Tottenham gelukkig in loterij Zwemselectie DDR verpulvert records Maradona betuigt spijt NOC kiest voor Cor Lambregts Rob de Wit volgt Olsen op bij Ajax Moser versterkt positie aan kop Tijdens titelstrijd in Maagdenburg Argentijn schrijft brief aan Spaanse koning Ver riet valt af voor Spelen Londenaren pakken UEFA Cup van penaltystip op Gevecht achter gesloten deuren Volendam contracteert Bert Nijdam DONDERDAG 24 MEI 1984 FOGGIA (AFP) - Francesco Moser heeft gisteren zijn leiderspositie in Ronde van Italië verstevigd. Hij won de zesde etappe van Chieti naar Foggia over 193 kilo meter. Door de zege streek de 34- jarige Italiaanse houder van het werelduurrecord twintig secon den bonificatie op. Moser maakte in Foggia handig ge bruik van een uitlooppoging van Laurent Fignon, acht honderd meter voor de finish. De dinsdag als leider onttroonde Fransman probeerde in de laatste kilometer weg te komen om via de tijdver- goeding wat van zijn achterstand op Moser goed te maken. De Ita liaan reageerde zeer attent. Als een raket schoot hij op zijn doel af, passeerde Fignon twee hon derd meter voor de streep en trok onmiddellijk de sprint aan. Daarmee blufte hij ervaren sprinters als zijn landgenoot Ar- gentin en de Zwitser Freuler af. Alleen Gilbert Glaus kon in het wiel van Moser blijven. De Zwit ser, wereldkampioen bij de ama teurs in 1978, kwam op de lijn dertig centimeter tekort. Voor Moser vormde de ritzege zijn tweede succes in de Giro. Eerder had hij al de proloog op zijn naam gebracht. In de eerste groep van ongeveer vijftig renners bevonden zich verder vrijwel alle kopstukken. Johan van der Velde mengde zich in de eindsprint en werd tiende. Frits Pirard elfde. Het algemeen klassement: 1. Moser (Ita) 24.15,47, 2. Argentin (Ita) op 29 sec., 3. Visentini (Ita) op 39, 4. Fignon (Fra) op 1.03, 5. Lejaretta (Spa) op 1.15, 6. Breu (Zwi) op 1.49, 7. Van der Velde (Ned) op 1.54, 114. Koppert (Ned) op 22.22. 142. Havik (Ned) op 31.33, 149. Pirard (Ned) op 33.50. MAAGDENBURG (DPA/SID) - Met een recordfestival heeft de Oostduitse zwemwereld gereageerd op het besluit van de Oostbloklanden niet deel te nemen aan de Olympische Spelen van Los Angeles. In Maagdenburg werden gisteren twee wereld-en eéri Euro pees record(s) in de boeken bijgeschreven. De Oostduitse Kirstin Otto heeft reden tot lachen. Zojuist heeft zij het wereldrecord op het onderdeel 200 meter vrije slag verbeterd. <roto MADRID (GPD) Diego Mara dona heeft in een persoonlijke brief aan de Spaanse koning Juan Carlos openlijk zijn ver ontschuldigingen aangeboden voor de rellen na de finale om de koningsbeker tussen Barce lona en Athletic de Bilbao. De Argentijnse ster raakte na af loop van de verloren finale (0—1) buiten zinnen en velde twee Baskische tegenstanders, hetgeen een ware veldslag in luidde. In zijn brief verzekert Maradona, dat de koning, die de finale bij woonde, de laatste persoon is die Maradona zou willen bele digen. In een geschreven ant woord toonde de Spaanse ko ning zich van zijn kant ver heugd over de verontschuldi- gigen van Maradona, maar maakte tegelijk van de gele genheid gebruik om een op roep tot grotere sportiviteit op de velden te lanceren. De voorzitter van Athletic de Bil bao, Artauneche, heeft even eens een poging ondernomen om de ernstig verstoorde rela ties tussen de Baskische en de Catalaanse club weer wat op te kalefateren. Als geste om de strijdbijl te begraven stelde Ar tauneche zijn club beschikbaar om een benefietwedstrijd te spelen voor de gezinnen van de acht supporters van Barcelona, die op weg naar de finale in Madrid op 5 mei bij een buson geluk omkwamen. Opvolger Intussen is Barcelona driftig in de weer om een opvolger te vinden voor trainer Menotti. De beste papieren hebben de Engelse trainer van Queen's Park Ranger, Terry Venables, en de Duitser Benthaus van Stuttgart. Deze laatste heeft echter alle contacten tot dus verre vermeden en wil pas pra ten als zijn club definitief kam pioen van de Bundesliga is. De opmerkelijke opmars van het Oostduitse herenzwemmen van de laatste jaren werd benadrukt door de prestatie van Jens-Peter Berndt, die met 4.19,61 minuten het wereldrecord op de 400 me ter wisselslag overnam van de Braziliaan Ricardo Prado en door Thomas Dressier, die het Europees record op de 100 meter vlinderslag op zijn bracht, met 53.84 seconden. Hoezeer het prestatiepeil bij de Oostduitsers omhoog is geschoten werd op dit nummer nog eens benadrukt door nummer twee, Thilo Ott, die met 53,91 seconden eveneens onder de oude toptijd van de gro te verliezer van deze avond bleef, de Westduitse wereld- en Euro pese kampioen Michael Gross. Het record van Dressier, tot nu toe nauwelijks bekend, beteken de een regelrechte sensatie. Hij zette hiermee de traditie voort die sinds 1970 gevestigd was door de bijna legendarische Ro land Matthes en zijn opvolger, Roger Pyttel. Negen jaar lang do mineerden deze zwemmers voor dat de Zweed Par Arvidsson de suprematie doorbrak. Otto Wereldkampioene op de 100 meter rugslag, Kristin Otto, die zich de laatste tijd meer en meer gaat thuisvoelen op dfe vrije slag nummers, verjoeg met haar triomf op Birgit Meineke op de 200 meter vrije slag de Ameri kaanse Cynthia Woodhead van de eerste plaats op de wereldre- cordlijst. Met 1.57,75 minuut, bleef zij 48 hondersten van een seconde onder de tijd van de Amerikaanse. Reeds op de eerste dag had Otto haar superioriteit gedemonstreerd met het scher per stellen van het wereldrecord op de 100 meter vrije slag tot 54,94 seconden. In de schaduw van deze explosie van wereldtijden verbleekte enigszins de overwinning die de viervoudige Europese kampioe nen Utc Gewenigcr behaalde op de 200 meter schoolslag in 2.29,52 minuten, waarmee zij 19 honderdste onder haar beste prestatie bleef. NIJMEGEN (GPD) - Cor Lambregts is als derde at leet toegevoegd aan de Nederlandse herenploeg die tijdens de Olympische Spelen van Los Angeles op de marathon zal uitko men. LONDEN (GPD) Ook in de 38ste Europacup-wedstrijd op het eigen White Hart Lane bleef Tottenham ongeslagen. De Spurs hadden daar gisteravond echter wel 120 minu ten voetbal en een afsluitende strafschoppenserie voor nodig om in de tweede finale wedstrijd UEFA Cup Anderlecht als bekerhouder te onttronen. Net als veertien dagen geleden in Brussel kwamen Tottenham en Anderlecht na anderhalf uur voetbal op 1-1 uit. In die periode, maar ook in de noodzakelijke toegift van een half uur overtuig de Anderlecht-doelman Jacky Munaron de geïnteresseerd toe kijkende Nottingham-delegatie van zijn capaciteiten. Waar de beoogde opvolger van de naar PSV vertrekkende Hans van Breukelen zijn marktwaarde be hoorlijk opschroefde, moest hij tijdens de loterij van elfmeter- MARACAIBO (RTR) - Weinig mensen zullen zondag getui ge zijn van het gevecht om de wereldtitel in het veder gewicht (WBA) tussen titel verdediger Eusebio Pedroza uit Panama en uitdager An gel Levy Mayor uit Venezue la. Het duel wordt namelijk in een hotel in Maracaibo (Venezuela) achter gesloten deuren gehouden. In Venezuela worden zondag gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Om de aandacht daarvan niet af te leiden heeft de regering samen komsten verboden. Ook het titelgevecht valt voor de au toriteiten van Venézuela on der die maatregel. Het was voor de organisatoren niet mogelijk op korte termijn een andere datum te vinden wegens contractuéle ver plichtingen met de Ameri kaanse televisie. Die ver zorgt namelijk een directe reportage van het gevecht. De Venezuelaanse regering beeft tevens verboden het gevecht rechtstreeks op tele visie uit te zenden. De auto riteiten vrezen bij een direc te uitzending sterk vermin derde aandacht voor de ver kiezingen. Geïnteresseerden in bet titelgevecht zijn aan gewezen op de radio. Die verzorgt wel een live-repor tage. In bet hotel waar het gevecht plaats vindt, zullen alleen officials en journalis ten aanwezig zijn. trappen knarsetandend vaststel len dat zijn ploegmaten meer nie ten van de kalkstip raapten dan de Londenaren. De Deense libero Morton Olsen was de eerste speler van Ander lecht die moest toezien hoe Tot tenham-goalie Parks zijn penalty keerde. Nadat achtereenvolgens Roberts, Falco, Stevens en Ar chibald hun strafschoppen onbe rispelijk achter Munaron hadden gedeponeerd, waanden de En gelsen zich al in het bezit van de UEFA-bokaal. Maar kandidaat international en penaltyspecia list Danny Thomas faalde echter als laatste man in de eerste serie van vijf. Omdat Anderlecht in middels via Brylle, Scifo en Ver- cauteren op een 4-3 stand was ge komen, kon Anderlecht zich in de persoon van Arnor Gudjohns- son verzekeren van een herkan sing. De anders zo koelbloedige IJslander kon de spanning ech ter niet verdragen aan en schoot de bal rechtstreeks in de handen van Parks. Zenuwslopend Zodat Anderlecht de UEFA-beker, vorig jaar veroverd tegen Benfi- ca, moest overdragen aan Totten- ham Hotspur. De Brusselaars de den dat na een zenuwslopende fi nale, die overigens aanvankelijk maar niet op gang wilde komen. Hoezeer de ploegen ontzag voor elkaar hadden, bleek vooral in de eerste helft. Zowel Tottenham Hotspur als Anderlecht concen treerde in die vervelende eerste helft vrijwel alle manschappen op het middenveld. Het leverde soms wat technische hoogstand jes op, rijkelijk veel overtredin gen ook, maar zelden doelgericht voetbal. Het moet gezegd dat de opnieuw stug spelende Spurs nauwelijks aanvallende escapades van de te genpartij toelieten. De thuisclub ving de aanvallen van Ander lecht al in een erg vroeg stadium op. Kon dat ook, omdat Totten- ham verdedigend steeds vol doende mensen voorhanden had om de enige spitsspeler van An derlecht, Frank Arnesen, aan banden te kunnen leggen. Verraad Van Himst voorkeur voor Arnesen ontlokte nogal wat kritiek aan het Belgische kamp. In het na deel van de Deen sprak immers zijn beperkte wedstrijdritme, na zijn slepende knieblessure opge daan in slechts drie wedstrijden. Alom was Kenneth Brylle getipt als dé vervanger van de daags te voren geblesseerd geraakte Van- denbergh. Van Himst oordeelde evenwel dat Brylle „verraad" had gepleegd aan Anderlecht door enkele dagen vóór de be slissende wedstrijd tegen de Spurs een contract met PSV te ondertekenen.". Dit belachelijk aandoende stand punt handhaafde Van Himst tot het aanbreken van de verlen ging. Zelfs toen Arnesen in dui delijke conditionele problemen kwam te verkeren, prefeerde Van Himst de IJslander Gud- johnson boven Brylle als invaller voor de ex-Ajacied Arnesen. Dat hield in dat Anderlecht alleen Czerniatinsky nog als enige spe cifieke aanvaller overhield. Czer niatinsky deed weliswaar wat van hem werd verwacht en scoorde een kwartier na rust de eerste treffer in de wedstrijd, maar het evenwicht in de Brus selse formatie was toen duidelijk zoek. Spurs-manager Keith Burkinshaw, die na acht jaar aan het eind van het seizoen na onenigheid met de aandeelhouders bij de Spurs op stapt, nam beduidend minder ri sico dan Van Himst. Hij liet Ardi les, die eveneens na een langdu rige scheenbeenblessure recen telijk pas enkele wedstrijden speelde, pas opdraven op het moment dat hij de Argentijn werkelijk nodig had. Het inzetten van Oswaldo Ardiles inspireerde het ontmoedigde en met drie gele kaarten (Stevens, Galvin en Miller) bestrafte Tot tenham als bij toverslag. Zonder de steun van de nog altijd gebles seerde spelmaker Glenn Hoddle en de ervaren inbreng van routi nier én aanvoerder Steve Perry- man doolden de Spurs na de 0-1 van Czerniatinsky rond in een vacuum van besluiteloosheid. De Argentijn hergroepeerde ech ter zijn manschappen, blies en passant de inmiddels bijna ver vlogen hoop op een Londense verovering van de UEFA Cup nieuw leven in. Met zijn eerste uithaal op het de doel van Muna ron teisterde hij al meteen het houtwerk, waarna Roberts 7 mi nuten voor tijd dat voorbeeld volgde, evenwel met dien ver stande dat de verdediger net iets lager mikte dan Ardiles: 1-1. De op die manier afgedwongen verlenging maakte van de twee de finalewedstrijd een bedui dend beter voetbalspektakel dan twee weken geleden in Brussel, waar de wedstrijd in feite nooit werkelijke spannende en aan trekkelijke momenten had ge kend. Maar zelfs 120 minuten voetbal ble ken uiteindelijk niet voldoende om een winnaar aan te kunnen wijzen. Zodat de winnaar moest worden verkregen via een afslui tende strafschoppen-serie. Een loterij waarin Anderlecht de meeste nieten trok. Lambregts zal worden vergezeld door nationaal kampioen Gerard Nijboer en Cor Vriend. Het Ne derlands Olympisch Comité (NOC) en de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie (KNAU) be sloten gisteren bovendien om Carla Beurskens als enige dame aan de olympische marathon te laten deelnemen. Beurskens bleef in de marathon van Rotter- Lambregts kreeg de voorkeur bo ven de Nijmeegse atleet Rudi Verriet, die bij de Westlandmara- thon met een tijd van 2.12.41 als vierde atleet voldeed aan de olympische limiet van 2.13 uur. Het NOC en de KNAU moesten vervolgens wel een keuze ma ken, omdat er slechts drie mara thonlopers naar Los Angeles af gevaardigd mogen worden. Lam bregts was in Tokio weliswaar zeven seconden langzamer dan Verriet (2.12.48), maar het NOC en de KNAU beoordeelden de omstandigheden waaronder Lambregts die prestatie leverde als lastiger. Bovendien eindigde Verriet in de marathon van To kio 2.30 minuten achter Lam bregts. Rudi Verriet toonde zich gisteren flink teleurgesteld in het besluit van het NOC en de KNAU. „Je houdt je toch vast aan het feit dat je zeven seconden sneller ge weest bent. Als ik nu enkele se conden langzamer was geweest was het gemakkelijker te verwer ken geweest. Bovendien heb ik het tempo van m'n medicynen- studie aangepast aan de voorbe reiding op de Olympische Spe len. Het komt dan erg hard aan". aldus Verriet. Anderlecht-doelman Jacky Munaron sprint tevergeefs n inzet echter naast gaan. r de bal. Spursspits Steve Archibald rechtsziet z UTRECHT (GPD)- Bert Nijdam wordt met ingang van het ko mende seizoen opgenomen in de A-selectie van Volendam. De vleugelspits, die een jaar lang uit de roulatie is geweest, is aange trokken op amateurbasis. Nij dam kwam eerder uit voor AZ'67 en FC Den Bosch voordat hij naar het Oostenrijkse Villach vertrok. Daar maakte hij zijn ver bintenis niet af, zodat Villach een pittige afkoopsom eiste. Nijdam werd nog even gehuurd door SC Amersfoort waarna hy dit sei zoen als trainer aan de slag ging by een afdelingsclub. UTRECHT (GPD) - Ajax heeft de 20-jarige FC Utrecht-speler Rob de Wit aangetrok ken als opvolger voor Jesper Olsen. De lin kerspits, die eind vorig seizoen zijn debuut in de eredivisie maakte, gaat voor drie jaar naar de Watergraafsmeer. De vraagprijs voor De Wit bedroeg ruim 3,5 ton. De besturen van Ajax en FC Utrecht, die het vrijwel eens met elkaar zijn, hebben jeugd speler Edwin Godée in de transfer betrok ken. Godée, die drie seizoenen uitkwam in het reserveteam van de Amsterdammers, zou aanvankelijk door FC Utrecht voor een jaar worden gehuurd. Het ligt in de bedoe ling, dat de 19-jarige vleugelverdediger nu eigendom wordt van de club uit zijn woon plaats. Hughes Het is niet uitgesloten dat FC Utrecht bin nenkort ook trainer Barry Hughes naar el ders ziet vertrekken. De Brit acht het niet onwaarschijnlijk dat hij met ingang van het komende seizoen onder contract staat bij MW. De FC Utrecht-trainer laat het aan de besturen van beide clubs over of de transactie doorgaat. „MVV en ik komen wel rond", aldus de Brit. „Het is nu een kwestie van de clubs onderling". Hughes die tot juni 1985 is gebonden aan FC Utrecht, heeft het gevoel dat het werken voor hem in de Domstad „bijna onmogelijk wordt gemaakt". De trainer: „Ikzelf en ook het bestuur van de FC willen best door gaan, maar er zijn stromingen die dat ken nelijk willen tegenhouden". Hoewel het bekend is dat een deel van de spelersgroep al na één seizoen niet meer achter Hughes staat, zegt de oefenmeester geen duidelijke signalen te hebben opge vangen. die in die richting wijzen. „Geen van de jongens heeft dat rechtstreeks in mijn gezicht gezegd. Misschien dat Leo van Veen aan het stoken is, wat mij betreft mag hij zo op mijn stoel gaan zitten Volgens FC Utrecht-voorzitter Kernkamp is de club vooralsnog niet bereid om Hughes te laten gaan. „Over een afkoopsom wil ik niet eens praten; het gaat erom of we een geschikte opvolger voor Hughes kunnen vinden. Dat lijkt me hoogst onwaarschijn lijk. Mocht Hughes inderdaad met MW tot een akkoord komen, dan zal toch het vol tallige bestuur zich daarover moeten bera den".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13