HP Inclusief 9 extra's. -c 9 RENAULT D Unicef voert actie tegen kindersterfte ELSEVEERS Treinen in Frankrijk staan stil 'Ervaringsproject' voor afgestudeerde werkloze Acties voor Sacharov DE TIJD Leiden; Elam B.V., Haarlemmerweg 2-4, Tel. 071-121210/143163. Filiaal: Leidseweg 422, Voorschoten, Tel. 071-763854. Katwijk; Auto Bierman Katwijk, Valkenburgseweg 2, Tel. 01718-71704. f21.600.- Slechts 1000 in Nederland. DONDERDAG 24 MEI 1984 Varia In Matabele-land (Zimbabwe, het voormalige Rhodesië) wordt op grote schaal gemoord en gemar teld, zo onthult VN in het ope ningsartikel van deze week. Het blad citeert uit een sinds 1983 ge heim gehouden dossier dat in de kluizen ligt van een aantal wes terse ontwikkelingsorganisaties (waaronder Novib) en van de president van Zimbabwe, Muga be. De laatste beloofde de organi saties een diepgaand onderzoek, maar dat is er nooit van geko men. Het artikel geeft een weer zinwekkend verslag van de door de ontwikkelingsorganisaties verzamelde gegevens: zwangere vrouwen die worden gedood en opengesneden, mensen die wor den samengedreven in een hut die in brand wordt gestoken, wil lekeurige executies van volwas senen en kinderen en voortdu rende bedreigingen door de Vijf de Brigade van het regeringsle ger. Maar Mugabe weet van niets. Hij verklaarde tegenover de hoofdredacteur van het Britse blad The Observer: "Er hebben misschien een of twee inciden ten plaatsgevonden, maar over het algemeen hebben we daar voor geen bewijzen kunnen vin den". VN dook opnieuw in de zaak van AMSTERDAM (GPD) - Met een wereldwijde actie wil Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, bereiken dat binnen tien jaar de kindersterfte in de Derde Wereld wordt gehalveerd. Minis ter Schoo (ontwikkelingssamen werking) heeft voor dit actieplan zes miljoen gulden beschikbaar gesteld. Dagelijks sterven in de Derde We reld 40.000 kinderen aan honger, ondervoeding en uitdroging. Met een wereldwijde strategie wil Unicef deze massale kindersterf te te lijf gaan. Daarvoor zijn vier methoden ontwikkeld, die het le ven kunnen redden van zeker de helft van de kinderen. De belangrijkste methode is het toedienen van een zes cent per stuk kostende eenheid van zout en suiker om het uitdrogen van kinderen met diarree tegen te gaan. Jaarlijks sterven vijf mil joen kinderen aan de gevolgen van buikloop. De drie andere methoden zijn het gebruik van groeikaarten om het gewicht van de kinderen te controleren en daardoor ondervoeding vroegtij dig te kunnen onderkennen; het propageren van borstvoeding in plaats van de de weerstand van het kind ondermijnende fles- senvoeding en een inentings campagne tegen de zes belang rijkste ziekten waardoor kinde ren worden bedreigd: mazelen, kinkhoest, difterie, tetanus, tbc en polio. Verder legt Unicef tijdens deze ac tie bijzondere nadruk op de posi tie van de vrouwen in de Derde DEN HAAG (ANP) - „Andrej Sa- charov bevindt zich in accuut le vensgevaar", dit verklaarde de beroemde Russische dissidente schrijver Lev Kopelev gisteren tijdens een persconferentie in Den Haag. „De zaak-Sacharov is geen persoonlijk lijden, maar de strijd van de beste men's in Rus land tegen een totalitair en bruut systeem", aldus Kopelev, die sinds enkele jaren in het Westen woont. Kopelev sprak in Den Haag naar aanleiding van een internationa le Sacharov-actie. De acties voor Sacharov worden in Nederland georganiseerd door de in Am sterdam gevestigde Boekovski- stichting. Vanavond wordt in het concertge bouw in Amsterdam een bene fietconcert ten bate van Sacha rov ten gehore gebracht. Het concert zal worden uitgevoerd door het Sowjet-emigrantenor- kest onder leiding van de be roemde uit Leningrad afkomsti ge dirigent Lazar Gosman. Alle leden van het orkest zijn musici die de afgelopen jaren uit de Sowjet-Unie zijn geëmigreerd. Voor het concert zal het woord de kruisraketten en kwam naar boven met de definitieve variant van premier Lubbers: uitstel van het kabinetsbesluit tot novem ber 1985, waarbij wordt besloten tot plaatsing (van een nog onbe kend aantal raketten), tussen tijds proberen de twee super machten weer aan de onderhan delingstafel te krijgen, en als het tussen die twee tot een akkoord komt, plaatsing in 1988, dus na Groot-Brittannië, dat nu in het plaatsingsschema na Nederland komt. De 'crisisvariant', aldus het blad, was slechts een aflei dingsmanoeuvre. Bibeb interviewde drs. P. ("Het is altijd prettig wreedheid op een wat luchtige manier ten toon te spreiden"), Maarten 't Hart pu bliceert een hoofdstuk uit zijn deze week verschenen autobio grafie en het kleurkatern bevat het kleurrijke levensverhaal van ex-topvoetballer Ruud Geels. Wereld. Een geintegreerd onder deel is een specifiek op vrouwen gericht onderwijsprogramma, een voorlichtigscampagne onder vrouwen om hen te overtuigen van de noodzaak langere perio des tussen de zwangerschappen te laten ontstaan en het geven van extra voedsel aan zwangere vrouwen om te voorkomen dat zij te lichte baby's krijgen. Een te laag geboortegewicht is in de Derde Wereld de oorzaak van veertig procent van alle sterfge vallen tijdens het eerste levens jaar. PARIJS (DPA/RTR) - In Frank rijk reed vandaag slechts een op de vier doorgaande treinen als gevolg van een staking om de 35- urige werkweek. Deze moet gelden vanaf 1 januari voor 70.000 man rijdend perso neel, maar de feitelijke invoering is door de directie uitgesteld tot 1 juni. Zij wil de werkweek verkor ten door verkorting per werkdag, maar volgens het personeel zijn bestuurders daarmee niet ge baat, doordat zij als gevolg van hun werk vaak ver van huis zijn. Het wil verkorting door middel van vrije dagen. TILBURG - Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen stelt 250.000 gulden beschikbaar ter ondersteuning van een werkervarings project voor jonge werkloze afgestudeerden van de Katholieke Hoge school Tilburg (KHT). Dit bleek gisteren tijdens de presentatie van het project in Tilburg. Het project, dat in augustus van start gaat, is een experiment en duurt twee jaar. Het is een gezamenlijk initiatief van de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW), het Tilburgs Instituut voor Academi sche Studies (TIAS) en de KHT. Jonge academici wordt de mogelijkheid geboden met behoud van uitke ring maximaal zes maanden in een bedrijf of instelling werkervaring op te doen. Voorwaarde die wordt gesteld is dat de academicus minstens een half jaar werkloos is. Een speciale commissie gaat van geval tot geval beoordelen of een werkervaringsplaats kan worden goedge keurd. Daarbij wordt vooral gelet op mogelijke concurrentievervalsen de aspecten. De commissie is tevens belast met de controle op de ar beidsplaatsen. Een enqüete die de BZW in april bij 800 ondernemingen hield leverde tot nu toe 83 reacties, die tijdelijk een academicus aan het werk kunnen helpen. Deelnemende bedrijven betalen de academicus geen loon, maar mogen wel een onkostenvergoeding verstrekken van maximaal honderd gul den per maand. Uit de enquete blijkt dat verreweg de meeste bedrijven (60) de voorkeur geven aan een afgestudeerde bedrijfseconoom. Die reacties zijn over het algemeen van kleine en middelgrote bedrijven uit midden en oostelijk Brabant. Volgens voorzitter prof.dr. H. Peeters van het TIAS kan worden verwacht dat het aantal aanmeldingen zich de komende weken verdubbelt. Hij verwacht dat in augustus tussen de 150 en 200 werkloze academici in Noord-Brabant en Zeeland aan de slag kunnen. Er moet nü besloten worden over de plaatsing van de kruisraket ten. Dat zeggen zeven van de tien Nederlanders, waarbij het wei nig uitmaakt of ze voor- of tegen stander zijn. Dat blijkt uit een en quête die het Nipo heeft gehou den in opdracht van Elseviers Magazine. Daaruit blijkt ook dat de PvdA tien zetels wint als het kabinet over de rakettenkwestie zou vallen, terwijl CDA (tien) en WD (twee) er dan twaalf kwij traken. Beide regeringspartijen hebben dus alle belang bij een compromis. Ook Job de Ruiter, de minister van defensie die zich als enige tegenstander in de mi nisterraad in een stilzwijgen hult, staat voor het blok en vol gens EM (René de Bok en Frank Lafort) "is het is niet ondenkbaar dat het een offerblok zal zijn". De grote risico's zullen de Verenig de Staten, president Reagan (ver kiezingen!) incluis, wel dwingen tot grote terughoudendheid waar het gaat om rechtstreekse in menging in de Golfoorlog. Toch kunnen Iran en Irak in hun po gingen de VS bij het conflict te betrekken zorgen voor een 'ver zengende vlammenzee'. Aldus EM, dat al vast de olievoorraad in de industrielanden inventari seerde: zelfs als de produktie ge heel stilvalt is er genoeg voor vier maanden. Ook weet het blad te melden dat Noordwijk een eersteklas aan winst heeft geboekt met het nieuwe Huis ter Duin, "waarmee deze historische recratiegemeen- te in het kustgebied nog hoog zal scoren". Volgens manager Alois Eberharter staan de (buitenland se) toeristen te trappelen om de zomer in dit 'majestueuze' hotel complex door te brengen. Mark Blaisse vloog voor EM naar Cairo en kwam terug met een re portage over het 'democratisch experiment' van president Moe barak, die voor de Arabische we reld unieke verkiezingen heeft uitgeschreven. Voorts in EM aandacht voor de loopbaan van Johnny Kraaijkamp, winnaar van de Louis d'Or. "Als er een hiernamaals bestaat, gaat die prijs mee", meldt de acteur inter viewer Coen van Harten. En: Shakespeare zocht altijd al naar mensen zoals ik, naar mensen uit het volk". De Tijd komt deze week met special over Italië. Het land de schrijver Umberto Eco, het land waar Cees Nooteboom der tigjaar geleden rondreisde, waar Alberto Ronchey politiek com mentator is, waar Juve het mooi ste voetbalbroekje draagt, waar modekoning Versace zijn toon aangevende kleding ontwerpt, waar de historica Helene Nolthe- nius de helft van het jaar woont en waar Hanneke Holzhaus woont met haar Italiaanse man en zoontje. De Tijd liet hen allemaal aan het woord. Evenals Alberto Moravia, de beroemde Italiaanse schrijver die niet bepaald overloopt van enthousiasme voor zijn land. "Er zijn in Rome nog maar weinig plaatsen waar ik graag kom. Het vernietigingsproces van de plat telandscultuur is in volle gang. Ontvoeringen zijn zo oud als Ita lië zelf en omkoperij is een alge meen kwaad geworden. Maar: niets heeft Italië meer schade be rokkend dan het massatoerisme. Voor wie na dit alles toch nog zin heeft in een bezoek, De Tijd le vert als toegift een plattegrond van Rome erbij. Ook in De Tijd een interview met Hans Alders, het wonderkind van de PvdA en wel genoemd als opvolger van Den Uyl. Daarover wil hij echter niets kwijt. Alders is het wel eens met De Tijd dat hij snel een aantal centrale posi ties binnen de grootste fractie in de kamer verwierf. "Ze zeggen dat ik goed ben". En dan worden er in De Tijd nog herinneringen opgehaald aan de zusterschool van O.L.Vrouw ter Eem in Amersfoort. De school van Ria Beckers, Jeanne Gras veld en Miek Luger. "De dag vóór ons eindexamen moesten we bij meneer de rector komen en op de grond knielen. Kregen we de zegen voor het welslagen ervan". w "Sekten geven meer dan kerken geborgenheid", zegt de hoogle raar in de jeugdpsychiatrie Ger- rit Mik, die als Kamerlid voor D'66 zitting had in de parlemen taire sektencommissie. "Het is waar" zegt hij, dat toetreding tot sekten het risico in zich bergt dat je zo sterk in een bepaald denkpatroon belandt, dat je er niet meer van kunt loskomen, maar dat is niet aan sekten ge- bonden".."Het is opvallend hoe prudent sekten zijn in de bena dering van jongeren. Alleen de Scientology-kerk vormt daar een uitzondering". Na een lange speurtocht achter haalde HN een "WD'er die te gen de plaatsing is van kruisra ketten". Het blijkt Jules Maaten te zijn, internationaal secretaris van de JOVD. "Bij de WD staat het atlantisch denken centraal. Daar hoor je minder snel ethi sche argumenten. Bij de JOVD wil men de rol van de kernwa pens echt terugdringen". Dertig procent van de WD-kiezers blijkt volgens enquêtes zijn standpunt te delen, maar komt niet tot protest, omdat "de ge middelde WD-kiezer loyaal is jegens zijn volksvertegenwoordi ger". Boudewijn de Groot is na twee jaar in de VS weer terug in Neder land. Het verschil tussen de zan ger van nu en toen is volgens hem: "Dat ik niet meer op een nostalgische en wat melancholie ke manier zing over mijn verle den'. Voorts in HN: het relaas van een heroinedealer, de gekte van het schuldensysteem voor ontwik kelingslanden en het vervolg van de serie over Europa, ditmaal over een Westeuropese kern macht. De Amsterdamse burgemeester Ed van Thijn komt in HP aan het woord over de corruptie in het hoofdstedelijke politie-apparaat. "Door verduidelijking van het beleid is voor twijfel over wat mag en wat niet nauwelijks meer een grond aanwezig". "De door snee politieman" is volgens hem "nog steeds integer. Ik heb daar om goede hoop dat de zaak bin nenkort gesaneerd kan zijn". Jan Kuitenbrouwer vraagt zich af waarom winstgevende bedrijven met verliesgevende kranten steun krijgen van het zg. Be drijfsfonds voor de Pers, onder meer naar aanleiding van de steun aan het Nieuws van de Dag, uitgegeven door de Tele graaf. Een nieuwe serie "De captains of industrie" laat als eerste de top man van Shell-Nederland zijn boodschap brengen. Hij is uite- raad blij met het zittende kabinet ("Als er een kabinet komt dat meer naar links zwaait, krijg je veranderingen die wij niet ver welkomen. Hij typeert zijn be drijf zo: "Shell is altijd een be drijf geweest met clubgeest, ook omdat wij nooit veel hebben ge daan aan het aannemen en weer afstoten van mensen. Wij zijn carrièremensen, je groeit binnen het bedrijf'. Brugsma wijdt zijn column aan de Frans-Duitse tandem die een Eu ropese defensiegemeenschap zou moeten maken. Ook in HP: broodnijd in de psychiatrie en een gesprek met Ilan Halevi, een jood in de PLO. worden gevoerd door Lev Kope lev en minister Brinkman van WVC. Na afloop van de internationale Sa- charov-maand zal een petitie worden overhandigd aan de Sowjetambassadeur in Neder land, Viktor Beletski. De petitie is ondertekend door talrijke Ne derlandse geleerden en politici. cpy Exclusief. De nieuwe Renault 9 Avenue is de exclusie ve variant van de technisch perfecte Renault 9 GTL. Daarom uitzonderlijk in zijn prestaties en nu bovendien tot in de details extra opvallend. Exclusief ook op de weg. Er komen maar 1000 Renaults 9 Avenue naar ons land. De prijs, inclusief alle extra plus punten: Zonwerend getint 1 glas zorgt voor een rustige kijk op de 2 De fraaie witte striping geeft de 9 Avenue een duidelijk gezicht i Witte biezen op de 1 extra brede 175/70 banden vergroten de herken baarheid. De 9 Avenue oogt extra sportief door de lichtmetalen velgen. 5 U zit als een vorst in de kantelbare stoe- lenBekledingrgrijze velours met witte biezen. De buitenspiegel kunt u van binnen uit verstellen. 1 De Philips AC 521 radio/cassette unit met speakers zorgt voor snelwegbreed stereo. De mistlampen vóór zijn ingebouwd in de bumper. Het sportieve GTS stuur ligt makkelijk in de hand. Afleveringskosten f 388.-. Prij* ine! BTW.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11