c Steeds meer gezinnen met geldzorgen in streek IB Bi» ESP ra f t Spoedig nieuw overleg over toekomst Katwijks smalspoor Gemeenten schakelen consumentenvoorlichtster in WOENSDAG 23 MEI 1984 Streek Voorbeeld Zij illustreert dit aan de hand van een voorbeeld van een gezin dat bestaat uit vader, moeder en drie kinderen. "Dat gezin heeft een uitkering van ongveer 1500 gul den netto. Na aftrek van de kos ten blijft er bijvoorbeeld 750 per maand over voor de huishou ding". In deze berekening is geen reke ning gehouden met de kleding en de aanschaf van dure spullen zoals een wasmachine. "Voor de kleding wordt de kinderbijslag gereserveerd en het vakantiegeld wordt gebruikt voor de duurza me spullen, die in het huishou den nodig zijn". "We gaan er vanuit dat iemand 200 gulden per maand nodig heeft voor zijn eten en drinken. Dat wisselt natuurlijk van mens tot mens. De één heeft immers meer nodig dan de ander. Ook naarma te het gezin groter is kan dit be drag dalen", aldus Jannie Hek- kert. "Het is voordeliger om voor vijf mensen te koken dan voor twee". De mensen in Noordwijkerhout die een beroep doen op de HVP hebben gemiddeld een inkomen van rond de 2000 gulden netto per maand, zegt Jannie Hekkert. "Op dit moment kunnen we het aanbod van mensen die een be roep op ons doen niet meer aan. We schuiven de problemen nu min of meer voor ons uit en ma ken dan ook weinig reclame voor ons werk daar, omdat we toch met een wachtlijst zitten". Hoelang de hulp van de HVP duurt, verschilt van geval tot ge val, zegt Jannie Hekkert. "Soms ben je er al uit met één advies. Maar er zijn ook mensen die maandelijks moeten langsko men om hun begroting door te praten. We streven er wel naar dat de mensen binnen vier jaar weer zonder schulden zitten. On derzoek heeft uitgewezen dat het niet langer is vol te houden om op de rand van het bestaan te le- Leningen Naast de teruglopende uitkeringen zijn er ook mensen in geldnood gekomen door verplichtingen die zij in het verleden zyn aange gaan, zoals bijvoorbeeld lenin gen. "Doordat ze buiten hun schuld werkloos zijn geworden of doordat het inkomen van de vrouw wegviel, kwamen ze in de problemen". Ook echtscheidin gen zorgen naast menselijk leed in veel gevallen voor geldelijke kommer en kwel, aldus Jannie Hekkert. Ze is het er mee eens dat veel pro blemen in één klap voor veel mensen de wereld zouden uitzijn als ze de auto wegdoen. "Maar een groot aantal mensen dat bij ons komt heeft al geen auto meer". Vergeleken met Zoeter- meer zijn de problemen in de bollenstreek toch minder groot, meent ze. "Er is hier in Noord wijkerhout of omgeving makke lijker een bijbaantje te vinden dan in Zoetermeer. Maar of dat nog lang zo zal zijn weet ik niet". De mensen in de bollenstreek heb ben ook wat meer mogelijkhe den de huishoudkosten te druk ken dan in de grote steden het geval is. "Ze kunnen bijvoor beeld zelf groenten kweken". Andere posten waarop flink kan worden gesnoeid zijn volgens Jannie Hekkert onder meer zelf kleding maken, minder vlees eten en tweedehands spullen ko pen. "Dat kan al heel wat sche ien". SCHEVENINGEN - De Nederlandse vissers die dit jaar deelnemen aan de haringrace zullen in de Noordzee vol doende haring van een uitstekende kwaliteit aantreffen. Dat verwachten deskundigen op het gebied van de ha ringvisserij. Tijdens een persconferentie in Scheveningen deelde haringbioloog A. Cor- ten, verbonden aan het rijksin stituut voor visserij onderzoek in IJmuiden (RIVO), mee dat de haring dit jaar vermoedelijk ook dicht bij huis kan worden gevangen. "De twee-jarige ha-' ring die vorig jaar het vissen in de zuidelijke Noordzee nog be lemmerde is inmiddels drie jaar geworden (de bekende maatjes-red.) en daarom pri ma voor de consumptie". De vorig jaar in ere herstelde ha ringrace begint op 1 juni om 00.00 uur. Tot de deelnemers behoren waarschijnlijk 16 kot ters en 27 hektrawlers. Vooraf gaande aan de raee heeft tradi tiegetrouw Vlaggetjesdag (op zaterdag 26 mei) in Schevenin gen plaats. L. Ouwehand, voorzitter van de redersverenging, verwacht dat de haring bovendien 'vriende lijk' zal zijn geprijsd. Zich wa gend aan een voorspelling sprak de Katwijker over onge veer een rijksdaalder per ha ring. De eerste haring zal overi gens op 4 juni in alle vroegte in Katwijk worden geveild. Dat gebeurt om 06.00 uur. Daar vóór kunnen de kopers de ha ring reeds keuren. Vorig jaar werd de eerste partij geveilde haring gekocht door een lande lijke hotelketern voor onge veer 30 gulden per stuk. Struikelblok De Noordzee werd in 1983 voor het eerst weer opengesteld voor haringvisserij na een on- door Adriaan Brandenburg derbrekening van zes jaar. Evenals in dat jaar kregen de Nederlandse haringvissers ook dit jaar een voorschot op het uiteindelijke Europese quo tum (146.000 ton) toebedeeld. Voorlopig mag Nederland 10.000 ton vangen. Nog deze week, op 24 mei, zal in Brussel worden gesproken over de definitieve verdeling van het quotum. Nederland, zo is reeds eerder bepaald, krijgt 27,6 procent van de totale hoe veelheid haring die mag wor den gevangen. De onderhande ling over het definitieve quo tum zijn nog volcp gaande. De Europese commissie heeft in middels voorgesteld Neder land toestemming te geven 41.000 ton haring te vangen. Het EG-overleg over de verde ling van de haring verloopt overigens evenals vorig jaar niet vlekkeloos. Ditmaal zijn het vooral de Noren die dwars liggen. Omdat Denemerken vorig jaar vooral ook jonge ha ring bestemd voor vismeel uit het water heeft gehaald, ver langen de Noorse vissers ter compensatie een extra quo tum. "De opstelling van de No ren kan wel eens een struikel blok betekenen", aldus Ouwe hand. MH jjBBirii mamu, De gisteren in Scheveningen geintroduceerde 'maatjesmeisjes' lieten zich de haring goed smaken. «oioanp) Opleving haringvissers er voorlopig zon nig uitziet. De haringstand heeft zich in de Noordzee uit stekend hersteld, aldus Corten. De biologen hebben de Euro pese Commissie geadviseerd in de Noordzee dit jaar een to tale haringvangst van 150.000 ton toe te staan. Voor volgend, jaar wordt 230.000 ton voorge steld. Dm alvast een 'buffervorraad' te kweken willen de biologen vooralsnog hun advies dit jaar niet ruimer laten uitvallen' "We moeten er nu eenmaal re kening mee houden dat na een periode van opleving, zoals nu het geval is, er ook nu weer een mindere tijd komt", aldus Corten. Aan het eind van het vorig jaar was er naar schatting nog on geveer 500.000 ton volwassen haring overgebleven. Dit jaar komt daar vermoedelijk 500.000 ton aan 3-jarige haring bij. "We mogen dus spreken van een forse aanwas", aldus Corten. De opleving van de haringstand wordt ook verklaard door de aanwezigheid van een nieuwe paaiplaats bij de Aberdeen- bank. Toch relativeerde Corten het optimisme door er op te wijzen dat er in het verleden jaarlijks wel 2 tot 3 miljoen ton haring in de Noordzee zat. Om dat de Noordzee voldoende plankton bevat meent Corten dat de kwaliteit van de haring er wèl beter op is geworden. Festiviteiten Als vanouds ontbreken rond het binnenhalen van de eerste maatjes de gebruikelijke festi viteiten niet. Behalve de Vlag getjesdag in Scheveningen, die staatssecretaris A. Ploeg offi cieel opent, zal de eerste bin nengehaalde haring ook wor den overhandigd aan de Com missarissen van de Koningin, het kabinet en vanzelfspre kend de koningin zelf. Zij krijgt de zogenaamde Konin- ginneharing aangeboden. "Het neusje van de zalm", aldus B. Daalder voorzitter van het vis serijschap Ook parlementariërs in Brussel zullen worden vergast op een onvervalst 'harinkie'. Dat ge beurt op 4 juni. Dan zal ook het genootschap voor Hollandse Nieuwe en Corenwijn worden opgericht. EG-commissaris F. Andriessen zal waarschijnlijk als een van de eerste leden worden ingeschreven. W addinxveense roofovervaller blijft ontkennen DEN HAAG - Twee jaar en zes maanden onvoorwaardelijke cel straf is gisteren voor de Haagse rechtbank" geëist tegen een 21-ja- rige inwoner van Waddinxveen. De aanklacht luidde dat hij sa men met twee anderen in no vember vorig jaar een gewapen de roofoverval heeft gepleegd op een flatwoning in Zoetermeer. Daarbij zou de Waddinxvener de bewoonster met een pistool heb ben bedreigd terwijl hij uitriep: „Geef op je geld, anders gaat je kind eraan". Ook zou hij de vrouw hebben gestompt en ge slagen. Uiteindelijk werd 3500 gulden buitgemaakt; van de ver wachte heroïne werd in de flat echter niets gevonden. De verdachte Waddinxvener heeft altijd ontkend iets met de roof te maken te hebben en er door de andere twee daders te worden bijgelapt. „Ik weet ook waarom, want met de vrouw van een van hen heb ik een seksuele relatie gehad. Die wil hij me betaald zet ten. En de ander is gewoon bang voor tegenmaatregelen als hij hieraan niet meedoet", zo hield hij de rechtbank voor. „Ze willen me gewoon een kunstje flikken". De als getuigen opgeroepen andere roofovervallers hielden hun be schuldiging gisteren ook onder ede vol en wezen de Waddinxve ner aan als de mededader. Vol gens verdachtes advocaat waren hun verklaringen echter op vele punten strijdig met elkaar en hij wees erop dat geen enkel tech nisch spoor, vingerafdrukken of iets dergelijks, naar de Waddinx vener leidt. „Bovendien heeft het slachtoffer hem niet herkend, ook niet aan zijn stem", aldus de raadsman. De rechtbank doet 5 juni uit spraak. ALPHEN AAN DEN RIJN - De inbreker die maandagnacht heeft ingebroken in de surfwin- kel aan de Prinses Irenelaan, de 18-jarige G.G.B. uit Tilburg is gisteren aangehouden toen hij samen met een 20-jarige plaats genoot een uit de winkel gesto len cheque wilde verzilveren bij een bank. KATWIJK Op zeer korte termijn, vermoedelijk al begin volgende maand, volgt een nieuw gesprek over de toekomst van het smalspoortreintje in de Katwijkse duinen. Burge meester C. Bos van Kat wijk overweegt de betrok ken partijen Staatsbos beheer en de Nederlandse Smalspoorstichting (NSS) binnenkort uit te nodi gen voor hernieuwd over leg. Tijdens dat gesprek zal, zo is de be doeling, de huidige patstelling tussen NSS en Staatbosbeheer moeten worden doorbroken. Ge beurt dat niet, dan bestaat de kans dat het voortbestaan van het spoortje in gevaar komt. Ver wacht wordt echter dat het zover niet zal komen. Dat wil overigens niet zeggen dat de twee partijen inmiddels nader lot elkaar zijn gekomen. Dege- vraagd blijkt dat de NSS nog al tijd het behoud van het huidige Stichting beschikt over nieuwe loods in duinen trgject verkiest. Staatsbosbeheer daarentegen blijft bij zijn stand punt dat het spoor in oostelijke richting moet worden verplaatst, omdat het duingebied anders te veel schade lijdt. Bosbeheer is desnoods bereid de verplaat singskosten voor zijn rekening te nemen. Arbiter De NSS meent op haar beurt ech ter dat het traject na verplaatsing veel minder interessant is voor het publiek, dat jaarlijks tijdens de zomermaanden ritjes met de oude, kleine treintjes kan ma ken. Ir. J. Augustijn van Bosbe heer bestrijdt dat: "Voor de re creant wordt het gebied alleen maar aantrekkelijker. Zij die voor de duinen komen kunnen na verplaatsing van het spoor ge bruik maken van de tegen die tijd daar aangelegde schelpenpa den. Nu is het gebied voor de voetganger nog onbereikbaar. De liefhebbers van het spoor kunnen met de treintjes blijven rijden. Het het trgject dat dan wordt afgelegd is beslist ook aan trekkelijk" Burgemeester Bos speelt in dit ge heel de rol van arbiter. Bos heeft de hoop nog niet laten varen dat de twee partijen nader tot elkaar komen. Augustijn vindt echter dat het komende gesprek als laatste mogelijkheid moet wor den gezien om iets te bewerkstel ligen. "De NSS probeert telkens weer tijd te winnen. Maar na zes jaar praten moet er maar eens een besluit worden genomen", zo vindt hij. Burgemeester Bos verklaart echter dat nergens is vastgelegd dat het om 'het laatste gesprek' gaat. "De woorden laat ste en nooit ken ik bovendien niet", aldus Bos. Loods Op Hemelvaartsdag wordt op ini tiatief van de ANWB een natio nale stoomdag gehouden. Ook de NSS verleent daar medewer king aan. Echter, de open dag wordt in Katwijk niet op donder dag maar op de zaterdag daarop dat op een klein deel van het tra ject op het terrein van de Leidse Duinwatermaatschappij (LDM) met een treintje wordt gereden. Volgens NSS-secretaris P. Lam mens is voor de beperkte opzet gekozen om de onderhandelin gen niet onnodig te verstoren. Bezoekers van de open dag kun nen overigens wel een kijkje ne men in de nieuwe loods waar over de NSS sinds enige tyd be schikt en die inmiddels volledig is ingericht. In de loods, bekos tigd met geld van donateurs en bedrijfsleven, is materiaal van de NSS opgeslagen. De nieuwe loods waarover de smalspoorstichting sinds enige tijd beschikt voor opslag van materiaal ZOETERMEER Steeds meer mensen komen niet uit met hun salaris of uitkering. "Je merkt dat dit probleem met de dag toeneemt en ik verwacht dat het nog veel erger wordt". Dat zegt Jannie Hekkert. Zij is consulente van de Stichting Huishoudelijke en Consumentenvoor lichting (HVP) in Zoetermeer. De bodem van menig huishoudk- nip is voor het verstrijken van de maand bij veel gezinnen al in zicht. Vaak wordt dan het ene gat met het andere gestopt. Maar na een paar maanden loopt het toch mis en klopt de deurwaarder op de deur: er moet worden betaald, anders wordt het huis ontruimd of de inboedel verkocht. door Thijs Jansen op haar kantoor in het gemeente huis, waar zij iedere dinsdagmid dag van twee tot vier uur zitting houdt. Die deurwaarder staat steeds vaker en bij steeds meer gezinnen op de stoep. "Er zijn mensen die er geen idee van hebben waar hun uitkering of salaris blijft. Ze doen maar", zegt Jannie Hekkert. De stich ting geeft onder meer aan deze mensen gratis voorlichting over hoe ze wèl met hun geld kunnen rondkomen. Sinds januari staat Jannie Hekkert enkele uren per week financieel aan de grond gelopen Noordwij- kerhouters met raad en daad ter zijde. "Dat advies kan ook heel welkom zijn bij mensen die nog geen financiële zorgen hebben, maar voor het merendeel word ik geconfronteerd met mensen die al in de problemen zitten". Deze slachtoffers van de teruglo pende welvaart worden onder meer door banken, sociale dien sten en maatschappelijk werkers uitgehoest en naar de consumen tenvoorlichtster verwezen. Er blijkt in die ruim vier maanden dat Jannie Hekkert in Noordwij kerhout werkt een grote toeloop "Alle gemeenten in de bollen streek zien wel wat in het initia tief van Noordwijkerhout om hun inwoners die in de financiële problemen zijn gekomen te hel pen", zegt Jannie Hekkert. Als de gemeenteraad van Sassen- heim er mee akkoord gaat, dan zullen ook in deze gemeente mensen in geldnood advies van Jannie Hekkert kunnen krijgen. 'De bedoeling is dat er al in sep tember wordt begonnen", zei wethouder mevrouw Maris-Dik- ker van Sassenheim onlangs toen een gemeentelijk commis Vraag Jannie Hekkert: "Het aantal mensen met geldproblemen wordt steeds groter. Op dit moment kunnen x vraag om hulp in Noordwijkerhout niet aan (toto H sie zich achter haar plannen schaarde om ook in Sassenheim een consulente voor mensen met geldproblemen aan te stellen. 'Er zijn-hier veel mensen die in de problemen dreigen te raken doordat, hun uitkering lager wordt. De reden daarvan is dat ze van de ww in de bijstand terecht komen", aldus de Sassenheimse wethouder. "Ook kunnen wij merken dat er steeds meer men sen met een huurschuld zijn". 'Het zijn vaak mensen die daar niets aan kunnen doen", zegt Jannie Hekkert. Hoewel er vol gens haar steeds meer mensen een beroep doen op de HVP, blijkt dat ook steeds meer men sen voorzichtiger worden met het doen van uitgaven. "Maar met een minimum-uitkering valt er niet veel op te passen: al het geld is nodig om rond te komen". 'Op dit moment kunnen we de vraag niet meer aan", zegt ze. "Ik vermoed zelfs dat de problemen in werkelijkheid nog groter zijn. We onderzoeken nu de mogelijk heden om het werk in Noordwij kerhout uit te breiden", zegt Jan nie Hekkert. Het is overigens niet alleen in Noordwijkerhout waar het recessiespook rond- waardt en zijn slachtoffers vooral zoekt onder de lage inkomens.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21