BAANVAK -c 'Inzamelingsactie onverwacht succes Verzet tegen toeristenbelasting vereniging h 3- Tot nu toe ruim 10.000 kilo gif ingeleverd in bollenstreek Noordwijkse horeca wil eerst toeristisch beleid zien Vakantiegeld weer beperkt 4 éihÊÉ jij DONDERDAG 24 MEI 1984 Varia STREEK Meer dan 10.000 kilo bestrijdingsmiddelen en dierengeneesmiddelen is op dit moment de oogst van een inzamelingsactie in de bollen- en duinstreek. Het inzamelen van deze giftige stoffen is, zo blijkt, in veel plaatsen in deze regio een onverwacht succes ge worden. Alleen in Kijnsburg was men niet op de hoogte van deze actie. "Kon je dan gif inlve- ren?", was een reactie bij de dienst openbare werken daar. In Lisse werd, evenals in Voor hout 3000 kilo gif ingeleverd. Hillegom, Noordwijk, Kat wijk/Valkenburg en Sassen- heim waren elk goed voor ie der ongeveer 1000 kilo. Het ingezamelde gif wordt ver nietigd door het Afvalverwer kingsbedrijf Rijnmond (AVR) in Rotterdam. Deze maand werd in de gehele bollenstreek gelegenheid ge geven om onder meer restan ten van bestrijdingsmiddelen en dierengeneesmiddelen op centrale posten in te leveren. Er werd tijdens deze actie, die op 31 mei afloopt, een dringend verzoek gedaan op de bevolking van deze gele genheid gebruik te maken. Het is overigens niet voor de eerste keer dat een dergelijke actie hier werd gehouden. Vier tot zes jaar geleden werd er in het merendeel van de gemeenten ook zo'n actie ge voerd. Opmerkelijk daarbij is dat er toen slechts geringe hoeveelheden en in sommige plaatsen zelfs helemaal geen gif werd ingeleverd. Volgens woordvoerder "P. Rutjes van het ministerie van door Thijs Jansen landbouw en visserij kan de oorzaak daarvan zijn dat er in de afgelopen jaren veel gif soorten zijn verboden. De landelijke actie van het rijk wordt gecoördineerd door de stichting tot uitvoering land- bouwmaatregelen (de STULM) is samenwerking met de ministeries van wvc en landbouw en visserij. "Er valt op dit moment nog niet meer over te zeggen dat er in derdaad meer wordt ingele verd dat de vorige keer", zegt woordvoerder Rutjes. "De actie loopt nog tot 31 mei en draait op dit moment in Zuid- Holland goed". Volgens Rutjes zijn daarvoor twee oorzaken aan te wijzen: "Het is al weer een tijd gele den dat er een actie werd ge houden en het is een feit dat er nogal wat wisselingen zijn geweest van types bestrij dingsmiddelen, waardoor een aantal middelen is verbo den". De chef van de plantsoenen dienst in Sassenheim, H. Dommel, zegt dat de oogst in zijn gemeente boven alle ver wachting is. "Er werd giste Chef gemeentewerken in Sassenheim H. Dommel r) bekijkt het gif dat gisteren is binnnengebracht. (fot ren bij ons ruim duizend kilo gif binnengebracht. Het gaat daarbij voornamelijk om landbouwgif. Daarvan is een gedeelte overtollig en een ge deelte overjarig". In totaal bestond 'de buit' uit 25 dozen van elk 25 kilo en een 'stel' drums. "Er zaten allerlei soorten gif in, waaronder zeer zware gif fen", aldus Dommel. Het gif was voor het overgrote deel afkomstig van bedrijven. "Maar ook particulieren droegen hun steentje bij", zegt hij. "Er waren partijen bij die al een paar jaar ston den". Diergeneesmiddelen zijn er zo goed als niet aange bracht. "Er is gisteren eigen lijk maar één klein doosje met veeluispoeder bezorgd". Het is volgens Dommel in Sas senheim de derde keer dat een dergelijke actie wordt ge houden. Dat het deze keer een schot in de roos is ge weest komt volgens hem doordat de mensen in de af gelopen vier jaar 'milieube wuster zijn geworden'. "Er was ook een vrouw die gif kwam inleveren dat een paar jaar in haar woning was opge slagen. De vorige bewoners hadden het laten staan. Zij vond het nu een goede gele genheid om van het spul af te komen". Katwijk en Valkenburg hebben enige tijd terug gezamenlijk al een inzamelingsactie ge houden. Daarbij werd bijna 1000 kilo bestrijdingsmidde len opgehaald. "Het waren al lerlei restpartijtjes", zegt een woordvoerder van gemeente werken in Katwijk. "De vóór laatste keer dat we een derge lijke actie hielden is alweer zes jaar geleden. Ik weet het niet precies, maar ik geloof dat we toen bijna niets heb ben binnengekregen", aldus de zegsman van gemeente werken in de vissersplaats. In Noordwijk had de bevolking twee dagen de tijd hun gif in te leveren. Gisteren werd de actie daar afgesloten. De buit waren 23 volle dozen en 20 bussen met gif. "Alles bij el kaar meer dan 850 kilo", zegt een woordvoerder van de ge meente. Hoeveel er zes jaar geleden, toen de laatste gifin zamelingsactie in de bad plaats werd gehouden, werd aangebracht wist ook deze woordvoerder niet. "Maar ik meen dat het toen niet erg veel was". Dit jaar is er volgens hem ook een partij DDT binnenge bracht. "Dat is een bestrij dingsmiddel dat al jarenlang is verboden. Ook zaten er wat kwikmiddelen bij". Minister voelt niets voor vrije vrijdagmiddag DEN HAAG - Minister De Koning van sociale zaken is tegenstander van een vrije vrijdagmiddag. Op een bijeenkomst van de mana gersvereniging NIVE in Den Haag zei de bewindsman dat bij deze vorm van arbeids tijdverkorting de kans op herbe zetting (nieuwe werkgelegen heid) uiterst gering is. Boven dien zal het negatief kunnen uit werken op de rendementen doordat machines dan niet opti maal benut worden. In plaats van een 4,5 daagse werk week geeft De Koning de voor keur aan een verkorting van de arbeidstijd met gelijktijdige ver lenging van de bedrijfstijd, waar bij hij ook het werken op zater dag wil betrekken. Daarbij wijst De Koning er op dat werken op zaterdag'Voor grote groepen mensen nog steeds een gebruike lijk arbeidspatroon is, dat voor anderen bij voorbaat niet moet worden uitgesloten". De Koning zei gematigd optimis tisch te zijn over de ontwikkelin gen rond de arbeidsduurverkor ting sinds 1982, die zich in hoofd zaak heeft beperkt tot het invoe ren van roostervrije dagen. Hij meent dat dit komt door de aar zeling van de vakbeweging tegen de invoering van afwijkende ar beidspatronen. „Een hernieuwd oordeel is nodig wanneer het proces van arbeids duurverkorting de komende tijd zou stagneren. Dit hernieuwde oordeel is zeker nodig wanneer arbeidsduurverkorting geen her bezetting oplevert", aldus de be windsman. - NOORDWIJK De gemeente Noordwijk moet wachten met de eventuele invoering van toeristenbelasting tot een toeristisch beleid is ontwikkeld en tot bekend is wat er gaat gebeuren met de btw-tarieven. Hiervoor pleitten gisteravond een aantal Noordwijkse ondernemers tij dens een zeer druk bezochte bijeenkomst van de Noord wijkse Ondernemersvereniging (NOV) in hotel Huis ter Duin. Het onderwerp van deze vergade ring was het belang van het toe risme voor Noordwijk en de ma nier waarop de gemeente met het toerisme omspringt. Tijdens de vergadering was, behal ve wethouder J. Bedijn, het ge hele college van burgemeester en wethouders van het zeedorp aanwezig. Noordwijkse onderne mers hadden gisteravond de ge legenheid vragen te stellen aan B en W en kritiek te uiten. De bijeenkomst was georganiseerd op verzoek van de gemeente raadscommissie voor toerisme en burgemeester mr. J.M. Bonni- ke van Noordwijk. De burgerva der had de groeiende ontevre denheid opgemerkt onder de on dernemers over de manier waar op de gemeente met het toerisme omspringt. Hij vindt ook dat de samenwerking tussen onderne mers en gemeente verslechterd is en dat zij met hun opvattingen over toerisme steeds verder uit elkaar groeien. "Met groeiende tegenzin las ik stukken in de krant over de kri tiek die was geuit tijdens bijvoor beeld vergaderingen van het NOV. Dan wilde ik dat ik daar had gezeten om iets terug te zeg gen. Want er zijn altijd twee kan ten aan een medaille. Het is niet altijd slecht, maar het is ook niet altijd gemakkelijk", aldus burge meester Bonnike. NOV-voorzitter L. Korbee wilde met de bijeenkomst proberen de indruk weg te nemen dat de niet- raadsleden in de commissie toe risme (onder anderen VW-di- recteur W. Rovers en hijzelf) in deze commissie niet volledig het standpunt zouden verwoorden van hun achterban. Wat dit betreft hoefde Korbee zich blijkbaar weinig zorgen te ma ken. De in groten getale opgeko men ondernemers uitten kritiek over dezelfde punten waar Regeling ambtenaren wordt verlengd DEN HAAG (ANP) De regeringsfracties in de Tweede Kamer, WD en CDA, zijn voor een voortzetting van de beperking van het vakantie geld van ambtenaren en trendvolgers. De verlaging van 8 naar 7,5 procent zou moeten worden voortgezet tot juni 1985. De oppositie, PvdA, D'66 en PSP, lieten minister Rietkerk vanochtend weten tegen de maatregel te zijn. Volgens PvdA'er Alders wordt op die manier een voorschotje genomen op het arbeidsvoorwaarden overleg van 1985. Rovers en Korbee zich zorgen over hebben gemaakt. Een van die punten van kritiek was, zoals gezegd, de eventuele invoering van een toeristenbelas ting in Noordwijk. Eén van de ondernemers zei gisteravond dat het "compleet onverantwoord is als de gemeente toeristenbelas ting invoert terwijl er nog geen toeristisch beleid is ontwikkeld. Als er een toeristisch beleid op tafel ligt, zou daaruit misschien kunnen blijken dat een toeristen belasting niet gewenst is. Maar dan is die belasting misschien al ingevoerd". Een andere ondernemer vulde nog aan dat als het lage en hoge btw- tarief wordt gelijk getrokken en de gemeente ook nog eens toeris tenbelasting heft, "de horeca-on- dernemers hun tenten wel kun nen sluiten". Hij stelde daarom voor dat de gemeente met een beslissing over het invoeren van toeristenbelasting wacht tot er meer zekerheid is over de plan nen van de staatssecretaris. Geen uitspraak Burgemeester Bonnike waagde zich gisteravond niet aan een uit spraak over het al dan niet invoe Burgemeester en wethouders van Noordwijk kregen gisteren tijdens de vergadering van het NOV heel wat kritiek te verduren over het toeristische beleid van de gemeente. (foto Holvast) ren van de gewraakte belasting. "Daar moet de gemeenteraad over beslissen. Bovendien moe ten burgemeester en wethouders zelf nog hun standpunt hierover bepalen. Wel vindt de burge meester het een goede suggestie om met een besluit over de belas ting te wachten tot er meer ze kerheid is over de btw-tarieven. "Wij zullen dit meenemen naar de gemeenteraad", aldus Bonni ke. Hij erkende overigens dat, als de belasting wordt ingevoerd, ook de particuliere kamerverhuur ders zullen moeten meebetalen. "Al zal het wel moeilijk worden het aantal overnachtingen in die sector te controleren", meende de burgemeester. Hij beloofde ook de suggestie mee te nemen naar de gemeenteraad om voor een beslissing over de belasting overleg te plegen met vertegen woordigers van de horeca. Mk Mr\ Ineke Helmich: behoefte a Vrouwen zijn schuchterder "Vrouwen zijn wat schuchterder in het ondernemer worden. Ze twijfelen wat eerder aan zich zelf. Een cursus zou voor wat meer zelfvertrouwen kunnen zorgen". Ineke Helmich geeft cursussen voor werklozen, die een eigen bedrijf willen opzetten. Behal ve de algemene ondernemers- cursus is er ook een speciaal voor vrouwen. Helmich: "Uit ervaringen in andere steden blijkt dat er behoefte bestaat bij vrouwen aan cursussen vanuit de vrouwenkant be licht. Vrouwen hebben specia le problemen. Huisvrouwen bijvoorbeeld, die in een gezin zitten en die door de gebon denheid wat moeilijk met tij den kunnen schuiven. En vrouwen die samen met ande re vrouwen een bedrijf willen opzetten". Speciale problemen voor vrou wen zijn vaak de opvang van de kinderen, hoe regel je de sa menwerking met andere vrou wen en hoe zorg je voor aange paste werktijden. Natuurlijk kunnen vrouwen ook de gewone ondernemerscur sus volgen. "Tijdens zo'n cur sus acht bijeenkomsten van drie uur komen de belang rijkste kanten van het onder nemen aan bod", aldus Hel mich. Allerlei aspecten worden door 'specialisten' belicht. De sociale dienst komt vertellen over werken met behoud van uitkering, iemand van een bank legt uit welke financie ringsmogelijkheden er zijn, de Kamer van Koophandel vertelt wat de vereiste papierwinkel is en uit eigen ervaring licht een pas begonnen ondernemer het verhaal toe. "Allemaal mensen uit de praktijk met een bijzon dere deskundigheid", vertelt Helmich. Zij organiseert de ondernemers- cursussen in opdracht van de Leidse stichting Werkgelegen heid. Behalve de cursussen zijn er ook speciale bijeenkom sten, waar een bepaald onder werp uitgebreid wordt bespro ken. Boekhouden en admini stratie bijvoorbeeld. Ter oriën tatie worden ook aparte bijeen komsten gehouden. Daar wordt in vogelvlucht het on dernemen behandeld. Volgens Helmich is een dergelij ke cursus voor mensen die een onderneming willen beginnen belangrijk. "Het kan zijn datje tijdens zo'n cursus merkt dat ondernemen niets voor je is. Dan heeft de cursus toch nut gehad. Het is beter dan als je een zaak bent begonnen en na een jaar merkt dat het niets voor je is. De cursus is toch niet meer dan ruiken, meer wegwijs maken bij de instan ties die je alles kunnen vertel len". Zelf is Ineke Helmich ook een zaak begonnen, het Bureau Helmich dat cursussen organi seert in het Olgacomplex. "Drie jaar geleden studeerde ik af in de psychologie. Ik heb toen een tijd gewerkt, maar ook al allerlei cursussen geor ganiseerd op vaardigheidsge bied, zoals een cursus spreken voor een groep, vergaderen en discussiëren en andere cur- susssen op het gebied van communicatie. Ik had een hal ve baan en ben gaan sollicite ren. In de anderhalf jaar ben ik wel eens tot de laatste ronde gekomen bij het solliciteren, maar dan viel ik weer af omdat ik te weinig ervaring had. En daar word je moedeloos van. Het cursusbureau is toen heel impulsief begonnen. Ik dacht op een gegeven moment: als werkgevers mij geen vastig heid kunnen geven dan doe ik het zelf wel". Na een half jaar moet ze overi gens wel constateren dat ze die gewenste zekerheid nog niet heeft. "Nee, dat klopt, maar ik ben er nu wel zelf verantwoor delijk voor. Na drie tot vijfjaar denk ik er zoveel loon uit te kunnen halen dat ik er van kan leven". Wie meer inlichtingen wil heb ben over de cursussen kan bel len met de beheerder van het Olgacomplex. tel. 219811. Schillenboeren aan het werk De schillenboeren van het Noordwijkse milieuproject 't Steuntje zijn gistermorgen voor het eerst aan het werk ge gaan. Na een voorbereidings tijd van meer dan een jaar, zijn vorige week 300 schillenem- mers uitgedeeld onder een aantal bewoners van de wijk Boerenburg. Die emmers zijn gisteren opgehaald door vrij willigers van het milieuproject die dit werk met behoud van uitkering doen. Volgens Riny Moesker, be stuurslid van 't Steuntje, heb ben de bewoners van Boeren burg enthousiast gereageerd. "Ze vonden het een leuk initia tief en spraken de hoop uit dat we ermee doorgaan. Vooral ook omdat de schillen anders toch maar verdwijnen in de vuilniszak". Riny Moesker legt uit dat niet alle mensen die een gratis schillenemmer heb ben gehad, ook inderdaad aan het project hebben deelgeno men. "Landelijk blijkt dat 30 procent van de mensen het doorgaans laat afweten. Dat percentage geldt ook hier, denk ik. Maar we hebben het niet precies nageteld. Al met al hebben we de eerste keer meer opgehaald dan we hadden dur ven hopen". De opgehaalde schillen worden doorverkocht aan veehouders uit de streek. Het is in eerste instantie de bedoeling dat de werklozen elke dinsdagmor gen langskomen in Boeren burg. Voorlopig wordt afge wacht hoe het project loopt voordat het project wordt uit gebreid tot de hele wijk Boe renburg. Gisteren is bij bewoners van Boerenburg ook oud papier opgehaald. Ook hiervan was de opbrengst boven verwachting. Het is de bedoeling dat op woendagmiddagen oud papier wordt opgehaald bij Noord wijkse bedrijven en hotels. Dit gebeurt op afspraak. Onderne mers kunnen hiervoor contact opnemen met 't Steuntje, tel. 01719-18082. Ook particulieren die grote hoeveelheden oud papier hebben aan te bieden kunnen dit telefoonnummer draaien. FNV-cursussen voor moeders De vrouwenbond van de FNV start in september met een cur sus voor moeders die weer wat willen leren. Volgens Karin Adelmund, voorzitter van de FNV-vrouwenbond. bestaat nadrukkelijk behoefte aan zo'n opleiding. Veel moeders willen wel weer een baantje hebben zodra hun kinderen een beetje zelfstandig zijn en in een crè che kunnen worden onderge bracht. Maar niet alleen jonge moeders hebben die behoefte, ook oudere moeders van wie de kinderen al de deur uit zijn. Het gaat nog om een experiment. In Utrecht wordt half septem ber begonnen met een oplei ding informatica en een oplei ding voor moeders die met plannen rondlopen zelf een be drijfje te beginnen. Volgens de FNV zijn de cursussen vooral bedoeld voor moeders die slechts een lagere schooloplei ding hebben. Informatica wordt gegeven op twee ni veaus, waarbij de lagere oplei ding zich richt op tekstverwer king en de hogere opleiding op het programmeren van compu ters. Voorlopig blijft het dus nog even bij deze twee opleiding. Maar blijkt het experiment een suc ces dan zal het aantal opleidin gen volgens de FNV zeker wor den uitgebreid. Daarover wordt in mei/juni van 1985 be slist. Karin Adelmund heeft al aangekondigd dat bij uitbrei ding van de cursussen en ook meer opleidingsplaatsen ko men. "Zodat ook de vrouwen van Groningen en Maastricht een cursus kunnen volgen", zo zei zij tijdens een bijeenkomst van de Vrouwenbond FNV. De opleiding wordt betaald door het ministerie van sociale za ken en het Europees sociaal fonds. Het ministerie staat po sitief tegenover een uitbrei ding van het aantal cursus en heeft al toegezegd ook daarin bij te dragen. Deelname aan de cursus kost niets In Utrecht is een minderopvang aanwezig. De dagopleiding vergt onge veer 2'/j schooldag. De belangstelling voor de school voor moeders, die niet jonger mogen zijn dan 25 jaar, is nu reeds groot. Het secretariaat van de vrouwenbond in Am sterdam is ondanks summiere publicaties al overstroomd met telefoontjes. "Als dat zo door gaat dan zal er eerder sprake' zyn van selectie dan van het zoeken naar cursisten. Gedu rende de experimentele fase' kunnen maar 80 tot 100 moe ders worden geplaatst", aldu^' de FNV. Wie zich wil opgever1 voor de cursus kan dat doen bi.' Vrouwenbond FNV, Plein 40 45, Amsterdam, tel. 020 5110777.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19