per computer AUTO Jetta II: goed, maar niet goedkoop Weinig oog voor vieze koplampen CDA kritiseert De Vries 1984 Varia PAGINA 19 Samengesteld door Koos Post Met de toename van de economie stijgt tevens het aantal ongeluk ken. Deze wetmatigheid is volgens de SWOV (Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveilig heid) terug te voeren naar de ex tra activiteiten die moeten wor den ontplooid om meer omzet te halen. Voor meer omzet moet er meer vervoerd worden. Dus: meer kilometers op de weg. En harder rijden. Samen met de ho gere verkeersintensiteit zorgt dat voor meer ongelukken. Prof. E. Asmussen, directeur van de SWOV, verwacht nóg een pro bleem: „Door de vele onver wachte files op autosnelwegen, zullen de steeds lichter worden de personenauto's bij botsingen geen partij zijn voor de relatief steeds meer voorkomende en steeds zwaarder wordende vrachtwagens". Vrachtwagens, die relatief slechte re wegligging hebben, gemakke lijker kantelen, moeizamer rem men, op natte wegen grote hoe veelheden water doen opspatten en scheuren en spoorvorming in het wegdek veroorzaken. Die ongelijkheid van voertuigen is ook in Amerika aan het toene men. De Amerikaanse markt wordt overstroomd met kleine auto's en de conflictsituaties ne men toe, mede door het wegmeu- bilair dat in feite is gemaakt voor zwaardere auto's. Uit proeven bleek bijvoorbeeld dat een Toyo ta Corolla als een projectiel van een vangrail werd gelanceerd. Een dikke Buick met V-8 motor, die twee keer zoveel weegt, boor de zich in de rail en bleef staan. Die ongelijkheid op de weg is een nog niet wetenschappelijk goed onderzochte materie. Temeer daar het een kostbare zaak is om goede botsproeven te houden. Uiteraard wordt er bij de autofa brikant veel gedaan aan onder zoek. Maar dat beperkt zich veel al, waar het botsingen betreft, tot frontale, zijwaartse en achter waartse proefnemingen. De SWOV vraagt zich daarbij boven dien af of zo'n botsing tegen een betonnen muur wel representa tief is. Een interessante vraag is of lichte auto's méér risico lopen bij aanrijdingen dan zware. SWOV-voorlichter W.K.H. Krop daarover: „Er is nooit uitgeko men dat bepaalde typen auto's betrokken bij botsingen een gro ter risico lopen. Het is wel duide lijk dat zwaardere auto's door hun massa kans maken op een gunstiger afloop. Statistisch is het evenwel niet aantoonbaar dat een 'Lelijke eend' er slechter van af komt". In samenwerking met prof. V. Giavotto van de techni sche hogeschool in Milaan is nu bij de SWOV een computer inge schakeld voor het bestuderen van voertuiggedrag op de weg en om na te gaan wat er precies ge beurt bij botsingen van voertui gen met mensen, andere voertui gen of obstakels. In elk geval meent de SWOV nu al dat de flanken van personenauto's stij ver zullen moeten worden en de fronten meer energie-absorbe rend. Naast het vervullen van een passie ve veiligheidstaak die de autofa- Dit computer model laat zien hoe de lichte au to door de vang rail wordt te ruggekaatst (onder), terwijl de zwaardere auto erin vast loopt (boven). In de Verenig de Staten wordt de markt over stroomd met kleinere auto's. Ze komen voor al uit Japan en Europa. De Amerikaanse auto-industrie bouwt ze zelf niet of nauwe lijks. Het weg- meubilair daar is er trouwens ook niet op aan gepast. brikanten hebben, is het ook noodzakelijk dat zij eens gaan nadenken wat er te doen is aan een homogener beeld op de weg. „Je steeds meer toeleggen op nóg méér vermogen leidt tot onvei ligheid. Een Ford Sierra die 15 km per uur sneller kan dan een Taunus, waar is dat voor nodig? Op die manier werk je een onrus tig verkeersbeeld in de hand. En dan te weten dat een Audi 200 Turbo maar liefst 235 échte kilo meters per uur kan halen. Waar vraag je dan om? Juist, om nog meer problemen, terwijl het ge zond verstand in dit soort zaken hoort te prevaleren." Automobilisten hebben weinig oog voor de vervuiling van hun koplampen. In RAI Actueel lees ik een be richt over een Westduits on derzoek, waaruit naar voren is gekomen dat de lamp al voor vijftig procent moet zijn ver vuild voor de man of vrouw achter het stuur merkt dat de lichtopbrengst is verminderd. Toch gaat die vervuiling (en daarmee de vermindering van het licht hard. Reeds na een rit van een half uur op een norma le droge weg zijn de kop lampglazen voor veertien procent dicht gestoven. Op een nat wegdek komt men dan al tot een vervuilingsgraad van om en nabij de veertig procent. Op een smerige weg maar liefst 63 procent... En uit metingen is gebleken dat zelfs een geringe vervuiling al betekent dat een lichtbundel die normaal honderd meter haalt, dan niet verder komt dan 93 meter. In het kader van de bevordering van de verkeersveiligheid is in Finland en in Zweden de aan wezigheid van een reinigings installatie voor koplampen al verplicht gesteld. In Noorwe gen is een dergelijke maatregel in voorbereiding. RIJ- IMPRESSIE Jetta van Volkswa gen is wezenlijk anders dan het model, dat vijf jaar geleden voor de eerste maal onder die naam op de markt werd ge bracht. Dat model was afgeleid van de Golf. Heel direct. Om op korte termijn iets anders te hebben voor klanten, die geen trek meer hadden in zo'n driedeurs kar. Het bleken er nog heel wat te zijn. Van die Golf-met-kof- ferbak werden er tot eind 1983 toch zo'n 700.000 verkocht. Zo'n pluk kan je niet ongestraft uit de produktie halen. Dus zette Volkswagen gelijk met de nieuwe Golf een andere Jetta op de tekentafel. Natuurlijk hebben de wagens nog genoeg gemeen, dat is goedkoper in de produktie. Maar dat gemeen schappelijke is beduidend minder geworden. De Jetta II is een zelfstandig model. Twaalf centimeter langer dan zijn voorganger. En daarmee meer dan dertig centimeter langer dan de 'Golf. De markante lijnen van de nieu we Jetta worden gedomineerd door de kolossale kofferbak. Volkswagen claimt: de groot ste in zijn klasse. Het zal wel waar zijn. Een gemakkelijk te betreden ruimte, omdat de deksel tussen de achterlichten doorloopt. Tot enkele centime ters boven de bumper. En men kan die bullebak van een bak desgewenst stampvol stoppen. De constructeurs hebben er op gerekend. Het draagvermogen van de achter as is vergroot tot 740 kilo. Dat vind je niet in de Golf. De door die grote kofferbak ver kregen wigvorm heeft nog an dere voordelen. Meer ruimte voor de inzittenden. En minder luchtweerstand door de aëro dynamische vormgeving. Een Cw-waarde van maar 0.36. Dat is even 16 procent minder dan bij de eerste Jetta. En dat is dan weer goed te mer ken bij de benzinepomp. Ik heb twee versies gereden. Met 1300 en 1600 cc motor. Beide versies hadden genoeg aan normale benzine. En ik haalde één op dertien tot veertien. Het is tekenend voor de vooruit gang: met de eerste Jetta-editie kwam ik nauwelijks boven de één op elf! Dat is nog geen vijf jaar geleden. Er is weer keuze genoeg. Drie benzinemotoren (1300, 1600 en 1800 cc) en twee diesels (1600 en turbo). En natuurlijk weer drie gradaties van luxe, aange duid met C, CL en GL. Daarbo ven nog een uiterst luxueuze Jetta Carat voor de mensen, die alles willen. Maar dan pra ten we wel over een auto, die meer dan 36 mille kost. Het is bij deze nieuwe Jetta al net als bij de eerste: goed maar niet goedkoop. De prijslijst be gint bij 20V2 mille voor een tweedeurs 1300 met vierbak. De vierdeurs 1300 CL, die ik een tijdje ter beschikking had, gaat de 22 mille alweer te bo ven, de vierdeurs 1600 GL (maar dan met vijfbak) komt op meer dan 27.000 gulden. Maar welke wagen men ook pakt, hij ziet er goed uit, is tot in de puntjes afgewerkt, biedt heel redelijk comfort, laat zich heel gemakkelijk besturen en heeft uitstekende rij-eigen- schappen. De 1300 (55 pk) was al zeer vlot en soepel, haalde een topsnel heid van dik 150 kilometer per uur. Maar de 1600 is uiteraard nog vinniger en vlotter. Men kan dankzij de 75 paardekrach- ten in die krachtbron in de buurt van de 165 km per uur komen. Zo soepel draait de motor, dat men goed moet op letten. Het is gewoon moeilijk buiten de bonboekjes van spie dende politiemensen te blij ven. Men zit zo boven de in ons land toegestane snelheden. Ik zal niet alles weer op een rijtje zetten. Nog niét zo lang gele den heb ik hier de Golf uitvoe rig belicht en deze Jetta deelt - zoals gezegd - nog vele (goe de) eigenschappen met dit suc cesvolle model. Maar hoe prettig de Jetta ook overkwam, er blijven natuur lijk aanmerkingen. Het na drukkelijk aanwezige band- en windgeruis bijvoorbeeld. Dat gaat bij hoge snelheden irrite- En waarom zitten de buitenspie gels halverwege het portier? Niet alleen is het een ongebrui kelijke plaats, ik vind het ook geen praktische plek. En ten slotte de stoelen. Ze zitten niet slecht, dat beslist niet, maar ook niet overdreven goed. Bij de introductie van de Jetta werd door de topmensen van Volkswagen een lijstje op gesomd van concurrenten, waarmee de Jetta in de slag zou moeten. De mannen uit Wolfsburg waren daarbij niet zo bescheiden als de zetels in hun Jetta. Die zijn nogal krap bemeten. De concurrentie haalt wat dat betreft vaak veel royaler uit. En ook dat is com fort. Maar daarnaast herbergt deze Jetta zoveel positieve punten, dat het niet moeilijk is hem een voorspoedige reis te voorspel len. 'De nieuwe Jetta passeert de middelmaat', zeggen bij Volkswagen. Terecht. Fietsdrager Trekhaak-fabrikant Brink in Staphorst heeft een fietsdra ger voor de auto gecon strueerd. die vrij eenvoudig op de trekhaak kan worden gemonteerd. Met een enkele handgreep kan het apparaat er ook weer worden afge haald. Opgevouwen past het als een klein pakketje gemak kelijk in de kofferbak Er kunnen zo twee fietsen wor den meegenomen. Onver schillig welke type of maat. De fietsen worden simpel weg aan de beugels opgehan gen, twee riemen houden ze op hun plaats. Wijzigingen aan Mazda's RX-7 Mazda's paradepaardje - de torpedo-achtige RX-7 met rotatiemo tor - heeft een aantal wijzigingen ondergaan. Technisch o.a. door de toepassing van grote geventileerde schijfremmen rond om en door een aangepaste achterwielophanging. Tegen meer prijs is een sperdifferentieel leverbaar. Het interieur is vrijwel geheel vernieuwd. Daarbij kreeg de be stuurdersstoel een verstelbare lende- en hoofdsteun. Het instru mentenpaneel is ergonomisch logischer ingedeeld en de wagen is aangekleed met nieuwe velours kleding. Ook de prijs is 'ver nieuwd': nu vanaf 52 mille. Baby-zitje Een auto-zitje voor baby's die nog niet kunnen zitten. Voor het veilig vervoeren van kin deren tot 9 maanden. Het wordt door Maxi-Miliaan in Helmond geïmporteerd uit Amerika. Volgens de importeur is het 'zitje' beter dan een reiswieg of kinderwagen, want al staat die vast, de baby ligt nog los. Niet echter in de 'Maxi-Cosi', die ook in huis kan worden gebruikt. In de VS heeft het zitje alle wettelijke keurmer ken, hier nog niet omdat er voor zo'n produkt nog geen ECE-normen zijn vastge steld. Prijs tussen 159 en 169 gulden. Nieuw leven auto-import uit Polen Binckhorst Auto en Motor Import in Voorschoten wil de op een uiterst laag pitje staande import en verkoop van auto's uit Polen wat meer leven inblazen. Dat gebeurt in eerste instanties door twee vernieuwde types Polonez tegen scherpe prijzen aan te bieden. In de eerste plaats de vijfdeurs Polonez Classic (met 4 cilinder 75 pk lijnmotor, dezelfde krachtbron die eens de Fiat 125 in bewe ging bracht) voor 13.750,-. En zo men wat meer luxe wil, kan men kiezen voor de Polonez 1,5 LE, die op lö'/a mille uitkomt. Later dit jaar komt een nog luxueuzer type met bijvoorbeeld centrale vergrendeling en elektrisch te bedienen ramen. Fire-Ban beveiligt auto tegen brand De uitgebrande wrakken bij Leiderdorp liggen nog vers in het geheugen. Een ramp in de morgenmist. Maar ook bij een op zichzelf niet zo ernstige aanrijding bestaat het gevaar van brand. Een lek in de brandstofleiding of een scheur in de tank, kortslui ting in het elektrisch circuit en de auto staat in lichterlaaie. Statistisch schijnt vast te staan dat ongeveer 85 procent van alle autobranden had kunnen worden voorkomen als het stroomcir cuit direct bij de schok van de aanrijding was uitgeschakeld. Er is nu een apparaatje in de handel (de 'Fire-Ban' van Dynad in Assen), dat ervoor zorgt, dat bij een aanrijding of wanneer de wagen kantelt de stroomtoevoer vanuit de accu meteen wordt verbroken. Het kost 125 gulden en is heel simpel te monteren op een van de polen van de accu. Met het bijgeleverde sleuteltje kan het elektrische circuit ook zon der meer 'dood' worden gemaakt. Lastig voor iemand, die de auto zonder betaling wil overnemen. Hij krijgt de motor niet aan de praat. Veranderingen aan de Sunny van Nissan Nissan heeft een aantal vernieuwingen doorgevoerd op de Sunny- serie. Bumpers, grille en achterlichten werden vernieuwd. Alle typen hebben nu elektronische ontsteking. In verband hiermee zijn ook de prijzen met drie procent verhoogd: DEN HAAG (ANP) - De CDA-frac- tie in de Tweede Kamer heeft fractievoorzitter De Vries giste ren de vraag voorgelegd hoe hij erbij is gekomen in het openbaar de zogenoemde crisisvariant in het rakettenvraagstuk voor het CDA als 'het maximaal haalbare' te bestempelen. Hij deed dat in een intervie met onze krant. In het wekelijkse fractieberaad kreeg De Vries te horen dat im mers over deze variant een posi tief plaatsingsbesluit, waarbij de raketten pas naar Nederland ko men als er een crsissituatie ont staat - in de fractie in het geheel geen discussie is gevoerd. De Vries gaf te kennen inzicht te hebben in de verschillende standpunten die in de fractie le ven. Hij wees er op dat het zijn verantwoordelijkheid is een ant woord te geven als het kabinet mogelijkheden tot een oplossing aandraagt en bij hem informeert hoe de fractie daarover zou kun- DISSIDENT (AFP) - In Roemenië is de 27-jarige ingenieur Radu Fi- lipescu tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld omdat hij in de hoofdstad Boekarest pamfletten had uitgedeeld waarin hij de „dictatoriale macht" van presi dent en partijleider Nicolae Ceausescu had aangevallen. Dit is gisteren inParijs meege deeld door de Ljga voor de Ver dediging van de Mensenrechten in Roemenië. Volgens een woordvoerder had Filipescu in totaal 20.000 pamfletten weten te verspreiden. nen denken. Hij zette uiteen de crisisvariant een aantrekkelijke te vinden. Maar ook hij kent er bepaald geen schoonheidsprijs aan toe en is graag bereid hem tegen een andere in te ruilen. De CDA-fractie meent dat het ka binet aan zet is, zo bleek dinsdag. Er dient met voortvarendheid aan een besluit te worden ge werkt. Zolang dat er niet is dient de fractie geen uitspraken te doen. Loze zege Hart WASHINGTON (AFP) - Senator Gary Hart heeft gisteren de voor- verkiezing gewonnen in de staat Idaho. Hij liet de andere Demo cratische kandidaten ver achter zich. Toen 73 procent van de stemmen was geteld, had Hart 58 procent, Mondale 30 procent en Jackson 6 procent. Niettemin levert Harts zege geen enkele afgevaardigde op voor de Democratische Conventie, die in juli zal beslissen wie namens de Democratische partij de strijd zal aanbinden met de Republikein Ronald Reagan. Eind deze week vindt er nog een „caucus" (een partijbijeenkomst) plaats. Daar op zullen 16 van de 22 afgevaar digden worden gekozen die Ida ho op de conventie in San Fran cisco zullen vertegenwoordigen. - 'Gedichten'. Een groot aantal nieu we gedichten en een ruime keus uit eerder verschenen bundels van J.P. Guépin. Bert Bakker, prijs 34,50. 'Er woonden mensen in Berlijn'. Dagboek van Ruth Andreas-Frie- drich, die met een kleine groep Duitsers temidden van naziterreur in Berlijn poogde joden te helpen. Toen het boek in de jaren zestig in Nederland verscheen, werd het vol komen genegeerd. Nederland kon kennelijk toen nog niet geloven dat er ook andere Duitsers waren ge weest. De Haan, prijs 24.50. 'De peetdochter', roman van Jackie Collins. Drugs, prostitutie en afper sing vormen de fundering van Luc- ky's imperium. Lucky is mooi, ge raffineerd en bereid alles te doen voor macht. Een echte peetdochter. Elsevier, prijs 29,90. 'Zwitserland'. Maarten 't Hart schreef de inleiding tot een aantal verhalen van Zwitserse schrijvers en buitenlandse auteurs, die het land meer met een toeristische bril op bekijken. Voor literaire reizi gers. Meulenhoff, prijs 25,-. 'Nul-A 3', science-fiction van A.E. - van Vogt. Een vervolg op 'De we reld van Nul-A' en 'De schakers van Nul-A'. Meulenhoff, prijs ƒ19,50. 'De huwelijksbureaus'. Ervaringen, werkwijze en andere gegevens van erkende bureaus, verzameld door Hans Sleeuwenhoek. Kok, prijs ƒ10.-. 'Onderweg naar een leerhuis'. Drs. W. Ytsma schreef in samenwerking met de gereformeerde Taakgroep Kerk en Onderwijs o king tussen kerk Kok, prijs 9,90. 'Kies je kleur', de juiste combinatie van kleur en persoonlijkheid voor kleding, haar en make-up, althans volgens de psychologe Carole Jack- onderwijs. son. In Engeland hebben sommige warenhuizen al afdelingen in kleur ingericht, bijvoorbeeld alles in rood. In Nederland zal het Britse voorbeeld wel snel worden ge volgd. Rostrum, prijs 34,90. - 'De zotte Warmoesstraat', nog een bundel politieverhalen en - verhaal tjes van de inmiddels gepensio neerde Warmoesstraat-inspecteur A.C. Baantjer. Dit boek is dan ook als afscheid bedoeld. Voor de laat ste maal: uit zijn politieleven gegre pen. Teleboek, prijs 15,-. - 'Opzet in het spel' door de officier van justitie Hans Neber eri "Piri-pi- ri' door Bert Hidema, twee nieuwe Nederlandse thrillers. Twee boe ken van Hans Neber zijn inmiddels al bewerkt tot hoorspelen. Dit is zijn vijfde thriller. In Hiddema's verhaal staat opnieuw de gesjeesde student en levensgenieter Flip cen traal. Veen. prijs 17,50 per stuk. naties, verzameld door Alfred Ber liner. De kleurrijke foto's maken dat men trek krijgt. Zomer en Keu- ning, prijs 19,90. - 'Bollen en knollen' en 'Groenten, fruit en kruiden', twee nieuwe Groenboekerij-plantengidsen van Wim Oudshoorn. Veel praktische informatie omlijst met talrijke kleurenfoto's. Zomer en Keuning, prijs 19,90 per stuk. - 'Buitenlands brood en gebak'. Janny de Moor heeft een honderdtal ba- krecepten uit de hele wereld bij el- dat iedereen in eigen keuken r de grenzen kan bakken. Zo- 1 Keuning, prijs 24,90. den recepten voor salades en koude schotels voor alle gelegenheden. Met een kleurenfoto van elk ge recht. Samengesteld door Christian Teubner en Annette Wolter. Zomer en Keuning, prijs 32,90. - 'Vincent Haman' door Willem Paap met een inleiding van Menno ter Braak. De eerste druk dateert uit 1898. Een satire op mooischrijverij. Nu als Salamander bij Querido, prijs 10.35. - 'De encyclopedie' door Battus. Tweede druk als Salamander. Een wonderlijk woordenboek. Querido, prijs 10,35. - "Twijfelen is toegestaan' geeft Simon Carmiggelt aan in deze bundel kor te verhalen, die alweer aan zijn ze vende druk toe is. Als Salamander bij Querido, prijs 10,35. - 'Van oude mensen, de dingen, die voorbijgaan' door Louis Couperus. De zoveelste druk van een hoogte punt van de Nederlandse litera tuur. Querido (Salamander), prns 13,10. - 'Natuurgetrouwer', een al een kwart eeuw oude bundel verhalen van Hugo Claus als Salamander op nieuw uitgebracht. Querido, prijs 10,35. - 'De zwarte stenen', jeugdboek van Guus Kuijer. Querido, prijs 25,-. - 'Een goudvis van tweeduizend pond', jeugdboek van Betsy Byars. t Querido.prijs 18,75. - 'Hij heette Jan', jeugdboek van Irina Korschunow. Querido, prijs 19,50. - 'Ik heet Kim', jeugdboek van Lies- beth van Lennep met tekeningen van Gitte Spee. Querido, prijs 18,75 - 'Kleine Sofie en Lange Wapper', jeugdboek van Els Pelgrom met te keningen van The Tjong Khing. Querido, prijs 28,50. - 'De valse getuige', roman van Dorothy Uhnak, die jaren heeft gewerkt by de Newyorkse politie. Hoe een misdaad de levens niet alleen van slachtoffer en dader, maar ook van de betrokken politiemensen kan veranderen. Bru- na, prijs 24,90. - 'Met schuine en begerige ogen', door Kirill Gradov. Meer nieuwsgierigheid dan gedrevenheid doen de leraar Vic tor Kamnitser besluiten Rusland voor Israel in te ruilen. Maar de ervaringen in de vrije wereld maken hem wan trouwend. Begrippen als mensensen- rechten en democratie blijken slechts betrekkelijke waarde te hebben. Bert Bakker, prijs 27,50. - 'Goede mensen zijn dun gezaaid', ver halenbundel van Flannery O'Connor. De schrijfster sprak zelf over 'tien verhalen over de erfzonde'. Bert Bak ker, prijs 27.50. 'Iggeltje Piggeltje Pop', derde druk van een meer dan 25 jaar geleden door Maurice Sendak geschreven en getekend kinderboek. Bert Bakker, prijs 14,50. 'Slank/gezond' door Ina Drukker en 'Kruiden voor de keuken' door Katin- ka Hendrichs, twee nieuwe delen in de serie Lekkcrboeken van Zomer en Keuning. Prijs 9,90 per stuk. 'Wandelingen in Friesland', door Kees ten Holt en Jouke van der Meij, is als deel 4 in de serie 'Lopen over gras' verschenen bij Bert Bakker. Prijs 14,90. 'Een nieuw licht op de kerk?' door dr. R. Kranenburg. Het ontstaan, de groei en de eventuele positieve bij dragen van nieuwe religieuze bewe gingen, vooral gezien vanuit de 'tradi tionele, officiële' kerken. In d'Eglan- tier, prijs 29,90. 'Je wordt er een ander mens van' door dr Jac. J Rebel Over het thema 'Le ven door de Heilige Geest'. Kok, prns 9.90 'Boer wat zeg je van mijn kippen', groot oude-rijmpjes- en versjesboek getekend door Francien van Weste ring. De verrassende, moderne teke ningen moeten de fantasie van het kind activeren. De Kern, prijs 27,50. - 'Voedingsvezels', door de dietiste An neke Brands, die schrijft over de na tuurlijke voeding voor een goede stoelgang en een gezonder leven. Met een aantal menu-suggesties. De Kern, prijs 22,50. - 'Furieuze liefde', roman van Constance Gluyas over een onstuimige vrouw, die alles wil geven om een door haar gehate man te vernietigen. De Kern. prijs 29,90. - 'Hoe ver is Dunn?' door Jaap Verduyn. Tijdens de slag bu Verdun (1916) wordt een legionair bij een explosie een andere dimensie ingeslingerd. Hij komt terecht in de vreemde wereld Irr, waar de vesting Dunn beangsti gend lijkt op de hel van Verdun. Hoe ver of hoe dichtby is dat alles? Loeb, prys 27,50. - 'Elseviers almanak voor de vennoot schapsbelasting 1984', veertiende edi tie verschenen bij Annoventura. Prijs 39,50. - 'Ongekend Amsterdam'. Ben Ter Hol- ter schreef een gids over de hoofd stad, waarin hij vele facetten van Am sterdam belicht. Hij waarschuwt wel, dat het een 'subjectieve' dwarsdoors nede van de stad is. Een tocht langs aantrekkelijkheden en onwaarschijn lijkheden. Bert Bakker, prijs 19,50. - 'Het onschendbare huwelijk' is een verzameling korte verhalen van de Amerikaanse schrijfster Joyce Carol Oates. Verhalen over de complexe en mysterieuze verhouding tussen liefde en haar veelvuldig verraad. Hollan- dia. prijs 24,90. - 'Soepen en sauzen'. Salades en rauw kost'. 'Varkensvlees' en 'Stoofpotten', het zijn de eerste vier voor zichzelf sprekende titels in de nieuwe serie kookboeken Thuis fyn tafelen, club voor lekker koken' van Zomer en Keuning. Prys 15,90 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19