LEIDSCH DAGBLAD Bejaardenzorg kan zuiniger Garde sc aan moord nonnen uit huldig op Voor een tientje véél wijzer Kans op Europees instituut in Leiden VS Computers bij personeel thuis 'Verschuiving van tehuis naar thuis bespaart miljarden' £9E WD: wao'ers en aow'ers niet naar bijstandsniveau vj M0& ADM moet opnieuw personeel ontslaan AUTO LEITHON SEKTEN Irak bombardeert schepen LEIDSCH DAGBLAD )ONDERDAG 24 MEI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37405 )irecteur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar tój. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon ALPHEN AAN DEN RIJNI ZWOLLE (ANP) - Het hele per soneel van het uitgeversbedrijf Wolters Samsom krijgt een computer thuis. De 2500 men sen, van wie 1600 in Neder land, kunnen op grond van er varing en kennis op het gebied van automatisering een keuze maken uit apparatuur en pro gramma's. Ook bij Samsom Data Systemen in Alphen aan den Rijn wordt een opleidingsprogramma voorbereid. Het project biedt het personeel de mogelijkheid basiskennis over de kleine thuiscomputer op te doen of kennis op dat gebied te verrui men. De bedoeling is de kennis over automatisering binnen Wolters Samsom in één klap op een hoger peil te brengen. Volgens Wolters Samsom krijgen vooral uitgeverijen steeds va ker te maken met gegevensop slag, elektronische publikatie en beheer van informatie. De kleine computer is daarbij een onmisbaar element. Het opleidingsproject gaat in Ne derland van start en er wordt onderzocht in welke vorm ook de werkmaatschappoijen in België, Engeland en de Ver enigde Staten eraan zullen deelnemen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Leiden maakt kans op de vestiging van een Europees Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Tijdens een bezoek van liberale Europarlementa riërs gisteren aan Leiden is hier over met het gemeentebestuur en de Kamer van Koophandel gesproken. Op initiatief van de liberale fractie besloot het Europees Parlement vorig jaar dat er een dergelijk in stituut moet komen. De Europe se Commissie is op dit moment bezig een concreet voorstel te doen. De Duitse liberaal Martin Bangemann (FD P-lijsttrekker), zei dat het geen reusachtig groot instituut wordt. Maar er zouden toch enkele tientallen arbeids plaatsen in het geding zijn. Bangemann wees erop dat het niet de bedoeling is om alle Europese instellingen te concentreren op één punt, maar juist verspreid over de lidstaten. Nederland heeft nog geen vergelijkbare Eu ropese instelling binnen zijn grenzen. De liberalen zullen Leiden als ves tigingsplaats onder de aandacht van de Europese Commissie brengen. Verwacht wordt dat nog dit jaar een beslissing zal val len. VROUWEN DRINGEN LUCHTMACHTBASIS BINNEN ZACATECOLUCA (UPI) - Een ju ry heeft vandaag vijf ex-leden van de nationale garde in El Sal vador schuldig bevonden aan de moord op vier Amerikaanse non nen. De moord gebeurde op 2 de cember 1980. De rechter doet binnen 20 dagen uitspraak. De betrokkenen kun nen 30 jaar gevangenisstraf krij gen. Deze rechtszaak kan van invloed zijn op de toekomst van de mili taire hulpverlening van de Ver enigde Staten aan El Salvador. Het langdurige onderzoek naar de moord op Ita Ford, Maura Clarke, Dorothy Kazel en Jean Donovan heeft volgens waarne mers de betrekkingen tussen de Salvadoraanse regering en het Amerikaanse Congres meer kwaad gedaan dan enige andere gebeurtenis in de al vijf jaar du rende burgeroorlog. De zusters Ita Ford en Maura Clar ke waren naar San Salvador ge gaan na een conferentie van hun orde in Managua, Nicaragua, te hebben bijgewoond. Zij werden op het vliegveld opgevangen door de Ursulinen-zusters Doro thy Kazel en Jean Donovan. Vol gens getuigenis voor de recht bank werden de vrouwen tegen gehouden door leden van de na- Perioden met zon Perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om streeks zeven, middagtemperatuur noordwesten wind. 25 mei 1984 Zon op: 05.30 uur, zon onder: 21.41 uur. Maan op: 04.00 uur, maan onder: 15.43 tionale garde die een telefoontje hadden ontvangen van gardisten op het vliegveld die zeiden dat de vrouwen er verdacht uitzagen. Op 4 december werden in een klein graf de lijken gevonden. VOLKEL(ANP) - Vrouwen van de groep „Vrouwen tegen Militaris me" dansen op een wachthuisje nadat ze vanochtend om kwart voor vijf de luchtmachtbasis Vol- kel waren binnengedrongen. Ze knipten enkele hekken rondom de basis door. Een soldaat die op wacht stond kon geen alarm slaan, doordat zijn verbinding sapparatuur dienst weigerde. Hij liep vervolgens weg zonder de vrouwen iets in de weg gelegd te hebben. De vrouwen hebben vervolgens on gehinderd op de basis asfaltwe gen beschilderd met leuzen en een wachthuisje vernield. Na onge veer een uur verlieten ze vrijwil lig de basis. De vrouwen waren gisteravond neergestreken bij een wegafzet- ting aan de achterzijde van de vliegbasis. De politie besloot niet op te treden op voorwaarde dat er geen tenten zouden worden ge bouwd of vuurtjes gestookt. DEN HAAG (GPD) - De WD-frac- tie in de Tweede Kamer vindt, dat wao'ers en aaw'ers niet naar het bijstandsniveau mogen zak ken. Daarom moet de uitkering wegens arbeidsongeschiktheid doorlopen tot de 65-jarige leef tijd. De fractie zegt dit in een vandaag verschenen nota over de wijziging van het stelsel van sociale zekerheid. In die nota wordt onder meer gereageerd op de adviesaanvraag over dit on derwerp die het kabinet naar de Sociaal-Economische Raad heeft gestuurd. De WD acht de adviesaanvraag te beperkt, omdat regelingen als de aow, aww en ziektewet buiten beschouwing zijn gebleven. Nu wordt slechts een derde van de Unieke demonstratie sierbestraten met grote fleurige tuinmeubelshow Hoofdstraat 130 Leiderdorp DEN HAAG (ANP) - Op de bejaardenzorg kunnen miljar den worden bespaard. Maar dan moet het zwaartepunt wel worden verlegd van de opvang in tehuizen naar opvang thuis. Op die manier zou in de periode 1981-1991 in totaal 6,5 miljard gulden kunnen worden bespaard. Tot die conclusie komt het Sociaal en Cultureel Planbureau in de vandaag verschenen nota 'Kos ten en financiering van bejaar denvoorzieningen 1981-1991'. De bevindingen van het planbureau zijn niet zonder betekenis, omdat het kabinet-Lubbers een ver schuiving van de bejaardenop- vang al sinds jaar en dag sterk propageert. Het planbureau heeft een schatting gemaakt van de uitgaven van zes voorzieningen voor (onder ande ren) bejaarden: de bejaardenver zekering, de gezinsverzorging, de verzorgingstehuizen, de ver pleeghuizen, de wijkverpleging en de individuele huursubsidie. In 1981 bedroegen de uitgaven voor die voorzieningen samen bijna elf miljard gulden, waarvan 71 procent voor rekening kwam van de collectieve sector (over heid en sociale fondsen) en 29 procent voor rekening van de ge bruikers. In 1991 zullen die uitga ven met ten minste 40 procent zijn gestegen, aldus het planbu reau. Daarbij is rekening gehou den met de ontwikkeling van het gebruik van voorzieningen, de prijsontwikkeling en de inko mensontwikkeling. In de verhouding tussen de eigen bijdrage en de/bijdrage uit de collectieve sector ziet het plan bureau geen forse verschuivin gen optreden. Alleen door een verschuiving van dienstverle ning via duurdere voorzieningen (ziekenhuizen, verpleeghuizen, verzorgingstehuizen) naar goed kopere voorzieningen (wijkver pleging en gezinsverzorging, waarbij de bejaarde thuis blijft wonen) kan een aanmerkelijke besparing worden bereikt. Die kan oplopen tot 1,1 miljard gul den per jaar. Het planbureau heeft uitgerekend dat het aantal bejaarden tot 1991 met 10 procent zal toenemen; hun aandeel in de totale bevol king stijgt van ruim 11,5 tot bijna 13 procent. Vooral het aantal hoogbejaarden (boven 80 jaar) zal flink toenemen: tussen 1981 en 1991 met 27 procent. Dat geldt met name voor de ongehuwden, die bij uitstek zijn aangewezen op de professionele hulpverle ning. Drs. K.J. Bostoen, een gedreven wetenschapper (foto GPD) 'Zo'n vondst zal ik nooit meer doen' PAGINA 17 Rietkerk is voor opheffing Rijnmond PAGINA 5 Huis verbiedt proef met ruimtewapens PAGINA 7 Drabbe: 'Verzwaar lasten bedrijven' uitgaven voor de sociale zeker heid bij de stelselwijziging be trokken, aldus de fractie. De ziektewet zou volgens de fractie nadrukkelijk bij de stelselwijzi ging moeten worden betrokken: er moet premie worden geheven over de ziektewetuitkeringen (het eerder ook door de WD ge torpedeerde plan-Den Uyl). Ver der mag het wettelijk uitkerings percentage niet beneden 70 pro cent komen en moet de werkne mer één of twee dagen zelf gaan betalen, aldus de fractie. In de nota wordt, geheel volgens verwachting, gepleit voor een voortzetting van de bezuinigin gen op de sociale zekerheid die in het regeerakkoord zijn gespro ken. Nieuwen Rijn 13, Leiden.Tel.122144^ In Zuid-Afrika Rechter prijst blanke, die neger doodde JOHANNESBURG (Rtr.) - Een blanke Zuidafrikaan die voor zijn huis een zwarte landgenoot wegens diefstal van 2,50 gulden doodde, is vrijgesproken door een rech ter die hem prees voor zijn dienst aan de samenleving. De 56-jarige Francisco Quin- tino had volgens de rechter een medaille verdiend voor wat hij had gedaan. Volgens getuigenverklaringen op het proces had Quintino besloten een val op te zetten aangezien al verscheidene keren geld voor de melkboer van zijn vensterbank was verdwenen. Hij verbond een draadje aan het tuinhek met een blik in zijn slaapkamer, zodat hij wakker zou wor den gemaakt. Op 23 oktober van het vorig jaar gebeurde dat. Quintino zag een arm reiken naar de 2,50 gulden en schoot twee maal. De politie vond later het lijk van de dief, die een schotwond in de borst had. Peugeot en Talbot dealer voor Lelden en omgeving Oegstgeesterweg/Maredijk 175 te Leiden tel 071-212911 Do.avond koopavond AMSTERDAM (GPD) - De Amsterdamse reparatie- werf ADM, gelegen langs het Noordzeekanaal naast het onlangs ter ziele gega- ne NSM, moet 180 mensen ontslaan. Dit is een gevolg van het kleine aanbod van reparatiewerkzaamheden bij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij. De personeelssterkte is door de nieuwe inkrimping terugge bracht tot 880 mensen. Als het huidige reparatie-aanbod niet verbetert, verwacht de ADM op deze wijze de komende jaren toch rendabel te kunnen werken.In tegenstelling tot ande re berichten is het verloop van de voorbereidingen voor een grote Peruaanse opdracht normaal, al dus ADM. Van Peruaanse zijde zijn alle afspraken nagekomen. Het betrokken schip wordt rond de jaarwisseling in Amsterdam verwacht. Met de vakbonden vindt nog over leg plaats over de personeelsaf- vloeiing. Enkele jaren geleden vond bij ADM ook al een ingrij pende reorganisatie plaats om de reparatiewerf voor de Amster damse haven te kunnen behou den. De invloed van de media als "brenger van slecht nieuws' werd dezer dagen weer eens ter discussie ge steld door de parlementaire com missie die zich heeft gebogen over de opkomst van 'nieuwe religieuze bewegingen', in de wandeling sek ten genoemd. Kranten, weekbla den, radio en televisie hebben het de laatste jaren doen voorkomen alsof het lidmaatschap van sekten voor de jeugd als vijand nummer 1 gezien moet worden. Mede daar door is een klimaat ontstaan, waar in een genuanceerde benadering van dit fenomeen nauwelijks nog mogelijk is. Samengevat is dat de kritiek die de kamerleden-onder zoekers bij de presentatie van hun eindrapport wereldkundig maakten. Zonder te vervallen in laffe kinderach tigheden kan worden vastgesteld dat de onderzoekers zich kennelijk nogal eenzijdig op de hoogte heb ben gesteld van de reacties die de opkomst van de vele ^onderden sekten - want om die aantallen gaat het - in de publiciteit heeft losge maakt. Die inspanning reikte in veel gevallen beduidend verder dan een overigens noodzakelijke schets van de schaduwzijden van de in grijpend veranderde religieuze geografie van ons land. De commissie heeft zich nogal flink opgesteld. In grote lijnen is er geen enkele reden tot zorg: de meeste sekten zijn net zo onschuldig als de vertrouwde kerken. Dat is ongetwij feld juist, maar dat neemt de indruk niet weg dat deze 'liberale' houding van de commissie ook is ingegeven door de angst het 'mijnenveld' te betreden dat kerk en staat van el kaar scheidt. Ook uit soortgelijk Europees onder zoek valt de conclusie te trekken dat de noodzakelijke bestrijding van de praktijken van bijvoorbeeld Scientology en de Moon-sekte, ge volgen kan hebben voor de gods dienstvrijheid en dus voor de ruimte die de traditionele kerken in Neder land is toegemeten. Nuchter redenerend, op het gevaar af een nationaal taboe te raken, brengt dat ons tot de vraag wat het verschil is tussen een levensbepa lende verbintenis aan een kerk en een soortgelijke band met een sek te. Die vraag heeft de commissie terzijde geschoven, maar dit houdt wel het risico in dat straks een juri dische mogelijkheden zal blijken te ontbreken om eventuele onoirbare handelwijzen van nieuwe bewegin gen te kunnen aanpakken. Het ont lopen van die vraag, wekt de schijn dat er geen verschil bestaat en daar kan de Raad van Kerken zich allerminst prettig bijvoelen. De commissie komt tot de verstandi ge slotsom dat onwennigheid de houding van veel volwassenen te genover sekten bepaalt en wijst niet ten onrechte ook op de basis die kerken en nieuwe bewegingen gemeen hebben: het streven naar verdieping van het prozaïsche da gelijkse bestaan. Met dat doel voor ogen kiezen mensen uiteenlopen de wegen. De overheid dient zich verre te houden van de kennelijk onvermijdelijke twisten die dat met zich brengt. Dat is het wezen van godsdienstvrijheid. De geruststellende conclusies van het onderzoek laten echter onverlet dat er voldoende reden is tot bezin ning op de gevolgen van de op komst van zoveel nieuwe groepe ringen. Dat geldt voor de samenle ving als geheel, maar in het bijzon der voor de kerken die niet om het waarom van zoveel versplintering heen kunnen. Het geldt ook voor de politiek die de gevolgen van de reli gieuze vrijheid in verhouding tot de bescherming van burgers dient te blijven bewaken. PERMANENT COMPLEX - Het Europees parlement heeft zich vandaag in Straatsburg uitge sproken voor het stichten van een permanent Olympisch sport complex op Grieks grondgebied. Het parlement betreurde unaniem het wegblijven van de Sowjet- Unie en andere communistische landen van de Zomerspelen. DHABI (AFPAJPI) - De Iraakse luchtmacht heeft vanmorgen een lucht aanval uitgevoerd op twee schepen ten zuidoosten van het Iraanse olie eiland Kharg. Dit heeft het Iraakse persbureau INA gemeld, daarbij een verklaring van een militaire woordvoerder citerend. Het persbureau zei dat de vliegtuigen die de „twee grote marinedoelen aanvielen" veilig naar hun basis waren teruggekeerd. Het gaf geen de tails over de nationaliteit van de schepen en over eventuele schade. De aanval kwam enkele uren na bekendmaking van een verklaring van Iran dat het de oorlog in de Golf niet zal uitbreiden. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10.- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63,10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Adres Tel. In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1