Spelen leveren hoofdstad werk op Seoel wil OS'88 niet kwijl DDR: boycot uitbreiden Zweden verslaat vernieuwd Malta Nietszeggende winst Oranje Tennisteam Italië verrast Zweden Zaalteam haalt uit Dertienduizend manjaren Roemenië en Cuba toch op conferentie Frankrijk geplaatst Cooman snel in Ostrava Fides mist promotie DONDERDAG 24 MEI 1984 Sport PAGINA 15 LISSE - Ter voorbereiding op het Nederlands zaalvoetbal- kampioenschap voor afde lingsteams, dat op 2 juni in Nij megen (mannen) en Groesbeek (vrouwen) wordt gehouden, hebben de vertegenwoordi- gers/sters gisteravond ieder twee oefenwedstrijden afge werkt. De Leidse zaalvoetbalteam toonde zich zowel tegen de IJ- muidense hoofdklasser De Griffioen als tegen een combi natie van SRV/THB een goed collectief. De Griffioen moest met 10-2 het onderspit delven. Hennie Koet (3), Mario Faber (2), René Griffioen (2), Bennie de Roo (2) en Arno Lancel schoten met scherp. Later op de avond deden ze dat tegen het combinatieteam nog eens dunnetjes over. De 6-0 werd verzameld door Koet (2), Faber (2), Lancel en Griffioen. De Leidse zaalvoetbalsters tra den in het strijdperk tegen Pa rapack, een Haarlems hoofd klasseteam. Na een spannend duel werd de vrede getekend met een 3-3 gelijkspel. Voor Leiden scoorden Anita de Bak ker (FC Lisse), Lia Piket (Zwarte Wolf) en Yvonne Zwaan (THB Boys). Later op de avond kruisten de Leidse speelsters, van wie vooral Nel van der Laan naar grote hoogte reikte, de degens met De Krim. De inspannin gen van de eerste wedstrijd braken het afdelingsteam op, want De Krim won met 2-5. Sylvia Dreves (Warmunda) en Yvonne Zwaan verzorgden de Leidse oroductie. De oefencampagne wordt maandagavond (19.00 uur) af gesloten in de Katwijkse sport hal Cleijn Duin. Het vrouwen team ontmoet dan de Yellows en Be Fair, terwijl de mannen in de slag gaan met Van Duu- ren en Landwer. NÖRRKOPING (SID) - Het Zweedse nationale voetbalelftal heeft gisteren in Nörrkoping Malta verslagen met 4-0. Bij rust hadden de Scandinaviërs al een voorsprong van 2-0. Het was het eerste duel in groep 2 van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal 1986 in Mexico. De Zweedse doelpunten werden gemaakt door Thomas Sunesson (2x), Dan Corneliusson en Ingemar Er- landsson. Er waren 19.000 toe schouwers. De andere landen in groep 2 zijn: West-Duitsland, Tsjechoslowa- kije en Portugal. Het Zweedse elftal had tegen het totaal vernieuwde Malta een voortvarende start. Al na vier mi nuten scoorde Sunesson voor de Scandinaviërs. Malta, dat van het eltal dat tijdens de voorronden van het Europees kampioen schap ruim van Spanje verloor nog slechts vier spelers in de se lectie had, legde daarna nog meer het accent op* de verdedi ging. Het duurde mede daardoor tot de 37e minuut alvorens Cor neliusson de score op 2-0 bracht. Na rust werd de sfeer op het veld grimmiger. De Zweden raakten geirriteerd door het verdedigen de en harde spel van Malta. Pas in de 73 ste minuut kwamen de Zweden op 3-0. Erlandsson be nutte een door de Schotse scheidsrechter Smyne toegeken de strafschop na een overtreding op Strömberg. Vier minuten la ter bracht Sunesson de eind stand op het scorebord. Israël lificatietoernooi voor de strijd om het wereldkampioenschap van 1986 in Mexico in eigen land. Dat is het resultaat van bespre kingen in Zürich tussen de FI FA, de wereldvoetbalbond, en de landen uit de Oceanische groep, waarin ook Israël is ingedeeld. Australië, Nieuw-Zeeland en Tai wan, de andere groepsleden, stemden in met het verzoek van Israël terug te komen op het be sluit van december 1983. Toen werd besloten, dat Israël al zijn wedstrijden zou afwerken in Au stralië en Nieuw-Zeeland. AMSTERDAM (ANP) - Als de Olympische spelen in 1992 in Amsterdam gehouden wor den zal dat voor de hoofdstad ruim dertienduizend manjaren werk opleveren in de bouw, de organisatie en de horeca. Daar is de afgeleide werkgelegenheid dan nog niet bij geteld. Dit zei de Amsterdamse wethou der voor sport, R. Walraven (CPN) gisteren tijdens de gecom bineerde vergadering van de raadscommissies voor sport en recreatie, voor economiche za ken en voor ruimtelijk ordening over de kandidatuur van Amster dam voor de Olympische Spelen over acht jaar. Daar bleek het merendeel van de politieke par tijen het met die kandidaatstel ling eens te zijn. De totale investering voor de spe len wordt geraamd op ruim an derhalf miljard gulden. Amster dam hoopt dat de inkomsten even groot zullen zijn. Wel willen B en W een garantie van het rijk van 250 miljoen gulden, waar over het kabinet nog deze week een beslissing zal nemen. Verschillende raadsleden hadden kritiek op de procedures die B en W tot nu toe hebben gevolgd bij de kandidaatstelling. Zij waren van mening dat de gemeenteraad teveel buiten de zaak is gelaten, terwijl het college naar buiten toe de indruk heeft gewekt dat die het ermee eens zou zijn. Bur gemeester Van Thijn antwoord de daarop dat hij zich die bezwa ren kon voorstellen, omdat de procedures nogal onorthodox zijn geweest. „Ik heb echter uit de wandelgangen begrepen dat het merendeel van de gemeente raad achter de kandidatuur stond", zo zei hij. Veel vragen kwamen er ook over de veiligheidsmaatregelen die er rond de Olympische Spelen no dig zijn. Van Thijn zei daarover dat het niet zo mag zijn dat Am sterdam drie weken lang veran dert in een politiestad en dat dat volgens hem ook niet nodig is. Hij verklaarde dat de hoofdstad met persoonsbeveiliging wel eni ge ervaring heeft en dat het bo vendien niet te verwachten is dat de stad overpoeld wordt met staatshoofden. „We moeten de zaak niet dramatiseren", aldus de burgemeester. Hij wilde in het openbaar niet ingaan op maatre gelen die genomen worden ter voorkoming en bestrijding van terrorisme. Verschillende raadsleden waar schuwden er ook voor dat de spelen absoluuut niet op de be groting van Amsterdam mogen drukken. „Amsterdam moet de prioriteit blijven krijgen", aldus de PvdA'er Veldman. Zijn WD- collega Groothoff vond dat de hoofdstad wel bereid moet zijn enig financieel risico te dragen, „omdat ondernemen nu eenmaal risico's met zich mee brengt". Het financiële gedeelte van de spe len is volgens wethouder E. Heerma (CDA) van economische zaken nog maar globaal te geven, maar hij wees erop dat niet al leen Amsterdam maar ook het Nederlands Olympische Comité (NOC), de commissie Wagner en een interdeparmentale werk groep hiernaar studies hebben verricht. „De spelen zijn voor Nederland en Amsterdam een unieke kans enige tijd in het brandpunt van de internationale belangstelling te staan, niet al- Tegen Maleisië HATTEM (GPD) - Het Nederlands hockeyteam heeft een reeks van vijf opeenvolgende nederlagen doorbroken, maar dat is naast het blessurevrij doorkomen van de spe lers van Klein Zwitserland en Amsterdam het enige posi tieve geluid van de 15e interland tegen Maleisië, dat voor de 14e keer werd verslagen: 3-1. Roderik Bouwman omspeelt de Maleisische doelman Bin Abbas scoort 2-0. leen op sportief maar ook op eco nomische en cultureel gebied", aldus Heerma. Vóór de kandidatuur zijn in ieder geval PvdA, WD, CDA en D'66, (foto ANP) ertegen zijn PSP en PPR. CPN- woordvoerster Groen verklaarde dat haar partij „vooralsnog niet staat te juichen" en nog enig be raad nodig heeft". Bondscoach Wim van Heumen wordt geteisterd door een bles- sureplaag. Gisteren hoorde hij dat verdediger Tim Steens, zijn meest ervaren international, een kruisband in de knie heeft ge scheurd en mogelijk de Olympi sche Spelen kan vergeten. Daar staat tegenover dat Ties Kruize in het ijzig koude Hattem zijn ge zicht liet zien en enkele trai ningsronden afwerkte, maar zijn broers Hans en Jan-Hidde ble ven thuis. De jongste Kruize om zich optimaal te prepareren op komende zondag, als zijn club Klein Zwitserland de beslissen de slag om de landstitel speelt te gen rivaal Amsterdam. Die club had zijn internationals wel naar Hattem gestuurd. Ten minste, zij die konden spelen. SEOEL (DPA) - Zuid-Korea is niet bereid afstand te doen van zijn recht de Olympische Zomerspelen van 1988 te organiseren. „De Spelen zul len, zoals is vastgelegd, in Seoel worden gehouden", verklaarde Lie Jin Hie, Zuidkoreaans minister voor Cultuur en Informatie, woensdag tij dens een persconferentie. Sinds de Sovjet Unie heeft besloten niet deel te nemen aan de Spelen van Los Angeles zijn stemmen opgegaan de volgende Spelen niet in de Zuidkoreaanse hoofdstad te houden. In kringen van het IOC met name leeft de overtuiging dat het niet goed zou zijn in Seoel te strijden omdat na Montreal, Moskou en Los Angeles weer eens Spelen zouden moeten worden gehouden zonder een boycotdreiging van welke kant dan ook. Die gedachte zou alleen te verwezenlijken zijn, wanneer Seoel vrijwillig afstand zou doen van zijn rechten of eventueel zou instemmen met een verschuiving van '88 naar '92, omdat er een definitieve overeenkomst met het IOC is afgesloten. Lie Jin Hie wees, in verband met de vaste wil van zijn land de Spelen van 1988 te organiseren, op pogingen van Noord-Korea dat streven te dwarsbomen. Volgens zijn mededeling zou de Noordkoreaanse presi dent Kim II Sung woensdag in Moskou zijn aangekomen om met de Sowjet-Unie 'handjeklap' te spelen. Kim wiens tweede bezoek, na 23 jaar, aan Moskou zorgvuldig is voorbereid, wil, volgens Lie Jin Hie, de Sowjet-Unie voorstellen reeds nu bekend te maken dat niet zal worden deelgenomen aan de Spelen van Seoel, als tegenprestatie voor de Noor- koreaanse toezegging niet naar Los Angeles te zullen gaan deze zomer. Lie Jin Hie gaat er van uit dat Moskou geen gevolg geeft aan de plannen van Noord-Korea, dat geen diplomatieke contacten met Zuid-Korea onderhoudt, feitelijk verkeren beide landen nog steeds in staat van oorlog. „Ik kan niet aannemen dat Kim succes zal hebben met zijn pogingen. Die Sowjet-Unie zal zich bij dergelijke beslissingen slechts laten leiden door zijn eigen motieven en zich niet richten naar de wen sen van een klein land als Noord-Korea." LOS ANGELES (DPA) - De Duitse Democratische Republiek wil de boycot van Los Angeles, waartoe zich tot nu toe tien landen hebben uitgesproken, uitbreiden. De Oost duitsers willen ook de leden van technische commissies, scheids- en kamprechters en de vertegenwoordigers van de media uit Los Angeles houden. Een voorstel in die richting zal donderdag of vrijdag door de Oostduitsers worden gedaan tij dens een bijeenkomst van Oost- europese sportministers te Praag (Tsjecho-Slowakije). Tot nu werd er van uitgegaan, dat de boycot slechts de sportmensen uit tien landen zou betreffen. Zou het voorstel van de DDR ge hoor vinden in Praag, dan gaat de afwezigheid van een aantal landen in Los Angeles wezenlijk verder dan de boycot van vier jaar geleden in Moskou. In de hoofdstad van de Sowjet-Unie bleven 36, westelijk georiënteer de, landen weg, een aantal sport bonden besloot tevens geen ver tegenwoordigers te sturen. Ne derland bijvoorbeeld hield zijn hockeyploegen en ruiterafvaar- diging thuis. De officials uit die landen gingen in Moskou echter wel aan de slag en hockeyend Nederland bijvoorbeeld was ver tegenwoordigd door vier scheidsrechters en drie officials, waar de spelende medaillekandi daten door de hockeybond niet werden afgevaardigd. Peter Ueberroth, voorzitter van het organisatiecomité in Los Ange les, heeft vorige week tijdens de vergadering van het bestuur van het IOC te Lausanne,al zijn ver wondering uitgesproken over het feit dat het „Njet" uit Oost- Europa slechts de sportmensen betrof. „Ik stond", vertelde de Amerikaan, „perplex dat het Oostblok wel zijn scheidsrech ters, juryleden en congressisten naar Los Angeles wilde sturen. Hoe kunnen deze mensen zich veilig voelen, terwijl volgens hun mededelingen de garanties voor de Olympische dorpen, waar de atleten zouden verblijven, niet aan de veiligheidseisen zouden voldoen? Daar toch zullen juist de maatregelen ter bescherming van de deelnemers optimaal zijn." PRAAG (DPA) - Roemenië en Cuba zijn tegen de verwachting in toch in Praag vertegenwoordigd op het congres van voorzitters van de Olympisch Comités van de Oostbloklanden. Daarmee zijn op de tweedaagse conferentie, die vandaag in de Tsjechoslo- waakse hoofdstad begint, alle landen van het Oostblok verte genwoordigd. In Praag zijn ook bijna alle andere landen die niet naar Los Angeles gaan, vertegenwoordigd. Alleen Laos ont breekt. Ook het wel uitgenodigde Joegoslavië is niet aanwezig. Dinsdag heeft Ueberroth zijn standpunten nog verder aange scherpt in een gesprek voor de televisie. „Wanneer Los Angeles niet de stad en Californië niet de staat zou zijn, waar sportmensen kunnen verblijven, dan hebben wij ook de officials hier niet no dig. Hun aanwezigheid is in de context van de boycot belache lijk. Wat mij betreft kunnen en moeten de officials ook thuis blijven." '(AFP) - Frankrijk heeft zich gister avond door een overwinning van 102-95 op Israël geplaatst voor de Olympische Spelen. Eerder kwa lificeerden zich de Sowjet-Unie en Spanje. Omdat de Sowjet- Unie niet deelneemt aan de zo merspelen, is ook de vierde plaats in Parijs goed voor deelne ming in Los Angeles. West- Duitsland en Zweden moeten donderdag uitmaken wie van de twee die belangrijke plaats in neemt. Het nationale herenteam van Uru guay plaatste zich gisteren in Sao Paulo ook geplaatst voor het Olympisch basketbaltoernooi van Los Angeles. Eerder kwalifi ceerden Brazilië en Canada zich voor de Zomerspelen. Uruguay bewerkstelligde de kwalificatie door zelf van Argentinië te win nen, terwijl concurrent Porto Ri co van Panama verloor. OSTRAVA (ANP) - Nellie Cooman (AV Rotterdam) heeft woensdag bij de jaarlijkse internationale at letiekwedstrijden om de „Gou den Spike" in Ostrava (Tsj) de 100 meter bij de dames gewon nen. De Rotterdamse zegevierde in de stromende regen in een tijd van 11.50 seconden. Maijan Oly- slager (Sprint), de tweede Neder landse vertegenwoordigster, was de snelste op de 100 meter hor den in 13.49 seconden. Nellie Cooman bleef slechts 0.17 seconde verwijderd van de NOC- limiet voor uitzending naar de Olympische Spelen in Los Ange les, die op 11.33 seconden staat. De Rotterdamse voldeed wel aan de IAAF-limiet voor de Spelen, die 11.54 seconden bedraagt. Ne derlandse atleten dienen om in aanmerking te komen DUSSELDORP (DPA) - Een ver keerde tactiek is de oorzaak ge worden dat Zweden gisteren in Dusseldorp in het toernooi om de wereldbeker tennis in de rode groep een verrassende nederlaag met 3-0 heeft geleden tegen Ita lië. De Zweedse ploegleider liet Mats Wilander, die een lichte voetblessure heeft, buiten de ploeg en prompt stond Zweden na de twee enkelspelen op ach terstand (0-2). De Tsjechen die reeds een over winning met 3-0 tegen Italië op zak hadden, namen tegen Au stralië geen halve maatregelen en wonnen opnieuw met 3-0 .Ook in deze ontmoeting stond na de twee enkelspelen de zege reeds vast. De Zweed Henrik Sundstroem, de winnaar van Monte Carlo en nummer elf op de wereldrang lijst, kreeg geen schijn van kans tegen zijn Italiaanse tegenstan der, Corrado Barrazzutti, die op dë 165e plaats op de ranglijst fi gureert: 2-6, 3-6. Het winnende punt scoorde Gianni Ocleppo, nummer 48 op de wereldrang lijst, die met 7-6, 6-1 de nummer 13 op de op de lijst, Anders Jar- ryd versloeg. De uitslagen zijn: Italië - Zweden 3-0: Gianni Ocleppo - Anders Jarryd 7-6, 6-1, Corrado Ba- razzutti - Henrik Sundstroem 6-2, 6-3, Ocleppo/Barrazzuti Jarry/Sund- stroem 7-6, 6-2. Tsjechoslowakije - Australië 3-0: Tomas Smid - John Alexander 3-6, 6-2, 6-4,1- van Lendl - Paul McNamee 6-2, 6-3, Lendl/Smid - McNamee/Mark Ed- mondson 7-5, 6-3. landgenote Chris Evert-Lloyd en de Tsjechoslowaakse Hana Mandlikova. Van de eerste tien geplaatste speelsters komen er zes uit Ver enigde Staten. De complete plaatsingslijst ziet er als volgt uit: 1. Martina Navratilova (VSt), 2. Chris Evert-Lloyd (VSt), 3. Hana Mandliko va (Tsj), 4. Andrea Jaeger (VSt), 5. Ka- thy Jordan (VSt), 6. Zina Garrison (VSt), 7. Jo Durie (GBr), 8. Kathy Hor- vath (VSt), 9. Helena Sukova (Tsj), 10. Manuela Malejeva (Bul), 11. Sylvia Hanika (WD1), 12. Andrea Temesvari (Hon), 13. Lisa Bonder (VSt), 14. Clau dia Kohde (WD1), 15. Carling Basset (Can), 16. Ivanna Madruga (Arg). Van Boeckel Huub van Boeckel is er niet in ge slaagd zich te plaatsen voor het tennistoernooi om de Open Fran se titel, dat maandag op de banen van Roland Garros in Parijs be gint. Hij verloor woensdag in de eerste ronde van het kwalificatie toernooi in het Jean Bouin-sta- dion kansloos van de Amerikaan Willenborg: 0-6,4-6. Doelman Pierre Hermans is op zakenreis in West-Duitsland, Pe ter van Asbeck, revalideert om over vier dagen wel te kunnen spelen. Spits Roderik Bouwman, goed voor twee goals, verzuchtte na de bikkelharde partij tegen de Maleisiërs: „Het positieve is dat we eindelijk weer eens hebben gewonnen en dat wij er op Cees- jan Diepenveen na blessurevrij van af zijn gekomen. Ook een prestatie, want de Maleisiërs kij ken ook al niet zo nauw waar ze slaan". Het tè onbehouwen spel leverde vier gele kaarten op. Foo Keat Seong, die de eer voor zijn team redde, en de altijd sportieve Poon Fook Loke, die de stick weer ter hand nam omdat de Olympische Spelen in aantocht zijn, kregen later op de strafbank gezelschap van Ceesjan Diepen veen en aanvoerder Ewout van Asbeck. Een logisch gevolg van het idee dat de Belgische scheidsrechter Patrick van Be neden er op na houdt. Hij wilde de zaak indammen en had er in zoverre succes mee, dat er na de rust wat beheerster werd ge speeld, maar daarmee was het laatste restje aardigheid direct van de wedstrijd af, omdat de te rughoudendheid synoniem blijkt te zijn voor foutenfestival waarin Ow Soon Kooi en doel man Lex Bos nog even olie op het vuur gooiden via een privé- oorlogje. Hoewel Van Heumen voorstander is van veel spelen in de aanloop naar een topevenement, zit hij nu in de zorgen. Hij moet tè veel ver vangers aantrekken om een com plete groep op de been te bren gen en na het wegvallen van Ties Kruize deed hij, zoals vorige week tegen Pakistan, een beroep op spelmaker Tom van 't Hek, de enige man die de hoge bal be heerst en gedoseerd kan spelen. Roderik Bouwman pikte die strategie onmiddellijk op en aan gezien Oing Wallace Tan weinig kaas had gegeten van het onder scheppen van die passes, kon de spits diep doordringen in de Ma leisische defensie. Hij haalde in de tweede minuut al een door Maarten van Grimbergen benut te strafbal uit en later enkele strafcorners. Zelf kanjerde hij er één achter doelman Abidin en toen iedereen weer zo'n lob van Van 't Hek verwachtte, kwam er een snijdende, vlakke pass. Ook die begreep Bouwman, omspeel de Abidin, waarna het duel in fei te al was gelopen. Reden voor tevredenheid mag Ne derland niet tonen, ook al be haalden de Maleisiërs op het eer ste gezicht aardige uitslagen. Ze toeren nu al vier weken door Eu ropa, speelden gelijk en wonnen twee keer van Frankrijk, verlo ren in Lille met 5-1 van Pakistan, haalden ook de Verenigde Staten neer en verloren nipt met 2-1 van West-Duitsland. Maandag kre gen ze echter met 1-0 op de broek van overgangsklasser Wagenin- gen, maar dat gebeurde na een slopende busrit van zes uur van uit Frankfurt. Die schande wil den ze via een goed resultaat te gen Nederland wegpoetsen, maar moeten zich nog steeds be perken tot de ene zege die ze in 1975 in eigen land op een toen nóg matiger Oranje behaalden. Olympische Spelen een maal te ■Mn„rntllr„7n voldoen aan zowp! Hp NOG als IN a VI dlllOVd voldoen aan zowel de NOC als IAAF-eis. Nellie Cooman zege vierde voor de Bulgaarsen Ane- lia Nuneva (11.54) en Atanaska Atanasova (11.71). Jarmila Kratochvilova (Tsj), de we reldkampioene op de 400 en 800 meter, was de snelste op de 200 meter in 22.69 seconden. De Amerikaanse Martina Navrati lova is als eerste geplaatst voor het Open Franse tenniskam pioenschap dat donderdag op de banen van Roland Garros begint. De nummer één van de wereld en titelverdedigster wordt op de plaatsingslijst gevolgd door haar ZOETERMEER - De junioren van Fides Pacta zijn voor het tweede achtereenvolgende maal de pro motie naar de districtscompetitie misgelopen. Bleek vorig jaar HKV te sterk, gisteravond werd de Leidse jeugd in de eindstrijd om het kampioenschap van de afdeling Rijndelfland met 6-4 ge klopt door het Alphense Tempo. De nederlaag kwam hard aan in het Leidse kamp, te meer omdat Fides Pacta gedurende een fors deel van het duel duidelijk de be tere ploeg was. Het ontbrak de ploeg van coach Cees Somme- ling echter aan schotkracht, met name in de tweede opstelling. Daardoor bleef de verrassende opening van het verder uiterst voorzichtig spelende Tempo, 0-3 door Ronald Drieduite, Arjan Kolkman en Ellen de Nijs, tot de rust (2-4) in de score merkbaar. Job Bavelaar en Jan Willem Meijer werkten het verschil wel iswaar al in de eerste zes minu ten na de hervatting weg, maar met de tweede aanval voor de korf stokte het Leidse spel op nieuw. Ellen de Nijs forceerde met twee goals vervolgens de be slissing: 6-4.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15