Regering drukt op specialisten 'Bouterse gedreven, situatie gespannen' Ultimatum voor inkomensnivellering -C 3- Leraren naar rechter voor behoud 500 banen Geheime dossiers van Deltadienst spoorloos Australische interesse Nederlandse duikboten Politieagenten gingen te ver met stamcafé Deetman wil taakuren kwijt Snoopy ontsnapt Smit-kroes gelast onderzoek Schooldirecteur wegens diefstal op straat gezet Dollard-verdrag mag worden ondertekend, zegt rechter Gemartelde man Stadsbeiaardier staakt wegens hoogtevrees W00r bij kGnnis CNV-topman Hofstede terug uit Suriname DINSDAG 22 MEI 1984 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft de medische specialisten een ultimatum gesteld: vóór 10 juni moeten ze akkoord gaan met een voorstel tot verlaging van hun inkomens. Als ze dat niet doen „zal er ingegrepen moeten worden", zei staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) gisteren in de Tweede Kamer. De overheid zal dan eenzijdig de inkomens verlagen. Volgens de specialisten kan dat niet „zonder meer". Binnenland VENLO (ANP) - Burgemees ter Fey van Venlo heeft giste ren zes leden van zijn politie korps disciplinaire straffen opgelegd wegens overmatig gebruik van een stamcafé in de binnenstad. Uit een intern onderzoek bleek dat de agenten, grotendeels afkomstig uit dezelfde sur- veillancegroep, het stamcafé als een soort kantine waren gaan beschouwen, waar ook na de officiële sluitingstijd nog koffie werd gedronken en waarbij de patrouilleau to's voor de deur werden ge parkeerd. Welke straffen aan de agenten zijn opgelegd is niet bekendgemaakt. Fey vond het ongepast dat agenten in een wijk waar zij vaak moeten optreden een stamcafé uitzoeken, waar zij bovendien de sluitingstijd aan hun laars lappen en zelfs barwerkzaamheden verrich ten. Bovendien werden pas in dienst zijnde agenten soms door hun oudere collega's meegenomen en ingewijd in het bestaan van het politieca- fé. Blijkens het onderzoek is het ook voorgekomen dat een po litieman die verbaliserend wilde optreden omdat het ca fé na sluitingstijd nog ge opend was, door een collega naar buiten werd geduwd en tot andere gedachten werd gebracht. Om te voorkomen dat de on kreukbaarheid en de goede naam van het korps worden aangetast, is nu door de korpsleiding besloten disci plinaire maatregelen te tref fen en wijzigingen aan te brengen in de samenstelling van surveillancegroepen. De overheid is al geruime tijd met alle VTije beroepen in onderhan deling over inkomensnivelle ring. Een en andermaal heeft de Tweede Kamer de laatste jaren uitspraken gedaan in die rich ting. Voor de medische specialis ten is een norminkomen vastge steld van f 180.000 bruto per jaar. Dat komt overeen met het hoog ste netto-inkomen dat een amb tenaar kan verdienen: f 150.000. Het verschil tussen die twee bedra gen is de zogenoemde aankle ding (sociale premies, pensioen voorziening en andere lasten) voor de zelfstandige beroeps beoefenaars. Uit onderzoek is ge bleken dat specialisten gemid deld ongeveer f 250.000 verdie nen. De regering en een meerder heid van de Tweede Kamer vin den dat te veel. In 1980 verweer den de specialisten zich juridisch tegen ingrepen via de prijzen wet; dat mocht de regering niet. Vervolgens sloegen kabinet en Ka mer terug met de tijdelijke wet normering inkomens vrije be roepsbeoefenaars, die wel moge lijkheden tot inkomensvaststel ling biedt. Tegen de achtergrond van die wet is men nu nog aan het onderhandelen en heeft het kabinet „een laatste bod" uitge bracht. De inkomensverminde ring wordt gekoppeld aan een plan voor het scheppen van nieu we arbeidsplaatsen voor jonge, werkloze specialisten. DEN HAAG (GPD) - Het Neder lands Genootschap van Leraren spant een kort geding aan tegen minister Deetman (onderwijs) met de bedoeling een bezuini gingsmaatregel, gericht tegen eerstegraads docenten, door de rechter onwettig te laten verkla ren. Dat is gisteren door het NGL bekendgemaakt. Het kort geding dient morgenmiddag voor de Haagse rechtbank. Als de rechter de maatregel van de niinister afkeurt, worden in het schooljaar '84-'85 ongeveer 500 volledige arbeidsplaatsen ge handhaafd. De maatregel houdt in dat een volledige baan voor eerstegraads leraren van 26 lesu ren op 29 lesuren wordt ge bracht. Het kort geding wordt mede door de Koninklijke Ne derlandse Vereniging van Lera ren en Onderwijzers in lichame lijke opvoeding aangespannen. Het geding moet voorkomen dat in het volgende schooljaar 500 ar beidsplaatsen in het onderwijs verloren gaan. In een eerdere rechtsprocedure tegen de minis ter werd geen uitspraak gedaan, omdat er te weinig informatie was over het bedrag dat de ge- wraakte bezuinigingsmaatregel oplevert. HARDERWIJK (ANP) - Een com plete vloot van vissersschepen, brandweerboten, plezierjachten en de kano van de tuinman, kwam er gistermorgen aan te pas om de uit het Dolfinarium ont snapte zeehond Snoopy weer in het duiktheater terug te krijgen. Het beest zag na vijftien jaar zijn kans schoon en ontsnapte via een gat in de afrastering van het duiktheater. Hij werd teruggevonden in een pa lingfuik. De minister heeft toen tot 6 maart 1984 de tijd gekregen om extra gegevens op tafel te leggen. Deetman heeft tot twee keer toe uitstel gevraagd, de laatste keer tot 8 juni aanstaande. Dat zou be tekenen dat de maatregel voor het komende schooljaar al niet meer kan worden ingetrokken, waardoor hoe dan ook 500 do centen op straat komen te staan. Daarom willen de lerarenorgani saties via een kort geding berei ken dat de uitvoering van de maatregel wordt verboden. In het onderwijs wordt een baan van 29 lesuren gelijkgesteld aan een 40-urige werkweek van amb tenaren. Alleen voor eerste graads leraren geldt een norm van 26 lesuren als volledige baan. De overige drie uren werden ge zien als „taakuren", waarin do centen organisatorische en ande re werkzaamheden verrichten. In 1980 heeft de toenmalige mi nister van onderwijs. Pais de drie extra uren voor nieuwe leraren afgeschaft. De zittende docenten behielden de regeling, mits ze niet van school veranderden. In 1983 heeft minister Deetman be paald dat de drie taakuren voor eerstegraads leraren per jaar met één uur verminderd zouden wor den, wat in 1985 zou resulteren in een bezuiniging op de onderwijs begroting vgn 115 miljoen gul den. Daarvan moet overigens een nog onbekend bedrag wor den afgetrokken dat het ministe rie kwijt is aan wachtgelden voor ontslagen onderwijsgevenden. Volgens het NGL zouden door de bezuinigingsmaatregel 1500 volledige banen verdwijnen. Daardoor zou de maatschappelij ke schade in geen verhouding staan tot het bezuinigde bedrag. DEN HAAG (GPD) De Algeme ne Rekenkamer heeft tijdens het onderzoek naar de financiële be sluitvorming rond het Ooster- scheldeproject geen inzage kun nen krijgen in een aantal gehei me dossiers van de Deltadienst. De dossiers blijken spoorloos te zijn verdwenen. Minister drs N. Smit-Kroes (verkeer en water staat) kan geen verklaring geven voor het verdwijnen van de dos siers en heeft opdracht gegeven de zaak tot op de bodem uit te zoeken. De dossiers hebben betrekking op drie belangrijke jaren voor de be sluitvorming over de Ooster- scheldewerken: 1974, 1975 en 1976. Volgens de Rekenkamer konden de stukken bij het hoofd kantoor van de Deltadienst in Den Haag niet worden overge legd toen men deze nodig had bij het samenstellen van het rapport over de financiële besluitvor ming, dat eind vorig jaar is ver schenen. De Rekenkamer heeft ook op an dere manieren hinder ondervon den bij het onderzoek en gewen ste informatie niet gekregen. In antwoord op vragen over het rap port van de kamercommissie voor de rijksuitgaven zegt dc Re- kenkamèr dat een aantal archief dossiers bij de hoofddirectie van Rijkswaterstaat ten tijde van het onderzoek hiaten bleek te verto nen. Voorts waren de notulen van twee voor het onderzoek be- Over die opzet waren partijen het in februari j.l. in beginsel eens, maar het kabinet komt niet tege moet aan de wensen van de spe cialisten wat betreft een regeling voor de praktijkoverdrachten (de kwestie van de zogenoemde goodwill). De overheid wil dit stelsel geheel afschaffen, maar de specialisten vinden dat daar dan een prijs tegenover moet staan. Het meningsverschil geldt vooral dit punt. De ledenvergadering van de Lan delijke Specialisten Vereniging verwierp het „bod" van het kabi net in februari. Men wilde alleen „een totaalpakket" aanvaarden. Daarna zijn de desbetreffende bewindslieden opnieuw gaan „nadenken". Resultaat is een brief van minister De Koning (sociale zaken) en de staatssecre tarissen Van der Reijden (volks-, gezondheid) en Van Zeil (econo mische zaken). Die komt neer op een herhaling van het eerdere voorstel. In de brief wordt voorgesteld een zogenoemde degressie toe te pas sen op de specialisteninkomens. Dit betekent inleveren van om zet (bruto inkomen) boven een bepaalde grens. Dat bedrag ligt (aldus de brief) „ver boven het voorlopig vastgestelde normin komen". Voor elk van de zestien specialismen afzonderlijk zal de werking van de „afroming" en de te hoge werkbelasting worden vastgesteld. HAARLEM (GPD) Begin deze maand is de directeur van een Haarlemse openbare school ont slagen op verdenking van dief stal. De man zou in de loop der jaren enkele tienduizenden gul dens hebben gestolen uit een speciale pot, waarin leerlingen jaarlijks bijdragen moeten stor ten voor schooluitgaven die niet door het Rijk worden vergoed. De zaak is bij justitie aanhangig gemaakt, zodat de man zich ver moedelijk binnenkort vppr de rechter zal moeten verantwoor den. De zaak kwam vorig jaar novem ber aan het licht tijdens de ziekte van de man. De waarnemend-di recteur ontdekte dat de boek houding van de leerlingenbijdra- gen niet klopte. Hij heeft vervol gens zijn bevindingen aan de di recteur en daarna aan de Haar lemse wethouder van onderwijs gemeld. DEN HAAG (GPD) De regering mag vanadaag het ontwerp-ver- drag met Duitsland dat de Dol- lardhaven mogelijk maakt, gaan paraferen. Dat is gistermiddag uitgesproken door de president van de Haagse rechtbank, mr. W. Wijnholt. Het kort geding dat Na tuurmonumenten en het Gronin ger Landschap hadden aange spannen om ondertekening te voorkomen, is dus door die orga nisaties verloren. De president van de Haagse recht bank zegt dat de natuurorganisa ties van een verkeerde veronder stelling uitgaan. Er wordt geen verdrag ondertekend maar een „ontwerp-tekst geparafeerd". Nu heeft mr. Wijnholt die vordering in overleg wel aangepast, maar dan nog kan hij de eisen van Na tuurmonumenten en Groninger Landschap niet toewijzen. Wijnholt :,,In ons staatsbestel is de bevoegdheid om verdragen te sluiten voorbehouden aan de Ko ning en de Staten-Generaal. De rechter staat daarbuiten. Een rechterlijk verbod tot paraferen dan wel het geven van een bevel tot uitstel van parafering heeft het karakter van een rechterlijke inmenging in de totstandkoming van een verdrag in een mate die niet in ons staatsbestel past". Alleen al op deze grond moet de eis van de Dollardgrondeigenaren worden afgewezen. Het tegen houden van een verdrag via kort geding is niet toelaatbaar, aldus de president. Natuurmonumen ten en Groninger Landschap moeten nu f 2250 proceskosten betalen. Behalve Amsterdam, Haarlem en Den Haag bezocht de Australische minister van buitenlandse zaken, Hay- den, gistermiddag ook Leiden. Hij arriveerde een uur later dan de bedoeling was en moest daarom afzien van een wandeling langs bezienswaardigheden door de binnenstad. Hij werd, evenals de Australische ambassadeur in Nederland, op het stadhuis ontvangen door burgemeester Goekoop en bezichtigde daarna de Pieterskerk, alvorens naar Den Haag terug te keren. Op de foto de ontvangst op het Leidse stadhuis. Van links naar rechts ambassadeur Cumes, mevrouw Hayden, minister Hayden, burgemeester Goekoop en mevrouw Cumes.tfoto Holvast 0011 W0cL HENGELO (ANP) - Beiaardier Rinus de Jong uit Enschede is gestopt met het bespelen van het klokkenspel in de stadhuistoren van Hengelo, omdat hij hoogtevrees heeft. Hij wil pas weer gaan spelen zodra de gemeente in de veer tig meter hoge toren zodani ge veiligheidsvoorzieningen heeft getroffen, dat zijn ang sten zijn verdwenen. De stadsbeiaardier eist onder meer dat de ruimten tussen de pilaren op het platform in de toren worden voorzien van twee meter hoog gaas en dat de open trap naar de speelkabine houten wanden krijgt. In een brief aan de ge meente Hengelo en de ar beidsinspectie zegt De Jong dat hij overspannen is ge raakt doordat hij bijna een fa tale val maakte. De gemeente Hengelo gaat op dit moment na of aan de wen sen van de beiaardier tege moet kan worden gekomen. DEN HAAG (GPD) - Australië heeft belangstelling voor Neder landse onderzeeërs. De Australi sche minister van buitenlandse zaken, Bill Hayden, zal een mo gelijke aankoop van deze onder zeeboten bespreken met minis ter van economische zaken Van Aardenne, die hij .morgen ont moet, zo wordt uit goedingelich- te kringen vernomen. Hayden, die gisteren in Nederland is aangekomen voor een drie daags officieel bezoek, zal ook een ontmoeting hebben met pre mier Lubbers, staatssecretaris van buitenandse zaken Van Ee- kelen en met leden van de Twee de-Kamercommissie voor bui tenlandse zaken. Hayden zal verder besprekingen voeren met PvdA-fractieleider Den Uyl. Minister Hayden, een voormalige politieman, was lan ge tijd leider van de Australische socialistische partij (ALP). Na een machtsstrijd is deze positie overgenomen door de huidige Australische premier, Bob Haw- ke. Hayden zal minister Van den Broek niet meer te spreken krij gen, omdat deze in de Eerste Ka mer aanwezig moet zijn voor het defensiedebat. Een woordvoer der van buitenlandse zaken ver klaarde dat beide ministers el kaar al uitvoerig hebben gespro ken tijdens de OESO-conferentie in Parijs, vorige week. Behalve over de mogelijke leve ring van duikboten zal minister Hayden met de Nederlandse au toriteiten ook van gedachten wisselen over het probleem van Cambodja dat nog steeds wordt bezet door Vietnamese troepen, de betrekkingen met de zes lan den van de Zuidoost-Aziatische Associatie (ASEAN) en over de problemen tussen Papoea Nieuw-Guinea (het vroegere Au stralisch Nieuw-Guinea) en de Indonesische provincie Irian Jaya. Zoals bekend is Papoea Nieuw-Guinea een toevlucht soord geworden voor vluchtelin gen uit het Indonesische grond gebied en wordt vanuit PNG het verzet tegen de Indonesische troepen in Irian Jaya georgani seerd. DEN HAAG (ANP) - Een van de twee Hagenaars die vorige week zaterdag langdurig werden mis handeld door leden van een mo torclub is weer bij kennis geko men. Dat heeft de politie gisteren meegedeeld. De man, de 21-jari- ge M.A.K., heeft bijna een week in coma gelegen. Hij liep tijdens zijn .verhoor' onder meer een aangezichtsfractuur, een sche delfractuur en een hersenbloe ding op. Het andere slachtoffer, de 28-jarige C. van de H., is vorige week al uit het ziekenhuis ontslagen. Hij had een scheurtje in zijn schedel en snijwonden op gezicht en hoofd. Het tweetal werd door de clubleden aan het hardhandige verhoor onderworpen, omdat het werd verdacht van diefstal van gereedschappen uit het honk van de motorclub. De Haagse politie heeft in verband met deze affaire bijna alle leden van de .Scavengers', zoals de mo torrijders zichzelf noemen, gear resteerd. gisteren werden er nog eens twee aangehouden. Van de 24 arrestanten zijn er inmiddels achttien voorgeleid. Ze worden verdacht van wederrechtelijke vrijheidsberoving en het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel, aldus de officier van justi tie gisteren. langrijke werkgroepen - de staf- groep kostprijszaken en werk schema's en de commissie over leg financiën Oosterschelde - niet systematisch gearchiveerd. Een aantal ontbrekende notulen kon elders worden verkregen, „maar", aldus de Rekenkamer, „de volledigheid kon niet wor den vastgesteld". Binnen de afdeling Waterkeringen en Landinrichting en de afdeling Bedrijfseconomische Zaken van de Rijkswaterstaat-hoofddirectie ondervond de Rekenkamer te rughoudendheid bij de beant woording van vragen. Boven dien vergde de beantwoording van de vragen erg veel tijd. Klachten die daarover bij de ambtelijke top van het departe ment werden geuit leidden nau welijks tot verbetering. Naar het antwoord op de vraag waarom niet immer goede medewerking werd gegeven kan, aldus de Re kenkamer, slechts worden ge gist. De antwoorden van de Rekenka mer aan het adres-van de kamer commissie betreffen slechts en kele vragen die over het genoem de rapport zijn gesteld. Ze zijn op verzoek van de minister gege ven. De overige vragen zijn door de minister zelf beantwoord en van een inleidende beschouwing voorzien. Hoe het korrt dat de genoemde geheime dossiers zijn verdwenen is voor de bewinds vrouwe onduidelijk. DEN HAAG 'Wij vrouwen eisen' demonstreerden gisteren op het Bin nenhof tegen de abortuswet die in september van kracht wordt. Het actiecomité voerde enkele reuze-breinaalden mee die werden aangebo den aan vrouwelijke Tweede-Kamerleden, onder wie Jeltje van Nieu- wenhoven. rechts, PvdA). (foto gpdi POLITIE EN CP - Sollicitanten naar een functie in het Alkmaarse poli tiekorps moet worden gevraagd of zij al dan niet lid zijn van dc Centrumpartij. Een bevestigend antwoord moet, ongeacht de functie waarnaar wordt gesolliciteerd, gevolgen hebben. Het weigeren van de beantwoording van dc vraag dient wel binnen 'zekere grenzen' te worden gerespecteerd. Dat zegt burgemeester C.M.L. Roozemond van Alkmaar in antwoord op vragen van de gemeenteraadsfractie van de PvdA. UTRECHT (ANP) - „Bouterse is een gedreven persoonlijkheid en hij is er heilig van overtuigd dat hij goed doet." Henk Hofstede, de tweede voorzitter van het CNV, zei dit gisteren bij terug keer van een tiendaags bezoek aan Suriname. Hij voegde eraan toe, dat het Surinaamse volk Bouterse echter de moorden van december 1982 niet vergeeft. Hofstede maakte deel uit van een delegatie van het Wereldverbond van de Arbeid (waarbij het CNV is aangesloten), die verder be stond uit vakbondsleiders uit Urugay en Curacao. Opdracht van de delegatie was het instel len van een onderzoek naar de vakbondsvrijheid in Suriname en naar de politieke situatie. Ze heeft in totaal vijftig gesprekken gevoerd met onder meer minis^ ters uit het kabinet-Udenhout, de vier vakcentrales, groepen vakbondsleden en de kerken. In haar rapport aan het WVA zal ze volgens Hofstede alleen indruk ken kunnen weergeven en geen eindconclusies kunnen trekken. Hofstede zei, dat de vakbeweging kan doen wat ze wil - cao's afslui ten, staken - zolang ze maar op het vlak van de onderneming blijft. Met kritiek op nationaal ni veau moet ze zeer voorzichtig zijn. Dc vakbeweging doet mee aan de regering-Udenhout om bloedver gieten te voorkomen ('Suriname mag geen El Salvador worden') en om via een dialoog in plaats van geweld tot een werkelijke democratie te komen. Maar of dat volledig vrijwillig gebeurt is volgens Hofstede zeer de vraag. Hij zei, dat er binnen de vakbe weging geweldig veel oppositie bestaat tegen de opstelling van de leiders. Er dreigen dan ook scheuringen. Zo hebben 14 van de 49 aangesloten vakbonden ge dreigd uit de Moederbond te stappen. Zondebok Gezien de situatie noemde Hofste de het moeilijk de vakbondslei ding te veroordelen. Als het deel nemen aan de regering inder daad tot meer democratie en een verbetering van de economische situatie leidt, heeft ze een goede keus gemaakt. Zo niet, dan kan ze als zondebok worden ge bruikt, hetgeen de vakbeweging grote schade kan toebrengen. Over de kansen op werkelijke de mocratie was Hofstede overigens niet erg optimistisch. De 'denk tank' van het militair gezag, werkgevers en werknemers zoe ken nog naar een nieuw demo cratisch model, waarvoor de drie groepen voorstellen hebben in gediend, maar intussen gaat het militair gezag door op de eigen lijn. In dit verband noemde Hofstede de op 12 mei onder voorzitter schap van Bouterse geprocla meerde Stanvaste een duidelijke politieke beweging. Bouterse heeft gezegd dat hij weer toe wil naar volledige vrijheid van me ningsuiting, maar volgens het programma van de Stanvaste moeten kranten worden uitgege ven en gecontroleerd door de staat. De kerken en de vakbon den zien deze beweging, aldus Hofstede, als een doodgeboren kindje. Intussen is het militair gezag zeker niet van plan op korte termijn de macht uit handen te geven. Hof stede acht het niet onmogelijk dat Suriname verder gaat in de richting van een totalitaire staat. Angst De WVA-delegatie kon gaan er staan waar ze wilde, maar tijdens de gesprekken bleek dat in Suri name een sfeer van angst heerst aldus Hofstede. Volgens hem ge dragen de militairen zich „ondei en boven de wet" en is Suriname geen rechtsstaat maar een „fei tenstaat": als de feiten verande ren verandert ook het recht, de militairen maken uit w*lke wet ten van toepassing zijn, wie wordt berecht en hoe (door mili tairen of de burgerrechter). Bo vendien klaagt de bevolking da de militairen corrupt zijn. Tijdens het gesprek met de delega tie heeft Bouterse de december moorden van '82 een noodzake lijk maar betreurenswaardig in cident genoemd dat niet zal wor den herhaald. Bo.uterse liet ook weten, dat hij wi voldoen aan de strenge eisen di< het Internationaal Monetai: Fonds stelt aan het verstrekker van een lening aan Suriname: be lastingverhoging en het terug brengen van de overheidsuitga ven. Als dat gebeurt acht Hofste de de kans op nieuwe grote sta kingen niet uitgesloten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5