Kamer is tegen korting op wwv Van Mierlo bepleit uitstel WD wil maatregel per 1 juli wel 3- 'Minister voor uitspraak synode verantwoordelijk' STUNT IN EMAILLE Kwestie Nieuw-Guinea was lastig en bitter' Dollard-verdrag zou model moeten staan Amsterdam pakt kleine steunfraude met aan 'Nieuwe varianten rakettenbesluit zinloos' V/OENSDAG 23 MEI 1984 DEN HAAG (GPD)- Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer (CDA, PvdA en de kleine linkse partijen) is tegen de verlaging van de langdurige werkloosheidsuitkerin gen (wwv) met 3 procent per 1 juli. De WD wil echter nadrukkelijk aan deze verlaging vasthouden en botst op dit punt dus met coalitiepartner CDA. Binnenland Daarentegen zijn CDA en WD, en daarmee dus ook een meerder heid, het wel eens over de verla ging van de gewone werkloos heidsuitkering (ww) en de ar- beidsongeschiktsheidsuitkering (wao) met 3 procent per 1 juli. Dit blijkt uit de schriftelijke reacties van de kamerfracties op de voor stellen van het kabinet-Lubbers. De verlaging van de bruto-daglo- nen van de ww-, wwv- en wao- uitkeringen moet dit jaar nog 300 miljoen gulden opleveren. Als de verlaging van de wwv-uitkerin- gen niet doorgaat ontstaat een gat van 80 miljoen gulden in de bezuinigingsplannen. Hoe dat gat moet worden gedicht geven de tegenstanders niet aan. Het CDA Tweede-Kamerlid Weij- ers vindt dat mensen met een wwv-uitkering, die al langer dan zes maanden werkloos zijn, door de korting met 3 procent zwaar der worden getroffen dan men sen met een wao-uitkering, ook een langlopend uitkering. De wwv is al de laagste van deze drie uitkeringen. De wwv bedraagt nu 75 procent, de wao - evenals de ww - 80 pro cent. Aanvankelijk wilde het ka binet deze drie uitkeringen verla gen naar 70 procent. Na overleg met de sociale partners is het daar op teruggekomen. Door de verlaging per 1 juli vervalt de korting met 3 procent die per 1 januari op deze uitkeringen was aangebracht. Compromis Weijers stelt dat de verlaging van de wwv-uitkering te zeer vooruit loopt op het toekomstige uitke ringsniveau na de herziening van het sociale zekerheidsstelsel. PvdA-woordvoerer Ter Veld zei gisteren het CDA op dit punt te zullen steunen, ook al wijzen de socialisten de andere, door het CDA wel aanvaarde kortingen ook af. WD's fractiespecialist Linschoten wil niets weten van het niet door gaan van de wwv-verlaging. Hij betitelde de kabinetsvoorstellen al als een compromis en vindt dat niet verder kan worden ge gaan. „Dit is een verstandig pak ket", zei hij gisteren. Met de andere kortingen hebben CDA en WD weinig moeite, zo dat die het in de Tweede Kamer die er eind juni over debateert wel zullen halen. Weijers spreekt er wel zijn ergernis over uit dat nog steeds de kortlopen de uitkeringen in de ziektewet buiten schot blijven. Een verla ging van de daglonen in de ziek tewet vindt hij goed verdedig baar gezien de kortingen die op DEN HAAG (ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) is verant woordelijk voor de uitspraken van de Hervormde Synode. Al dus de opvatting van de plaatsvervangend griffier van de Twee de Kamer, mr T.A.M. Witteveen. Volgende maand promoveert hij tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift over overheid en nieuwe religieuze bewegingen. Het academisch proefschrift is tevens het sekten-rapport, dat gis teren officieel is uitgebracht door de sub-commissie sekten die in 1980 werd ingesteld door de vaste commissie voor de volksge zondheid uit de Tweede Kamer. Over dit rapport berichtten wij vorige week al uitvoerig. In de bij het proefschrift behorende stellingen zegt Witteveen, dat de Nederlands Hervormde Kerk het karakter van een van staats wege opgericht en in stand gehouden openbaar lichaam heeft. Zelfs kan de vraag rijzen in hoeverre de minister voor uitspra ken van de Hervormde Synode door de Staten-Generaal ter ver antwoording kan worden geroepen, aldus de plaatsvervangend griffier. In de stellingen herinnert hij er aan, dat op de ministers van justi tie en van financiën de bevoegdheden zijn overgegaan van de minister voor de hervormde eredienst. De departementen voor de ere-diensten (één voor de zaken van de hervormde eredienst en een voor de zaken van de r.k.-eredienst) werden in 1848 inge steld en in 1862 opgeheven. In januari 1868 werd beide departe menten weer nieuw leven ingeblazen, echter voor zeer korte tijd. In juli van datzelfde jaar werden de departementen definitief op geheven. De zaken van de eredienst gingen toen over naar het departement van justitie, behalve de financiële aangelegenhe den, die aan de zorg van financiën werden toevertrouwd. De in de stellingen verwoorde opvatting is politiek interessant nu de. Hervormde synode afgelopen 16 maart een afwijzende uit spraak heeft gedaan over de plaatsing van kruisraketten in ons land. DEN HAAG 'Vrouwen voor vrede' demonstreerde gisteren op Het Binnenhof tegen de plaatsing van kruisraketten in Nederland. De vrou wen zullen met hun demonstraties doorgaan tot de besluitvorming over de raketten is afgerond (Foto gpd> ADVERTENTIE Leiden. Breestraat 142-144. Tel. 071 - I S SS 11 19 Vestigingen door geheel Nederland. andere kortlopende uitkeringen zijn aangebracht. Het kabinet stelt wel voor de uitkeringen bij ziekte te binden aan een maxi mum van 100 procent van het netto-loon, een maatregel die 55 miljoen gulden bespaart. Het CDA maakt zich verder bezorgd over de opeenstapeling van kor tingen op het inkomen van wa- o'ers die al langdurig zo'n uitke ring hebben en geen aanspraak meer maken op enige aanvulling. De PvdA wijst alle kortingen per 1 juli van de hand. Het kabinet loopt daarmee volgens deze par tij vooruit op de stelselherzie ning, omdat het resultaat door deze maatregelen alleen nog maar een verdere verlaging van uitkeringen kan zijn. Andere mo gelijkheden worden volgens de PvdA door het 1 juli-pakket ge blokkeerd. De PvdA denkt dat het mogelijk is de uitkeringen op peil te laten door af te zien van een verlaging van de sociale pre mies. Tien jaar voor ontvoering Van der Valk DEN BOSCH (ANP) - Het ge- rechtshof in Den Bosch heeft in hoger beroep de 34-jarige Franco C. veroordeeld tot een gevange nisstraf van tien jaar onvoor waardelijk met aftrek van voor arrest in verband met de ontvoe ring van mevrouw Van der Valk. De verdachte had bij de recht bank in Den Bosch in augustus 1983 een gevangenisstraf van twaalf jaar onvoorwaardelijk ge kregen. De procureur-generaal in Den Bosch eiste veertien da gen geleden eveneens twaalf jaar onvoorwaardelijk. Het gerechtshof in Den Bosch meent dat directe medeplichtig heid aan de ontvoering van me vrouw Van der Valk niet was vastgesteld, maar veroordeelde de verdachte wegens medeplich tigheid aan afpersing. De ver dachte had iri de' periode van 27 november 1982 tot en met 17 de cember 1982 via de telefoon aan de familie Van der Valk regelma tig opdrachten gegeven op welke manier het losgeld moest wor den betaald en waar het moest worden gedeponeerd. Politiek asiel voor Russische krij gsge vangenen DEN HAAG (ANP) - Russische krijgsgevangenen uit Afghanis tan, die op dit ogenblik in Zwit serland zijn geïnterneerd, kun nen in ons land politiek asiel krij gen. Minister Van den Broek (van buitenlandse zaken) heeft de Tweede Kamer gisteren mee gedeeld, dat een eventueel ver zoek om asiel „in welwillende overweging" zal worden geno- In antwoord op schriftelijke vra gen van de kamerleden Voorhoe ve (WD), Patijn (PvdA), De Kok (CDA) en Engwirda (D'66) zegt de minister, dat geen van de geïnterneerde krijgsgevangenen tegen zijn wil zal worden ge dwongen naar de Sowjet-Unie terug te keren. De betrokken ka merleden hadden in hun vragen daarnaar verwezen, benadruk kend dat betrokkenen na repa triëring waarschijnlijk zeer zwa re straffen staan te wachten. In het antwoord zet de minister uit een, dat op de Hoge commissaris (van de Verenigde Naties) voor vluchtelingen de taak rust te voorkomen dat betrokkenen niet tegen hun wil naar Sowjet-Unie worden teruggestuurd. Indien noodzakelijk moet hij voor hen elders verblijf zoeken. Kamerdedat over Oosterschelde DEN HAAG Zowel de CDA- als de WD-fractie in de Tweede Ka mer is van mening dat er een uit voerig debat moet worden ge wijd aan de Oosterscheldewer- ken, nu is gebleken dat vertrou welijke dossiers over de beslis sende jaren voor de totstandko ming van het project zijn ver dwenen. Het CDA-kamerlid drs H. Eversdijk sluit zelfs niet uit dat er een parlementaire enquête komt. Eversdijk zal de commissie voor de rijksuitgaven ter overweging ge ven om de visie te vragen van een aantal betrokkenen uit de ja ren waarin de besluitvorming rond de Oosterscheldewerken tot stand kwam. DEN HAAG (ANP) - „Lastig, moei lijk en bitter". Met deze woorden karakteriseerde ex-minister To- xopeus (binnenlandse zaken) de situatie voor Nederland en de Papoea's in onze toenmalige laat ste 'kolonie' Nieuw-Guinea (nu Irian Jaya). Aan hem en aan Pa poea-leider Nicolaas Jouwe over handigde de journalist John Jan sen van Galen gisteren in Den Haag de eerste exemplaren van zijn boek 'Ons laatste oorlogje'. Het boek is een reconstructie van de geschiedenis die uiteindelijk op 15 augustus 1962 leidde tot de overdracht door Nederland van Nieuw-Guinea aan de Indonesi sche regering. De journalist van het weekblad Haagse Post be schrijft de 'dramatische slotacte' waarin de Nederlandse regering onder druk van de Verenigde Staten en de VN in een akkoord 'haar bezit' overdoet aan Indone sië en het beloofde zelfbeschik kingsrecht van de bevolking daarmee uit handen geeft. Het geeft inzicht in het vaak moeilij ke ontwikkelingswerk in het ver re land, de doodsangsten van 'onze ioneens' voor Indonesische infiltranten en de telegramme- Boek over 'Ons laatste oorlogje' nuitwisseling tussen de regering in Den Haag en de gouverneur in de hoofdplaats Hollandia. Van Galen is onder de indruk van de moeilijke positie waarin de re gering toen verkeerde. De rege ring, toen het kabinet-De Quay, stond voor de keuze het land weg te geven aan het dictatoriale be wind in Djakarta of het voeren van een bloedige oorlog met In donesië. Nicolaas Jouwe is de Nederlandse regering nog altijd dankbaar dat deze de Papoea's altijd heeft ge steund en hun „noodlot onder de aandacht van de internationale politiek heeft gebracht". Als een rode draad door de Neder landse politiek met betrekking tot Nieuw-Guinea loopt steeds de verwachting dat de Amerika nen „ons wel zullen steunen als het erop aankomt". Die verwach ting blijkt gebaseerd op een briefje dat Joseph Luns toen minister van buitenlandse zaken, in 1958 van zijn Amerikaanse col lega John Foster Dulles kreeg. Daarin formuleert deze Ameri- ka's steun als volgt: „Het laat de Verenigde Staten niet onver schillig". De toenmalige Nederlandse am bassadeur in Amerika dr. J. H. van Roijen, zowel onderhande lingsleider van de Nederlandse delegatie bij de onafhankelijk heid van-Indonesië in 1949, als la ter in 1962 bij de afstand van Nieuw-Guinea, beoordeelt het krabbeltje van de Amerikaan als een „uiterst vage toezegging, met het nodige voorbehoud". Van Roijen zegt in het boek: „Méér is er nooit geweest. Ik heb dat pa piertje nooit meer gezien maar het is voor Luns altijd aanleiding geweest om, uiteraard zonder met dat briefje te wapperen, te stellen dat de Amerikanen ons zouden bijstaan". Vier jaar na het briefje van Foster Dulles verklaart Luns op de Ne derlandse televisie dat eerst dit jaar (1962) voor ons de overtui ging is gekomen dat op militaire bijstand niet meer te rekenen viel". Hij voegt daaraan toe dat „tot voor betrekkelijk kort de Nederlandse regering gegronde redenen had te veronderstellen dat de doeleinden van haar poli tiek met name door Amerika vol ledig werden onderschreven en ondersteund". Nu zegt de toenmalige staatssecre taris voor Nieuw-Guinea Th Bot, dat de kabinetsleden wel scep tisch waren over de mening van Luns. „Maar als Luns zijn ver trouwen in Amerika overtuigend naar voren bracht, zou het een motie van wantrouwen zijn ge weest, als we zouden zeggen: je jokt". De reizend ambassadeur van West-Duitsland E.F. Jung (links) en staatssecretaris Van Eekelen (buitenlandse zaken) wisselen de documenten uit na parafering van het Eems-Dollard-verdrag tussen Nederland en de Bonds republiek. (foto ANP) 'Gifboerderij van Peterman toch geveild WEERSELO (ANP) - De 'Stich ting Peterman moet blijven' is er gisteren niet in geslaagd de veiling af te wenden van de boerderij en de landerijen van H. Peterman, de Weerse- lose boer die zijn massale veesterfte wijt aan de aanwe zigheid van het giftige hch op zijn land. De onderhandelin gen met de Westland Utrecht Hypotheekbank, de belang rijkste schuldeiser van Peter- man, liepen volgens de stich ting vast op de hoge garantie die de bank vroeg. De Westland Utrecht Hypo theekbank wil niet alleen de 63.000 gulden schuld aan af lossing en rente van dit mo ment, maar ook de zekerheid dat Peterman tot en met fe bruari volgend jaar aan zijn hypothecaire verplichtingen voldoet. Daarvoor zou de stichting dan nog eens 45.000 gulden op tafel moeten leg gen. De stichting heeft welis waar bijna een ton bijeenge bracht, maar wil met dat be drag ook een nieuwe veesta pel voor Peterman kopen om hem zo in staat te stellen zijn bedrijf weer te laten draaien. Dan kan de boer ook weer zijn hypotheekkosten beta len. AMSTERDAM (ANP) - Wegens de grote drukte treden de recher cheurs van de afdeling bijzonde re controle van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) in Amster dam in het algemeen niet meer op tegen kleinere fraudes met uitkeringen. Als grens nemen zij een bedrag van vijfduizend gul den. Een woordvoerder van de GSD zei gisteren dat de ernst van de over treding wordt afgewogen tegen het nut van vervolging, „zoals het Openbaar Ministerie dat ook doet". Volgens hem is de hoogte van de fraude daarvoor een aan wijzing, maar wordt daar niet uit sluitend op gelet. De achtergron den van de overtreding tellen ook mee. „Ik kan mij voorstellen dat een fraude onder de vijfduizend gul den blijft, maar er bij voorbeeld sprake is van dusdanige boosaar dige opzet dat wij de overtreder toch vervolgen", aldus de woord voerder. DEN HAAG - Zowel West-Duits land als Nederland beschouwt het zogenoemde Zebra-verdrag over de Dollardhaven als een voorbeeld van samenwerking over de grenzen heen dat navol ging zou verdienen in Europa. Dat lieten zowel de Nederlandse als de Westduitse delegatie we ten nadat beide landen het sa menwerkingsverdrag tussen West-Duitsland en Nederland hadden geparafeerd. Dat gebeur de gisteren in het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag door staatssecretaris Van Eeke len en reizend ambassadeur Ernst Jung. Het gaat om het eerste verdrag in de EG waarin wordt uitgespro ken dat er op economisch en mi lieu-gebied nauw zal worden sa mengewerkt. „Het is een model verdrag voor grensoverschrij dende problemen", aldus de Ne derlandse staatssecretaris Van Eekelen. Hij vond ook dat hij Duitsland vergaande concessies had afgedwongen: geen indus trie in de Dollardhaven en Ne derlandse soevereiniteit over een natuurgebied dat zal worden op gespoten vlak bij de Duitse stad Emden. De term 'zebra'-verdrag slaat op de grillige grensovereenkomst die beide landen in dit betwiste ge bied van de grond brachten. Vanaf de noordelijk van de Dol- lard gelegen stad Emden gezien komt er eerst een stuk Duitsland (de haven) vervolgens een Duitse dijk om een Nederlands gebied. De zuidelijke dijk is weer Duits en ten zuiden daarvan volgt .be twist' gebied waar de Duitsers hun Eems mogen uitbaggeren. Ten zuiden daarvan ligt dan weer een Nederlands natuurgebied. In feite krijgt Nederland in het om streden gebied een eigen eiland je dat door de Duitsers wordt aangelegd. Dat gebeurt om te voorkomen dat er ooit industrie op die plek nabij de Duitse ha venstad wordt gevestigd. De Duitse ambassadeur Jung liet gisteren weten dat deze oplos sing een concessie van Duitse kant is. Daar tegenover staat dat door de aanleg van de haven Em den weer kansen krijgt op meer zeevaartactiviteit en ruimte voor de scheepswerf in Emden. „Het beste verdrag is het verdrag waarbij beide partijen niet hele maal tevreden zijn", aldus am bassadeur Jung na afloop van de ondertekening. Volgens hem moeten de recher cheurs van de GSD bij grote drukte vaak een keuze maken en dan is het logisch dat ze de grote zaken aanpakken en de kleine la ten liggen. Overval: 3,7 ton ROTTERDAM (ANP) - Bij een overval op het filiaal van een bank aan de Keizershof in Rot terdam hebben twee gewapen de mannen gisteren een geldcas- sette met 375.000 gulden buitge maakt. Volgens de Rotterdamse poltie verdwenen de daders in een gereedstaande auto. Zij zijn spoorloos. Het tweetal probeerde aanvanke lijk in de hal van de bank, onop gemerkt door het daar aanwezi ge publiek, met een valse sleu tel een kluis te openen. Toen dat niet lukte, drongen zij het per- soneelsverblijf binnen en dwon gen daar de filiaalhouder onder bedreiging van een vuurwapen de geldcassette af te geven. DEN HAAG (GPD) D'66-senator en oud-minister van defensie Hans van Mierlo vindt dat het ka binet de beslissing over het al dan niet plaatsen van kruisraket ten enkele maanden moet uit stellen. Hij zei dat gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van de defensiebegroting. Van Mierlo vindt dat het kabinet op dit moment geen beslissing kan nemen die zowel bij de bondgenoten als de bevolking positief zal worden ontvangen. De oud-minister noemde het zin loos steeds weer nieuwe varian ten te ontwikkelen. Hij riep het kabinet op eerst een duidelijke politieke lijn vast te stellen en pas dan „met een aanbod in plaats van een vraag" naar de bondgenoten te gaan. Aan alle varianten die nu worden ontwikkeld kleeft het nadeel dat de bondgenoten weten dat het kabinet verdeeld is en dat één partij (de WD) een standpunt inneemt dat vrijwel altijd van die varianten zal afwijken. Daardoor heeft het kabinet zich in een on mogelijke positie gemanoeu vreerd, zei hij. Van Mierlo zei overigens persoon lijk te vinden dat het meer na- kele illusie meer dat een eenzij dig afhaken van Nederland nog een positief effect zou kunnen hebben op hervatting van de on derhandelingen, maar ook geen negatief effect", aldus Van Mier lo. „Ik denk dat het de Sowjet- Unie koud laat en dat zij de on derhandelingen hervat wanneer het haar uitkomt". Volgens Van Mierlo is het Neder landse veiligheidsbeleid de laat ste jaren teruggebracht tot de vraag: plaatsen we wel of plaat sen we niet. „In welk kader het is, dondert niet. De vraag is slechts, waar sta je?", aldus de D'66-senator. Hij sprak van een gruwelijke en onverantwoorde lijke vertekening van waar het werkelijk om gaat. Hij hield een pleidooi voor een ont moeting tussen de regeringslei ders van de .plaatsingslanden' (Engeland, Duitsland, Italië, Bel gië en Nederland) om te praten over een initiatief om de onder handelingen tussen Russen en Amerikanen weer op gang te brengen. Dat zou een extra argu ment kunnen zijn voor het ne men van wat meer tijd, aldus Van Mierlo. In dat overleg zou dan ook gespro ken kunnen worden over een .Europese dubbele sleutel' voor de nieuwe kernwapens, waarbij deze (Amerikaanse) raketten niet zouden kunnen worden ingezet dan na instemming van de vijf plaatsingslanden gezamenlijk. Voor een dubbele sleutel per land voelt Van Mierlo niets. Bezuinigingen WD en CDA in de Eerste Kanier kritiseeerden het feit dat de de- fensielasten in Nederland de ko mende jaren met slechts 2 pro cent stijgen in plaats van met de eerder in de NAVO afgesproken 3 procent. De WD'er Van Bem- melen vindt dat Nederland ver sneld weer op een 3-procents groei moet overschakelen, zodra het ons economisch duidelijk be ter gaat. De CDA'er De Vries noemde het „onthullend en onthutsend" dat in de periode 1979-1983 Neder land een achterstand heeft opge lopen ten opzichte van de eerde re schema's van 2,5 miljard gul den op de defensieuitgaven. „Ne derland is afgezakt tot de catego rie der minima", aldus De Vries. Minister De Ruiter zou vandaag antwoorden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5