LEIDSCH DAGBLAD Brinkman op het matje Leiderdorp mag meubelcentrum bouwen Samen opvoeden ook na scheiding BENNINK Reagan: geen zorg over Nederland Entree dwars door voorpui Tweede Kamer wil spoedig debat over abortus AUTOBOULEVARD Provincie: personeel Rijnmond overnemen BROEKEN VOORDEEL WOENSDAG 23 MEI 1984 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37404 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB leiden Voor tel.nrs. zie colofon (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM - Een 18-jarig meisje uit Hillegom kwam gisteravond op een wat merk waardige manier een huis aan de Meerlaan in haar woonplaats binnen. Tot grote schrik van de bewoners reed zij met een personenauto dwars door de voorpui van het huis en kwam in de voor kamer tot stilstand. Zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs, maar ook zon der enige kennis van de wer king van de auto, startte zij 'uit aardigheid' het voertuig. Doordat de auto in de ver snelling stond schoot de wa gen vooruit. In paniek trapte het meisje in plaats van de rem het gaspedaal flink diep Behalve de totaal vernielde voorpui, werden ook de meu belen in de kamer flink be schadigd. Het onfortuinlijke meisje kwam met de schrik vrij uit de fors ingedeukte au- GS halen streep door Leidse plannen voor Plesmanlaan ,(Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/LEIDERDORP/ZOE- TERWOUDE - In de Leiderdorp- se Elisabethhof mag toch een meubelboulevard worden ge bouwd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben gis termiddag verklaard geen be zwaar te hebben tegen het bouwplan van meubelhande laar Stoutenbeek die er een cen trum van 22.000 vierkante me ter wil neerzetten. Tegelijker tijd werd het Leidse plan voor een meubelcentrum aan de Ples manlaan door GS afgewezen. Behalve in Leiderdorp mag ook in Zoeterwoude tot uitbreiding van de meubelvestigingen wor den overgegaan. De twee meu belbedrijven Casba en Leski za gen hun plan voor een even groot meubelcentrum als in Lei derdorp niet gehonoreerd, maar mogen wel uitbreiden tot 14.500 vierkante meter. Ze beschikken langs de Oude Rijn nu over 6.300 vierkante meter winkelruimte. Door de beslissing van GS is voor lopig een einde gekomen aan de juridische strijd tussen Leiden, Leiderdorp en Zoeterwoude om een meubelcentrum binnen de gemeentegrenzen te halen. Volgens een. provinciaal woord voerder hebben GS uiteindelijk voor Leiderdorp gekozen, om dat in de gevolgde procedure verwachtingen zijn gewekt door de provincie. "Het is een politieke beslissing geworden. GS meenden op grond van mo rele overwegingen het Leider- dorpse plan te moeten honore ren", aldus de woordvoerder. Overigens zullen de argumen ten van GS pas over een paar weken openbaar worden ge maakt. Voor Leiderdorp betekent de be slissing van GS dat de voorlaat ste stap in de procedure nu is genomen. Naar verwachting zullen diverse tegenstanders de afdeling rechtspraak van de Raad van State verzoeken het besluit van GS te schorsen, maar algemeen wordt aangeno men dat een dergelijk verzoek weinig kans van slagen heeft. Behalve Leiderdorp mag ook Den Haag van GS in zijn cen trum een concentratie van meu beltoonzalen opnemen. Bouwer Du Prie verwacht dat de eerste paal voor het meubelcen trum in Elisabethhof (het ge bied gelegen tussen het Elisa- bethziekenhuis en Alberts Cor ner/Ibis Hotel) in september de grond ingaat. School archeologie in Griekenland Wel toestemming maar geen geld LEIDEN Nederland heeft toestemming gekregen om in Griekenland een archeologi sche school op te richten. De Griekse minister van cultuur en wetenschappen, mevrouw Melina Mercouri, heeft daar toe besloten op advies van de Griekse archeologische raad. Wanneer de school er gaat ko men is nog onduidelijk. Vol gens de voorzitter van de commissie Nederland-Grie kenland en conservator van het museum van oudheden in Leiden, F.L. Bastet, ont breken op dit moment de fi nanciën. Een treurige zaak. Er is absoluut geen geld om aan de eisen te voldoen". Van Griekse zijde is de voor waarde gesteld dat Neder land een directoraat vestigt in Athene. Verder moet er een blijvend centrum voor educatieve dienstverlening worden opgericht. Dat cen trum moet voorzien zijn van een bibliotheek en een foto grafische dienst. Ook zal er geregeld een wetenschappe lijk archeologisch tijdschrift moeten worden uitgegeven. AMSTERDAM (ANP) - De Hoge Raad vindt dat beide ouders na scheiding het gezag over het kind kunnen behouden als dat in het belang van het kind is. De wet die nu éénhoofdige voogdij voorschrijft moet volgens de Ho ge Raad wijken voor het grond recht van het Verdrag van Rome, dat van een hogere orde is. De uitspraak werd gedaan na een twee jaar durende procedure van twee gescheiden ouders die wer den bijgestaan door een Amster damse advocatencollectief. De juridische weg ging langs de Am sterdamse rechtbank, het Hof Amsterdam en de Hoge Raad. De ouders achtten zich, ondanks hun scheiding, in staat hun kind samen te blijven verzorgen. Hun zoon verblijft om de beurt een paar dagen bij de vader en ver volgens bij de moeder. De ou ders vonden dat dit tot uitdruk king moest komen in een rege ling waarbij beiden met de voog dij worden belast. De Nederland se wet schrijft echter voor dat na de scheiding één ouder tot voogd of voogdes wordt benoemd. De Hoge Raad acht het niet moge lijk dat beide ouders na schei ding tot voogd en voogdes wor den benoemd. De gezamenlijke verantwoordelijkheid van de ou ders dient, volgens de Hoge Raad, tot uitdrukking te komen in het na de scheiding voortdu ren van de ouderlijke macht die ook tijdens het huwelijk gold. Af en toe zon y en toe zon en een enkele bui. Mini mumtemperatuur omstreeks acht graden. Middagtemperatuur onge- i 1984 an onder: 21.40 uur. maan onder: 14.34 Leiderdorp Verwelkomt de meubelboulevard in Leiderdorp Daihatsu Autobedrijf Herman Mulder Honda Lada Automobielbedrijf van Haasteren Fiat VANCREY'S AUTOMOBIELEN Weversbaan 12, tel. 071-896151 {industrieterrein Aangeboden door Automobiel bedrijven: Mazda Auto-Home British Leyland Saab Mitsubishi Oudshoorn B.V. Showroom - verkoop - werkplaats Touwbaan 5 (hoek Rietschans) Leiderdorp. Tel. 071-410141 Alphen a/d Rijn - Leiden DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Brinkman (WVC) zal zeer binnenkort door de Tweede Kamer ter verant woording worden geroepen in verband met de abortus wet. De bewindsman wilde de algemene maatregel van bestuur, waarin de uitvoering van de wet wordt gere geld, buiten het parlement om invoeren. Hij had de tekst voor publikatie in het Staatsblad al klaarliggen, maar die wordt nu opgehouden in afwachting van het kamerdebat. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Koningin Beatrix heeft vanmorgen het nieuwe complex van de Leidse universiteit aan de Witte Singel en op het Doelenter rein officieel geopend. Zij ver richtte deze opening door een brief van Willem van Oranje, waarin hij voorstelt de Leidse universiteit op te richten, in een vitrine te plaatsen. Deze vitrine maakt onderdeel uit van een spe ciaal voor deze gelegenheid sa mengestelde tentoonstelling 'Neerlands Dierbare Vader', ge wijd aan Willem van Oranje. Bij aankomst, om tien uur precies, ontving de koningin bloemen van de 10-jarige Selma de Groot, de dochter van de oud-bibliothe caris. Later in de ochtend, na eerst een video-presenta tie over de nieuwbouw te hebben bekeken, maakte de koningin een wandeling door alle gebouwen. De bijzondere kamercommissie die zich bezighoudt met de abor tuswetgeving, sprak zich gister avond laat voor een kamerdebat uit. Er is veel kritiek op de tekst van de algemene maatregel van bestuur, die Brinkman vorige week aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Bovendien is ten tijde van het toenmalige kabinet- Van Agt toegezegd dat eerst met de Kamer zou worden overlegd alvorens de uitvoeringsbesluiten van de abortuswet van kracht zouden worden. Om die reden vroeg het D'66-kamerlid me vrouw Wessel-Tuinstra gisteren al schriftelijk om een spoeddebat en opschorting van de publikatie in het Staatsblad. Een meerderheid van de Kamer - regeringspartij WD, PvdA, D'66 en de kleinere linkse partijen - wil dat de regering via de alge mene maatregel van bestuur de abortus opneemt in het zieken fondspakket. Het kabinet heeft deze kwestie echter opengelaten en wil hiermee wachten tot de op handen zijnde herziening van het ziektekostenstelsel aan de orde komt. PvdA, D'66 en klein links hebben verder kritiek op het feit dat de keus van de vrouw voor abortus op allerlei manieren moet wor- dewn getoetst. Vooral de eis dat de arts moet nagaan of het be sluit geheel uit vrije wil tot stand is gekomen, vinden deze partijen strijdig met het zelfbeschik kingsrecht van de vrouw. Zij vin den ook dat de hulpverllening (in klinieken) wordt bemoeilijkt door de ingewikkelde bepalin gen die in de algemene maatre gel van bestuur zijn opgenomen. Bouwmaterialen Grindplaten 40/60 va 3.95 Witte plavuizen 30/30 v a 32,50 Bielzen zand/grind Schaarhekken. aarde, compost Minister Brinkman had aanvanke lijk de bedoeling de algemene maatregel in elk geval vóór het einde van deze maand in het Staatsblad te publiceren. Hier door zou de wet met alle bijbeho rende bepalingen per 1 septem ber a.s. van kracht kunnen wor den. De Kamer vindt echter dat er best nog een tijdje kan worden gewacht met de invoering van de wet. Het kabinet heeft al ander half jaar over het 'erfstuk' van het kabinet-Van Agt nagedacht, het mag nog wel iets langer du ren, aldus de betrokken partijen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De provincie Zuid-Hol land is in principe bereid het per soneel van het Openbaar Li chaam Rijnmond over te nemen als deze instelling zou worden opgeheven. Een delegatie van Rijnmond, die gisteren een ge sprek met minister Rietkerk (binnenlandse zaken) hierover had, heeft deze gedachte afgewe zen. Ton van Oosterhout van het Open baar Lichaam vertelde vanoch tend dat Rijnmond niet op het principe-aanbod is ingegaan, omdat de opheffing van deze in stelling nu niet aan de orde is. "Laat eerst de Tweede Kamer maar eens een uitspraak doen over een eventuele splitsing van Zuid-Holland", aldus Van Oos terhout. De provincie Zuid-Holland heeft wel de nodige voorwaarden aan de overname van het personeels bestand (600 man sterk) verbon den: de ambtenaren die bij Rijn mond een provinciale taak heb ben en zij die na opheffing als het ware in het luchtledige zouden komen te zweven, kunnen in 'Den Haag' aan de slag. Het per soneel met gemeentelijke taken moet naar het stadhuis in Rotter dam verhuizen. Een andere voor waarde die de provincie aan de overname van de ambtenaren van het Openbaar Lichaam heeft gesteld is, dat het rijk alle kosten die dit met zich meebrengt voor zijn rekening neemt. 26 PAGINA'S Dr. Von Weizsacker Westduits president Meerderheid Kamer tegen korting wwv Al 65.000 Duitsers zijn 'uitgesloten' NAC lijkt op weg naar de eredivisie PAGINA 15 100% katoen. Normaal f 39.- Nu dus twee voor (39.-, t/m 26 mei en zolang de voorraad strekt. WASHINGTON (AFP/DPA/GPD) - President Reagan maakt zich geen ernstige zorgen over een mogelijk Nederlands besluit geen kruisraketten te plaatsen. Volgens hem zal een dergelijke beslissing niet leiden tot een ket tingreactie bij de andere bondge noten in de NAVO. Reagan houdt het wel voor moge lijk dat een kleinere bondgenoot zo'n voorbeeld zal volgen. „Er zou nog een land onder enkele van de kleinere geallieerden kunnen zijn dat zich erbij aan sluit, maar de rest niet, zo ver trouw ik stellig', zei het Ameri kaanse staatshoofd gisteravond. Eerder had Reagan verklaard dat de Pershings en kruisraketten die de NAVO in Europa wil op stellen, weliswaar geen party zyn voor de Russische SS-20's, maar dat zfj als 'afschrikking' toerei kend zijn. In weerwil van de Sowjet-campagne om de bond genoten van mening te doen ver anderen, heeft de alliantie vol gens Reagan pal gestaan en is zij nooit sterker geweest dan nu. Reagan wees erop dat het Neder landse kabinet en het parlement nog geen besluit hebben geno men, maar dat andere NAVO- landen inmiddels doorgaan. Reagan twijfelt eraan of de Russen hun militaire produktie nog ver der kunnen opschroeven. De Bntse conservatieve parlemen tariër Edward Leigh heeft 38 Ne derlandse CDA-Kamerleden een brief geschreven waarin hy hen waarschuwt tegen brieven die zij de komende dagen zullen ont vangen van 'bezorgde Britten' over de plaatsing van kruisraket ten. Hij reageert daarmee op een op roep in een links Brits weekblad, waarin de lezers namens de Ne derlandse vredesbeweging wordt gevraagd 'individuele brieven* te sturen om nog aarze lende CDA'ers te bewegen tegen de plaatsing van de raketten te stemmen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1