c Steeds Onroerend- goedbelasting wordt opnieuw verlaagd Het circus van de gouden zaken Met terugwerkende kracht per 1 januari 1984 Comité: kortingen 1 juli niet uitvoeren Ontdekking op gebied oude grammatica Sen riet fcoienib btadbkeefd DINSDAG 22 MEI 1984 Leiden LEIDEN De onroerend—- goedbelasting (ogb) in Lei den gaat met terugwerkende kracht per 1 januari 1984 om laag. Voor een gemiddelde woning, zo rond de anderhal ve ton, zal de verlaging van het eigenaren- en het bewo- nersdeel samen "een paar tientjes bedragen", zei PvdA- wethouder Bordewijk (finan ciën) gisteravond. Hij deelde dit desgevraagd mee na afloop van de tweede zitting die vier raadscommissies wijdden aan de behandeling van de woonlastennota. Huurders zul len ongeveer een tientje minder gaan betalen. Ook bedrijven hoe ven minder af te dragen. De precieze verlaging van de ogb is op dit moment niet vast te stel len. Ambtenaren zijn nog bezig met het voorbereiden van een voorstel aan de gemeenteraad. Over enkele weken hoopt Borde wijk het voorstel klaar te heb ben. De verlaging van deze gemeentel- kijke belasting komt bovenop de eerdere verlaging die per 1 janua ri is ingegaan. Toen ging het om ongeveer gelijke bedragen. De gemeente Leiden moet de ogb verlagen, omdat de totaalop brengst hoger is dan wettelijk is toegestaan. De overschrijding van het wettelijke maximum is het gevolg van de veel grotere opbrengst van de ogb-heffingen over de zogenaamde incourante gebouwen, zoals scholen en an dere openbare panden. Over der gelijke gebouwen werd voor heen nooit ogb geheven. Vorig jaar besloot de regering echter dat ook over deze gebouwen ogb moet worden betaald. Het gevolg van die beslissing is dat nu we derom het toegestane maximum is overschreden. Overigens verwacht wethouder Bordewijk geen verdere verla ging in de toekomst. Volgens hem wil de regering het toegesta ne maximum gaan verhogen, omdat steeds meer gemeenten verlagingen van het ogb-tarief moeten doorvoeren. De gemeen ten krijgen daardoor minder in komsten en komen soms in fi nanciële moeilijkheden. De verlaging geldt voor alle men sen die ogb moeten afdragen. Volgens Bordewijk is het niet mogelijk om bijvoorbeeld alleen de woningbezitters en -gebrui kers ervan te laten profiteren. Er is namelijk één vast tarief per 3.000 gulden waarde van het on roerend goed, ongeacht of het nu om een woning of een kantoor Hypocriet De mededeling van Bordewijk was eigenlijk de enige toezegging die van de kant van B en W gister avond werd gedaan om daadwer kelijk de woonlasten omlaag te brengen. Andere voorstellen die door de raadsleden gedaan zijn tijdens het eerste deel van de be handeling van de nota ongeveer vier weken geleden, werden af gewezen. B en W constateerden, evenals de raadsleden vier weken geleden, dat de gemeente maar minimaal invloed kan uitoefenen op de hoogte van de woonlasten. Een CDA-voorstel om behalve de ogb ook andere gemeentelijke tane ven te verlagen, kon op weinig sympathie rekenen. Wethouder Bordewijk noemde het CDA- voorstel zelfs "hypocriet". De christen-democraten zijn lande lijk samen met de WD namelijk verantwoordelijk voor de bezui nigingen op de uitkeringen van het rijk aan de gemeenten. Bo vendien wees de PvdA-wethou- der er op dat de gemeentelijke ta rieven slechts vijf procent uitma ken van de totale woonlasten. Tijdelijk wethouder Eikerbout (PvdA) betoogde dat de resteren de 95 procent wordt bepaald door het rijk. De invloed van de gemeenten op de huurverhogin gen, de individuele huursubsi dies en de gasprijs is "0,0", aldus Eikerbout. Hij zei dat ook in de richting van het WD-raadslid Jansen, die de grote aandacht - en dan in nega tieve zin - voor het rijksbeleid in de woonlastennota overdreven vond. Zij noemde de nota tijdens de vorige vergadering van de raadscommissies een "propagan- LEIDEN - Het Leids Werklozen Komitee wil dat de gemeente Leiden de kortingen per 1 juli op de uitke ringen niet uitvoert. Bovendien moet er meer voor lichting komen over de mogelijkheid om gemeente lijke tarieven en de onroerend goedbelasting kwijt te schelden. Als derde eis wil het Leids Werklozen Komitee dat de energieprijzen niet verder worden verhoogd. De drie eisen zijn, vervat in een petitie, gisteravond aan de wethouders Bordewijk en Eikerbout en raadsleden van alle partijen overhandigd tijdens de behandeling van de woonlastennota. De petitie was ondertekend door 350 werklozen, handtekeningen CDA bezoekt Stevenshof LEIDEN - Leden van de CDA- fractie in de gemeenteraad bren gen aanstaande zaterdag een be zoek aan de Stevenshof. De christen-democraten willen op die manier in een direct contact met de bewoners en klachten en wensen aanhoren. Om half elf verzamelt het gezelschap zich in het buurthuis waar bewoners de CDA-ers kunnen toespreken. Daarna trekken de gemeente raadsleden de wijk in en bekij ken onder meer de stadsverwar ming in de Stevenshof. Al eerder legde het CDA dergelijke bezoe ken af aan andere wijken. SCHRIJFAVOND - De Leidse af deling van de mensenrechtenor ganisatie Amnesty International organiseert vanavond een schrijfavond voor Honduras, de Sowjet-Unie en Zaïre in de Be vrijdingskerk, A. Bruuntstraat. Aanvang: 19.30 uur. Auto rijdt jonge boom omver LEIDEN - Een 21-jarige man reed in de nacht van maandag op dinsdag omstreeks twintig over één tegen een hek op de Lange- gracht. Aangekomen op het op gebroken gedeelte van deze straat reed hij door. Hij kwam tot stilstand tegen een jonge boom die behoorlijk werd vernield. (Zie foto). De bode: "Uw naam?" De verdachte noemt z'n naam. De bode begint te bladeren in z'n paperassen en de vriend grinnikt. "Had ik het niet ge dacht. Ze hebben die zaak van jou gewoon geseponeerd. We kunnen meteen weer naar huis". De bode zet een streepje op z'n papieren. "Achter links is de wachtkamer. Gaat u daar maar zitten. Hoewel, ik kan beter zeggen: stapelt u zich maar op, zo druk is het". Het tweetal gaat naar de wacht kamer. Even later komt de vriend van de verdachte de gang op. Hij rookt een sigaret; tipt de as af en toe in de bin nenzak van z'n jas. Tegen de jongens die naar de muur staan te kijken: "Drukte hè, jongens Ik zeg net tegen m'n maat, ik zeg: juh, je kan hier een gou den zaak van maken, van dit gebouw". Na eerst een bekende met een jo viaal "Ha die Willem" te heb ben begroet, vervolgt hij: "Kijk, je zet hier een koffietent neer en hoppa: tellen dat geld. Wat een tent wordt dat". Eén van de jongens staakt het tu ren naar het pleisterwerk. "Precies, en dan leg je daar buiten een terrasje aan". De vriend: "Gek, dat is nou net wat ik dacht: een terrasje. Kun je lekker in de zon zitten en wachten tot je aan de beurt bent. Maar een bakkie koffie en een koppie soep - dat is toch wel het belangrijkste". Er gaat iemand naar de wc. De vriend: "Hallo, kijk eens aan: nog een wc ook. Denk eens aan al die kwartjes jongens. Ik zei al: gouden zaken". Z'n vriend, de verdachte, komt de gang op. "Zo, hoeveel lopen ze achter?" De vriend: "Anderhalfuur of zo. Zeg luister 'ns: ik ben nou ge woon voor de aardigheid mee gegaan. Jij moet voorkomen. ehh... als ik die boete nou eens betaalde. Dan gaan we 'nu weer. Lijkt me net zo handig; dit circus duurt nog wel een tijdje". De verdachte: "Ga weg juh, we wachten effe". De vriend. "Even zo goed maakt die rechter vandaag toch mooi gouden zaken. Al die verdach- door Wim Brands je lang wachten, krijg je ook nog een boete". De vriend: "Reken maar. Je kunt daar trouwens geen peil op trekken. Kijk, heeft zo'n rech ter van z'n wijf een kat gekre gen voordat-ie het huis uitging, nou, dan ben je klaar. Dan gaan alle verdachten eraan". De verdachte (schertsend): "Het is niet waar?" De vriend: "Natuurlijk wel. Dat is net als met een rij-instruc- teur. Heeft zo'n man 's och tends van z'n wijf op z'n lazer gehad, nou, dan slagen er geen mensen de eerste uren". De verdachte: "Je hebt gelijk: zo gaat dat" De vriend: "Ik heb het trouwens niet zo op die bekeuringen. Een tijd geleden staat er ook zo'n agent naast me te schrij ven. Ik zeg tegen die gast: je schrijft je maar de pokken, ik bemoei me d'r niet mee. O, zegt-ie. Weetje wel, op die ma nier: O. Ik zeg: man, rot op". De bode: "U mag naar binnen". dastuk" voor de PvdA. Wethou der Eikerbout bestreed dat: "Het was niet de bedoeling van het college (dat overigens uit PvdA en WD bestaat-red.) een propa gandistisch pamflet af te schei den. Het is geen tendentieuze af spiegeling van zaken, maar een nuttige nadruk op de moeilijke situatie waarin mensen zitten". die tijdens "een bliksemactie van een paar uur afge lopen zondagavond bij de brievenbus van de sociale dienst" zijn opgehaald, aldus leden van het comité. Uitkeringsgerechtigden moeten eens per week een briefje inleveren bij de sociale dienst. Dat gebeurt meestal op zondagavond. De werklozen waren gekleed in vuilniszakken om "het grauwe bestaan van de grijze massa werklozen uit te beelden. Nadat wij tot op het vege lijf zijn uitgekleed en ons de zak is gegeven, zijn wij als vol waardig mens afgedankt. Wij verkeren nu in zak en as", aldus de werklozen. De gemeenteraadsleden gingen gisteravond, evenals de twee wethouders, niet in op de eisen. Kwijtschelding Maar aan die moeilijke situatie kan de gemeente weinig doen, be toogden Eikerbout en Bordewijk keer op keer. Een voorstel om meer informatie te verstrekken over kwijtschelding van de ogb werd wel aanvaard door B en W, maar er werd direct bij gezegd dat men er niet te veel van moet verwachten. Wethouder Borde wijk toonde met cijfers aan dat bijna dertig procent van de aan vragen om kwijtschelding door de belastinginspecteur waren ge honoreerd. Slechts 385 van de 1.345 mensen, die dachten dat ze geen ogb hoefden te betalen om dat hun inkomen te laag zou zijn, kregen gelijk. "Je moet dus erg oppassen dat je mensen niet blij maakt met een dooie mus", aldus Bordewijk. Hij zegde wel toe bij de ogb-aanslag later dit jaar een bijsluiter te voegen met informa tie over de mogelijkheid tot kwijtschelding. In principe ko men veel mensen in aanmerking voor kwijtschelding. Volgens het SP-raadslid Vergeer zouden dat er zeker 7000 zijn, alle mensen die ook een eenmalige uitkering hebben ontvangen. Met de raadscommissies waren de twee wethouders van mening dat er aan de gasprijs weinig te doen was. Wel kan het gasverbruik worden verminderd. Een ver zoek van de WD om een 'ener getisch consulent' is inmiddels door het Energiebedrijf Rijnland ingewilligd. "Die consulent krijgt de taak om bij mensen die een hoge energierekening heb ben te kijken wat daarvan de oor zaak is", zei Bordewijk. De behandeling van de woonlas tennota zal in een volgende ver gadering van de raadscommis sies worden voortgezet. Gashouders worden gesloopt LEIDEN - De sloop van twee van de drie gashouders op terrein van het Energiebedrijf Rijnland EBRaan de Koningstraat is begonnen. De derde gashouder, een kleintje, blijft staan omdat daarop een stoomlei- ding rust. V/at er op de plaats van de oude gashouders gaat komen, is nog niet bekend. Het EBR zal het terrein na de sloop voorlopig gebruiken als opslagplaats voor materiaal als kabelhaspels. Later zal voor de gehele inrichting van het terrein, de gebouwen aan de kant van de singel incluis, een plan worden gemaakt. Vorig jaar was er sprake van dat één van de kleinere gashouders zou worden gebruikt voor de opslag van gifgrond, afkomstig van het terrein van het EBR aan de Langegracht. Na enkele jaren zou de vervuilde grond dan worden gereinigd. Het EBR wilde de grootste gashouder afbreken. Fel verzet van de buurt 'Groenoord' leidde er echter toe dat de opslag van de grond niet doorging. In plaats daarvan is de grond nu afgevoerd naar de DDR. Buurthuis Groenoord heeft overigens gepleit voor de bouw van een windmolen op de plaats van de gashouders. Dat plan is afwachtend ontvangen door het EBR. Eerst wil men een experiment in Alphen aan den Rijn met een windmolen uitvoeren. (foto Holvast) Samenwerking universiteit en Reinwardt LEIDEN - De Reinwardtacademie en de faculteit der letteren van de Leidse universiteit gaan in tensief samenwerken bij het on derwijs voor het vak museologie. Gisteren is dat officieel vastge legd in een overeenkomst. De faculteit is de enige in het we tenschappelijks onderwijs (WO) met een keuzevakprogramma voor museologie. De academie is de enige hogere beroepsoplei ding (HBO) voor museummede werkers in ons land. Het univer sitaire programma beslaat maxi maal één studiejaar, terwijl de hbo-opleiding drie jaar duurt. Door deze samenwerking kunnen studenten van beide opleidingen gezamenlijk in bepaalde werk groepen zitten. Hierbij wordt ge dacht aan onderwerpen als ge schiedenis van het museumge- buw, monumentenzorg, de foto als museaal object, presentatie en educatie in kunstmusea, con serveringstechniek, object als historische bron of musea en wet- en regelgeving. Delft De vakgroepen biologie, scheikun de en farmacie van de Leidse universiteit zullen nauw gaan sa menwerken met de afdelingen technologie en (toegaste) micro biologie van de technische hoge school in Delft. Tot deze samenwerking is besloten omdat de kennis van Leiden en Delft elkaar goed aanvullen. Sa men bestrijken zij het gehele ter rein van de moderne biotechno logie, van de moleculaire basis tot en met het ontwerpen van de technische apparatuur. Boven dien kunnen studenten binnen één studieprogramma kennis maken met de biotechnologische ontwikkelingen aan een univer siteit én een hogeschool. Het sa menwerkingsverband rekent op versterking in de komende jaren met 45 arbeidsplaatsen. LEIDEN - De schrijver van de oudste Nederlandse grammatica, uit 1568, is niet D.V. Coornhert zoals werd verondersteld, maar de geleerde koopman Johan Ra- dermacher (Aken 1538-Middel- burg 1617). De koopman die veel in Londen vertoefde, is ook wel bekend onder zijn humanisten- naam Johannes Rotarius. De neerlandicus drs. K.J.S. Bos- toen, werkzaam aan de rijksuni versiteit Leiden, heeft dit on langs ontdekt. In 1975 werd op het kasteel Ter Hooge, gelegen tussen Koude- kerke en Middelburg, een muur doorgebroken. Achter die muur kwam een map tevoorschijn. Na dere studie van Bostoen wees uit dat het hier ging om een klad van de auteur. De grammatica wordt donderdag overgedragen aan de Maatschap pij der Nederlandse Letterkun de, die wordt beheerd door de Leidse universiteitsbibliotheek. Op de Rijnsburgerweg is gister avond omstreeks half zeven een kettingbotsing ontstaan. Een 22- jarige vrouw moest plotseling remmen omdat voor haar een au tomobilist op de rem ging staan; vier automobilisten achter haar reageerden te laat, resultaat: vijf gedeukte wagens. Geleuter? (1) De wijkvereniging Pancras West heeft zich keurig volgens de procudure verzet tegen de komst van De Schorpioen. Dat hielp dus niet. En nu deze spin achtige toch in het pand Hoog landse Kerkgracht 8 is gekro pen, hebben buurt-secretans Alfred Lagerweij en zijn volge lingen alsnog grof geschut in stelling gebracht. In de hoop De Schorpioen te verdrijven of in elk geval de giftstekel uit z'n staart te trekken. Pancras West beschuldigt De Schorpioen van het maken van geluidsoverlast, het dealen in bij de wet verboden drugs en het verhandelen van gestolen goederen, heling dus. In een brief aan het college van bur gemeester en wethouders schrijft secretaris Lagereweij dat beide laatste beschuldigin gen nog onbewezen zijn, "maar met aan zekerheid grenzende warschijnlijkheid plaats vin den in koffieshop De Schor pioen". Wijzend op het bestemmings plan Pancras West, dat een ho- recabestemming van het pand Hooglandse Kerkgracht 8 niet zou toestaan, maakte de wijk vereniging al eind vorig jaar bezwaar tegen de koffieshop plannen van Theo Creemers. Maar deze ondernemer richtte zijn huurpand gewoon als kof fieshop in om pas daarna de boer op te gaan voor de beno digde vergunningen. De meest doeltreffende tactiek die een (horeca-)ondernemer kan on dernemen wanneer hij z'n plannen door wil drukken. De wijkbestuurders keken der halve op hun neus toen het op de Hooglandse Kerkgracht op eens een komen en gaan was van koffieleuten. Zij hebben het een paar maanden aange keken en op 30 maart een brief aan burgemeesters en wethou ders gestuurd waarin zij De Schorpioen dus zwaar be schuldigen. Volgens politievoorlichter Dick Graveland, die net als de leden van de gemeenteraad een af schrift van de brief heeft ge kregen, heeft De Schorpioen inderdaad geluidsoverlast ver oorzaakt. "Maar dat is inmid dels achter de rug", zo deelt hij mee. "Er zijn bij de wederzijd se buren geluidsmetingen ver richt cn op grond daarvan zijn afspraken gemaakt met de ei genaar. Die heeft beloofd zijn Theo Cremers i "Nog even en we gaa pen." volumeknop niet al te ver open te draaien en heeft zich daar tot nog toe keurig aan gehouden, want er zijn sindsdien geen klachten meer geweest. Wat die andere beschuldigingen betreft: pas als er voor ons zeer duidelijke aanwijzingen zyn dat er ergens strafbare feiten worden gepleegd, gaan wij tot actie over". Vooralsnog zijn die aanwijzingen in het geval van De Schorpioen dus nog niet duidelijk genoeg geweest en kan de politie niet voldoen aan het verzoek van de wijkvereniging om De Schorpioen "clean te maken". Graveland "Inderdaad Maar", zo voegt hij er waarschuwend aan toe, "vorig jaar hebben we zeker vijfentwintig keer verba liserend opgetreden in ver band met handel in drugs" Geleuter? (2) Eigenaar Theo Creemers en zijn bedrijfsleider ("Mijn naam is niet belangrijk, deze tent is niet van mij. Ik hou de boel hier alleen maar een beetje in de smiezerik") overwegen het bestuur van de wijkvereniging eens met een bezoekje te vere ren "Want kan dit dan alle maal zomaar?", vragen zij zich af. "Dit is toch pure laster, niet dan?" De potige bedrijfsleider: "Eigen lijk is het te maf om tegen in te gaan" Creemers: "Ik laat het er niet bij zitten. Ik wil dit uit zoeken. Waarom? Omdat ik zelf wel beter weet en dat wil ik die mensen duidelijk maken ook". De bedrijfsleider: "Ik durf rustig te zeggen dat hier geen gesto len goederen worden verhan deld en dat hier niet wordt ge deald Kijk, als er mensen met z'n tweeen naar buiten gaan om wat te smoezen, is dat ver der mijn zaak niet. Maar hier binnen gebeurt niets. En dege ne die toch iets probeert, pleur ik er zo uit, want ik wil niets met die troep te maken heb ben". Theo Creemers vult aan: "Er hangt hier achter de bar niet voor niets een bord waarop staat dat er niet gehandeld mag worden in drugs of gestolen goederen". Creemers, die sinds november vorig jaar huurder is van het pand aan de Hooglandse Kerk gracht: "Vroeger was dit een bordeel. Stond de muziek vaak tot 's ochtends vijf uur keihard aan. Daar schijnt nooit iemand over geklaagd te hebben. Nu ben ik er een koffietent in be gonnen die voor iedereen vrij is en nu loopt iedereen opeens te zeiken over geluidsoverlast en zo. Als ik dat had geweten dan was ik hier een bordeel be gonnen. Ik zweer het je". Bedrijfsleider: "Die klachten van de buurt zijn voor mij een ver kapte vorm van discriminatie. Er zitten hier veel buitenland se gasten. Voor die jongens is er in dit dorp geen moer te be leven. Vooral 's avonds niet. Om een beetje tegemoet te ko men aan de klachten van de buurt gaat om tien uur 's avonds de muziek zachter En om elf uur gaan we al dicht. Dan beginnen die gasten bijna te janken. Want waar moeten ze heen0" Creemers en bedrijfsleider zijn er van overtuigd dat intoleran tie van de buurtbewoners aan de brief aan B W ten grond slag ligt. De bedrijfsleider: "Ze maken de jongens die hier ko men uit voor 'opvreters' Maar zelf zuigen ze die buitenlan ders uit bij het leven door ze een armoedig kamertje van vijf. zes meier in de maand te verhuren. Dat mag kennelijk wel. Ik vraag me wel eens af: 'In wat voor wereld leven we dan? Het is een achterlijke zooi, niet dan?" "Ze hebben het ook over die 'kankerjunken' die hier ko men", spuwt hg nog meer gal, "maar ik wil je éen ding zeg gen al die junken betalen wel altijd keurig netjes hun bakkie koffie". Creemers en zijn bedrijfsleider zeggen de "discriminatie van de buurt" onderhand spuugzat te zijn: "Nog even cn dan gaan we met spandoeken door dit achterlijke dorp lopen". Wellicht komen ze dan een de monstrerende horde wijkbe woners tegen. J.V.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3