c Muziekkamer eindelijk ingericht Gouden Palm voor Wenders 'In het tuinhuis' heeft opmerkelijke vormgeving Los 'Draad'-werk deels sprankelend 'Jan Rap and his mate' vol vaart DONDERDAG 24 MEI 1984 _Leidenaar werkt jaren aan project "ambient music' Radio - tv - kunst LEIDEN - Praten over z'n muziek doet Cees van den Oever liever niet. Voor wie er oren naar heeft spreekt die muziek voor zich. vindt hij. De luisteraar mag zelf uitmaken wat hij in de muziek wil horen. "Het woord is aan het cassette-deck". Vijf jaar lang werkte hij aan de tri logie 'Muziekkamer'. Drie casset tes die elk een eigen sfeer oproe pen. Met het afronden en uitko men van de laatste cassette 'Filmmuziek' is zijn onderzoek naar ruimte in de muziek afge sloten. De muziek is overwegend electronisch, maar klinkt niet zo. Steeds meer muzikanten gaan er toe over hun zelfgemaakte mu ziek op cassettes uit te brengen. Er zijn zelfs uitgeverijen waar cassette-fanaten hun zelfgefabri- ceerde waar kunnen slijten. "De Nederlandse 'cassette-scène' be staat voornamelijk uit pubers, die het liefst een plaat uit zouden brengen, maar door gebrek aan ervaring nog niet zo ver zijn ge komen", zegt Cees van den Oe ver ervan. Hij maakt cassette- muziek die boven het 'school krantenniveau' uitsteekt. Het ge bruik van cassettes is voor hem een weloverwogen keuze. De mogelijkheid om zoveel 'mentale ruimte' in zo'n klein doosje te stoppen, fascineert hem. Synthesizer 'Muziekkamer' is een drieluik van de cassettes 'Kamermuziek', 'Popmuziek' en 'Filmmuziek'. De muziek doet denken aan die van Brian Eno, die een belang rijk vertegenwoordiger is van de 'ambient-music' (sfeerscheppen- de muziek) in een minimale, zichzelf herhalende vorm. Voor namelijk met synthesizer pro beert Cees een 'omgeving' in de muziek te creëren. door Wouda Bouwman De kunstenaar componeert zoge zegd met omgeving, met ruimte. De inspiratiebron voor deze 'ont dekkingsreis door ruimte' ligt in het schreeuwende gebrek aan die ruimte. De steriele leefomge ving van een nieuwbouwwijk deed de maker van 'Muziekka mer' naar uitwijkmogelijkheden zoeken. Zo besloot hij met mu ziek de ruimte te scheppen die hij zelf miste. Bij het beluisteren van de eerste cassette wordt de luisteraar haast werkelijk meegevoerd door ruimten en sferen. Er is niets vreemds, onbekends of kunstmatigs aan. Rustig en ver- Uit de handen van actrice Faye Dunaway ontving regisseur Wim Wenders de Gouden Palm voor zijn film 'Paris, Texas' (foto ap> CANNES (AFP/DPA/UPI) - Op het filmfestival van Cannes 1984 is woensdag de Gouden Palm voor de beste film toege kend aan „Parijs, Texas" van de Westduitse regisseur Wim Wenders. Bij de uitreiking van de prijs sprak een duidelijk ontroerde Wenders van „het grootste in ternationale succes dat een re gisseur kan behalen". Hij be dankte alle medewerkers, met name de Amerikaan Sam She- phard die het scenario voor zijn rekening nam. Het is overigens niet het eerste grote internationale succes van Wenders. In 1982 kreeg hij voor zijn film „Der Stand der Dinge" de Gouden Leeuw van het filmfestival in Venetië. De 39-jarige regisseur, die medi cijnen en filosofie studeerde, maakte zijn debuut in 1976 in Cannes. Hij heeft tot dusver ze ven films gemaakt, waarvan de jongste, die is gewijd aan de Japanse filmmaker Ozu, bin- De speciale grote prijs van de ju ry, onder leiding van Dirk Bo- garde, ging naar de Hongaarse regisseur Marta Meszaros voor haar werk „Naplo" (Intiem Dagboek). De 77-jarige John Huston, die zijn rolprent „Un der the vulcano" had ingezon den, kreeg een extra vermel ding voor zijn algehele oeuvre. Bernard Tavernier werd voor zijn film „Un dimanche la campagne" bekroond met de prijs voor de beste regie. De jury onder voorzitterschap- van de Britse acteur Dirk Bo- garde kende de prijs voor de beste vrouwelijke hoofdrol toe aan de Engelse Helen Mirren voor haar rol in „Cal" van Pat O' Connor. De prijs voor de beste mannelij ke hoofdrolspeler ging naar de Spanjaarden Francisco Rabal en Alfredo Landa voor hun rol in „Los Santos Inocentes" van hun landgenoot Mario Camus trouwd waant de luisteraar zich in herkenbare kamers. De mu ziek duwt je niet in vreemde en onbekende bochten. Dat is ook precies de bedoeling van de maker. "Ik wil door mid del van mijn muziek een ruimte oproepen uit de directe omge ving. Er moet niets aan worden toegevoegd. Ook ikzelf ben uit de muziek verdwenen. Het moet voor iedereen herkenbaar en vanzelfsprekend zijn". Cees laat veel aan het toeval over. Hij gebruikt de dingen die hij om zich heen hoort, dingen die hem aan het denken zetten. Soms gaat hij er voor zitten, maar meestal komt de inspiratie plot seling om de hoek kijken. "Het wijst zich vanzelf. In de loop van de tijd wordt het alleen steeds duidelijker". Hij gebruikt een synthesizer, maar daarnaast ook elektrische gitaar en basgitaar waarmee hij omlij stende geluiden voor een perfec te ruimte-creatie te maakt. De klank van die instrumenten her ken je niet in de muziek. Bij de produktie probeert hij het elek tronische zoveel mogelijk weg te filteren, zodat op 'synthetische' wijze muziek tot stand komt die voor het oor van zijn luisteraar akoestisch is. De smaakvolle achtergrondmu ziek, het muzikale behang van 'Muziekkamer' is geleidelijk ont staan. De stukken werden in 1978 en 1979 opgenomen. Voor dat Cees deze cassette als afge rond wilde bestempelen, ging er nog een jaar voorbij. Op 'Kamer muziek' zijn ook groeps-produk- ten te horen uit de tijd dat Cees samen met zijn broer Martin en zijn Delftse vriend Martin Keu- ning de kern van 'Muziekkamer' vormde. Aan de samenwerking kwam geleidelijk een einde, om dat de persoonlijke en techni sche interessen veranderden. Zo werd 'Muziekkamer' uiteindelijk een solo-project van Cees. Bij de eerste cassette is een bijlage gemaakt: 'Op Zee'. Het is een verlengstuk van 'Muziekkamer' geworden. Er staat één muziek stuk op zonder duidelijk begin of eind, zoals ook de zee zonder be gin of eind is. De cassette laat zich onophoudelijk keren en de luisteraar laat zich onophoude lijk meevoeren op de golven van geluiden. Hij vindt daarbij vol doende ruimte zijn eigen gedach ten mee te laten deinen. Na 'Kamermuziek' en 'Op Zee' kreeg Cees behoefte een tegen gestelde positie in te nemen. De tweede cassette werd gevuld met snellere, nerveuze muziek en kreeg als titel 'Popmuziek'. De drie cassettes di Voorgeprogrammeerde ritmebo xen, zware baspartijen en stem geluiden deden hun intrede. De teksten zijn niet speciaal voor 'Muziekkamer' geschreven. Het Melodisch zijn kopieën van bestaande zin nen en verhalen. "Het is algeme ne fonetiek, bedoeld als grapje. Met opzet is het op deze manier onpersoonlijk gehouden. Het was niet de bedoeling dat de tekst kwaliteitsverhogend zou werken" Filmmuziek' is de laatste cassette van 'Muziekkamer'. De muziek is melodisch en roept filmbeelden op. Zoals Brian Dommisse in het muziekblad Vinyl schreef: ..'Filmmuziek' is nu geen mu ziek meer ter ondersteuning van bestaand filmmateriaal, maar juist muziek die zelf filmbeelden oproept...'. 'Filmmuziek' is melo disch grandioos in elkaar gezet en staat wat stijl betreft tussen het rustige 'Kamermuziek' en de scherpere 'Popmuziek' in. Museumhaven in Amsterdam? AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam krijgt, als alles volgens plan verloopt, een Museumhaven aan een kade vlakbij het Scheepvaartmuseum. Daar is plaats voor ongeveer dertig schepen uit de oude binnenvaart en de visserij zoals tjalken, klippers, aken, botters, loggers, stoomsleepboten en beurtschepen. Het initiatief hiertoe heeft de Vereniging Museumha ven Amsterdam genomen. Bestuursleden zijn onder meer bezitters van oude vaartuigen die mogelijk een plaats krijgen in de Museumhaven. Met de gemeente is overleg gaande over de plannen en de vergunning voor het inrichten van het museum aan de niet meer in gebruik zijnde kade. Een woordvoerder van de gemeente Amsterdam heeft laten we ten dat de betrokken gemeentelijke diensten de plannen gunstig ge zind zijn. In Amsterdam liggen nu, verspreid over de gehele stad tientallen histori sche schepen. Enkele zijn al in oude glorie hersteld, van vele is de restauratie in volle gang. Vrijwel alle schepen worden door de eigëna- ren op eigen kosten in oude staat gebracht. Doel van het museum is om deze schepen bij elkaar te brengen, onderling kennis uit te wisselen en authentieke schepen uit de binnenvaart en visserij uit het begin van deze eeuw te laten zien. (w.v.) Bij moedig Toverlei 'Jan Rap and his mate' van Yvonne Keuls in een Engelse vertaling van Paul Melton. Bewerking en re gie: Rod O. West. Opgevoerd door Volgende voorstellingen op 24 en 25 mei. SCHEVENINGEN - 'Jan Rap en z'n maat' van Yvonnen Keuls is nog steeds bezig aan een glorieuze rondreis over de Westeuropese podia. Binnen kort komt ook Engeland aan de beurt. Niet dankzij de fijne neus van een Londense produ cer, maar dankzij de onderne mingsgeest van de amateurto neelvereniging Toverlei, die de euvele moed hadden het stuk in het Engels in te studeren om daarmee in augustus het Ka naal over te steken. Hoe zo'n 'Every Tom, Dick and Harry' klinkt, werd gister avond in het Scheveningse Theater aan de Haven gede monstreerd, maar met het oog op de publiciteit was voor deze gelegenheid kennelijk gekozen voor een titel die ons bekender in de oren klinkt. Het succes van 'Jan Rap en z'n maat' zal immers weinig toneelliefheb bers ontgaan zijn en dankzij de televisie kon zelfs heel Neder land meeleven met het wel en wee van de bewoners van een opvangtehuis. Rod West en zijn spelers zijn de vergelijking echter niet uit de weg gegaan en hebben diverse personages en situaties duide lijk gemodelleerd naar het voorbeeld van de oorspronke lijke voorstelling. (De tekst van Yvonne Keuls liet hen soms trouwens weinig keus). Wel leidden een aantal bekortingen tot een paar brokkelige scènes en abrupte overgangen, maar dat is altijd te prefereren boven een voorstelling die anders misschien te lang zou duren. Nu ontstond er een geheel van flitsende, korte scènes vol vaart en afwisseling die de aan dacht veel steviger vasthielden dan ik vooraf had durven ho pen. Alleen had ik wat moeite met het Engels, dat door een aantal spelers juist te vlot en te ge woon werd gesproken. Met alle lof voor het bereikte resultaat moet namelijk worden gecon stateerd dat de spelersgroep in twee groepen uiteenviel. Som migen spraken Engels met een onmiskenbaar Hollandse tong val, maar waren desondanks (of daardoor?) bijzonder goed te verstaan. Anderen benader den echter het binnensmondse geprevel van de echte Londe- naar uit de buitenwijken en hielden er te weinig rekening mee, dat ook Engelse acteurs op het toneel zodanig spreken, dat de tekst tot op de achterste rijen verstaanbaar is. De in sommige scènes constant aan wezige en onnatuurlijk harde geluiden van stromend water en brekend glas maakten het probleem alleen nog maar gro ter. PAUL KORENHOF" Kees van Leeuwen als 'Charlie' in 'Jan Rap and his mate' (f< Brogt. Vormgeving: Paul Gallis. Regie: Ge- rardjan Rijnders. Gezien op 23 mei in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Dat er voor de Globe-produk- tie 'In het tuinhuis' veel belangstelling bestaat, hoeft geen verwondering te wekken. Elisabeth Andersen heeft voor haar vertolking van Gertrud Eastman in dit stuk de Theo D'Or gekregen, één van de belangrijkste Nederlandse theate ronderscheidingen voor de beste vrou welijke hoofdrol. 'In het tuinhuis' is van de Amerikaanse schrijfster Jane Bow les, aan wie de laatste tijd veel aandacht is besteed. Aan haar leven en werk is dit theaterseizoen zelfs een speciale voor stelling gewijd, zodat interesse voor Bowles' enige toneelstuk verondersteld mag worden. En derde punt van rechtvaardiging voor de publicitaire drukte rond deze voorstelling is het feit dat Globe met de enscenering van dit stuk uit het begin van de vijftiger jaren weer eens aantoont, dat het een eigen zinnig toneelgezelschap is, dat het (vorm) experiment bepaald niet schuwt. De vormgeving van deze produktie is zeer opmerkelijk, omdat door schuifbare pa nelen en gordijnen de kijkrichting van de toeschouwer merkbaar beïnvloed en vaak ook concreet gestuurd wordt. Als het stuk begint, zien we alleen een paar omhoog gestoken benen van een lig gend meisje. Pas na verloop van tijd krijg je meer zicht op het toneel en zie je Elisabeth Andersen - constant op haar dochter Molly inpratend - op een verho ging zitten. Het hoogteverschil tussen hun beider positie keert terug in de schuin aflopende lichtbalk, die het zich- bare deel van het toneel nu vormt, en symboliseert de gezagsverhouding tus sen de overheersende moeder en haar introverte Molly. Deze originele vorm geving dwingt je om beter op details te letten. Als enkele personen over het strand lopen, is het zichtbare deel van het speelvlak zodanig, datje de hoofden van de spelers niet kunt zien, en dus moet je wel kijken naar de expressie van hun lichamen. Niet alles is natuurlijk overtuigend; waar om een speler quasi zijn behoefte doet, heeft voor het geheel geen enkele zin. Ontroerend is daarentegen het beeld, als Elisabeth Andersen in een bruidsja pon en met haar sloffen aan zit te wach ten. Genoemde strandscène is trouwens ook fraai gestileerd weergegeven door een blauwe achterwand met op de voor grond een knalgele speel vloer Visueel is deze versie van 'In het tuinhuis' dus vaak heel aantrekkelijk; de kracht van deze vondst zou echter aanzienlijk verzwakken, als ook na de pauze dit ex periment voortgezet zou worden Al vrij gauw verandert het toneelbeeld echter niet meer en zien we eethuis De Oester- schaal, waarvan alleen een langgerekte, horizontale lichtbalk zichtbaar is. Dan dringt pas het inhoudelijke deel van dit stuk enigzins tot je door Tegenover de moeder - Molly-relatie staat de relatie van mevrouw Constable tot haar vrijgevochten dochter Vivian. Hier lijkt Vivian de sterkere partij. Na de strandscène is zij echter plotseling ver dwenen; ongeluk, moord of zelfdoding - dat blijft ongewis. Haar moeder vlucht in drank, maar gedraagt zich allengs (hoewel voortdurend dronken) sterker en onafhankelijker. Dit in tegenstelling tot de eens zo overheersende moeder Gertrud, die na het v-ertrek van Molly volledig gebroken lijkt. Het levert een schitterend dramatisch geladen twee spraak op tussen Elisabeth Andersen en Nettie Blanken (als mevrouw Consta ble). Daarmee is iets van de verhaallijn aange geven. Toegevoegd dient te worden, dat een rij spelers, onder wie mevrouw Lo pez met haar dochters en meneer Sola ris, de tweede echtgenoot van Gertrud, in een groot aantal scènes op de achter grond bijna als couleur locale meespe len. Vooreen merkwaardig, ongrijpbaar en dus moeilijk speelbaar toneelstuk hebben regisseur Rijnders en vormge ver Gallis een zeer opmerkelijke vorm gevonden. WIJNAND ZEILSTRA 'Draad' (groep van vijf kunstenares sen) in Ars Studio, Pieterskerk gracht 9. Tot en met 3 juni. Ge opend: ma. t/m do. van 9-12 uur: en van 19-21.30 uur. Za. en zo. van 13- 16 uur. LEIDEN - Dat artistieke neigin gen bij de vrouw (en dus waar schijnlijk ook bij de man) ze ker niet hoeven te verdwijnen nadat men een gezin heeft ge sticht met alle opslorpende ac tiviteiten vandien. wordt aan getoond door de Draad-kun stenaressen. Carin Bleeker, Ytje Kok, Carry Schumacher, Heidi Vreugde en Nel Waller Zeper studeerden in de jaren vijftig aan de Amsterdamse Rietveldacademie (toen Kunst nijverheidsschool), onder meer bij de etser Ap Sok. De kunst raakte bij hen daarna door de zorgen van een huishouding en de opvoeding van kinderen weliswaar op de achtergrond, maar het artistieke vuur bleef branden. Zij ontmoetten el kaar later weer en besloten de 'draad' weer op te pakken. Zij gingen zich opnieuw actief met kunst bezig houden en expo seerden inmiddels alweer een aantal malen in Den Haag en Amsterdam. Nu laten zij dan in Leiden wat zien. "Zij ontwikkelden zich verschil lend maar toch loopt er een verbindende draad door hun gezamenlijke werk. Deze is moeilijk te definieren maar duidelijk voelbaar" heet het in de toelichting. Men kan op de expositie constateren dat zij al le vijf graag tamelijk schetsma tig met het landschap en de na tuur bezig zijn. De resultaten van die confrontatie met deze onderwerpen verschillen ech ter nogal. De groep blijkt wel degelijk te bestaan uit vijf indi viduen die ieder hun eigen kijk op natuur en landschap heb ben. Niettemin wordt bijna al het werk wel gekenmerkt door een zekere losheid. Van Heidi Vreugde zijn onder meer vier kleine aquarellen te zien naar duinlandschappen. Het zijn sprankelende impres sies, met beweeglijke zwarte lijnen en suggestieve kleuraan- zetten. Eenzelfde soort krachti ge, levendige lijnvoenng als bij Vreugde vinden we bij Nel Waller Zeper. Haar kernachti ge pentekeningen naar allerlei soorten vegetatie zijn boeiende notities. Vooral 'Walnoten- boom' (nr. 36) getuigt van tref- Walnotenboom van Nel Waller Zaper zekerheid en is een hechte een heid De slecht ingelijste, en slordig uitgevoerde, abstracte penne- krasjes die hier tegenover han gen (ook van Heidi Vreugde) passen slecht bij de tentoon stelling en hadden mijns in ziens beter weggelaten kunnen worden. Carry Schumacher toont enige uitdrukkingsvolle, dynami sche tekeningen en prenten, naar bijvoorbeeld een Frans landschap (Vercors) of het sta tion Haren-Almen (Gelder land). Zeer apart zijn haar inkttekenin- gen 'Solitair I en II" we zien een boom waarvan de takken bij nadere beschouwing bin ken te bestaan uit teksten als "Ik ben een hele grote eik. Stormen ga aan mij zeker niet voorbij." Van Ytje Kok is enig schilder werk te zien. Interessant is het om te constateren dat zij uit het landschap De Slufter iets heel anders haalt dan haar col lega Heidi Vreugde. Tenslotte zijn er nog enige (waaronder grote) olieverfschilderijen van Carin Bleeker te zien. Men kan meer werk van deze kunstena ressen-groep bekuken in een grote map die op de expositie aanwezig is. ANTOON ERFTEMEIJER.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23