LEIDSCH DAGBLAD Kritiek WD op houding De Vries Oliestateii verhogen activiteit luchtmacht Voor een tientje véél wijzer Blokkade om wegpiraat te stoppen Vier doden in Ulster pStfcmenlefj geXeïdge vCip C risis variant onaanvaardbaar SACHAROV Vredeswacht voor woning: 'CIA over de schreef van De Vries Jongen verdronken gevelreiniging Sigaretten 15 et. duurder ZATERDAG 19 MEI 1984 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37401 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon De Leidse studentenweerbaar- heid Pro Patria heeft weer eens van zich laten horen. Kwajongensstreken op het legerterrein De Harskamp leidden tot een schorsing en ook het bestuur van Minerva zelf lijkt niet meer zo gecharmeerd van zijn onderafdeling. Wat stelt Pro Patria anno 1984 nog voor? PAGINA 17 Veel Nederlanders schijnen het nog niet te weten, maar volgende maand worden we geacht een Europarlement te kiezen. Een reportage over het nut van Europese verkiezingen en een introductie van de kandidaten. Wel eens van de 'koffertax' gehoord? Dat was een omgebouwde kinderwagen waarmee Warmondse kinderen in vroeger jaren de toeristen van het station afhaalden. Vier Warmonders vertellen over hun dorp in de achtste aflevering van 'Aan de stamtafel'. PAGINA 21 Niet langer lijkt generaal Pinochet vanuit zijn luxe optrekje (foto) het Chileense volk in zin ijzeren greep te hebben. Het verzet tegen zijn bewind groeit met de dag. Het wachten is op een donderbui. Jan van Beek beschrijft de broeierige sfeer in het land. PAGINA 23 BELFAST (AP/DPA)- Bij twee bomaanslagen in Noord-Ierland zijn gisteren in totaal vier men sen om het leven gekomen. Twee politie-agenten werden gister ochtend gedood toen hun pa trouillewagen op een landmijn reed. Een derde raakte gewond. Later op de dag werden twee mensen gedood bij een bomaan slag in de Noordierse stad Ennis- killen. Tien personen raakten ge wond. Volgens de politie ont plofte de springlading op de par keerplaats van een sportcom plex. Daar had juist de prijsuit reiking van een hengel wedstrijd plaats. De verantwoordelijkheid voor bei- AMSTERDAM (ANP) - Meer dan twaalf politiewagens van diverse korpsen waren gisteravond no dig om een wegpiraat op de Utrechtsebrug in Amsterdam tot staan te brengen. Daar stuitte de 21-jarige Amsterdamse automo bilist op een blokkade van tien politieauto's. De man reed rond half acht weg van een tankstation aan de Hob- bemakade in Amsterdam zonder te betalen voor de getankte ben zine. De pomphouder waar schuwde de politie, die al snel ontdekte dat de man in een ge stolen auto reed. Achtervolgd door de politie reed de man met zeer hoge snelheid over de snel weg naar Muiden, waarna een wild-westrit volgde door het Gooi. In Bussum ramde de Am sterdammer een personenauto en ook palen, die dienden als wegafzetting. Via Huizen ging het weer naar de snelweg en zo terug naar de hoofdstad, waar de man rond acht uur op de Utrechtsebrug, achtervolgd door een Porsche van de rijkspolitie, tot staan werd gebracht. Hij werd ingesloten in een politie bureau te Amsterdam, waar een agent tot diep in de nacht bezig was met een inventarisatie van de schade die de man onderweg had aangericht en het aantal ver- keersovertredingen dat hij had gemaakt. de aanslagen is nog niet opgeëist. De politie vermoedt dat de aan slag op de politiemannen het werk is van de IRA. De IRA heeft dat ontkend. De aanslag op de politiemannen werd uitgevoerd in een deel van Noord-Ierland dat bij de politie bekend staat onder de naam 'bandietenland'. In dit gebied gens een politiewoordvoerder was de landmijn verborgen i een waterpijp onder de weg e: werd van een afstand bediend. Een etmaal tevoren is in Belfast een katholieke journalist neerge schoten en gewond geraakt. De journalist is een tegenstander van terreur van zowel protestant se als katholieke zijde. Hij bracht deze mening ook herhaaldelijk in zijn artikelen naar voren. Het is de eerste keer dat een verslag gever in Ulster gewond is ge raakt, sinds het geweld tussen protestanten en katholieken daar 15 jaar geleden is losgebarsten. Kamervragen over optreden van CID-agent DEN HAAG - Het Tweede-Ka merlid Van Es (PSP) zal vol gende week, mede namens de CPN, minister De Ruiter (defensie) schriftelijke vra gen stellen over het optreden van de CID-agent in Alphen aan de Rijn. Vorige week kwam aan het licht dat een inmiddels op non-actief ge stelde medewerker van de Contra Inlichtingen Dienst informatie heeft ingewonnen over drie Alphenaren die rechtstreeks of zijdelings bij de vredesbeweging zijn be trokken. De medewerker handelde geheel op eigen ini tiatief. Het kamerlid wil bovendien weten wat de minister denkt te ondernemen om dit soort praktijken te voorkomen. Van Es heeft deze week tij dens het interpellatiedebat over de infiltratie van John Gardiner in het vredeskamp bij Woensdrecht de vraag ook al gesteld aan minister Riet kerk (binnenlandse zaken). Deze is hierop toen niet inge gaan. DEN HAAG (GPD) Het kabinet komt aan een zijden draadje te hangen als CDA-fractieleider De Vries zegt dat de crisisvariant voor de plaatsing van kruisraketten het maximaal bereikbare is. Dit zei WD-fractieleider Nij- pels gisteren in een reactie op uitspraken van De Vries in deze krant. DEN HAAG - Vrijwel de gehele Nederlandse theaterwereld heeft gisteren afscheid genomen van Herman van Luijk. Na bijna 40 theaterjaren vertrekt hij als directeur van het Scheveningse Circustheater. Zo waren er af scheidsoptredens van onder meer Paul van Vliet, Seth Gaaikema, Pia Beek en Freek de Jonge. Op de foto Herman van Luijk samen met Jasperina de Jong. (foto anpi Ook de opmerking van De Vries dat zowel de NAVO als de WD rekening moeten houden met de bijzondere positie van Neder land vanwege het in 1979 ge maakte voorbehoud ten aanzien van de plaatsing van de 48 kruis raketten in ons land, stuitte bij Nijpels op weerstand. Volgens de WD'er kan Nederland daar voor geen bijzondere positie bin nen de NAVO claimen. Het voor behoud heeft, zoals ook de NA- VO-bondgenoten al hebben ge zegd, opgehouden te bestaan, omdat onderhandelingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten geen resultaten hebben opgeleverd. De WD, aldus Nijpels, is ook niet bereid akkoord te gaan met een CDA-compromis, dat gisteren in de publiciteit kwam. Dit com promis, door Nijpels „een mixtu re van varianten" genoemd, stelt dat daadwerkelijke plaatsing van kruisraketten in Nederland slechts mogelijk is na een ak koord over de middellange-af- standsraketten tussen Washing ton en Moskou. Nijpels: „Dat speelt de Sowjet- Unie in de kaart. Als Moskou geen akkoord wil, komen er in Nederland volgens dit voorstel geen kruisraketten. Dat is ir reëel, want komt er wel een ak koord dan krijgt Moskou als be loning een aantal kruisraketten in Woensdrecht". In het gisteren in deze krant ve- schenen gesprek met De Vries zegt de CDA-fractie: „Als er een akkoord komt tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten moet Nederland bereid zijn mee te doen en eventueel, ook in vre destijd, tot plaatsing over te gaan". In het CDA-voorstel, dat door premier Lubbers, de minis ters Van den Broek en De Ruiter, De Vries partijvoorzitter Buk man is uitgewerkt, komt die be reidheid erop neer dat de NAVO de onderhandelingen op gang brengt, Nederland Woensdrecht gereed maakt voor plaatsing van maximaal 32 kruisraketten, en in 1986 of 1988 tot werkelijke plaat sing besluit. Dat besluit wordt afhankelijk ge steld van onderhandelingsresul taten. Zijn die er niet, dan wordt niet geplaatst. In het andere ge val gaat Nederland over tot be perkte plaatsing, omdat dan is voldaan aan de CDA-wens tot plaatsing van minder dan 572 ra ketten in Europa. Tot over plaat sing is beslist kan Washington in geval van internationale crisis besluiten tot invliegen van kruis raketten naar Woensdrecht, de zogenaamde „crisisvariant". In politiek Den Haag wordt geen grote levensvatbaarheid aan dit plan toegekend. Gewezen wordt op het laten uitlekken ervan, met als direct resultaat dat de VVD, zoals Nijpels ons zei, „wel waar devolle elementen" ziet", maar het sluitstuk, de beslissing tot definitieve plaatsing, van de hand wijst omdat de Sowjet- Unie daar een te grote invloed op zou hebben. De voor de WD „waardevolle ele menten" zijn volgens Nijpels het op gang brengen van onderhan delingen en eventueel plaatsing van minder dan 48 raketten. In het uitstel tot 1988 ziet hij echter niets. „Er moet nu maar eens duidelijkheid komen", aldus Nij pels. (Zie verder pagina 5) Een bruut regime kan zo ^.-vy veel slachtoffers maken, dat het zinloos lijkt om het lot van enkele individuen te hel pen verlichten. Maar die enkelingen zijn een symbool voor de ongeteld velen wier lot we niet kennen. Andrei Sacharov is sinds 2 mei in hongersta king om te bewerkstelligen dat zijn vrouw Jelena Bonner de Sowjet-Unie kan verlaten om naar het westen te reizen voor een noodzakelijke medi sche behandeling. In een beschaafd land hoeven dergelijke persoonlijke problemen niet te leiden tot een hon gerstaking. Als het even kan betaalt de verzekering of het ziekenfonds, en iedereen is gelukkig als de patiënt ge nezen en wel naar huis kan teruqke- ren. Voor Sacharov en zijn vrouw ligt de zaak anders, zij wonen niet in een be schaafd land. Nadat Sacharov als na tuurkundige zijn uitzonderlijke talen ten had ingezet voor zijn vaderland, heeft hij later vraagtekens gezet bij de zin van de kernbewapening en ontpopte hij zich als voorvechter voor de mensenrechten in zijn land. Daarmee beging hij een paar politie ke en sociale doodzonden waarvoor hij zelf, en met hem zijn gezinsleden, zwaar moeten boeten. Sacharov, een geleerde van wereldformaat, werd uit de wetenschappelijke wereld gesto ten en verbannen naar Gorki, waar hij, afgesneden van normaal contact met de buitenwereld, maar moet zien hoe hij zijn dagen doorkomt. Sinds 2 mei doet hij dat hongerend en zijn vrouw, verzwakt en ziek, volgt hem hierin. Het is de ironie van de geschiedenis dat Sacharovs kwelgeesten, zelf aan hangers van een materialistische le vensbeschouwing, niet opgewassen zijn tegen de kracht van zijn geest. Het is geen kunst een man als Sa charov lichamelijk kapot te maken, onderdrukkers van allerlei slag be schikken daartoe over een keur aan technieken. Maar de geest kan ster ker blijken te zijn, ook in het moeilijk ste uur. Vanuit de hele wereld oefenen nu re geringen en individuen druk uit op de Sowjet-Unie om het leven van Sacha rov en zijn vrouw te redden. Dat lijkt een vrij hopeloos verzoek aan een re gime dat niet maalt om het leven en het geluk van een paar karaktervaste individuen, die zich van de heilstaat hebben afgekeerd. Toch moeten die man en zijn vrouw in dat verre Gorki gered kunnen wor den. Hun lot is het lot van vele ande ren, het valt daarmee samen. Red ding van de Sacharovs zou daarom een lichtpuntje zijn in een voorlopig nog zeer sombere toekomst. BAHREIN/WASHINGTON (Reu- ter/DPA) - Saoedi-Arabië en Koe weit hebben in verband met de recente aanvallen door Iran en Irak op olietankers in de Perzi sche Golf de verdediging van het luchtruim versterkt. Daartoe is besloten tijdens een bezoek van de Saoedische minister van de fensie aan Koeweit. Bij de lucht verdediging worden onder meer Hawk-raketten gebruikt. Het Amerikaanse televisiestation NBC melde gisteravond dat Sa oedi-Arabië zijn ultra-moderne gevechtsvliegtuig 172 wil inzet ten om aanvallen op tankers te beantwoorden. De Saoedi's heb ben volgens NBC Washington hiervan op de hoogte gebracht. Tot nu toe heeft Saoedi-Arabië zich onthouden van militaire te genacties, maar volgens NBC heeft het land nu besloten zon der waarschuwing aanvallen te beantwoorden. Een woordvoer der van het State Department weigerde commentaar op het be richt. kaanse ministerie van buiten landse zaken, Hughes, heeft in Washington verklaard dat de VS willen voorkomen dat wapens uit welk land dan ook Iran berei ken, dat volgens hem onbuig zaam is geweest bij pogingen een staakt-het-vuren met Irak te be reiken. Hughes herhaalde overi gens dat de Amerikaanse poli tiek er ook op is gericht de wa penstroom naar Irak te stoppen. (Zie ook pagina 7) Af en toe bui Veel bewolking en af en toe een bui, mogelijk met onweer. Minimumtem peratuur rond 8 graden, middagtempe- raluur ongeveer 16 graden. Eerst zwakke veranderlijke wind, later ma tige westenwind. 20 mei 1984 Zon op: 5.40 uur, onder: 21.36 uur. Maan op: 2.19 uur, onder: 9.52 uur. Hoogwater in Katwijk om 7.20 en 19.52 uur, laagwatcr om 3.15 en 15.35 uur. 21 mei 1984 Zon op: 5.38 uur, onder: 21.37 uur. Maan op: 2.51 uur, onder 11.03 uur. Hoogwater in Katwijk om 8.08 en 20.47 uur, laagwater om 3.58 en 16.19 uur. Teveel geld voor anti-Sandinisten NEW YORK (UPI/ANP) - De CIA heeft meer geld en wapens ver strekt aan anti-sandinistische re bellen en enkele Latijnsameri- kaanse landen dan wettelijk was toegestaan. De dienst heeft het bedrag overschreden dat door het Congres was vastgesteld. Dit werd gisteren gemeld door de New York Times. Het blad ba seert zich op woordvoerders van uit het Congres en op documen ten van de Amerikaanse Reken kamer. Een deel van het geld werd "ia het ministerie van defensie overge heveld. In sommige gevallen werden nep-bedrijven opgericht. Het bedrag dat de geheime dienst méér heeft uitgegeven DEN HAAG (GPD) - Een pakje sigaretten wordt 15 cent duurder. Door het^lad^6 m^oenen' zo verlaging van het accijnstarief komt dit hele bedrag bijna geheel Aan anti-sandinistische Inmiddels kwam in de Saoedische hoofdstad Riaad onverwacht de Pakistaanse minister van defen sie, Ali Ahmad Talpur, aan voor een bezoek van enkele dagen. Pakistan heeft nauwe militaire Raket treft schip BAHREIN (REUTER) - In het noordelijk deel van de Perzi sche Golf bij het Iraanse olie-ei land Kharg is vanochtend vroeg een koopvaardijschip getroffen door een raket. De boot, de „Fi delity" genaamd, is gezonken. De 32 bemanningsleden konden worden gered. banden met Saoedi-Arabië en het traint enkele Saoedische een heden. Vandaag zullen in Tunis de Arabische ministers van bui tenlandse zaken de aanvallen op olietankers bespreken. De woordvoerder van het Ameri- ROTTERDAM (ANP) - De Stich ting Initiatieven Onverzettelijke Geweldloosheid (SIOG) is giste ren in Bergschenhoek een actie tegen de plaatsing van kruisra ketten begonnen voor het huis van CDA-fractievoorzitter De Vries. Aan de demonstratie doen HAZERSWOUDE De 13-jarige Robin de Jong uit Hazerswoude- Rijndijk is gistermorgen ver dronken. De jongen was rond kwart over acht per fiets naar de Willebrordusschool in Alphen aan den Rijn vertrokken en daar niet aangekomen. r dag en nacht de veertig leden van verschillende Rond tien uur werd de rijkspolitie j J:- gewaarschuwd. Omdat bekend was dat de jongen aan epilepsie leed werd ogenblikkelijk een zoekactie begonnen, 's Middags om twee uur werd de jongen in een sloot naast de Zwaantjes^ kerk gevonden. vredesbewegingen groepjes wacht houden. Elke den de demonstranten afgelost. De actie moet duren tot 30 mei. Doel van de actie is druk uit te oe fenen op het parlement. vochtwering/ \/~7 ~m ten goede aan de fabrikanten. De Raad van State moet over de accijns verlaging advies uitbrengen, waarna het parlement beslist. Het kabinet heeft dit gisteren besloten. Volgens het kabinet verkeert de sigarettenindustrie op de Nederlandse markt in een slechte positie. Gebleken is dat voor een verbetering van die situatie behalve het nemen van kostenbesparende maatregelen een verhoging van de prijs met 15 cent noodzakelijk is. Bij de huidige ac cijnstarieven zou een prijsstijging van 35 cent nodig zijn geweest, maar dat vindt het kabinet te hoog. Per 1 januari werd een pakje sigaretten al 40 cent duurder. Op voorstel van minister Van Aardenne (economische zaken) en staatsse cretaris Koning (financiën) is het kabinet akkoord gegaan met een wij ziging van de accijnstarieven. Van de prijsstijging met 15 cent komt ongeveer 13 cent ten goede van de sigarettenindustrie en gaat ongeveer 2 cent naar de fiscus. groepen werden meer vliegtuigen, sche pen en geweren geleverd dan waarvoor toestemming was ge geven. De regering van El Salva dor kreeg de beschikking over schepen waarvoor het Congres geen fiat heeft gegeven. Volgens de New York Times wer den in opdracht van het ministe rie van defensie twee radarbases gebouwd in Honduras. Die bases worden gebruikt door de CIA, terwijl de uitgaven op de begro ting staan van het ministerie van defensie. Ja. ik wil deze kompiete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10), vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1