c 'Je komt overal vanzelf achter' Leiderdorpse Toverlei op tournee Zwembad springt op wensen m J Gelaten reacties op 'beeldenstorm' Blöte Zoeterwoudse zelfbouwers: Liethorp: wellicht geen subsidie meer /l&ürriv Stad en rand DINSDAG 22 MEI 1984 Met Engelse Jan Rap DEN HAAG - Het Leiderdorp- se amateurtoneelgezelschap Toverlei gaat hoogstwaar schijnlijk een kleine tournee maken in Engeland. Na twee ënhalf jaar hard werken is Ook het ambitieuze gezelschap klaar met de voorbereiding, vertaling, bewerking en in studering van een Engelse versie van het verhaal van Yvonne Keuls: 'Jan Rap en zijn maat'. Het boek van Yvonne Keuls gaat over de verwoede maar uiteinde lijk tot mislukken gedoemde po ging om in Den Haag een op vangcentrum op te zetten voor mensen voor wie geen plaats meer is in de maatschappij, voor namelijk verslaafden. Op zijn Engels heet het stuk: 'Every Tom, Dick en Harry'. Bij het ver talen van dit duidelijk in Holland gesitueerde verhaal, heeft de En gelse acteur (maar liever schrij ver) Rod West, ernaar gestreefd om in het stuk zoveel mogelijk de Engelse situatie weer te ge- Engeland zijn dergelijk i een groep acteurs en actrices een ling op grond van de vele scheid- voorstelling. Linda van Dijk, woorden, niet geschikt achtte Huib Broos, Renée Stoutendijk voor deze 'studenten'stad. en Adriaan Adriaansen speelden De amateurtoneelspelers waren in- de voornaamste rollen. Enkele middels zo enthousiast gewor- tiatieven zoals het opvanghuis van Yvonne Keuls van de grond gekomen; Dalco (samenvoeging van drugs en alcohol) geheten. Met medewerking van de stafle- GGVTclclgd jaren later kwam een televisie-r gistratie tot stand. In het ko mend seizoen gaat 'Jan Rap en zijn maat' als vrije produktie door het land. den van deze organisatie wist i gisseur 'Roddo' (voor zijn vrien den), een Britse versie van het verhaal te maken. Hij maakte ook gebruik van een Amerikaan se vertaling, maar de vele typisch Amerikaanse uitdrukkingen en zinsneden, waren ongebruikelijk in Engeland. In Nederland is 'Jan Rap en zijn Maat' al eerder op de planken ge zet. Op basis van het boek van Yvonne Keuls, ontwikkelde Christiaan Nortier in 1977 met Theater Toverlei besloot tot de En gelse versie toen in het kader van culturele uitwisseling tussen Leiden en tweeling-stad Oxford het amateurgezelschap werd ge vraagd een Engelstalige voorstel ling te maken. 'Jan Rap' leek ge-1 ^schikt voor dat doel. De in Ne- derland woonachtige regisseur De Engelse versie wordt de Britten den dat de leden van Toverlei het niet bij Oxfordse afwijzing lieten zitten. Alle theaters in Engeland werden aangeschreven. De Bri tish Theatre Association reageer de positief zodat de twintig leden met een vrachtwagen vol attribu ten in augustus dit jaar alsnog de boot kunnen nemen, weliswaar op eigen kosten. Niet alleen de BTA wordt aangedaan, het stuk zal ook in de verschillende DAL- CO-opvanghuizen uitgevoerd worden. Rod West werd benaderd vertaling. De voorbereiding was al in een vergevorderd stadium toen het gemeentebestuur van het deftige Oxford de voorstel- Nederland niet onthouden. Toverlei geeft op 23,24 en 25 mei drie voorstellingen in het Haagse Theater aan de Haven. Aanvang half negen 's avonds. AGENDA WASSENAAR - Gelaten heeft het Wassenaar gemeentebestuur ge reageerd op de kleine beelden storm die de plaatselijke kunste naar R. Blöte vorige week heeft aangericht. Met enkele ferme klappen onthoof de hij enkele ganzenbeelden, die hij twintig jaar geleden uit po lyester had opgetrokken. Daarna ging hij op de koffie bij enige ambtenaren en wachtte hij op de politie, die proces verbaal op maakte wegens vernieling. "Het is jammer, de groep stond leuk bij het gemeentekantoor. De ambtenaren waren er blij mee. Maar wat kunnen we doen?", reageert gemeentevoor- lichter W. Kan op de actie van de BKR-kunstenaar, die met zijn hakwerk wilde protesteren tegen het beleid van de gemeente Was senaar. Bij de verplaatsing van de beelden groep, eind vorig jaar, hadden ze volgens hem een hoofd van een gans scheef op de romp geplakt. "Ik schaamde me rot", aldus de kunstenaar, die al in november vorig jaar tevergeefs zyn beklag had gedaan bij wethouder Van der Wiel-Van der Flier. Het was niet zyn enige grief. Hy er gert zich er ook aan dat de aan koopcommissie van de gemeen te voornamelijk bestaat uit leden van de Bond van Beeldende Kunst Arbeiders en de Bond van Beeldende Vormgevers. Zij krij gen volgens hem voor vele, vele duizenden guldens opdrachten terwijl het naar zijn zeggen twee splintergroeperingen betreft en de andere kunstenaars overal naast tasten. Gemeente voorlichter W. Of de ge meente wat gaat doen met de kri tiek kan hij niet zeggen. De wet houder van cultuur, mevrouw Van der Wiel-Van der Flier is op vakantie. REGIO - Hier en daar in de regio zijn mensen bezig om zelf hun huis te (laten) bou wen of hebben ze dat de af gelopen jaren gedaan. In Leiderdorp bijvoorbeeld ze ven woningen van de stich ting ZOEK (Zeven Onder Eén Kap). In de Voorscho- tense Cornelis Jollaan zijn zeven mensen, afkomstig uit de bouw, 's avonds en in de weekeinden met de bouw van hun eigen huis in de weer. Ook in de Oegstgees- ter nieuwbouwwijk Haas- wijk hebben mensen eigen handig een woning laten neerzetten. ZOETERWOUDE - In het Blankaartpark, ooit een kale strook grond tussen Swetterhage en de Zwetkade in Zoe- terwoude, ontstaat langzaam maar zeker een verrassend woonwijkje. Zeven huizen zijn er al bewoond en er wordt overal druk getimmerd. Slechts één vam de 18 kavels is er nog te koop. Na verbouwing van bijna zeven miljoen WASSENAAR - Herrie en lawaai. Grotere vloe kwoorden kunnen de mensen van het Wasse- naarse Sterrenbad niet be denken. Het bad, dat rond het oude Sportfondsen- bad is gebouwd en vrijdag de poorten opent, moet rust uitstralen. De oudere mens moet er zich thuis- voelen. Dus: geen overdadig tl-gedoe in de bar of opzichtig geschilderde zwembassins. Maar wel: een een plantrijke, zachtschemerige at mosfeer in het bargedeelte en een rustieke stemming in het re creatiegedeelte, dat is aangelegd in het voormalige zwembad. Dit oude bad heeft een metamorfo se ondergaan. De kleedhokjes zijn weg, de vloer is omgegooid en de muur is totaal veranderd. "Je kunt het een beetje vergelij ken met een hotel", zegt B. Tim mermans, directeur van het zwembad, staand bij de 'bikini- bar', op schreeuwafs.tand van de whirlpools, kleine glijbanen, zwemsluizen, waterkanonnen, masserende waterstralen en spontaan opborrelende bubbels. De balustrade, die zich enkele me ters boven het zwembad bevindt, is nu nog leeg, maar de directeur voelt nu al hoe gezellig het zal worden wanneer daar een bandje speelt en feestgangers zich uitle ven in en rond het water. "We gaan het verhuren op zater dagavonden", legt hij uit. Welke mensen zin zullen hebben om 1.000 gulden neer te tellen voor een avondje weet hij niet. Wél weet hij dat hij het de gasten zo veel mogelijk naar de zin gaat maken: "Als ze een nijlpaard wil len krijgen ze een nijlpaard. Wil len ze tien buikdanseressen? Ook geen probleem". Het is de nieuwe, commerciële in stelling van het zwembad. Een instelling die broodnodig is: de verbouwing heeft 6,8 miljoen gulden gekost. Een hele hap geld Bromfietser aangereden LEIDERDORP - Een bromfietser is gistermiddag in de Leider- dorpse Merelstraat aangereden door een automobilist. De auto mobilist wilde afslaan terwijl de bromfietser, een Leidse vrouw, rechtdoor ging. Het slachtoffer moest met een hersenschudding naar het Academisch Ziekenhuis Leiden worden gebracht. In dit stukje Zoeterwoude wordt voor onder andere Leo Faas (24) en Carolien Ammerlaan (22) werkelijkheid wat voor onnoe melijk veel mensen altijd een droom zal blijven. Het 'stel' be hoort tot de groep Zoeterwoude- naren die een zelfbouw-kavel hebben gekocht in het Blan kaartpark. Maar waar vele ande re (toekomstige) bewoners het werk wegens gebrek aan tijd of aan vakkennis moesten uitbeste den, daar doen Leo en Carolien het leeuwedeel zelf. Hun dagindeling is sinds die 7e september 1983, de dag waarop ze begonnen, ingrijpend gewij zigd. Van zes uur 's morgens tot zes uur 's avonds is Leo aan 't werk bij zijn baas op het Zoeter woudse industrieterrein. Dan haast hij zich naar huis, om Caro lien op te halen en snel een hapje te eten. Rond kwart voor zeven rijden ze samen naar hun toe komstige huis aan de Hoogstraat 14 waar ze tot's avonds laat tim meren en sjouwen. Zo gaat het, dag in, dag uit. Behalve op zon dag. Want op aandringen van de familie lassen ze die dag als adempauze in. "Hoewel", bekent Leo Faas, "de laatste tijd zijn we toch ook op zondagochtend nog bezig". Het schiet ook lekker op. Het huis zelf is glas- en waterdicht. Het is nu een kwestie van alle noodza kelijke afwerkingen. "Nee, we hebben nog geen tegenspoed ge had. Alleen een hoop nattigheid. We hebben hier wel met kopjes gestaan om de fundering leeg te ders maar over op. Hij heeft de afgelopen jaren wel geleerd dat het woud der vergunningen on doordringbaar is. Niettemin, het stel is tevreden. Een eigen huis bouwen is ook voor hen altijd een droom geweest. Herhaaldelijk 'zeurde' Leo Faas bij de gemeente Zoeterwoude om een stukje grond. Toen het plan voor de zelfbouwkavels aan het Blankaartpark eenmaal wer den ontvouwd duurde het nog een dik half jaar voordat hij ze kerheid kreeg. "Dat was eigen lijk de naarste tijd. Dat je' niet wist of het doorging. Maar het bouwen zelf is leuk. Ik deed het zó weer". Zijn verloofde: "Ik sta af en toe ge woon versteld als ik Leo bezig zie. Kan hij dat ook? Vraag ik me dan af. Nou, je ziet het". Leiden Kükhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Solaris' van Andry Tarkowsky, 20 Kapelzaal K&O - Oude Vest, film 'Mama Roma' van Passoline, 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Mit starrem Bliek aufs Geld' van Hilde Reidemeister, 20 en 22.15 uur. Lak-Theater - Cleveringaplaats, film 'Sürü', 20 uur. Openbare School Merenwijk - Valken pad, lentemarkt en fancy fair, 16.30- 20.30 uur. Augustinus - Rapenburg, films 'Blow up' van Antonioni en 'Blow-out' van De Palma. 20.30 uur. Aula BTS - Vondellaan 35, ledenverga dering Leidsche Ver. van Postzegel avond, 21-1 i NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14-16 uur, di ook 20-21 uur. Leiderdorp Bloemerd - terrein Velocitas, start avondvierdaagse, 17.45-19 uur. Zoeterwoude Clubhuis - Zuidbuurtseweg 13, informa tie-avond over zomerkamp Spinne- web, 19.30 uur. Warmond Gemeentehuis - raadscommissie verga dering bestuurlijke aangelegenhe den, 20 uur. WOENSDAG Leiden Kapelzaal K&O - Oude Vest, kinder filmmiddag, 14.30 uur. Rijksmuseum voor Volkekunde - Steen straat, film 'Niok, het olifantenjong', 14.30 uur; film 'Kama Wosi music in the Trobrian Islands', 15 uur. Hooglandse Kerk - pauze-orgelconcert, 12.30 uur. Stats jongerencentrum Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, soos en sport, 15-17 uur. Station - aankomst campagnetrein WD, 14.20 uur, vrvolgens verkie zingsbijeenkomst op Stadhuisplein. Gulden Vlies - Breestraat 125, raads commissie ruimtelijke ordening, openbare werken en verkeer, 20 uur. Leiderdorp Bloemerd - terrein Velocitas, start avondvierdaagse, 17.45-19 uur. Zoeterwoude Huize Emmaus - vergadering en bingo middag katholieke bond van oude ren, 14 uur. Voorschoten Burg. v.d. Haarplein 8 - middag voor kinderen, 6-12 jaar, 14 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 18 mei tot 25 mei door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553. Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. Prins Claus in Wassenaar WASSENAAR - Prins Claus doet binnenkort Wassenaar aan. Hy zal op maandag 11 ju ni de finalewedstrijd voor de Europa-Cup dameshockey voor landskampioenen bij wonen op het terrein van hockeyclub H.G.C. Na afloop verricht de prins ook de prijs uitreiking. LEIDERDORP - De kans bestaat dat de Stichting Ruiterschool Liethorp vanaf volgend jaar niet meer in aanmerking zal komen voor subsidie. Voor 1984 kan de stichting nog rekenen op een ge meentelijke bijdrage van 25.000 gulden. scheppen, zo vochüg was het CDA-raadslid A. Roest vroeg zich omdat het vanaf 1972 allerminst florissant liep in Wassenaar. De 218.000 mensen die het bad jaar lijks bezochten, konden niet zor gen voor een positief resultaat. Door de nieuwe opzet hoopt men zo'n 70.000 extra bezoekers te trekken en quitte te spelen. Deze extra bezoekers moeten niet alleen uit Wassenaar komen maar ook uit omliggende ge meenten wordt een toeloop ver wacht. Het zwembad heeft veel extra's. Buiten, naast het 50 meter bui tenbad en het nieuwe 25 meter wedstrijdbad, dat in oktober ge opend is en haaks op het oude binnenbad staat, bevindt zich een zonneweide. Op de plek waar eens de ingang was, naast het recreatiebad, is een sauna-gedeelte gekomen, een Turks bad. Kapsalon Timmermans verdwijnt richting kelder. Daar is de garage is spe ciaal geschikt gemaakt voor min- der-validen: zij kunnen met hun auto binnenrijden en via een spe ciale sluis zonder mankeren naar de gehandicapten-kleedkamer en het kleine kelderbadje rijden. Op luttele meters afstand van dit badje ligt het hemelsblauw ge verfde fitnesscentrum waar "ke rels kunnen gewichtheffen" en waar tevens ruimte is voor "aero- verhaalt Carolien Ammerlaan. In principe doen ze alles zelf - na tuurlijk helpen vrienden en be kenden wel eens - alleen het metselwerk hebben ze uitbe steed. Leo was bang dat het "een vijfjarenplan" zou worden als hij 's avonds eerst nog eens met spe cie en troffel in de weer zou moe ten. Momenteel zijn ze druk doende om verwarming en waterleiding aan te leggen. Hoe doet iemand dat die niet uit 'de bouw' zelf komt? "Gewoon, overal je licht opste ken", meldt Leo Faas. "Je komt overal vanzelf achter als je het maar vraagt. En dan ga je niet op één vakman af, maar op een stuk of drie, vier. Want iedereen heeft 0„„0 z'n eigen methode. Twee dames leren Vol trots tonen ze hun zelfbouw- Kindermiddag De Voorschotense jeugd kan mor genmiddag weer in de Linde hoeve terecht om te knutselen. Kinderen van zes tot twaalf jaar zijn vanaf twee uur van harte welkom. Spinneweb De Zoeterwoudse club 't Spinne web organiseert vanavond van af half acht een kamp-ouderbij eenkomst in het clubhuis aan de Zuidbuurtseweg 13. Er wordt informatie gegeven over de gang van zaken rond het zomer kamp. Overigens kunnen ook niet-leden meegaan met dit kamp, dat van 22 tot en met 28 juli in Overloon (Brabant) wordt gehouden voor kinderen van 6 tot 15 jaar. Bingo De Katholieke Bond van Ouderen in Zoeterwoude vergadert mor genmiddag in huize Emmaus. Er bestaat ook gelegenheid om bingo te spelen. Tijdens de ver gadering, die om twee uur be gint, zullen er enige nieuwe be stuursleden worden gekozen. bic-gedoe". De stichting sport- fondsenbad heeft de ruimte ver huurd aan een fitnesscentrum. Het is niet de enige ruimte die ze heeft verhuurd. Zo is op de bega ne grond een kamertje in handen van een Mensendieckvereniging gekomen, daar mensen hoe ze rechtop moeten lopen. Derde huurder is een kapsalon. Door de komst van de barbier zullen dames nooit meer kunnen zeggen: "Oh gut nee, hoe kan ik nu gaan zwemmen. Denk eens aan mijn krullen!" Gevraagd naar de gedachten achter deze vestiging zegt Timmermans: "Ach ja, dat is een typisch Wasse naars probleem. Het is nu een maal zo dat sommige bezoekers nog met hun privé-chauffeur gaan huis. Een riante woonkamer, een half open keuken. Boven drie ka mers en een badkamer. Hele maal naar eigen smaak en idee ontworpen, waarbij het toekom stige echtpaar het gelukkig stee vast met elkaar eens was. Moei lijker was het om voor alle wen sen de nodige vergunningén te krijgen. Zo werd de aan de zij kant gesitueerde voordeur afge keurd. Ook door de aangegeven nokversiering werd een streep gehaald. Leo haalt er z'n schou- gisteravond tijdens de vergade ring van de Leiderdorpse ge meenteraad af, of het nog wel zin heeft de ruiterschool als een sub- sidievragende instelling te be schouwen. Uit de afrekening over 1982 blijkt dat de stichting kostendekkend heeft gedraaid. Tegenover een te verwachten te kort van 29.000 gulden kwam nu een positief resultaat van 25.000 gulden te staan. Roest stelde voor om vanaf 1985 "een nieuwe politiek te gaan voeren en geen subsidie meer te verlenen, tenzij zich calamiteiten voordoen". D'66 fractieleider R. Stam, zelf lid van het stichtingsbestuur, vond dit voorstel wat al te voorbarig. "De stichting heeft hard gewerkt om de kosten te drukken en 'een aantal jaren gunstig kunnen draaien", aldus Stam. "Dit kwam alleen door toevalstreffers, zoals het kunnen krijgen van goed koop hooi en het feit dat er wei nig problemen zijn geweest met de paarden. Nu draaien we veel slechter en wordt de sche recessie pas echt voelbaar. We hebben veel minder ruiters. Mogelijk draaien we dit jaar zelfs het rood in". Stam verzocht dan ook om de subsidie te blijven handhaven, te meer daar vele kosten erg variabel zyn. WD-.wethouder I. Gehner (sport en welzijnszaken) voelde er wel voor om bij de voorbereiding van het subsidieprogramma voor 1985 andere normen voor de rui terschool te gaan bekijken. Leiderdorp 'verdient' aan vuilniswagen LEIDERDORP - De gemeenten Leiderdorp en Koudekerk gaan een vuilniswagen samen delen. Ze hebben een regeling getroffen waarbij voor één dag per week een Leiderdorpse vuilniswagen met chauffeur aan Koudekerk wordt uitgeleend. De kosten worden natuurlijk vergoed. Mede met het oog op de nieuwe re geling zal Leiderdorp ook een nieuwe vuilnisauto kunnen aan schaffen. Aan één van de nu ge bruikte auto's moet voor zoveel geld worden gerepareerd dat ge zien zijn leeftijd - de wagen is acht jaar oud - het de moeite niet meer loont. De raad heeft gister avond dan ook 200.000 gulden beschikbaar gesteld voor een nieuwe huisvuilauto. Men ver wacht dat de wagen medio sep tember in gebruik wordt geno- Overigens is het idee om deze voor ziening te delen ontstaan naar aanleiding van de gemeenschap pelijke regeling voor het straat vegen, die Leiderdorp en Koude kerk al een tijdje hebben. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij Een Sleuteltje opgeven. Leidsch Dagblad B V 071 -143545 Maandabonnement 21,21 (Autom betaling) Losse i Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143. tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur): zaterdag v 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bi) vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan verstreken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 tnv Dam.ate Holding BV ti R U Paauw Alg redactiechef: A A van Brussel Rubriekchefs: J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H I J Veldhuizen (regio) P J de Tombe (sport) - A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) M Hoenson-de Graafl (randgem.) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel 07i-i l1st 219 Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel. Londen. Pari|S. Washington. Cain Rome. Madrid. Mexico

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2