5 DT NAC in riante uitgangspositie NOC sleutelt niet aan selectiebeleid Moser herovert leiderstrui EBU duldt niet langer uitstel FIFA dreigt VS met uitsluiting 'Roemenië doet niet mee aan boycot' NEC in achtervolging na zege op De Graafschap Real stelt Amancio aan Keeper Porto jaar geschorst Maandag titelgevecht Blanchard-Caramanolis WOENSDAG 23 MEI 1984 ZURICH (DPA) - De Amerikaanse voetbalbond is door de FIFA be dreigd met uitsluiting. Dit werd gisteren door de de secretaris van de FIFA Josef Blatter in Zurich medegedeeld. aanleiding tot dit dreigement is dat de voormalige speler van Werder Bremen, de Deen Per Roentved zonder toestemming van de Deense voetbalbond een con tract heeft getekend bij de Wichi ta Wings in de Noordamerikaan- se profliga. Daar Denemarken tot nu toe geen licentie heeft af gegeven, maar de Amerikaanse voetbalbond Roentved wel heeft geaccepteerd, is volgens de reglementen van de wereldvoet balbond dit contract ongeldig en dreigt dus een schorsing voor de VS. DEN HAAG (ANP) - Het wegblijven van een aantal landen uit het Oostblok is voor het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité (NOC) geen aanleiding het tot het wijzi gen van het selectiebeleid voor de Olympische Spelen van deze zomer in Los Angeles. Mr. J.W. van der Krol, de voorzitter van het NOC, heeft dat maandag in de jaarvergade ring in Den Haag, medegedeeld. Francesco Moser hult zich onder toeziend oog van etappe BOCK HAUS (AFP) - Francesco Moser heeft gisteren in de vijfde etappe van de Ronde van Italië de rose leiderstrui heroverd. De Italiaan passeerde achter zijn landgenoot Moreno Argentin als de tweede de finish, die op de top van de 1600 meter hoge Bock Haus lag. Laurent Fignon, die vanaf de eerste dag de trui om de schouders had, kon in de slotki- lometers het tempo niet volgen en arriveerde in gezelschap van Johan van der Velde met 1 mi nuut en 5 seconden achterstand. De beklimming van de Bock Haus, 179 kilometer na de start in Numana, is uitgelopen op een nederlaag voor de rasklimmers. Moreno Argentin, de Italiaanse kampioen, zondag in de derde etappe al succesvol op de Col de San Luca bij Bologna, en FYan- cesco Moser, een krachtmens maar zeker geen klimmer van re putatie, vochten op de flanken van de lastige Bock Haus om de zege en schudden daarbij vele concurrenten van zich af. Moser trok op tweehonderd meter voor de streep de sprint aan in een po ging door een lange spurt de snellere Argentin te verslaan. De 23-jarige Argentin reageerde alert en veroverde zijn tweede dagzege. Voor Moser resteerde de rose leiderstrui als troostprijs. De houder van het werelduurre cord en winnaar van Milaan-San- remo had de aanval op Fignon tactisch slim verpakt. Aanvanke lijk gaf hij in de 15 kilometer lan ge beklimming het tempo aan. Toen op acht kilometer van de top de Portugees Da Silva ver trok en gezelschap kreeg van de Zwitser Beat Breu en de Span jaard Marino Lejarreta, het Mo ser het kopwerk over aan Lau rent Fignon. Kilometers lang voerde de winnaar van de Ronde van Frankrijk de groep aan zon der dat hij de drie ontsnapten in de kraag kon vatten. Twee kilometer voor het einde viel Fignon stil. Hij draaide op voor de nonchalance waarmee hij de ravitaillering genegeerd had. Hij meende over voldoende krach ten te beschikkken om de zware slotfase zonder voedselreserves door te komen. Met de Fransman kwam ook Johan van der Velde vrijwel tot stilstand. Moser profiteerde als eerste van de inzinking van Fignon. Hij demar reerde en Argentin sloot zich als eerste bij hem aan. Op korte af stand gevolgd door Visentini en Beccia. Voor Fignon was het avontuur ten einde. In de laatste twee kilometer liep zijn achter stand op tot ruim één minuut, waardoor hij in het algemeen klassement duikelde naar de vierde plaats op 43 seconden achter Moser. Voor Fignon staan Argentin, tweede op 9 seconden en Visentini, derde op 19 secon den. Het algemeen klassement na de vijfde etappe is: 1. Moser (Ita) 18.47.59, 2. Argentin (Ita) op 9 sec., 3. Visentini (Ita) op 19, 4. Fignon (Fra) op 43, 5. Lejarreta (Spa) op 55, 6. Breu (Zwi) op 1.29, 7. Van der Velde (Ned) op 1.34,8. Da Sil va (Por) op 1.36,9. Beccia (Ita)op 1.46, lO.Battaglin (Ita) op 1.48. Het bestuur van het NOC erkende dat door het wegblijven van een aantal landen vragen zijn ont staan ten aanzien van het selec tiebeleid. Wij zullen ons hou den aan het beleid dat tot nu toe is gevoerd. Dat hebben wij ook in 1980 bij de Spelen in Moskou gedaan. Wij moeten een consis tent beleid voeren", aldus Mr. van der Krol. „Een wijziging in ons beleid zou een onrechtvaar digheid kunnen betekenen ten opzichte van sporters, die reeds zijn afgewezen. Bovendien zou een wijziging van de selectiecri teria financiële consequenties hebben." De voorzitter van het NOC stelde verder dat zijn comité niet moet meedoen aan het doorschuiven van landen, die zich niet gekwali ficeerd hebben, in de teamspor ten. De jaarvergadering machtigde Amsterdam zich formeel kandi daat te stellen voor de organisa tie van de Spelen in 1992. Roemenië komt Roemenië 'zal zich niet aansluiten bij de boycot van het Oostblok en aan de Olympische zomerspe len in Los Angeles deelnemen. Dat verklaarde Peter Ueberroth gisteren op een persconferentie in Los Angeles. Ueberroth zou van de Roemeense staats- en par tijleider Ceausescu de persoon lijke verzekering hebben gehad, dat Roemenië in Los Angeles van de partij zal zijn. Tegelijkertijd verklaarde een woordvoerder van de Roemeen se ambassade in Wenen, dat de verklaring tot niet-deelneming van de Sowjet-Unie geen enkele invloed heeft op het standpunt van zijn land. Ueberroth beschuldigde in een on gewoon scherpe verklaring de Sowjet-Unie er van, dat het on danks tegenovergestelde belof ten intensieve druk uitoefent op de bondgenoten de Spelen te boycotten. Hij verweet Marat Gramov, de voorzitter van het Russische Olympische Comité, de vorige week in Zwitserland overeengekomen neutrale hou ding te schenden. Afzegging De nationale watersportbonden van Polen en Tsjechoslowakije hebben hun inschrijving voor de strijd om het open Nederlands plankzeilkampioenschap in de Windglider-klasse ingetrokken. VENLO (GPD) In de aanloop naar de vierde periodetitel versloeg WV onlangs NAC met 2—1. Gisteravond waren de rollen omgekeerd en bleef NAC met 0—1 aan de win nende hand. Met deze victorie hebben de Bredanaars zich een riante uitgangspositie in de aanloop naar de eredivisie verschaft. Dick Buitelaar, de NAC-trainer: „Het was zaak om de defensie goed georganiseerd te houden. Hiervoor een extra compliment aan aanvoerder Krijnen. We mochten ons namelijk niet op nieuw laten verrassen door WV maar gedisciplineerd met veel mensen achterin de aanvoerlij nen van WV blokkeren. We hadden ons lesje geleerd na de recente nederlaag hier in Venlo". Collega Sjef Vergoossen was te leurgesteld: „WV heeft geen moment haar stempel op het duel kunnen drukken. Als er maar twee of drie spelers in hun normale doen zijn'dan kun je van dit NAC niet MADRID (SID) - Real Madrid beeft zich voor bet volgende seizoen opnieuw verzekerd van de diensten van een ver maarde oud-voetballer als trainer. Amancio Amora Va- rela is aangesteld als opvol ger van Di Stefano bij de „Koninklijke". De 44-jarige Amancio, een Bask van geboorte, speelde van 1962 tot 1976 voor Real Madrid. Als snelle vleugel aanvaller aan de rechter kant scoorde bij in die jaren 19 7 keer. Hij werd als speler tien keer landskampioen met Real Madrid, bij won drie keer de beker met de club en één keer de Europa- Cup 1 (1966). Als speler van bet Spaanse elftal behaalde bij in J'964 de Europese titel. GENÈVE - De tuchteommissie van de UEFA beeft de doel man van Porto Ze Beto voor een jaar geschorst. Dit naar aanleiding van het gedrag van de Portugees na afloop van de Europa Cupwed strijd Juventus tegen Porto. De doelman had na afloop van de finale, die door Ju ventus met 2-1 werd gewon nen, getracht bet arbitrale trio aan te vallen. Zijn me despelers stelden alles in bet werk dit te verhinderen, maar desondanks gelukte bet de Porto-doelman om een van de grensrechters zijn vlag te ontfutselen. Hij brak de stok en wierp deze weg. Tegen de beslissing van de tuchteommissie kan tot vrijdag beroep worden aangetekend. De VW-verdediging had zijn han den vol aan het Bredase spitsen- trio. Dat bleek al na drie minuten toen Van de Borgt in vrije positie na aangeven van De Schepper over de lat kopte. Dit signaal werkte dodelijk op WV. Men durfde niets meer te riskeren, geen individuele acties te onder nemen, bang voor plotseling bal verlies, dat onherroepelijk door een rap counterend NAC zou worden uitgebuit. Een ogenschijnlijk gevaarloos spelmoment leverde een kwar tier na de hervatting de beslis sende treffer op. Een uittrap van de NAC-goalie kwam terecht bij het duo Coort (WV) en Van de Borgt (van NAC). De geblokte NAC-aanvaller won het duw- en trekduel om de hoge stuiterende bal en aanvalsleider Ton Corne- lissen, vervanger van de Engels man Latchford, ging als lachen de derde met het speeltuig aan de haal. Tegen zijn diagonaal schot had Roox geen 0-1. Vanaf dat moment kon NAC vrij simpel, maar met veel tempo- drukkende acties zoals terug speelballen op de keeper de kost bare voorsprong consolideren. NAC speelde een gewonnen wedstrijd en het 8000-koppige publiek had meer aandacht voor de activiteiten van 35 ME'ers met de NAC-anhang op de overdekte staantribune dan voor het ver dere wedstrijdverloop. Turbulent Nog altijd is NEC bezig aan een van de meest turbulente seizoe nen uit zijn historie. Na degrada tie uit de eredivisie en de dubbe le bekerfinale tegen Ajax, het de buut in het Europa-Cup-II-toer- nooi (met Brann-Bergen en FC Barcelona als tegenstanders) en het veroveren van de derde pe riodetitel, tracht de Goffert-club thans een happy-end te geven aan de na-competititie. De Nij- megenaren zijn als 'groentjes' aan dit sluitstuk begonnen en lie pen afgelopen zaterdag tijdens de première tegen NAC (3—1) meteen al een fikse kater op. „We zetten de zaken thuis gewoon weer recht", kondigde trainer Pim van de Meent toen aan. Hij hield woord, want zijn formatie kwam na de gefiatteerde neder laag in de eerste ronde gister avond als winnaar uit de strijd te gen streekgenoot De Graaf schap: 2-0. De Doetinchemmers, al voor de vierde maal in hun bestaan bij de na-competitie uitverkorenen, konden met geen mogelijkheid verhinderen dat NEC terug in de race kwam. In hetzelfde Goffert- stdion waar De Graafschap in de beginfase van dit seizoen triom fantelijk de eerste periodetitel veiligstelde (0-1) blies de sinds dien hard achteruitgeholde equi pe van trainer Sandor Popovics gisteravond na de reprise van de streekderby met lege handen de aftocht. In tegenstelling tot zaterdag in Breda kwam NEC ditmaal niet de eer toe de betere ploeg te zijn geweest. Toen de Nijmegenaren voor rust door middenvelder De Groot een voorsprong hadden genomen en De Graafschap de verdedigende stellingen verliet, kwam de klad erin bij de Goffert- bewoners. De Doetinchemers verzuimden echter hardnekkig van deze diepe inzinking van NEC te profiteren. In aanvallend opzicht schoten de Graafschap pers schromelijk te kort. Na rust zakte het spelpeil naar een bedenkelijk niveau. Terwijl NEC zonder enige overtuiging tegen zichzelf leek te voetballen toon de De Graafschap een ontstel lend gebrek aan slagvaardigheid. Zodoende bleef het gestuntel in de Nijmeegse verdediging mede dank zij doelman Van Cuyk zon der gevolgen. De angst die toch al De Goffert binnensloop nam r Swerus niets anders rest dan c toe toen NEC's laatste man Mommertz geblesseerd moest uitvallen. Vleugelverdediger Sije Visser verhuisde zodoende naar de libero-plaats en hij zou in de slotfase de thuisclub uit zijn iso lement verlossen. Het armetierige geklungel kenne lijk beu ondernam Visser op het moment dat de gelijkmaker in de lucht hing een gewaagde rush. Zijn afgemeten voorzet werd door Hasselbach (kort daarvoor ingevallen voor Anton Janssen) koelbloedig omgebogen naar de tweede verlossende Nijmeegse treffer: 2-0. De Graafschap gooi de ook toen de handdoek nog niet in de ring maar de levens grote kansen bleven aan de Doe tinchemers niet besteed. Stand: 1. NAC 2. NEC 3. FC WV 4. De Graafschap 2 2 0 0 4 4-1 2 10 12 3-3 2 0 1110-1 2 0 1110-2 AMSTERDAM (GPD) De Europese Boksunie zal geen genade kennen mocht het gevecht tussen Richard Caramanolis en Alex Blanchard opnieuw worden uitge steld. Komende maandag staat de partij voor de vierde keer dit jaar op de agenda. Organisatieproblemen, een neusbreuk van de Nederlandse uitdager en een bronchitis aanval van de Franse kampioen stonden tot drie keer toe een eerdere ontmoeting in de weg. De EBU is zo langzamerhand zijn geduld ver loren: wanneer een van de halfzwaarge- wichten weer afhaakt, dan volgen er sanc ties. Caramanolis verliest zijn titel en 10.000 gulden; Blanchard verspeelt het uit- dagersrecht. Maar zoals de zaken er nu voorstaan, krijgt de Amsterdamse Jaap Edenhal op 28 mei inderdaad het Europese kampioenschap binnen zijn poorten. „Op 15 mei is Carama nolis gekeurd en fit verklaard, terwijl Blan chard zijn trainingsprogramma gewoon heeft vervolgd", verzekert promotor Henk Ruhling. „Het kan nu niet meer misgaan". Het heeft overigens weinig gescheeld of de partij was definitief geschrapt. Caramano lis, die op 2 februari Rudi Koopmans van dc troon stootte, kreeg onlangs een offerte uit de Verenigde Staten om daar de ring in te stappen tegen wereldkampioen Michael Spinks. De man uit Marseille liet zich ech ter niet verlokken, om twee redenen: de ga ges liggen in de zomermaandn in Amerika beduidend lager dan in het seizoen, terwijl negeren van Amsterdam de bekende EBU- straffen tot gevolg zou hebben. Blanchard kan dus de nederlaag die zijn landgenoot Koopmans begin dit jaar leed, goedmaken. „En dat wordt tijd ook", zegt de Amsterdammer, „want dat steeds maar uitstellen heeft me behoorlijk wat geld ge kost. In Europa zijn er nauwelijks goede sparringpartners te vinden, dus kom je in Amerika terecht. Zo'n jongen gaat je toch gauw zo'n acht a negenduizend gulden kosten. Bovendien heb ik weer eens de pech gehad om een verkeerde bokser te la ten overkomen. Hij was niet geschikt en ik moest hem binnen een week naar huis stu ren. Dat geintje heeft me 2500 gulden ge kost". Volgens Blanchard, die maandag een bruto- gage van 70.000 gulden opstrijkt, is het profboksen op deze manier geen vetpot. „Ik heb gelukkig een voorshot gehad, daar kan ik me mee redden. Trouwens, mentaal valt het allemaal ook maar moeilijk op te> brengen. Je pept je iedere keer weer op, de dagen voor zo'n gevecht, en dan val je op eens weer in een leegte. Dat moet je zien te verwerken". Rolt de Nederlander over vijf dagen als over winnaar uit de bus, dan is de Westduitser Manfred Jassmann de eerste uitdager. Voor dat eventuele gevecht tonen niet al leen Amsterdam, Rotterdam en Dortu- mund interesse, ook Curacao zou in de markt liggen. Volgens Ruhling wil de Ve nezolaanse televisie dan de rechten clai men, waarvan de organisatiekosten goed deels kunnen worden betaald. „En wat Cu racao betreft, het is Nederlands grondge bied, dus de EBU zal geen bezwaar tegen deze lokatie hebben". De regatta in het Hemelvaarts- weekeinde op het IJsselmeer bij Enkhuizen geldt als een van de laatste testwedstrijden voor de Olympische Spelen. Jaap Mazereeuw, de secretaris van de Nederlandse Windglider-or- ganisatie, gaat er vanuit, dat de afmelding van Polen en Tsjecho slowakije het gevolg is van de massale afwezigheid van de Oostblok-landen bij de Zomer spelen van Los Angeles. Aan de surfstrijd bij Enkhuizen neemt de gehele Europese top deel. Speurhonden Twee herdershonden uit West- Duitsland, gespecialiseerd in het zoeken naar explosieven, zullen worden ingezet bij de Olympi sche Spelen van Los Angeles. De speurhonden Rex (7) en Dragula (9), met een uitstekende staat van dienst bij de Duitse grenspolitie, worden in juli toegevoegd aan het legertje veiligheidsagenten, dat belast is met de bewaking van de Amerikaanse president Reagan en andere hoge gasten. De zelfstandige opererende politie van Beverly Hills, een exclusieve wijk van Los Angeles, deed het verzoek tijdelijk van de diensten van Rex en Dragula gebruik te mogen maken, omdat zij zelf niet over honden beschikt, die zijn gespecialseerd in het opzoeken van explosieven. Voor dat spe cialistisch werkje zijn twee hon den nodig, omdat elk dier na een kwartier een evenlange rustpau ze nodig heeft. Medicijnen Een vijftigtal Amerikaanse atleten zal tijdens de Olympische Spelen medicijnen tegen astma gebrui ken om de gevolgen van de „smog" te bestrijden. Luchtver vuiling is een belangrijke tegen stander tijdens de Spelen in Zuid-Californië. De medicijnen, die tot doel hebben vrijer te kun nen ademen, staan niet op de door het IOC samengestelde „zwarte lijst". De sportlieden ris keren het derhalve niet te wor den betrapt op doping. Het medische project is opgezet in samenwerking met de Academie voor allergieën en immunologie. Een recente studie wees uit dat, als gevolg van beschadiging van de ozonlaag, de ademhalings functies in Los Angeles met vijf tien tot twintig percent zijn ver minderd. „Van de vijftig proefkonijnen zijn er zeven of acht een zekere kan didaat voor een medaille", liet de voorzitter van de medische com missie, Kenneth Clarke, weten. "Door het medicijn worden ademhalingsfuncties tot de ma ximale waarde opgevoerd en ver der niets". Een aantal atleten voelt er echter vooralsnog weinig voor de mid delen te nemen. Marathonloop- ster Julie Brown: „In Los Ange les heb ik vaak het gevoel dat er iets op mijn borst drukt. Maar als ik niet volledig op de hoogte ben van de bijwerkingen, neem ik niets". West-Duitsland heeft revanche ZÜRICH (SID/DPA/ANP) - West- Duitsland heeft zijn revanche. In Zürich, bij gelegenheid van het 80-jarig jubileum van de wereld- voetbalfederatie (FIFA), versloeg de equipe van de veel geplaagde eoach Jupp Derwall wereldkam pioen Italië met 1-0. Daarmee werd de nederlaag in de WK-fi- nale van Madrid 1982 (1-3) wel niet uitgewist, de prestige-winst had Derwall broodnodig. De overwinning kwam in de 62ste minuut tot stand door een rake kopbal van Briegel. Er waren 28.000 toeschouwers (uitver kocht). DEN HAAG (ANP) - De mid-lotto 19a kent £én winnaar, die 199.769 gulden ontvangt. Toto en lotto 20 hebben dit maal geen eerste prijs winnaars. Mid-lotto 19a Eerste prijs: 1 winnaar 199.769,00 gul den, Tweede prijs: 1 winnaar 150.000,00 gulden. Derde prijs: 63 winnaars 1.585,40 gulden. Vierde prijs: 3.712 deel nemers 26,40 gulden, Vijfde prijs: 52.888 deelnemers 5.00 gulden Cijferspel 19a Zes cijfers goed: geen winnaar Vijf cij fers goed: 2 winnaars Vier cijfers goed: 12 winnaars Drie cijfers goed: 45 win naars Twee cijfers goed: 1.439 winnaars Lotto 20 Eerste prijs: geen winnaar Tweede prijs: 6 winnaars 50.000 gulden. Derde prijs: 145 winnaars 1.659 gulden. Vierde prijs: 6.750 winnaars 35.60 gulden. Vyfde prijs: 93.709 winnaars 5,00 gulden. Toto 20 Eerste prijs: geen winnaar Tweede prijs 16 winnaars 1 498.80 gul den. Derde prus: 269 winnaars 178,20 gulden. Cijferspel 20 Zes cijfers goed: geen win naar Vijf ctjfers goed: 2 winnaars Vier cijfers goed: 16 winnaars Drie cijfers goed: 169 winnaars Twee cijfers goed: 1.770

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13