EN VRIJE KUKER GAAT MET SKJUA EEN GEWELDIGE ZOMER TEGEMOET Ski la 3 Plan voor adequate hulp bij rampen 'Servicekosten aan banden' IBON Gaarne ontvang ik per omgaande het Skala-informatiepakket. i, I I Ik stuur de bon op in een envelop zonder postzegel naar: Skala Televisie B.V., i I Antwoordnummer 3650,3500 VC Utrecht HUREN IS ZO GEK NOG NIET HAZERSWOUDE - Mocht zich in Hazerswoude ooit een ramp voordoen, dan kan het gemeentebestuur het rampenplan uit de kluis pakken. In dit plan staat aangegeven hoe te handelen bij calamiteiten als het overdrijven van chemicaliënwolken en het buiten de oevers treden van de Oude Rijn. De ge meenteraad buigt zich donderdag over het plan en kan dan aangeven of er bijvoorbeeld een ramp over het hoofd is gezien. Hazerswoude is niet uniek met dit plan. Iedere gemeente moet dit jaar een dergelijk plan vaststel len. Sinds het eind van de zesti ger jaren is er toenemende be langstelling voor rampenbestrij ding. In de inleiding van het Ha- zerswoudse rampenplan wordt onder meer gewezen op rampen als de campingbrand in Spanje en de vliegramp op Tenerif. Het zou onzin zijn te denken dat alle rampen aan de Hazerswoudse deur voorbij gaan. De provincie heeft, om het de ge meenten wat gemakkelijker te maken, een model-rampenplan gemaakt. In dit plan is de hoofd- Varia DINSDAG 22 MEI 1984 Hazerswoude zet calamiteiten op een rijtje lijn van de rampenbestrijding opgenomen en zijn andere hoofdstukken blanco gelaten die de gemeenten zelf kunnen invul len. Zoals het hoofdstuk waarin de rampen kunnen worden opge somd die voor hun dorp in aan merking komen. Hazerswoude heeft de blanco bladzijden goed benut en een groot aantal ramp spoeden op een rijtje gezet. Natuur Eerst de rampen die zich door na tuurgeweld voltrekken. Daarvan wordt als eerste de stormschade genoemd en dan denkt Hazers woude aan een 'zeer zware storm van orkaankracht'. Als tweede wateroverlast 'door zware aan houdende neerslag'. "Het buiten de oevers treden van waterlopen, boezemwateren, sloten en rivier in of in de omgeving van Hazers woude kan aanleiding zijn tot het ontstaan van ernstige waterover last en overstroming. Het door breken van dijken van nabij de gemeente gelegen rivieren kan aanleiding zijn tot het ontstaan van wateroverlast", meldt het rampenplan. Als derde natuur ramp komt 'volledigheidshalve' de aard- of grondverschuiving in aanmerking. Wegen Vooral de verschillende soorten wegen zoals spoor- en waterwe gen kunnen in Hazerswoude voor flinke rampen zorgen. Zo lopen verschillende vliegroutes door het Hazerswoudse lucht ruim en in het rampenplan wordt dan ook gewezen op het gevaar van neerstortende vliegtuigen. Maar ook drukke verkeersaders zoals de Rijndijk en de Gemene- weg kunnen veel gevaar opleve ren. Een kettingbotsing behoort tot de mogelijkheden. Maar ook het chemicaliënvervoer (vooral op de Rijndijk) kan problemen opleveren. In het rampenplan wordt er nog eens op gewezen dat er in Hazerswoude geen af zonderlijke route is voor het ver voer van gevaarlijke stoffen. Ook de spoorlijn Leiden/Alphen le vert gevaar op. Er kunnen ten slotte treinstellen ontsporen met gevaarlijke stoffen dan wel reizi gers. Verder noemt het rampen plan calimiteiten met gevaarlijke stoffen op de Oude Rijn, de op slag van aardolieprodukten, on gevallen in de procesindustrie, ongevallen met de transportlei dingen (ruwe olie en nafta) en grote branden in kerken en/of scholen. En dan zijn niet eens combinaties genoemd zoals een neerstortende boeing op een een tankschip in de Oude Riin. Het Hazerswouds rampenplan wijst op de gevolgen van derge lijke rampen. Zo staat er als ge volg van de verschillende ram pen onder meer dat 'een groot aantal personen is bedwelmd, bedolven, bekneld of ingesloten' De voorbereidingen voor de ver schillende rampenbestrijdings- acties -het coördinerende werk, het nagaan van de werking van de alarmeringsapparatuur en het geven van advies bij de hulpver lening- is in handen van de amb tenaar 'rampenbestrijding', C. de Jong. Een centrale rol in de hulp verlening is weggelegd voor de brandweer. De gemeenteraad spreekt zich donderdagavond uit over het rampenplan. DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Brokx (volkshuisvesting) wil het verhuurders onmogelijk ma ken de voorschotbedragen voor servicekosten eenzijdig, zonder overleg met de huurders, te ver hogen. Hij wil daartoe de huur- prijzenwet aanpassen. Dit blijkt uit een rapport dat Brokx heeft aangeboden aan de Tweede Kamer. Sommige verhuurders (instellingen) hebben in de huur contracten een beding opggeno- men waarin staat dat de service kosten eenmaal per jaar worden aangepast aan gestegen of ge daalde kosten. De huurders moe ten dat accepteren. De staatsse cretaris wil nu van deze situatie af. Verder doet hij in het rapport de aanbeveling voor elke woning apart een verwarmingsmeter te plaatsen (bijvoorbeeld in flatge bouwen met blokverwarming). Ook moet er een betere beschrij ving van het werk van de huis meester komen, opdat kan wor den bepaald welke deel van zijn salaris moet worden betaald door de bewoners. Brokx vindt verder dat de onder houdskosten voor groenvoorzie ningen moeten worden gedeeld door het aantal woningen. De huur van parkeerplaatsen die bij de woningen horen, moet uit de servicekosten worden gelicht en worden opgenomen in de kale huur. Er staat een fantastische zomer voor de deur. Met de EK.-voetbal en de Olympische Spelen. Met passes van Platini en dribbles van Jesper Olsen. Met de 800 m van Rob Druppers, de 100 m vrije slag van Annemarie Verstap pen en de marathon van Nijboer. De Vrije Kijkers zijn er klaar voor. Zonder zorgen over hun tv- en video-apparatuur, in de wetenschap dat het daarmee altijd goed zit. Want zij hebben gekozen voor Skala. Skala staat voor een wereld van gemak en zorge loze vrijheid. Eén telefoontje en u wordt op uw wenken bediend. In no-time brengen de mannen van Skala u de gewenste apparatuur. Of het nu om een kleurentelevisie gaat, een videorecorder of noem maar op: u heeft het helemaal voor het zeggen. Alles thuis geïnstalleerd en haarfijn uitgelegd. En dat is nog maar het begin van de service. Want elke dag weer, het hele jaar door, staat Skala voor z'n Vrije Kijkers klaar. Mócht er onverhoopt iets mis gaan: één telefoontje en Skala is naar u onderweg. 'n Comfortabel gevoel - Vrije Kijker zijn. Ongebon den en zorgeloos genieten. Geen wonder dat zo'n kwart miljoen kijkers dat genot al ontdekten. Zeker nu, met de EK.voetbal en de Olympische Spelen voor de deur, méér dan een overweging waard. Stuur bijgaande bon op voor een volledig Skala-informatiepakket. Of nog sneller: bel het voor u dichtstbijzijnde onder staande filiaal. Naam: LEIDEN, Haarlemmerstraat 168, tel. 071-131141.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 14