Nog meer artiesten naar North Sea Jazz Festival Theatercoöperatief speelt nieuw stuk van Hugo Claus 'Overwegingen' zijn gewoon kunstwerken TIG op luchtige toer 'Leonce und Lena': sterke toneelvoorstelling P0DIUMBUK DINSDAG 22 MEI 1984 Radio - tv - kunst J- DEN HAAG (GPD) - De negende afle vering van het North Sea Jazz Festi val, dat op 13, 14 en 15 juli in het Haag se Congresgebouw wordt gehouden, belooft het festival van de bijzondere combinaties en de come-backs te wor den. Eén van de hoogtepunten zou wel eens de hereniging van de nog maar spaarzaam optredende altsaxofonist Benny Carter met het in 1926 opge richte Nederlandse orkest The Ram blers k nnen worden. Een spec. gebeurtenis zal ook onge twijfeld net optreden van saxofonis Georgie Auld zijn, bekend bij luiste raars van het toenmalige zeer populai re radioprogramma van Pete Felle man. Auld zal te horen zijn samer het trio van Robbie Agerbeek. De her nieuwde kennismaking met de 75-jari ge Adelaide Hall die ooit bij Duke El lington de aandacht op zich vestigde met woordloze vocals zal zeker ook een publiekstrekker van de eerste or de zijn. Het artiestenpakket' dat festivalorgani sator Paul Acket dit jaar aanbiedt op de negen podia van het Congresge bouw (alle zalen plus de tenten naast en op het gebouw) is opnieuw uitge breid. Uiteraard zijn vrijwel alle be langrijke stijlen, stromingen en genres in de jazzmuziek weer vertegenwoor digd. In 270 uur ,live' muziek, verpakt in 250 verschillende concerten en ten gehore gebracht door liefst 700 musici, komen de swing, de bebop, avant-gar de, dixieland, big bandjazz, main stream, jazzrock en fusion jazz aan de orde. De vermoedelijk nog enige in leven zijn de .tailgate'-trombonist Louis Nelson zal er zijn, samen met de zeer bejaarde New Orleans-trompettist Kid Thomas. Uit datzelfde New Orleans zal het looporkest' The Dirty Dozen Brass Band drie dagen achtereen het festival komen opvrolijken. Sandra Reaves- Phillips brengt een hommage aan de Great Ladies in Jazz'. Uit Praag draagt de Traditional Jazz Studio on der meer bij aan het traditionale ge deelte van deze 9de versie van het North Sea Jazz Festival. De Dutch Swing College Band begeleidt de ex- Fats Domino trompettist Dave Bar tholomew. Voor wat betreft de salsa-muziek zijn het met name de muzikanten en groepen uit Brazilië die de boventoon zullen voeren: bijvoorbeeld Paulo Prata en de groep van multi-instrumentalist Hermeto Pascoal. De schijnwerper is dit jaar ook in het bijzonder gericht op uiteenlopende percussion-specialis- ten: onder hen een aantal Brazilianen, maar ook Burhan Ocal uit Turkije en de Amerikaan Samm Bennett die vo rig jaar furore maakte. Uit Hongarije komt Janos Szudy met Percussion Dialogue. Met de groep Karnataga College of Percussion is India verte genwoordigd; gastsolist daarbij is Ste ve Lacy. De indrukwekkende Miriam Makeba en de nieuwe formatie van Dollar Brand (Abdullah Ibrahim) representeren (Zuid-)Afrika. Dat het een festival wordt dat voor een aanzienlijk deel ge kenmerkt is door bijzondere combina ties moge blijken uit de eenmalige sa menwerking van pianist Cecil Taylor en drummer Max Roach. Speciaal voor het festival is een bezetting sa mengesteld, bestaande uit leiders van vermaarde jazzgroepen: Arthur Bly- the, Don Cherry, Chico Freeman, Don Pullen, Cecil McBee en Don Moye. Voor de klarinetliefhebbers is er een clarinet summit' met David Murray, John Carter, Alvin Batiste en Jimmy Hamilton. De blues en met blues ver wante muziek komen van onder ande ren B.B. King, Luther Allison, Bobby Bland en Dr. John. Een topattractie zal zeker ook zijn Cleo Laine, die voor de eerste maal op het festival te horen Er wordt ook met spanning uitgekeken naar Amerika's top-mandoline-speler David Grisman, voor het eerst in Euro pa. Grisman zal behalve solistisch ook samen met het trio van d& vermaarde Stephane Grappelli te beluisteren zijn. En verder zijn er op dit festival de pu blieksfavorieten, zoals Lionel Hamp ton, Dave Brubeck, Clark Terry en te norsaxofonist Arnett Cobb. Lester Bo wie lanceert een splinternieuwe groep: de Brass Phantasy, met vier trompettisten, één Franse hoornist, twee trombonisten, een tubaspeler en een slagwerker. Voor de supporters van jazz-zang: Sarah Vaughan en Do rothy Donegan, beiden niet voor de eerste keer in Den Haag. De jazzrock-sector vertegenwoordigt een topnaam: trompettist Miles Davis, die zondagmiddag 15 juli om 14.00 uur in het tuinpaviljoen zal optreden. En om - overigens zeer onvolledig - ten slotte nog enkele namen te noemen die op het North Sea Jazz Festival niet ontbreken: Dizzy Gillespie, Jay Jay Johnson, Weather Report, Casiopea uit Japan. Milkshake Banana uit Bel gië. een behoorlijk aantal Nederlandse solisten en groepen (Jan Morks met zijn nieuwe sextet) en voor de eerste maal een groep uit Rusland - de 8- mans formatie Kadans uit Moskou. Voor de 4de achtereenvolgende maal heeft Acket kans gezien de entreeprij zen niet te verhogen (zestig gulden voor een dagkaart. 155 gulden voor een 3-daagse kaart en 10 tot 15 gulden toeslag voor concerten in de PWA- zaal). Dat is overigens niet te danken aan de binnenkomende .indrukwek kende' subsidiestromen: de subsidië ring door het rijk blijft een «gebed zon der eind', een moeizame aangelegen heid omdat de Raad voor de Kunst verplicht is adviezen te geven en al dus de festivalleiding - die adviezen kunnen door de speciale criteria die worden aangelegd (avontuurlijke, grensverleggende programmering) al leen maar uitlopen op .irrationele' be sluiten. in het Waaggebouw. Tot en met 4 juni. Geopend: dagelijks (ook 's - zondags) van 11-17 uur. Donder dags tot 21 uur. LEIDEN Het mooie Waagge bouw is op het ogenblik be hangen met een enorme lap waarop het woord 'overwegin gen' staat geschreven. Een gro te hoeveelheid schilderijen, prenten en (enige) beelden vult het eigenlijke waag-zaaltje, de erachter gelegen boterhal, en wat kleine ruimtes boven. Het gaat om overwegingen-in beeld, zo luidt de opzet. De waagruimte inspireert vanzelf sprekend tot een 'wik-en- weeg'-instelling, en wat bezin ning en overdenking kan wei nig kwaad in onze drukke we reld. Wat zachte klassieke mu ziek helpt daarbij. Het gaat volgens de organisato ren om werk van "strategen, werkend en zoekend in stilte, schuivend en tastend met be scheiden middelen, kijkend, denkend, overwegend..." (zie ook het Leidsch Dagblad van 10 mei). Kortom: werk van kunstenaars, zou ik zo zeggen. Het bestaan van een onder scheid, zoals gesuggereerd wordt, tussen overwogen en niet-overwogen kunst lijkt me niet aantoonbaar. Welke artiest denkt, zoekt en concipieert er eigenlijk niet? Karei Appel zou niet tot de overwegers beho ren, want "hij denkt niet voor af'. Dat is natuurlijk niet waar. Ook Appel heeft eens bedacht "zus en zo ga ik voortaan werken", en voila, tot in den treure bombardeert hij ons met zijn weliswaar kleurrijke en decoratieve, maar toch vooral kinderachtige klodder creaties. Allemaal van hetzelf de. Overigens is er wel werk van hem in het Waaggebouw te vinden, en wel bij een speciale afdeling grafiek. Die grafiek hoort echter niet bij de eigen lijke tentoonstelling, bleek mij bij navraag, hetgeen niettemin nergens uit blijkt. Niet uit ge schreven aanduidingen, maar ook niet uit de aard van het werk. Komt u dus voor de 'overwegin gen' zoals uitgekozen door de organisatoren, dan dient u be neden-achterin te zijn. Daar vindt u dan van alles en nog wat: groffe abstracte smeer sels, maar ook keurig uitge werkte dingen. Zo zijn er enke le werken te zien waar veel rust en orde uit straalt, zoals de twee fijn geschilderde stille vens van de oude meester Jan van Tongeren, en de Escher- achtige zeefdrukken van Joost Baljeu. De laatste dragen de ti tel "Binnenwerks" of 'Inner Dimensions'. Dat zal allemaal wel. We zien in elk geval knap meetkundig gegoochel met rib-kubussen en dergelijke. De fantasierijke Aad van Houwe- lingen toont een enorme verza meling kleine plaatjes, ge maakt met pastel en inkt. Hier en daar zitten tekstfragmenten tussen, een soort dagboek tekstjes. Het werk heeft iets raadselach tigs: droom- en sprookjesbeel den, de thema's 'muziek' en 'kunst maken', en nog veel meer is er in te ontdekken. Het vraagt beslist om langdurige, aftastende beschouwing. Drie kleine 'Geschilderde foto's' van J.C.J. van der Heyden 5000,-!) blijken gewone en nietszeggende zwart-wit fo tootjes te zijn waarop hier en daar een likje blauwe, witte of gele verf is aangebracht. Wil deze man de bezoeker werkelijk in overweging geven dit voor die prijs aan te schaf fen? Bob Bonies speelde wat met (vooral rechthoekige) vlakken in primaire kleuren. Zijn schil derwerkjes zijn slordig (zie de randjes bijvoorbeeld), zijn zeefdrukken daarentegen zijn netjes afgewerkt. U doet er goed aan, het hele thema 'over wegingen' verder maar te ver geten. Er zijn gewoon vele (Ne- derlandse) kunstwerken te zien van zeer uiteenlopende aard in het Waaggebouw. Over weegt u vooral een bezoek: het werk hangt er tot en met 4 juni. ANTOON ERFTEMEIJER. 'Leonce und Lena' van Georg Büchner door de Vereniging van Duits-studerenden in Leiden 'Dr. Pfiffikus'. Gezien in het Microtheater Impe- - rium op 21 mei. LEIDEN - Als Büchner zelf zijn 'Leonce und Lena' een "Lustspiel" noemt, is die be naming natuurlijk heel betrekkelijk. Het stuk is in zoverre inderdaad een blijspel, dat het een flink aantal komische elemen ten bevat en dat het eindigt met een "all's well that ends well", maar de ironie druipt ervan af en ieder tafereel schijnt een paro die op het soort theater dat in 1836 in de mode was. De voorstelling die Dr. Pfiffikus onder regie van de heer Onderdelinden gisteravond presenteerde, ontleende een deel van naar kracht aan een paar gelukkige beslissin gen. Het spelen in een sobere hedendaagse kostumering tegen een zwarte achtergrond met hooguit enkele zetstukken droeg even zeer bij tot het relativerende karakter van de voorstelling als het feit (uit nood gebo ren?) dat er bij de bezetting van de bijrollen geen onderscheid gemaakt werd tussen mannelijke en vrouwelijke personages. Het doortrekken van deze lijn naar de hoofdrollen had misschien de dubbele bo dem kunnen aanbrengen die nu af en toe leek te ontbreken. De door Büchner wel erg duidelijk geteken de hoftaferelen misten hun effect niet, maar in de scènes rond de beide hoofdper sonen leek Leonce soms wel erg veel op de Prinz von Homburg, waardoor toch ccn di mensie verloren ging. Misschien kan (in combinatie met de leuk getypeerde Vale- rio) een minder dromerige weergave van de teksten van de beide geliefden hierin verandering brengen. Het valt te proberen. Bij volgende gelegenheden verdient het bo vendien aanbeveling om meer rekening te houden met de zichtlijnen in het Micro- theater. Acteurs die op de vloer zitten of liggen worden namelijk erg snel onttrok ken aan het zicht van toeschouwers die zich niet op de eerste rij bevinden. PAUL KORENHOF 'De hele stad is er vol van', klucht van J. Emerson en A. Loos door to neelvereniging TIG. Regie: Gé van Haaren. Gezien op 21 mei in de Leidse schouwburg. LEIDEN - Bunny Bloom is het sullige type man, voor wie in kluchten de vrouwen helemaal geen aandacht hebben. Hij wordt pas interessant, als er een paar affaires met mooie vrouwen gesuggereerd wor den. Omdat zijn compagnon, Henri Simmons, wel wat in Bloom als toekomstige schoonzoon ziet, gaan zij samen volgens bo venstaande strategie te werk. Bunny zou een relatie hebben gehad met de beroemde film ster Betty Brent; en inderdaad, als moeder en dochter Ethel dat eenmaal geloven, heeft dit leugentje om bestwil de ge wenste uitwerking. Maar er komt natuurlijk een kink in de kabel, als de 'echte' Betty Brent de stad bezoekt. De hele stad is vol van dit bezoek en van de roddels rond Bunny Bloom. En het is overbodig om hieraan toe te voegen, dat uit eindelijk alles op zijn pootjes terecht komt: Bunny en Ethel krijgen elkaar. Na de vorig jaar november ge speelde thriller is de tweede TIG-produktie van dit seizoen dus een klucht vol luchtig amusement. Tot het succes, dat TIG hiermee gisteravond bij het in grote getalen aanwe zige publiek oogstte, heeft in de eerste plaats het spel van Wil van Leeuwen bijgedragen. Hij speelt Bunny Bloom vlot, tekstvast en met zichtbaar ple zier en overdrijft gelukkig niet. Dat is belangrijk, want de ver leiding daartoe is bij zo'n rol volop aanwezig. Goed weerwerk krijgt hij van John Donders en Corry van Doorn als het echtpaar Sim mons en van Yvonne van Vel- zen als zijn verloofde Ethel, die vaak zijn tegenspelers zijn. Wim Beekman als Roger Shields heeft ook een oogje op Ethel en is dus Blooms concur rent. Corin Hagenbeek speelde de filmster Betty Brent. Haar hui dige verloofde is Donald Swift - en dat was het nog wat aarze lende TIG-debuut van Ton Barnhoorn. Tevens debuteer den in een bijrolletje als vrien-, dinnen van Ethel: Toos de Mooy en Angelique Toet. Tot slot hadden Mijni Boom, Ma rianne van der Knaap en Koos Smit nog een kleine bijrol. Aan het decor (de kamer van het echtpaar Simmons met uit zicht op de tuin) had TIG veel zorg besteed. Jlet vormde de sfeervolle achtergrond voor de uitvoering van deze klucht, waarop TIG met plezier zal kunnen terugkijken. WIJNAND ZEILSTRA Hongaarse jongensdans, uitgevoerd door het Internationaal Folkloristisch Danstheater. Naarmate de dagen lengen, wor den de podia allengs leger. De ze week zijn er in Leiden maar vier voorstellingen en een her haling bij te wonen. Wie het Spaans machtig is, kan woensdag en donderdag zijn talenkennis testen in het LAK- theater. Dan speelt de toneel groep van de vakgroep Spaans een toneelstukje van de Chi leense schrijver Jorge Diaz. Zijn 'El generalito' is een fabel over de militaire dictaturen en de valksstrijd in Zuid-Ameri- ka. Ook in het LAK-theater speelt donderdag en woensdag 'Sere nade', geschreven door Hugo Claus. Het stuk is gebaseerd op de vier vrouwen van het Thea tercoöperatief: Simone Etteko- ven, Caroline van Gastel. Frie da Pittoors en Ria Wubben. Aan deze produktie is Lou Landré als acteur en regisseur verbonden. De voorstelling laat bizarre gebeurtenissen zien uit het domein dat men pervers noemt. Voor een nadere toelich ting zie elders deze pagina. Zeer bijzonder wordt het toneel spel genoemd van de Ameri kaanse schrijfster Jane Bowles morgenavond in de Leidse Schouwburg. Tennesse Wil liams schreef over 'In het tuin huis': "Het is niet alleen het ori gineelste stuk dat ik ooit heb gelezen, ik vind het ook het merkwaardigste en het gekste en bovendien hoogst ontroe rend". 'In het tuinhuis' draait om vier vrouwen: moeder Gertrude en haar dochter Molly, spiegel beeld van deze relatie zijn me vrouw Constabel en haar doch ter Vivian. De verhouding tus sen de vrouwen is een vlecht werk van tegenstrijdige gevoe lens, weergegeven in een geesti ge dialoog. De vrouwen bede len voortdurend om liefde, zon der het ooit te krijgen want ie dereen wil alleen maar nemen. Niet alleen het plot is de moeite waard, ook het decor is heel doordacht. Het realisme is uit gebannen, vervangen door een constructie van meubelplaat die in diverse standen is op te richten. Aan de voorzijde wordt het toneelbeeld afgeslo ten door verschuifbare lamel len, die op telkens andere ma nieren het spel in een scherp kader zetten. Het toneelstuk wordt gespeeld door Globe. Het programma van het Internationaal Fokloristisch Danstheater is gebaseerd op zo wel het fundamentele thema van de ontmoeting van de jon ge mens op vrijersvoeten, als de grote verscheidenheid aan ri tuelen daarbij in de landen van Europa. De Montenegrijnse dans, de Tiro- ler Landler, de Turkse meisjes- dans en het Hongaarse zigeu nerduet, alle dansen uit alle hoeken van Europa komen uit eindelijk aan de orde, om geza menlijk te eindigen in een luid ruchtig bachanaal van de b ru iloftsgasten. 'Het Eeuwig ritueel' wordt zater dag gedanst in de Leidse Schouwburg. Op veler verzoek heeft de Leidse Schouwburg een tweede voor stelling van 'Het Dagboek van Anne Frank' gecontracteerd. 'Serenade' tweemaal in het LAK-theater AMSTERDAM/LEIDEN (GPD) - „Voor Caroline, Frieda en Si mone, met dank voor hun dro men", noteerde Hugo Claus als opdracht voorin het tekstboek van zijn nieuwste toneelstuk 'Serenade', dat in april in thea ter De Balie in Amsterdam in wereldpremière ging en op donderdag- en vrijdagavond a.s. in het LAK-theater is te zien. Dit jonge gezelschap, dat vorig seizoen als eerste succes volle produktie 'Volwassen or gasme ontsnapt uit Ameri kaans circus' van Dario Fo uit bracht, wordt gevormd door de actrice Caroline van Gastel, Frieda Pittoors en Simone Et- tekoven, die Hugo Claus aan spoorden tot het schrijven van het stuk en daarvoor zelf het materiaal aandroegen. Simone Ettekoven: „We waren in eerste instantie bezig met een ander stuk, waarmee we naar Hugo Claus stapten met het verzoek er een bewerking van te maken. Hij zag dat niet zitten en zei: waarom maken jullie over die thematiek niet zelf een voorstelling. Wij meen den dat wij dat niet konden en ook niet de behoefte hadden al improviserend iets te maken. Toen stelde hij voor dat wij op deze thematiek - genot en ver boden - gedachtenflarden, fan tasieën, dromen en zo op zou den schrijven en dan zou hij bekijken of hij er eventueel iets mee kon doen. We hebben verschillende ontmoetingen met Claus gehad en op een ge geven moment heeft hij het ge bied van genot en verboden begrensd en ons gevraagd hem met rust te laten. Toen heeft hij dit script geschreven". Caroline van Gastel: „Waarom dit onderwerp? Dat kwam voort uit het stuk dat we onder ogen namen, 'Lulu' (1903) van Frank Wedekind, en wat ons daarin boeide was eigenlijk de kleine perverse kant in het ge drag van de mensen onderling. Claus zei, terecht, als je dat stuk wilt spelen, moet je niet beginnen met het te bewerken, je speelt het of je speelt het niet. In een eerste, zeer stupide opzet natuurlijk hebben we ge tracht een heleboel actuele za ken die ons bezighielden te in troduceren in het stuk, maar dat was de verkeerde weg. Daar zijn we gelukkig mee ge stopt en toen heeft Claus dit nieuwe stuk willen schrijven, waar we heel blij om waren en nog steeds zijn". Perversiteiten Het thema van 'Serenade' kan sa mengevat worden onder het begrip perversiteiten, maar dat is een woord wat Caroline niet graag gebruikt: „Het schept een aantal verwachtingen en wordt ook dikwijls verkeerd geïnterpreteerd. Perversiteit is een zeer omstreden woord, waaronder men seksshops, sa- do-masochisme - eigenlijk wat er commercieel van geworden is - verstaat. Maar het is ook iets wat heel miniem in elk mens leeft, zonder zich op het extreme vlak te begeven, maar in het alledaagse leven. Dat hebben wij geprobeerd aan te pakken, of althans ergens in te schuiven". Caroline vervolgt: „Er is een scè ne die gaat over twee oude mensen voor een tv-toestel, die vrij geisoleerd, ieder op zich zelf geconcentreerd hun eigen verhaal doen. De man gaat he lemaal op in zijn fysieke afta keling - hij sterft dan ook in die scène - en de vrouw kijkt terug op het verleden van de eerste romances. De tegenstelling tussen het heden en verleden komt daardoor heel schril tot uiting. Het is moeilijk om te zeggen waar de perversiteit ligt, maar als je het ziet, kan ie dereen dat voor zichzelf uitma ken. Ligt die in de relatie van zestig jaar op die manier ge leefd te hebben, ligt die in het feit dat de één dood gaat en de ander demonstreert dat het le ven verder gaat? Ik denk dat de verschillende sketchjes waaruit het stuk is opgebouwd die vragen aan het publiek stel len". „Nee, we hebben geen bood schap, want dan hadden we niet met de auteur Hugo Claus gewerkt, die toch eigenlijk wars is van alle boodschappen wanneer die met vlag en wim pel boven de scène worden ge plakt. Maar elk stuk zegt iets over mensen, is een spiegel voor iets. De humor van Claus is bijtend, ironisch, soms legt hij het accent op de felle lach door het absurde, maar hij doet ook dikwijls een appèl op het hersenbrein. Het is een heel ander soort humor dan van bij voorbeeld Dario Fo, die in eer ste instantie capo comico is, zoals men dat in het Italiaans noemt, de komiek per defini tie, waardoor hij niet graag dra matische momenten hanteert. Claus doet dat zeer duidelijk wel". Simone Ettekoven: „Het heeft er natuurlijk ook mee te maken hoe het publiek naar de voor stelling kijkt. De ene mens neemt alles wat hij erin ziet heel zwaar en verwijt mis- scnien de anderen dat ze la chen. Mijn moeder moest ei verschrikkelijk om lachen er mijn vader nam het haar kwa lijk dat zij erom moest lachen" Inzinking 'Serenade' zou aanvankelijk wor den geregisseerd door de echt genoot van Caroline van Gastel, de Belgische acteur Jan Decleir, die echter na drie weken kwam te kampen met een fysieke inzinking en op medisch advies van verdere medewerking moest afzien. Zijn plaats werd ingenomen door Lou Landré, die ook de manlijke rollen in het stuk voor zijn rekening neemt. In eerste aanleg zou het een voor stelling voor drie vrouwen worden, maar in de visie van Claus was er ook een belangrij ke rol voor een man wegge legd. „Het zou met dit stuk en deze thematiek verwarrend zijn ge weest", merkt Caroline op, „wanneer wij ook de mannen rol zouden spelen, waardoor het stuk er een betekenis bij krijgt, die het niet nodig heeft" De dames van het Theatercoöpe ratief hebben ook allerminst de behoefte om zich een au reool van feminisme aan te me ten, al wordt de uiterlijke schijn gewekt doordat naast de drie actrices de zakelijke lei ding in handen is van Ria Wub ben, „maar dat had net zo goed een meneer Wubben kunnen zijn" Simone: „Met deze pro duktie hebben wij ook de be doeling gehad om het publiek te verbreden". Individuen Caroline: „Wij zien o schap duidelijk als steld uit vier individuen, wier wensen niet altijd samen kun nen gaan, maar die toch uit een bepaalde gemeenschappelijke overeenkomst samen zijn. Wat Frieda Pittoors en mijzelf be treft, wij hebben een politiek theatervcrleden, waarin, aan het eind van de jaren zestig, ge gezel- probeerd is in collectief, demo cratisch te werken. Je moet el- kaars capaciteiten respecteren, elkaar kunnen vrijlaten. Maar die verschillende capaciteiten moeten in functie staan van wat je maakt. Ik denk dat wij zo'n beetje de moeilijkste weg gekozen hebben". Simone: „Maar wel de meest be vredigende. Er komt meer bij kijken. Elke tentoonstelling die je bezoekt, elk boek dat je leest, alles werkt door. Je bent niet alleen een actrice die een rol invult. Het is niet zozeer op persoonlijke, maar op artistie ke gronden dat wij samenwer ken. Op het vlak van wat wij met theater willen, vinden wij elkaar Dat betekent dat je te gen elkaar ook dingen zegt waarmee je het niet eens bent of anders wil, omdat we niet die moeilijke emotionele bal last hebben van we zijn vrien dinnen of zo". Ook in 'Serenade' heeft het drie tal, met Lou Landré als regis seur. de eigen inbreng laten gelden en ze geven toe de wen sen van de auteur niet altijd te hebben gerespecteerd. Caroline: „Hugo Claus heeft an derhalf a twee weken met ons gerepeteerd, is op verschillen de punten met ons bezig ge weest. Zeker de laatste week voor de première hebben we daar veel steun aan gehad. Maar we beseffen ook, dat we hem dikwijls gemarteld heb ben tot in het diepst van zijn ziel. Hij heeft zich echt opgeof ferd".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17