c Betaald voetbal ontkomt niet aan Lotto:... elke week opnieuw spannend Blunder kost Freuler zege vrij-uit UVS-Olympia: kan het echt niet anders? Brom weg bij PEC Fignon blijft leider Transfer Socrates rond Ook Cuba niet naar Spelen DINSDAG 22 MEI 1984 Sport DOOR RUUD PAAUW behoudens wat Kampioenswed strijden en enkele na-competi ties zit het voetbalseizoen 1983- 84 er weer op. UVSdat dit jaar zijn 70-jarig bestaan vierde, toonde aan de afgrijselijke inzinking, die de ploeg in één ruk van de hoofd klasse naar de tweede klasse voerde, te boven te zijn. De blauwwitten keren terug naar de eerste klasse waar zij Roo- denburg en Lugdunum gezel schap gaan houden. Weer drie eersteklassers in Lei den. Het is aardig, maar het blijft wat armoedig dat een stad met meer dan 100.000 in woners niet één hoofdklasser op de been kan brengen. Over betaald voetbal praten we dan maar niet eens. Ik heb respect voor de prestatie van UVS (voor het eerst sinds mensenheugenis behaald onder een niet uit de eigen gelederen stammende trainer!) en dat zelfde geldt voor het dooreenge- nomen goed draaiende Roo- denburg. Maar het meest geïm poneerd. ben ik toch door de wijze waarop Lugdunum zich uit zo'n benarde positie een weg terug vocht naar het be houd van het eerste-klasser- schap. Het zegt iets over de mentale veerkracht van de groenwitten. In de eerste helft van het seizoen zag ik Lugdunum-DRC (1-3). Het was nauwelijks een kracht meting. De kikkers werden zo vreselijk wat je noemt 'uit el kaar genomen' dat ik mistroos tig dacht: dat wordt helemaal niks meer. Gelukkig dacht Lug dunum er zelf geheel anders over. Kop in de wind. roeien te gen de stroom in - ik mag dat wel. Karaktertje, hoor. Als ik een hoed had, zou ik hem nu diep voor Lugdunum afnemen. Voor coach Wim Eilander zal het ook een hele opluchting zijn ge weest, want hij hoeft nu in elk geval zijn eigen schoenen niet te consumeren. Het wordt overigens wel tijd dat Lugdunum eens nagaat waar om er in( de eerste helft van de competitie niet net zo kan wor den gespeeld als in de tweede. Wat is dat toch, vrienden? Kampioen Zondag naar UVS-Olympia ge weest. Op de tribune trof ik aan mijn ene zijde UVS-voor- zitter Bart van Leeuwen en aan mijn andere Pietje Gubler. Ik zat zogezegd tussen de ernst des levens en het blond schui mend bier in, iets waar ik mij altijd heel wel bij vind. Veel voetbal heb ik niet te zien ge kregen. Maar ja, zei men na af loop, wat wil je. UVS had nog één punt nodig om kampioen te worden en Olympia ontbeerde één punt om zo goed als veilig te zijn. Dan krijg je dat. Be hoedzaamheid troef. Dat weet je. Je zou wel gek zijn om er zo maar in te vliegen. Alle kenners waren het daar roe rend over eens. Oh, Oh, wat wa ren ze het eens. Zelfs Piet Kan tebeen zei: "Als ik oefenmeester was geweest, had ik niet an ders laten spelen". Het zal allemaal wel waar zijn. Strikt verstandelijk kan ik er geen speld tussen krijgen. Maar gevoelsmatig zeg ik: nee. Want daar zit je dan als toe schouwer. Je hoopt een leuke partij te zien, waarin tenmin ste gestréden wordt en wat krijg je voorgezet: alles bij el kaar twintig minuten voetbal en zeventig minuten verveling. Zelfs door amateurclubs wordt het spel in toenemende mate doodgepraat en -gemaakt. Er is altijd wel een reden om risi co's te vermijden. De ene keer moet de nul worden vastgehou den en de andere keer "is het niet aan ons om het spel te ma ken". Elke vorm van avontuur en op winding wordt op die manier uit de voetbalsport gehaald. De clubs, de trainers zijn zo tot na velstaren vervallen dat het ze niets meer uitmaakt wat het publiek er eigenlijk van vindt. Zo wordt voetbal iets voor een klein kringetje calculators. Bij UVS-Olympia zaten zondag zo'n 2000 toeschouwers. Een aantal dat UVS zelden haalt. Het zou mij niet verbazen als zeker de helft daarvan na af loop heeft gezegd: "Voorlopig hebben we hier de buik wel weer van vol". Niemand in de voetbalwereld lijkt zich daar een zier van aan te trekken. En dat vind ik nou het zorgwekkende. Raboen Voor coach Melbi Raboen verlo pen de laatste jaren wel zeer voorspoedig. Na de kampioen schappen bij ADO nu een titel bij UVS. Hij heeft kennelijk dat ondefinieerbare mespuntje 'ex tra' dat clubs aan een eerste plaats helpt. Maar Raboen behoort kennelijk ook tot de categorie trainers die de weelde daarvan niet he lemaal aan kan en dan vreem de dingen gaat doen. Zondag, na afloop van UVS- Olympia, liet hij twee sportre dacteuren van deze krant we ten dat hij niet met hen wilde praten. Hij is, zo bleek later, ontstemd over iets in het ver slag van Velo-UVS. "Ik praat alleen met objectieve verslaggevers"zo zei hij. Het is weer zover. Het woord objectiviteit valt voor de zoveelste keer verkeerd in de weegschaal. Verslaggevers geven een oordeel over spel en spelers. Dat is hun taak. Ze zijn daarmee per defi nitie subjectief. Je kunt het met hun oordeel eens zijn of niet; dat spanningsveld zal altijd wel blijven. Raboens opmerking over 'objec tieve verslaggeving' snijdt dus geen hout. Wat hij waarschijn lijk bedoelt is dat de verslagge vers in zijn ogen vooringeno men tegen UVS zijn. Dat zou hoogst kwalijk zijn. Maar dan moet Raboen dat aan de hand van aantal voorbeelden duide lijk maken en zich niet op deze manier er vanaf maken. Aan één kant vind ik het wel leuk dat Raboen zo reageert. Al die clubs die maar blijven roepen dat deze krant een blauwwitte rand heeft, zien nu eens hoe daar bij UVS zelf over wordt gedacht. Maar het is een vro lijkheid die snel vervluchtigt. UVS heeft een charmante voorzit ter die er veel aan gelegen is de goede sfeer te bewaren. Mis schien kan hij Raboen ervan overtuigen dat deze een heillo ze weg is ingeslagen. Raadsel Britten en Belgen ze zijn me zeer lief, maar begrijpen doe ik hen niet altijd. Om met de Engelsen te beginnen: neem nu eens de cup-finale (Everton-Watford) van afgelo pen zaterdag. Ik heb zelden zo'n warrige partij voetbal ge zien. Kijk, ik ben niet voor angsthazerij en het eindeloos breed leggen van de bal, daar krijg ik het zuur van, maar dit was weer het andere uiterste: hersenloos naar voren trappen en maar hopen dat er iets moois uit zou groeien. Die twee de helft was toch een karika tuur van het voetbalspel. Zo moet er zijn gespeeld in 1902 toen het spel nog in de kinder schoenen stond. Elke ontwikke ling sindsdien leek er aan te zijn voorbijgegaan. En Engelse ploegen kunnen er toch heus wel wat van, getuige hun suc cessen in de Europa Cup de laatste jaren. Waarom dan in de cup-final ineens alle kennis op nul gedraaid? Ik vind het eeri groot raadsel. Maar het vreemdste van alles vond ik de houding van het pu bliek bij dit derderangs patrio- naatstoneel. Dat bleef maar juichen, zingen en spreekkoren aanheffen alsof het op het veld Everton-Watford. Er is ge scoord, dat zal duidelijk zijn. iets fantastisch zag. Kennelijk maakt het de Britten op zo'n dag niet uit wat er wordt gebo den, als er maar wat beweegt. Rare jongens, hoor. We zullen hen nooit helemaal doorgronden. (Tussen haakjes, wat zou Elton John na afloop hebben gezon gen? "Sorry seems to be the har dest word"?) De Belgen sla ik ook af en toe met verbijstering gade. De Belgische Voetbalbond heeft een groot aantal spelers van Standaard Luik voor een jaar of meer uitgesloten van Bel gisch competitievoetbal in ver band met het beruchte omko pingsschandaal. De straffen waren zeker niet te zwaar, want het ging ten slotte om iets verachtelijks. Die straffen leken desondanks een farce te worden omdat het gros van de spelers emplooi buiten de Belgische grenzen kon vinden. De Wereldvoetbal bond (FIFA) heeft daar nu een stokje voor gestoken door de straffen over te nemen, wat be tekent dat de betrokken spelers in geen enkel bij de FIFA aan gesloten land aan de slag kun nen. En daarover nu zijn hoge officials van de Belgische Voet balbond in grote woede ontsto ken. De FIFA, zo zeggen ze, heeft niet eens de processtukken ingezien. "Ze veroordelen iemand ter dood zonder de bewijsstukken te kennen", wordt er met groot gevoel voor theater geroepen. Ik begrijp er nu werkelijk niets meer van. De Belgische Voet balbond heeft die spelers uitge sloten. De FIFA mag verwach ten, nee moet er van op aan kunnen, dat hier een behoorlij ke bewijsen procesvoering aan ten grondslag heeft gele gen. De Wereldvoetbalbond is niet de hogere rechtsinstantie van de Belgische Voetbalbond, hij trekt alleen een door die bond opgelegde straf door naar de andere FIF A-landen, om dat, nogmaals, anders de strafoplegging de vorm van een lachertje zou aannemen. Of zouden de Belgische voetbal bonzen bevreesd zijn dat de nu echt getroffen spelers uit wraak nog meer schandalen in de openbaarheid brengen? Je zou het bijna gaan denken. De huilerige manier waarop Ne derlandse clubs, die intussen al gretig Standard-spelers aan zich gebonden hadden, reage ren op het F1FA-besluit is rond uit weerzinwekkend. Praten over het "recht op arbeid". In de gewone maatschappij draaien fraudeurs gewoon de bak in. Maar voor dat feit sluit men gaarne snel de ogen. ZEIST (GPD) In tegenstelling tot de hoopvolle verwachtingen die gisteravond tijdens de voorjaarsvergadering werden gewekt, ziet de naaste toekomst van het betaalde voet bal er zeer somber uit. Het bestuur betaald voetbal van de KNVB liet bij monde van pen ningmeester Henk Hut dan wel weten dat er nog uitzicht is om aan de door staatssecretaris Van der Reijden van WVC vastgestel de versnelde afbouw van subsi diegelden te ontkomen, feit is dat de bewindsman en de Twee de Kamer te allen tijde gebonden zijn aan hetgeen in het regeerak koord is overeengekomen. In dat regeerakkoord is namelijk vastgelegd dat het betaald voet bal na het seizoen 1986—'87 op eigen benen verder moet. Zon der financiële steun van de drie externe geldgevers WVC, Toto- Lotto en de gemeenten. Het al ternatieve voorstel van de KNVB om de voorgenomen 10,4 miljoen gulden subsidie dan maar uit te strijken over een langere periode (tot het seizoen '89-'90) zal dan ook op 6 juni geen genade vin den in de ogen van het parle ment, dat zich op die datum buigt over de notitie „Accenten Sportbeleid 1984 en verder" van Van der Reijden. Het enige waar de voetbalbond en ZWOLLE (ANP) - Cor Brom, de oefenmeester van PEC Zwolle, is maandag met on middellijke ingang onthe ven van zijn functie. De eige naar van PEC, Eibrink, heeft dit aan Brom laten weten. Sinds de nederlaag in de be kerwedstrijd tegen Blerick bestond er al een gespannen verhouding tussen de twee. Brom bad zich na het niet verwachte verlies nogal denigrerend uitgelaten over de capaciteiten van zijn spe lers. Nu de competitie is af gelopen heeft Eibrink beslo ten de samenwerking met Brom te beeindigen. Een nieuwe technische man is nog niet aangetrokken. PEC Zwolle heeft de spelers Visscher en Pellebocr voor het volgend seizoen uitge leend aan Heerenveen en heeft drie spelers, Van der Brink, Groeneweg en doel man Van der Eijck geen nieuw contract aangeboden. PEC Zwolle is nu op zoek naar versterking. Er zijn onder handelingen gaande met de Haagse spits Bram Ront- berg. Het streven is nog drie - vooral linksbenige - voet ballers aan te trekken. de clubs op kunnen hopen, is dat de bewindsman zich „in princi pe" bereid verklaard de gezond- makingsperiode van de bedrijfs tak tot 1990 te verlengen. Voor alsnog valt er echter niet te ont komen aan de versnelde afbouw, zoals Van der Reijden die in een brief van 12 maart aan de KNVB meedeelde. De CDA-politicus kondigde toen aan, gedwongen door de algemene bezuinigingen die ook zijn ministerie niet ontza gen, dat niet de overeengekomen 10,4 miljoen gulden zou worden uitgekeerd, maar slechts 4,4 mil joen gulden. „Nog afgezien van hetgeen in het regeerakkoord is vastgelegd, kan een bewindsman nooit besluiten nemen over zijn eigen regeerpe riode heen", ontluisterde kamer lid Joop Worrel (PvdA), gister avond in Zeist aanwezig als waarnemer. „En aangezien er in '86 nieuwe verkiezingen zijn, kunnen er op 6 juni dan ook al leen afspraken worden gemaakt tot die periode. En zeker niet tot 1990, zoals de KNVB de vergade ring van vanavond ten onrechte heeft voorgehouden". Het bestuur betaald voetbal, sterk gekortwiekt door het ontbreken van Ton Harmsen (ziek), Renze de Vries (met FC Groningen in Indonesië) en de twee opgestap te werknemersafgevaardigden Karei Jansen en Cees van den Berg, stelde de zaken deson danks zeer positief voor. Men eriep zich daarbij op een gesprek dat De Vries en tweede secretaris Gerard Schoenmaker afgelopen vrijdag met twee topambtenaren (Jan van Gorsel en Henk Man nen) van de directie sportzaken van WVC hadden gevoerd. Cen traal tijdens dat onderhoud stond het alternatieve voorstel van de KNVB om vast te houden aan de 10.4 miljoen maar, om Van der Reijden in zijn bezuini gingen tegemoet te komen, over zeven in plaats van vier jaar uit te moeten worden (36 of 38), de in vulling van het Verevenings fonds, de sociale kanten van de „verlenging" (normalisering ar beidsverhoudingen, cao, demo cratisering) en de kwaliteitsver betering van het produkt voetbal in samenhang met een betere jeugdopleiding. Het is de bedoe ling dat dit rapport tezamen be handeld wordt met de notitie van Van der Reijden op 6 juni aan staande. Op die manier kan er voor eens en voor altijd een ein de gemaakt worden aan de dis cussies in de Kamer over het be taalde voetbal", gaf Hut blijk van zijn door alle mede-bestuursle den gedeelde optimisme". Vice-voorzitter Jacques Hogewo- ning, afgelopen vrijdag betrok ken bij een auto-ongeluk en daarom met zijn arm in een mi tella achter de vergadertafel, viel Hut bij door te stellen dat de ex terne geldgevers niet zomaar hun handen van het betaalde voetbal konden aftrekken. Hij beriep zich daarbij op het feit dat men zich in het inmiddels vier jaar durende gezondmakings- proces wel degelijk heeft gecon formeerd aan enkele voorwaar den die aan de subsidie waren verbonden. „Jaren heeft de Kamer zich verzet tegen de invoering van de shir treclame, wat ons toch ten min- NUMANA (Reuter/SID) - Een grove blunder heeft Urs Freuler de zege in de vierde etappe van de Ronde van Italië gekost. De rappe Zwitser waande zich gisteren in Numana aan de Adriatische Zee meters voor de streep al winnaar, stak triomfantelijk zijn rechter hand omhoog en werd links gepasseerd door zijn voluit sprintende land genoot Stefan Mutter, die zijn voorwiel een fractie eerder over de finishlijn duwde. Johan van der Velde werd acht ste. ste 15 miljoen gulden aan inkom sten heeft gescheeld. Er moest een cao komen, wat inhield dat de salariskosten met vijf miljoen toenamen. Bij elkaar zo'n slordi ge 20 miljoen gulden die werden ingeleverd om de komende jaren maar zeker te zijn van de steun van de externe geldgevers. Van daar ook ons voorstel tot 1990 door te gaan". Protest Overigens hangen er nog meer sombere wolken boven de hoofden van voornamelijk de clubs uit de eerste divisie, die als eerste de dupe zullen worden van de bezuinigingsronde op WVC. Als gevolg van de sterk verminderde inleg bij toto en lot to moet de Stichting Nationale Sporttotalisator (SNS) maar liefst 12 miljoen gulden bezuini gen. Het SNS-bestuur wil dat de RIO DE JANEIRO (Reuter) - De Braziliaanse voetbal-ster Socrates, die op het punt staat te worden getransfereerd naar Fiorentina in Italië, heeft bekend gemaakt, dat zijn vertrek tevens het einde betekent van zijn loopbaan in het Braziliaanse clubvoetbal. Socrates vertelde schrif telijk, positief te hebben gereageerd op het aanbod van Fiorentina en op 10 juni zijn laatste wedstrijd in Brazilië te zullen spelen. ..Ik zal niet meedoen in de ontmoetingen met Engeland, Uruguay en Argentinië in juni", vertelde de aanvoerder van Corinthians na de uitschakeling door Fluminense in de halve finale van de strijd om de nationale titel. KNVB twee miljoen gulden daarvan voor haar rekening neemt (36,5 procent van de 5,6 miljoen gulden „subsidie"). De KNVB evenwel heeft ertegen protest aangetekend. De bond beschouwt de twee mil joen die men krijgt als vergoe ding voor het afstaan van het competitieprogramma voor de toto, namelijk als een „verwor venheid", zoals bondsvoorzitter Jo van Marle gisteravond nog eens nadrukkelijk stelde. Om de vergadering nog optimisti scher te stellen dan zij inmiddels al was (NAC-voorzitter Frans Bayings zag ter illustratie daar van zijn motie aangenomen die het bestuursbeleid volledig on dersteunde), maakte Hut vervol gens bekend dat het negatief ver mogen van de clubs van 43 mil joen gulden van 1 juli '82 vorig seizoen is teruggebracht naar 28 miljoen. Het betaalde voetbal sloot het sei zoen '82-'83 af met een positief exploitatiesaldo van 1,3 miljoen. Daar was overigens al wel de bij drage van de externe geldgevers bij opgeteld. Had die er niet ge weest (7,6 miljoen), dan had men dus met een negatief saldo te ma ken gehad van maar liefst 6,3 miljoen. „Een indicatie, dat we het nog steeds niet zonder die bijdrage kunnen stellen", gaf de KNVB-penningmeester dan ook toe. Henk Hut was tot verbazing van de WVC-afgevaardigden gister avond in Zeist zeer openhartig ov«r de uitkomsten van dat ge sprek. Alles in het kader overi gens om de 32 clubs. 25 spelers- raden en 4 oefenmeesteraf- gevaardigden er van te overtui gen dat de voorgenomen bezui nigingsoperatie tegen het betaal de voetbal nog steeds kan wor den afgewend. "Rapport" Henk Hut: „Men heeft ons ge vraagd om vóór 6 juni een rap port samen te stellen over hoe de KNVB de invulling ziet van die extra vier seizoenen. Daarbij denkt men speciaal aan funda mentele zaken als het aantal clubs waarmee gewerkt zou ADVERTENTIE EN VERGEET HET CIJFERSPEL NIET. DUS DEZE WEEK OP TIJD INLEVEREN. Lotto-inleveradressen staan in de Gouden Gids Het gepruts van Freuler, die zater dag al ritwinnaar was, maakte een einde aan de saaie, 238 kilo meter lange rit tussen Bologna en Numana, waarin de vedetten zich kalm hielden. Alleen Karl Maxon trok de aandacht. De 24- jarige Amerikaan, die in eigen land vijftien overwinningen op zijn naam heeft en dit seizoen de overstap naar Europa maakte, trok na twaalf kilometer op avon tuur. Hij bouwde een voorsprong op, die maximaal 22 minuten be droeg. Na een vlucht van 215 ki lometer werd hij elf kilometer voor het einde, 2500 gulden aan premies rijker, ingelopen. In de algemene rangschikking ver anderde er niets. Laurent Fignon behield de rose leiderstrui. De uitslag van de vierde etappe is: 1. Mutter (Zwi) 238 km in 6.04.33 (20 sec. tijdvergoeding), 2. Freu ler (Zwi) (15 sec. tijdvergoeding), 3. Mantovani (Ita) (10 sec. tijdver goeding), 4. Van Calster (Bel) (5 sec. tijdvergoeding), 5. Pedersen (Noo), 6. Rosola (Ita), 7. Brugg- mann (Zwi), 8. Van der Velde (Ned), 9. Berto (Ita), 10. Bontem- pi (Ita), 15. Koppert (Ned) allen in dezelfde tijd als de winnaar. Het algemeen klassement na de vierde etappe is: 1. Fignon (Fra) 13.07.26, 2. Visenti- ni (Ita) op 31 sec., 3. Moser (Ita) op 35, 4. Mottet (Fra) op 38, 5. Van der Velde (Ned) op 51, Ar- gentin (Ita) op 51, 7. Gayant (Fra) op 54, 8. Battaglin (Ita) op 59, 9. Van Impe (Bel) op 1.09, 10. Che valier (Fra) op 1.10, 132. Koppert (Ned) op 8.24, 142. Havik (Ned) op 11.08, 148. Pirard (Ned) op 13.14. Vredeskoers De Rus Sergei Soekhoroetsjenko heeft voor de tweede keer in zijn fraaie carrière de Vredeskoers op zijn naam gebracht. Na zijn over winning in 1979 hield de 27-jari- ge staatsamateur gisteren in de elfde en laatste etappe zijn krap pe voorsprong op de Bulgaar Staikov intact. De etappe werd gewonnen door de veruit snelste sprinter in het peloton ,de Oost duitser Olaf Ludwig, die daar mee zijn aantal ritoverwinningen op vier bracht. Jan-Paul van Poppel werd voor de tweede op eenvolgende dag tweede, Nico Verhoeven derde en Jos Alberts tiende. In het algemeen klasse ment was Hans Daams de beste Nederlander met de twaalfde plaats. De 37e editie van de Vredeskoers. de zwaarste amateurronde in de wereld, werd beheerst door de renners uit de Oostbloklanden. De Oostduitsers, met Ludwig voorop, namen de meeste dag prijzen voor hun rekening, de Russen schoven op het juiste moment hun sterkste ryder, Soekhoroetsjenko, naar voren voor de eindoverwinning. Soek horoetsjenko, in 1980 Olympisch kampioen, veroverde drie dagen voor het einde de leiderstrui en verdedigde met hulp van zijn ploeggenoten het tricot be kwaam. Ronde van Colombia Luis Herrera, die enkele weken ge leden ook de Classico RCN op zijn naam schreef en daarbij con currenten als Tourwinnaar Lau rent Fignon en wereldkampioen Greg Lemond versloeg, heeft ook de Ronde van Colombia ge wonnen. De Columbiaanse wiel renner legde de in totaal 1.745 ki lometer lange etappewedstrijd af in 42 uur 13 minuten en 41 secon den. Herrera heeft in het eind klassement een voorsprong van ruim vier minuten op zijn land genoot Francisco Rodriguez. De vijftien buitenlanders, die mee reden in het veertien dagen du rende zware evenement, eindig den allen in de achterhoede of gaven op. Peter Schroen, de eni ge Nederlander die de eindstreep bereikte, werd 63e. De neo-prof in Franse dienst en ploegmaat van Sean Kelly liep een achter stand op van 3 uur en 39 minuten op winnaar Herrera, die als kop man van de Colombiaanse wie lerploeg aan de Tour de France begint. De laatste etappe leverde een zege op voor de Colombiaan Rafael Tolosa. Hu had voor de 81) kilo meter lange rit naar Bogota 2 uur 7 minuten en 58 seconden nodig. Gutierrez werd op bijna ander halve minuut tweede. MEXICO-STAD (DPA) - Cuba zal zich morgen terugtrekken als deelnemer aan de Olympische Zomerspelen in Los Angeles. Dat verklaarde German Riecken- hoff, voorzitter van het sportco mité voor Midden-Amerika en de Caribische zone, gisteren in Me xico Stad na een gesprek met de voorzitter van het Cubaanse Olympisch Comité, Manuel Gon zalez Guerra. Rieckenhoff zei voorts, dat Nicaragua het voor beeld van Cuba en de Sovjetunie niet zal volgen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11