LEIDSCH A DAGBLAD De Koning: één btw-tarief Jamani tegen ingrijpen VS in Golfoorlog Voor een tientje véél wijzer Raad wil volksverzekering Horeca vecht btw op fooien aan EEN HOUTJE OM OP TE BIJTEN... ONDERHOUDSBEURT iS-AUTOWARENHUIS Nederlandse vissers mogen zo'n 41.000 ton haring vangen GOLFOORLOG LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 22 MEI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 N°- 37403 Directeur: G. Koopman Postbus 54 Hoofdredacteur:drs.J.W.E.Metselaar r-inpAi /MccTnrirriJ 2300ABLeiden Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GR^^^^TSTE DAGBLAD VDDR LEIDEN EN ^yAASTREKEN voor tel.nrs. zie colofon Libiërs volgen in Engeland pilotencursus LONDEN (ANP) - In het Britse parlement is gisteren opschud ding ontstaan naar aanleiding van een rapport, waarin staat dat Libiërs in Engeland wor den opgeleid als piloot en tech nicus voor de Libische lucht vaartmaatschappij. "Welke garanties hebben wij dat deze leerlingen de kennis die zij in Engeland opdoen, niet zullen gebruiken voor militaire toestellen?" aldus het conser vatieve Lagerhuislid Harry Greenway. Volgens hem wor den er 11 piloten en 362 techni ci opgeleid op particuliere luchtvaartscholen en door de luchtvaartmaatschappijen Bri tish Airways en British Caledo- "Ik vind niet dat zij hier welkom zouden moeten zijn na de moord op een politieagente", aldus de afgevaardigde. Op 22 april verbrak Londen de be trekkingen met Libië nadat vanuit de Libische vertegen woordiging in Londen was ge schoten op demonstranten en een politieagente werd ge dood. UTRECHT (ANP) - De ziekenfond sen moeten in de komende jaren samen met de particuliere verze keraars en de overheid gaan werken aan de invoering van een volksverzekering tegen ziekte kosten. Dat staat in een ontwerp advies van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid over het stelsel van ziektekostenver zekeringen. De staatssecretarissen van volks gezondheid en van sociale zaken hadden de raad een jaar geleden om het advies gevraagd met het oog op noodzakelijke verande ringen in en van het verzekerin genstelsel. De Nationale Raad zal het ontwerp-advies op 14 juni be spreken. Volgens de raad is een volksverze kering waarin iedereen in Neder land onder gelijke voorwaarden verzekerd is, met een zo breed mogelijk verstrekkingenpakket en een premie naar draagkracht het beste systeem om het recht. op gezondheidszorg voor de ko mende generatie te waarborgen. Het nieuwe stelsel kan niet in één keer worden ingevoerd. Een snelle invoering van een premie naar draagkracht (een percenta ge van het inkomen) zou volgens de raad onaanvaardbare inko mensverschuivingen veroorza ken. Daarom moet de volksver zekering, aldus de raad, geleide lijk aan 'groeien' door de be staande verzekeringen op elkaar af te stemmen. DEN HAAG - Ondanks de slechte weersomstandigheden stonden actievoerders van het FNV vanochtend bij de ingang van het Tweede-Kamergebouw. Ieder passerend kamerlid, zoals PvdA'er Hessel Rienks op bovenstaande foto, kreeg een zoet houtje om op te bijten. Voor het geval hij of zij in de toekomst aangewezen zou raken op een uitkering. (fotoANP) BRUSSEL (UPI/AFP/Rtr.) - De Sa- oedische minister Jamani (olie zaken) wil niet dat de Verenigde Staten militair ingrijpen in de Golfoorlog, omdat dit zou kun nen uitlopen op een confrontatie met de Sowjet-Unie. Koeweit is wel voorstander van buitenland se militaire interventie om de scheepvaart in de Golf te be schermen, zo meldde gisteren de Libanese krant „An-Nahar". Jamani zei gisteren in Brussel de Amerikanen wel nodig te heb ben om zijn bondgenoten ervan af te houden te veel wapens te leveren aan Iran. Grote wapenle veranciers van Iran zijn Israel en Taiwan, aldus de Saoedische be windsman. Vanochtend werd bekend dat Sa- oedi-Arabië heeft besloten tot de aanschaf van een luchtverdedi gingssysteem van omgerekend ruim drie miljard gulden. Ondui delijk is bij welk land het sys teem is besteld. Westelijke be drijven is gevraagd 35 procent bij te dragen in de kosten van het Af en toe zon Af en toe zon, ook een enkele bui. Minimumtemperatuur omstreeks acht graden, middagtemperatuur ongeveer zestien graden. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen., 23 mei 1984 Zon op: 05.35 uur, zon onder: 21.39 uur Maan op: 03.32 uur, maan onder: 13.25 Waterstanden te Katwijk: hoogwater om 10.25 en 23.03 uur, laagwater om commando- en controlesysteem compleet met elektronisch ver bindingsnetwerk, zo zei de Saoe dische minister van defensie, prins Sultan. President Reagan heeft na het be gin van de Iraakse luchtaanval len op olietankers beloofd dat de Verenigde Staten de Perzische Golf open zullen houden voor het internationale scheepvaart verkeer. President Reagan heeft koning Fahd daarom gisteren per brief gevraagd of Amerikaan se vliegtuigen Saoedische lucht machtbases mogen gebruiken als de Golfstaten een beroep doen op de Verenigde Staten om het olietransport in de Golf te be schermen tegen nieuwe aanval len. De Golfstaten hebben tot nu toe geweigerd de aanwezigheid van Amerikaanse troepen op hun grondgebied te aanvaarden. Dit vooral uit vrees voor represailles van pro-Iraanse en pro-Syrische extremisten. De Amerikaanse democratische presidentskandidaat Gary Hart acht de bescherming van het vrije scheepvaartverkeer in de Perzische Golf geen zaak voor de Amerikanen maar voor de Euro peanen, omdat die het meest pro fiteren van de olie uit dat gebied. (Zie ook pagina 7) Waarschuwing voor directie Bijlmerbajes AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft vanochtend de directie van de Bijlmerbajes en het Openbaar Ministerie in de hoofdstad op de vingers ge tikt in verband met dubieuze praktijken van een gevangen bewaarder. De man werd er van verdacht geld te hebben aangenomen van een gevan gene in ruil voor drank en een telefoongesprek. Volgens de rechtbank gaat het om een geval van ontoelaatbare uit lokking. De officier van justitie had eer der tegen de bewaarder zes weken voorwaardelijke cel straf en 2.000 gulden boete geëist. Maar de rechtbank verklaarde de eis niet ontvan kelijk, omdat het bewijs on rechtmatig zou zijn verkre gen. De gevangenisdirectie wist vol gens de rechtbank dat de ge vangene 300 gulden in zijn bezit had en dat hij met dat geld wilde aantonen dat be waarders corrupt zijn. De di rectie, die ook zo haar twijfels had, liet de gevangene te veel zijn gang gaan, aldus de rechtbank. Een 34-jarige ge vangenbewaarder werd daar van het 'slachtoffer'. Volgens de rechtbank heeft de direc tie dit geval van uitlokking onvoldoende laten controle ren door ambtenaren met op sporingsbevoegdheid. Uit lokking is op zichzelf geen onwettig middel, maar dan moet zijn aangetoond dat an dere middelen hebben ge faald; dat is in deze zaak niet het geval, aldus de recht bank. Vanaf f.150,—ind. materiaal HOGE RIJNDIJK 5, LEIDEN. TEL. 071-120248. (Direkl naait Hel Molorhui.l. SCHEVENINGEN (ANP) - Staatssecretaris Koning (fi nanciën) wil de huidige twee btw-tarieven vervangen voor één en per saldo iets hoger tarief. Hjj zei dit gisteren tijdens een spreekbeurt voor de fabrikanten en groothandelaren van frisdran ken. Momenteel zijn in ons land twee btw-tarieven van toepas sing en wel 5 procent en 19 pro cent. Dit is historisch gegroeid. Het verlaagde tarief gold vooral voor goederen voor de eerste le vensbehoeften om de btw-druk voor minder draagkrachtigen te verzachten. Thans blijkt echter dat de verschillende inkomens groepen in dezelfde mate goede ren uit de twee btw-klassen con sumeren. Bij een geleidelijke invoering van één btw-tarief - en twee stappen kunnen daarvoor al toereikend zijn - zijn volgens Koning de ne gatieve gevolgen voor de werk gelegenheid beperkt. Uit een be rekening van het Centraal Plan bureau blijkt dat de invoering van een uniform btw-tarief werk gelegenheid kan kosten in 'prijs gevoelige sectoren' zoals de ho reca. Als dat gepaard gaat met de geringe btw-verhoging die het kabinet in gedachten heeft zou het gaan om enkele duizenden banen. Indien tegenover die ver hoging echter een verlaging van de directe belastingen zou staan, valt er banenwmst van te verwachten, aldus het CPB. Bij het afwegen gaan de nadelen van twee tarieven naast elkaar zwaar tellen. Veel aanverwante goederen worden verschillend belast, wat voor het bedrijfsleven hier en daar tot ernstige concur rentieverstoringen leidt. Het be staan van twee tarieven betekent voor bedrijven ook een extra ad ministratieve last waarmee ruw weg 100 miljoen gulden is ge moeid. Naast de gelijktrekking van de btw-tarieven valt een herziening van de accijnswetgeving te ver wachten. Zo zullen voor frisdran ken mogelijkheden komen tot accijnsvrije opslag als de groot handel ze nog niet heeft afgele verd aan klanten, terwijl de ze kerheidsstelling verdwijnt. Fris drankfabrikanten moeten thans borg staan dat de accijns wordt betaald gelijk wanneer een fles de fabriek verlaat. Opper schiet Urker in been URK (ANP) - Een 33-jarige opper wachtmeester van de rijkspolitie heeft vannacht een evenoude in woner van Urk in het bovenbeen geschoten dat daardoor is ver brijzeld. De politieman vroeg de Urker naar zijn rijbewijs, maar die weigerde dat en vroeg de po litiefunctionaris zich te legitime ren. Terwijl de politieman dat deed begon de man uit Urk met zijn auto achteruit te rijden. De opper kwam daardoor tussen portier en auto vastgeklemd te zitten en werd tientallen meters meegesleurd. Na een waarschuwing trok de op per zijn pistool en schoot in het been van de man. De politie wil de hem controleren omdat kort er voor was ingebroken bij een radio- en tv-winkel in Urk. 20 PAGINA'S Nieuwe voorzitter Voedingsbond FNV Greetje Lubbi volgt Cees Schelling op PAGINA 9 PAGINA 13 Regering drukt op specialisten Oostenrijk blij met bezoek van Botha Betaald voetbal zal moeten bezuinigen PAGINA 11 Proces Drie horeca-bedrijven uit Noord- Holland zijn boos op de fiscus omdat die voortaan btw van de werkgevers wil hebben over de fooien (overtips) aan werkne mers. De Horeca Federatie heeft namens de drie een proces aan gespannen bij het gerechtshof in Amsterdam. Directeur J. Coelewij van de fede ratie noemde de actie van de fis cus een nieuwe aanval van de be lastingdienst op de horeca. Voor zitter A. van Egmond van de Ho- recabond FNV steunt de werkge vers van harte: „De fiscus is dol geworden", schrijft hij deze maand in het blad van zijn orga nisatie. De Horeca Federatie zegt niet te weten hoeveel geld er in ons land is gemoeid met fooien. Dat gaat geheel buiten de werkgevers om, aldus Coelewij. De belasting dienst houdt het volgens hem op twee procent van de omzet. In de Nederlandse horeca gaat jaar lijks 7,5 miljard gulden om. Coelewij en Van Egmond wijzen er op dat de horeca-werknemer al via de loonbelasting een deel van zijn tipgeld aan de fiscus af draagt. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN/KATWIJK - Nederlandse vissers mogen voorlopig bijna 41.000 ton maatjesharing in de Noordzee vangen, 22.820 ton in het centrale en noordelijke deel en 18.000 ton in de zuidelijke deel en Het Ka naal. Dat is het voorstel van de Europese Commissie waarover de Europese visserijministers zich donderdag moeten uitspre ken. Het betreft nog slechts voorlopige vangstvoorstellen, omdat de on derhandelingen met Noorwegen nog niet zijn afgerond. De Noor- Geldboetes in zaak van Vleeschmeesters DEN HAAG - Twee directeuren, een procuratiehouder en een be drijfsleider van het slagerscon cern "De Vleeschmeesters" zijn vanochtend door de rechtbank in Den Haag wegens fraude ver oordeeld tot geldboetes van 5.000 gulden en voorwaardelijke ge vangenisstraffen van 4 tot 6 maanden. De geldboetes zijn de maximale die in dergelijke zaken kunnen worden opgelegd. Het viertal was betrokken bij di verse werkmaatschappijen van het concern en had een aandeel in de fraude met een invoerhef fing van de EG op vlees dat uit Argentinië was geimporteerd. Het vlees werd vers verkocht, terwijl werd opgegeven dat het vlees was verwerkt tot andere vleesprodukten. De rechterlijke uitspraak over het aandeel van de leden van de raad van bestuur van het slagersconcern in de fraudezaak volgt over een week. De oorlog tussen Iran en Irak is dezer dagen in een beslissend sta dium gekomen. Begonnen als een burenruzie die nauwelijks de aan dacht van anderen vermocht op te wekken en voortgezet als een uit zichtloze uitputtingsslag, is nu het lang voorspelde moment aange broken waarop het conflict zijn bo venal regionale karakter dreigt te verliezen en uitgroeit tot een crisis met een internationale dimensie. Afgelopen week werden in de Golf zes olietankers beschoten en ge heel of gedeeltelijk verwoest. Na burige olie-exporterende landen achten actie geboden, maar ver schillen sterk van mening over de wijze waarop moet worden inge grepen. Koeweit vindt het onbegrij pelijk dat de Verenigde Staten werkeloos toezien hoe de olie-ex port wordt lamgelegd en is een ver klaard voorstander van Amerikaan se bemoeienis. Saoedi-Arabië ech ter zit op een geheel andere koers en denkt aan een bundeling van krachten in de regio om de golf, of ficieel internationaal water, te vrij waren van vijandelijkheden. De vrees van Koeweit is nogal over trokken. Het slepende karakter van het conflict tussen Iran en Irak - aanvankelijk een grensgeschil, nu ook een geloofsoorlog - heeft olie- importerende landen ruimschoots in de gelegenheid gesteld maatre gelen te nemen om stagnaties in de aanvoer op te vangen. Binnen het OPEC-kartel geldt bovendien een produktieplafond, dat, zoals de Sa- oedi's al hebben toegezegd, in ge val van nood eenvoudig aan de marktsituatie kan worden aange past. Het tekent het nuchtere leiderschap van Saoedi-Arabië dat van de nood een deugd wil maken en 'schulden landen' als Venezuela en Nigeria als eerste in aanmerking wil laten komen voor een tijdelijke produktie- en inkomstenvergroting. Maar zo ver is het, gezien de grote voorra den die sommige OPEC-landen ook in het Westen aanhouden, nog lang niet. President Reagan heeft gisteren nog eens zijn toezegging herhaald, dat de Verenigde Staten desnoods met een militair ingrijpen de vaarroute in de Golf open zullen houden. Die opmerking past weliswaar in een herverkiezingscampgane die ge heel in het teken moet staan van het herstelde Amerikaanse leider schap in de wereld', maar heeft ook in Amerikaanse regeringskringen nog weinig bijval gekregen. Vice- president Bush maakte er zondag in Oman geen geheim van dat de VS eigenlijk weinig voor een militai re tussenkomst voelen en de voor keur geven aan 'regionale conflict beheersing'. Ook de Amerikaanse diplomaten, die dezer dagen af en aan reizen leggen daarop het ac cent in hun gesprekken met Arabi sche leiders. se vissers willen een groter aan deel, aangezien de Denen vorig jaar veel jonge voor de vismeelfa- brieken bestemde haring hebben gevangen. Volgens de in decem ber vastgestelde verdeling krijgt Nederland 27,6 procent van het totale hoeveelheid toegewezen. Overigens is de haringstand in d< Noordzee de laatste jaren sterk verbeterd. Biologen hebben be cijferd dat dit jaar ongeveer een miljoen haringen in de Noordzee zwemmen. Zij hebben boven dien sinds lange tijd een nieuwe paaigrond, nabij de Aberdeen Bank, waargenomen. L. Ouwehand, voorzitter van de Nederlandse redersvereniging, rekent dan ook op een "royale aanvoer en een gunstige prijs voor de consument". Volgens hem zal de prijs voor een haring Qp initiatief van Riaad valt vandaag een besluit te verwachten over het Los van het praktische probleem dat de VS in het uiterste geval alleen in Saoedi-Arabië de beschikking kun nen hebben over uitvalsbases, ve- dient een regionale behandeling veruit de voorkeur. Saoedi-Arabië, de belangrijkste olieproducent, geldt in termen van macht als 'het Amerika van de Arabische wereld' en moet voorlopig wel degelijk in staat worden geacht in dit conflict een bemiddelende leidersrol te ver vullen. rond de rijksdaalder schomme len. Biologen voorspellen voorts dat de haring van een betere kwaliteit is dan het afgelopen jaar. "De zon heeft in het voor jaar flink geschenen, waardoor de voedselvoorziening voor de haring beter is geweest", aldus bioloog A. Corten. Het maatjesharingseizoen begint op 1 juni met de vorig jaar in ere herstelde haringrace. instellen van een nieuwe vaarroute, die de Golfstaten vanaf hun kusten kunnen beveiligen. Daarmee wordt mogelijk wat stoom van de ketel genomen en komt de weg vrij voor serieus regionaal beraad over de benadering van het conflict. Een te rughoudende opstelling van de Westerse landen is in dit stadium van groot belang. Rietkerk: uitsluiting mag niet DEN HAAG (GPD) - Bedrijven die eventueel worden betrokken bij de bouw van de rakettenbasis in Woensdrecht, mogen door gemeentebe sturen niet van andere opdrachten worden uitgesloten. Zonodig zal de regering dergelijke gemeentelijke besluiten voordragen voor schorsing en vernietiging door de Kroon. Dat antwoordt minister Rietkerk (binnenlandse zaken) op vragen van de VVD-kamerleden Wiebenga, Lauxtermann en Voorhoeve. Het gemeentebestuur van Zaanstad wilde een aannemersbedrijf niet meer voor gemeentelijke opdrachten in aanmerking laten komen, omdat dit bedrijf mogelijk wordt betrokken bij de bouw op de basis Woensdrecht. Volgens de minister handelt het gemeentebestuur in strijd met de Grondwet. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor i 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (163.10), vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Adres Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1