c 'Maar ze rijden voor geen cent' 1 Turen naar kijkdozen in Wassenaar .(UzqflK Dierenpark goed bezocht Warmonder spaart9 oude motoren Stad en rand Eén van de diorama's die in Wassenaar zijn te zien. Deze kijkdoos 'Polycrates- Tyran van Samos' is een miniatuur-weergave van de grote zuilenzaal van het Astypapaleis op Samos. (foto pri WASSENAAR - Het attractie park Duinrell in Wassenaar or ganiseert tot eind oktober twee bijzondere exposities. De ten toonstelling 'Van Ruilen tot Kopen' laat de ontwikkeling van het betaalmiddel zien en de opstelling van zo'n 50 diora ma's (kijkdozen) geeft een cul tuurhistorisch overzicht in mi ni-formaat. Om de kinderen van de hoogste klassen van het basisonderwijs vertrouwd te maken met het geldverkeer is in samenwer king met de Nutsspaarbank de tentoonstelling 'Van Ruilen tot Kopen' ingericht. Er wordt veel aandacht besteed aan het uiterlijk van de munten en aan het ontstaan van geld. De historische diorama's zijn af komstig uit een privé-collectie van M.H. Wieringa. Zijn groot vader maakte ze in de periode 1930 tot 1964. De verzameling heeft nog geen vast onderdak. De heer Wieringa hoopt een blijvende plaats te vinden voor zijn diorama's in een onder wijsmuseum. De grootste wens van zijn grootvader was dat de doosjes voor onderwijs doeleinden zouden worden ge bruikt. Diorama's zijn houten kistjes die aan de voorkant met een gla zen plaat zijn afgesloten. In zo'n doos is een tafereel uit de geschiedenis in miniatuur na gebouwd. Huizen, bruggen, paleizen en buitendecors wor den omringd door kleine tin nen figuurtjes. Deze figuurtjes die niet eroter zijn dan drie centimeter, zijn met de hand beschilderd en stellen beroem de mensen uit de wereldge schiedenis voor. Het maken van diorama's is geen eenvoudige zaak. De heer Wie ringa deed al gauw enkele maanden over één project. Na dat hij een onderwerp uit de geschiedenis had bestudeerd, bepaalde hij welke figuurtjes hij nodig had. Kleding- en kleurbestudering volgde om daarna de poppetjes 'aan te kleden'. Als alle figuren en an dere tinnen onderdelen (boompjes, hekjes, dieren, e.d.) klaar waren, verdiepte hij zich in de inrichting van het diora- Een probleem bij het inrichten van zo'n doos is het goed weer- OPVpn de diepte. Het heeft Wieringa veel hoofdbrekens gekost. Na het beschilderen van de achtergrond kwamen huizen en bruggen aan de beurt. Als alles op z'n plaats stond werden de poppetjes er bij gezet. Tenslotte zocht Wie ringa de verlichting uit die de best passende speciale sfeer opriep. De diorama's moeten aan de hand van toelichtingen beke ken worden. Aan de binnen kant van de deksels staat be schreven waarop de toeschou wer moet letten. Elk detail is belangrijk, niets mag over het hoofd worden gezien. De 'kijkdozen' van W.G.L. Wie ringa staan in de tentoonstel lingsruimte bij het openlucht- bad. WARMOND - Hoe hij precies door het fenomeen motorfiets werd gegrepen weet War monder Henk van Dijk niet. Zijn vader, net als hijzelf garagehouder, reed altijd motor. Zijn oudere broers reden op motorfietsen "en ik ben eigenlijk ook altijd in motoren geïnteresseerd geweest". Het resultaat is er niet minder om. In de loop van een jaar of vijf heeft hij een collectie van meer dan tien klassieke motorfietsen opgebouwd, variërend van een bijna 60 jaar oude AJS tot een nog geen 25 jaar oude BMW. En alle motoren heeft hij in de avonduren en weekeinden eigenhandig opgebouwd van wrakken tot exemplaren die zó uit de show room zouden kunnen zijn weggereden. Van Dijks eerste motor, weet hij nog, was een vastgeroeste CZ die hij van een buurman kreeg. Hij slaagde erin het apparaat aan de gang te krijgen en haalde er zijn rijbewijs op. Daarna heeft hij, denkt Henk van Dyk, wel zo'n beetje "gereden op alles wat in de handel is". Hij kocht een mo tor, reed er een tijdje op, ver kocht hem weer en kocht dan weer een andere. Liefhebberij Die liefde voor de motorfiets leid de er een kleine zes jaar geleden toe dat hij, toen hij tegen een in hele oude en in uiterst slechte staat verkerende motorfiets aan liep, besloot het ding te restaure ren. In de loop van de afgelopen jaren heeft hij op die wijze zijn collectie bij elkaar gescharreld. Een van zijn belangrijkste stelre gels daarbij was en is dat het geen kapitalen moet gaan kos ten. Het moet een liefhebberij blijven, vindt hij. Van Dijk wil liever niet precies zeggen wat hij allemaal heeft. Het is geen geheim hoor, zegt hij, maar: "Dan word je alleen maar opgebeld door allerlei mensen die vragen om onderdelen of zeg gen: joh, als je er zo veel hebt, verkoop mij er dan eentje. Maar dat doe ik beslist niet. Er zit zo veel werk in, zo'n motor wordt echt iets van jezelf'. door Sjaak Smakman Het eenvoudigste exemplaar is een Mosquito uit het begin van de ja ren veertig: een herenfiets met een piepklein motorblokje onder de trapas. Hij kreeg hem een paar jaar geleden van een Voor houten Die had deze 'motorfiets' al jaren in zijn schuur staan en belde Van Dijk op een gegeven moment op met de vraag of hij hem soms wilde hebben 'omdat het me net iets voor jou lijkt'. Waarmee hij niet ver bezijden de waarheid zat. Verrot Een bijzonder exemplaar is een 3elgische FN, waarvan er naar Henk van Dijk heeft horen zeg gen maar drie van in heel Neder land zijn. De 'ontstaansgeschie denis' ervan weerspiegelt de ma nier waarop de Warmondse mo torenthousiast zijn collectie op bouwt. Jaren geleden viel tijdens een tochtje door België zijn oog op een totaal verroeste motor in de berm langs een sloot. Een paar weken daarvoor was hij tij dens het uitbaggeren boven wa ter gekomen, maar de motor was nog niet weggehaald. Van Dijk naar de politie, die hem vervol gens toestemming gaf om de mo tor mee naar huis te nemen. Daar bleek dat alleen het frame en een paar naven nog bruikbaar waren: de rest was door het jarenlange verblijf onder water totaal verrot. Een paar jaar later liep hij een mo torenthousiast tegen het lijf die nog een FN-motorblok had lig gen, zonder frame of wat dan ook. Henk van Dijk ging ermee aan de slag, en een half jaar later had hij een puntgave 600 cc mo torfiets uit 1931. "En dét", zegt hij, "is nou het leuke van die hobby". Daarmee doelt hij niet alleen op het resultaat, maar ook op het restaureren zelf. Voorwaarde is natuurlijk dat je moet kunnen sleutelen, maar dat is voor hem als garagehouder geen enkel pro bleem. Hij doet bijna alles zelf, tot het draaien van onderdelen die echt nergens meer te krijgen zijn toe. Hij heeft zelfs speciaal geleerd hoe je wielen moet spa ken "want dat leer je natuurlijk niet met het repareren van au to's". Alleen zandstralen (ont- roesten) en verchromen laat hij doen. Het sleutelen doet hij vooral gedu rende de lange winteravonden. "Als je dan toch niets te doen hebt, ga je lekker 's avonds een uurtje rommelen. Langzaam zie je dan zo'n motor uit een hoop losse onderdelen groeien. En ach, het opbouwen van zo'n ding Henk van Dijk bij een van zijn pronkstukken, een Belgische FN-motorfiets uit 1931 hoeft echt geen jaren te duren. ►Ja, je hoort wel van mensen die er jaren mee bezig zijn, maar die zitten dan ook avonden lang al leen maar te kijken naar hun mo tor en slap te kletsen met een krat bier. Maar ze dóen verder niets. Als je gewoon doorwerkt, nou, dan kun je met drie, vier, vijf maanden een motor in elkaar hebben zitten. Het moet ook geen jaren duren, vind ik, want dan gaat de lol er af'. Rijden Uiteraard rijdt hij ook op zijn mo toren. Onlangs deed hij bijvoor beeld mee aan een tocht voor ou de motorfietsen door de bollen streek, en Henk van Dijk gaat ge regeld naar motorweekeinden in binnen- en buitenland. De oude fietsen trekken altijd volop be kijks en hij vindt het nog altijd leuk om reacties te horen als 'zo'n motor had mijn vader ook' of 'zeg, zou dat niet de motor van die-en-die zijn geweest'. "Wat na tuurlijk nooit het geval is", voegt dë Warmonder er lachend aan toe. Vindt hij het niet moeilijk om, Kruispunt (1) Verbluft las ik het artikel in uw krant van afgelopen woensdag. Bij het kruispunt Persant Snoep- weg/Van der Valk Boumanweg/ Acacialaan zouden de automobi listen 10 15 minuten oponthoud hebben. "Moet langzaam verkeer blijven voorgaan?zo vraagt men zich af. Regelmatig ga ik lopend, met de fiets of per bus over het kruis punt, en ik kan me niet herinne ren dat de auto's ooit zo lang moesten wachten, tenzij de brug open is. In een auto wachten in regen, wind of kou is minder erg dan op een fiets! Enkele maan den geleden konden we uit de krant vernemen dat de fietsers voortaan geen oponthoud zou den hebben. Deze belofte had be trekking op het kruispunt Erica laan/ Acacialaan/Hoogmadese- weg. Het werd groots aangepakt: fietspaden over het kruispunt voor het langzaam verkeer, die na het kruispunt gewoon op de rijweg uitmonden, hetgeen bela chelijk is en misschien gevaarlij ker dan de oude toestand. Deze maatregel maakt een schijnheili ge indruk, nu men het beleid ten aanzien van het langzaam ver keer na zo'n korte tijd weer wil wijzigen. Wordt er nog steeds niet beseft dat de genoemde we gen door de bebouwde kom lo pen? Dat men, wonende aan dc- LEIDEN - Drie jongelui in de leef tijd van 14 tot 18 jaar zijn gister avond door de Leidse politie aan gehouden. De drie worden ervan verdacht accu's te hebben gesto len bij een bedrijf aan de Hoge- woerd. Na verhoor zijn de jonge lui weer heengezonden. Een 20-jarige Leidenaar is gister avond aangehouden. De man was ingereden op een paar fiet sers, na een woordewisseling op de Langegracht over een ver- keersfout. De fietsers liepen daarbij geen letsel op. ze racebaan, wordt getergd door het lawaai van de voortrazende, veel te snel rijdende forensen? Dat fietsers en wandelaars óók mogen deelnemen aan het ver keer? Als de automobilisten niet sneller dan 30 km/u zouden rijden, zou de toestand voor iedereen weer dragelijk zijn. Wel zullen de auto bezitters vijf minuten eerder van huis moeten gaan, en moeten wennen aan het feit dat je op kruispunten niet ongehinderd kunt dóórsnellen. G.W. van der Sterre-Kat Ericalaan 10 Leiderdorp. Kruispunt (2) Ook ik behoor tot degenen die het kruispunt Persant Snoepweg/ Van der Valk Boumanweg/Aca- cialaan dagelijks moet passeren. En inderdaad, soms doe je er een kwartier over voordat je er weer voorbij bent. Als de brug weer eens openstaat zijn wachttijden van een half uur geen uitzonde ring. Het gekke is dat er geen peil op te trekken valt. De ene dag passeer je het punt moeiteloos, de vol gende dag sta je gegarandeerd weer te wachten en te wachten. Waar dat nu aan ligt? Geen idee. Het enige dat je in zo'n geval kunt doen is trachten om te ke ren en een andere route nemen. J.M van Eyk Dotterbloem kreek 30 Leiderdorp Kerkconcert Het Ensemble Festoen komt mor gen naar de Wassenaarse Dorps kerk. Daar brengt het een con cert met muziek uit de 17e- en 18e eeuw, waarbij twee klave cimbels de hoofdmoot van de instrumenten zijn. Het concert begint om zeven uur 's avonds en de toegang is gratis. Koffieconcert De reeks koffieconcerten in het Zoeterwoudse Muziekcentrum wordt morgen besloten met een optreden van de Sint Jans Fan fare zelf. Het concert begint om kwart over twaalf en zoals ge woonlijk is iedereen van harte welkom aan de Schenkelweg. Kindervoorstelling Smikkel en Knappekop. Dat zijn de twee hoofdpersonen in een voorstelling, die morgen in het Zoeterwoudse 'Ons Huis' wordt gegeven. Smikkel is een clown en Knappekop, de naam zegt het al, een hele knappe professor. Kinderen van vijf tot twaalf jaar kunnen met of zonder ou ders zondag om half drie in 'Ons Huis' aan het Kosterpad te recht. Provinciebestuur tevreden WASSENAAR - Gedeputeerde J. Borgman is tevreden over de pu blieke belangstelling voor die renpark Wassenaar. Ondanks de bouwwerkzaamheden ligt het aantal bezoekers tot nu toe bo ven de verwachtingen. Borgman heeft er vertrouwen in dat de prognose - 284.000 bezoekers tussen september '83 en decem ber '84 kan worden gehaald. Rijk, provincie en gemeenten heb ben met elkaar vijf miljoen gul den op tafel gebracht om het die renpark met een ingrijpende re novatie een nieuwe injectie te ge ven. Men is thans druk bezig de ingangspartij te vernieuwen. De wandelsafari is vrijwel gereed. Bij de tropische kas zal met Pinksteren het restaurant al in gebruik genomen kunnen wor den. "Het weer werkt mee, we zijn zeer tevreden", aldus Borg- In totaal is er 5,5 miljoen gulden nodig. Om de ontbrekende halve miljoen binnen te halen worden onder meer door de stichting 'Vrienden van Dierenpark Was senaar' acties gehouden. Borgman ziet nog meer mogelijk heden om het dierenpark in Was senaar aantrekkelijker te maken. "Ik kan dan ook niet beloven, dat dit de laatste inzamelingsactie wordt", aldus de bestuurder van de provincie die de laatste tijd veel dierenparken heeft bezocht om ideeën op te doen. Met het ministerie van landbouw en visserij wordt overleg gevoerd om de edudatieactiviteiten uit te breiden. Men denkt er aan een (werkloze) bioloog aan te trek ken om op het gebied van de educatie meer te kunnen doen. LEIDERDORP/WASSENAAR - De avondvierdaagse wordt bin nenkort weer gelopen in Leider dorp en Wassenaar. De afstanden bedragen in beide plaatsen vjjf en tien kilometer per avond. De deelnemers die zich in Leider dorp aanmelden, wandelen ook door Leiden (Merenwijk) en Zoe- terwoude. De kleintjes van vier tot en met acht jaar kunnen in groepsverband of onder begelei ding de vijf kilometer wandelen. Van de oudere wandelaars wordt verwacht dat zij de uitdaging van de lange wandeling aandurven. De Leiderdorpse wandelaars starten op het terrein van V eloci- tas in de Bloemerd, van 17.45 uur tot 19.00 uur. De avondvierdaag se van Leiderdorp is van dinsdag 22 mei tot en met vrijdag 25 mei. ZATERDAG 19 MEI 1984 Leiden LVC - Breestraat 66, optreden de Engel se punkgroep The Toydolls, 21 uur. Schouwburg - finale van 6e Leids caba retfestival. 20.15 uur. Filmhuis LVC - film The Godfather'. 20.15 uur. Kijkhuis - film 'Erendira', 20 en 22.15 Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. Catena - Kolfmakerssteeg, benefietfeest Wegloophuis voor jongeren, 21 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987. open soos, vanaf 22 uur. Stadsgehoorzaal - Roemeens folklore- festival, 12-24 uur. Oegstgeest ASC-velden - Hofbrouckerlaan, open dag cricket, 10-17 uur. Leiderdorp Statendaalder - geraniummarkt, 10-16 Zoeterwoude Ons Huis - Kosterpad, rommelmarkt, 9.30-17 uur. Voorschoten Voorstraat - geraniummarkt, vanaf 9 markt, 14-17 i Leiderdorp ZONDAG Leiden Terrein Docos - Haagse Schouwweg, fancy fair, 10 uur. Kijkhuis - film 'Erendira', 20 en 22.15 v.a. Clubhuis Swifttoer - fietstocht, 8.30-9 uur. Leid» Poppentheater - kindervoorstel 'ling, 14.30 uur. Lak-Theater - recital door Esther van Stralen viool en Neville Schafer, pia- 18 uur. Breestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 20 uur, vanaf 21 uur disco. Zoeterwoude Muziekcentrum - Schenkelweg, koffie concert S. Jansfanfare, 12.15 uur. Ons Huis - Kosterspad, jeugdtheater, 14.30 uur. Voorschoten Clubhuis Avanti - Raadhuislaan, ver trek fietstocht, 7 uur. Lindehoeve - Burg. v. Haarplein, disco 14 uur, videocafé 21 uur. Wassenaar Dorpskerk - concert Ensemble Festoen, 19 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 18 mei tot 25 mei door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553. Apotheek Linnaeus, Kern penaerstraat 31, Oegstgeest. tel. 173330. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. hij gaat rijden, een m tor uit te kiezen? "Ach, het hangt er van af wat voor rit je gaat ma ken. In juli ga ik bijvoorbeeld naar een motortreffen in België. Nou, dan ga ik op die FN. En ga ik een weekeinde echt motorrij den, toeren voor het rijden zelf, dan neem ik een veel modernere motor. Ik heb namelijk ook nog een Ducati. Dat is echt een sport om op te rijden. Want die oude motoren...ach, ze lopen allemaal wel leuk hoor, maar echt rijden doèn ze natuurlijk voor geen cent". Avondvierdaagse in aantocht De organisatie verwacht maar liefst 2500 tot 3000 lopers. Be langstellenden kunnen zich on der meer inschrijven op de Rid derhof 1, Eikenlaan 14 of bij de start. De Wassenaarse avondvierdaagse wordt gehouden van maandag 4 juni tot en met donderdag 7 juni. De startplaats is het 'Heecher- huis'. In Wassenaar kan ook deel genomen worden aan een tocht van 15 kilometer. Alle wandelin gen beginnen om 8.00 uur. De kaartverkoop is op de van Groe ne veltlaan 53. Scholen, groepen en verenigingen kunnen zich daar vrijdagavond 1 juni vanaf 20.00 uur inschrijven. Op de laatste avond worden de deelnemers van zowel Leider dorp als Wassenaar muzikaal in gehaald. Voorschotens centrum nu stuk viezer? VOORSCHOTEN - Het cen trum in Voorschoten zal er vandaag hoogstwaarschijn lijk een stuk viezer uitzien dan gewoonlijk, nu de ge meente heeft besloten om op zaterdag niet meer te vegen. Volgens zowel de gemeente als de winkeliers hoopt het vuil zich op.en vliegt het door straten en stegen. Een oplossing is zo gauw niet voorhanden. Verschillende winkeliers hebbep laten we ten weinig te voelen voor het voorstel van de gemeente om zélf de handen uit de mou wen te steken en met mate riaal van de ifeinigingsdienst het oprukkende vuil te lijf te gaan. Ook verafschuwen ze het idee dat ze zelf de papier bakken zouden moeten legen in het weekeinde. "We betalen als ondernemers al extra' reinigingskosten", heeft Voorstraat-ondernemer W. de Ru laten weten. "Moe ten we dan ook nog eens een keertje gaan'vegen en vuil niszakken gaan legen?" Waarom niet, zo vindt het ge meentebestuur. Immers, het kost een flinke duit wanneer de gemeente de klus zelf op knapt. De vegers krijgen op zaterdag namelijk dubbel be taald. Niet vegen op deze dag levert de gemeente zo'n 40.000 gulden op. En het vuil dat er in het weekeinde ligt wordt op maandag weer weg gehaald. Woensdag en don derdagmiddag gaat eveneens de bezem door het centrum, terwijl de Voorstraat en de koppen van de stegen na de vrijdagse markt een beurt krijgen. Gemeente en winkeliers heb ben nu maar besloten bin nenkort rond de tafel te gaan zitten om te bekijken of er in het centrum extra papierbak ken geplaatst kunnen wor den. Nu gebeurt het nog vaak dat mensen hun prullen op straat werpen omdat de bak ken vol zijn. 'Plan 55-plussers vóór af OEGSTGEEST - De plannen van Oegstgeestenaar W.H. Beenen om in Haaswijk een complex ter rasappartementen voor ouderen neer te zetten hebben volgens burgemeester Scheenstra "geen kans van slagen". Scheenstra. "Zoals de plannen nu liggen zit de heer Beenen nog vóór al". In deelplan 10 van Haaswijk, waar de Oegstgeestenaar wil bouwen, staan volgens de burgemeester geen luxe, dure flats gepland. maar rijtjeshuizen. Bovendien komt in het plan van Beenen hoogbouw in lagen voor, en die bouw komt er niet in plan 10. Wel in plan 4. waar momenteel de studentenflat - in de volksmond al 'De Melkfabriek' gedoopt - verrijst. Maar volgens Scheen stra had de initiatiefnemer voor de terrasflats geen belangstelling voor andere mogelijkheden, die de gemeente met hem heeft be sproken. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bi| automatische o Maandabonnement 21,21 (Autom betaling) Losse r Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30uu zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bi| verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 tnv Damiate Holding BV te Haarlem J Kroon (stad) B W T Jungman(pi> HIJ Veldhuizen (regio) M Hoenson-de Graat! (randgem.) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten I 071-1' I 219 Alg redactiechef Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel. Londen. Pari|s. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Mexico

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2