook aan andere (gemeenschap pelijke) woonvormen. De samenwerking tussen de ver schillende welzijnsinstellingen laat volgens de SWOO veel te wensen over. "Het lijkt vaak meer op een moderne samenle vingsvorm dan op een goed hu welijk", aldus het jaarverslag. Al leen wanneer de samenwerking van hogerhand wordt opgelegd, lijkt die van de grond te (kunnen) komen. Het stichtingsbestuur hoopt echter dat de andere in stellingen uit eigen beweging gaan inzien dat samenwerking noodzakelijk is - zowel vanuit serviceoogpunt naar de bejaar den toe als uit het oogpunt van kostenbesparing - en dat er dit jaar iets van de grond komt. OEGSTGEEST - Het pittoreske Groene Kerkje van Oegstgeest wordt momenteel onder handen genomen. Het kerkje, dat ingeklemd zit tussen de snelweg en Haaswijk, wordt opnieuw gevoegd en de buitenkant wordt geschilderd. Tijdens het voegen is ontdekt dat het grote glas-in-lood raam kierde. Ook dat zal nu een opknapbeurt krijgen. Het is er zo lang uitgehaald. Eén dezer dagen keert het op zijn plaats terug en kan het zeil weer verdwijnen. WASSENAAR - Wassenaar, krijgt een kinderdagverblijf. Crèche 't Hummeltje moet dit op poten zetten in twee lokalen van de Van Wassenaer Obdamschool, die deze zomer vrij komt. Dit vin den B en W. Zij willen niet alleen de lokalen verhuren, maar stellen tevens voor de lokalen voor een kleine tweeduizend gulden te verbou wen. Deze verbouwing zal ietwat provisorisch zijn omdat de ge meente ervan uitgaat dat de huis vesting tijdelijk is, evenals het huidige onderkomen in het noodgebouw aan de School straat 27, waar de instelling 1 au gustus 1983 introk. Het college verwacht dat de crè che-activiteiten die daar aan de dag werden gelegd, op korte ter mijn kunnen worden uitgebreid. Het geheel moet uitgroeien tot een kinderdagverblijf waar kin deren van 0 tot 4 op werkdagen van acht uur 's morgens tot zes uur 's avonds worden zoetgehou- den, Boekenmarkt Amnesty International, afdeling Voorschoten/Wassenaar, orga niseert morgen een markt van tweedehands boeken in het Cul tureel Centrum aan de Marijke- laan in Voorschoten. De op brengst van deze markt komt ten goede aan het werk van Am nesty International, de organi satie die zich inspant voor poli tieke gevangenen. De boeken (diverse genres) zijn morgen avond tussen half zeven en ne gen uur en zaterdag van negen tot vier uur te kijk en te koop. Volksdansen In de Leiderdorpse Sjelter (Heem raadlaan 67) zijn morgenavond Joke Scholma, vanaf acht uur morgen. Bingo de volksdansgroepen At'va Ani en Silifke en de Voorschotense muziekgroep Bor te gast tijdens de instuif. At'va Ani brengt een internationaal programma, Si lifke laat enkele folkloristische dansen zien. Volop gelegenheid tot dansen is er op muziek van Bor. Het bal wordt geleid door Drumfanfare 'De Rijntamboers' houdt morgenavond weer een grote bingo-avond in De Een denkooi aan het Kooikerspad in Zoeterwoude. Er zijn heel wat prijzen te winnen. De opbrengst van de bingo-avond is bestemd voor het instrumentenfonds van de vereniging. Aanvang kwart over acht. De gemeente vindt een dergelijke instelling belangrijk "omdat het één-oudergezinnen en gezinnen die de gevolgen van de werkloos heid van één van de ouders wil len opvangen, de kans geeft een baan te zoeken". Ook uit het oog punt van emancipatie is een kin derdagverblijfbelangrijk, voeren B en W aan. Een peuterspeelzaal haalt het in de ogen van het college niet bij een dergelijk verblijf. Niet alleen kunnen in een dergelijke zaal geen baby's worden opgevan gen, ook is het hier onmogelijk de kinderen de hele dag achter te laten: peuterspeelzalen zijn in het algemeen slechts gedurende enkele uren per dag open. Overigens wil het college bij de, toelating voorrang geven aan één-oudergezinnen of gezinnen waarvan de ouders werken, maar toch minder draagkrachtig zijn. Bovendien zou deze groep een lagere ouderbijdrage moeten be talen. De precieze uitwerking van de plannen zal de komende maan den plaatsvinden, in overleg met de leiding van het Hummeltje. Dan zal onder rheer worden be keken hoeveel huur de school moet betalen en hoe groot de subsidie van de gemeente zal zijn. "Door het tarievensysteem en de welwillende opstelling van de leidsters met betrekking tot de salarissen is een sluitende ex ploitatie -wellicht mogelijk", schrijft het college van burge meester en wethouders. Onderscheiding VAM Voorschoten VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense drukkerij VAM heeft een belangrijke onderscheiding ge kregen van de Vereniging Pro ductbewaking Grafische Indus trie (VPGI): het zogeheten VPGI-certificaat. De 25 medewerkers zijn zeer blij met het papiertje, dat tot nu toe slechts aan 35 van de 2500 druk kerijen in ons land is overhan digd. De VAM-drukkerij is in 1948 opge richt door de BOVAG. In den be ginne was het een huisdrukkerij. Omstreeks 1976 werd het omge toverd tot een professionele off set-drukkerij die boeken, perio dieken, jaarverslagen en losbla dige systemen drukt. Ook formu lieren, reclamedrukwerk, vereni gingsbladen en folders worden geproduceerd bij de VAM. OEGSTGEEST - De Oegstgeester politie heeft gistermiddag twee studenten uit Den Haag en Voor burg in de lurven gepakt, die zonder vergunning wafels ver kochten in de omgeving van de Salvialaan. Tegen het tweetal, dat respectieve lijk 19 en 20 jaar oud is, werd pro ces verbaal opgemaakt. Tevens werden de wafels in beslag geno men. Het betekende een triest einde van de actie die bedoeld was om geld bijeen te sprokke len voor de studie. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabeiorgmg na 19 30 uur) 16 30-18 00 uur abonnementsperiode geen op2eggmg is ontvangen, volgt lentsgeidenopgiro Kwartaalabonnement 63.IC Per post 85,50 Maandabonnement 21.21 (Autom betaling) Losse nummers 1.- Directie G Koopman M Hoenson-d (randgem.) P C Rosier J Kroon (stad) H I J Veldhuize (regio) Abonnen Restitutie antsgelden bi| is niet toegestaan

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2